groene tafel beg rijpen Vrouwen moeten wat er op het spel staat Leidse K.V.P. hield vrouwen-avond Onder stralende hemel kwamen de deelnemers te Noordwijk aan Leids Huldigingscomité voor mgr. Jac. Buis samengesteld *3&g&~g*è ai aasssr^sra Gemeenteraad van Ter Aar DONDERDAG 24 APRIL 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Mej. dr. Magda Klompé; MISSCHIEN ZIJN ER DAMES GEWEEST, die de belangstelling voor de K. V. P.-bijeenkomst van gisteravond niet zo geweldig vonden. Zij kunnen er echter van verzekerd zijn, dat net aantal dames groter was dan het aantal heren gewoonlijk op Leidse K. V. P.-bijeenkomsten pleegt te zijn. Bovendien was er zeer veel aandacht voor de uitstekende inleiding, die mej. dr. Magda Klompé hield over „De taak van de vrouw in de politiek", zudatf de opzet van de Leidse K. V. P.: meer vrouwen te interesseren voor de po litiek, althans in het eerste stadium geslaagd mag heten. De aanwezige da mes zullen zeker naar huis gegaan zijn met het voornemen nog eens zo'n vergadering bij te wonen. Dat is de eerste winst, het begin van het ideaal, dat de voorzitter, de heer St. Menken, zoals uit zijn welkomstwoord bleek, voor ogen staat: niet alleen mannen, maar ook vrouwen op de bijeenkom sten, actieve medewerking van de vrouwen in de practische politiek en vrouwelijke steun bij de propaganda voor de komende verkiezingen! behouden van de gezinsrechten, de opvoeding van de jeugd en het'aan kweken van verantwoordelijkheids gevoel bij iedere burger. Met een aan tal voorbeelden gaf zij dit nader aan. wijzend op werkloosheidszorg, loonpo litiek, kinderaftrek, broodprijs, enz. allemaal vraagstukken waarbij vrouwen nauw betrokken zijn. Het is vaak moeilijk beslissingen te nemen; zij zonden gedragen moeten worden door het hele volk. Er is ech ter een ontstellend tekort aan poli tieke belangstelling, vooral bij de jon geren, die door deze tijd erfelijk be last zijn met de kloof tussen leer en leven. De jeugd wordt niet zó opge voed, dat de godsdienst een werkelijk stuk van hun leven is. Wordt het tekort aan politieke ver antwoordelijkheidsbesef veroorzaakt door te weinig voorlichting? Dan die- Eerlijke critiek Het waren overigens niet alleen vrouwen, die gisteravond in „De Doelen" bijeenkwamen. Ook enige heren luisterden naar het openings woord van de heer Menken, die iede re katholiek wilde doordringen van de noodzaak een eigen kath. partij te hebben en die de typische menta liteit bestreed van mensen die me nen, dat de K.V.P. het alleen voor het zeggen heeft. Spr. schaamde zich over de lichtvaardige en pijnlijke critiek, die soms geheel en ten onrechte op bepaalde politieke hoofdfiguren wordt geleverd. Men mag toch min stens verwachten, dat de critiek rechtvaardig is. „Laat ons weten wat we hebben en zuinig zijn op hetgeen bereikt is", aldus de heer Menken, die er nogmaals op wees, dat het al gemeen belang niet de optelling is van een aantal stukjes groepswel- zijn. Geen vertrouwen in eigen geloof. Mej. Klompé sprak eerst in alge mene zin over de politiek, ging daar na over op de buitenlandse politiek en sprak vervolgens over de moei lijke keuze: bewapening, dus verso bering, of een machtsvacuüm in West-Europa blijven. Beide hebben nadelen, maar het laatste kan leiden schromelijk groot; men begrijpt niet wat er op het spel staat! Wat er op het spel staat. Na de pauze begrepen de aanwe zigen wèl wat er op het spel staat. In een gloedvol betoog heeft spr. een hartstochtelijk beroep gedaan op de vrouwen, belangstelling te hebben voor deze zaken, die ook hen raken. Er zijn begrijpelijke weerstanden; de '/rouwen hebben nog minder tijd dan de mannen; het vergaderen ligt hun bovendien niet zo goed; vrouwen wil len de zaken meestal anders aanpak ken. Maar de Schepper heeft nu een maal mannen èn vrouwen samenge bracht, dus moeten zij ook samen voor het algemeen welzijn zorgen. Vrouwen zijn op dit terrein niet be ter dan mannen, maar wel eens prac- tischer. Mannen zien meer de grote lijn en de toekomst; vrouwen heb ben meor aandacht voor het detail en de practische uitvoerbaarheid; zij zyn intuïtiever, wat geen bezwaar is als de intuïtie maar op het verstand ge baseerd is. Daarom is het nodig, dat mannen en vrouwen elkaar aanvullen. In dit verband dees mej. Klompé er op, dat de kath. raadsfractie van Leiden ook een vrouw onder haar leden dient te hebben. (Stormachtig applaus). Het gaat uiteindelijk om de gees telijke toekomst van onze kinderen. Als Christenen hebben de vrouwen niet langer het recht aan de kant te blijven staan; het is niet langer ver antwoord binnenshuis te blijven. Mej. Klompé nam het de kath vrouwen kwalijk, dat zij bij de groslijststem ming niet gezorgd hadden, dat mej. Agnes Nolte op een verkiesbare plaats kwam, en besloot met een krachtige oproep tot actieve deelna me aan de politiek. Een interessante gedachtenwisse- ling, waaraan zowel vrouwen als mannen deelnamen, en een dank- nen er kern- en studiegroepen ge- r woord van de voorzitter, besloten vormd te worden. Vooral onder het deze uitstekende avond, die ongetwij- katholieke volksdeel is dit tekort1 feld resultaten zal afwerpen! DE 4e INT. TULPENRALLYE g, Zoals reeds eerder gemeld, is uit de Plaatselijke Raad van Maatschap- tnt pen 'feestelijke nood waar enige Pc,Ük en Cultureel Overleg een ste- verzórgen ter gelegenheid van de kunnen zijn. Tenslotte is een licha melijke dood te verkiezen boven een geestelijke. Vandaar dat Nederland gekozen heeft voor bewapening. Overigens geloofde mej. Klompé niet aan acuut oorlogsgevaar. Wel was zij bevreesd over West-Europa, dat geen vertrouwen in het eigen ge loof meer heeft. Ondei-tussen zetten de communis ten overal haarden van onrust uit. De massificatie schrijdt onhoudbaar voort, ten koste van de individuele persoonlijkheid. De persoon in zijn hoogste waarde als kind van God dient echter altijd gehandhaafd te blijven. Het gaat er thans om het Christendam terug ti varen in deze angstwekkend onzekere wereld. Moeilijke beslissingen. Aangezien de binnenlandse politiek steeds meer ingrijpt in de buitenland se, sprak mej. Klompé ook over de eerste en wees er op, dat binnenland se KVP-politiek o.a. gericht is op het WARMOND Feestprogramma. Door de com missie tot viering van Warmonds feesten is zowel voor de herdenking van de bevrijding van Nederland als voor dc viering van de verjaardag van H.M. de Koningin een uitvoerig programma samengesteld. Op Woensdag 30 April des mor gens om 9 uur zullen de kinderen der diverse scholen een rondgang maken door het dorp, begeleid door de plaatselijke muziekkorpsen, waar na op de scholen aan de kinderen een tractatie zal worden uitgereikt. Van 2 tot 5 uur zullen verschillende sportdemonstraties plaats vinden op het gemeentelijk sportterrein en de Warmondse Fanfare zal om 8 uur een concert geven op de gemeente lijke muziektent. Op Zaterdag 3 Mei zal om 19.40 een stille tocht plaats vinden vanaf het Oude Raadhuis naar het monu ment voor de gevallenen in de oor log 1940-1945. Tijdens deze tocht zullen de klokken luiden en bij het einde van het luiden zal onmiddel lijk twee minuten stilte in acht worden genomen. Bij deze herden king zal medewerking worden ver leend door de beide muziekkorpsen. Bij het monument zal tevens wor den gedeclameerd. Des avonds om half negen zal in de Ned. Hervorm de kerk een herdenkingsdienst plaats vinden, waarin zal voorgaan ds. dr. J. Zandee. Het Ned. Her vormd Zangkoor zal haar medewer king verlenen. Op Maandag 5 Mei zal des voormiddags 8 uur een kerk dienst worden gehouden in de R.K. kerk. Om 4 uur vindt een voetbal wedstrijd plaats op het gemeentelijk sportterrein. Om 3 uur geeft St. Mat thias een muziekuitvoering. Tot slui ting van het feest zal hierna een rnuzikalo rondgang worden gemaakt door het dorp. Geboren: Catharina Cornelia Alida dr van S. C. v. Seggelen en M. A. Vortman; Rudolf Martinus zn van A. J. de Rooij en A. v. Kesteren; Pe- tronella Martina Alida dr van J. M. Rijnbeek en C. P. de Groot; Martina Maria Agatha Gerarda dr van G. de Winter en C. M. Mens. Gehuwd: A. M. v. d. Hulst en H. P. Heemskerk. Overleden: Attyna Visser 70 jr; Jacob van Ruitenburg 85 jr, echtge noot van J. J. Pellanders; E. D. de Goede, 68 jr echtgenoot van M. Eygenstein. bisschopswijding van mgr. Jac. Buis, die op 1 Mei a.s in de dekenale kerk aan de Herensingel zal plaats heb ben. Bovendien is een ere-comité ge vormd, dat de inzameling van gelden voor een feestgeschenk namens de gehele stad aan mgr. Buis, hartelijk aanbeveelt. HET ERE-COMITé BESTAAT UIT: jhr. mr, F. H. van Kinschot, bur gemeester van Leiden; A. H. J. M. Homulle, deken van Leiden; Th. M. Beukers, pastoor parochie H. Petrus; G. J. M. Lohuis, O.F.M., pastoor pa rochie O. L. Vr. Onbevl. Ontv.; M. van der Schoot, O.F.M., pastoor pa rochie H. Leonardus a P. M.; mr. E. J. M. H. Bolsius, lid Ged. Staten Prov. Zuid-Holland; S. Menken, wet houder van Sociale Zaken; M. A. van Dongen, voorzitter Raad v. Maatsch, en Cult. Overleg; A. van Dijk, voor zitter Raadsfractie K.V.P.; mr. H. J. Dirks, voorzitter Alg. R.K. Ambte naren ver.; mr. H. F. A. Donders, voorzitter Sociaal Charitatief Cen trum; J. W. Hoobroeckx, praeses R.K. Stud.ver. „Sanctus Augustinus"; dr. A. C. de Jong, vice-voorzitter St. Adelbertver.; J. C. J. Lambermont, voorzitter Ned. R.K, Midenstands- bond; mevr. J. M^nders-Vermeulen, presidente Stadsbestuur Ned. Kath. Vrouwenbew.; mevr. H. J. M. van Oyen-van Kerkhof, voorzitster Kath. Arbeiders Vrouwen; J, A. M. van Oyen, voorzitter Kath. Arbeidersbe weging; N. B. M. Vreeburg, vice- voorzitter R.K. Onderw.ver. St. Augustinus; S. M. J. Wijtenburg, vice-voorzitter Alg. R.K. Werkge versver. BELGISCHE ONDERSCHEIDING VOOR BURGEMEESTER VAN LEIDEN. Uit handen van de Ambassaderaad der Belgische Legatie, de heer L. Couvreur, heeft gistermiddag op het Leidse Stadhuis ,het officierskruis in de Kroonorde van België ontvangen. Dit kruis werd hem uitgereikt op grond van zijn vele verdiensten op het terrein van cultuur en sport bij de uitwisseling Leiden—Gent. Burgerlijke Stand Geboren: Anthonia Trudie Adria- na d. van J. Rijsbergen en A. N. van Wijk; Henriette Klazina Barbara d. van M. B. W. van der Poel en K. B. H. Keijzer; Ronald Johannes z. van A. L. W. Bloemendaal en F. J. M. Ou werker k; Cornelia Johanna d. van C. Harkes en W. C. Blauw; Jan na d. van N. W. van der Plas en C. Jonker; Sophia d. van A van Ton geren en G. Kromhout; Klazina d. van H. van Duijn en W. T. van der Plas Gijsbertus z. van G. Schoor en J. M. Bruin; Theresia Maria d. van A. Cornelisse en M. A. de Groot; Johannes Andries z. van A. J. van der Linden en C. J. Hunteman; Jo- hanns Hendrik z. van W. Pierlot en J M. la Lau; Adrianus Johannes Jacobus z. van A. J. J. Crama en C- Beekman. Gehuwd: D. W. Gulij en C. H. van Haastrecht; J. Groenendijk en J. M. Th. Pielanen; J. M. de Jong cn M. E. Offerman; G. Laman en A. H. Bekman; J. de Vriend en M. M. P. van Velzen; J. van den Hoek en C. J. Biesheuvel; W. van Oosten en J. Schouten; C. J. de la Rie en J. Kroe- semeijer; C. Faas en C. H J. Bik; L. den Outer en A. Nagtegaal. Overleden: J. Gujjt z. 5 dagen. HET WERKCOMITé BESTAAT UIT; Rector F. A. M. Bernefeld, mode rator Raad v. Maatsch. en Cult. Overleg; C. A. M. van der Klugt- Hendriks, presidente Gildegroep Ned. Vrouwenbew.; L. C. J. Roozen, hoofdredacteur Leidse Courant; F. C. de Hosson, dioc. voorz. Ned. Kath. Middenstandsbond; J. A. M. van Zonneveld, voorzitter Katholieke Jeugdraad. Het werkcomité bepaalt zich tot het verzorgen van een huldigings avond in de Stadsgehoorzaal op 8 Juni a.s, Op deze avond zal het feest geschenk worden aangeboden. Na dere inlichtingen verstrekt de he'êr J. A. M. van Zonneveld, Dijkstraat 3, Leiden, tel. 22761. Het begin is er! De eerste giften voor het ste delijk geschenk komen reeds binnen: N.N. 2.50, E. O. 2.50, N.N 0.50, N.N. 1.—, W. G. 2—, V.— H. 2.50, N.N. 2.50, mej. A 10.—, A. v. D. 5.—, totaal 28.50. Wat momenteel per giro on derweg is, blijft nog even een verrassing voor het comité, dat reikhalzend uitziet naar verdere giften, groot en klein, van alle kath. Leidenaars, dit blijk wil len geven te waarderen, dat een geboren Leidenaar tot het hoge bisschoppelijke ambt is geroe pen. Giften kunnen gestort wor den op het gironummer van de heer F C. de Hosson, Gangetje 6, Leiden, 294033, met vermel ding „Voor mgr, Buis". Kleine re giften worden gaarne op Gan getje 6 in ontvangst genomen. Wilt U niet langer meer wach ten? Hei feest nadert met rasse schreden! Reeds vroeg in de morgen was te zien, dat Noordwijk volop in afwach ting was van de aankomst der deel nemers aan de Tulpen Rallye. De badplaats was in feesttooi. Het was nog niet voldoende, dat de bollen velden een fleurige aanblik boden van tulpen, narcissen en hyacinthen, er waren slingers aangebracht en de Nederlandse kleuren zetten het ge heel overal meerdere luister bij. De Rallye-officials waren reeds spoedig druk in de weer, de politie had voor een uitstekende route-af zetting gezorgd. De deelnemers kon den komen enzij kwamen na tuurlijk. Met een ovatie werd de eerste wa gen te rum 9.15 uur begroet: het was de Duitse equipe W. EngelH, Horn met Porsche, gestart te Flensburg. Daarna volgde de Engelse equipe A. P. Warrenmrs. O. I. Johns-jn met Riley, gestart te Londen, Nmmtr 3 was eveneens een Engels team, nl. S. C. NormanB. S. BridgesC. L. Goodacre, met Austin, eveneens in Londen vertrokken. Het eerstaankomende Nederland se team was dat van mr. W. J. L. P. Gertenbachmevr. M. Gertenbach Demmink met Simca, te Parijs ge start. Een extra applausje gegroette de aankomst van deze eerste Neder landse rijders. Het was overigens voor ,„Huis ter Duin" als ieder jaar een drukte van belang. De vereiste formaliteiten na men natuurlijk weer de nodige tijd in beslag en daarbij was vanzelfspre kend ook weer het wegen der dames, die bij de start te licht waren be vonden. Het tekort aan gewicht moet nl. op andere wijze worden aange vuld, hetzij met ijzer of stenen en deze voorwerpen moeten bij de finish dan natuurlijk nog in de wagen aan wezig zijn. De binnenkomst der deelnemers duurde de gehele dag voort. Velen kwamen alleen, maar dan volgden soms groepjes bij elkaar, die daar door dadelijk extra veel werk aan de eindcontrole verschaften. Maai- dat wachten in de schitte rende omgeving van Huis ter Duin onder een stralende zonnehemel was voor de deelnemers geen bezwaar. Men kon immers eindelijk even uit rusten van de spanning gedurende de interessante rit. Te omstreeks half twaalf heden morgen waren ruim veertig deelne mers gearriveerd. WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). PLAATSELIJK NACHTVORST. Vannacht op vele plaatsen lichte nachtvorst en hier cn daar mist. Morgen overdag wisselend bewolkt en büna overal droog weer met ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen West en Noord. 25 April zon op 5.22, onder 19.55; maan op 5.16 en onder 22.07 uur. WOENSDAGSE MARKT THANS DEFINITIEF. In Mei van het vorige jaar besloot het College een proef te nemen met het houden van een markt voor groenten en bloemen op de Boter markt, op Woensdagmiddag, .gedu rende de maanden Juli tot en met October 1951. De proeftijd werd daarna nog tweemaal met enige maanden verlengd, terwijl tevens het aanvangsvuur van de markt werd vervroegd, zodat de markt ook in de morgenuren kon worden gehouden. Nu de proeftijd zich zowel over de zomer- als over de wintermaanden heeft uitgestrekt, is gebleken, dat de markt in een behoefte voorziet en de nodige levensvatbaarheid bezit. De Woensdagsemarkt wordt door de ingezetenen op prijs gesteld, terwijl de bedrijfsuitkomsten van de koop lieden, blijkens mededeling van het bestuur hunner organisatie, alleszins bevredigend zijn. Er bestaat derhal ve alle aanleiding de voorlopige markt thans een blijvend karakter te verlenen. Indien hiertoe wordt be sloten, zal de Verordening, houden de aanwijzing van de dagen, uren en plaatsen voor het houden van de ver schillende markten en van veilingen van fruit, moeten worden gewijzigd. De in deze verordening in artikel 1, sub 9o., gemaakte ónderscheiding tussen de algemene dagmarkt en de algemene avondmarkt heeft, in ver band met de sedert de oorlog inge treden wijziging der omstandigheden op het gebied der winkelsluiting, geen reden van bestaan meer en kan derhalve vervallen. Voorts is het De jeugd danste voor de invaliden Onder de energieke leiding van Corrie de Wekker ontvangt een 40- tal meisjes, in leeftijd van 3 tot 16 jaar, een dansopleiding. Dinsdagavond gaf deze leerlingen- groep, met medewerking van de 11- jarige accordeonist Henny Langeveld, de 14-jarige pianist Jopie Stokker- mans en drie meisjes Kühn, acroba ten, een goed geslaagde uitvoering in de grote zaal van het St. Anthonius Clubhuis, ten bate van de Alg. Ned. Invaliden Bond. De voorzitter van het hoofdbestuur de heer J. C. Livingstone, wees in zijn welkomstwoord o.m. op het fi nanciële en propagandistische belang van deze avond, waarbij hij naar vo ren bracht, dat de invaliden geen medelijden door medeleven vragen. Uit het optreden van de ballet klasse. dat met accordeon, en piano muziek en acrobatiek werd afgewis seld. bleek dat de leerlingen in de korte tijd (een jaar) waarin zij les ontvingen, reeds veel opgestoken hebben. Van de verschillende dans- stukjes maakten, wat het klassikaal werk betreft, vooral de „Oosterse dans' de „Brahmsdans" (Hongaarse rhapsodie) en de „Vlinderdans" (mu ziek van Grier) alle gebracht door wat oudere meisjes een uitsteken de indruk. De choreographie van Corrie de Wekker, welke over het algemeen uiteraard zéér eenvoudig was gehou den, kreeg in deze drie dansjes reeds een volv/assen allure, met in de „Oosterse dans" zelfs een „prima ballerina" en corps de ballet. Een openbaring v/as Bianca v. d. Ouwcelen, die in een „Poppendans" van Chopin van een onmiskenbaar talent blijk gaf. Met veel élan en vol komen overgave toonde zij zowel voor stijl als techniek een zuiver ge voel te bezitten. Een bijzonder succes oogstte Rietje Kühn met een uitzonderlijke acroba tische prestatie. Om Henny Langeveld een „won derkind" te noemen is wellicht wat te enthousiast, doch de vaardigheid waarmee dit ventje een accordeon dat hij nauwelijks kan torsen bespeelt is verbazingwekkend. Binnenkort zal Henny zijn kam pioenschap voor Zuid-Holland trach ten om te zetten in een wereldkam-, pioenschap. Vo-oh. de HAAGSE POLITIERECHTER. Duizend dollar voor Leidse Universiteit Om de ontwikkeling van een nieuwe tak van wetenschap, de ex perimentele oecologie, mogelijk te maken, heeft de Rockefeller Founda tion te New York aan de Leidse Universiteit een gift geschonken van duizend dollar, ten behoeve van het Zoölogisch Lam. Deze nieuwe tak van wetenschap, de bestudering van het verband tussen het dier en zijn omgeving, is in Leiden opgedra gen aan prof. dr. D. J. Kuenen, die hiervoor enige kostbare apparaten nodig heeft, thermostaten met water koeling, welke het mogelijk maken ook in de zomer met betrekkelijk lage en in de winter met hoge tem peraturen een onderzoek te doen, naar de invloed van de temperatuur op de gedragingen van dieren, in het bijzonder van insecten. HET SCHILDERIJ VOOR DE TROUWKAMER Drie schilders aangewezen De jury, door Burgemeester en Wethouders benoemd in verband met do prijsvraag voor een schilderij in de Trouwkamer van het Stadhuis heeft Dinsdag j.l. zitting gehouden om de voor de eerste etappe inge zonden werken te beoordelen. Er waren 15 inzenders met in totaal 44 werken. Aan de hand van de inzendingen heeft de jury uitgenodigd tot het deelnemen aan de eigenlijke prijs vraag (het vervaardigen van het voor de trouwzaal bestemde schil derij): de heer Walter Bosch, mevr. Lucia Steinbach en de heer Will H. Tweehysen, allen te Leiden. Verduistering. De officier van justitie bij de Haagse Politierechter eiste 40 gulden boete tegen een niet verschenen letterzetter uit Alphen aan den Rijn, die een loden buis uit een woning had verduisterd. De poli tierechter veroordeelde verdachte tot 100 boete. Wegens medeplichtgheid aan dit HUH 0 misdrijf werd een Alphense loodgie- nodig wijziging te brengen in de be-1 ter conform de eis bij verstek tot een paling van artikel 2. week gevangenisstraf veroordeeld. voor auto's voor de Bloemenstraat. De heer C. v. Vliet wenste inlich tingen over de uitvoering van werk zaamheden verricht in eigen beheer bij de aanleg van de ontsluitingsweg plan Papenveer. De voorz. zei, dat de raming niet is overschreden. Geboren: Aloysius J. J„ z. van J. van Kessel en C. C. Uijttewaal; Jacobus A„ z. van Fr. Sanders en H. J. Hoogenboom; Jan, z. van W. Kroon en J Bregman; Nicolaas M„ z. van P. J. Uijttewaal en M. Blom; Cornelia J. E., d. aan A. J. van Eijk en E. Berk; Louisa M., d. van B. Zwirs en H W. van Kessel; Elisabeth Th. M., d. van H. Ubink en P. C. v. d. Klauw. Huwelijksaangiften: W. Kalshoven 24 jaar en Tr. M. Mulder 25 jaar; A. Roos 23 jaar en A. Kempenaar 25 j. ALKEMADE Geboren: Emile zn van W. van den Bos cn L. M. V. Sparreboom; Ida M. dr van J. W. van der Meer en I. M. van Rijn; Aloysius C. M. zn van P. J. van Berkel cn A. M. van Veen; Margaretha J. M. dr van C. W. Zoet en J. W. van der Zwet; Margaretha C. M. dr van G. J. van der Meer cn J. M. van der Meer; Johannes C. zn van A .J. Akerboom en C. C. van Hameren; Maria W, C. dr van J. E. M. de Koning cn C. M. Vesseur; Ali da Th. dr van L. H. Hoogenboom cn J. M. v. d. Vlugt; Johannes A. M. zn van P. L. van der Meer en B. E. Ho gen boom. Ondertrouwd: P. C. van der Zwet en M. J. Th. van der Meer; H. M. Immerzeel cn G. M. van der Geest; J. C. Hogenboom en G. J. van Haas trecht; J. Th. Heemskerk cn H. J. van der Geest; C. van der Star cn M. W. Th, van der Zwet; G. Roos cn P. A. Zoetcndaal; C. G. Turk cn A. Engel; P. B. van Smoorenburg cn H. H. van der Geest; J. Jansen en G. M. Volwater. Gehuwd: C. IJ. van Klink cn H. M. Termeulen; H. P. Timmers en A. J. Disseldorp; H. C. Opdam en W. J. van der Fits; G. W. Spruijt cn M. A. Th. Derksen. Overleden: Cornelia de Groninger e. van W. Kerkvliet, 73 jaar. BODEGRAVEN Geboren: Roelofke Sj., d. van B. den BlekerVerheul; Petrus M z. van C. v. d. HovenKosterman; Gerrit, z. van F. Koning—Hoogen- doorn; Sjoerd W., z. van G. Tiche laarv. d. Wijngaard; Cornells D., z. van C. v. d HoofdakkerBoercfijn; Wilhelmus M„ z. van A. R. dc Rijk Boere; Cornelia, d. van J. Veerman Spreij. Ondertrouwd: T. Rijnsburger 23 j. en N. van Vliet 22 j.; M. Verburg 27 j. en I. de Bruijn 26 j.; Adriaan Eikel, boom 64 j. cn J. Domburg 65 j. Getrouwd: H. Slappeldel 26 j. en H. F. van Duuren 23 jaar; J. Heems kerk 23 j. eri J. Chr. Koren 21 j„ G. H. Schep 25 j. en C. M. Spijker 26 j. Overleden: Hendrik van Velzen, echtgen. van C. G. Geersen 74 jaar. (Vervolg). Dempen sloot Langeraarseweg. Vervolgens kwam een voorstel in behandeling tot het dempen van een gedeelte Langeraarseweg-sloot cn het nemen van een principe-besluit tot reconstructie van 'n gedeelte Langer aarseweg. Het betref1 hier het weg gedeelte tussen grote en kleine brug. Wat de demping betreft gaat het ovèr de sloot voor het perceel van de heer A. C. v. d. Hoorn en van de heer C. A. Volgering. Dit laatste levert enige moeilijkheid op in verband met het waterpeil voor de fundering van het huis. De gem.-architect heeft echter een oplossing gevonden en met de betreffende eigen-aren zal een en an der worden geregeld. De kosten wor den geraamd op ƒ3000.De in de toekomst toe te passen reconstructie zal afhangen van de vraag wanneer de tijd ervoor geschikt is in verband met de investeringsbeperkingen. De heer Bos zou er meer voor voe len om voorlopig de weg op eenvou dige wijze te herstellen, en verdere plannen zou hij nog uit willen stellen. De heer v. Vliet wil in ieder geval de woningbouw laten voorgaan. De heer v. Rijn daarentegen zou zo spoedig mogelijk willen dempen en aaarna vlug afwerken. De heer Sassen zou liever eerst een teerdek zien aangebracht op het gereconstrueerde gedeelte kerkpad, en de heer Hoogervorst vroeg aan dacht voor verdere verbetering van het Kerkpad Poelgedeelte. De heer Egberts zei, dat ieder de noodzaak kan zien van het in aandacht nemen van het onderhavige weggedeelte. De geopperde bezwaren behoeven geen beletsel te zijn, want de raad krijgt bij definitieve voorstellen toch gelegenheid de urgentie te ge zien. De voorz. wijst er op dat voor de reconstructie slechts een principe besluit gevraagd werd. Vrees voor vergeten van het Kerkpad behoeft niet te bestaan. Maar er is een groot verschil tussen deze twee wegen. De Langeraarse weg is een ver keersader, waarover zwaar verkeer moet kunnen gaan. Plannen moeten klaar liggen als dc tijd rijp is voor uitvoering. Het dempen van de sloot houdt ook verband met het leggen van nieuwe waterleidingbuizen. De ze zullen gelegd worden in het ge dempte gedeelte. De gevraagde 30.000 voor demping worden toe gestaan cn ook het principebesluit tot reconstructie wordt aangenomen. Nieuwe straatnamen Daarna moest de ontsluitingsweg in het uitbreidingsplan Papenveer een naam worden gegeven. Men werd het eerst eens om vanaf Pa penbrug de nieuwe weg en het Kerkpad tot het z.g. rode dorp als geheel een naam te geven. Ver schillende suggesties werden gedaan. Tenslotte koos men Bloemenstraat in verband met de voor onze ge meente toch van belang zijnde bloe menteelt. Het gedeelte Kerkpad van af L. Akerboom tot Westkanaalweg zal voortaan Sluispad heten. Door de heer Versluis werd ernstig geklaagd over de beschadiging van boompjes en grasgazons langs Langeraarseweg. De raad deed een ernstig beroep op de bevolking om mede te werken dit tegen te gaan. Bij de rondvraag vroeg de heer Hoogervorst, of er al gesproken over het aanbrengen van golfbrekers langs het Kerkpad. De gemeente architect was het met het voorgestel de plan niet eens. Er zullen andere mogelijkheden onderzocht worden. De heer J. Egberts vroeg straatver lichting en een maximum gewicht MARKTBERICHTEN GOUDA, 24 April. Kaas. Aan voer 80 partijen. Prijzen: 1ste soort 2.16—2.25, 2de soort 2.05—2.15 per kg. Handel matig. VEUR, 23 April. Groente. Sla A 57.30, sla B 56, stoofsla 10 18 cent, prei 13—14 cent, andijvie 2733 cent, spinazie 99.50, vadijs 68 cent. LEIDSCHENDAM, 23 April. Eieren. Aangevoerd werden 11050 kipeieren. De prijzen waren voor 200 eieren no. 0 16.30—17.05, 4000 no 1 15.10—15.55; 2000 no. 2 14.10— 14 55; 4250 no. 3 13.15—13.50, 600 no. 4 12.2512.50. Verder waren aangevoerd: 10 kippen 2.50—3.90, 10 hanen 1.503.00, 25 konijnen 0.954.90, 20 duiven 4095 cent. TER AAK, 23 April. Groente. Witlof I 2235 cent, idem II 1219 cent idem stek 610, spinazie 1.625 cent idem B 6—14 cent, Prei 913 cent, rabarbaer 12—15 cent, sjalotten 19 cent, aardappelen 1113 cent, was- peen 2526 cent, idem II 11 cent, postelein 40—51 cent, andijvie 11 13 cent, peulen 2.60—3.40, koolra pen 2 cent alles per kg., sla I 812 cent idem II 5—7 cent, bloemkool I 3"841 cent, idem II 2931 cent, idem III 14—26 cent, idem stek 2—11 cent, alles per stuk, radijs 610 cent peterselie 5 cent, bosprci 2 cent, sel derij 34 cent, bosuien 1 cent, alles per bos, stoofsla -1060 cent per bak, Bloemen: Madeliefjes 70—80 cent per bak. ROELOFARENDSVEEN. 23 April. Groente. Aardbeien I 1.101.30, idem II 0.651.25, kropsla 57.80, spinazie 815, radijs 45, prei 11—14. Bloemen. Kleurenpracht 41 —44 cent, Elizabeth 2842 cent, Bar. tigon 1338 cent, Schlegel 1722 cent, Zenober 15—25 cent. Yellow 40 —48 cent. Rijzende Zon 18—20 cent, Willem Pitt 3042 cent. Piccadilly 40—43 cent, Narcissen 320 cent. Irissen 3250 cent, Anemonen 6—15 cent Freesia's 645 cent, Dhoioni- cum 614 cent, Lathyrus 2246 ct., Rhododendron 1.101.15, Horten sia 1.001.10, Anjers 39 cent per stuk-

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3