3)e C<2icbe(Soi4^cmt De koningin thans in Canada Koningin vloog naar Canada Ter geruststelling van Franse bezorgdheid Gevangenisoproer Wat Duitse getuigen zeggen Zestienduizend walvissen sneuvelden DINSDAG 22 APRIL 1952 43ste JAARGANG No. 12568 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. innd., f 6.p. kwart. Franco p. p. i 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 STEMMEN UIT DE WEST over de RT.C. met de West spra ken wij de hoop uit, dat men zich op deze conferentie aan de grote lijn zou vasthouden en zich niet zou verliezen in allerlei pietluttige de tails, die de zaak alleen maar zou den kunnen verwarren. Als men de berichten hoort van de conferentie zelf, verkeert men in de sectievergaderingen, die er tot nu toe alleen nog maar zijn geweest nog steeds in het stadium der ver kenning. Maar aan het einde van deze week zou er weer een plenaire vergadering worden gehouden, waar op de resultaten der sectievergade ringen aan een bespreking zouden worden onderworpen. Men is dus nog bezig aan de algemene lijn, maar men steekt het in kringen van de West niet onder stoelen of banken dat in tweede lezing zal worden be gonnen met een bespreking van de details en dan zal de zaak wel wat moeilijker komen te staan. Een ge lukkig symptoom is het, dat het werkstuk, waarop nogal critiek is geleverd, als basis voor de bespre kingen in feite niet zoveel moeiijk- heden schijnt op te leveren en van die zijde zal men dus nog moeten afwachten wat de verdere bespre kingen zullen brengen. Intussen zijn er echter reeds hier èn in de West verontrustende stemmen opgegaan. De „Democraat", het orgaan van de democratische partij in de Nederlandse Antillen heeft een wel zeer opzienbarend ar tikel gepubliceerd. Als wij zeggen opzienbarend, dan geldt dit mis schien niet voor hen, die de politie ke verhoudingen in de Nederlandse Antillen beter kennen. Dit opgewon den artikel, want dat is het, acht de hele toon van het werkstuk domweg koloniaal en dus onaanvaardbaar. Er is volgens dat blad geen sprake van een geest van gelijkwaardig heid, omdat het werkstuk „alleen de plaatsen regelt, waar Suriname en de Nederlandse Antillen op Zon- en Feestdagen binnen het Koninkrijk mogen treden". „Nederland, schrijft het, blijft onwrikbaar het Koninkrijk. Nu heeft het blad zelf wel aangevoeld, dat de eis, want daarop komt het in feite neer, om de Antillen en Suriname ook mee te laten beslissen in Nederlandse aan gelegenheden, op zijn minst geno men een teken is van lichtelijke zelfoverschatting, waar het schrijft, dat „wij niet naast onze schoenen lo pen van zelfoverschatting". Als Nederland een land van hon derdduizend inwoners en een van tweehonderd dertig duizend inwo ners autonomie geeft in de eigen in terne aangelegenheden en de ge meenschappelijke belangen gezamen- zijn en in hun hele ontwikkeling nog op Nederland zijn aangewezen. Dit geldt voor Suriname wel heel sterk, k een hier te lande opgericht initiatief-comité „Anti-werkstuk ter R.T.C.", zoals het zeer onwel luidend heet, heeft nu tijdens de conferentie van zich doen spreken. Het eist voor Suriname de Domi nion Status als »,een rechtvaardige Het Surinaamse volk zou zijn rechten op karaktervolle wijze wil len verdedigen „al zou het uiterste middel wapengeweld moeten zijn". Ziezo, nu weten wij het. Maar als het manifest dan „om de delicate toestand van het Rijk het Indonesi sche voorbeeld maar niet aanhaalt, maar daar een streep onder zet", dan vraagt men zich toch af of er met zulk een gedachtengang nog wel samen te redeneren valt. Vooral als dan Willem van Oranje er ook nog aan te pas komt. Het lijkt ons beter het Indonesi sche voorbeeld maar wel aan te ha len. Internationale machten hebben ons kleine land toen gedwongen te doen wat wij deden met het gevolg, dat een volk souvereiniteit kreeg op een ogenblik, waarop het daarvoor nog niet rijp was. Op een ogenblik, dat heel deze souvereiniteit alleen nog maar was gebaseerd op senti menten, waarvan vele Nederlanders in .Indonesië, mensen, die hebben meegeholpen daar de welvaart te brengen, nu de kwade gevolgen on dervinden. Dat zijn de kwade ge volgen door uitzetting uit hun amb ten, overvallen op Nederlandse be zittingen, het gevangen houden van Nederlanders en het vermoorden van Nederlandse mannen en vrou wen op de ondernemingen, een ver schijnsel, dat nog geregeld plaats vindt. Als Indonesië toen niet de souve reiniteit over het eigen gebied zou hebben verkregen, zou het deze hoogstens over tien jaar toch heb ben gekregen. Maar dan na een zorgvuldige voorbereiding, na een zorgvuldige opleiding van Indone siërs zelf in de ambten, waar men hen direct zou nodig hebben. Dan had men niet met het gevaar geze ten van allerlei communistische woelingen, waarvoor het land bij zulk een plotselinge souvereiniteits- overdrecht wel uiterst gevoelig moest zijn. Ziet dit Surinaamse comité niet in, dat het in haar land dezelfde kant zou opgaan, omdat het zelf nog niet voldoende krachten oplevert voer een bestuur, dat een zo kleine natie vooral op defensief en buitenlands terrein de grootste moeilijkheden zou brengen? Mogelijk zullen Amerika en En geland het nu wél inzien. Én hopelijk zullen de delegaties, die nu aan het onderhandelen zijn niet van zelfoverschatting naast hun schoenen lopen, maar r^ërl en I verstandig de toekomst van hun eigen gebied in het oog houden. Speciale garantie van Engeland en Amerika Naar Reuter's correspondent Harold King in officiële kringen te Parijs ver neemt, is een ontwerp-overeenkomst opgesteld, waarin Engeland en Ame rika aan Frankrijk een speciale steun beloven voor het geval een der zes aan de Europese defensiegemeenschap (E.D.G.) deelnemende landen zich daaruit zou terugtrekken. Nog deze week zuMen tussen Britse, Amerikaanse en Franse autoriteiten besprekingen beginnen over deze garantie, die ken nelijk bedoeld is om de Franse vrees voor een herleving van een Duits nationaal leger weg te nemen. zal mogen herbewapenen, maar het stelde daarbij als voorwaarde, dat deze herbewapening zou geschieden onder internationale controle, door middel van het voorgestelde Euro pese leger. Deze controle zou een soort van garantie vormen tegen een heroprichting van een onafhanke lijks Duits nationaal leger, maar er is nog geen waarborg dat een een maal bewapend Duitsland zich niet onder bepaalde omstandigheden uit de E.D.G. zou terugtrekken. Daarom acht men in gezaghebben de Franse kringen zekere Britse en Amerikaanse stappen tegen een eventueel uittreden van Duitsland uit deze E.D.G. als een militaire noodzaak en bovendien als een po litieke voorwaarde om het verdrag voor een Europees leger door de Na tionale Vergadering geratificeerd te krijgen. Frankrijk is er zich van bewust, aldus King, dat het voor het Ameri kaanse Congres zeer moeilijk zal zijn, te stemmen voor een velomlijnde garantie, maar de „belofte van steun" zou de vorm kunnen krijgen van een soort „bereidverklaring" door de pre sident. Wat Engeland betreft, hoopt men in Franse kringen, dat de be lofte van -steun door het parlement geratificeerd zal worden. De Britse minister van buitenland se zaken, Anthony Eden, heeft in het Lagerhuis bekendgemaakt, dat de Britse minister van defensie, veld maarschalk Lord Alexander, binnen kort met zijn Franse ambtgenoot, Réné Pleven, een onderhoud zal heb ben over de vraag, hoe de Britse strijdkrachten op het vasteland bij de Europese Verdedigingsgemeen schap kunnen worden ingeschakeld. Eden zei, dat de Britse regering nauw overleg wil plegen over zaken van gemeenschappelijk belang. Hoewel Engeland zich niet in feite bij de E. V.G. kan aansluiten, tonen de voor stellen, die de Engelse regering heeft gedaan om de Raad van Europa met de E.V.G. te verbinden, duidelijk aan, dat Engeland zich met het lot van deze gemeenschap verbonden voelt en aan haar zijde staat, aldus Eden. WELDRA BESPREKINGEN De vorm, waarin deze garantie aan Frankrijk wordt gegoten is nog ge heim. Maar zij zou, zo zegt Harold King, kunnen variëren van het ope nen van wederzijdse besprekingen tot het ondernemen van eei. stap, waarbij het uittreden uit de EDG ge lijkgesteld zou worden met een oor logsverklaring. Tot dusverre was Frankrijk het enige land, dat zich niet geheel be vredigd gevoelde door de Britse ga rantie aan de EDG. (Daarbij ver klaarde Engeland, dat het een aan val op een der landen dezer verde digingsgemeenschap zou beschou wen als een aanval op Engeland, ter wijl, omgekeerd, een aanval op En geland of op zijn troepen in Europa gezien zou moeten worden als een aanval op de EDG.) Weliswaar heeft Frankrijk er mee ingestemd, dat West-Duitsland zich Sir Stafford Cripps overleden Sir Stafford Cripps, de voormalige Britse minister van financiën, is gisternacht te Zürich overleden. Hij werd daar de laatste maanden verpleegd in een particuliere kliniek voor een ontsteking van het rugge- merg. De kwaal verspreidde zich geleidelijk door zijn gehele uitge putte lichaam, en had alle organen lijk wil behartigen, dan geeft het Want beter dan een bevredigd sen naar onze smaak heel wat aan lan-1 timent is altijd nog de basis voor den, die nog lang niet selfsupporting een goede en wel- arende toekomst. Eenvoudige ontvangst te Ottawa Koningin Juliana is met haar gevolg te 4.30 uur, hedenmorgen uit De troit per vliegtuig in Ottawa aangekomen. Glimlachend, maar met een gezicht, dat vermoeidheid verried na een bezoek van drie weken aan de V.S., stapte koningin Julian^ uit het vlieg tuig. De Canadese minister van buit enlandse zaken, Lester Pearson, en de Nederlandse ambassadeur te Otta wa, mr A. H. Lovink, hadden zich in Detroit reeds bij het koninklijk gez elschap gevoegd, dat met een speci aal vliegtuig van de Canadese lucht macht van Detroit naar Ottawa werd gebracht. Wegens de rouw, die in Canda in acht wordt genomen met het oog op overlijden van koning George van Engeland, was de ontvangst op het vliegveld zeer eenvoudig, zonder sa luutschoten en zonder opstelling van een erewacht. Alleen een kleine groep Canadese hoogwaardigheidsbe kleders was aanwezig om de vorste lijke personen te ontvangen. De po litie bestond uit de beroemde Can. „mounted police" (bereden politie). De koningin droeg een kleine hoed met witte bloemen en was gekleed in een ntfst zwart afgezette grijze ja pon. Op verzoek van de fotografen en cineasten drukte zij de Canadese premier verscheidene malen de hand. Zij vertrok in 'n Cadillac onder toe juichingen van een delegatie van de Nederlandse kolonie. REDEVOERINGEN VAN H. M. IN BOEKVORM. De redevoeringen en toespraken, die de koningin heeft uitgesproken tijdens het offcieel bezoek van het koninklijk paar aen de Ver. Staten, zullen worden gebundeld en uigege ven. Op 3 Mei zal het boekwerk (bij de wereldbibliotheek) uitkomen. De opbrengst dezer uitgaven is be- De drie laatste dagen voor zijn dood was hij vrijwel steeds buiten kennis. Zijn vrouw vertoefde onaf gebroken aan zijn zijde. Overwinning van Malan Met 78 tegen 61 stemmen heeft de Zuid-Afrikaance volksraad Maandag de eis van de oppositie verworpen, volgens welke de regering zich moest neerleggen bij het besluit van het opperste gerechtshof, om de wet op de afzonderlijke vertegenwoordiging van de kleurlingen ongeldig te ver klaren. Bij monde van de minister van bin nenlandse zaken kondigde de Zuid afrikaanse regering aan, dat zij een wetsontwerp zal indienen, waarbij een eigen parlementaire hoge raad wordt ingesteld. GELELICITEERD. Perzische technici zijn er Zondag in geslaagd, een installatie van de olieraffinaderij te Abadan voor de vervaardiging van smeerolie weer in bedrijf te stellen, aldus verluidt te Teheran. Premier Mossadeq heeft de betrokkenen geluk gewenst. stemd voor de slachtoffers van het verzet en zal daartoe ter beschikking worden gesteld van de Stichting 1940—1945. Aan H. M. zal waarschijnlijk op 30 April een luxe gebonden exem plaar van dit werk worden aangebo den. S)e ÜWitiA&óózti opi SfCeu&ettfïof, Vergezeld van enige vriendinnetjes en vier hofdames hebben de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet gisteren een bezoek gebracht aan de tentoon stelling de Keukenhof te Lissc. Zij kregen kransjes narcissen, die zij op het hoofd konden dragen. Links Prinses Irene en Beatrix, rechts Prinses Margriet. De burgemeester van Lisse, mr. Th. de Graaf, de voorzitter van Keukenhof, de heer T. M. H. van Waveren en voorzitter van de terreincom missie van Keukenhof de heer A. M. Belle met zijn echtgenote hebben de prinsesjes rondgeleid over dc tentoonstelling. Zeer toevallig ontmoetten de prinsesjes ook de valkenier met een levende valk op zijn arm, die Woensdag middag in de hofstoet van Jacoba van Beleren zal meerijden. De prinsesjes hebben meegedaan aan de z.g. tuintjes-wedstrijd, waarin het publiek beslist welke tuintjes de mooiste zijn. Zij hebben de kaarten hiervoor ingevuld en in de bussen gedeponeerd. Prinses Armgard, de moeder van prins Bernhard, heeft thans haar in trek genomen in Huize Warmelo te Diepenheim. fJititió. ffivinhaid pet deCicaptet Televisiebeelden over het Kanaal De eerste televisiebeelden door Parijs via Rijssel uitgezonden naar Londen werden gisteren in de stu dio's van de B.B.C. ontvangen. De beelden trilden en waren nog onduidelijk, maar de technici hopen de moeilijkheden uit de weg te heb ben geruimd voor 7 Juli, als bij wij ze van experiment Parijs program ma's voor Londen gaat uitzenden. Meer dan duizend oproerige gevan genen, onder wie zich enkele der ge vaarlijkste Amerikaanse misdadigers bevinden, hebben zich meester ge maakt van talrijke afdelingen van de staatsgevangenis te Jackson in Mi chigan en de opslagplaatsen in brand gestoken. De veroordeelden overmeesterden nog 6 bewakers, die zij met vier an deren, die zij Zondag reeds gevangen hadden genomen, als gijzelaars vast houden. De staatspolitie heeft het ge bouw omsingeld en waarschuwings schoten over de hoofden der opstan- digen afgevuurd. Een gevangene sneuvelde en twee anderen werden gewond. e gevangenen overvielen de schouwburg van de gevangenis en hielden in de tuin een optocht met de muziekinstrumenten. De gevange nis van Jackson, waar 6,481 gevange nen verblijven, is een van de grootste ter wereld. Om een uitbraak-poging op grote schaal te voorkomen, heb ben 25 agenten, gewapend met lichte machinegeweren en traangasbom- men post gevat op het dak en de hoge muren. De beruchte roofmoor denaar „Gekke Jack" leidt de op stand. Hij heeft gedreigd de gijzelaars om het leven te brengen, als de poli tie met scherp mocht schieten. Te Rahway in New Jersey wach ten de gevangenisautoriteiten gedul dig af tot hun 231 oproerkraaiers, die het al vier dagen uithouden, zich door honger en dorst gedwongen zul len overgeven. Als zij de acht gijze laars geen letsel toebrengen, zullen zij geen lijfstraffen krijgen. De massamoord bij Katyn De commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden die probeert uit te maken of de duizenden Poolse officieren wier lijken men bij Katyn heeft gevonden door de Russen of door de Duitsers zijn vermoord, houdt i i zitting in Frankfort. Eén van dé mensen, die gisteren zijn verhoord was <Te vroegere Duitse kolonel Bedenk, wiens afdeling, volgens de Russen, de massamoord zou hebben bedreven. Hij had van Russische werksters op zijru hoofdkwartier gehoord dat er in de bossen van Katyn, waar zijn afde ling was gelegerd, „veel was gescho ten". Maar hij had niet begrepen dat er sprake was van een moord partij. Hij had de indruk dat de ver halen van de vrouwen sloegen op ge vechten met Duitse troepen. Vaak was hij de kleine heuvels gepasseerd die de massagraven bedekten zonder te beseffen wat zij verborgen. De heu vels maakten op hem de indruk dat al oud waren en van enigerlei stank had hij niets bespeurd. Zijn conclusie was dan ook dat de Duit sers de moorden niet gepleegd heb ben. Zijn afdeling was namelijk de eerste die de bewuste plek bezette. De graven werden pas in April 1943 ontdekt. De volgende getuige was de Pool- officier Czapski, die evenals zijn vermoorde collega's, krijgsgevangene van de Russen is geweest. Volgens hem hebben de Russen de moorden gepleegd. Hij stelt er het Kremlin voor verantwoordelijk. Na de oorlog heeft hij veel moeite gedaan om iets gewaar te worden over het lot van Amerika's positie zeer verbeterd De militaire positie van de Ver enigde Staten is „vele malen beter" dan zij een jaar geleden was. Doch „een van de grootste gevaren op het ogenblik is, dat wij en onze vijand de huidige kracht van Amerika zul len onderschatten", zo heeft gene raal Bradley, voorzitter van de com missie van Amerikaanse stafchefs op een bijeenkomst van de „Rotary" in Moberly (Missouri) verklaard. Dit is van onmiddellijke toepas sing op de onderhandelingen in Korea, aldus Bradley. „Onze strijd krachten in het gebied van Korea zijn veel sterteer dan zij waren, toen de onderhandelingen negen maanden geleden begonnen". „Doch in de grond is bnze gehele militaire positie, onze gehele indus triële positie voorzover militaire voorraden, uitrusting en bouwwer ken betreft, vele malen beter dan een jaar geleden." In de Zuidelijke IJszee Prins Bernhard bedient de stuurinrichting van een Helicopter met straal aandrijving, als hij samen met de President van de Hiller Helicopter Co., de heer Stanley Hiller (links) een vlucht maakte van San Francisco naar de nabijliggende luchthaven. Het baarde opzien en belangstelling toen Prins Bernhard zich met een helicopter midden in de stad liet ophalen voor deze tocht. In het op 5 Maart j.l. geëindigde walvisseizoen van het Zuidpoolgebied werden 16.971 walvissen gedood in een jacht, die slechts 64 dagen duur de en waaraan werd deelgenomen 'door 265 jagers van 19 expedities. Van de Russische „Slava" en de Panamese „Olympic Challenger" ex pedities zijn geen productiecijfers be kend. De overige 17 expeditie- bereid den 1.810.000 vaten traan tegen het vorige seizoen 1.680.000 vaten, toen de campagne 78 dagen duurde. De gemiddelde productie per blauwe 1 eenheid bedroeg 130.8 vaten, de Noren bereikten een gemiddelde productie van 135 vaten per eenheid. Van de totale Noorse productie is nog 95.000 ton niet verkocht. De tien Noorse ex pedities en één landstation in Zuid- Georgië produceerden gezamenlijk 170.000 ton traan. Daarvan kocht de Noorse regering 40.000 ton tegen een lage prijs voor binnenlandse con sumptie en 35.000 ton werd naar el ders verkocht. Het is twijfelachtig of alle beschik bare schepen het volgend jaar door de Noren weer zullen worden inge zet. Het is mogelijk, dat de „Antarc tic" en wellicht ook nog andere oude fabrieksschepen» zullen worden gebe zigd als tankers. andere Poolse officieren die ook in. Rusland gevangen hadden gezeten. „Bij dat onderzoek werd ik door de Russische geheime politie (N.U.V.O.) voortdurend gehinderd. Ik heb dan ook niets bereikt". Als getuige is ook voor de com missie verschenen een zekere Ste- phan Werner, die onder Goebbels heeft gewerkt op het ministerie van propaganda. Volgens hem was Goeb bels hoogst verbaasd geweest over de ontdekking van de graven. Dc minis ter was naar Hitier gegaan en had daar order gekregen om de vondst, waarmee de Duitsers natuurlijk zeer ingenomen waren, uit te buiten voor de propaganda. Protectionisme in Amerika Commissies van het Amerikaanse Congres onderzoeken thans een voor stel van de republikeinse senator Ca- pehart, dat beoogt de invoer te be perken van goederen, die uit grond stoffen zijn vervaardigd, welke in cjc Verenigde Staten schaars zijn. Dit voorstel heeft voornamelijk betrek king op artikelen, voor de vervaardi ging waarvan chroom, nikkel en ara- dere in onvoldoende mate beschik bare grondstoffen zijn gebruikt. Het is de bedoeling van Capehart, dat de invoer van deze goederen tot de helft wordt verminderd. Het voorstel, dat door een sterke republikeinse groep in het Congres wordt gesteund, is ingediend in de vorm vani een amendement op de wet op de verdedigingsproductie. Als motief voor de voorgestelde invoer beperking voert Capehart aan, „dat de buitenlandse producenten, die minder moeilijkheden bij hun grond- stoffenvoorziening ondervinden, een onredelijk concurrentievoordeel op de Amerikaanse producenten hebben". Het protectionistische blok in het Congres beijvert zich om goedkeuring van de beperkende invoermaatrege- len te verkrijgen. Waarschijnlijk zul len het onderhavige voorstel en an dere soortgelijke voorstellen, die reeds voorbereid zijn, door het Huis van Afgevaardigden en de Senaat worden goedgekeurd, ook al zouden de commissies de voorstelleil afwij zen. VERBLIJFSVERGUNNING VOOR URKERS IN ARGENTIë. De positie van de Urkcr vissers, die in Argentinië verblijven, is thans enigszins beter geworden. De burge meester van Urk heeft gistermiddag een telegram uit Argentinië ontvam gen van een der daar vertoevende Urkers. Deze deelt daarin mede, dat aan de Urkers een verblijfsvergun ning is verleend. Zij behoeven dus Argentinië niet te verlaten. De mi nister van sociale zaken van Argen tinië heeft persoonlijk zijn bemidde ling hiertoe verleend. Jlowiettje Zeg niet met vele woorden weinig, doch met weinig woorden veel. Pythagoras.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1