EO DINSDAG 15 APRIL 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Benoemingen in het Bisdom Haarlem Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft op zijn verzoek om gezond heidsredenen eervol ontslag verleend aan de Zeereerw. Heer C. J. Boek horst als Deken van het Dekenaat Ouderkerk en als Pastoor van de St. Augustinus te Buitenveldert. Z.H. Exc. heeft benoemd tot: De ken van het Dekenaat Ouderkerk de Hoogeerw. Heer W. J. J. de Jongh, die Pastoor is te Ouderkerk a.d. Am- stel; tot Pastoor van de St. Augusti- nusparochie te Buitenveldert de Weleerw. Heer L. W, A. M. Roelvink. Tot Pastoor te Moordrecht de Wel eerw. Heer H. G. J. de Wijs; tot Pas toor te Zwijndrecht de Weleerw. Heer A. Th. Brouwer die Kapelaan was te Amsterdam (H, Agnes). BISSCHOP NAAR ROME. Z.H.Exc. de Bisschop van Haar lem zal van Donderdag 17 April t/m 28 April afwezig zijn. Twee militairen gedood Auto sloeg over de kop Zaterdag Is op de Apeldoornseweg bij Apeldoorn 'n militaire personen wagen over de kop geslagen en ver volgens tegen een boom gevlogen. Twee van de drie inzittenden beroepsmilitairen uit het kamp Golf links bij Arnhem de 34-jarige korporaal E., die de wagen bestuurde en de 38-jarige sergeant-majoor M. werden gedood. De derde inzittende, de soldaat le klasse H., werd zwaar gewond. De toestand van de gewonde is zo danig, dat hij nog niet kon worden verhoord. Korporaal E. laat 'n vrouw en een kind achter. De sergeant majoor, die eveneens gehuwd was, had twee kinderen. De auto is vermoedelijk geslipt voordat hij over de kop sloeg. JULIA CUYPERS t Een van de begaafdste en veelzij dige actrices, die Nederland heeft gekend: Julia Cuypers, is Zondag in haar woning te Amsterdam overle den. Zy werd tachtig jaar oud. DE 25.000 ER UIT. In de 515e Staatsloterij, vijfde klasse, 13de lijst is de 25.000 ge vallen op No. 12392. 40 X 1000 WERD 57.000 Meer dan 57.000 gulden heeft de K.R.O.-actie 40 X 1000 is 40.000 op gebracht. Dit totaal-bedrag kon Wim Jansen, die de actie leidde, tijdens de laatste uitzending op de avond van Paaszaterdag aan de radioluisteraars bekend maken. Franse regering geeft vertrouwenslening De Franse regering zal waarschijn lijk de volgende maand haar eerste „vertrouwenslening" uitgeven. Uit de resultaten van deze emissie zal moe ten blijken of de veronderstelling van premier Pinay, dat hij de Fransen er toe kan bewegen de staat een ge deelte van het goud, dat zij opgepot hebben, te lenen, juist is. Men raamt, dat het gehamsterde goudbezit in Frankrijk ongeveer 4„billioen francs beloopt. De lening zal vermoedelijk een goud- of deviezengarantie heb ben, doch een definitieve beslissing dienaangaande is nog niet genomen. Pinay is de mening toegedaan, dat de amnestie voor belastingontduikers de Fransen en de particuliere Franse maatschappijen zal aanmoedigen tot investering van een gedeelte van him verborgen en naar het buitenland ge brachte kapitaal in de Franse indus trie of in staatsleningen, daar de am nestie hen zal beschermen tegen vra gen van belastinginspecteurs aan gaande de herkomst van het geïnves teerde geld en hoe het bezit van dit geld te rijmen is met vroegere in komstenaangiften of het achterwege blijven van dergelijke aangiften. INTERNATIONALE FRANCIS CAANSE PERSDIENST TE ROME OPGERICHT Dinsdag 15 April zullen dc gene rale overste en van de Conventue len, Franciscanen, Capucijnen en de Reguliere Derde Orde bij elkaar ko men om belangrijke problemen te bespreken, welke betrekking hebben op de ontwikkeling van de Francis caanse Derde Orde, problemen, die naar voren zijn gekomen op het in ternationaal leiderscongres van de Derde Orde, dat van 17 tot 20 De cember 1950 te Rome is gehouden. Het K.N.P. verneemt van een Ro- mense correspondent, dat de vier generaals zullen moeten beslissen over de functionering van het Fran ciscaanse inlichtingencentrum, waar voor de plannen reeds klaar zyn. Het centrum zal de naam dragen van .Internationale Franciscaanse Persdienst". Vier raadsleden uit bo vengenoemde Franciscaanse families zullen toezicht uitoefenen op het nieuwe centrum, dat zal bestaan uit een directeur en verschillende me dewerkers voor de verschillende ta len, allen leken. De persdienst zal worden ondergebracht in het kloos ter van de Reguliere Derde Orde St. Cosmas en Damianus te Rome. Hot bureau zal kunnen beschikken ever een net van provinciale en locale centra over de gehele wereld. Het doel is: berichten over de activitei ten op Franciscaans terrein uit de gehele wereld te verzamelen en re gelmatig rapporten hiervan te zen den aan de Franciscaanse redactie- bureaux en aan alle Katholieke en onafhankelijke persagentschappen. SALESIANEN OPENEN DON BOSCO-BURCHT VOOR HAAGSE JEUGD De Paters Salesianen hebben op 10 April in Rijswijk hun tweede ora torium voor jeugdwerk in gebruik genomen. Op het landgoed Den Burgh. thans „Don Bosco Burcht" genaamd, beschikken de paters en broeders over een groot gebouw, en tien hectaren grond, waarop speel terreinen zullen worden aangelegd. De Burcht is toegankelijk voor alle kinderen uit de omliggende paro chies. Aan het oratorium is tevens een internaat verbonden, dat momen teel dertig jongens huisvest, die in Den Haag studeren. Het voornemen bestaat dit aantal tot zestig op te voeren. De Burcht staat onder lei ding van Pater Quirinus Muth S D.B. Hij wordt in het jeugdwerk bijge staan door zes medewerkers, paters Salesianen en „Coadiuteurs", Broe ders van dezelfde Congregatie. Te gen het einde van dit jaar hoopt Pa ter Muth zijn corps met enkele krachten te kunnen versterken. LEONARDO DA VINCI- TTNTOONSTELLING IN HAAGS GEMEENTEMUSEUM. Ter gelegenheid van de 5O0ste ge boortedag van Leonardo da Vinei zal op Woensdag 30 April in het Haagse Gemeentemuseum een tentoonstelling worden geopend, gewijd aan het grootste genie van de renaissance tijd Op deze tentoonstelling die gehouden wordt onder auspiciën van het Haags Cultureel Centrum, zal een groot aantal reproducties van schilderijen en tekeningen een indruk geven van Leonardo's meesterschap als kunste naar, terwijl de Kon. Bibliotheek een prachtige collectie boek- en plaat werken ter beschikking stelt, die zijn veelzijdige werkzaamheid als we tenschapsman en uitvinder, als anatoom, waterbouwkundige, ves tingbouwer, enz. in het licht zal stel len. Voorts zullen verschillende le zingen over Leonardo da Vinei ge houden worden. Dader van overval gearresteerd De Rotterdamse recherche heeft de 27-jarige binnen vaart-matroos Th. H. van Z. uit Rotterdam-Zuid gearres teerd. Van Z. wordt er van ver dacht op 5 April de roofoverval te hebben gepleegd op het bejaarde echtpaar Thierolf, dat een winkel in kleermakersfournituren drijft. Zoals reeds is bericht, had de dader het echtpaar, onder bedrijging van 'n revolver, ruim 250 afhandig ge maakt. Hoewel van Z. blijft ontkennen, acht de politie de bewijzen tegen hem overtuigend. Niet alleen is hij als de dader herkend door de twee oude mensen, maar ook door een melkboer die hij toevallig in de win kel was gepasseerd. Het pistooltje waarmee hij had gedreigd, is in be slag genomen. Van Z. had het ergens in bewaring gegeven. EEN KONINKLIJK HEITJE VOOR EEN KARWEITJE. Zaterdagmiddag werd de stilte in het „buitenpark" van de bossen, die het koninklijk paleis te Soestdijk om ringen ruw verbroken door padvin ders en zeeverkenners, die met be zems, harken, grepen en bijlen een aanval deden op het blader tapijt in de „lange weide laan'' en een omgevallen den by de „platte brug", die de „her tengracht" overspan* in het „engelse bos", om in het raam van de actie „Een heitje voor een Karweitje" op deze manier koninklijke kwartjes ging verdienen. Het resultaat mocht gezien worden en toen de prinsessen Beatrix en Irene een kijkje kwamen nemen, kon men bij wijze van spre ken van de grond eten, zo schoon was het pad geworden Prinses Bea trix stak haar bewondering dan ook niet onder stoelen en banken en vond dat de padvinders maar meer moes ten komen. Het hoogtepunt van de middag was 't moment waarop de padvinders hun welverdiende „heitje" in ontvangst mochten nemen. Prinses Beatrix, die namens haar koninklijke ouders de honneurs waarnam, verrichtte de uit betalingen, bijgestaan door Irene. Beiden hadden veel schik in het ge val en iedere keer als een verkenner naar voren werd geroepen om „zijn loon" in ontvangs- te nemen en stram groetende voor de prinsessen ver scheen, tastte prinses Beatrix in "het kleurige stoffen zakje, waarin zij de glimmende muntstukjes had bewaard en ocerhandigde een daarvan aan de gelukkige jongeman, die daarna met zijn eerste verdienste zijn plaats in het gelid weer innam Prinses Ire ne maakte zich verdienstelijk met het uitreiken van de briefjes, waarop de inkomsten van dc padvinders aange tekend werden. VAKGROEP „GROOTHANDEL IN BOTER" In een dezer dagen gehouden bij eenkomst, werd besloten dat de vak- groep„Groothandel in boter", welke op grond van de door de overheid ge stelde richtlijnen binnen afzienbare tijd geheel zal worden opgeheven, haar arbeid reeds thans zal beëin digen. De werkzaamheden zullen worden overgenomen door de onlangs opgerichte vereniging van groothan delaren in boter, welke voortaan als het representatieve orgaan van de groothandel in boter zal worden be schouwd Het secretariaat van deze vereni ging is gevestigd te 's-Gravenhage (Jan van Nassaustraat 85). OUDE KLM-KLANT (EN -VRIEND) TERUG IN ONS LAND. In de zomer van 1931, dus bijna 21 jaar geleden, ondernamen Gijs- sendorfer en Parmentier als eerste en tweede gezagvoerder van een fokkervliegtuig de eerste officiële lijnvlucht naar Indië. De KLM bracht Indië dichterbij ons land. Op de terugweg naar ons land stapte als passagier in Calcutta in de 42-jarige Engelse vrijgezel en theeplanter Gyles Mackrell, zelf ex- militair vlieger. Thans, 21 jaar later, is mr. Mack rell in Calcutta, waarheen hij al spoedig terugkeerde, opnieuw in een KLM-toestel gestapt, zij het een heel wat grotere en modernere. En de KLM heeft deze klant, die op zijn zijn eerste reis persoonlijke vriend schapsbanden met de twee Neder landse piloten sloot, niet vergeten. „U bent onze passagier geweest op de eerste retourvlucht terug van In dië", zei hem een KLM-official in Calcutta. „Daarom zouden wij u wil len vragen of u ditmaal onze gast wilt zijn in Amsterdam". Mr. Mackrell heeft de uitnodiging dankbaar aanvaard. In 1946 is hij toch nog in het huwelijk getreden en Zondagavond zette hij met zijn Engelse vrouw voet op Schiphol. In een auto van de KLM werd hij naar hotel l'Europe gébracht, waar tijdig een grote kamer voor het echtpaar was gereserveerd. Het enige, dat een volledige vreug de by dit hernieuwde bezoek aan ons land in de weg staat, is voor de heer Mackrell de droeve wetenschap, dat hij zijn twee oude vrienden, Gijssendorfer en Parmentier, niet zal ontmoeten. Deze beide pioniers van de luchtvaart zijn intussen bij de uitoefening van hun plicht om het leven gekomen. De heer Mackrell, die nu 63 jaar oud is, zal niet meer naar Indië te rugkeren. Hij is thans benoemd tot directeur van een theefirma in En geland. VBRBOND VOOR VEILIG VERKEER Eénrichtlngsweg. Inrijden toegestaan. Keren en terug rijden verboden WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEINIG VERANDERING. Bijna overal droog weer met weinig bewolking en zwakke hoofdzakelijk Noord-Oostelijke wind. Warm voor de tijd van het jaar. 16 April: zon op 5.42, onder 19.40 maan op 2.28 en onder 9.20 uur. Een huisapotheek is erg gemakkelijk Als het geen rommel is HET IS buitengewoon prettig als u bij ongevallen verbandmateriaal bij de hand heeft en bij ziekte gemakke lijk kunt grijpen naar een eenvoudig geneesmiddel om pijn te verminde ren. Maar.u moet met deze zaken weten om te gaan, anders gebeuren ei licht ongelukken. Ze moeten goed geordend in een huis apotheekje bij een worden gehouden en er mag niets bij zijn waarvan de toepassing niet bekend is. Een groot bezwaar tegen de verza meling genees- en verbandmiddelen die men in een aantal huishoudens kan aantreffen, is de rommeligheid en het gebrek aan reinheid; alles staat er slordig door elkaar, lege do zen of tubes werden niet verwijderd, op de stoffige flessen en potjes ont breekt het etiket, Menigmaal is er niet eens achter te komen of de in- Zamcióchaetten vaat het kamend óeizaen Kurkzolen zijn thans zeer in trek, hetgeen blijkt uit de vitrines van talloze winkels in het buitenland, waarin schoenen met kurkzolen een ereplaats hebben. Deze zolen geven een luchtig zomers karakter. Kurk is een artikel, dat van nature stijf en onbuigzaam is. Dit bezwaar wordt onverwonnen door een speciale construc tie van de bandjes, waarmede de schoenen aan de achterzijde vastgehouden worden en door een speciale vorm van de zool aan de voorkant. Kurk is een zeer licht materiaal en de schoen is dan ook buitengewoon licht, ondanks het feit, dat hij vrij hoog en zwaar lijkt. Voor zomerschoen is dit van belang. Bovendien is kurk sterk isolerend. Op warme zomerdagen zal een schoen met kurkzool de voet dus beschermen tegen de hitte van de straat of van het zand. De schoenen worden geleverd in vele variaties, zowel in suède als in leder en in allerlei zomerkleuren. Bijzonder gewild zijn wit, pastelkleuren en zwart lak. Vermisten, die nooit terugkwamen Hun lot kan niet worden opgehelderd Heel vaak kan men in de dagbla den berichten aantreffen over ver miste mensen met wier opsporing de politie zich bezighoudt. Soms betreft het noodlottige ongevallen, waarvan kinderen of oude mensen het slacht offer zijn, soms ook een escapade van twee gelieven met een blij (of droevig) einde; ook wel eens een vlucht van een ondernemend jong mens, dat zijn zucht naar avontuur niet kan beheersen. Maar ook heel dikwijls zyn het mannen of vrouwen vam wie men inderdaad nooit meer iets hoort, die definitief uit het ge zicht zyn verdwenen. In de eerste jaren van deze nieuwe eeuw betroffen de meest navrante verdwijningen jonge meisjes, die on der valse voorspiegelingen via Parijs naar Zuid-Amerikaanse of Noord- Afrikaanse landen werden gelokt, daar tegen haar zim in een leven van zonde en verderf terechtkwamen en nimmer kans kregen te ontvluchten. Naarmate de emancipatie der vrouw voortschreed werden deze „ontvoerin gen" zeldzamer; de jonge meisjes van thans zijn zelfstandiger ,*n wereld wijzer dan haar voorgangsters en la ten zich niet zo licht misleiden. De vermissingen in onze dagen zijn voor een groot deel terug te brengen op daden van politieke aard. De Rus sen vooral zyn sterk in het spoorloos doen verdwynen van lieden, die hun op een of andere wijze in de weg staan: in Wenen, Boedapest, in Oost- Berlijn, in Polen zyn de ontvoerin gen aan de orde van de dag. Zeer up to date zyn in ons atoomtijdperk de gevallen van hooggeplaatste amb tenaren en geleerden, die een be paalde functie bekleden bij de atoomenergie en uit eigen wil met stille trom verdwijnen om nooit meer enig levensteken te gevem. Recente voorbeelden hiervan zijn de Brits- Italiaanse professor Pontecorvo, ver bonden aan het Harwell Instiuut voor Atoomonderzoek, die met zijn gezin Londen verliet, in Rome en daarna in Helsinki werd gesignaleerd, en toen maar men vermoedt achter het IJzeren Gordijn verdween. Tot dus ver werd slechts één spoor ontdekt, en het bleek een verkeerd spoor. Te zelfdertijd verdween uit Göttingen de ingenieur Walter Zimmerman, spe cialist in de hoogfrequentie-techniek, die in Berlijn voor de Russen bij ra darexperimenten werkzaam was. Met hem raakte ook een speciaal radar instrument zoek! Dit laatste geschied de overigens niet voor het eerst: in Maart van vorig jaar miste men uit een depot van de Britse Royal Air Force een complete radarinstallatie. Zy is nooit teruggevonden. De namen te noemen van alle di plomaten, politieke leiders, vereni- gings-functionarissen, die sedert 1945 i nde satellietstaten der Sowj et-Unie zijn verdwenen, zou ondoenlijk zijn. Het zyn er honderden, en elk geval heeft een persoonlijke tragedie tot achtergrond. Een der laatste, sensa tioneelste gevallen was de (gewilde?) verdwijning van de twee hoge ambte naren van het Britse Foreign Office: MacLean en Burgess. In een statistiek hebben wij eens gelezen dat er in de iaren direct vóór de laatste Wereldoorlog jaarlijks te New York gemiddeld 20.000 personen, te Parijs 15.000 spoorloos verdwenen. Misschien waren er velen onder, die geheel uit vrije wil in de massa on derdoken. maar verreweg het meren deel werd het slachtoffer van ontvoe ringen, valstrikken, misleiding en gruwelijke misdrijven. Het is ook herhaaldelijk voorgeko men, dat er beroemde persoonlijkhe den, die ieder kende, verdwenen en dat men heden ten dage nog niet weet wat er met hen is geschied en waar zij zich bevinden. Het lot van de wereldvermaarde Poolreiziger Roald Amundsen is tot op de dag van heden niet geheel opgehelderd. Hij plantte de Noorse vlag in het ijs aan de Zuidpool en bereikte met zijn luchtschip de Noordpool, nadat de Amerikaan Byrd hem met zijn vlieg tuig twee dagen vóór was geweest. Toen de Italiaan Nobile in 1928 met zijn luchtschip „Italia" aan de Noord pool in moeilijkheden verkeerde, snelde Amundsen hem per vliegtuig te hulp, doch keerde nimmer weer. Zijn stoffelijke resten zijn nooit ge vonden. - Ook van Amelia Earhart, de Ame rikaanse aviatrice, die met een met gezel in haar „vliegend laboratorium" verdween (in 1937) werd nimmer meer iets ontdekt. Evenmin van de Engelse geograaf en archeoloog Percy Fawcett, die in 1920 een expeditie naar het Amazone-gebied ondernam met de opdracht te zoeken naar de resten ener Indiaanse nederzetting uit oeroude tijden. In 1924 ging hij ten tweede male, thans vergezeld van zijn zoon Jack en diens vriend, Ra leigh Rimmel. Eerst ontving de Geo graphical Society, die de expeditie financierde, geregeld berichten, doch na enige tijd hielden zij op en hoor de men niets meer. Tn 1925 verklaar de de Franse wereldreiziger Courte- ville bij hoog en bij laag dat hij Faw cett verouderd, vervallen, honger lijdend en door koortsen geteisterd in de jungle had gezien. De onmoge lijkste verhalen over Fawcetts lot de den de ronde en meer dan tien ex pedities zijn er in de loop der jaren op uit getrokken om hem in de Bra ziliaanse oerwouden te zoeken. In het begin van het vorig jaar verluidde dat zijn gebeente was gevonden; het werd naar Rio de Joneiro opgezonden, waar het werd onderzocht. De conclu sie luidde dat het niet de resten van Fawcette konden zijn. Tot de talloze personen, die een mysterieuze dood hebben gevonden, wordt ook wel eens Lord Kitchener, de vermaarde Britse veldheer en overwinnaar van Khartoem, gere kend. Hij scheepte zich ten tijde van de eerste Wereldoorlog, op 5 Juni 1917, met zijn staf op de „Hampshire" in om zich naar St. Petersburg te be geven voor overleg met de Russische tsaristische bondgenotën. Het doel werd nooit bereikt. De „Hampshire" verdween spoorloos, hetzij tengevolge van een hevige storm bij de Orkney- eilanden, hetzij doordat het schip op èen mijn liep. Er is nooit iets van de oorlogsbodem gevonden: geen opva renden, geen wrakhout. niets. En wist u zo besluit het „Alg. Handelsblad", waaraan deze interes sante gegevens zijn ontleend dat de beroemde Duitser Rudolf Diesel, de uitvinder van de Dieselmotor, die zich op 30 September 1913 te Ant werpen naar Harwich inscheepte voor een zakenbezoek aan Engeland, daar nooit is aangekomen? Zijn ver dwijning is nimmer opgehelderd, men weet tot op heden niet of hij het slachtoffer van een ongeluk is gewor den of misschien wel werd vermoord. Zijn lijk is ook nooit gevonden. houd voor inwendig of voor uitwen dig gebruik bestemd is! HET IS meer dan eens gebeurd, dat een dergelijke nalatigheid zeer ern stige beschadiging aan de huid of zelfs levensgevaarlijke vergiftigings processen veroorzaakte. Vooral bij ongevallen zijn de mensen dikwijls zo zenuwachtig, dat ze het eerste het beste flesje wat ze in hun medicijn kastje tegenkomen op een wond sme ren of de patiënt te drinken geven. Het is daarom absoluut noodzakelijk, dat sterk werkende middelen o.a. sommige schoonmaakartikelen, zoals zoutzuur („geest van zout")- en am moniak, op andere plaatsen worden bewaard, dan de medicamenten, die men in huis heeft. Onder geen voor waarde mogen broederlijk genees- midden en sterk werkende huis- houdstoffen naast elkaar worden ge plaatst! Ten tweede mag de huisapotheek slechts betrekkelijk onschuldige vloei stoffen, tabletten of poeders bevatten, zodat bij verwisselingen het ongeluk nooit groot kan zijn. Sterke vergiften als sublimaat en zuringzuur zijn daar in niet op hun plaats. Waar die dan wél bewaard moeten worden? Mijns inziens is het in het geheel niet nodig dergelijke zwaar vergiftige stoffen in voorraad te heb ben; heeft men ze een enkele keer voor een heel bepaald doel nodig dan bestelle men in een apotheek een zo klein mogelijke hoeveelheid er van en de eventuele rest kan men beter maar wegdoen dan dat ze in verkeer de handen valt, b.v. van kinderen. Wondbehandeling. ALS DE werkvrouw zich in de vin ger gesneden heeft en als zoon of dochter met schrammen en builen thuis komt, is het goed als men op eenvoudige wijze eerste hulp kan ver lenen, niet met een vies lapje, dat men ergens vindt of een „schone zak doek" (uit uw rak), maar met een be hoorlijk noodverband. Daarom is de aanwezigheid van verbandgaas ver- eisa. Op een wonrl mag alleen steriel (kiemvrij) gaas worden gebezigd, het is in de handel c.a. als „zestientjes", dat zijn afzonderlijk verpakte stuk jes. Voor een omslag om een ontsto ken keel echter behoeft gen steriel gaas te worden genomen, dat kan heel geschikt ook wel met 'een huishoude lijk schone lap. Verder zijn watten nodig, die nooit direct op een wond mogen komen, maar wel kunne' dienen om een lichaamsdeel warm in te pakken en om iets schoon te vegen. Wil men watten hebben om ogen te reinigen, dan dient men weer een bijzonder schone, dus kiemvrije soort te nemen. Ook enige zwachtels mogen niet ont breken, zo moeten niet erg breed en niet erg smal zijn dus middelsoort. Verder is nodig: kleefpleister om verband vast te maken, een stukje taft voor het aanleggen van een Priesnitz, een schaartje om zwach tels enz. af te knippen, een pincet voor het aanpakken van een vuil verband, jodiumtinctuur van 3 pet. en waterstofperoyde eveneens van 3 procent voor het desinfecteren van wonden; en boorzalf of brandzwach- tel voor het behandelen van brand wonden, die niet te groot zijn ernstige verbrandingen behoeven onmiddellijk medische behandeling!) Huismiddeltjes. DE MEESTE mensen hebben be hoefte aan aspirine, of een vervang- middel daarvan, ter behandeling van hoofdpijn, verkoudheid en andere „gewone" kwaaltjes. Ook oordrup pels zijn begrijpelijkerwijs heel ge liefd voor de huisapotheek; oorpijn meldt zich immers juist 's avonds laat of 's nachts nogal eens. Men moet echter geen oordruppels bestellen op eigen gelegenheid, maar eerst het ad vies van de huisdokter inwinnen Nerveuzen kunnen het vaak niet zon der wat valeriaan stellen of verlan gen naar een slaapmiddeltje. Dit laat ste is echter niet onbedenkelijk; in ieder geval mag nooit een gemakke lijke weg naar verslaving worden ge baand! Tot slot moet met nadruk gezegd worden, dat de huisapotheek een koortsthermometer moet bevatten en dat deze meter ook werkelijk moet worden gebruikt bij alle beginnende ziekten en bij verschijnselen van on welzijn, waarvan de oorsprong niet duidelijk is. De te hulp geroepen arts vindt in de temperatuurvermelding dikwijls uiterst belangrijke aanwij zingen en zal wel oordelen of verder opnemen gewenst is. Reparatiepost in de nabijheid. Wie geen richting aangeeft gaat in de richting van het ziekenhuis. Verbond voor Veilig Verken»

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2