S)e CcicbeSoti^ant DE ZAAK MENTEN De koningin bij Nederlandse emigranten Tussen de kippen en de varkens Koningin zat weer in de schoolbanken Gebruikte president Truman te grote woorden? £ieueting&pop, aaa% Marijke {Koningin Juüana bij, de wieg van {JWUimö Maigriet Adenauer pleit voor een Viermogendhedenconferentie Rode mars naar West Berlijn JCavceCtje VRIJDAG 25 APRIL 1952 43ste JAARGANG No. 12571 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. cn Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.47 p. w., 2.p. mnd., f 6.— p. kwart Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 DE zaak Menten speelt nog steeds een rol in de huiskamers van het krantenlezend publiek. Het zijn in het algemeen de bladen, die deze zaak bij het publiek levend hebben gehouden, omdat het nu eenmaal de taak van de pers is het publiek voor te lichten over de dingen, die er zo al in ons lieve vaderland gaande zijn. Er is natuurlijk een discussie aan te vangen over de verplichtingen en verantwoordelijkheden, welke voor een journalist hieraan vast zitten en dat is, juist met het oog op deze zaak, reeds meermalen geschied. Wij zul len ons daarin dus nu niet opnieuw verdiepen. Wij hebben alleen het feit op het oog, dat deze onverkwikke lijke zaak nog steeds niet is opge lost. Niet in dat onopgelost blijven van deze zaak steekt intussen de angel. Er zijn in de criminele ge schiedenis van ons land wel meer za ken en misschien wel ergere onopge lost gebleven. Ook politie en justitie zijn nu eenmaal niet almachtig. Met deze zaak, welke nu kort geleden weer eens opnieuw tot veler ergernis in de Eerste Kamer werd aangesne den bij de behandeling van de be- gorting van Justitie, ligt het echter enigszins anders. Wat deze zaak be treft heerst er een gevoel van onvol daanheid inzake het recht in ons l^nd, een gevoel dat niet voor een gering gedeelte door allerlei perspu blicaties is gekweekt. Men moet dus de vraag stellen of dit gevoel van onvoldaanheid reden van bestaan heeft. DE ergernis over het verloop van zaken in deze aangelegenheid schijnt hierin te bestaan, dat zich bij velen de overtuiging heeft gevestigd, dat deze zaak wordt getraineerd en dat er geen recht zou zijn te verkrij gen, omdat bij de onregelmatigheden in deze millioenenaffaire teveel per sonen zouden zijn betrokken, die zouden moeten worden gespaard. En hieruit wordt dan geconcludeerd, dat er in ons land geen recht zou zijn te krijgen. Dit nu is een conclusie, d:e o.i. toch wel al te ver gaat. Wij menen namelijk hierin meer te moeten zien een der uitvloeisels van de na-oorlogse tijd, toen recht en justitie opnieuw moesten gaan werken, zoals wij dat in rustiger tij den gewend waren geweest. Dat werd toen wel erg doorkruist, door een toen nog gebrekkige organisatie niet alleen, maar vooral door het optre den van elementen, die tijdelijk een zekere macht in handen hadden ge kregen en een verzwakte na-oor logse mentaliteit vertoonden, die wer kelijk verbijsterend was. Wij hebben zo het gevoel, dat in die chaos er dingen zijn gebeurd, die in een meer normale samenleving onmogelijk zou den zijn geweest. Nu zit men met die erfenis. Zoals men eens zat met de verschrikkelijke erfenis van de on geveer 90.000 arrestaties, welke de B.S. in die .dagen kon verrichten. Kon men toen ogenblikkelijk de hele B.S., waaronder zich voortreffelijke verzetslieden bevonden, desavoueren en de zaak ongedaan maken? De zaak Menten is een millioenen affaire. Er zijn van dit vermogen in die dagen millioenen. verdwenen, die blijkbaar niet meer te achterhalen zijn. Er zijn mensen verdwenen, ge- emigreerd of gestorven, er zijn lijs ten en andere documenten verdwe nen, maar alle onzekerheden, die er in deze zaak zijn ontstaan lijken ons toch meer het gevolg van de na oorlogse verwarring dan van het willen sparen van bepaalde figuren, die aan deze diefstallen en onregel matigheden debet zouden zijn. De christelijk historische heer Reyers heeft in de Eerste Kamer nu weer beschuldigingen geuit tegen rechtercommissaris en procureur ge neraal, die geen vervolgingen zou den hebben ingesteld. Het zou na tuurlijk het rechtsgevoel van het volk zeker meer bevredigen, indien de bedrijvers van deze diefstallen achter slot en grendel zouden zitten. Maar nu dat door allerlei omstan digheden, die wij niet volledig kun nen beoordelen, niet is geschied, gaat het toch maar niet aan beschuldigin gen te uiten, die men niet kan be wijzen. Het feit blijft alleen bestaan dat er op grote schaal diefstallen zijn bedreven en dat de bedrijvers daar van nog steeds vrijuit gaan. Dat is meer geschied en in normaler om standigheden. Nu heeft minister Mul- derije nog eens ten overvloede ver zekerd, dat elk onderdeel van de rede van de heer Reyers zal worden onderzocht. Daarnaast staat toch ook het feit, dat het gehele dossier Men ten in handen is gesteld van de vaste commissie van de Tweede Kamer voor privaat en strafrecht. Dat had de heer Reyers tot voorzichtigheid moeten manen. Maar als de zaak zo staat, dat de heer Menten onrecht is geschied door instanties, voor wie de Staat aansprakelijk moet worden ge acht, zou het beter zijn met de ge dupeerde een regeling tot schade vergoeding te treffen en wel zo spoedig mogelijk. Dat zou tenminste het rechtsgevoel van het Nederlandse volk ten goede komen. En dat rechts gevoel is wel een paar gulden waard. Varkenspest is uitgebroken on der de varkens van de landbouwer I. Snuverink in de gemeente Weer- selo. Alle varkens, twee en veertig In getal, zijn gestorven of afgeslacht. De beste emigranten ter wereld H. M. de Koningin heeft Donderdag verscheidene Nederlandse immigranten bezocht, die twee of vier jaar geleden hun woonplaats in Hamilton (Zuid- West-Ontario) hebben gekozen. Oorspronkelijk had dit een verrassing moe ten zijn, doch ondanks dit werd het een bezoek van Friese en Zuid-Hol landse mensen en van inwoners uit andere provincies; zij waren versierd met oranje sjerpen en oranje linten. gesteld om tussen het werk door een groet te brengen. IN HET DORPSSCHOOLTJE. En de kinderen, de Nederlandse kinderen, werden op de tocht niet vergeten. De koningin hield stil bij een dorpsschooltje op het terrein van Jeffries, waar zich twaalf Nederland se kinderen bevinden. Ze komen uit Driebergen, Noord- wijkerhout, Neyga en zelfs men kan het onmiddellijk aan de uit spraak van onze schone Nederland se taal horen uit Amsterdam-West. „U mot in dat boekie kaike" hoorde de koningin plotseling tot zich zeg gen. Toen de koningin het schooltje, met de grote ruiten, waarop kleurige tulpen zijn geschilderd, binnenkwam, zongen de kinderen een liedje in het Engels over Nederland, dat met fraaie letters in> krijt op het bord was ge- Allereerst bezocht H. M. de inblik- fabriek van Smith, tien mijl van Ha milton gelegen, waar ongeveer een twintigtal Nederlanders werken en de blikken van etiketten voorzien. Er wonen hier veel gezinnen, die tezelfder tijd zijn aangekomen. De koningin heeft zich met vele van deze werkers onderhouden. Later begaf H. M. zich naar de bloemenkwekerij van de heer Staal duinen (uit Maasland), die hier vier jaar geleden arriveerde. De koningin gebruikte de koffie in zijn twee ver diepingen tellende stenen huis, waar in hij woont met zijn familie en twee Nederlandse knechten. Jan Verboom, uit Ter Aar (Zuid-Holland) en Henk Blijkerveld uit Amersfoort. De ko ningin nam vervolgens een kijkje op het bedrijf. De meeste Nederlanders ontmoette de koningin echter op het onover zienbare land van de heer Jeffries, die bij de Nederlanders zweert en de koningin verzekerde, dat het de beste emigranten zijn, die in de we reld kunnen worden gevonden en dat zij zonder twijfel goede Canadese burgers zulleo worden. Op het ogen blik werken er vijftien Nederlandse families, twaalf zoons van deze fa milies en nog zeven Nederlandse vrij gezellen op het bedrijf. Tijdens de rondgang over het bedrijf ontmoette de koningin een aantal bouwvakar beiders, die bezig waren een nieuw huis op te trekken. Toen de koningin bij de bouwstelling stilhield, staakten zij het werk een ogenblik. Hare Ma jesteit praatte geruime tijd met Al- bert Sluis uit Aalsmeer en Geert Ho- genkamp uit Haarlemmermeer, twee timmerlieden, die genoeg geld ver dienen om de eerste moeilijke tijd door te komen en dan later een eigen stukje grond hopen te kopen. In vele huizen, waar de koningin kwam, zag men Nederlandse kranten op tafel liggen, die familieleden ge regeld uit ons land oversturen. De koningin onderhield zich met emigranten uit Pijnakker, zoals de familie Wamsteeker uit de West laan, waarvan vader hetzelfde be roep uitoefent als in Nederland, na melijk chauffeur. Maar hij verlangt niet meer naar zijn bestelauto in Ne derland terug. De koningin zag de duizenden kip pen, die Nederlanders houden, nam een kijkje bij de broedmachines en liep rond tussen welgemeste varkens. Telkens weer liet zij haar wagen stil houden op de landweg van Zuid- West-Ontario als een. groepje Neder landers, onder wie veel vrouwen en meisjes, merendeels met de schop in de hand, zich langs de weg had op schreven. Juffrouw Morisson, de on derwijzeres, die de hartewens van de jongens en meisjes kende, vroeg de koningin of zij op een foto wilde ko men met alle leerlingen. Met juf frouw Tellegen en jonkvrouw Roell wrong de koningin zich in de kinder bankjes. „Ik voel me weer als vijf en dertig jaar geleden", zei de koningin. De foto van koningin Juliana temid den van haar jonge landgenoten zal vermpedelijk nog jaren in de school aan de wand prijken en de Neder landers in het vaderland zullen vol gende week kunnen genieten van deze hartverheffende tafereeltjes, die de cameraman van Polygoon Profilti, Pieter Buis, met nimmer verslappen de energie opnam. BIJZONDER MEEGEVALLEN". In een kort gesprek, dat koningin JUliana aan de speciale verslaggever van het A.N.P. toestond na afloop vab de eerste dag van haar bezoek aan Nederlandse emigranten, zeide zij zeer onder de indruk te zijn van de wijze, waarop de Nederlanders zich in Canada weten te redden. „Het was heerlijk, werkelijk opbeurend te midden van deze flinke landgenoten te hebben mogen vertoeven", zei de koningin. „Men kan er zich vooraf eigenlijk nooit een voorstelling van maken hoe zij leven. Dat heb ik thans kunnen doen. En ik kan u zeggen dat het mij bijzonder is meegevallen". Hij zou aan Stalin en Tito ultimatums gezonden hebben President Truman onthulde gisteren, dj Stalin een bijzonder krachtige nota had „ultimatum" die er toe leidde, dat de Perzië terugtrokken tijdens het Russia beidsjan. Amerika, aldus de presidentj kon toentertijd een dergelijke krachtig beschikte over een sterke strijdmacht)» troepen over de gehele wereld. Nu tracht het weer een dergelijke macht op te bouwen, niet voor agressie, maar juist oih agressie te voorkomen. En Truman waarschuwde daarbij, dat de Ver. Staten wederom in een ernstige noodtoestand verkeren. hy in MÏart 1946 aan maarschalk ;ezonden hij gebruikte het woord Russen in Mei 1946 hun troepen aiit iPerzische geschil over Azer- ip zijn wekelijkse persconferentie, houding aannemen, omdat het nog ien vloot in de Perzische Golf en De achtjarige Rita George uit Los Angeles richtte tijdens een officiële plechtigheid haar schreden naar Koningin Juliana en bood haar een bouquet bloemen en een pop voor prinses Marijke aan. De vader van het meisje legde Hare Majesteit uit, dat Rita zelf op het idee was gekomen de pop, die haar lievelingspop was, aan prinses Marijke te geven, toen zij foto's ir. dc kranten had gezien van het Koninklijk Gezin. De Koningin beloofde de pop te verzorgen en voor Marijke mee naar Nederland te nemen. Wjj trachten nu te voorkomen, zei de president, dat de verenigde legers op Korea „in de rug geschoten" worden en dit isalleen mogelijk, wanneer de staalindustrie en andere voor de oorlog belangrijke indus trieën op volle toeren werken. Dit laatste nu vormde het uit gangspunt van de reeks onthullin gen, welke de president op zijn pers conferentie deed, toen van vele kan ten vragen op hem werden afge vuurd over zijn noodbevoegdheden, die hem nu hadden mogelijk gemaakt de staalindustrie over te nemen. Ook Joegslavië had hij eens naar hij dacht in 1946 op bijzonder krachtige wijze gewaarschuwd, toen Tito voornemens scheen te zijn zich met geweld van Triëst meester te ma ken. Trumara had toen generaal Eisenhower opgedragen drie divisies naar Noord-Italië te zenden, terwijl hij de Amerikaanse vloot naar de Adriatische Zee dirigeerde. Dit had Joegoslavië er toe gebracht van verdere actie af te zi eneven als trouwens Stalin na ontvangst van het dreigement, dat Amerika troepen naar Perzië zou sturen, wanneer de Sovjet-strijdmacht niet voor een be paalde datum werd teruggetrokken. Ook toen de communisten poogden zich van de macht meester te ha ken in Turkije en Griekenland, had Truman van zijn noodbevoegdheden gebruik gemaakt, evenals bij de Rus sische blokkade van Berlijn. En ten slotte was er dan de communistische invasie in Noord-Korea. Amerika was daartegen krachtig opgetreden en daaraan was het te danken, dat Zuid-Korea nog altijd een vrjj land was. HET DEPARTEMENT SCHROK ERVAN. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken schijnt enigszins geschrokken te zijn van president Trumans onthullingen over zijn „ulti matum" aan Rusland in de tijd van het conflict over Azerbeidsjan. Nog geen drie uur na de persconferentie riep Roger Tubby, secretaris van de president, de journalisten weer bijeen om hun te vertellen, dat Truman „het woord ultimatum informeel had ge bruikt". Hij had het woord „ultima tum" gebruikt zoals een leek het zou gebruiken. Ultimatum betekent in diplomatie, kringen het laatste woord en In Ottawa bezocht Koningin Juliana het Burgerziekenhuis waai Prinses Margriet geboren is. Koningin Juliana poseerde voor de fotografen bij de wieg, waarin Prinses Margriet destijds gelegen heeft. Links Zoster Mary Thompson, Hoofd van dc Kraamafdeling en rechts Zuster Gladys Moorhead, die de Koningin tijdens haar verblijf in het ziekenhuis verzorgde. MITS GRONDIG VOORBEREID Bondskanselier Adenauer heeft gisterenavond openlijk in een radio-inter view verklaard, dat hij voorstander is van een confrentie der Grote Vier over de Duitse eenheid, mits deze conferentie grondig is voorbereid. In de tweede plaats zei hij, aan een vrij en verenigd Duitsland onder een socialis tische regering de voorkeur te geven boven een West-Duitse federale repu bliek met de Christen-democraten als sterkste partij. En even later ant woordde Adenauer desgevraagd, dat hij alles zal doen wat in zijn vermogen is, om de kleinste kans op hereniging van Duitsland ,,uit te buiten". Maar hij liet hier in één adem op volgen: „Niemand kan echter van de federale republiek verwachten, dat zij haar huidige Europese politiek zal opgeven, of een toekomstige regering voor geheel Duitsland, nog voor zij gevormd is, zal verplichten van deze politiek afstand te doen." program voor een verenigd Duitsland vast te leggen, zoals bijv. de inscha keling van dit land in het Westelijke defensiesysteem. In deze nieuwe no ta zal het accent veeleer vallen op het vraagstuk van Duitslands „een heid in vrijheid". In de grond van de zaak gaat het er bij de notawisselingen om, of de Russen al of niet vani gqede wil zijn. Zolang zij aandringen op Duitslands neutraliteit en blijven vasthouden aan de Oder—Neissegrcns valt van hun goede wil niets te bespeuren. Maar dit mag geen reden tot pessi misme zijn. De kracht van het Wes ten groeit en kracht is een argument, dat de Russen verstaan. Alvorens echter een viermogend hedenconferentie zal kunnen plaats hebben, zal het pad geëffend moeten worden door een uitwisseling van nota's, am us Adenauer: „Beter een langdurige serie notawisselingen ge volgd door een korte, succesvolle con ferentie dan geen uitwisseling van nota's en een langdurige conferentie zonder resultaat. In de volgende Westelijke nota aan Rusland, aldus de Bondskanselier, zal niet in sterker mate dan in de eerste gepoogd wordeni een omlijnd had de Amerikaanse regering op 6 Maart 1946 een nota aan Miskou ge zonden, waarin de houding van de Verenigde Staten jegens de toestand in Perzië volkomen duidelijk werd gemaakt. Die nota is op 7 Maart ge publiceerd en de Russen trokken hun troepen in Mei terug. Roger Tubby maakte als correctie 0op Trumans woorden duidelijk, dat wordt slechts dan gebruikt, wanneer I het overwicht van de Verenigde Sta- iemand voor het alternatief wordt ge- ten in 1946, vooral in de Veiligheids- plaatst toe te geven of de wapens op raad, de voornaamste, factor was ge- te nemen. In het geval vani het Rus- weest, die de Russen tot terugtrek- sich-Perzische geschil, zo zei Tubby, ken had gedwongen. Brandspuit bluste enthousiasme Een propagandamars van de blauw- hemden van de „Freie Deutsche Jugend" en duizenden andere jonge communisten (Reuter sprak zelfs van meer dan 20.000 deelnemers) naar West-Berlijn is .stukgelopen" op de brandspuiten van de Westber- lijnse politie. Een regenbui, die na bet invallen van de duisternis inviel, bekoelde zelfs het laatste restje en thousiasme. Even tevoren waren de betogers er nog in geslaagd een Westduitse politieagent over de sectorgrens te slepen, waar hij door de Volkspoli- zei werd gearresteerd. Op haar beurt nam de Westduitse politie vele „blauwhemden" gevangen, onder wie zich een Oostduitse Volkspoli- zist bevond. De mars was kennelijk bedoeld als propagandatocht voor een „vre desverdrag" en de Duitse eenheid. Tegen de avond verzamelden zich langs de strategische punten van de zónegrens duizenden jongeren, die er zich voorlopig toe beperkten leu zen te schreeuwen, als „Ami (Ame rikanen), ga naar huis toe", „Weg met Adenauer" en ,Wij willen een vredesverdrag". Onmiddellijk namen de nieuwe „alarmeenheden", die door de Wes telijke geallieerden zijn opgeleid en uitgerust, stellingen langs de lange grens met de Russische sector in gereed om in te grijpen. Dit werd nodig, toen ten slotte duizenden jongeren de Franse sec tor begonnen binnen te stromen. In de Badstrasse, een druk win kelcentrum (waar de winkeliers al vroeg hun zaken hadden gesloten en de luiken voor de ramen gedaan) ontplooiden zij rode vlaggen, deel den strooibiljetten uit en hielden zij redevoeringen. Een mobiel waterka non van de Westberlijnse politie joeg hen evenwel terug over de grens. Ten slotte begon het te regenen en dit kalmeerde de geest van zelfs de agressiefste betogers. Levenslang voor bompakketten-zender Erich Halacz, volgens eigen beken tenis moordenaar door middel van bompakketten en door een psychia ter beschreven als een lafaard cn een sluw man, die elk menselijk ge voel mist, hoorde gisteren tc Verden in Duitsland levenslange gevangenis straf tegen zich eisen. Hij verroerde zich nauwelijks. Eén van zijn slachoffers was, zo als men zich herinneren zal, de^ hoofdredacteur van dc „Brcmcr Nachrichten". Een ander bompakket doodde een meisje in een postkan toor. De getuige-deskundige, dr. Gott fried Ewald, directeur van de psy chiatrische kliniek van de universi teit van Göttingen, noemde Halacz noch in zijn geestvermogen gestoord noch zwak van geest. Hij moet vol ledig verantwoordelijk voor zijn da den worden beschouwd. Toen men hem zijn mening vroeg of Halacz zijn misdaden zou hebben gepleegd, indien de doodstraf in West-Duitsland nog bestond, ant woordde hij: „Volgens mijn oordeel: neen. Want in wezen is hij een laf aard". Neem de mensen zo ze zijn Doe met hen zo gü zoudt wensen Dan zult gij met alle mensen En zij met u tevreden zijn. P. C.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1