DUINSTREEK Begroting 1952 van Voorschoten moet sluitend worden gemaakt De Blauwe Tram gaat tarieven verhogen Motorbrandspuit wordt aangekocht DONDERDAG 24 APRIL 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 JAARVERGADERING „DE NARCIS" In café-restaurant ,,de Nachtegaal" werd de jaarvergadering gehouden van de vereniging „de Narcis". In zijn openingswoord zag de voorz., de heer Th. de Vroomen, met voldoening terug op het afgelopen jaar, aangezien de prijzen voor de narcissen goed lonend zijn geweest. Voorts merkte spr. op, dat er in Keukenhof en Treslong goede pro paganda wordt gevoerd voor dit ar tikel. Betreffende de export naar Engeland is nog niets definitief be kend. De besprekingen met de ver tegenwoordigers van dit land zijn nog niet beëindigd. De statistiek voor de narcissen ontleend aan de keuring te velde gaf een stijging te zien van 7 Het ledental bleef stationnair en bedroeg De heer van Limburg, directeur van de Keuringsdienst, gaf in zijn jaarverslag een korte en duidelijke toelichting op de verschillende voor komende ziekten en drong aan op grote waakzaamheid dienaangaande Het hierop uitgebracht financieel verslag gaf aan in ontvangsten een bedrag van 69.8886.78 te zien en aan uitgaven 56.416.59, zodat er een batig saldo was van 13.416.59. De eigen verenigings-rekening had aan ontvangsten f 869 en aan uit gaven f 273.50, zodat het batig sal do hier bedroeg 595.50. In de vacature van bestuurslid, ontstaan door het aftreden van de heer C. Clemens werd gekozen de heer C. Th. de Groot uit Noordwij kerhout. Bij een vraag naar de rapporten of resultaten van de bestrijding van grondmbeheid deelde prof. van Slog- teren mede, dat de oorzaak hiervan nog niet met zekerheid is vast te stellen. HILLEGOM Etalage-wedstrijd. Vrijdagavond wordt de wedstrijd ingeluid, die de Hillegomse Middenstandsverenigin gen hebben georganiseerd ter gele genheid van het Corso. Veel bloemen en 'n schitterende verlichting zullen sprookjesachtige exposities tonen. Er nemen 35 winkeliers aan de wed strijd deel en de jury zal geen ge makkelijke taak hebben. Ook het pu bliek kan z'n oox-deel uitspreken en meedingen naar fraaie prijzen. Gouden jubileum. Gisteren was het 50 jaar geleden dat de heer L. v. d. Valk, wonende aan de Brouwer laan, als blocmistknechtje int dienst trad bij de fa. R. A. v. d. Schoot. Later kwam de jubilaris bij de N.V. J. B. van der Schoot. De patroon roemde de eerlijkheid, de vlijt en trouwe plichtsbetrachting van Van der Valk; hij bood een enveloppe met inhoud aan; het personeel liet zich evenmin onbetuigd. Het feest werd ten huize van de jubilaris verder ge vierd, waar een drukbezochte recep tie bewees, hoezeer deze eenvoiidige man geacht en bekend is. DE ZILK Gouden bruiloft. Gisteren her dacht het echtpaar W. Pompe-van Denzen zijn 50-jarig huwelijk. Des morgens werd in de Parochiekerk een gezongen H. Mis uit dankbaar heid opgedragen. Des middags een druk bezoek, vele geschenken en nog meer bloemen. Beide oudjes zijn nog bizonder kras. LISSE Gas stroomde door het huis Oude dame overleden Gasvergiftiging deed zich voor bij de gcz. De Jong in de Annastraat. Deze dames hadden de keuken schoongemaakt en de gaskraan afge koppeld, waardoor het gas kon ont snappen. Dit hadden-de 63- en 66- jarige dames niet geroken. Toen de politie, die gewaarschuwd was, een onderzoek instelde, was een der da mes reeds overleden. De ander werd naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Bij aankomst was ook haar toestand zorgwekkend. Raadsvergadering Vrijdag 25 April des avonds om half acht komt de raad in openbare vergadering bij een. De agende vermeldt ondermeer de volgende punten: voorstel tot het voeren van een rechtsgeding in ver band met het onteigenen van gron den in het „Molcnblok"; voorstel tot verlening van de erfpacht van een aantal percelen gelegen aan de Zuid straat r voorstel tot hot verlenen van een subsidie aan de Vereniging voor Veilig verkeer; vooi-stel tot vaststel ling van diverse verordeningen ten behoeve van de Begx-aafplaats „Duin- rust"; voorstel met betrekking tot 't „wachtverbod" op de Boulevard. „De Verpleging" Voorz- D. C. v. Leeuwen presideerde voor de 28e en laatste maal de jaarvex-gadering van „Dc Verpleging". Hij kondigde n.l. in zijn openingswoord aan, dat de heer J. Vooys en hij, wegens hoge leeftijd en drukke werkzaamheden, zich niet hexkiesbaar stelden. De heer Hofkes memoreerde in zijn jaar verslag vele werkzaamheden die door de vereniging in 1951 zijn verricht. Het ledental is gegroeid tot 3995. Voor 160 patiënten iwet 3099 ver- pleegdagen, was uitkering betaald. Dc balans vemeldde als eind-bedrag 32238,95. Dc rekening geeft over 1951 een verlies aan van f 7320,92. Het nadelig saldo op de exploitatie rekening van dc ambulanceauto is 2695, 53, waarvan de gemeente 80% draagt. Dc auto werd 317 maal ge bruikt. In het bestuur werd gekozen in de vacature Vooys, de heer Van Duy- venvoorde en ixi de vacature Van Leeuwen, de heer J. Vink. In de commissie van toezicht werden her kozen, dokter Cleverga en de heer M. C. van der Lee. De voorz. deelde I nog mede, dat er boven de uitkering in het T.B.C.-fonds ad 6 per dag, nog een aanvullend fonds gesticht is ad 3 per dag, tc betalen met drie cent per lid per week. LEIDSCHENDAM VERZET TEGEN DOORDRAAIEN VAN GROENTEN. warme weer van enige dagen geleden heeft schade gebracht aan de 'veldgewassen en de kwaliteit van de groente benadeeld. Het gevolg hier van is dat de aanvoer van mindere kwaliteit groter is, zod&t het voor de hand ligt, dat dc handel meer be langstelling heeft voor de goede kwa liteit Hierdoor is het dan ook te verklaren, dat op de veilingen de minder goede groenten, welke ook in grote hoeveelheden op de markt ver schijnen, de minimum prijzen niet haler, en dus doordraaien. Nauwelijks een week geleden werd gesproken over een dreigend tekort aan groenten en nu door het uiter mate gx'oeizame weer is er overpro ductie ontstaan. De spinazie en de sla zijn in enige dagen zo ver in prijs gedaald, dat deze voor de tuinders niet meer rendabel is. De besturen van de kath. en chr. patroonsorganisaties hebben gister avond een bijeenkomst gehouden en het euvel van doordraaien ernstig onder de loupe genomen. Ook het be stuur van de veiling was ter verga dering aanwezig en het ging af en toe hard tegen hard. Verbazing werd uitgesproken, dat de conservenfabrie- ken en ook de groentedrogerijen niet ingeschakeld zijn om de overcomple te consumptie te reserveren. Als dat niet tijdig gebeux-d dan zullen de tuinders onoverkomelijke klappen krijgen. LISSE H. MIS IN H.ii.C -GEBONW. Mgr. Huibers, bisschop van Haar lem, heeft goedgekeurd, dat op de bijeenkomst van de K.A.J. te Lisse op Zondag a.s., in het H.B.G.-gebouw een H. Mis wordt opgedragen. GYMNASTIEKUITVOERING VAN „KLIMOP" Reeds wekenlang had de R.K. Gymnastiekvereniging .Klimop" ge oefend voor haar grote jaarlijkse uitvoering. Het ongeduld van de kleinere meisjes, die hiervan vol waren, bevredigd, want gisteravond had dit grote gebeuren plaats in het H.B.G.- gebouw. De avond werd geopend door kap. De Korte, die een kort welkomst woord sprak. Allereex'st kwam een keurige op mars van de ongeveer 200 meisjes NOORD WIJKERHOUT „DE LANDBOUW" IN HET GOUD. En de directeur in het zilver. In alle zalen van „In den Vergul den Turk" te Leiden zelfs het res taurant en de bar moesten daartoe in gebruik worden genomen heeft gistermiddag de heer Th. L. Heems kerk, met pl.m. 400 receptiegangers een tweevoudig jubileum herdacht, t. w het gouden jubileum van het melkstandaardisatiebedrijf „De Land bouw" en het zilveren feest van zijn directeurschap. Zeer vele zakenrela ties, collega's en vrienden boden de ze middag hun gelukwensen. Namens het personeel bood de bedrijfsleider, de heer W. Valkema, een zilveren beker met inscriptie aan. In tal van korte toespraken werd de heer Heemskerk hulde gebracht voor dienst leiding, waardoor het bedrijf, dat als unicum voor het Westen des lands het vervoer in eigen hand heeft, thans zulk een vooraanstaande plaats in dit melkverzorgingsgebied inneemt en een gemiddelde omzet van ongeveer 8 millioen km. melk per jaar heeft. Feestavond K.A.B. In de bios coopzaal van café „Dc Zwaan" hield de K.A.B., tot sluiting van het win- terprogramma, een feestavond. De avond werd verzorgd door de toneelclub „Meer Vreugde" met de opvoering van het toneelspel „Zo waarlijk helpe mij". Een jury van het W.K.A., kwam deze avond het spel van „Meer Vreugde" classificeren. In een vlot tempo werd hierna het spel opge voerd. Bij het opgaan van het doek, verraste ons het fraaie decor en na het eerste bedrijf konden wij consta teren, dat „Meer Vreugde" met ernst het spel aangepakt had. Het is karakter stuk, waarin de toeschou wer wordt getoond, hoe liefde en menselijkheid het ten slotte winnen van het materialisme. Het is niet mogelijk, om alle ge speelde rollen de revue in dit ver slag te laten passeren. Een uitzonde ring willen wc maken voor Tonnie van de Mortel en Albert, de zoon van heerboer Touws, die wel de moeilijkste, doch dankbaarste rollen te vervullen hadden. Wij zijn het eens met de voorzitter van de K.A.B., die aan 'het einde van de avond „Meer Vreugde" feliciteer de met het succes. Dat dit toneelspel zo goed geslaagd is, is ook voor een gx-oot deel te danken aan de regis seur. Feestelijkheden op 30 April en 5 Mei Op Koningirmeverjaardag zal om half acht des avonds vóór het bordes van het gemeentehuis door de burgemeester, als vertegenwoordiger van H.M. de Koningin, een zanghulde gebracht worden door 500 schoolkin deren en een gemengd koor gevormd uit alle zangverenigingen van het dorp. Maandag 5 Mei. Op de Nationale feestdag zijn er Toch heffing van reinigingsrechten Ter uitvoering van de door de raad fenomen besluiten, welke beschik- en over bepaalde credieten van de begroting 1952, hebben B. en W., in dien spoedige uitvoering van de be sluiten gewenst was, aan Ged. Sta ten verzocht, om in afwachting van de goedkeuring van de betrokkexx begrotingswijziging vooraf machti ging te willen verlenen tot het doen van die uitgaven. Een dergelijke machtiging hebben B. en W. ver zocht voor de aan te stellen sociale werkster, voor de controleur van so ciale zaken, zomede voor het ont werpen van het plan der rioolzuive ringsinstallatie. In antwoord op dit verzoek, berichten Gedeputeerde Staten, dat de gevraagde machtiging tot het doen van deze geraar de uit gaven thans niet kan worden ver leend, omdat het oordeel omtrent de vorengenoemde uitgaven wat de ge wone dienst betx-eft eerst kan wor den bepaald, nadat het tekort op de gewone dienst van de begroting voor 1952 volledig zal zijn gedekt. Het is duidelijk, dat de nog volgend' raads besluiten, waarbij over credieten der begroting 1952 (gewone dienst) wordt beschikt, geen betekenis heb ben, zolang voor die begroting geen volledige dekking is gevonden. Het sluitend maken der begroting 1952 behoort daarom tot de zeer urgente maatregelen. Een onmisbare schakel om tot een sluitende gewone dienst te komen achten B. en W. de heffing van reinigingsrechten. Na invoering van de reinigingsrechten op de ba sis van de meerderheid van het College van B. en W. nl. een vast bedrag van 6.pex paar per ge zin, opbrengst dan 2000 x 6.is 12.000.—, bedraagt 't tekort der be groting 1952 in totaal nog 35.860.34. Ter dekking van dit tekort willen B. en W. in de begrotingsposten diver se wijzigingen aanbx-engen, zodat het tekort wordt opgeheven. Vrijdagavond a.s. komt dan ook weer het voorstel van B. en W. tot invoering van reinigingsrechten in en dames, waarbij enige turnoefe- des morgens om 9 uur school voetbal- ningen werden uitgevoerd. wedstrijden op het bij terrein van St. Hierna kwamen de verschillende Bavo. Elftallen van de N. H. School, brug- en springoefeningen door de de Jongensschool „St. Jozef", de V. diverse groepen. De rij dansen cn G.L.O.-school en „de Voorzienigheid" evenwichtsoefeningen en voorts vele andere attracties werden vlot en keurig afgewerkt. De heer Halfschepel, leider van deze groepen, heeft eer ingelegd met de oefeningen, omdat zij nage noeg zonder fouten werden uitge voerd. Kap. De Korte bracht op het ein de dank aan de heer Halfschepel, alsmede aan de dames-bestuursleden voor hun onvermoeide arbeid. zullen elkaar bekampen. Om 2 uur n.m. is er „Schatgraven" op het terrein van de zanderij, gele gen langs de Herenweg. De deelna me is voor alle leeftijden. Inleggeld slechts 25 cent. Er worden flinke geldprijzen beschikbaar gesteld. Des avonds om 7.30 uur is er Ring rijden voor paren op kruiwagens. Dit spel vindt plaats op de Havendwars straat langs de Provinciale" dijk. Het inleggeld bedraagt per paar ƒ!,- behandeling bij de raad. In 1951 bij raadsvoorstel 131 hebben B. en W. geadviseerd tot invoering van deze rechten. De raad gaf er toen de voor keur aan, het resultaat van de po gingen tot verbetering der rijksuit kering ondernemingsbelasting af te wachtexi. B. en W. concluderexi thans uit de stand van zaken, dat aan de hand van de beschikbare gegevens een hogere rijksuitkering ondex-ne- mingsbelasting niet aangetoond kan worden. Het aannemen van een af wachtende houding heeft na al deze pogingen geen zin meer. De meer derheid van het College van B. en W. staat op het standpupt heffing van een gelijk bedx-ag. De minder heid van het College is de mening toegedaan, dat getracht moet wox-- den zoveel mogelijk het draagkracht beginsel in te voeren. Dit kan ge schieden door de heffing tc baseren op de huurwaarde. Als volgt jaar- huur t/m 260.4.80, boven 260 520 6.—. Boven 520.— 7.20. Gezinnen met vier of meer niet Ver dienende minderjarige kinderen ont vangen een reductie van 25%. PLUIMVEEVERENIGING OPGEHEVEN In café „Olsthoorn" aan de Molen' laan, is gisteravond de Voorschotense Pluimvee Vereniging „V.P.V." voor de laatste maal bijeen geweest en werd besloten de vereniging te ont binden. Slechts enkele leden hadden gehoor gegeven aan de uitnodiging, om nogeens bijeen te komen. De voorz., de heer W. T .Lekkerkerker, gaf in het kort een uiteenzetting van de moeilijkheden, die de vereniging in de weg waren gelegd, toen men getracht had, de eierenveiling en de veiling van pluimvee weer nieuw le ven in te blazen na de bevrijding. Ruim 40 jaren heeft de vereniging bestaan en de veilingavonden op iedere Woensdag waren voor vele fokkers en pluimveehouders een een traal punt. Met ingang van 1 Mei a.s. zullen tarieven van de Blauwe Tram verhoogd worden. In Noord-Holland wordt de kilometerprijs van 2,8 cent en in Zuid-Holland van 2,5 cent op 3 cent gebracht. Een enkele reis Lei den—Den Haag gaat 0,60 kosten (thans /0,50), een retour ƒ0,95 (ƒ0,85) en een maandabonnement ƒ13,— (ƒ11,50). De tarieven voor KatwijkLeiden en Voorschoten Leiden blijven onveranderd. De ta rieven Noordwijk aan ZeeLeiden en LeidschendamLeiden worden: enkele reis ƒ0,35 (ƒ0,30), retour 0,60 0,50) en maandabonnement ƒ10,(ƒ9,Alle bustarieven blij ven onveranderd. Zeer xwooie prijzen zijn voor dit spel beschikbaar. Voor beide spelen, dus schatgraven en ringrijden kunnen aanmeld'ngen gedaan worden bü Rijwielhandel van Dam. aan de Havenstraat, tot en met 3 Mei. ZOETERMEER Grote brand in slachtplaats Hedenmorgen om 7 uur brak er een ernstige brand uit in de slacht plaats van de heer Van Leeuwen aan de Dorpsstraat. De brandweer was spoedig ter plaatse en was na onge veer drie kwartier de brand in zo verre meester, dat uitbreiding van het vuur niet meer te vrezen was. Niet voortcomen kon worden, dat de slachtplaats bijna geheel uitt- brandde. Doordat er weinig wind was bleef het gevaar voor de belen dende woonhuizen, mede door het krachtig ingrijpen van de brand weer tot een minimum beperkt. Wel liepen de betreffende woonhuizen waterschade op. Gemeenteraad Oegstgeest In vacature directeur Gem. werken zal niet worden voorzien Gisterenavond te 7 uur kwam de raad van Oegstgeest in openbare ver gadering bijeen. Aanwezig 12 leden. Afwezig weth. de Neef wegens ziekte en de heer Kex-ekhoff. Nadat mevr. Smit-Wilvliet in de handen van de voorz. de vereiste eden had afgelegd, hield de voorz. een kort en geestig speech je. Spreker hoopte, dat mevr. Sr.it ook in haar nieuwe functie die geest mag tonen, die zjj steeds in de diverse ox-ganisa- ties toont. Mevr. Smit dankte voor de vrien- delijke woorden en hoopte op een prettige samenwerking met het col lege van B. en W. en de raad. Tot tijdelijk weth. werd benoemd de heer J. den Ouden, die deze be noeming juist om het tijdelijk karak ter kon aanvaarden. De heer Simon Thomas zou geen gesplitst college wensen. In de Commissie voor openbare werken benoemde de raad de heer v. Vugt en van Nieuwkoop. B. en W. deelden nog mede, dat de oude motorspuit voor paardentractie zal worden verkocht. Aankoop grond van R.K. Kerkbestuur. Voox'stel B. enW. tot aankoop van gronden van het R.K. kerk- en arm bestuur voor een bedrag van 126.291.—. B. en W. hebben deze gronden no dig voor uitbreidixxg van het gemeen telijk grondbezit voor woningbouw. De prijs dezer gronden is geschat door een commissie van drie perso nen. De heer v. Vugt vond de prijs voor deze gronden te hoog. De prijs van 15.000 per H.A. is niet mis. De heer Oosterom was dezelfde mening toegedaan, doch begreep, dat de gemeente dc gronden nodig heeft. De heer Blomsma juichte de aan koop toe en hoopte, dat men spoedig tot woningbouw kan overgaan. Op een vraag van de heer Vallent- goed gaf de heer v. Vugt een nadere uitleg van zijn berekening. De voorz. vond de prijs ook aan de strakke kant, doch men moet niet vergeten, dat er cultuurgronden bij zijn. De heer van Vugt meende, dat de urgentie niet prijsbepalend mocht zijn. Dit advies is toch niet bindend. Men zou uiteindelijk tot onteigening kxxnnen overgaan. De voorz. ontried dit. Het voorstel werd goedgekeurd met aantekening, dat de heer v. Vugt tegen is. Het voox'stel tot afbraak van de schoox*steen en vuilverbrandingsoven werd na eexx opmerking van ae he ren Oosterom en Blansjaar aange nomen. Voorstel inzake de aanwending van het gedeblokkeerd tegoed uit het ge meentefonds over 1948 tot een bedrag van 56.527.68. Dit bedrag zal wor den aangewend ter financiering van» de woningbouw. De voorz. wees ver der nog op de moeilijkheid om geld te lenen a 4J4%. De heer Blomsma zou in kleiner verband willen bouwen. De heer v. Nieuwkoop kan niet be- frijpen, dat andere gemeenten wel unnen lenen a 4en Oegstgeest niet. Weth. Deysselbloem zei, dat het de schijn» heeft alsof B. en W. heb ben stilgezeten. Het tegendeel is waar. Wat spreker nader aantoonde. Het is B. cn W. nog niet gelukt geld a 414% aan te trekken. De voorz. on derstreepte dc woorden van de weth. Nieuwe motor brandspuit. Voorstel B. en W. tot beschikbaar stelling van een crediet van ƒ35.000 voor de aankoop van een motor- brandspuit. Hiervoor werd aange kocht een 5-tons chassis voor plan. 10.000. De bovenbouw, die gesloten moet zijn», krijgt een verlaagde ach- terbouw en halffrontbesturing. De achterbouwpomp moet 'n capaciteit hebben van ten minste 2500 liter per minuut bij een opvoerhoogtc van 80 meter. De spuit moet voorzien wor den van een 1000 liter tank en uitge rust men een onderdrukhaspel, zodat direct bij aankomst ter plaatse met de bestrijding van dc brand kan wor den begonnen. De heer v. Nieuwkoop wees er op, dat er tegenwoordig spuiten zijn» met nevelwerking en men zonder veel water een goed resultaat kan berei ken Mevr. Smit sprak in gelijke geest.' De voorz. gaf een duidelijke uit eenzetting van de werking der nieu we brandspuit, waaraan ook een ne velwerking wordt aangebracht. Het crediet wordt verleend. Enige andere agendapunten gingen zonder bespreking onder de hamer door. Voorstel inzake de aanvrage van de Stichting tot oprichting en in standhouding van scholen voor Chr. onderwys te Oegstgeest. om mede werking voor de stichting van een schoolgebouw. De heer Simon Thomas zei, dat een 2de openbare school ook spoedig nodig kan zijn. De heer Vallentgoed vroeg, of de gemeente zich die weelde wel kan veroorloven. Spr. vindt het prae- advies niet overtuigend. Op de Ju- lianaschool zijn, volgens spr., nog plaatsen over. De voorz. zei, dat de aanvraag aan de wettelijke eisen voldoet. Na enige discussie werd het voor stel aangenomen. Enige comptabiliteitsbesluiten wer den n»a een opmerking van de heer Blomsma genomen. Bij de rondvraag vroeg de heer v. Mameren naar het herstel van de vloer van het gymnastieklokaal der Openbare school. Deze werkzaamhe den zijn reeds geschied. Mevr. Kramer bepleitte effectiever gebruik van de woningruimte en klaagt er over, dat weth. Deyssel bloem te spreken is. Zij bloem zo weinig te spreken is. Zij zou gaarne het instellen van een vast spreekuur zien. Weth. Deysselbloem antwoordde, dat het spreekuur juist wegens ge brek aan belangstelling is afgeschaft. Overigens is spr., wanneer hij thuis is, steeds bereid een ieder te ontvan gen. Na een geheime Zitting werden de volgende punten aangenomen. In de vacature van dir. gemeentewerken zal ndet worden voorzien. Dc ambte naren v. Gorkum en Boedens zullen een hogere rang en bezoldiging krij- gens. De gelden hiervoor zullen in mindering worden gebracht op het begrote salaris van dir. gem.werken. De techn. ambtenaar v. Gorkum werd aangewezen als hoofd van de dienst. 50 pet. De Molencommissie verzoekt nu B. en W. te willen bevorderen, dat de raad van de gemeente Voor schoten de ontbrekende 50 pet. be schikbaar stelt. Het jaarlijkse onder houd wordt geraamd op f 100.per jaar. Waar volgens B. en W. de mo len bijdraagt tot verfraaiing van» de gemeente en van een zekere cultuur historische betekenis is, menen zij aan dit verzoek gevolg te moeten ge ven. De raad wordt voorgesteld een crediet van ƒ400.— beschikbaar te stellen en tevens een bijdrage van 50 pet. in de jaarlijkse onderhouds kosten te verlenen. Geboren: Adrianus Hendricus Ma ria, z. van C. W. Valenitijn en J. E. van der Meer; Silvia Jecqueline, d. van J. Makkink en E. Moritz; Jaco bus Maria, z. van J. J. Heijne en M. H. Gerarts. WASSENAAR Ernstige ongelukken Gistermiddag hebben zich ongeveer tegelijkertijd twee vrij ernstige ver keersongevallen voorgedaan. Op de Rijksstraatweg wilde de chauffeur van een bestelauto van „De snelle visser", die uit de richting Leiden kwam, rechtsaf de oprijlaan naar het cicu yiuiu landgoed „Backershage" inrijden. Op De verschillende ovex-heidsmaatre- j het fietspad naderde op het zelfde ogenblik uit de tegenovergestelde richting de 59-jarige bromfietser P. uit Leiden. Hij werd door de auto gegrepen en tegen de grond gesmakt Met een schedelbasisfractuur werd hij in ernstige toestand overgebracht naar het Acadamisch Ziekenhuis te Leiden. De vóorruit van de auto werd geheel vernield; de bromfiets werd zwaar beschadigd. Twee Zwarte Pieten sloopten gevels Op Sinterklaasdag van het afgelo pen jaar kwam men tot de ontdek king, dat een metalen sierrand, aan gebracht boven de erker van de trouwzaal aan de voorzijde van het Wassenaarse Raadhuis, voor een ge deelte verdwenen was. Het aanzien van het Gemeentehuis werd daardoor geschonden, temeer daar herstel niet mogelijk bleek. Voorts werd van het dak van het naast de trouwzaal gele gen bordes een flinke strook voet- lood ontvreemd. De nasporingen van de recherche bleven voorlopig vruchteloos. Zaterdag j.l. legde zij echter de hand op de 17-jarige K., die bekende zich met zijn vriend L. - an deze dief stal te hebben schuldig gemaakt. K. was nog in het bezit van een gedeelte van het ontvreemde mate riaal. De beide jongelui waren vin dingrijk te werk gegaan. Zij hadden zich namelijk als zwarte pieten ver momd en hadden op pakjesavond hun slag geslagen. De twee zwarte pieten die dit zij als bijzonderheid ver meld ook nog op dezelfde dag ble ken geboren te zijn, kregen beiden een proces-verbaal. Een van hen bleek in het afgelo pen jaar uit een tuin hier ter plaat se een metalen beeld van grote waar de ontvreemd te hebben. Ook voor dit f=it zal hij zich te zijner tijd te ver antwoorden hebben. Uitvoering D.V.S. In het R.K. Verenigingsgebouw bood gisteravond de accordeonvereniging „Door Vriendschap Ster?'" haar leden en vrienden een aantrekkelijke avond, die voor de helft gevuld werd met muziek en voor de andere helft met toneel. Het programma bevatte een 9-tal nummers van uiteenlopende aard. Er was het Slavenkoor uit Ver di's opera „Nebuchodonosor* en het andante uit La Traviata; er was ook een potpourri van populaire melo dieën, terwijl natuurlijk enkele pit tige marsen niet ontbraken. In en kele nummers traden jeugdige en meer gevorderde leden als solisten op. Na de pauze trad het Haags ama teurtoneelgezelschap „Die Haghespe- lers" voor het voetlicht met het gees tige blijspel „Ja, ik wil". Het stuk werd op vlotte wijze gespeeld en de aanwezigen hebben» er zich kostelijk mee vermaakt. Bloemendief gepakt. In de laat ste weken verdwenen in Wassenaar nog al eens narcissen van de velden. In verband hiermede werd in sa menwerking met de Haagse Politie de aldaar wonende bloemenkoopman A. B. aangehouden. De koopman bekende in twee ge vallen zich aan diefstal van narcissen in Wassenaar te hebben schuldig ge maakt. Reeds eerder bleek hij zich op deze voordelige wijze van handelswaar voorzien te hebben. Op de Deylerweg werd het on geveer 5-jarig dochtertje van de fam. H., wonende aan de Santhorstlaan, toen het met haar autoped de tram baan wilde oversteken, aangereden door een uit de richting Leiden ko mende tram. Het meisje liep ver wondingen op aan het hoofd en werd eveneens overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden. De tram had ongeveer een kwartier ver traging. gelen maakten het veilen van eieren, zoals voorheen, onmogelijk en hier mede was tegelijk het einde in zicht. Nadat met alg. stemmen was beslo ten, de vereniging te ontbinden, werd eveneens met alg. stemmen goed gevonden, dat het archief van de vereniging ter beschikking van de commissie „Oud-Voorschoten" zal worden gesteld, opdat men later nog eens het een en ander van de V.P.V. terug zal kunnen vinden. Restauratie molen in Knippolder? In de Knippolder bevindt zich een stenen door windkracht aan te drij ven watermolen», welke fraai aaxi de Vliet is gelegen en eexi schilderach tig punt in het landschap vormt. De ze molen is echter reeds enige jaren op non-actief, daar er electrisch ge malen wordt. Door de Provinciale Molencommissie werd een onder zoek ingesteld en thans blijkt, dat met niet te hoge kosten dc molen in een behoorlijke staat van onder houd kan worden gebracht. De kosten worden begroot op ƒ800.De Mo lencommissie heeft zich bereid ver klaard om Gedep. St. te verzoeken te willen bevorderen, dat de Provincie 15 pet. en dat het Rijk 35 pet. in de kosten bijdraagt. Worden deze sub sidies verleend, dan ontbreekt nog Mr. Jan Derks over ,.Het gezin". - Slechts een klein getal toehoor ders gaf acte de présence bij de door de Bond voor het Gezin in samen werking met de K.A. belegde bijeen komst, waarbij mr. Jan Derks zijn visie gaf op het hedendaagse katho lieke gezin. Hij deed dat op de hem eigen gemoedelijke wijze en wees er allereerst op, dat bij de opvoeding de persoonlijkheidsvorming op de voorgrond moet staan. Er wordt ge klaagd over uithuizigheid en over behoefte aan dom massa-amusement Dit vindt zijn oodzaak in het ont breken van de goede en gezonde sfeer in het gezin, waar de kinderen zich niet „thuis" voelen. En het gezin is toch het natuurlijk milieu voor de opvoeding. Daarom moet aan het gezin wederom gestalte worden ge geven. Het gezin moet een „thuis" worden. In een normaal gezin wordt alles opgevangen door de liefde voor c-Ikander en daar begint ook alle wijsheid. Vaak wox*dt de wil te veel op de voorgrond gedrongen en de genade daarbij veelal uitgeschakeld. Maar de genade is noodzakelijk, en daar moet om gebeden worden; ex- wordt te weinig gebeden, er is te weinig vertrouwen op God en men geeft zich niet voldoende over aan de genade. De opvoeding begint tenslotte op de knieën. Na deze causerie ontspon zich een zeer geanimeerde discussie, waarbij mr. Derks er de nadruk op legde, dat voor het goede, gezonde gezin de stelregel moet gelden: „Doe ge woon". Feestelijkheden. Ook Oegst geest maakt zich op om Koninginne dag en Nationale Feestdag op fees telijke wijze te vieren. Het program ma vermeldt, behalve het zo lang zamerhand traditioneel geworden Feestelijk Markterrein in het Wil- helminapark op 29 en 30 April, op Koninginnedag een rolschaatswed- strijd en Wagenrace voor de jeugd. Tevens heeft de Ringrijderij met versierde tilbury's weer plaats, als mede de eveneens tot een vast pro grammanummer geworden Auto- puzzlerit met daaraan verbonden hindemiswedstrijd, waarvoor steeds meer belangstelling komt. Zeer veel stelt men zich ook voor van de voor het eex^t in deze gemeente te houden Braderie op 5 Mei, een typische openmarktverkoop vóór de winkels, waarvoor van de zijde der middenstand buitengewoon veel be langstelling bestaat en die, als de voor tekenen niet bedriegen, een groot succes belooft te worden. Op deze Braderie komen wij nog nader terug.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2