Rede van de prins opent nieuwe mogelijkheden Waarom geen inschakeling van Europese productie? De koningin bezoekt Ned. emigranten De Saarkwestie nog lang niet opgelost De gevangenis-opstand te Jackson Jiavceitje Westerling Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 24 APRIL 1952 43ste JAARGANG No. 12570 Samenwerking is toch voordeliger Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., 1 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes E 1.50 JUIST OP TUD en Duynstee politiek handge meen kregen, werd door ons de ver zuchting geslaakt, dat het Katholiek Nederland veel meer zou interesse ren, hoe de voormannen van het geschil en van de daarop gevolgde verzoening, de heren Andriessen en Steenberghe erover dachten. De heer Andriessen heeft, en voor hem was er gelegenheid te over, zijn mening duidelijk gezegd, zo duide lijk, dat men er zich alleen nog maar over verbazen kon, hoe sommigen bleven doorhameren over de koers, waarin de K.V.P. voer, voert en gaat varen. De K.V.P.-voorzitter heeft on omwonden verklaard, dat ook de fractie, bij een terugblik op de afge legde periode, niet in allen dele te vreden was over de gang van zaken, en in een rede, te Utrecht gehouden, enkele verlangens door de groep- Steeniberghe zaliger gedachtenis ge opperd zonder meer door eigen mond uitgesproken. De heer Andries sen heeft daarhij zeer beslist afge wezen, dat de K.V.P. een andere koers zou gaan varen, dan voorheen. Hetgeen we altijd zo verstaan heb ben, dat een schip, op weg naar Ve nezuela, wel eens door omstandig heden, als tegenwind en mijnenvel den, lichtelijk zijn richting wijzigt, maar desalniettemin hardnekkig koers zet naar Venezuela, in dit geval de verwezenlijking van de Katholieke gedachte over de beste opbouw van de menselijke samenleving. Het tweede deel van onze verzuch ting nu ook eens de heer Steen berghe te horen, heeft lang gewacht voor het in vervulling is gegaan. Mr. Steenberghe heeft wel niet het zwijgen verbroken, maar een uitvoe rige verklaring geschreven. In deze verklaring betreurt hij, dat de be doelingen èn van de groep-Steen- berghe èn van de K.V.P.-leiding „op soms onheuse en tendentieuse wijze zijn geïnterpreteerd." In 't bijzonder kant de verklaring zich tegen de wijze en het is wel klaar op wie mr. Steenberghe doelt waarop de groep voor „reactionnair" is uitge maakt. Het is nooit haar streven ge weest de positie van de arbeiders aan te tasten, maar wel de aandacht te vestigen op de verdrukking, waar in andere maatschappelijke geledin gen, de middenstand, intellectuelen en vrije beroepen waren geraakt. Ook naar de mening van mr. Steenberghe „neigt" het K.V.P.-beleid „in prin- cipieel-onjuiste richting" op ver schillende punten, doch hij laat de vraag open, of men het met alle stel lingen van prof. Duynstee in eerste instantie openbaar gemaakt, eens was. Zeer sterk verwijdert mr. Steen berghe zich echter van prof. Duyn stee naar aanleiding van diens vreem de rede, onlangs in Bussum gehou den. Van de K.N.P. moet mr. Steen berghe blijkbaar niets hebben. De heer Steenberghe en wij hebben dit tegen veler anderer mening in steeds volgehouden is volbloed- K.V.P. en juist omdat hij dat is, achtte hij het overleg via de naar hem gedoopte groep gewenst. Of hij over de resultaten van dat overleg voldaan is, daaromtrent houdt hij, wijselijk, een slag om de arm. „De gang van zaken, die de K.V.P. sedertdien te zien heeft gegeven" wettigt z.i. 'niet een optreden als van prof. Duystee te Bussum. Met betrek king tot verhoging van het repre sentatieve karakter en de deskun digheid der Kamer-fractie is het z.i. „niet bij voornemens gebleven". En de „beknopte samenvatting" van het ontworpen verkiezingsprogram geeft hem enige reden tot voldoening, waarbij hij de ongelukkige commen taren op het „accoord" zeker niet zwaarder wil laten wegen dan „de loyale toezegging van het K.V.P.- bestuur." Met nadruk betoogt mr. Steen berghe, dat bij de actie van de groep- Steenberghe een zeer gewichtige overweging is geweest het behoud van de Katholieke eenhfeid, zowel in „verleden als heden" een groot goed. De verklaring besluit gelijk de heer Andriessen dezer dagen op een vergadering van de St. Adel- bertvereniging en Kath. Werkgevers te Leiden heeft gedaan met een oproep: „meer dan in het verleden onze K.V.P. actief te steunen Mr. Steenberghe heeft er goed aan gedaan, zijn verklaring het licht te doen zien. Juist nu. Juist hij. Hij is een man, achter het politieke scherm, die het onverdeelde vertrouwen ge niet van het Katholieke Nederlandse volk, en ver daar buiten. Het oor deel van mr. Steenberghe weegt zwaar. Zijn raadgeving is welover wogen, bedachtzaam, breed van blik. Deze raadgeving luidt, ook al is men het' niet met het gevoerde beleid in ieder opzicht eens: Steun de K.V.P. Samenwerking voordelig voor allen Terwijl de Koningin in Canada vertoeft, voert prins Bernhardd besprekingen te New-York. Gisteravond heeft de Prins een rede gehouden tijdens een oirier, georganiseerd door de „Society of Automative Engineers" in het kader van in New-York plaatsvindende luchtvaartdagen. Hij sprak over „de be tekenis van Europa op luchtvaartgebied in de samenwerking der Atlantische Naties". De Prins vond een aandachtig gehoor van ongeveer zevenhonderd vooraanstaande personen op het gebied van de luchtvaart, handel, militaire zaken en economie. Vrijwel alle landen, aangesloten bij het Atlantische Pact, waren hetzij door een gezant, hetzij door de consul-generaal .verte genwoordigd. Van het Amerikaanse leger en de vloot waren een viertal generaals en twee admiraals aanwezig. CONTINENTALE INDUSTRIE HEEFT KRACHTEN OVER. Na de betekenis van de luchtvaart voor de economie te hebben uiteen gezet, wees de prins op de mogelijk heid van spreiding der productie, het geen van voordeel zou zijn voor alle betrokken partijen, niet in het minst van de Verenigde Staten. Vele vliegtuigonderdelen kunnen in Europa worden vervaardigd tem voordele van alle huidige en toe komstige klanten van de Amerikaan- civiele vliegtuigindustrie, aldus prins Bernhard, die verder uiteenzet te, dat er nog meer gelegenheden zijn voor samenwerking. Terwijl de Amerikaanse fabrieken het werk niet af kunnen wegens de grote toevloed van militaire orders, hebben verscheidene Europese vlieg tuigfabrieken gebrek aan werk. In Europa zijn verscheidene uitstekende krachten disponibel, die benut kun nen worden ten bate van de geza menlijke taak van de Noordatlanti- sche Unie. „Als een Europees vriend van u", Europese transport organisatie Frankrijk zal de ministers van verkeer der Europese landen uitno digen tot het houden van een con ferentie voor het oprichten van een Europese transportorganisatie, zo wordt te Parijs vernomen. Het Fran se kabinet heeft de minister van verkeer, André Maurice, gemachtigd deze conferentie voor te bereiden zo besloot de Prins, „zou ik de mach tige Amerikaanse vliegtuigindustrie een raad willen geven: Vreest niet voor mogelijke concurrentie van de vliegtuigindustrie van het Europese continent op betrekkelijk kleine markten. Zoek zo spoedig mogelijk contact met de continentale industrie. Gij zult voor u zelf nieuwe mogelijk heden ontdekken en tegelijkertijd de weerstandskracht van de Atlantische gemeenschap als geheel verhogen". Na het dimer bleef een twintigtal der aanwezigen voor een nadere be spreking met de prins bijeen. Uit de ze gedachtenwisseling, waarby tal van aanvullende vragen werden ge steld, bleek wel duidelijk dat de rede Koningin Juliana en Prins Bernhard poseren in gala-toilet voor de foto grafen. Zij staan op het punt een te hunner ere aangeboden diner in San Francisco bij te wonen. voor tot nu toe niet voldoende be kende mogelijkheden in Europa de ogen geopend heeft. Donderdagmor gen zal de prims een door de Society georganiseerde luchtvaarttentoonstel ling bezoeken. Zij wil hun dagelijkse leven zien Koningin Juliana zou volgens de plannen Ottawa Donderdagochtend om acht uur plaatselijke tijd verlaten met onbekende bestemming. Op het program ma staat voor Donderdag en Vrijdag vermeld, dat Hare Majesteit incognito in Canada zal verblijven. Uit wat thans bekend is geworden, blijkt, dat de Koningin Nederlandse emigranten in het binnenland gaat bezoeken, doch de plaatsen zijn strikt geheim gehouden. De Koningin stelt er prijs op. de emigranten gade te slaan bij hun dagelijkse werkzaamheden en zal daarom plotseling temidden van hen staan zonder voorafgaande waarschuwing. Alle maatregelen zijn getroffen opdat de Koningin een zo reëel mogelijk beeld zal krijgen van hun leven. Slechts een zeer beperkt aantal journalisten zal de Koningin op deze tocht in het onbekende volgen. DE AMERIKAANSE HULP AAN NEDERLAND President Truman heeft bepaald, dat Nederland economische hulp van Amerika zal blijven ontvangen on danks het feit, dat een Nederlandse firma strategisch materiaal voor olie boringen naar Polen heeft gezon den, zo wordt te Washington verno men. „Staking van hulp aan Nederland zou een aanzienlijke verzwakking betekenen van het gehele verdedi gingssysteem, dat thans op grond van het Noordatlantisch Verdrag wordt opgebouwd", zo heeft de pre sident meegedeeld in een brief aan een aantal Congrescommissies die toezicht houden op de hulpverlening aan het buitenland. STUDENTENREL TE STELLENBOSCH Woensdagavond zijn op een bij eenkomst van de Verenigde Partij te Stellenbosch (Kaapprovincie) studenten van de universiteit van Stellenbosch met leden van het „Fakkelcommando" en aanhangers van de Verenigde Partij slaags ge raakt. De eerste spreker, die het woord richtte tot een gehoor van 2.000 personen in het raadhuis, ka pitein Jack Basson, kon zich niet verstaanbaar maken en verzocht dat deel van zijn gehoor, dat met stam pen en schreeuwen de vergadering verstoorde, op te staan. Hierop ston den 500 studenten op. Weldra ont stond een handgemeen. Leden van het „Fakkelcommando" slaagden er in na 10 minuten de orde te her stellen. IN CANADA'S LABORATORIA. Koningin Juliana besteedde de dag van gisteren om zich een indruk te Er is nog geen datum voor de con- i vormen van Canada's groeiende ferentie vastgesteld. I macht op het gebied van industrie Frankrijk beoogt onder meer een en defensie. Zij werd rondgeleid in soort spoorwegunie te vormen, waar-1 zes laboratoria van de „National in de goederenwagons van de Euro- Research Council", waar zij weten- pese spoorwegen voor gemeenschap-1 schapsmensen aan het werk zag op pehjk gebruik worden samenge het gebied van aerodynamiek, het voegd. J testen van tot nu toe geheime escorte- PATER LEIDER VAN DUITSE VLIEGSCHOOL. Pater Schulte, bekend als de „vlie gende pater", zal de leiding van de eerste Duitse vliegschool voor pilo ten in het Roergebied op zich nemen Vierhonderd jonge mensen zullen eerst in het zweefvliegen, later in het motorvliegen worden bekwaamd. De vliegschool is opgericht door de Duitse mijnindustrie om de jonge arbeiders gelegenheid te geven gra tis te leren vliegen. Ook de betrok ken vakorganisaties en de regering zullen subsidie verlenen. schepen, gasturbines en de ontwik keling van straalvliegtuigen. De tocht, die geleid werd door dokter E. W. R. Sleacie, de president van de „Nationale laboratoria", werd gemaakt op verzoek van de koningin zelf. Zij wenste een zo goed moge lijke indruk te krijgen van de indus triële ontwikkeling van Canada. In de middaguren bezocht Hare Majesteit het (regerings) „Bureau of Mines", waar haar getoond werd, hoe de belangrijke vondsten van mineralen in Canada dit land van een landbouwstaat tot een hoog ge- industrialiseerde staat hebben ge maakt. De koningin heeft Woensdagmid dag de thee gebruikt ten huize van mevrouw B. M. Alexandor, presi dente van de Canadese Vrouwen club. Veertig afgevaardigden van de club waren hierbij aanwezig. Des avonds gaf Hare Majesteit een diner ter ere van de gouverneur- generaal, Vincent Massey. BONDSDAG IS DANIG TELEURGESTELD „De hoop op een oplossing van het Saarvraagstuk moet voorlopig worden opgegeven", zo heeft bondskanselier dr. Adenauer Woensdag voor de Bonds dag verklaard. Het jongste debat in de Franse Senaat over de kwestie had volgens de kanselier bewezen, dat „de Europese gedachte nog niet overal voldoende wortel geschoten heeft" om te komen tot een regeling waarbij de Saar tot „Europees gebied" en tot zetel van Europese organen 'zou wor den verklaard. De kanselier moest verder meedelen, dat minister Schuman hem heeft geschreven, dat in deze omstandigheden ook het in Parijs afge sproken onderzoek naar de democratische verhoudingen in het gebied niet zal kunnen plaats vinden. „De Bondsregering zal echter ook verder trachten ce Franse regering ertoe te bewegen deze afspraak na te komen. Zij blijft bij baar eis, dat de Saarbevolking democratische vrijheid zal moeten krijeen" aldus Adenauer. ontwikkeling blijkbaar ver vooruit", zo zeide hy. „Alle bewoners van het Saargebied moeten het recht hebben nu reeds te kunnen bespreken welke vorm de toekomstige orde aan do Saar zal moeten aannemen. De thans in de Saar afgekondigde Kieswet is in strijd met het internationaal er kende feit, dat de huidige regeling voor de Saar slechts een voorlo pige is". Een resolutie werd aangenomen volgens hetwelk „over Duits staats- gebied rechtens niet zonder Duitse toestemming kan worden beslist". Zoals bij debatten over de buiten landse politiek gebruikelijk is, kwam het ook nu tijdens een der interven ties van dr. Adenauer tot tumult. Toen de kanselier gevraagd werd, hoe hij dacht toch nog tot een oplos sing te kunnen komen, antwoordde hy: „Zeker niet door redevoeringen in de Bondsdag". Tijdens het heftige rumoer, dat daarop ontstond, riep één der socialisten uit, dat dit ant woord „Hitier waardig" was. De socialistische oppositie heeft tijdens het debat de eis gesteld, dat de verdere medewerking van de Bondsrepubliek aan de West-Euro- pese integratie afhankelijk zal wor den gesteld van „een regeling der Saarkwestie op basis van het Duitse standpunt". „Hoe kan een Europese gemeenschap, belast met het Saarge- schil, stand houden, wanneer zij eens ernstig zou worden bedreigd?", zo vroeg de socialistische fractieleider Ollenhauer. De socialisten hebben de politiek der Bondsregering ten opzichte van de Saar „een volledig fiasco" ge noemd. De vertegenwoordigers van de regeringspartijen hebben tijdens het debat slechts korte verklaringen afgelegd, die echter alle overeen stemden in de overtuiging, dat de Saar „onafscheidelijk Duits gebied" is. Dr. Adenauer zelf heeft de diepe teleurstelling niet verborgen over 't lot van het door hem onlangs in Pa rijs voorgestelde project voor „een Europese oplossing". „Wij waren met onze bespreking over dit plan de De mijnramp te Zwickau Het aantal doden als gevolg van de mijnramp van Zondag j.l. te Zwickau in Saksen (Oost-Duitsland), is van 13 tot 47 gestegen, aldus heeft de Oostduitse premier, Grotcwohl, Woensdag op een herdenkingsplech tigheid meegedeeld. Het was vol gens het officiële Oostduitse persbu reau ADN, onmogelijk geweest om de 34 mijnwerkers, die door het in storten van schacht nummer vier van de mijn Martin Hoop waren in gesloten, te redden. 27 Mijnwerkers zijn gewond, zij verkeren niet in le vensgevaar. Boven: In gesloten gelederen trekken politiemannen met geweer in aan slag door de gangen van de gevangenis, de opstandelingen voor zich uit drijvend. Eén gevangene en één wacht werden hierbij gewond, toen de politie over de hoofden van de mannen vuurde om ze te dwingen in hun cel terug te keren. Op de grond projectielen, waarmede de gevangenen de po litie bekogelden. Deze foto is vanuit de gevangenis met een draagbare tele- zendinstaMatie naar de buitenwereld overgebracht. Onder: Tevoren kwam het buiten tot een treffen. De oproerlingen staken verscheidene gebouwen in brand (op de achtergrond). Bewakers richten machinegeweren op een gedeelte der 2600 opstandelingen om een poging tot uitbreken te voorkomen. Met gewapende politie-hulp is het gelukt de muitenden in het gevangenis gebouw terug te drijven. Nog geen overgave Woensdag heeft zwaargewapende staatspolitie een poging van 173 op standige gevangenen in de gevange nis van Jackson (Michigan) om het tuighuis van de gevangenis te be stormen verijdeld. De opstandigen, die sedert Maandag 10 bewakers als gijzelaars gevangen houden in een belegerd cellenblok, trachtten door te breken naar een tunnel, die leidt naar het tuighuis, dochgealarmeer de wachten wisten de opstandelin gen tegen te houden. Hoewel de gevangenisautoriteiten do voornaamste voorwaarden van de opstandigen hadden aanvaard, heb ben dezen hun verzet Woensdag niet opgegeven. Schreeuwend van achter hun bar ricades daagden zij de gouverneur van Michigan, Williams, uit met hen op hun eigen voorwaarden o.m. geen vergeldingsmaatregelen en be paalde gevangenishervormingen te onderhandelen. Eerder op de dag waren zes op standelingen, die zich over wilden geven, door de anderen uit het be legerde blok gejaagd: vijf van hen waren met kettingen tot bloedens toe geslagen. Van twee van hen is de toestand ernstig; de zesde, een cude man, was niet gewond. De directeur van de gevangenis had in de nacht van Dinsdag op Woensdag met één van de leiders der opstandelingen over de huiste lefoon van de gevangenis onder handeld. De opstandelingenleider had verklaard, dat .,als getracht zou worden het cellenblok te bestormen, de gijzelaars gedood zouden.wor den". 600 Leden van de staatspolitie en bewakers zijn bij de gevangenis sa mengetrokken. Tot dusver is één gevangene om het leven gekomen, zijn negen gevangenen en vier po litiemannen gewond en drie bewa kers afgeranseld. Er is een schade van ongeveer twee millioen dollar aangericht. EISENHOWER IN DUITSLAND. Begin volgende week zal generaal Eisenhower voor een bezoek van enige dagen naar West-Duitsland reizen, waar hij afscheid zal nemen van de Amerikaanse, Britse en Franse bezettingstroepen aldaar. Het komen de week-einde zal Eisenhower waar sohijnlijk Luxemburg bezoeken. Het presidentschap van de V.S. Balans der voorverkiezingen Op grond van de tot dusver be kende gegevens heeft Reuter de vol gende staat opgemaakt, die aangeeft hoeveel afgevaardigden naar de Na tionale Conventie van de republi keinen en democraten tot dusver vermoedelijk achter de diverse can- didaten zullen staan, hetzij dat zij hiertoe opdracht gekregen hebben, bereid zijn, of zich verbonden heb ben. Bij de republikeinen is dc stand: Taft 233 Eisenhower 209 Stassen 22 Warren f] Mac Arthur 2 Niet gebonden 104 Totaal 576 Voor de democraten luidt de strnd: Harriman 88 Kefauver 46',£ Russell 37 Humphrey 23 Kerr 9j£ Truman fi Niet gebonden 192 Totaal 402 (waaronder begrepen verspreide steun voor andere Candida ten). Er zijn ogenblikken waarin, hoe ook de houding van het lichaam zijn mo ge, de ziel geknield ligt. Victor Hugo. Maandag 'n beslissing De Amsterdamse rechtbank zal Maandagmiddag a.s. om half twee in raadkamer beslissen of Westerling alsnog in voorlopige hechtenis zal worden genomen. Naar bekend willigde de rechter commissaris, mr. J. Knottenbelt, het verzoek van het openbaar ministerie om Westerling tijdens het door het O.M. in te stellen gerechtelijk voor onderzoek in voorlopige hechtenis te laten nemen niet in en werd de ex- K.N.I.L. kapitein de vorige week na verhoord te zijn weer in vrijheid ge steld. Tegen deze beslissing tekende het O.M. hoger beroep aan, dat thans door de rechtbank, onder presidium van mr. B. de Gaay Fortman, in raadkamer zal worden behandeld. Of de rechtbank Maandagmiddag reeds meteen een beslissing zal nemen, dan wel de uitspraak op een andere da tum zal bepalen, is van te voren niet bekend.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1