Eerste Kamer aanvaardt begroting van Justitie Melkprijs kan vorden vrijgelaten Goedkopere woningen Calante Kattenburger Ida, Emigranten-adressen voor een kwartje verkocht Opa Klijzing zoog 'n wereld kampioenschap uit zijn pijp VRIJDAG 18 APRIL 1952 l i i DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Onderzoek in Velzer-affaire gesloten Bij de verdediging van zijn begro ting heeft mr. Mulderije, minister van justitie, gisteren in de Eerste Kamer meegedeeld, dat een ontwerp voor de administratieve rechtspraak ge reed is. Het ontwerp op Stichtingen bevindt zich in een gevorderd sta dium. Voor het notariaat is er een ontwerp binnengekomen dat nader wordt bestudeerd. De studiecommis sie van Benelux vergadert in Juni weer om de laatste hand te leggen aan een wettelijke voorziening in ver lichte verzekering wegens aanspra kelijkheid voor autobestuurders. Die wettelijke voorziening zou dan moe ten geldeni voor Benelux. De zaak-Menten. De minister achtte de bestaande wetgeving voldoende voor de bestrij ding van het hazardspel. De opmerkingen van de heer Reyers over de zaak-Menten noemde mr. Mulderije zeer lichtvaardig. Naar het rijk der fabelen verwees hij het gezegde, dat er in Nederland geen recht is. Er wordt in de zaak-Menten gedaan wat kan. Wat en voor welke waarde is er gestolen? Dat moet eerst precies worden vastgesteld voor men voor rekening van de gemeenschap grote uitgaven gaat doen. Daarom werd het beter geacht, nu een gerechtelijk voor-onderzoek te doen. De rechter commissaris heeft zeer veel mensen gehoord uit tal van landen. Het dossier is aan de vaste com missie in de Tweede Kamer voorge legd. Dat is de vertrouwenscommis sie der Tweede Kamer, van het Ne derlandse volk, en ook van u, zei de minister tot de Eerste Kamer. Hij deelde verder nog mee, dat er met Menten vrijblijvend gesproken wordt over de mogelijkheid tot een rege ling te komen. Minister Mulderije was sterk onder de indruk gekomen van de bespre kingen, welke hij in Friesland had over de Friese kwestie. Er is hier sprake van een cultuurbezit, iets eigens, dat we hoog moeten houden. Het Fries. Over de eedsaflegging in het Fries zeide minister dat eerst het oordeel van ons hoogste rechtscollege moet worden afgewacht of die eedsafleg ging met onze wetgeving in overeen stemming is te brengen. Er zal een commissie van acht personen worden gevormd voor een onderzoek naar de Friese kwestie. Zes personen uit Friesland zullen er zitting in nemen in overleg met Gedeputeerde Staten van dat gewest. Voorts zullen de de partementen van justitie en binnen landse zaken erin zijn vertegenwoor digd. Westerling Het lid van de Tweede Kamer de heer Donker (Arb.) heeft aan de Minister van Justitie de volgende vragen schriftelijk gesteld: Wil de ministef ter geruststelling, zo mogelijk, van de gealarmeerde publieke opinie op de kortst moge lijke termijn de Kamer nauwkeurig inlichten over de juiste toedracht van zaken bij de arrestatie en de daarop gevolgde in vrijheidsstelling van Westerling? Wil de minister voorts de Kamer omstandig inlichten over het stand punt. dat de regering inneemt met betrekking tot de mogelijkheid ener strafvervolging tegen Westerling, als mede met betrekking tot haar hou ding ten opzichte van het door Indo nesië gedane verzoek tot uitlevering? Na zijn vrijlating heeft Westerling de nacht te Amsterdam doorgebracht met vrienden uit Den Haag, die hem kwamen opzoeken. Gisteren was hij in Den Haag, bezocht zijn vrouw en kinderen te Wassenaar en ging daar na weer naar Amsterdam terug. Zijn bezoek aan Den Haag was bedoeld, om geldelijke zaken en zijn rechts bijstand te regelen. Aangifte inkomsten belasting Eerst kosteloze waarschuwing Voor degenen, die op 15 April nog niet hun aangiftebiljet voor de in komsten- en vermogensbelasting heb ben ingeleverd voor effectenbezit ters is de termijn verlengd tot 1 Mei gaat het boetebeding in geen ge val direct in. Allereerst ontvangen de betrokke nen in de eerste weken van Mei een kosteloze waarschuwing. Daarin worclt een termijn vermeldt van vijf dagen na haar bezorging per post. Als dan nog geen aangifte is inge diend, dan volgt een aanmaning ongeveer veertien dagen na de waar schuwing om binnen vijf dagen na de afstempeling van de aangetekende brief alsnog aan de aangifteplicht te voldoen. Als de laatste dag van de termijn bij de aanmaning gesteld, op een Zon- of een feestdag valt, dan telt deze niet mee. Indien na het verstrijken van de aanmaningstermijn nog door een ambtenaar van de actieve dienst van de belastingen een duplicaat-aangifte biljet wordt uitgereikt, en deze even min door de belastingplichtige wordt ingezonden, dan komt de betrokkene in aanmerking voor strafvervolging en boete. Vermogensbezitters, die voor 15 April een voorlopige aangifte hebben ingediend van hun geschatte inkomen in 1952, hebben hierdoor mogelijk heid van uitstel tot indiening vani het volledige aangiftebiljet tot 15 Juli verkregen. Over de zaak-Schallenberg zei de minister dat men veilig kan aanne men dat Schallenberg zelfmoord heeft gepleegd. Van de procureur-generaal heeft mr. Mulderije dezer dagen be richt ontvangen, dat het onderzoek in de Velzer-affaire is gesloten en dat een aantal vervolgingen zal worden ingesteld. Het humanisme. De minister had er ten sterkste be zwaar tegen het humanisme naast de kerkgenootschappen te zien bij de zielszorg voor de gevangenen. Het hu manistisch verbond wil ingeschakeld worden op grond van anti-kerkelijk heid. Maar de zielszorg voor gevan genen kan alleen een kerkgenoot schap innemen als werkelijke geeste lijke, traditionele organisatie. Er is wellicht aanleiding de zaak in het ka binet te beraden omdat de kwestie ook voor andere ministeries van be lang is. Doch elke minister blijft in zijn ministerie persoonlijk verant woordelijk. De begroting werd goedgekeurd. De Eerste Kamer zal op 22 April het wetsontwerp burgerlijke verdedi ging behandelen. GEDENKTEKEN VOOR IN CONCENTRATIEKAMP VAN REES OMGEKOMEN NEDERLANDERS. Mevrouw H. G. van Anrooy-de Kempenaar, voorzitster van de Ne derlandse Vereniging voor het On derhoud van Graven van Ooorlogs- slachtoffers, heeft te Rees, aan de Nederlands-Duitse grens, een ge denkteken onthuld, opgericht voor de 120 Nederlanders, die in de periode OctoberDecember 1944 in het zich toen aldaar bevindende concentratie kamp om het leveru zijn gekomen. De onthulling werd bijgewoond door 220 familieleden der overledenen, een of ficiële Nederlandse vertegenwoordi ger en plaatselijke Duitse autoritei ten. Aan het gemeentehuis van Kampen werd gisteren een spaarpot bezorgd, inhoudende f 2,94 en twee kinder boeken, vergezeld van het volgende briefje: „Beste mijnheer de burgemees ter: ik heb van mama en pappa gehoord dat Koosje alles verlo ren heeft en nu wil ik hem mijn spaarpot sturen. Er zit gelukkig heel wat in. Wat zielig toch, dat hij zo'n verdriet heeft. Ik zal hem ook nog een boek geven, ik heb toch zo veel boeken. Mijn moeder en mijn vader en ik vinden het knap, dat hij zich gered heeft. Misschien wilt u hem de groetjes doen, ik heetDag mijnheer de burgemeester." (Advertentie). Ons volk eet te veel vet De prijs van consumptiemelk kan, wanneer er voldoende waarborgen tegenoverstaan, worden vrijgelaten, maar verhoging van het vetpercen tage is voorlopig ongewenst. Tot de ze conclusie kwam minister S. L. Mansholt in een rede welke hij gis teren te Leeuwarden hield in een vergadering van de Bond van Coö peratieve Zuivelfabrieken in Fries- men. Wanneer men de prijs van de consumptiemelk kan vrijlaten, moet men echter zoveel mogelijk schom melingen die het verbruik benade len, monopolievorming, te hoge ver werkingskosten en een te grote winstmarge van de slijter trachten te omzeilen, aldus spr. Een prijsstij ging zal van deze maatregelen het gevolg zijn, maar dat mag ons er niet land. De minister wees er op, datvan weerhouden een systeem dat het in het belang van de volksge zondheid is, dat het melkverbruik in ons land zo hoog mogelijk wordt op gevoerd, en dat men daarmee bij het treffen van maatregelen rekening moet houden. Het gemiddeld ver bruik van tweehonderd liter per jaar per persoon zou nog wat hoger kun nen zijn. Het vrijlaten van de melkprijs be tekent op zichzelf al een stijging van 7 tot 7 cent per liter, maar als dan bovendien het vetpercentage nog werd verhoogd zou de stijging zelf 12 y, cent, dat is meer dan 50 worden. Gelijktijdige vrijlating en vetver- hoging zou tot een ernstige vermin dering van het melkverbruik, mis schien wel tot 15% leiden, aldus de minister; daardoor zouden ook de slijters en melkverwerkende bedrij ven worden getroffen. Wanneer het vetgehalte met een half procent zou worden verhoogd, dan zou di bete kenen dat er ook in de winter, wan neer er reeds een botertekort is, 20 van de boterproductie zou worden afgenomen. Het zou bijna onmoge lijk zijn de exportmogelijkheden wel ke wij met andere landen behalve Engeland hebben nog langer uit te buiten, en goede exportmogelijkhe den naar andere landen kunnen juist het verlies, dat wij op de Engelse markt lijden, weer goedmaken, al dus de minister. Daar het vetverbruik in ons land reeds 70 pet. ligt boven het geen normaal is, kon de minister uit voedingsoogpunt de behoefte aan een verhoging van het vet percentage niet inzien, voor de smaak van de melk achtte hij het evenmin noodzakelijk. Mocht de afzet moeilijkheden van andere aard ondervinden dan kan altijd opnieuw worden bezien of tot verhoging van het vetgehalte kan worden overgegaan. De minister achtte voorts noodza kelijk dat inzake de prijs orming een soepeler systeem word. toege past; dit om verstarring te voorko- niet meer deugt op te heffen. Plan van een architect Steunend op ervaringen, opgedaan tijdens een reis van zeven maanden door Australië, heeft architect Th. van der Boomen te Eindhoven, het plan opgenomen een stichting ter be vordering van de volkshuisvesting en van het eigen woningbezit in het leven te roepen. De stichting wil een schakel zijn tussen architect en aannemer ener zijds en gemeentebesturen en parti culieren anderzijds. Het oog is ge richt op massaproductie, waardoor naar de oprichter hoopt, de kosten voor architectuur, toezicht en con trole, inkoop van materialen aan merkelijk zullen dalen, alsmede die voor de bouw van de woningen zelf. Architect Van der Boomen zegt reeds verscheidene financiële experts en deskundigen op het gebied der volkshuisvesting voor zijn plan te hebben gewonnen. Ook zou hij en kele beleggingsinstituten bereid heb ben gevonden hypotheken te ver strekken aan particuliere bouwers tot een bedrag van 85 percent van de bouwkosten na aftrek van de rijkspremie tegen een rente van 4j^ percent. Aldus zou het volgens de heer Van der Boomen mogelijk zijn voor iemand die over een bedrag van 700 gulden beschikt, in het bezit van een eigen woning te komen. De stichting i.o. brengt enkele ty pen woningen uit, in rijenbouw voor de stad en in blokjes van twee wo ningen voor het platteland. Het kleinste type heeft een inhoud van 202 kubieke meter. De bouwkosten bedragen 6650, de rijkspremie komt op 3500. Deze woning bevat een grote woon-eetkamer, keuken, gang, bergplaats, en drie slaapka mers (5 bedden), alsmede douche- i cel. Gerekend over veertig jaren zou ONTVANGER VOOR GERECHTSHOF. De procureur-generaal bij het ge-jde gemiddelde wekelijkse 'last* 4,85 rechtshof te Leeuwarden eiste gis-gulden bedragen. Voor het type met termiddag tegen de 48-jar. voorma-j vier slaapkamers (zes bedden) dat lige gemeente-ontvanger van Haren j een inhoud van 253 kubieke meter D. P. te Groningen een gevangenis- heeft, bedragen de bouwkosten 8350 straf van drie jaar met aftrek we-1 gulden, met 3800 gulden als rijks- gens verduistering van 34.000,ten I premie; de gemiddelde wekelijkse nadele van de gemeente en het ge meentelijk gasbedrijf. Verdachte leg de evenals in eerste instantie een volledige bekentenis af. De getuige-deskundige J. C. de Vries, controleur van de rijksbelas tingen te Amsterdam, deelde mede te hebben geconstateerd, dat ver dachte dikwijls fictieve uitgaven heeft geboekt, die gedekt werden door valse bescheiden. Zijn fraude was vindingrijk gecamoufleerd. In zijn requisitoir zeide de pro cureur-generaal mr. Besier, dat de officier van justitie bij de Groninger rechtbank na ruggespraak met spre ker in appel is gegaan. De huiselijke omstandigheden van verdachte heb ben een grote rol gespeeld, want voor zijn gezin had hij grote bedra gen nodig. De rechtbank heeft vol gens spreker teveel aandacht ge schonken aan het reclasseringsrap- port. Mr. Besier eiste drie jaar met aftrek. De rechtbank had verdachte veroordeeld tot twee jaar met aftrek. last komt op 6,23 gulden per week. Bij het type met 9 bedden komen de bouwkosten op 10.350 gulden en de rijkspremie op 4500 gulden; gemid delde wekelijkse last 7,67 gulden. De heer Van der Boomen meent met zijn plan speciaal een uitkomst te brengen voor jongelui, die bij ge brek aan een woning niet kunnen trouwen. De advocaat mr. J. W. A. van Ey- kelenborgh, gemeenteraadslid van Utrecht, die er van verdach. werd betrokken te zijn geweest bij een he- lings-affaire is definitief buiten ver volging gesteld. Het Amsterdamse Gerechtshof heeft een door mr. Van Eykelenborgh ingediend bezwaarschrift, dat door de Utrechtse Rechtbank was afge wezen, aanvaard. De procureur-ge neraal is tegen deze beschikking van het Hof niet in cassatie gegaan. Mgr. Huibers naar Rome Gisteravond 7 uur is de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, per K.L.M.-vliegtuig van Schiphol naar Rome vertrokken voor zijn vijf jaarlijkse bezoek ,,ad limina" aan Z. H. de Paus, teneinde bij de H. Stoel verslag uit te brengen over de gods dienstige toestand in zijn bisdom. De bisschop maakt de reis in ge zelschap van mgr. H. J. J. van Hus- sen, nationaal directeur van de Pau selijke Missiegenootschappen in Ne derland, en van dr. M. J. de Jong, secretaris van het bisdom. Op het vliegveld werd het gezel schap uitgeleide gedaan door mr. J. M. van Wessuim, directeur van het missiereisburaeu R.A.P.T.I.M., en de heer A. E. M. Hanlo, namens de K.L.M. Mgr. H. J. J. van Hussen zal te Rome de jaarvergadering bijwonen van de nationale directeuren van de Pauselijke Missiegenootschappen en van de Priestermissiebond. Mgr. Huibers wordt Maandag 28 April in Nederland terugverwacht. De aartsbisschop-coadjutor vani Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, ver trekt Woensdag 23 April per trein naar de Eeuwige Stad, eveneens voor zijn bezoek „ad limina". Tenslotte zal ook de coadjutor van de bisschop van Roermond, mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen, naar Rome gaan en wel op 7 of 8 Mei a.s. In zijn ge zelschap reizen mee prof. dr. P. H. van Laer, bijzonder hoogleraar in de Thomistische Wijsbegeerte aan de Leidse Universiteit, en drs. P. J. van Odijk, secretaris vani het bisdom Roermond. Z. H. de Paus heeft de wens geuit een werelddag voor de H. Kindsheid te houden. De Nederlandse bisschop pen hebben bepaald, dat deze wereld dag der H. Kindsheid in Nederland zal worden gevierd op Zaterdag 17 Mei. In verband hiermede zal de al gemene president van het werk der H. Kindsheid over de gehele wereld, mgr. A. Bresolles, uit Parijs naar Ne derland komen om de Kindshèid-dag bij te wonen. Hij zal verblijf houden bij mgr. vani Hussen in Den Haag. Ook de nationaal directeur van Bel gië, kanunnik S. Steels, wordt die dag in Nederland verwacht. De Kindsheid-dag zullen dit jaar de kinderen de speciale spaarenveloppe voor de missie, die zij aan het begin van de Vasten hebben gekregen, aan bieden voor het werk der H. Kinds heid. Dank zij het werk der H. Kinds heid kunnen nu ieder jaar reeds meer dan 600.000 kinderen worden gedoopt en meer dan een millioen kinderen worden gekleed, gevoed en grootge bracht in de kindertehuizen, wees huizen en scholen van de Katholieke missies. Zondag 20 April viert de Bond Zonder Naam zijn „vlaggendag der naastenliefde". Pater W. Loop S.M. M., leider van de Bond, heeft zijn medewerkers opgeroepen speciaal op die dag de naastenliefde in practijk te brengen. In verband met de vie ring zal pater Loop Zondagochtend in Rotterdam een plechtige Hoogmis opdragen voor de Rotterdamse me dewerkers van de Bond Zonder Naam. Daarna gaan allen ter beêvaart naar het heiligdom van Peerke Don ders te Tilburg. Des avonds wordt te Waalwijk een propaganda-avond be legd, waaraan de medewerkers uit Rotterdam, Tilburg en Eindhoven zullen deelnemen. Pater Loop zal die dag bovendien de zieken van Waal wijk een kleine verrassing bereiden. De Urker vissers, die in Argentinië blijven, hebben een werkvergunning gekregen. Zij hebben daarvoor elk 1300 moeten betalen. Het geld is hun voorgeschoten door de NederT landse gezant te Buenos Aires die daartoe door het ministerie van bui tenlandse zaken was gemachtigd. Dit betere nieuws, na de laatste sombere berichten over de terugkeer van zes vissers, vernam het Alg. Dag blad gisteravond van de heer G. Key- zer, de burgemeester van Urk. De gezinnen van de mannen in ons land worden thans geholpen van kerkelijke zijde, aldus de burgemees ter, maar ik heb hoop dat zij binnen kort worden opgenomen in de sociale bijstandsvoorziening. Uit Buenos Aires is bericht ontvan gen, dat de zes vissers, die naar hun vaderland terug willen, door bemid deling van de gezant in Argentinië, aan boord van Nederlandse schepen zullen repatriëren. HET BX.O. IN ZUID-HOLLAND. De provinciale commissie voor de volksgezondheid in Zuid-Holland heeft, in het kader van een onder zoek, dat zij in opdracht van Ged. Staten dier provincie instelt naar de toestand van het buitengewoon lager onderwijs in dat gewest, een rapport uitgebracht betreffende de nazorg voor de oud-leerlingen der scholen voor zwakzinnigen in Zuid-Holland. Het rapport bevat gegevens omtrent de tegenwoordige organisatie van deze nazorg en de punten, waarop de uitbreiding en herziening daarvan wenselijk wordt geacht. O.m. wordt daarin aanbevolen de aanstelling van ambtenaren voor de nazorg voor de oud-leerlingen der scholen voor zwakzinnigen, afzonder lijk voor het openbaar, het Prot. Christelijk en het Rooms-Katholiek onderwijs, welke streeksgewijs werk zaam zullen zijn. De in- en uitvoer in Maart Volgens de voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek bedroeg de waarde van de in voer in Maart 774 millioen (v.m. 724 millioen), terwijl voor een waarde van 751 millioen (v.m. 643 millioen)- werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage steeg van 89 tot 97 pet. en bereikte zodoende weer bijna het evenwichtsniveau. Door de bemoeiingen van de afde ling Eindhoven van het Katholiek Thuisfront zal in Eindhoven een R.K. militair tehuis worden gesticht. Het wordt gevestigd in het voorma lige „college" aan de Vestdijk, waar in gedurende de oorlogsjaren de dis- tributiedienst was gehuisvest. Het zal de naam krijgen „aalnwezenier Verbeeten-tehuis" ter nagedachtenis aan de Eindhovense priester Verbee- ten, diie als eerste aalmoezenier in Indonesië bij de vervulling van zijn plicht het leven liet. Enige honderden kinderen van Amsterdamse speeltuinvereni gingen vulden Donderdagoch tend de zaal van Carré waar 't Scapino-ballet 'n Paasvacantie- programma uitvoerde. Geheel onverwacht en door geen der jeugdige bezoekers herkend heeft prinses Irene met twee hofdames in een der loges de uitvoering met ongeveinsd ge noegen gevolgd. Tijdens een der entr'actes boog zich een 8-jarige jongen van Kattenburg naar „dat ene meisje" in zijn loge over en hield haar een afgerold rolletje perpermunt voor. Zonder aarzelen en met een vriendelijk dankjewel nam prin ses Irene de hoffelijk aangebo den tractatie aan en stak het pe permuntje in haar mond. „Tel." Iedereen moet hiervan kunnen profiteren. Wij bieden U thans, supra kwaL Wollen Ankiets en Kindersport Kousen aan en wat zeer voornaam ia, beide met Nylon versterkt PRIJZEN ALS NOOIT TE VOREN ZATERDAGMORGEN 9 uur begint de verkoop van ANKLETS de Ideale zomersokken in Heren en grote jongensmaten £\Q koopt U nu voor l»DvJ in beige, licht grijs, donker grijs, groen en bruin. SPORTKOUSEN mooie wollen kwaliteit 5-12 jaar Mooi fantasie gebreid. U betaalt voor alle maten QQ mI slechts O O Cl U weet het, zowel de sokken als de sportkousen zijn met Nylon versterkt. Beter en toch goedkoper HAARLEMMERSTRAAT HOEK DONKERSTEEG MIDZA-bonnen (Advertentie) V.V.V. TE AMSTERDAM OOK •a AVONDS OPEN. Teneinde een herhaling te voorko men van het gebeurde tijdens de Paasdagen, toen dakloze buitenland se toeristen de deurvan het Am sterdamse kantoor van V.V.V. na vijf uur gesloten vonden, overweegt het bestuur het bureau op dergelijke dagen ook des avonds open te hou den. Vreemdelingen zouden tijdens de komende Pinksterdagen reeds op meer dienstbetoon kunnen rekenen. Bedorven paling Tengevolge van het eten van pa ling, die gistermorgen op de week markt te Sittard gekocht is, hebben zich bij vier personen uit drie Sit- tardse gezinnen vergiftigingsver schijnselen voorgedaan. Hun toestand was niet zo ernstig, dat overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk was. Ln een ander gezin heeft men de bij de desbetreffende visboer gekoch te paling nog tijdig in beslag kunnen nemen. Naam noch woonplaats van de visboer zijn tot dusverre bekend. Deskundigen hebben geconstateerd, dat de paling bedorven was. U rijdt or> een voor- rangsweg. welke ge kruist wordt door een niet-woorransweg. De Haagse politierechter veroor deelde gistermiddag de ambtenaar W. H. K. van de Stichting Landverhui zing Nederland tot twee maanden ge vangenisstraf, wegens het schenden van zijn plicht tot geheimhouding. K. haalde uit het kaartsysteem van de Stichting adressen van a.s. emigran ten en verkocht die aan een zekere H. S., een Haagse monteur, die hem voor deze dienst een kwartje per emi grant betaalde. Eenmaal heeft K. op deze wijze voor een lijst met hon derd namen 25 gekregen. De mon teur, S., die de adressen had gekocht, ging er op zijn beurt mee naar zijn zwager, de vertegenwoordiger P. de Ldie de namen te koop aanbood aam expediteurs en andere mensen, voor wie er aan de emigranten wel wat was te verdienen. Deze mensen hadden daardoor het voordeel, dat zij eerder dan hun concurrenten op de emigranten af konden gaan, om aan hen hun diensten aan te bieden. Vanzelfsprekend leverde elke geslaag de transactie met emigranten de mon teur en zijn zwager provisie op. De officier van justitie noemde K. een ontrouwe employé, die wel degelijk kenins had genomen van een interne De 77-jarige opa Klijzing uit Pur- strijd gehouden om het Nederlandse merend is Donderdagavond officieus wereldkampioen pijproken gewor den door de Amerikaan Spaniola uit Flint in Michigan met meeT dan 49 minuten te verslaan. Over een hoeveelheid 3 3/10 Ame rikaanse Burleytabak rookte opa Klijzing 92 minuten en 18 seconden; do Amerikaan deed er met dezelfde hoeveelheid tabak precies 43 minu ten over. De verdere berichten uit Amerika, die gisteravond om 11 uur telefo nisch door een der organisatoren in Amerika naar Purmerend werden doorgegeven, luidden, dat door on bekende oorzaak Spaniola, die het „wereldrecord" op zijn naam had staan met 88 minuten en 2 seconden, reeds na 43 minuten de strijd opgaf. Deze avond werd ook een wed- kampioenschap pijproken, dat naam stond van opa Klijzing met 66 minuten. Dit record werd verbeterd door de 60-jarige heer S. de Ridder uit Purmerend, die over de iVi gram Hollandse baaitabak 77 minuten en 20 seconden deed. Aan deze wed strijd namen 21 personen uit geheel Nederland deel. De belangstelling voor de record- poging van opa Klijzing was zeer groot; ongeveer 50 journalisten en 20 persfotografen» onder wie een van een Amerikaans blad, waren aanwezig. Tevens gaven blijk van belang stelling de burgemeester van de ge meente Purmerend, mr. R. Koojman en de heer P. Wesseling, lid van de .internationale pijprokers associatie uit Den Haag. circulaire, waarbij er nadrukkelijk op gewezen was, dat personeelsleden van de Stichting Landverhuizing Neder land geen geheimen mochten verklap- dus de officier, een bron van oneer lijke concurrentie voor leveranciers en expediteurs. Hij vroeg twee maan den gevangenisstraf, waarop de poli tierechter conform de eis vonniste. De volgende verdachte in deze zaak, de monteur H. S., die de adres sen had gekocht, hoorde 1 maand te gen zich eisen, doch de politierechter maakte er twee maanden voorw. van met een proeftijd van drie jaar. Zijn zwager, de vertegenwoordiger P. de L., de derde schakel in dit „complot" werd veroordeeld tot 100 gulden boe te subs. 50 dagen. „HEITJE VOOR EEN KARWEITJE" In Amsterdam is tussen padvin ders, die „'n heitje" willen verdie nen en de politie een hechte samen werking ontstaan. In de omgeving van het Sarphati- park, waar jongens des avonds de fecte achterlichten van fietsen repa reren, hebben zij gezelschap gekre gen van enkele agenten. De politie mannen stellen zich op in de nabij heid van de „reparatie-werkplaats" en houden alle fietsen aan, wier rij wielverlichting niet deugt. Als laatste mogelijkheid om. een bekeuring te ontgaan, verwijzen de agenten het slachtoffer naar de ver kenners, die maar al te graag be reid zijn om het karweitj op te knappen en die door deze politiële medewerking hun klanten-aantal aanmerkelijk zien stijgen. In Tilburg kregen de jongens van het Gemeentelijk bureau voor de statistiek opdracht om een telling van alle geparkeerde auto's te hou den. Tilburgse verkenners brachten kinderen, die bij familie en kennis sen op vacantie gingen, naar de plaats van bestemming. In Groenlo worden de jongens Zaterdag inge schakeld bij een verkeerstelling voor een euto-sterrit, die daar in de om geving wordt gehouden. In dezelfde plaats zijn hele ploegen voortrekkers op de daken geklommen om voor ,,'n heitje" de dakgoten schoon te maken.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5