k L DUINSTREEK Missie spoort gegevens op over 6.000.000 gevangenen Lezing voor de Leidse Expogé HASSELMAN Leidse invaliden gaan op 24 April diploma-zwemmen unstleven in Leiöen B. en W. van Leiden bezochten Zaalberg-fabrieken te Vlijmen VRIJDAG 18 APRIL 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 „Vergeven, niet vergeten" Reeds scheiden ons bijna zeven jaar van de dag der bevrijding; het leven is verder gegaan en we zijn maar al te gauw geneigd te vergeten wat er in de oorlogsjaren is gebeurd. Een enkele keer echter wordt de herinnering aan de mateloze ellen de, die de oorlog over tienduizenden landgenoten bracht, weer wakker geschud. Dat was ook gisteravond het geval, toen de heer A. H. M. van Banning, hoofdbestuurslid van de Ned. Ver. van Ex-politieke Gevan genen uit de Bezettingstijd, voor de leden van het district Leiden een causerie hield over zijn werk als lei der van de Missie tot opsporing van vermisten in Duitsland. Voor deze bijeenkomst in Het Gnlden Vlies waren ook de leden van het Regio naal Comité Rijnland ter bestrijding van het Concentratickampsysteem uitgenodigd. De heer van Banning schetste eerst de huidige mentaliteit van ve le Nederlanders, die het een goede gewoonte vinden ietwat smalend te spreken over het verzet. Vraag een willekeurig iemand drie namen te noemen van verzetslieden; hij zal het antwoord schuldig blijven. Vraag hem de namen van tien filmsterren; het antwoord zal prompt volgen Het verzet, slechts door enkele dui zenden bedreven, terwijl honderd duizenden verstek lieten gaan, is in discrediet geraakt. Daarom is het moeilijk het werk van de Missie, ter nagedachtenis aan hen die gevallen zijn, te verrichten. Aan dit werk is ook een practische moeilijkheid verbonden. Wie uit de stroom van documenten de nodige gegevens wil halen, moet ter zake kundig zijn en precies weten hoe het er in concentratiekampen en op transporten aan toe ging. Spr. heeft zelf vier jaar in de kampen doorge bracht en werkt nu reeds zes jaar aan de opsporing in Duitsland, Polen en Tsjecho Slowakije. Over het leven in de kampen kan eigenlijk niet verteld worden. Het is onmogelijk de moedeloosheid, de ein deloosheid, het verlangen naar huis, het in zichzelf opsluiten, het onver schillig blijven bij de grootste ellende van mede-gevangenen, de honger en de wanhoop te beschrijven. Spreker kon niets anders doen dan losse brokstukken vertellen over de ar beidsinzet, die voor vele gevangenen redding van de dood betekende, over de transporten, die aan tienduizen den het leven hebben gekost,.en over het interne leven in de kampen, waarvan de organisatie vaak aan de gevangenen zelf werd overgelaten, meestal aan niet-politieke gevange nen, die een ware terreur uitoefen den, erger soms dan die van de S.S. Wat de mensen daar hebben door gemaakt, kan een buitenstaander mis schien enigszins aanvoelen, wanneer hij thans nog in de kampen ziet hoe grote vertrekken liggen volgestapeid met koffers van Joden, die vergast werden, met schoenen van de kleinste kindermaat tot de grootste mannenschoen en andere bezittin gen. Sinistere herinneringen. Wie het niet meegemaakt heeft kan het moei lijk geloven. „We moeten het verge ten", wordt thans vaak gezegd. Maar wie gevangen gezeten heeft, kan slechts zeggen: „We zullen wel ver geven, maar nooit vergeten!" Het werk van de opsporing werd aanvankelijk door verschillende or ganisaties gedaan. Later werd alles geconcentreerd in het Central Tra cing Bureau van de U.N.R.R.A., dat opgevolgd werd door de Internatio nal Tracing Service van de LR.O. Aanvankelijk werkten 1800 mensen aan de opsporing, thans zijn het er nog 250. Zij hebben 105.000 kg. do cumenten verzameld, waaruit ge gevens getrokken worden over het lot van alle in Duitse kampen omge komen personen, waaronder zich al leen al uit Nederland 29.000 politie ke en 110.000 Joodse gevangenen be vonden. Bovendien worden gege vens verzameld over 730.000 andere Nederlanders, die naar Duitsland vervoerd werden. In totaal worden onderzoekingen verricht naar 6 mil- lioen personen. De heer van Banning besloot zijn boeiende en bewogen causerie met een pleidooi om alle gevonden do cumenten in handen van een inter nationaal orgaan te geven, niet aan de Duitsers, zoals sommige landen wensen. Het is nog nooit gebeurd, dat bewijzen van de misdaad aan misdadigers werden teruggegeven! Geen nabestaande zou trouwens ooit bevredigd zijn door inlichtingen, die door een Duits bureau verstrekt wor den, over de verblijfplaatsen en de laatste rustplaats van een overle dene! De heer L. Questroo, voorzitter, knoopte aan zijn dankwoord een aan sporing vast om de grote bijeenkomst op 7 Mei in de Stadsgehoorzaal (gra- 4 PANDER BREESTRAAT IA6 BOTERMARKT2I-22 TELEFOON 26662 sL E I D E r Lid financlerings-instituut (Advertentie). tis) te bezoeken. Het Comité tot be strijding van concentratiekampen houdt dan een propaganda-avond. Aan deze causerie ging een korte jaarvergadering vooraf. Uit het jaar verslag. van de secrataris bleek een stijging van het ledental met 10 tot 156. De penningmeester had een ba tig saldo van 150 gulden. Als be stuursleden werden herkozen de he ren L. Questroo, C. A. de Bruin en Sj. Mazurel, terwijl kapelaan H. Stoe- linga gekozen werd in de vacature J. J. Akkerhuis. Tot afgevaardigden naar het congres 1952 in Den Bosch werden aangewezen, mevr. C .H. Hendriksen-Snel, de heer W. M. v. d. Burg en de heer A. E. J. M. Eecke- laert. Tot leden van de kascommis- sie werden benoemd, mevr. E. J. M. van Haasteren, de heer A. W. Somer- wil en de heer J. Ch. de Bruin LEZING OVER HOUT ALS CONSTRUCTIEMATERIAAL Voor leden van de Vola. Als vertegenwoordiger van de Ned. Mij voor Houtconstructies hield gisteravond de heer W. J. Roscam Abbing in „Het Schuttershof" een lezing met lichtbeelden voor de Ver eniging van oud-leerlingen van de Ambachtsschool, over de duurzaam heid van houtconstructies. Door toepassing van de moderne wetenschap kunnen thans houtcon structies voor de meest uiteenlopen de doeleinden gefabriceerd worden: naast kerken, scholen, woonhuizen etc. worden ook installaties als zend masten van hout gemaakt. De heer Roscam Abbing noemde verschillende voordelen van hout boven staal als bouwmateriaal, o.m.: licht gewicht, gemakkelijke bewer king en montage, vooral bij moder ne prepareer-methoden grotr duur zaamheid, het niet geleiden van elec- trische stroom, etc. Tegen de verschillende nadelen zijn de houtdeskundigen met succes ten strijde getrokken: het bezwaar van de heterogene samenstelling werd ondervangen door verschillen de lagen, met aan de constructie- eisen aangepaste sterkte, op elkaar te lijmen; de absorptie van vocht werd tegengegaan met speciale pre paraten. Een van de meest opvallende, cn voor de leek betrekkelijk ongedach te, voordelen van een moderne hout constructie is de grote vuur-besten- digheid t.o.v. staal. Waar een hevige brand bij staal constructies vernieling van zijmuren en verwringing van de balken ten gevolge heeft kan de schade b'j hout bouw tot een zwart-geblakc-rde bui tenzijde beperkt blijven. Deze, en nog vele andere interes santé bijzonderheden Op Donderdagavond 24 April a.s. zal een groep invaliden in „De Over dekte" te Leiden voor de eerste keer in Nederland de vaardigheidsproeven voor het zwemdiploma afleggen. In validen hebben reeds vaker indivi dueel het zwemdiploma behaald, maar nog nooit in groepsverband. Dat dit in Leiden thans mogelijk is, danken de invaliden aan de Zwem school, die verleden jaar door de Leidse afdelingen van de Alg. Ned. Invalidenbond en de R.K. Invaliden- bond „St. Lidwina" werd opgericht. Gedurende een jaar hebben de inva liden wekelijks een uur gezwommen, onder leiding van de heer Van Se- ters en mej. Bouman, die mej. Van Borsten opvolgde, bijgestaan door instructeurs van „De Watervrienden". Dat er voor dit eerste diploma- zwemmen in groepsverband door in validen grote belangstelling bestaat, wordt wel bewezen door het feit, dat zowel mr. Kesper als mevr. Smits Avis, resp. commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, en se cretaresse van H.M. de Koningin, gaarne de uitnodiging geaccepteerd hebben hierbij aanwezig te zijn. In totaal zullen 34 invaliden aan het diploma-zwemmen deelnemen, waaronder 18 leden van de Leidse afdelingen, 16 Hagenaars en enige invaliden uit Haarlem. Na een inleiding door de loeo- burgemeester, weth. St. Menken, zal dr. C. P. van Nes, orthopaedisch chirurg en medisch adviseur van de A.N.I.B., spreken over de revalida tie van invaliden. Dr. Wolters zal een inleiding houden over het zwem men door invaliden. Na de pauze zullen de invaliden hun zwemproeven afleggen. De Kon. Ned. Zwemlbond, die deze proeven afneemt, heeft voor enige invaliden aparte eisen gesteld ter compensatie van andere eisen, waaraan zij door het ontbre ken of niet functionneren van be paalde lichaamsdelen voldoen. den van de jonge pianist Jopie Stok- kermans en de acht-jarige accordon- nist Henny Langeveld. Bovendien wordt op Zaterdag 10 Mei in Leiden een revalidatie-mid dag gehouden, waaraan zes muziek corpsen: Werkmans Wilskracht, De Post, het Leids Politie-muziekgezel- schap, Nieuw Leven, Concordia en de R.K. Leidse Harmonie hun me dewerking zullen verlenen met mar sen door de stad, waarbij speldjes ten verkoop aangeboden zullen wor den door de leden van de jeugdbe weging. „ZEELANDIA" BESLOOT MET TONEELUITVOERING. Tot sluiting van het winterseizoen, waarin de Vereniging van Zeeuwen „Zeelandia" haar leden verscheidene gezellige bijeenkomsten voorzette, werd gisteravond in de „Kleine Burcht" een toneeluitvoering gege ven. De voorzitter, de heer H. v. d. Doe, heette allen welkom en drukte er zijn voldoening over uit, dat men er gezamenlijk in is geslaagd zo'n goede sfeer in de vereniging te bren- gfen. De eigen toneelclub bracht het blijspel „Het hoedje van Marius" voor het voetlicht, waarmede de aanwezigen zich kostelijk amuseer den. Ofschoon men een grote mate van rolvastheid aan de dag legde, hadden sommige spelers echter in het begin nog al moeite om los te komen, Een gezellig samenzijn be sloot deze zeer geslaagde avond. Het laatste abonnementsconcert van de muziekkrdng van K. en O., dat onder de voortreffelijke leiding van Willem van Otterloo stond werd geopend met „Mouvement Sympho- nique" van Marius Monnikendam. Met de vertolking van deze (althans voor Leiden) noviteit heeft de diri gent zyn toehoorders bijzonder aan zich verplicht. De verschillende va riaties, van aard en karakter Spaans, zijn fraai geïnstrumenteerd, bijzon der boeiend, munten uit door rhyth- me en melodiek. Een basso-ostinato in celii en contrabassen is de kern tot een dansrhythme van Spaanse allure. De opbouw is knap, de fanta sie van de componist leidt tot origi nele uitingen en al is de invloed van Ravel hem niet ontgaan, toch is zijn muziek persoonlijk. De voortreffe lijke, sterk gespannen interpretatie welke Van Otterloo van 't verdien stelijke werk gaf, is enthousiast ont vangen in de stampvolle Gehoor zaal. Zelfs zo, dat na de huldiging van dirigent en orkest, de componist (in de zaal aanwezig), naar voren geroepen werd en het applaus, als blijk van waardering en voldoening, de componist tegenklonk. Deze dankte voor de hulde, wijzend op de verdiensten van de dirigent en 't orkest. De Russische (Amerikaan se) pianist Shura Cherkassky was de solist in.Brahms' geniale jeugd werk: het le pianoconcert in d kl. t. dat de componist als Symphonie zich had gedacht en omwerkte tot bovengenoemd pianoconcert. Het op gewekte Rondo past niet bij de tra giek van deel I en de berusting van 't Adagio. De orkestrale inleiding, de octavenpassages, de climax in 't Adagio, zijn hoogtepunten, die wij zen op Brahms genie. Cherkassky heeft zijn gehoor meegesleept in de geestelijke sfeer zoals hij die aan voelt met zijn hevig bewogen tem perament. Hij deed zich kennen als een gepassioneerde virtuoos, de ge voelsspanningen, naar onze vader landse trant, wellicht wat overdadig en gevoelig in haar romantische tra giek. Zijn technisch kunnen heeft de pianist in volle omvang getoond. Het langdurige concert, dat niet in alle opzichten dankbaar is, kreeg een boeiende vertolking, waarvoor hij inclusief het orkest, dat perfect speel de, staande gehuldigd werd. Ten slotte een prachtige wedergave van Symphonie no. 7 (A gr. t.) van Beethoven, rhyfchmisch vitaal en met aanvoeling van vreugde, fel geladen. Van Otterloo had de zaal volkomen in de hand en behaalde met de uit muntend spelende leden van het or kest een formidabel succes. J. KORTMANN. Burgerlijke Stand Geboren: Cornelis Carel z. van G. Donkersteeg en J. J. Callenbach. An ton Jacobus z.2v. M.A. Verbet en H. J. M. van Noort. Anneke Maria Jannet te dr. van C. Griffioen en M. J. Bran denburg. Elisabeth Hendrika d. v. A. Versnel en J. M. Hollander. Hubertus Hendrikus Johannes z. van G. J. J. de Graaf en F. A. M. van Bilsen. hanna Maria d. van B. J. van der Hulst en P. C. Langerak. Jannigje Hendrika d. van B. Kamerman en A. Café. Catharina Maria d. van A. van der Pad en M. C. van Kuijen. Corne lis z. van C. Boer en A. van den Ber ge. Hendrika Juliana d. van J. Ker- pershoek en B. Schoneveld. Overleden: S. M. de Vink wed. van Weijers 80 j. F. Robbers wedn. 77 j. P. M. M. de Lange huisvr. van v. Tol 45 j. P Lagendijk huisvr. van Lamme ren 65 j. Ondertrouwd: J. van Alphen en J. Sierat Th. Dubbeldeman en J. Roe- landse. H. J. M. A. A. Geijer en J. E. Bik. M C. Reckman en E. J. Land zaat. W. F. Florijn en C. de Vos. G. G. van Duin en A. Rotmensen. C. Mon- tanje en E. Gommans. A. Paul en J. WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). DROOG Droog weer met weinig be wolking en weinig wind. Warm voor de tijd van het jaar, maar in de kustprovincies morgen in vallen van koelere zeewind. 19 April: zon op 3.35, onder 19.45; maan op 3.5Ö en onder 13.44 uur. P. Rotmensen. J. W. van Leeuwen e* W. Dekker. J. J. Boots en J. Derogee. A. Eavelaar en J. A. van Benten. H, Ciere en G. de Romijn. F. P. Knaap en J. Hartevelt. Getrouwd; N. Verkaik en C. M. Kluivers. VAN ONZE ADVERTEERDERS. FIRMA J. VAN ZIJP EN ZN. OPENDE EEN FILIAAL. In het pand Korevaarstraat 6, waar voorheen een winkel in tweede hands goederen gevestigd was, heeft de fa. J. van Zijp en Zoon, Rijwiel handel, Haarlemmerstraat 295, gis termiddag een filiaal geopend. De grote sortering rijwielen en brom fietsen gingen schuil onder de bloe menpracht en drie uur achtereen kwamen klanten, vrienden en zaken relaties hun gelukwensen aanbieden. Achter de ruime en practisch inge deelde winkel ligt een kleine werk plaats, waar eenvoudige reparaties verricht kunnen worden, terwijl de grote kelder onder het pand als ma gazijnruimte is ingericht. ENGELSE SCHOLIEREN IN NOORDWIJK AAN ZEE. Ontvangst in Leiden. IJet is dit jaar voor de vijfde maal, dat een groep van 280 jongens en meisjes (scholieren M.O. uit Londen) voor een verblijf van 8 dagen in Noord wijk aan Zee vertoeft Zij ver blijven in de hotels Poolstar. Helm- horst, Panorama en Duin en Dal De eigenaar van de drie eerstgenoemde hotels de heer J. van Wijk beeft in samenwerking met een aantal stu denten een excursie-programma ge organiseerd (o.a. Den Haag, Leiden, Delft, Rotterdam, Arnhem, Utrecht, Amsterdam, Marken en Volendam). Op bet programma staan bezoeken aan musea, de sluizen, Openluchtmu seum, Keukenhof en voorts ook films Maandagmorgen 21 April zal de groep om 10 uur ontvangen worden door de burgemeester van Leiden. Van Engelse zijde is dit georgani seerd door „The School Journey As sociation of London". De Engelse hoofdleider is Mr. W. Mutch (Hon. Overseas Secretary S. J. A.). De groep arriveert a.s. Zondagnamiddag te Hoek van Holland. Het vertrek is bepaald op 27 April. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot heeft dezer dagen, vergezeld niet kunnen j van de wethouders en de gemeente- Tenslotte zal een water-secrtaris, een bezoek gebracht aan de polowedstrijd tussen De Sleutelstad. Zaalberg-fabrieken, naar aanleiding en De Zijl gespeeld worden. Balletten en marsen. Begrijpelijk, dat het zwemmen voor invaliden veel geld kost. Zij moeten aoarte zwemuren hebben, vangen en rondgeleid door de direc- waarvoor de Overdekte worat atge- ,JT c huurd. Toch betalen zij slechts 0,151 teur der N.V, de heer W. A. Schrandt. per les. Om dit werk - ook voor Daarna begat men z.ch per auto naar niet-leden - te kunnen voortzetten,! oord-Brabant, waar in Den Bosch organiseert de A.N.I.B. op Dinsdag I aan een Brabantse koffietafel werd 1.-+ aangezeten en waar zich de burge van de opheffing der spinnerij te Lei den cn het overbrengen van de spinmachines naar de nieuwe Zaal berg-fabrieken te Vlijmen (N.-Br.). Het gezelschap werd te Leiden ont- April a.s. in het St. Antonius Clubhuis een ballet-avond, waaraan de ballet-lerares Corrie de Wekker en haar leerlingen belangeloos me dewerking verlenen. De balletten worden afgewisseld met het optre- POEDELAVOND BIJ KYNOLOGENVER. „RIJNLAND". Het actieve bestuur van de Kyno- logenver. „Rijnland" had gister avond de leden genood op een film avond in „Zomerzorg", waar de heer P. Gebuis uit Rotterdam een aantal van zijn kynologische films vertoon de, waarbij zyn stadgenoot, de heer P. Bebelaar, secretaris van de Neder landse Poedelclub en een bekend fokker en keurmeester van poedels, een deskundig commentaar leverde. Aan de hand van vier door de le den meegebrachte poedels vertelde de heer Bebelaar bovendien tal van interessante bijzonderheden over dit ras, dat de laatste jaren sterk in de belangstelling is komen te staan. Ten onrechte worden de poedels op tentoonstellingen nog altijd inge deeld in de klasse der jachthonden, hetgeen ze oorspronkelijk wel zijn geweest, vooral voor de jacht op wa- terwild, maar welk karakter in de I loop der jaren geheel verloren is ge- betreffende gaan. loutconstructies, verklaarde 'le heer I De voorzitter van „Rijnland, dr. ir toscam Abbing, aan de hand van P. C. Lindenbergh, sprak een wel- hiideiijke lichtbeelden nader. komst- en slotwoord. meester en wethouders der gemeente Vlijmen bij het gezelschap voegden. Pe heer Schrandt bracht dank aan burgemeester en wethouders van Leiden voor de grote belangstelling, wc'ke zij steeds hebben getoond in het wel en wee van Zaalberg, van Zaalberg, van welke belangstelling zij thans wederom blijk gaven. Zaalberg is, na zeer rijpe overwe gingen, toen eenmaal besloten was om naast dekens ook wollen stoffen te gaan fabriceren, er toe overgegaan de fabrieken te decentraliseren. Naast de overbevolking van het Westen des lands en de aankleve van dien, was het doorslaggevend argument bij deze beslissing het ontbreken van voldoen de geschoolde werkkrachten te Lei den. Vlijmen biedt als voordeel de on middellijke nabijheid van Tilburg met o.a. haar uitstekende textielscho len. De samenwerking met de autori teiten in Vlijmen is uitstekend, waar voor de heer Schrandt dank bracht aan het college van B. en W. te Vlij men. Het ligt zeker niet in de bedoeling de fabrieken in Leiden niet verder uit te breiden. De vrijgekomen ruim te in Leiden wil Zaalberg gebruiken om de wollenstoffenfabricage verder uit te breiden. Zaalberg is thans ge outilleerd om wollen dekens, fijne en grove stoffen te fabriceren. heei J. J. W. van Hout, herdacht wij Ier. de heer Bodewes en stelde het be zoek van B. en W. van Leiden hoge prijs. Hij roemde de samenwer king met de directie van Zaalberg en hoopte, dat de bloei der Zaalbergfa- brieken de beide gemeenten Leiden en Vlijmen ten goede zou komen. Tenslotte wees burgemeester van Kinscuot op de aloude traditie der Leidse wolindustrie, welke reeds uit de 13e eeuw stamt. Zaalberg en Lei den zijn onervbrekelijk verbonden en het verheugde hem nog eens te ver nemen, dat de directie van Zaalberg de toekomst niet somber inziet en van plan is haar bedrijf te Leiden uit te breiden. Op de steun van het ge meentebestuur van Leiden kan zij ze ker rekenen. Daarna werden te Vlijmen de nieu we fabrieksgebouwen bezichtigd. Bollenstreek ontevreden over verkeersregeling? De eigenaars van een aantal café- restaurants in de bollenstreek, die zich gedupeerd achten door de wijze waarop de rijkspolitie de tienduizen den bollenkijkers in de richting van Keukenhof dirigeert, willen zich gaan roeren. Wij hoorden aldus het Alg. Dgbl. het volgende relaas: Als het druk wordt gaat een regeling in zon der enige soepelheid, met een kenne lijk streven, ieder, die ergens anders wil zijn dan op Keukenhof, tegen te houden. Vroeger was er tijdens de drukste bollendagen een alleraardig ste sfeer te bekennen, een roezemoe zige drukte en een verdeling van de toeristen door de gehele streek. Het publiek was in bezit van kaarten, waarop de mooiste routes waren aangegeven. Wie nu Zondag uit Den Haag komt moet aansluiten bij een karavaan en bereikt langs achterwegen Lisse. Het gevolg daarvan is, dat te Hillegom, Lisse en Eennebroek weinig te ver dienen is door de mensen, die het vroeger vein de bollendagen „moes ten hebben". In een grote zaak, was er tweede Paasdag tussen 1 en 4 uur geen klant te zien. Stoppen, om slingers te ko pen, is zo goed als onmogelijk buiten de omgeving van de Keukenhof. Deze ondernemers noemen de toe stand dan ook onhoudbaar. NOORDWIJK AUTO TEGEN SPOORBOMEN. Een ingezetene, die een rijbewijs heeft huurde voor een vriend, zon der rijbewijs een auto. Deze vriend tufte naar Zandvoort, haalde daar zijn meisje op en ging met haar een dansje maken. Des nachts wilde de jongeman het meisje naar huis bren gen, maar op de Noorderduinweg reed hij tegen de niet neergelaten spoorbomen op. De auto werd vrij wel geheel vernield. Het meisje liep enkele snij wonden op. De spoorboom werd licht beschadigd. SASSENHEIM Aanbesteding. Donderdag j.l. is voor rekening van de Coöp. Land en Tuinbouwers Aankoopvereniging „Ons Belang" G.A. onderhands aan besteed het bouwen van een kunst- mestloods met bijkomend werk aan de Industriekade te Sassenheim, grootte 15 bij 40 meter. De laagste inschrijver was de fa. N. Kieft, Sasseyheim voor 71.970, aan wie het werk gegund is. KATWIJK AAN DEN RIJN Geiten-vierling. Het was wel een ongewone prestatie die de geit van de heer Vethaak leverde. Zij bracht n.l. vier nakomelingen ter wereld. Op die manier heeft de baas spoedig een flinke veestapel! OEGSTGEEST Geboren: Ulco Frans z. van A. F. de Jong en A. M. Zaunbrecher; Paulus Arie z. van B. Hoogstadt; Froukje d. van F. Stienstra en A. A. Posma; Willibrordus Johannes z. van J. W. Elstgeest en C. C. Q. Borst. Ondertrouwd: A. C. Kea 33 j„ te Ouder-Amstel, en B. C. Hooijmans 23 j.; H. G. Jung 26 j., te Singapore, en G. van Konijnenburg 22 j. Getrouwd: H. J. van Haarlem en H. Hoge woning; G. H. Komst en Th. C. Schrijvers; Jacob de Neef en M. W. Luitink, E. M. Maijer en S. C. Hartsinck; J. Sassen en G. van Leeuwen; C. H. Juffermans cn P. Louw. Overleden: J. F. M. van Iterson 52 j.; A. H. Juffermans, wede. van C- E. Molenkamp, 65 j.; A. J. Riet dijk echtg. van A. Brouwer, 74 j.; J. van Duijvenbode wed. van J. Remmelzwaal, 86 j.; T. Bottema, wed. van C. de Best, 77 j.; G. H. Nuesink 70 j. VOORHOUT Tuinman redde 2-jarige drenkelinge Gisteren viel het 3-jarig dochter tje van de fam. V. uit het Kievits park in een onbewaakt ogenblik in het water van de Dinsdagse Wete ring. Op het hulpgeroep van enige dames snelde iemand te hulp en probeerde met een hark het kind, dat inmiddels naar het midden af dreef, naar de wal toe te trekken, wat echter niet gelukte. Op het critieke moment kwam de tuinman G. v. d. Berg aangesneld en zonder zich te bedenken sprong hy in de Wetering. Hij had het ge luk het kind te grijpen en op het droge te brengen. ZOETERMEER Kind door auto gegrepen Het zoontje van de wed. M., dat gisteravond langs de achterzijde van een autobus plotseling de Stations straat over stak, werd door een juist passerende luxe auto gegrepen. Met een zware hersenschudding werd de knaap naar huis gebracht. De auto bestuurder treft geen schuld. Vrijdag 18 April. Toen de R.K. Slagerspatroonsver- eniging voor Leiden en omstreken „St. Pelagius" enige maanden gele den het zilveren feest vierde met Hoogmis, ontbijt en receptie, werd een familie-feestavond in het voor- öitzicht gesteld. Welnu, deze avond is thans vastgesteld op Maandag 21 April a.s. om 8 uur in het St. Anto nius Clubhuis aan de Mare. Dezer dagen hebben we al verteld, dat er morgen in Leiden een collecte wordt gehouden ten bate van de T.B. C.-bestrijding. Collectanten (trices) die aan deze sympathieke Emma- bloemcollectc hun medewerking wil avond aanmelden (tevens bussen af halen) op Middelweg 38. En dan hebben we een tragisch be richt voor de jun.-tafeltennissers van B.A.T. De training van morgenmid dag gaat helaas niet door! Daarentegen bereikte ons prettig nieuws van de R.K. Gem. Zangver eniging „Pulchri Studio", waarvan de eigen toneelafdeling op Zaterdag 26 April a.s. in het St. Antonius Club huis het spel „De nieuwe veearts" zal opvoeren. Na afloop wat men noemt gezellig samenzijn. Kaar ten verkrijgbaar by de leden. Wat er precies gebeurd is weten we niet. Maar het schijnt, dat leden De burgemeester van Vlijmen, de len verlenen, kunnen zich heden- van de Kath. Jeugdbeweging gister-1 avond in het clubhuis aan de Haag- weg een oude rietmand onder de schouw verbrand hebben. De vlam men begonnen toen ook aan enig houtwerk, zodat er brand ontstond, die de jongens zelf blusten. Toen de Brandweer arriveerde, was het vuur al gedoofd. Ondertussen heeft de brandweer voor dit gebouw een stook- verbod opgelegd. Heeft u al bezoek gehad van een dame of heer, die het zakje van de Paas-ei-actie ten bate v. d. RK Kinder uitzending van Leiden kwam halen? Nee? Dan bent u per ongeluk verge ten. Of u was niet thuis. Hoe het ook zij, wilt u zo vriendelijk zijn het zak je even bij mevr. G. van Welyvan Deene, Breestraat 12, te brengen? Vannacht om één uur liep een be woner van de Morsweg zomaar tegen een loslopend paard aan. Hij ving de bruine merrie en waarschuwde een surveillerende politie-agent, die het gevonden paard naar het Slachthuis bracht. Niet om te laten slachten, maar om op stal te zetten totdat de eigenaar komt opdagen. STADSKOK.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2