Nederland-Suriname-Antillen JConingin Gezocht Vet. ACaüet De „Oude Hap" is weer aan boord De Leiderdorpers verloren het pleit ZATERDAG 12 APRIL 1952 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD - PAGINA 1 1"\E Ronde Tafel Conferentie met de Westelijke gebiedsdelen Suriname en de Nederlandse Antillen is begon nen met de bedoeling nu te komen tot een uiteindelijke regeling van de status dezer beide gebiedsdelen. Het is niet voor de eerste maal, dat vertegenwoordigers van Nederland, de Antillen en Suriname bijeenkwa men om over een dergelijke status van gedachten te wisselen. Begin 1948 heeft er voor de eerste maal een Rondetafel conferentie plaats gevon den, die toen ongeveer drie maanden duurde en waarbij men tenslotte kwam tot een werkstuk, dat door de Nederlandse regering ter zijde werd gelegd. Toen waren de vertegenwoordigers van de parlementen der drie gebie den, die dit overleg pleegden. Dat kon toen niet anders, omdat Surina me en de Antillen toen nog geen zelfstandige regeringen voor de eigen interne aangelegenheden hadden. Sindsdien zijn de beide Westelijke ge biedsdelen in 1950 autonoom gewor den wat hun eigen binnenlandse aan gelegenheden betreft en dus zijn de delegaties, welke naar Den Haag zijni gekomen om over de nieuwe status te onderhandelen regeringsdelegaties geworden. f"\IT is mogelijk geworden door de ontwikkeling der zaken sinds de eerste R.T.C. Het resultaat van deze conferentie was een aantal resolu ties, waarin op grondslag van vrij heid, gelijkwaardigheid en verbon denheid een constructie werd te zien gegeven, die een overkoepeling bete kende van een Koninkrijk, dat uit de drie gebieden zou bestaan. In die constructie waren niet minder dan een zestal organen van het Koninkrijk ingebouwd namelijk een Rijksrege ring, waarbij in het Nederlands ka binet ministers namens de Antillen en Suriname zitting zouden hebben, een Rijkskamer en een Rijkssenaat samen vormend het Rijksparlement, een Rijksraad,een Rijkshof, Rijks ministers en Rijkssecretarissen. Er werd toen zelfs een Rijsgrondwet uitgewerkt. Geen wonder, dat de Ne derlandse regering dit hele geval met de bescheiden gebieden waarop het betrekking had de Antillen tellen goed honderdduizend en Suriname twee honderd en dertig duizend in woners niet meer dus dan een be hoorlijke Nederlandse stad veel te zwaar van constructie vond. En het naast zich neer legde. Er kwam in de daarop volgende ja ren toch voortgang in deze aangele genheid, toen in 1948 de Grondwet werd gewijzigd en het door deze wij ziging mogelijk werd, dat de beide Westelijke gebiedsdelen onafhankelijk werden in eigen binnenlandse aange legenheden. Wat bij de wijziging van de Staats regeling niet mogelijk was geweest kon toen wordeni doorgevoerd. Suri name en de Antillen konden voor de eigen interne aangelegenheden eigen regeringen vormen, die verantwoor delijk waren aan bij algemeen kies recht gekozen volksvertegenwoordi gers. OP deze basis heeft men toen ver der gewerkt. Er zijn interimrege lingen gekomen, waarin de bepalin gen werden vervat voor de samen werking tussen de drie delen van het Koninkrijk. Eén vorm van samen werking werd daarbij verwezenlijkt: namelijk de benoeming van algeme ne vertegenwoordigers van Suriname en de Nederlandse Antillen bij de i Nederlandse regering. Een andere mogelijkheid van samenwerking, na melijk van deelneming aan de be raadslagingen van het Nederlandse Parlement door drie vertegenwoordi gers van een der beide betrokken ge bieden, werd door Suriname afgewe zen en door de Antillen in prac- tijk niet toegepast. Er konden ook Staatsraden in buiten gewone dienst worden benoemd voor Suriname en Jto-ning.iri Eiiia&etfl tnet Tlaai&o-ucfMet Koningin Elizabeth II van Engeland is op Witte Donderdag voor de eerste maal sinds zij tot Koningin werd uitgeroepen in het openbaar ver schenen. Zij nam deel aan de tradi tionele plechtigheid op Witte Don derdag in de Westminster Abbey. Na de plechtigheid distribueerde de Koningin volgens traditie speciaal voor Witte Donderdag geslagen geld stukken alamen symbool van opvoe ding tot menselijkheid. Koningin Elizabeth met het haar aangeboden Paasboeket verlaat, be geleid door Dr. Don, de deken van de Westminster Abbey, het gebouw na de plechtigheid. de AntiRen, maar ook daaraan bleken de beide Westelijke gebiedsdelen geen behoefte te hebben en ook hieraan werd geen gevolg gegeven. Hieruit kan men onjcluderen, dat Suriname en de Antillen voor deze vormen van samenwerking weinig waren geporteerd. En hier liggen nu precies de moei lijkheden, die aan de nu begonnen R. T.C. ten grondslag zullen liggen. Men wil een zwaardere constructie, die door Nederland in 1948 reeds is afge wezen. Maar men is van de andere kant begonnen de besprekingen te voeren op de basis van vrijheid, gelijkwaar digheid en verbondenheid. Tèr ver wezenlijking daarvan is nu in een werkstuk, dat aan deze besprekingen ten grondslag ligt een vorm voorge steld, waarbij een groot aantal rege lingen wordt overgelaten aan de Ne derlandse Grondwet. Dat zijn dan re gelingen betreffende het Koning schap, de regering en de wetgevende macht van het Koninkrijk en alles wat betrekking heeft op de buiten landse aangelegenheden en de de fensie. Er wordt voorgesteld in het kabinet een gevolmachtigd landsmi- nister op te nemen van de Antillen en van Suriname, die betrokken zul len worden bij alle zaken, welke voor deze beide gebiedsdelen van direct belang zijn. In dit werkstuk wordt nauwkeurig omschreven hoever de invloed van deze ministers gaat en hoe zij deze zullen kunnen aanwen den. Het gaat er nu slechts om, dat men bij de inmiddels aangevangen bespre kingen de details zal kunnen vermij den en zich alleen met de hoofdlijnen bezig zal houden. Hoe meer men de details erin zal betrekken zoals luchtvaartovereenkomsten en derge lijke des te meer moeilijkheden zal dit opleveren en des te moeilijker zal men tot overeenstemming kun nen geraken, omdat dan allerlei im ponderabilia mede de psychologische stemming zullen bepalen. Marijke-klok is terecht De zoek geraakte klok, die konin gin Juliana in Washington aan presi dent Truman zou overhandigen, blijkt niet bij de Amerikaanse dou ane te zijn blijven liggen. Nadat het koninklijk vliegtuig in Washington was ontladen, is het klei ne kistje, waarin de Marijke-klok verpakt was, verkeerd afgeleverd doordat een deel van het adres ont brak. Inplaats van op de kanselarij is 't kistje afgeleverd aan het woon huis van ambassadeur Van Royen, waar het geplaatst werd bij bagage, die niet onmiddellijk nodig was. De klok zal thans naar de plaats van be stemming worden gebracht. 103-JARIGE TE DOKKUM OVERLEDEN In de afgelopen nacht is te Dok- kum overleden op de leeftijd van 103 jaar en 10 maanden, de vermoedelijk oudste inwoonster van Nederland, Geeske Ubels-Kemp. Zij zou op 9 Juni a.s. 104 jaar zijn geworden. Sinds 1876 is zij weduwe van J. Ubels. Op haar 102e verjaardag ont ving zij bezoek van de commissaris van de koningin in Friesland. Zij wil de nooit gefotografeerd worden, zo dat er dus geen foto's van haar zijn. De overledene was bij haar dochter in huis. HYPOTHEKEN on voor alle andere zaken op bet gebied van on roerende goederen 8ouw-an Makelaarsbedrijf v. d. Drift Ouda Vest 29 - Leiden Telet. 20813 (Advertentie.) KOREA-AMBASSADEURS HUISTOE De kapitein B. M. Koster, oorlogs correspondent op Korea schreef het volgende aan de Leger Voorl.dienst uit Sasebot: De „oude hap" is eindelijk aan boord. Vandaag is ze vertrokken van Kure in Japan. Deze voormalige C- compagnie heeft veel pech gehad met het repatriëren. Na 4 Januari werd 15 Februari als vertrekdatum ge noemd, toen 16 Maart en niemand kon geloven, dat op 23 Maart de boot heus vertrok. Als de troep thuis komt is ze meer dan 13 maanden weg geweest en dat is als mei. Korea achter de rug heeft geen sinecure. Doch de stemming is best en een of andere grappenmaker heeft dit de tachement „mot" genoemd, hetgeen de afkorting is van: „Meyers ongere gelde troepen". De 1ste luitenant der cavalerie J. W. Meyer, Hugo de Grootstraat 19, Leiden, is de commandant van de 157 repatriërende Korea-gangers. Hij is best te spreken over het moreel en de houding van de troep. De lui tenant Meyer, die in Korea geruime tijd het bevel voerde over een com pagnie, heeft aardig wat grijze haren gekregen daar ini Korea en na dat heen en weer trekken met de troep van het bataljon naar de divisie-ach terhoede, van de divisie-achterhoede naar het aflossingskamp, van dit kamp weer terug naar de divisie achterhoede en eindelijk van daar per trein naar Poesan en van Poesan per boot naar Sasebo en van Sasebo per trein naar Kure aan boord. Itj Sasebo hebben we enige dagen met de troep doorgebracht. Om beurten kwamen de mannen van de „Oude C-compagnie" vragen of ze nu heus weggingen. Korporaal Zouwen, Boekweitstraat 32, Rotterdam, merkte bij de vraag tevens nog op: „Wij zijn allemaal een beetje gek, kapite-in. U bin een paar maantden korter in Ko rea dan wij. Ken u het ook al een beetje merken?" Dan komen ze los. En de meeste opmerkingen zijn dik wijls raak, alhoewel ze lang niet ge schikt zijn om in de krant af te druk ken. Een grote pechvogel is sergeant Hoogendam, Jan Kloosstraat 16 Noordwijk. Hij had al lang thuis kun- ruen zijn. Hij werd gewond naar het hospitaal in Tokio gebracht. Nadat hij weer de oude was geworden, werd hij op 9 Februari uit het hospitaal ontslagen. Hij mocht meteen naar huis gaan, doch omdat de troep, naar het heette, toch de 16e van de zelfde maand aan boord zou gaan, ging hij liever met zijn oude wapen broeders mee. „Ik ging even naar Korea terug. Ik zit nu nog hier Doch sergeant Hoogendam lacht er maar mee. Hij zit nru aan boord en elk uur varen is een uur dichter bij huis. Een van de eerste Korea-gangers is de adjudant-onderofficier verpleger H. v. d. Wij'er, Merelstraat 4 bis, Utrecht. Hij behoorde tot de eerste „hap", die op 26 October 1950 met 650 man aan boord ging om naar Ko rea te gaan. De adjudant vond de saamhorigheid toen groter dan nu en volgens hem kwam dat, omdat toen de troep als een volledige een heid weg ging. Men leerde elkaar reeds aan boord kennen. Nu komen er steeds plukjes en als de nieuwe lingen ingeburgerd zijn, gaat de an dere groep al weer naar huis. Zo blijf je aan de gang met aan elkaar te wennen. De adjudant heeft nooit spijt gehad van zijn reis naar Korea, ofschoon het, vooral in het begin, heus geen luxe leven is geweest. Nu staat er een mooi tentenkamp bij het bataljon, dat de „oude hap'' nooit ge kend heeft. De sergeant-majoor de Jong, die administrateur is, woonit tegenwoor dig in Zundert, in de Achtmaalseweg 72. Er wordt beweerd, dat zijn huis te bereiken is met de polsstokdienst. Bovendien beweert de adjudant van de Weijer, dat Zundert de enige plaats in Nederland is, waar des avonds de kerktoren wordt ingehaald, omdat men bang is, dat hij anders go- stolen zal worden. Sergeant-majoor de Jong lacht maar. Hij is 31 jaar en heeft 26 voor pensioen meetellende dienstjaren. Dat komt, omdat zijn tijd, bij het K.N.I.L. doorgebracht, dubbel telt. Hij is blij om weer naar huis te gaan en de zijnen vrouw en vier kinderen te zien. Niet minder blij is de sergeant majoor Hotsman, Vierde Kielstraat 450 te Vlissingen. Hij komt met een mooie sik (de trots, van het batal jon) en 10 kilo zwaarder thuis. De sik blijft een dag aan zijn kin hangen, opdat de familie en de geburen ge legenheid krijgen er aan te trekken en de zoon het strikje, dat hij zorg vuldig heeft bewaard, om de baard van pa kan binden. Na deze ceremo niën gaat de sik er af. Dan is het Ko- rea-tijdperk voor de sergeant-majoor Hootsman achter de rug. De „10 kilo toename" heeft hij te danken of te wijten aan die heerlijke „Koreaanse berglucht". Thuis zal hij die kilo's er wel weer aftippelen. Dit is een beeld van de stemming onder „Meyers ongeregelde troepeni". Jongens werden harde kerels, man nen ondergingen een levenservaring, die weinigen zullen kunnen begrijpen en al deze Korea-gangers zijn een tikkeltje jonger dan zij er uit zien. Neerlands ambassadeurskomen terug ïlecL. in Amz'ü&a De 19-jarige Nederlandse violist Hans Dercksen brengt een veertiendaags bezoek aan de Verenigde Staten in het kader van de bevordering van de internationale „good-will". Dercksen, de winnaar van de nationale muziek compositie in Nederland, zal op 9 April een recital geven in de Neder landse ambassade te Washington. Dercksen komt aan op het vliegveld Idlewild in New-York. Van links naar rechts: Henny van Da velaar van de aankoop- en transportafdeling van de Verenigde Naties, Paul Whiteman, Hans Dercksen en P. Lykles van de radio-afdeling van de Verenigde Naties. Koningin Juliana heeft tijdens Haar bezoek aan het gebouw van de Verenigde Naties een ogenblik plaats genomen op de zetel van de Nederlandse gedelegeerde. Daar luisterde zij aan de koptelefoon om kennis te kunnen nemen van de werking van de „vertaai-installatie", welke bij de Verenigde Naties in gebruik is. Rechts van H.M. Trygve Lie, secretaris-generaal van de V. N. Staande achter de Koningin de Nederlandse gedele geerde bij de V. N., de heer D. J. von Balluseck. Achter hem op de achtergrond, staande derde van links onze minister van Buitenlandse Zaken, Mr. D. U. Stikker. HAAGSE GERECHTSHOF Trek in een appeltje Een 24- jarige fabrieksarbeider uit Hazers- woude, had appelen, rubberlaarzen, werkschoenen en een petje gestolen. Het petje was hij op weg naar huis weer verloren. Door de politierechter in Rotterdam was hij tot zes weken gevangenisstraf veroordeeld. Binnen kort zal hij zich echter ook nog in Den Haag hebben te verantwoorden, want een deel van de reeks vond plaats in de gemeenten, die in dit ressort vallen. „In het vervolg kun je beter in één plaats stelen," merkte de proc. generaal bij het Haagse Gerechtshof op. De verd., die thans in hoger beroep terecht stond, ver klaarde, nimmer meer te zullen ste len. Zijn vader was overleden en om dat zyn familie niet wilde bijdragen in de kosten van de ver-assing, was hij in financiële moeilijkheden ge raakt. De; proc. generaal merkte op, dat verd. vier kisten appelen opgege ten had en zag het verband niet met de begrafenis. „Zeker een vruchten- dieet om goed te leven", opperde de president. Reeds vier maal was ver dachte veroordeeld. Nadat de proc. generaal bevesti ging van het vonnis had gevorderd, bepleitte mr. Mol, de raadsman, on der toezichtstelling en clementie. De verdachte gaf in zijn laatste woord te kennen dat hij vond, dat de raads man goed zijn best had gedaan. Uit spraak 16 April a.s. ECONOMISCHE POLITIERECHTER Stoute inlegger Dat men zo maar geen augurken mag verkopen aan wie men wil, ondervond een in- leggerij te Langeraar. Het bedrijf had nl. augurken geleverd aan een Chinees restaurant te Delft, terwijl het slechts vergunning had om aan zeeschepen te leveren. Wel had de Chinees schriftelijk verklaard, dat deze augurken naar zeeschepen zou den gaan, maar dat nam de Haagse economische politierechter niet. Con form de eis werd de fabrikant van het zure goedje veroordeeld tot 250 boete. Het kuchje Wegens het in voorraad hebben van brood, waarvan de samenstelling niet aan de voor schriften voldeed, stond een echtpaar uit Leidschendam terecht voor de Haagse economistdie politierechter. Omdat mevrouw de verantwoorde lijkheid droeg werd zij veroordeeld tot 100,boete, terwijl meneer werd vrijgesproken. HAZERS0U IN VREUGD EN ROUW XIV. \7AN 1'834 TOT 1842 WAS BERNARDUS JOANNES GERVING AARTS- PRIESTER VAN HOLLAND, Zeeland en Westvriesland, ongeveer het latere bisdom Haarlem. In het laatste jaar van zijn bestuur schreef hij een verslag van de Hollandse Missie en daaruit weten we hoe het met de dïie staties Hazerswoude, Rijndijk en Groenendijk gesteld was. Aan de Rijndijk of te Kouderkerk, een statie, welike in die dagen ongeveer 530 communican ten telde, stond een oud kerkje met een nog goede pastorie. Door de wat slordige administratie van pastoor Strengers was er een flinke schuld ont staan en bij de afsplitsing van Groenendijk had deze nieuwe statie de helft daarvan overgenomen. Door die afsplitsing was het Zwaantje natuurlijk heel wat kleiner gev/orden, maar zij werd toch nog tot de goede staties ge rekend; bezat heel wat fundaties en met de Groenendijk één kerkhof, waar van de opbrengsten aan haar gebleven waren. Hazerswoude werd tot de geringste staties gerekend; het aantal communicanten bedroeg er 305 en de kerk achtte de aartspriester behoorlijk. Wilt U iets weten Vraag: Route Leiden-Lage Vuur- sche; hoeveel km.? Antwoord: Leiden, Leiderdorp, Woubrugge, Zevenhoven, Mije, Wil- nis, Nieuwer Ter Aa, Mijnden, Oud Loosdrecht, Lage Vuursche; afstand 70 km. Antwoord: Lisse, Rijnsaterwoude, Alphen a. d. Rijn, Woerden, Linscho- ten, Achthoven, Jutphaas, Houten, Schalkwijk, Culemborg, Geldermal- sen, Zalt Bommel, Den Bosch, Hees- wijk, Uden; afstand 175 km. Vraag: Hoe laat beginnen op Zon dag de eerste H. Missen in de Har- tebrugskerk, hoe laat vertrekken de treinen naar R'dam en de trams naar Brielle? Antwoord: De eerste H. Missen in de Hartebrugskerk zijn Zondags te 6 en 7 uur. De treinen naar Rotter dam vertrekken van Leiden 11 mi nuten voor de hele en halve uren; de trams van Rotterdam (Rozen straat) naar den Briel te 9 en 11.30 uur. Vraag: Route van Breezand naar Deventer via A'damIJsselmeer Harderwijk; hoe laat vertrekken die botèn? Van Deventer over Alphen a. d. Rijn niaar Noordwijkerhout; hoe veel km.? Antwoord: Breezand, Anna Paulow- na, Oudesluis, Schagen, Zijdewind, Heer Hugowaard, Ursem, Purmerend, üpendam, Watergang, Schouw, Buik sloot, Amsterdam. Vertrek der boten van Amsterdam (De Ruyterkade) tot begin Juli Zondag t.m. Vrijdag 8 uur, Zaterdags 8 en 15.00 uur. Zomer dienst elke dag 8 uur en Ma., Wo., Vr. en Za. ook te 15 uur. Van Harderwijk (overtocht circa Het vroegere bijkerkje aan de Groenendijk, nu eigenlijk statiekerk geworden, was hopeloos oud en slecht; even bouwvallig was de pas torie. Daarenboven begon de nieuwe statie haar bestaan met een schuld, de helft van de schuld, welke rustte op het Zwaantje. Het aantal commu nicanten was 585. De eerste pastoor, in 1800 te Haar lem geboren en in 1828 te München priaster gewijd, was kapelaan ge weest in zijn geboortestad en daarna pastoor in Oude Schild op Texel. Al heel spoedig na zijn aanstelling tot pastoor van Groenendijk begon hij daar een nieuwe pastorie te bouwen. Daarna was de vernieuwing van het oude kerkje aan de beurt. Maar er was geen geld; alleen schuld. En een tweede moeilijkheid was: waar moest de nieuwe kerk komen te staan? Tot deze nieuwe statie immers behoorde ook Leiderdorp en de katholieken, die daar woonden meenden evenveel recht te hebben als die van Groenen dijk, om de nieuw te bouwen kerk in hun midden te krijgen. Een com promis-voorstel om dat kerkje dan te bouwen tussen Leiderdorp en Groenendijk in, vond gelukkig bij geen van beide partijen genade. Het spreekwoord zegt: geld dat stom is, maakt recht wat krom is. De te Groenendijk wonende katholieken waren in die dageni over het alge meen welvarender dan die van Lei derdorp; de eersten wisten een be drag van 15 mille bijeen te brengen en stelden de voorwaarde, dat de nieuwe kerk in hun midden gebouwd zou worden; de Leidedorpers konden het niet verder brengen dan een tien de deel van dat bedrag, 1500 gulden en verloren het pleit; de kerkelijke overheid bepaalde, dat de nieuwe kerk in Groenendijk zou komen. Een pleister op de wonde kwam voor de katholieken van Leiderdorp, toen een paar jaar later, in 1856, zij een eigen kerk kregen; in dat jaar trok ken de paters ongeschoeide Carmelie. ten weg uit Leiden en de pastoor van deze Leidse, nu opgeheven statie aan het Utrechtse Veer, pater Sarot, werd de eerste pastoor van de te Leider dorp gestichte parochie. Grote welvaart. De grotere welvaart van Groenen dijk (en de hele Rijnstreek) boven Leiderdorp, op de helft van de vori- Zy2 uur) per fiets over Hierden, Nun- speet, Het Soesel, Epe, Oene, Gra- pendaal, Terwolde naar Deventer.- Terug Deventer, Twello, Apel doorn, Korthuizen, Amersfoort, Soes- frerberg, Utrecht, Woerden, Alphen a. d. Rijn, Rijnsaterwoude, Lisse, Noord wijkerhout. Afstanden BreezandAmsterdam 75 km., HarderwijkDeventer 48 km., DeventerNoordwijkerhout 150 km. Vraag: Route per auto van War mond naar Augsburg (Beieren), hoe veel km.? Antwoord: Warmond, Leiden, Bo degraven, Utrecht, Arnhem, Emme rik, Wesel, Oberhausen, Düsseldorf, Keulen, Coblenz, Bingen, Mannheim, Heilbronn, Gmund, Augsburg; afstand pl.m. 800 km. Over passen en visum kunt u alles aanvragen ter gemeentesecretarie. Identiteitspapieren voor de auto bij de K.N.A.C. in Den Haag. ge eeuw, moet wel verklaard worden hieruit, dat daar vrij welvarende vee boeren woonden, die vaak tevens op de veemarkten behoorlijk verdien den. Onder de regering van koning Wil lem I, was er omstreeks 1820 een vrij scherpe daling gekomen in de land bouw; de veeboeren hadden boven dien in 1826 grote verliezen geleden door veeziekten en overstromingen vs" 1820 en 1825 hadden veel schade berokkend aan bouwboeren zowel als aan de veehouderij. Daarom ijverde de koning voor al lerlei verbeteringen: lanbouwonder- wijs werd begonnen; een veeartsenij- kundige school kwam te Utrecht en uit een fonds voor de landbouw werd het afmaken van vee bij besmettelij ke ziekten bekostigd. De zware over stromingen van 1820 en 1825 hadden bewezen, dat een grotere zorg voor het dijkwezen nodig was. Daarom werden dijken versterkt en het land verbeterde. Van dat alles profiteerden de Rijn se boeren, die op hun landerijen van vette en vruchtbare rivierklei, goede prijzen maakten met hun op de markten aangevoerde producten, ter wijl Leiderdorp, veel dichter bij de stad gelegen, meer aangewezen was op het leveren van arbeidskrachten voor de fabrieken te Leiden zowel als te Leiderdorp zelf, waar we in die dagen drie steenbakkerijen vinden, en pannenbakkerij, een kalkoven, een bierbrouwerij, een traankokerij, een lrjmfabriek en enkele molens. S tucadoors-gothiek. De nieuwe kerk kwam dus, evenals de oude, in Groenendijk; er werd een commissie gevormd, waarin be halve de pastoor, ook A. van der Burg, N. Kapteini Cz., P. Straathof en H. van Sazen zitting namen. In September 1854 begon het werk en op 20 Augustus 1855 kwam aarts priester van der Haagen de nieuwe kerk plechtig inwijden. In 1883 heeft Haarlems gisschop mgr. Bottemanne haar geconsacreerd. Het kerkje werd door de Utrechtse timmerman van Berkel gebouwd in de zogenaamde stucadoors-gothiek en bevat 300 zit plaatsen. Pastoor Wesseling werd ini 1856 verplaatst naar Kwadendamme. In Februari 1872 kreeg hij eervol ont slag uit de bediening en hij stierf in huize „Padua" te Boekei op 15 Maart 1883. Hij was en bleef de enigste secu liere pastoor van Groenendijk; na hem werd een pater Carmeliet zijn opvolger. De orde van de ongeschoei de Carmelieten bezat in Leiden een statie, die aan het Utrechtse Veer. Deze Leidse statie werd in 1648 ge sticht door pater Vinvent Stalpaert van der Wiele, die in 1617 in de Orde was getreden en zich eerst als rond trekkend missionaris, later met een vaste woonplaats, in Leiden kon ves tigen. Deze Leidse statie werd in 1856 door de eerste bisschop van Haarlem na het herstel van de hiërarchie, op geheven; in ruil ervoor kregen de Carmelieten toen twee parochies, die van Leiderdorp en die te Groenen dijk. De pastoor van de statie aan het Utrechtse Veer werd pastoor van Leiderdorp en zijn kapelaan, pater Bosnians, werd pastoor in Groenen dijk.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 12