Moet de vuilverwerking gecentraliseerd worden in de V. A. M. De Bollenstreek als suikeren Luilekkerland fotigetió op. de £ag.exe ScftaaC Misdadig optreden van radio-amateur ÏDwaze Cüitie WOENSDAG 23 APRIL 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Tweede Kamer Accijns sigaren verlaagd De Tweede Kamer heeft Dinsdag middag een aantal wetsontwerpen van eenvoudige aard goedgekeurd. Deelname kapitaal „Breeband". Bij het wetsontwerp tot deelne- min tot een bedrag van 15 millioen in het uit te breiden kapitaal van de „Breeband N.V." te IJmuiden vestig de minister VAN DEN BRINK o.a. de aandacht op de financieringsmoei lijkheden, waarmede de industrie heeft te kampen door de prijsstijgin gen. Hij zeide het afgezien van de internationale politieke verhou dingen bedrijfseconomisch wel verantwoord te achten over te gaan tot uitbreiding der staalindustrie en stichting van de „Breeband". Het wetsontwerp is goedgekeurd met aantekening, dat de CPN geacht wilde worden te hebben tegenge stemd. Verlaging accijns sigaren. De Kamer heeft verder o.a. behan deld het wetsontwerp tot tijdelijke verlaging van de accijns voor siga ren. De heer HOOGCARSPEL (CPN) juichte de verlaging toe en herin nerde er aan destijds zijn stem te hébben vehheven tegen verhoging der accijns. De grote werkloosheid in de sigarenindustrie weet hij aan de belastingpolitiek van de bewinds man. Spr. achtte de voorgestelde verlaging niet voldoende. Minister LIEFTINCK merkte o.a. op, dat de heer Hoogcarspel blijk baar verstrikt is in een historische dwaling, sinds de bevrijding is er namelijk geen accijnsverhoging ge weest. Van de stelling, dat de hui dige toestand in de sigarenindustrie aan de verhoging van de accijns zou zijn te wijten blijft dus niets over. Het wetsontwerp as z-h.s. aanvaard. Het afsluiten van wegen voor corso's e.d. Als laatste punt van de middag vergadering werd nog behandeld het wetsontwerp tot wijziging van de wegenverkeerswet. De heer MAENEiN (KVP) opmer kend, dat de huidige regeling voor de afgifte van rijbewijzen vrij inge wikkeld is, zeide opheffing van het centraal bureau voor de afgifte dezer bewijzen gewenst te achten. Over wogen moet z.i. worden of voor het houden van optochten,, bloemen corso's e.d. vergunning voor het weggebruik door het provinciale be stuur moet worden gegeven. Verder zou hij geen vergunning voor wie lerwedstrijden op de weg willen doen geven voor vast staat, dat er vol doende politie aanwezig kan zijn. De heer ALGERA (AR.) bracht o.a. ter sprake de vermelding van plaatsnamen in de Friese taal op plaatsnaamborden. De minister had zich beroepen op 'n tabel in de kies wet, maar spr. meende, dat de wet gever niet bedoeld heeft daardoor uit te maken wat de juiste schrijf wijze is. Deze aangelegenheid kan z.i. mede behandeld worden door de commissie tot instelling waarvan blijkens mededeling in de Eerste Kamer reeds is besloten. De heer RITMEESTER (VVD) wilde de rijbewijzen doen afgeven door het centraal bureau. De heer POSTHUMUS (Arb.) vond het wel nodig de voor bromfietsen voorgestelde regeling te aanvaarden, doch hij had toch wel enige bezwa ren tegen die regeling. De regeling voor de afgifte van rijbewijzen moet naar het oordeel van de heer Post humus eenvoudiger zijn. Tweetalige plaatsnaamborden wilde hij zo veel mogelijk voorkomen. Minister WEMMERS zeide, dat zijn voorkeur uitgaat naar afgifte van rij bewijzen door het centraal bureau. Hij heeft daarvan echter geen voor stel gemaakt, omdat de Kamer er destijds tegen was. Voor een blijvend inschakelen der provinciale griffies zag hij geen aanleiding. Hij wilde de loop van zaken afwachten. De kwes tie van optochten en bloemencorso's en de opmerkingen over wielerweg- wedstrijden zou hij nader overwegen. De aanduiding eventueel in twee ta len van plaatsnamen op plaatsnaam borden zal de minister aanhangig maken bij de nieuwe ingestelde com missie. Het wetsontwerp is tenslotte z.h.s. aanvaard. Dank aan Amerikaanse regering en de E.C.A. In de avondvergadering heeft de Kamer zich bezig gehouden met het wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1951 van het departement van Landbouw, waardoor in de bui tengewone dienst onder de uitgaven van aflopend karakter een nieuw ar tikel wordt ingevoegd voor op ver hoging van productiviteit en renta biliteit gerichte maatregelen in de landbouw, te financieren met gelden van het Local Currency-fund, tot een bedrag van 117 millioen. Verschil lende woordvoerders gaven uiting aan hun dankbaarheid jegens de E.C>A.-autoriteiten. De heer GROEN (KVP) was van oordeel, dat de vuilafvoermaatschap pij de V.A.M., niet in een monopo liepositie moet worden geplaatst. Ook afzonderlijke bedrijven moeten wor den geholpen en als 's ministers ant woord niet bevredigend zou zijn, stelde spr. het vragen van een uit spraak der Kamer in het vooruit zicht. Bij het borgstellingsfonds moet de overheid meer risico nemen; zij moet eventueel hoger gaan dan de voorgestelde 50 De heer BIEWENGA (AR) kon zich in het algemeen met de voorge stelde projecten verenigen. O.a. vroeg hij naar de verhouding tussen de re gering en de V.A.M. Hij betreurde het, dat de minister bij het borgstel lingsfonds slechts is gegaan tot het verstrekken van een garantie van 50 van het te investeren bedrag. De groenvoeder-drogerijen. De heer DE RUITER (OH) meen de, dat door het stellen van de voor waarden, zoals de regering die heeft bepaald de uitbreiding der groen- voederdrogerijen niet gestimuleerd, maar afgeremd wordt. Hij wil zoda nig voorwaarden, dat iedere droger, die wil uitbreiden kan genieten van de bijdrage. Decentralisatie in de vuilverwerking zou grote besparing kunnen brengen. De heer RITMEESTER (VVD) meende, dat de kwestie der vuilver werking niet voldoende van alle kan ten is bezien. De heer HAKEN (CPN) vroeg ook een nadere motivering waarom het V.A.M.-systeem de voorkeur ver dient en verder meende hij, dat het borgstellingsfonds niet aan zijn doel zal beantwoorden. De heer DROESEN (KVP) pleitte voor subsidies aan kleine bedrijven, waarvoor het geld z.i. gevbnden kan worden door een verschuiving bin nen de begroting. De heer VONDELING (Arb.) was van oordeel, dat het vraagstuk van de vuilverwij dering niet alleen uit een agrarische gezichtshoek moet worden bekeken. Het borgstellings fonds besprekend vroeg hij of de minister het vraagstuk van de ver schaffing van geldmiddelen niet op korte termijn door een commissie kan laten behandelen. Na zich te hebben aangesloten bij de waardering jegens de Amerikaan se regering en de E.C.A. gaf minis ter MANSHOLT een overzicht over wat de V.A.M. is en wat ze gewor den is, nadat ze onlangs is gereorga niseerd. Het is niet zo maar een N.V., er werken een aantal publiek rechtelijke organen in samen. Be slissingen worden genomen in over leg met de gemeenten, die zijn be trokken bij bepaalde projecten. De minister verklaarde zich bereid de Kamer voor te lichten en met haar van gedachten te wisselen alvorens tot een project of systeem wordt be sloten. Verhoging van het garantie percentage bij het Borgstellingsfonds achtte spr. niet juist. De garantie van 50 vond hij alleszins voldoen de. In verband met een opmerking over het verziltingsgevaar zeide hij, dat er plannen worden gemaakt voor een algemeen onderzoek naar het grondwater in ons land. Er zullen grote bedragen nodig zijn. Men moet komen tot een beheersing van de zoetwatervoorraad. Wijst het onder zoek uit, dat decentralisatie van de vuilverwerking goedkoper is en een goed product kan worden verkregen, dan zal daaraan de voorkeur boven centralisatie worden gegeven. Ingaande op de opmerkingen van de heer De Ruiter over de drogerijen zeide de minister te menen, dat deze spreker de grondstoffenvoorziening onderschat. De heer GROEN (KVP) gaf by de replieken te kennen, dat hij door de mededelingen van de minister zoda nig was gerustgesteld, dat hij geen uitspraak der Kamer zou vragen. Het wetsontwerp is daarna z.h.s. goedgekeurd. Te ruim half twaalf is de vergade ring verdaagd tot hedenmiddag een uur. Hedenmorgen beeft de secretaris generaal van het Ministerie van Landbouw, mr. J. Th. Bonnerman, de internationale suikertentoonstelling in het RAI-gebouw te Amsterdam geopend. Alhoewel de expositie, die tot en met 4 Mei duurt, in de eerste plaats bestemd is voor de vakman, valt er voor het publiek niettemin zeer veel te zien. Met name bij de stands, waar in werking zijnde machines staan opgesteld, in de afdeling van de vak opleiding en bij de inzendingen voor de 31 vakwedstrijden voor banket bakkers, die gedurende de tentoon stelling worden geograniseerd. Voorts is er een historische afdeling Bij de grote stukken van suikerwerk zijn o.m. de gouden koets met escorte, het m.s. Oranje, het orgel van de oude St. Bavo te Haarlem en een bruidstaart van 4 Juli 1941. De twee banketbakkersvakscholen te Amster dam hebben beide een diorama in gezonden. Het stelt de hoofdstad voor in het jaar 2000 met een operagebouw en de IJ-tunnel. De IJ-pont draagt het bordje „te koop". Aan dit werkstuk, waarin ca. 200 kg. suiker is verwerkt, hebben vier leraren van de vakschool voor ban ketbakkers zes weken gearbeid. Het tweede diorama, dat door de tekenleraar en een leerling van de R.K. vakschool is gemaakt, stelt een stuk van de bollenstreek, Sassen- heim en Lisse, voor. Het diorama is in kleuren uitgevoerd en er is 75 kg. suiker in verwerkt. Driehonderd uren heeft het vervaardigen van dit sui kerzoete stukje Bollenstreek gekost. De suikerverwerkende industrieën zijn met talrijke stands vertegen woordigd. Voorts zijn er de hulp- grondstoffen en materialen voor de banketbakkerij geëxposeerd. Een zeer belangrijk deel van de expositie ruimte wordt in beslag genomen door machines, waarbij de meest mo derne de aandacht van de vakman trekken. RUITENKRASSERS NOG ACTIEF. Nog steeds wordt Groningen onvei lig gemaakt door enkele fanatieke glassnijders. De politie registreerde Maandag reeds meer dan 200 aangif ten en Dinsdag zijn er 35 bijgekomen. De vandalen hebben het echter niet alleen op winkelruiten voorzien: ook auto's zijn thans het mikpunt van de „ruitenkrassers" geworden. De politie is »r nog niet in geslaagd deze vreemde zaak op te helderen. Surveillerende agenten hebben niets verdachts kunnen bespeuren; in het drukke stadscentrum is het dan ook uiterst moeilijk de vandalen tijdens hun bezigheden te betrappen. Zy moeten langs de étalages slen teren, waarbij zij links en rechts die pe groeven in de ruiten krassen met een glassnijder. DEFILé OP KONINGINNEDAG OP SOESTDIJK. Het jaarlijkse bloemendefilé ter ge legenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin is dit jaar te Soest- dijk vastgesteld om 11 uur des mor gens. Medewerking verlenen het mu ziekgezelschap Pieter Aafjes uit Cu- lemborg en het fanfaregezelschap Wilhelmina uit Volendam. TWEE NEDERLANDSE PREDIKAN TEN NAAR MOSKOU Twee Nederlandse predikanten zul len de religieuze vredesconferentie, die op 9 en 10 Mei a.s. in Moskou zal worden gehouden, bijwonen. Het zijn de Ned. Herv. predikanten ds. W. S. Hugo van Dalen uit Colijnsplaat en ds. T. W. Dekker uit Hemelum. De predikanten vertrekken op 5 Mei uit Nederland en zullen na de Moskouse conferentie een studiereis van enkele weken door Rusland maken. Hun reis draagt een persoonlijk karakter. Ds. Van Dalen, die o. m. lid is van de Wereldvredesraad en de Neder landse vredesraad, zal op de Mos kouse conferentie enkele toespraken houden. Beide predikanten hebben hun beslissing, de conferentie bij te wonen, eenomen zonder toestemming aan de Ned. Herv. Synode te hebben gevraagd. ONGELUK FOUT VAN DE INSTRUCTEUR. De raad voor de luchtvaart behan delde gisteren het ongeluk op 1 No vember van het vorige jaar op Ypen- burg met de Tiger Moth, waarmee de 22-jarige Rotterdammer J. A. van Wijngaarden vliegles kreeg van de heer A. B. Hofman, instructeur van de Rijksluchtvaartschool. Tijdens de landing had de instructeur gezegd, dat de leerling het stuur moest ne men, maar Van Wijngaarden had deze order niet goed gehoord Het toestel kwam onbestuurd op de grond en werd ernstig beschadigd. Geen van beide inzittenden werd echter gewond. De heer J. W. T. Backer, directeur- generaal van de Rijksluchtvaart dienst, weet het ongeluk aan een vliegfout van de instructeur en con cludeerde tot een berisping. De Raad zal op 20 Mei uitspraak doen. De Nederlandse cineast Max de Haas, die bekendheid heeft verworven door zijn „Ballet van een Hoge Hoed" en wiens laatste filmpje „Maskerage" we derom de aandacht trok, heeft van het Directoraat Generaal voor Industria lisatie opdracht gekregen een film te maken over jongens op de Lagere Technische Scholen. De film die het gehele Technische Onderwijs belicht ook na het verlaten van de L. T. S., wordt grotendeels opgenomen in de Ir. W. Maas Geesteranusschool aan de Postjesweg te Amsterdam, die voor het doel geschikt leek. Een van de leerlingen staat achter de boormachine terwijl de cameraman, Prosper Dekeukeleire, volgens aanwijzingen van Max de Haas een scène draait. Valse noodseinen legden radio-verkeer stil Gistermiddag omstreeks 3 uur werd opnieuw het radio-verkeer langs de Noordzee volkomen stilge legd door het optreden van een aether-piraat, die valse S.O.S.-seinen uitzond. Ongeveer een maand gele den werd deze onverlaat voor het eerst in de aether gesignaleerd. Hij seinde in morse op de internationale noodgolf voor de scheepvaart, dat zijn schip op een mijn was gelopen en hij dringend hulp nodig had. Ook werd een positie opgegeven. Thans herkennen de meeste luis terdiensten dit steeds terugkerende noodsignaal aan de gebrekkige ma nier van seinen en de foutieve op stelling van zijn telegram. Doch vorige week nog voer de sleepboot „De Schelde" uit Maassluis op dit loze alarm uit om hulp te bieden. Ook de Belgische mailboot „Prins Albert", van de lijn Oostende- Harwich, heeft eenmaal zijn koers gewijzigd, bij het horen van dit S.O.S.-bericht. De aether-piraat vervolgt „Trouw" komt gewoonlijk 's mid dags om drie uur in de lucht, doch steeds zó kort, dat het bijna onmo gelijk is, om zijn plaats te bepalen Aangezien hij echter telegrafeert op de golflengte, die normaal bestemd is voor radio-telefonische noodsig nalen, neemt men aan, met een ama teur te doen te hebben, wiens zen der uitsluitend op deze golflengte kan werken. Ook zitten zijn S.O.S.- oproepen vol taal- en seinfouten Niettemin wordt telkens opnieuw volkomen radio-stilte gevraagd op deze genoemde golflengte door het Britse kuststation North Foreland. Aangezien men er rekening mee moet houden, dat het inderdaad een in nood verkerend schip kan zijn. Gistermiddag duurde deze radio stilte een vol uur. Juist daarom noemt men dit optreden zonder meer misdadig. Tot nog toe heeft het im mers alleen maar geld gekost aan de schepen, die in de val liepen, doch bij vliegende storm zou het mensen levens kunnen kosten, vooral ook, omdat het kan voorkomen, dat een schip in nood op bijna dezelfde wij ze zou seinen als deze amateur. In dat geval is er kans dat de red dingsboten evenmin zouden reageren als zij het nu doen op dit loos alarm Over de nationaliteit van deze aetherpiraat bestaat geen zeerheid, doch, afgaand op de taalfouten, die telkens in zijn Engelse hulpoproepen voorkomen, vermoedt men met een Duitser te doen te hebben. Medebewoner in kamer opaesloten De politie heeft een zekere O. te Losser tijdelijk vastgehouden om iemand, die de bovenverdieping van het door O. bewoonde huis zou gaan betrekken, gelegenheid te geven zich daar te vestigen. O. werd gearres teerd nadat hij de vertrekkende in woner Stegg di inmiddels een wo ning toegewezen had gekregen in een kamer had opgesloten en de trap naar diens gedeelte van de woning had versperd. De politie moest Stegge bevrijden. O., die reeds voor de derde keer in woning krijgt, heeft naar hij zegt te legrafisch recht gezocht bij de minis ter van Justitie en bij de Tweede Ka mer. Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Tulpenrallye. 8.25 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstan den. 9.35 Gram. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gewijde -muziek. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 11.50 „Als de ziele luistert", causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.3012.33 Land- en tuin- bouwmededelingen). 12.50 Tulpen rallye. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Koperkwartet. 13.35 Fluit en piano. NCRV: 14.00 Prome nade orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.30 Sopraan en piano. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vo caal ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Fluit, viool en altviool. 18.00 Nieuws. 18.15 Kamerkoor. 18.40 „Op de Stelling. 18.50 Gram. 19.05 Levens vragen van allerlei aard en een pas toraal antwoord. 19.20 Gram. 19.30 Tulpen-rallye. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.10 Ge varieerd programma. 22.15 Buiten lands overzicht. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en herhaling S.O.S.-berichten. 23.15 24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 17.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Morgen wijding. 9.15 Gram. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Gram. 10.35 „Ik weet, ik weet wat U niet weet". 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Theatero'kest en solisten. 12.00 Orgel en saxophoon. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Medede lingen en gram. 13.25 Gram. 13.55 U kunt het geloven of niet. 14.00 „De Familie Malinden", hoorspel. 14.45 Gram. 15.00 Voor de zieken. 16.00 „Van vier tot vijf". 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Regerings uitzending: Dr. H. J. de Graaf: „Se- nopati, stichter van het rijk Mata- ram". 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpro- blemen. 18.25 Lichte muziek. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 AVRO-A1- lerlei. 19.05 Voor burger en militair. 19.15 Orkestconcert. 19.40 Rubriek van kunst en cultuur. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerorkest en solist, (pl.m. 20.50 „De vrouw in gezin, maatschap pij en staat", causerie). 21.25 Cabaret. 21.55 „Dit is mijn lievelingsmelodie", enquête. 22.25 Dansmuziek. 23.00 Nieuwg. 23.15 Gesproken brief uit Londen. 23.20 J^portactualiteiten. 23.30—24.00 Gram. 13) A. DUNCAN Claire Pritére keek hem vinnig aan en toen Ihij haar streng gezicht zag, veranderde hij van toon. „Ja, natuurlijk, als u beslist wilt, dan ga ik, moeder...." „Je moet er dadelijk heen," zei ze. „Je weet wel, waar hij gewoonlijk te vinden is, denk iik zo." „Hij heeft een kantoor in de Noor derstraat, naar ak gehoord heb," zei Arthur. „Nu, verteut dan verder geen tijd. Er zullen wel andere mensen zijn, die het op die winkel begrepen heb ben, als we niet gauw zijn. Het zou jammer zijn, zo'n mooie gelegen heid te laten voorbijgaan. Kijk zelf nu toch eens naar die winkel! Die beheerst de hele straat." Grommend verliet Arthur de ka mer en haalde hoed en jas. „Waar om dat oude mens nu toch niet wil uitverkopen en gaan rusten, snap ik niet," mompelde hij, het gebouw verlatend, „ik heb veel meer op met een herenleven. Ik vind het afschu welijk, dat de lud weten, dat ik in een winkel werk." Het kantoor van George Callon was bescheiden. In de voorkamer zat een meisje, dat de zakenlui, die nu en dan kwamen om hem te spre ken, aandiende. Zijn zakeninzicht werd in de stad hoog gewaardeerd en hij had reeds verscheidene onder nemingen op de been geholpen. „Is mijnheer Callon op kantoor?" vroeg Arthur met een sigaret tus sen de lippen. „Jawel, mijnheer, maar hij is op het ogenblik bezet," antwoordde het meisje. „Dan wacht ik wel even," zei Arthur en keek het meisje met een sluw grijnslachje aan. Het was een keurig, knap meisje en Arthur verbeeldde zich, dat hij wel kans by haar had. „Wat doet zo'n aardig ding nu toch bij zo'n uit de klei getrokken kerel als George Callon?" vroeg hij grinnekend. Het meisje gaf geen antwoord. Ze tikte op haar machine verder. „U moest bij mij komen werken," vervolgde Arthur, niet uit het veld geslagen, „myn naam is Pritére, zo als u wellicht weet. Ik heb die win kels in de Hoofdstraat. U zoudt een goed figuur maken in onze mantel afdeling." Ze nam nog steeds geen notitie van waand nest, om hem te negeren, hem. Hij kreeg een kleur. Zo'n ver- „Wil je niet graag een behoorlijke betrekking hebben?" vroeg hij. Ze keek hem koeltjes aan. „Ik voel me best op mijn plaats bij mijnheer Callon," zei ze, „hij is een heer, en dat is meer dan van u ge zegd kan worden." Voordat Arthur antwoord kon ge ven, ging de deur van het privékan- toor open. Er kwam een meisje uit. Arthur hield zijn adem in, toen hij Anne herkende, maar herstelde zich spoedig. Ogenblikkelijk nam hij zijn hoed af. „Wel, Anne!" riep hij uit, „wat 'n verrassing je hier te ontmoeten! Anne gaf hen? geen antwoord en de typiste gnuifde van pret. Met open mond stond Arthur naar Anne te kij ken, die hem zonder een woord voor bijliep en het kantoor verlaten had, voordat hij nog iets verder te zeggen wist. „Mijnheer Callon kan u nu ontvan gen," zei de typiste en Arthur ging woedend naar binnen. „U wenst mij te spreken?" vroeg Callon, verbaasd opkijkend en zich afvragend wat Arthur by hem kwam doen. „Ja. Het gaat over die winkel van Bac," zei Arthur. „U bent er de eige naar van, en moeder is bereid, hem met de hele inventaris erbij te ko pen." Glimlachend schudde George het hoofd. „Het spijt me, maar die winkel is niet te koop," antwoordde hij be daard. Arthur trok een zuur gezicht. Hij was niet gewend door mensen, als George Callon gedwarsboomd te wor den, Hij beschouwde hem, ondanks al zijn rijkdom, als veel minder dan zichzelf. „Wat bedoelt u daarmee, dat die winkel niet te koop is?" vroeg hij brutaal, „dat moet toch? Hij staat immers leeg?" „Die winkel is al vergeven," ant woordde George ongeduldig. „Mor gen beginnen ze aan de inrichting en over een week of twee wordt hij ge opend." „Zeker door een andere kruidenier gekocht!" zei Arthur, ietwat sma lend. „U hebt het mis," antwoordde George. „Ik ben niet gerechtigd u in te wyden in het geheim, maar u zult het spoedig genoeg zelf ontdekken." „Wilt u me ook niet vertellen, wie er in komt?" „Neen. Ik heb geheimhouding moe ten beloven." „Maar als het geen andere kruide nierswinkel wordt, wat komt er dan in?" drong Arthur aan. George stond op. „Het spijt me, dat ik geen verdere inlichtingen kan geven, mijnheer Pri tére,' zei hij beslist. „U zult alles over de nieuwe eigenaar binnen zeer korte tijd te weten komen." „Zo'n ordinaire, verwaande aap!" dacht Arthur woedend, toen hij door het kantoor van de glimlachen de typiste kwam, die zijn ontstem ming met genoegen beir/erkte. Hij ging regelrecht naar zijn moe der toe. „Wat? Heeft iemand anders ons die winkel voor onze neus weggekaapt?" stoof mevrouw Pritére op, alsof het de schuld van Arthur was. Hij kroop in zijn schulp voor haar woede. „Ik begrijp niet, waarom u zo op gewonden bent," mompelde hij." Vermoedelijk zal er wel een meu belzaak in komen of iets dergelijks. In elk geval zal het wel geen manu facturenwinkel zijn. Wij hebben hier het monopolie." Mevrouw Pritére keek woedend naar de overkant van de straat. „Ik zal het mezelf nooit vergeven, dat ik te laat ben geweest," bromde zij ontstemd. Arthur wilde het gesprek op een ander onderwerp brengen en vertel de daarom, dat hij Anne op het kan toor van Callon had ontmoet. „Zeker om een baantje gaan vra gen," zei hij en denkend aan de wij ze waarop ze hem' had laten staan, voegde hij er aan toe: „ik hoop, dat ze het niet krijgt. Het zal haar goed doen, een poosje zonder werk te zijn!" Zijn moeder scheen niet naar hem te luisteren. Ze dacht aan de winkel van Bac en vroeg zich af, wie die wel gehuurd of gekocht kon hebben. Datzelfde vroeg ze zich herhaaldelijk in de kamende weken af. Ze zag mooie mahoniehouten toonbanken, uitstalkasten en meubelen in de win kel brengen en tenslotte kwam er 'n naambordmet een naam, die haar niets zei. „Hébier?" riep ze uit. Hébier en Co.? Wie zijn dat in vredesnaam? Nooit van gehoord. Bepaald een of andere zwendelaarsfirma,'' De volgende morgen kwam Arthur, die na zijn ontbijt een eindje was gaan wandelen, haar kantoor binnen- gehold, waar zij bezig was haar post in te kijken. „Moeder, hebt u het nieuws al ge hoord?" riep hij, met bijna uit zijn hoofd puilende ogen. „Neen. Wat is er in vredesnaam gebeurd?" Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6