DUINSTREEK RIJNSTREEK Sassenheim had vanmorgen bezoek van Commissaris van de Koningin „DICKY" Kraamzorg thans in handen van de Kruisverenigingen Ook Leiden verwacht fin, Rijkssteun MAANDAG 21 APRIL 1952 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Hedenmorgen heeft de commissa ris van de koningin in Zuid-Hol land, mr. L. A. Kesper, vergezeld van de chef van zijn kabinet, mr. Dinger, een bezoek gebracht aan Sassenheim. Aan de grens van de gemeente werd mr. Kesper ontvangen door de burgemeester en de wethouders van Sassenheim en vervolgens ging men naar het Raadhuis. Nadat de com missaris van de koningin het gebouw bezichtigd had, had er in de raad zaal een ontvangst plaats. Burgemeester jhr. mr. R. Sand- berg van Boelens sprak een wel komstwoord, waarin hij er aan her innerde, dat in 1929 bij de ope ning van het nieuwe gemeentehuis Sassenheim voor het laatst bezoek had gehad van een commissaris der koningin. Daarom, zo zeide spr. tot mr. Kesper, zijn wij vandaag zeer verheugd u in ons midden te mogen hebben. Na de toespraak van de burge meester werden de raadsleden, de pastoor, de kapelaans, de dominee's, het onderwijzend personeel en af gevaardigden van de verschillende plaatselijke bedrijven en verenigin gen aan de comniissaris voorgesteld. Nadat de bijeenkomst in het raad huis was geëindigd bracht mr. Kes per een bezoek aan de verschillende nieuwe woningen, de Antonius- en LE1DSE SCHOUWBURG WOENSDAGAVOND 20 UUR Een vermakelijke detective-story Spelers van St. Vincent. Kaarten alle rangen f2.Galerij fl. Verkoop en plaatsbespr. morgenochtend van 10—13 uur aan de Schouwburg. (Advertentie) HILLEGOM Op de Haarlemmerstraat is Zuster Gaudentia van Huize St. Joseph, die met haar bromfiets de weg overstak, door een motorrijder uit Amsterdam aangereden. Zij liep een hersen schudding en een beenwond op. Rescrve-politie in actie. Tijdens de drukte in dit seizoen is ook de re- serve-politie bij het verkeer ingescha keld. Deze vrijwilligers hebben zich, volgens mededeling van de groeps commandant zeer verdienstelijk ge maakt en er zijn onder hen prima vakmensen; zij verlichten de zware taak van het politiecorps aanzienlijk. Voor het examen machineschrij- ven slaagden mej. E. Steenvoorden en de heren W. Valkenburg en J. Maas alhier en uit de Zilk de dames C. en L. van Graven. KATWIJK Geboren: Jacoba A. d. v. C. Ouwehand en A. van der Plas. Jaco> ba M. d. v. M. van Duyn en J. Plug. Christina E. d. v. N. van Duyvenbode en A. Groenendijk. Johan C. z. v. D. Hoek en C. Boezaard. Huibertje C. d. v. D. Hoek en C. Boezaard. Bouwe z. v. B. Kuyt en C. van Rijn. Ondertrouwd: A. A. de Ronde en L. van Duyn, A. Geurts en A. R. Parle- vliet, J. Varkevisser en L. Harte- veld. G. de Vreugd en G. de Jong. A. T. Haasnoot en A. Boesaard. Getrouwd: C. Meijvogel en A. J. v. Beelen. W. van Rijn en C. van Duyn. J Duindam en C. Meijvogel. Overleden: E. Fransen 64 jaar, echtg. van L. van Leeuwen. T. C. Schuitemaker 55 jaar. IISSE DIEFSTAL OP „KEUKENHOF". De politie in Haarlem, heeft giste ren, op verzoek van de politie in Lis- se, de 32-jarige Amsterdamse kan toorbediende H. B. aangehouden, die kans had gezien op „Keukenhof" een biljet van 100.te pakken. Hij is in de bus aan de Tempelier straat te Haarlem aangehouden. Hij is overgegeven aan de politie te Lisse. LISSE Geboren: Hilda dr van P. L. Bies heuvel en G. K, Beukers; Ma^ia Eli sabeth Engelina dr van G. N. Hoek stra en A. G. Beijk; Agatha Marga- retha Cornelia dr van W. L. v. Ger- ven en M. C. Ruigrok; Jacob zn van J. Koning en C. den Butter; Hendri- cus Nicolaas Maria zn van W. A. Akerboom en P. M. v. Rooijen; Cor- nelis Bernardus zn van G. H. Mijn- ders en M. A. van Woerden. Ondertrouwd: Albert Constant Christiaan van Seventer, 27 jr te Amsterdam en Elisabeth Alida Re- wijk, 22 jr; Willem Verhoeks, 21 jr te Rhenen en Antje van Duiven voorde 23 jr; Meeuwis v. d. Stelt, 32 jr en Wilhelmina de Smit 23 jr te Haarlemmermeer. Getrouwd: A, Vrijburg en M. A. de Vos; W. J. A. Wijnands en J. M. Dofferhoff; Chr. Faas en J. M. v. d. Vlugt. Overleden: Dirkje van der Laan 62 jr, wed. van A. Knoppert. NOORDWIJKERHOUT Onderscheiden. Bij Koninklijk Besluit is de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in goud verleend aan C. P. van Gijn, alhier, technisch-ambtenaar I bij de Noord-Zuid-Hollandsche Vervoer Maatschappij Dr. Visserschool, het sportpark, het zwembad enz. Ten huize van de burgemeester werd de lunch gebruikt. Ook bloemen ontbraken niet bij deze ontvangst. De raadzaal was fraai versierd door de chef van de plantsoenendienst, de heer v. d. Leui- en door Bloembollencultuur werd een fraai bouquet bloemen aangebo den voor mevr. Kesper. die zelf niet aanwezig was. GLIPPERTJE IS GESTART Het voor de Leidenaars zeer be kende Glippertje rijdt nu ook in Sassenheim. Zaterdagmiddag 2 uur maakte het z'n eerste rit. Deze rit had een enigszins officieel karakter. De bur gemeester, wethouder Malmberg en de gemeente-secretaris, de heer Stolwijk maakten deze eerste rit mee. Tevens waren verschillende leden van het bestuur van de pl. V.V.V. aanwezig. De rit, welke het Glippertje maakt, is heel goed gekozen. Men gaat door de Julianalaan waar de Japanse kers in bloei staat. Verder langs de Zand- sloot en de Prinsenlaan, Teylinger- laan waar prachtige velden tulpen narcissen en hyacinthen bloeien. De tocht begint aan de Oosthaverf vlak bij de bushalte van de N.Z.H Voor hen, die van de mooie bloem- bollenvelden willen genieten is het Glippertje een ideale gelegenheid. Men komt n.l. niet in de maalstroom van het grote verkeer. Het Glippertje dat tijdens het bol- lenseizoen dienst zal doen zal even als in Leiden hopelijk grote belang stelling krijgen. „Elckerlyck" jeugdtoneel. Gis termiddag was er in het KSA-ge- bouw weer de jaarlijkse toneelmid- öag voor en door de jeugd. Aller eerst werd een aardig blijspel in 3 bedrijven „Wat 'n vergissing" voor het voetlicht gebracht In dit stuk werd veel gevraagd van de jonge tonelisten. Maar zij sloegen zich er dappef doorheen. Het was een vro lijk spel waarom hartelijk gelachen werd. Na dit grote stuk kwam als toegift de klucht in 1 bedrijf „De dodenrit". Dit was toneel op het to neel. De lachspieren hadden veel te verduren. In een vrolijke bui gin gen de aanwezigen naar huis terug. Geboren: Dini Margaretha, dr van J. Kroes en J. G. Vos; Maria Lidwi- na Petronella, dr van P. v. d. Burg en P. J. Prins; Elisabeth, dr van A. Stolker en C. van Duijvenbode; Fre- derik Frans, zn van H. v. d. Stelt en J. A. Haulussy; Wilhelmina Marti na, dr van A. P. C. v. d. Zwet en W. Went. Getrouwd: C. F. J. Hoes en J. Th. Bemelman. Overleden: Mas je van Vliet, echtg. van Aart Vliem, 58 jaar. RIJNSBURG De aanbesteding van de bouvr der nieuwe lagere tuinbouwschool aan de Sandtlaan tussen Rijnsburg en Katwijk aan den Rijn had de vol gende uitslag. De begroting was 90.000.Hoogste inschrijver was fa. Mouton de Weis te 's Graven- hage voor 92.120., laagste de Gebrs. Ransdorp te Lisse voor 77.483.Er waren 20 inschrijvers. VOORHOUT LTB. Voor het probleem grond onteigening schijnt ook al geen be langstelling meer te zijn, want niet tegenstaande de technisch adviseur, de heer C. P. Vergouwen, over dit onderwerp een causerie hield, wa ren buiten het bestuur slechts 7 le den aanwezig. Zodoende werd het een gezellig, zeer interessant praatje om de ronde tafel. De voorz. deelde nog mede, dat 't met de secretaris goed vooruit gaat, 'zodat de mogelijkheid bestaat dat hij over een paar maanden zijn functie weer zal kunnen vervullen. Niette genstaande zijn ziekte had hij het jaarverslag samengesteld, nog wel op rijm. De penn. had de financiën goed beheerd. Doordat de ontvangsten 458,50 en de uitgaven 375,53 had den bedragen was er nog een batig saldo van 82,97. Een collecte voor Oost-Priesterhulp had opgebracht 168,30. Door de vereniging zal een groot mozaïek worden gelegd voor café „De Bonte Koe". Propaganda werd gemaakt voor de op te richten R.K. Tuinbouwschool, welke gebouwd zal worden aan de Vlashoven te Noordwijkerhout. Bij het bestuur kan men zich opgeven of bij de heer Braun te Noordwijker hout. Er zullen een paar excursies geor ganiseerd worden naar de Tuin bouwschool te Lisse, in samenwer king met de N.K.J.B. om de proeven die daar genomen worden, van nabij te kunnen zien. De heer J. Verdegaal werd met alg. stemmen als bestuurslid her kozen. Hierna hield de heer Vergouwen zijn belangwekkende causerie over 't actuele probleem der grondonteige ning, iets waarmede wij hier in Voorhout ook te maken hebben. WASSENAAR KAPELAANSBENOEMING. In plaats van de weleerw. heer A. Bregters, sinds 1947 kapelaan aan de St. Willibrord-kerk, is benoemd de weleerw. heer J. L. H. van Vliet. Ka pelaan Van Vliet is geboren in 1913, priester gewijd in 1939 en vorig jaar benoemd tot kapelaan te Hillegom (St. Joseph). VOORSCHOTEN Verkenners werkten met succes „Een heitje voor een karweitje" is ingeslagen bij de bevolking. Een voorlopige telling heeft uitgewezen, dat de Katholieke verkenners alleen in Voorschoten al 543 karweitjes hebben opgeknapt. Deze karweitjes leverden het aardige bedagr op van /243,17, waarvan de helft ongeveer 'bestemd is voor de groepskas. De welpen namen van net verdiende geld ƒ116,45 voor hun rekening en de verkenners 126,72. De welp Do- mie de Bruin verrichtte 42 kar weitjes en de verkenner Ajan Ever- stein 33. Zij waren daarmee de re cordhouders van de Laurentius- groep. Een groot deel van Voorschoten moet wel op een schoongemaakte fiets rijden, want fietsen schoonma ken was een van de belangrijkste opdrachten, volgens de lijstjes van de jongens zijn echter o.m. ook de vol gende karweitjes verricht: vaten wassen .vlooien vangen, divan slo pen, mesthoop opruimen. Subsidiëring Kraamcentrum. Het bestuur van de Stichting Kraamcen trum „Schenk en Vliet", opgericht door de Groene Krui verenigingen te Voorburg, Rijswijk, Wassenaar, Voor schoten en Leidschendam, verzoekt onder overlegging van een begroting voor het jaar 1952 een subsidie van ƒ1.25 per verzorgingsdag te mogen ontvangen in de kosten van verzor ging van pasgeborenen, moeder en ge zin, woonachtig in de gemeente Voorschoten. Het R.K. Kraamcentrum voor Kraamhulp „Leiden en Omstre ken" te Leiden doet eenzelfde ver zoek met dien verstande, dat hier het gevraagde subsidie 1.per verzor gingdag bedraagt. De beide kraam- centra worden o.m. financieel ge steund door het Rijk en de Provincie. Het werk van de centra is voor de in woners van deze gemeente van groot belang. Het komt B. en W. dan ook alleszins redelijk voort, dat de ge meente Voorschote aan beide kraam- centra een subsidie toekent. B. en W. stellen voor één lijn te trekken met andere gemeentel- en eveneens een subsidie van maximum 1.per ver zorgingsdag toe te kennen. Vernieuwing sluisdeuren. Sluis no. 8 bij de Vink, welks onderhoud sinds 1870 voor rekening van de ge meente komt, verkeert in zeer slchte conditie. De sluisdeuren dienen ver nieuwd te worden. Deze herstelkos- ten worden geramd op 2.226. B. en W. stellen de raad voor dit crediet te verleneri. Voorbereiding Zomerfeest. De voorbereiding van het Zomerfeest in de Laurentiusparochie is in volle gang. Er wordt hard en met enthou siasme gekerkt. Het feest belooft minstens even groots te worden als twee jaar geleden. De onkosten, die men noodzakelijk moet maken, zijn natuurlijk niet gering en daarom heeft het Comité gemeend om ter dekking van een deel der onkosten een loterij te organiseren evenals met het eerste Zomerfeest. ALPHEN AAN DEN RIJN Bedrijfsongeval. Bij opruimings werkzaamheden in een drukkerij viel Zaterdagmorgen een stapel van pakken krantenpapier om. Hierdoor werd de 17-jarige A. W. L. tegen een pers aangedrukt. Met zijn neus en lippen schuurde hij langs een scherp gedeelte hiervan, met het gevolg, dat hij zijn neus en lippen verwondde. Dr. J. Pilon verleende eerste hulp. In een Leids ziekenhuis zijn de won den gehecht. De heer R. de Graaf, chef- dienstgeleider bij 's Rijksbelasting dienst is met ingang van 1 Mei a.s. in dezelfde functie verplaatst naar Assen. De heer A. den Hoed is bevor derd tot adjunct-commies ter afd. gemeentewerken en de heer G. Schollaardt tot klerk, afd. financiën ter gemeente-secretarie. AARLANDERVEEN Bazar. Zaterdag en Zondag werd in een der lokalen van de R. K; School een fancyfair gehouden, ten bate der R. K. Jeugdbeweging. De fancy fair werd Zaterdagavond 7 uur geopend door Pastoor Omtzigt. Ook de R. K. Muziekvereniging D. S. S. was bij de opening present en speel de een paar pittige marsen. BODEGRAVEN ESTO I—ONA V 0—2. De voor laatste thuiswedstrijd van de geel- witten is geheel onnodig in een ne derlaag geëindigd. Het eerste doel punt was een cadeautje, toen een dei- backs de bal met de hand neersloeg. De toegestane penalty werd door de Gouwenaars benut. Het tweede doel punt werd in buitenspelpositie ge scoord vijf minuten na het verstrij ken van de speeltijd. Aan de andere kant moet worden gezegd, dat de bezoekers gevochten hebben als leeu wen om aan degradatie te ontkomen. Soms was de verdediging wel eens te stug en fors in het verhinderen van scoren. De eerste helft gaf een over wicht te zien van de thuisclub, die zeker een tweetal doelpunten had verdiend. De handsbal aan de andere kant gaf echter ONA een kleine voorsprong. In de tweede helft was ONA vaak gevaarlijker, maar het juiste schot ontbrak. Als de ESTO- midvoor was doorgebroken en de Goudse doelman had gepasseerd, had hij de bal maar voor het inschieten, maar het duurde te lang en een been bracht redding. Met man en macht stonden de bezoekers te verdedigen, en de ESTO-voorhoede was te zwak om er door te komen. Toen ontstond nog een tweede Gouds doelpunt op de manier als boven omschreven. Zes minuten te laat klinkt het eindsig naal. KOUDEKERK Raadsvergadering. De raad komt op Dinsdag 22 April n.m. 8 uur bij een. Op de agenda staat o.a. voor stel opheffing gemeensch. regeling met Hazerswoude omtrent toelating van kinderen tot de o.l. school in de ze gemeente; voorstel toekenning subsidie aan Kraamcentrum te Al phen a. d. Rijn, Gehuwd: J. H. Laros 24 j. te Den Helder en C. J. de Blois 26 j. NIEUWKOOP DRIE KLEUTERS IN DE SLOOT. De 17-jarige Henk v. d. Laan zag Vrijdagmiddag een bakfiets, bestuurd door de 11-jarige B. met een „lading" van drie kleuters van 2 tot 5 jaar te water gaan langs de Nicuwveense- weg. De „bestuurder", die het onge luk zag aankomen, sprong van de bakfiets af, maar de drie kleuters kwamen, doordat de fiets kantelde, er onder in de sloot terecht. De oud ste kinderen kropen zelf op het droge doch van de jongste was niets mèer te zien. Henk bedacht zich geen ogen blik en stapte ook in de sloot en kon nog juist op tijd de kleine dreumes onder de bakfiets vandaan halen. En zo kon Henk de kleine meisjes met natte kleren, maar springlevend, af leveren aan de familie Blonk en Im merzeel. Vahzelfsprekend schrokken de moeders hevig, dooh waren dank baar en verheugd over de goede af loop van dit avontuur. Lichte aanrijding. Een lichte be schadiging liep de autobus van Maar- se en Kroon op toen deze werd aangereden door een benzinewagen van de „Esso". Het ongelukje ge beurde in de nauwe Dorpsstraat. TER AAR Modderbad. De 16 jarige Kees Bos kwam met zijn 10-jarig broer tje Dominicus op de bakfiets van Aardam terug naar huis in Lange- raar. Van de hoogte van Aardam liet Kees zijn broertje sturen, dat ging eerst goed maar bij M. Stigter ging het mis en kwamen zij in een sloot terecht. Het jongste knaapje kwam gevaarlijk onder de bakfiets, maar hij kon door zijn broer bevrijd wor den. Als nikkers, glimmend van de modder kwamen zij uit de sloot. Bij Stigter werden de klaren uitge spoeld, en van daar kon d_> tocht naar huis worden voortgezet. Gemeenteraad. De raad der ge meente komt in openbare vergade ring bijeen op Dinsdag a.s. des na middags te half acht ten gemeente huize. Op de agende komen o.a. de volgende punten voor: aanvragen om subsidies ten behoeve van a. het kleuteronderwijs, b. het lager land bouwonderwijs te Alphen a. d. Rijn, c. het kraamcentrum Wit-Gele Kruis in de Veenstreek. Voorstel tot het dempen van een gedeelte Langeraar- sewegsloot, en het nemen van een principe-besluit tot reconstructie van een gedeelte Langeraarseweg. Leids Kraamcentrum opgeheven De Stichting Het Kraamcentrum te Leiden, die op 22 December 1945 werd opgericht, heeft haar werk zaamheden overgedragen aan de twee grote kruisverenigingen: het Wit Gele- en het Groene Kruis, en houdt dus op te bestaan. Het was daarom, dat gistermiddag bestuurs leden van de Stichting en van de kruisverenigingen, enige genodigden, docenten en kraamverzorgsters bij eenkwamen in de Trouwzaal van het Stadhuis en luisterden naar de af scheidstoespraak van dokter G. Ba zuin, voorzitter van de Stichting, die een kort overzicht van de afgelopen jaren gaf. Spr. herinnerde aan de vele moei lijkheden, zowel technisch als orga nisatorisch en financiëel, die over wonnen moesten worden, evenals het conservatisme bij een groot deel van de Leidse bevolking, die vaak de hulp van buurvrouwen, opoe's en dik ke bakers prefereerde boven deskun dige kraamhulp, waaraan trouwens een enorm tekort bestond. Dit con servatisme moest gebroken worden, want een goede zuigelingenzorg is alleen mogelijk op basis van een goe de kraamzorg. Op dit gebied valt er in Leiden nog veel te doen, een taak, die de kruisverenigingen thans op zich ge nomen hebben. Dank voor veler medewerking. Het Kraamcentrum voorzag in een dringende behoefte en groeide snel. Vaak moest een beroep op de ge meentelijke overheid gedaan worden en steeds werd de grootst mogelijke medewerking ondervonden. Ook in Inspecteur van de Volksgezond heid, prof. dr. A. J. M. Holmer, de „stadsvroedheer", dr. C. R. Zijerveld, directeur van de G.G. en G.D., die het eerste jaar voorzitter van de Stichting was, en vele anderen ver leenden hun spontane medewerking, waarvoor dokter Bazuin hen harte lijk dankte. Dank werd ook gebracht aan de leidsters-docenten en de art sen-docenten voor hun leiding en les sen. Tenslotte werden ook de kraam, verzorgsters in het dankwoord be trokken. Zij gaan nu deels onder een goene, deels onder een wit-gele vlag varen. Hun taak is uitermate belangrijk, omdat zij aan de weg timmeren en de eerste phase in de volksgezondheid voor hun rekening nemen. Dokter Bazuin spoorde de kraamverzorgsters aan propaganda te maken voor het werk van de kruisverenigingen en er voor te zorgen, dat ieder gezin lid wordt. GEM. AANKONDIGING AFSLUITING HOOGLANDSEKERKKOORSTEEG. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat ingaande heden, de Hooglandse- kerkkoorsteeg tot nader order voor alle ryverkeer gesloten zal zijn. SLUITING KANTOOR GEMEENTE-ONTVANGER. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat het kantoor van de Gemeente ontvanger op 22 April a.s. voor het publiek gesloten zal zijn. 9388 „ST.CHRISTOFFEL" VERGADERDE De vereniging voor Katholieke Handelsvertegenwoordigers ..Sint Christoffel" afd. Leiden hield gister avond haar maandelijkse ledenver gadering in „De Harmonie" Zoals voorzitter Conijn in zijn ope ningswoord opmerkte, was waar schijnlijk het mooie weer van de laatste dagen oorzaak van de min der grote opkomst. Niettegenstaande de ingeschrom- pelde agenda, was er, in verband met de hoogst belangrijke a.s. jaar vergadering te Utrecht, stof in over vloed. Besloten werd het voorstel van het hoofdbestuur te steunen, in welk voorstel de tegenwoordige alg. penningmeester en gesalarieerd be stuurder candidaat wordt gesteld voor voorzitter en de heer Werter uit Eindhoven voor alg. penning meester. De Leidse afdeling ging ook accoord met het voorstel het dage lijks bestuur met twee leden uit te breiden en besloot de candidaten van het hoofdbestuur te steunen. Voor een der twee vacatures in het hoofdbestuur werd met algeme ne stemmen besloten de Leidse af delingsvoorzitter candidaat te stel len. De gedelegeerde naar de alge mene vergadering werd opgedragen te ageren tegen contributie-verho ging. Verder kreeg de gedelegeerde vrij mandaat en werden twee be stuursleden aangewezen als plaats vervangers. De feestcommissie bracht haar maandelijks verslag uit over haar werkzaamheden en de stand der feestkas. Een geanimeerde rondvraag be sloot deze prettige vergadering. STAD UIT HET LEVEN van de Vrouw OOK VOOR POLITIEK MOET KATH. VROUW ZICH INTERESSEREN. „Tevergeefs", zo zegt de Paus, „zal men de terugkeer van de vrouw in het •huishouden preken, zolang de toestanden, welke niet zelden haar dwingen van de haard afwezig te blijven, voortduren." Iedere vrouw, zonder uitzondering, heeft de stren ge plicht niet afzijdig te blijven, maar in actie te komen om de stro mingen welke de huiselijke sfeer bedreigen, tegen te houden. „Mét de man", zo zegt alweer de Paus, „heb ben zij het recht en de plicht mede te werken aan het algemeen welzijn van de maatschappij." Ons vrouwen wordt het verwijt gemaakt niet voldoende interesse te hebben voor de politiek. Waarom wel de vrouwen van andere richtin gen en waarom wij niet? Wij moe ten erop uit zijn onszelf politiek te scholen, om zodoende de politiek naar de vrouw en de vrouw naar de politiek te brengen. Alhoewel wij niet ontevreden behoeven te zijn over hetgeen reeds bereikt is, toch valt er nog zéér veel te doen in deze. Dames, neem een kloek besluit en toon Uw interesse op dit gebied door gehoor te geven aan de oproep van de Kath, Vrouwen-beweging (beide groepen) en a.s. Woensdag 23 April, 's avonds om 8 uur, te komen luiste ren naar mej. dr. Marga Klompé, die U onze taak op het gebied van de politiek wel héél duidelijk zal uit eenzetten. Dames, laten wij zoveel mogelijk van onze belangstelling blijk geven, en in groten getale naar „De Doelen" komen. HET BESTUR AFD. GILDE. HERDENKING MEI 1940 DOOR VOORMALIG 4e R.I. Op Zondag 4 Mei houdt de Oud- strijders-vereniging van het voorma lig 4e Regiment Infanterie haar jaar lijkse dodenherdenking, deze keer op het Marine-vliegveld „Valkenburg", waar het 4e R.I. in Mei 1940 streed. De bijeenkomst vangt aan met een H. Mis in de kath. kerk te Katwijk aan den Rijn, opgedragen door aalmoe zenier J. de Boer, tot intentie van de gevallenen. In de Ned. Herv. Kerk te Valkenburg wordt een dienst gehou den, waarin ds. Van de Staay, leger- predikant, hoopt voor te gaan. 's Mid dags wordt een défilé gehouden op de ere-begraafplaats Valkenburg, waar kol. b. d. H. D. Buurman en de res.-majoor mr. J. H. G. P. Matla kransen zullen leggen. Daarna ver trekken de oud-strijders naar „Ypen- burg", waar lt.-kol. R. Tesink een krans zal leggen. Zich richtend tot de besturen dei- kruisverenigingen, wenste dokter Bazuin hen geluk met deze nieuwe taak, waardoor het werk nog meer toeneemt en nog zwaarder wordt, maar waardoor zij ook kunnen reke nen op een intensieve en doeltreffen de propaganda. Hiermede verklaarde spr. de werk zaamheden van het Kraamcentrum- bestuur voor geëindigd. „Samenwerkende tweeling". Wethouder St. Menken sprak na mens het Gemeentebestuur woorden van dank en meende van de afgelo pen periode te mogeni zeggen: t Is goed gegaan. Het werk is steeds vak kundig en toegewijd verricht; thans kan het met een gerust hart aan de kruisverenigingen worden overge dragen. Spr. hoopte, dat de „twee ling" in de toekomst zeer nauw zal samenwerken in broederlijke eensge zindheid en zusterlijke welwillend- hedi. Het Gemeentebestuur is dank baar voor het gepresteerde, ook voor wat initern in talrijke uren door het bestuur werd gedaan. Nadat dr. Zijerveld een „biologi sche terugblik" op de afgelopen ja ren had geworpen, sprak prof. Hol mer, vervuld van gemengde gevoe lens. over de idealen, die bij de op richting aanwezig waren. Om het werk tot een goed einde te brengen, is er echter meer nodig en daarom kan het beter zijn de constructie te veranderen. Spr. geloofde, dat dilt ook hier het geval was. Wijzend op de zuigelingensterfte, die ook in Nederland nog te hoog is (per jaar sterven 3.000 zuigelingen, die door betere kraamhulp in leven hadden kunnen blijven) zegde spr. gaarne de volle medewerking toe van zijn kliniek en assistenten, die ook het Kraamcentrum, waar nodig, steeds terzijde gestaan hebben. Voor uitbreiding van de Lichtfabrieken Indien de provincies en gemeen ten er niet in slagen na de aange kondigde verhoging der clectrici- teitstaricven de financieringstekor ten der electricitcitbedrijven te dek ken door het aantrekken van gelden op de normale wijze, zal de regering do betrokken gemeenten en provin cies voor 1952 helpen bij de over brugging van deze tekorten. Naar wethouder D. v. d. Kwaak ons hedenmorgen mededeelde, zal ook Leiden gaarne van deze rege ling profiteren Dc uitbreiding van de Lichtfabrieken vergt een bedrag van 20 millioen gulden, die onmo gelijk op de normale wijze aange trokken kunnen worden. Wat de verhoging van de tarieven voor fi nanciële gevolgen zal hebben, kon de wethouder op dit moment nog niet overzien, omdat Den Haag nog bezig is een regeling vast te stellen. DERDE KLEURENDAG IN DILIGENTIA, DEN HAAG. zal op Donderdag 15 Mei in Diligen- tia te Den Haag worden gehouden. De Nederlandse Vereniging voor Kleurenstudie zal deze dag organise ren. Er zullen inleidingen worden gehouden door dr. K. A. Halbertsma te Den Haag (het mechanisme van het kleurenzien), dr H. P. Wolve- kamp te Leiden (het kleurenzien der dieren), prof. dr M. Minnaert (de kleur in het landschap) en prof. dr G. P. Baerends te Groningen (de rol van de kleur in het leven der dieren). Kraakgasinstallatie kost Leiden bijna een millioen Zoals bekend gaat de B.PJVÏ. bin nenkort kraakgas leveren aan Rotter dam. Den Haag, Leiden, Gouda, Schiedam en Deift. Hiervoor zal een gemeenschappelijk net moeten wor den aangelegd. Bovendien zullen ook andere voorzieningen moeten worden getroffen. De kosten hiervan zullen door de deelnemende gemeenten ge dragen moeten worden. Hedenmor gen werd op het Stadhuis een bespre king gehouden over het aandeel, dat Leiden in deze kosten moet bijdragen. Leiden zal bijna een millioen gulden moeten voteren. Vanzelfsprekend zal eerst de Gemeenteraad hierover moe ten beslissen, hetgeen reeds op de ver gadering van 28 April a.s. geschie den zal. Burgerlijke Stand Overleden: M. Beljaars huisvr. v. Lemmerman, 59 j.; E Tcgelaar hsvr. van Van Zonneveld, 68 j.; F. J. Mol man 60 j.; F. van Be veren dochter 28 j.; J. C. Borreman man 40 j.; C. Goddijn man 35 j. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 21 April. Vee. Aanvoer: 1635 stuks totaal, waarvan 873 vette koeien en 762 varkens. Prijzen: vette koeien 2.903.15, 2.70—2.80, 2.40—2.60 en varkens 2.05, 2.03 en 1.98 per kg. levend gewicht. Vette koeien aanvoer ge woon, handel redelijk, prijs van vori. ge week kon zich goed handhaven, prima's tot 3.20; varkens aanvoer ruim, handel lui, prijzen even hoger.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3