S)e Ê<2icbe(5oii4aiit Gezin van acht personen bij brand te Kampen omgekomen Moskou geeft niets tóe Een jongetje wist door het dak te ontsnappen Med. Jtaade JCwió &teunt Jiaiië Tunis komt niet in de Veiligheidsraad Ruslands antwoord aan het Westen HET UNO-ONDERZOEK WEER AFGEWEZEN Het koninklijk paar aan de Tennessee JCaning-in Juiiana naai Canada JCawteitje Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 11 APRIL 1952 43ste JAARGANG No. 12560 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.47 p. w., 2.p. mnd., 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 JEZUS t ÏJIJ is dan eindelijk gestorven en nog schielijk begraven, uit zorg, dat zyn lijk toch maar niet de heilig heid van de Sabbath zou schenden! Honderd pond myrrhe-hars en aloëbladeren werden op en onder het lijk gestrooid, om het bederf té bedekken, waarna het lichaam van top tot teen in linnen stroken werd gewikkeld. Met deze werkzaamheden en met het verkrijgen van de toe stemming van Pilatus voor de begra fenis was zoveel tijd gemoeid, dat de avond reeds viel en het dichtst-bij- zijnde graf gekozen werd. Het was in een tuin in de rots uitgehouwen. Daar droegen ze hem heen. Hij moest toch ergens liggen! Het was een nieuw graf. De steen werd er met mannenkracht voor gerold. De Grote Sabbath, de Sabbath van 't Pasen trad in.... De maan, de volle maan van Pasen, wierp haar schijn op de zwarte bomen in de tuin en gleed, koud en onbewogen over de steen, waarachter het lijk van Jezus lag, verstijfd en kil. Het leed v/as geleden. Het lange leed van drie jaren teleurstellingen, van tegenwerking en veelal moedwil lig onbegrip. En ten slotte het einde van dit fiere mannen-leven, de neer gang tot de uiterste vernedering; de •kus van Judas; de slaperigheid van de apostelen; de vervloeking door Petrus; een gelaat druipend van sol daten-spuug; vuistslagen midden in het gezicht; met een spotmantel door Jeruzalems straten; gruwzaam gege seld en gekweld; aan een dwarshout geslagen; uitgelachen, uitgedaagd; verteerd van dorst; opgehangen en kronkelend aan zijn wijd-uitgesprei- de, vastgespijkerde handen, en dan God zij dank eindelijk de verlos sende dood. Treedt nu in stilte nader door de maan-belichte tuin en aanschouw de steen, waarachter de Schepper van het heelal, de schepsel geworden Schepper rust in de strenge, onver stoorde rust van de Sabbath. Hier rust, weer in een grot onder de grond, hier rust weer in windsels gewikkeld het Kind van Bethlehem, bij wiens geboorte de heerscharen der engelen jubelend uit/golfden over de aarde. Hier rust, na nog eenmaal verwrongen en bebloed op de schoot van zijn Moeder gelegen te hebben, „het Heilige", dat uit Haar zou ge boren worden, Zoon van David, Zoon van God, de lang-verwachte der vol keren en het verlangen der eeuwige hemelen. Hier rust, geslacht en geofferd, het „Lam Gods", dat weg kwam nemen de zonden der wereld, terwijl geheel het Uitverkoren Volk bezig is het Paas-lam te eten en met het bloed daarvan de deurposten besprenkelt ter vrijwaring. In een nacht als deze, duizenden jaren tevoren, is Abraham uit zijn' tent getreden en heeft God hem be loofd, dat zijn nageslacht talrijk zou zijn als de sterren van het uitspan sel en dat in zijn zaad „alle geslachten der aarde" zouden worden gezegend. Hier rust de nieuwe Adam, die, zich prijsgevend aai. de uiterste ver nedering en schande, de hoogmoed van de eerste Adam en zijn geslacht heeft beschaamd en de gruwel van die hoogmoed heeft gedelgd. Het is in deze nacht, dat Jezus nederdaalde in het vporgeborchte der hel, en Adam en het vrome nageslacht de eeuwige vreugde binnenging. De gesloten he mel werd weer geopend, voor alle mensen, die God liefhebben en Hem nederig zoeken. In het bloed, dat af droop van Gods Zoon is de vervloek te aarde opnieuw geheiligd. Het is de Grote Sabbath, de Zeven de Dag. „En God zag alles wat Hij gemaakt had eh het was" wederom „zeer goed". Zeer goed? Zeer goed voor allen, die met en in Christus lijdend de bittere beproevin gen des levens, verlangend uitzien naar de Verrijzenis. Kachel de oorzaak Een ontzettende ramp heeft in de afgelopen nacht Kampen getroffen. Bij een uitslaande brand in het per ceel Klokkensteeg 9, bewoond door het gezin A. Breuker, werkzaam bij de blikfabriek van de heer Van de Wal te IJsselmuiden, is dit gehele gezin op een jongetje van twaalf jaar na in de vlammen omgekomen. brandweer, die spoedig ter plaatse was, stond voor een mach tige vuurzee, die spoedig werd be dwongen. De vuurzee was zo fel, dat niemand door de vlammen kon komen, wat het werk van de brand weer bemoeilijkte. De steeg is ter plaatse zeer nauw, slechts 2.75 m. 'breed. De vlammen sloegen in alle felheid tegen een muur aan de over zijde. Direct waren er geruchten, dat deze brand aan een paar perso nen het leven zou hebben gekost. Zekerheid hieromtrent was niet direct te krijgen, omdat men niet wist of enkele bewoners via het dak hadden kunnen ontkomen. Na enige tijd werd zekerheid verkregen, dat nagenoeg het gehele gezin de dood de vlammen had gevonden. Om' twee uur in de nacht kreeg de politie bericht, dat er een felle 'brand woedde in de Klokkensteeg. Direct werd de brandweer gealarmeerd. De brand wer.d ontdekt door een naast- wonende schoonzoon, de heer W. Roor, die wakker werd door een ver stikkende. rook Aan hem is het dan ook te danken dat de brandweer snel ter plaatse was en het vuur tot dit perceel kon worden beperkt. Om half drie had men nog geen vermoe den, dat een catastrophe had plaats gevonden. Even later echter moest worden geconstateerd, dat in de kamer be neden lijken lagen. Nog werd dt omvang van de ramp niet ten volle beseft, doch even later was bekend, dat slechts een twaalfarig jongetje zich had weten te redden door enige dakpannen te verbrijzelen en door het ontstane gat over het dak te ont komen. Toen kon de brandweer beginnen met het bergen van de stoffelijke resten. De moeder werd gevonden met de baby van acht maanden in haar armen. Om half vijf kon de brandweer inrukken. De omgekomenen. Bij deze brand zijn omgekomen de heer A. Breuker, zijn echtgenote, een zoon Arnoldus, oud 19 jaar, een zoon Hendrik, oud 16 jaar, een doch ter Janny, oud 10 jaar, een zoon Anton, 9 jaar, een meisje Jana, 7 jaar, en een zoontje André, acht maanden. De twaalfjarige zoon Koos heeft zich alleen kunnen redden. Toen er hulp was, werd Koos in de dakgoot aangetroffen en met be hulp van een ladder haalden de bu ren hem naar beneden. De jongen had lichte brandwonden aan zijn hand. Hij vertelde nog, dat hij wakker was geworden van de rook, en zijn broertjes en zusjes wakker had ge maakt. De jongen had een gat in de dak pannen gemaakt en wist daardoor te ontkomen. Niemand is hem gevolgd, wat ver moedelijk veroorzaakt werd door de ontzettende snelheid waarmede de brand om zich heen greep. De kinderen hebben er helaas niet aan gedacht, dat aan de achterzijde van de zolder een flink raam was, waardoor men op het plat van de fabriek van de firma Smit en Ten Hov? kon komen. De vermoedelijke oorzaak van de brand zal gezocht moeten worden in een brandende kachel, die des avonds was bijgevuld en tijdens de brand nog fel brandde. Het gezin bestond aanvankelijk uit vijftien personen. Een dochter die gehuwd was is verleden jaar overleden. Twee andere dochters zijn getrouwd en drie kinderen ver blijven in het sanatorium bij Zwolle. Het huis is volkomen uitgebrand. Op het terrein van de brand waren aanwezig de loco-burgemeester A. Scholten en de commissaris van po litie. De justitie te Zwolle is gewaar schuwd voor een nader onderzoek. Debat verdaagd De Veiligheidsraad heeft Donder dagavond het debat over de vraag of de kwestie-Tunesië op de agenda ge- plaats dient te worden, tot een la ter te bepalen datum uitgesteld. Het ziet er naar uit, dat Pakistan, Chili, Brazilië, de Sowjet-Unie en China vóór behandeling van de kwestie zijn, Engeland tegen behan deling is en Nederland, de Verenig de Staten, Griekenland en Turkije UET OFFICIëLE SOWJET-RUSSISCHE persbureau, Tass, heeft Vrijdag morgen vroeg de tekst van de laatste Russische nota aan de Westelijke mogendheden bekendgemaakt. In de nota, die Woensdagavond aan de Wes telijke diplomatieke vertegenwoordigers in Moskou is overhandigd, wordt het westelijke voorstel om een commissie van de Verenigde Naties 'de mo gelijkheid van vrije verkiezingen in geheel Duitsland te laten onderzoeken, verworpen. Het Westelijke voorstel was „in tegenspraak met het Handvest van de Verenigde Naties", aldus de nota. Wel zou volgens de nota een door de vier bezettende mogendheden ingestelde commissie de mogelijkheid van vrije verkiezingen in geheel Duitsland kunnen onderzoeken. Geen enkele concessie Truman over Eisenhower President Truman heeft op zijn Donderdag gehouden persconferentie medegedeeld, dat hij het aftreden van generaal Eisenhower als opper bevelhebber vam de NAVO-strijd- krachten in Europa bekend zou ma ken, zodra de generaal een daartoe strekkend verzoek zou doen. De pre sident weigerde te zeggen of Eisen hower hem reeds iets over zijn voor nemens had medegedeeld. Truman zeide, dat zijn bevoegd heid om een opperbevelhebber voor de Navo-strijdkrachten te benoemen een blijvende is en dat hij daarom, indien generaal Eisenhower ontslag zou vragen, een opvolger zou benoe men. De verslaggevers vroegen hem daarop, of hij ook een niet-Ameri- kaan voor deze post kon benoemen. „Zeker." antwoordde Truman, „doch dat betekent niet, dat ik het zou doen". Hij voegde hieraan toe, dat nog niet overwogen was, wie als op volger in aanmerking zou komen, in dien generaal Eisenhower zou ver zoeken, van zijn huidige functie te worden ontheven. Voorts hebben de Westelijke mo gendheden niet verklaard bereid te zijn over het Russische ontwerp-voor- stel voor een Duits vredesverdrag be sprekingen te voeren. Ook hebben zij geen eigen ontwerp-verdrag voorge steld; wel hebben zij óp enkele pun ten van het Russische ontwerp beden kingen laten horen. Naar aanleiding hiervan verklaart de nota, dat de Sowjet-Unie het in het belang van de Westelijke mogend heden en van Duitsland zelf acht, als Duitsland geen bondgenootschap zal mogen aangaan tegen een land, dat in de afgelopen oorlog tegen Duits land heeft gevochten. Over het voorstel om Duitsland eigen strijdkrachten (zee-, land- en luchtmacht) toe te staan, verklaart de nota, dat de Sowjet-Unie inder tijd voor Japan ook eigen strijdkrach ten voor de verdediging van het land had voorgesteld. Het is, volgens de Sowjet-Unie ondenkbaar, dat Japan wel strijdkrachten voor zijn verdedi ging zou mogen hebben en Duitsland niet. Rusland acht het voor de zaak van de vrede beter, dat Duitsland een nationaal leger krijgt in plaats van „de Westduitse huurlingen onder lei ding van fascistische, Hitleriaajise generaals, die bereid zijn Europa in de afgrond van een derde wereldoor log te storten". De Sowjet-regering acht de kwes tie der Duitse grenzen voldoende en afdoende geregeld door de conferen tie van Potsdam; de besluiten van deze conferentie zijn door de Ameri kaanse, Engelse en Franse regering onderschreven, aldus de nota. Rusland stelt in de nota opnieuw voor, met de Westelijke mogendhe den besprekingen te beginnen over een Duits vredesverdrag, over her eniging van Duitsland en over een regering voor geheel Duitsland. Het ziet geen redenen om het regelen van deze kwestie uit te stellen. „Nu dient te worden uitgemaakt of Duitsland als onafhankelijk, vredelievend land zal worden opgenomen in de kring van vredelievende volkeren in Euro pa, of dat een oorlogsdreiging in Europa zal blijven bestaan", aldus de nota. De ambulances, welke het Nederlandse volk door bemiddeling van het Ned. Roode Kruis geschonken heeft voor de hulpverlening aan de slachtoffers van de overstromingsramp in Italië, verrichten thans in de getroffen gebieden zegenrijke arbeid. Een der ambulance-wagens in het noodgebied. ten groots werk bezichtigd Koningin Juliana en prins Bernhard zijn Donderdagmorgen naar Knoxville (Tennessee) vertrokken met het particuliere vliegtuig van president Truman, de „Independence". Drie uur later landden zij veilig op het vlieg veld van Knoxville, waar zij de waterbouwkundige en cultuurtechnische werken in de bekende Tennessee-vallei gingen bezichtigen. zich zullen onthouden. Daardoor zou dus niet de voor in behandeling ne men vereiste meerderheid (zeven stemmen) behaald worden. De voorzitter van de raad, prof. Bokhari (Pakistan) verklaarde, dat deze dag int de geschiedenis van de Verenigde Naties zal worden geboek staafd als de dag, waarop de grond slagen werden gelegd voor onder drukking van vrije besprekingen in de V.N. Het Amerikaanse besluit om zich van steun te onthouden betekende volgens voorzitter Bokhari een grote teleurstelling. De raad verwierp een Franse mo tie om Vrijdag weer te vergaderen. Hierop werd de bijeenkomst ver daagd tot een later te bepalen datum. Boodschap van Cairo voor Eden Vandaag zou de Egyptische ambas sadeur te Londen, Amr pasja, met 'n boodschap voor de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, naar de Engelse hoofdstad vliegen. Eden heeft reeds voorbereidingen getrof fen om de ambassadeur zo spoedig mogelijk te ontvangen, misschien in Londen, misschien op het landhuis, waar de minister van Buitenlandse Zaken het Paas-reces wil doorbren gen. In diplomatieke kringen van Lon den beschouwt men het plotseling bezoek van Amr pasja, die in Decem ber door de Wafd-regering werd te ruggeroepen, als een teken, dat men er in Caïro niet in is geslaagd, een basis voor de toekomstige Engels- Egyptische onderhandelingen te vin den. De -volgende week zal H. M. Koningin Juliana een niet-officiëcl bezoek brengen aan Canada. De Canadian Broadcasting Corporation heeft speciale maatregelen genomen om reportages van het Koninklijk bezoek in de Ne derlandse programma's uit te zenden. Acht trompetters van de „Royal Ca nadian Air Force" uit Montreal zullen voor deze uitzendingen een aardige herkenningsmelodie laten horen. „Canada roept Nederland" zal elke avond op de golflengten 16.84 en 19.58 meter tweemaal reportages uitzenden en wel van kwart voor zes tot zes uur en van kwart over zeven tot kwart voor acht. Deze opname werd gemaakt bij de „generale repetitie" voor de uit zendingen. Per auto begaf het gezelschap zich daarop naar de Norris dam, een van de twee-en-dertig dammen, die de eens beruchte Tennessee rivier, in bedwang houden. De Tennessee rivier was lange tijd één van Amerika's grootste vijanden. Deze gevaarlijke reus, die door de staten Virginia, Kentucky, Alabama, Georgia, Norht Carolina, Mississippi alswel door Ten nessee zelf stroomt, maakte sinds on heugelijke tijden he1 leven in deze streken schier onmogelijk. Keer op keer trad de Tennessee buiten haar oevers en verwoestte het land. Geor ge Norris uit Nebraska is de geeste lijke vader geweest van het machtige project om de Tennessee te beteuge len. Dertig jaar van zijn leven heeft hij gegeven aan he. groots opgezette plan om door het bouwen van een zeer groot aantal dammen de over stromingen te voorkomen en boven dien het water, dat toen zoveel scha de en ellende aanrichtte, dienstbaar te maken voor andere doeleinden. Op 18 Mei 1933, na oneindig veel te genwerking te hebben ondervonden, werd begonnen met het uitvoeren van het plan. Dat was slechts enke le maanden nadat Franklin Delano Roosevelt zijn intrede in het Witte Hui^ had gedaan. De twee-en-<lertig dammen in de rivier zo vertelde de hoofdingenieur aan het koninklijk paar hebben een billioen dollar gekost. Aan de hand van een kaart, waarop het gehele project aanschou welijk was aangegeven, werd het koninklijk paar technisch over het .Tennessee Valley Authority plan voorgelicht. Het hele bezoek duurde niet langer dan vijf kwartie Per auto begaf men zioh weer naar Knoxville en van hier vloog men rechtstreeks naar Sea Island, dat om ongeveer 6 uur 's avonds werd bereikt. OP EEN PARADIJS-EILAND. Op Sea Island is voor het konink lijk paar het met palmbomen omge ven zogenaamde „Retreat House" ge reserveerd, dat slechts enkele tiental len meters van de Oceaan is opge trokken. Vanuit hun appartementen hebben koningin en prins een prach tig uitzicht op de Oceaan. Het gevolg woont op Sea Island in het „Cloister Hotel". Er bevinden zich meer dan duizend vacantiegas- ten op Sea Island, terwijl de perma nente bevolking uit niet meer dan tien gezinnen bestaat. Er zijn in het Retreat House in totaal tien kamers ,vier boven en zes Op de helling van een berg in de Amerikaanse staat Colorado, is Don derdag het wrak van een sedert 2 dagen vermiste B-25 gevonden. De 11 inzittenden van het vliegtuig zijn om het leven gekomen. COMMISSIE KLOPT TEVERGEEFS De commisie der V.N. voor het in stellen van een onderzoek naar de mogelijkheid tot het houden van ver kiezingen in geheel Duitsland heeft de Sovjet Russische controlecommis sie van Duitsland een brief gezonden waarin zij zegt, dat, indien de Sovjet autoriteiten de commissie niet vóór 27 April hebben geantwoord op de drie voorgaande brieven, de commis sie zal concluderen, dat het uitvoeren van haar taak thans mogelijk is. beneden. De koningin en de prins be wonen gedurende de Paasdagen de bovenste verdieping. Behalve de se cretaris en de kamerdienaren zullen hier tijdens het koninklijk bezoek aan Sea Island ook prins Aschwin en zijn echtgenote logeren. Het is voor de eerste maal in de geschiedenis van Sea Island, dat ko ninklijke gasten op dit zonnige oord verblijven. Talrijke welgestelde Ame rikanen kiezen het als hun vacantic- verblijf. Hoewel Sea Island niet be paald bekend staat als een goedkoop oord, liggen over het algemeen de hotelprijzen niet ver boven die van bijvoorbeeld het Waldorf Astoria ho tel in New York. De geheel vrije va- cantehuisjes zijn uiteraard prijziger. Voor een verblijf van tien personen in Retreat House wordt bijvoorbeeld een dagprijs van vierhonderd dollars berekend. Het koninklijk paar en zijn gevolg is hier de gast van de Amerikaanse regering. Koningin en prins hebben de wens te kennen ge geven hier een volkomen ongestoor de Paasvacantie door te brengen. Er zijn dan ook geen recepties of offi ciële diners georganiseerd. Britse invoerbeperking Geen vergunning voor bloembollen Thorn^y craft, de Engelse minister van handel, heeft op een vraag in het Lagerhuis geantwoord, dat hij op dracht heeft gegeven de aanvragen voor invoervergunningen voor bloem bollen tegen uitstaande orders met bijzonder nauwkeurigheid te onder zoeken en tot nader order geen nieu we vergunningen voor levering in het najaar uit te geven. Na de afkondiging van de Engelse beperkingen op de invoer van bloem bollen, knollen en wortelstokken zou den volgens de minister de Neder landse exporteurs aan de importeurs en andere afnemers in Engeland hebben gevraagd eventuele nieuwe orders te dateren op een week voor de instelling van de invoerbeperkin gen. Tot einde Maart zijn er echter slechts aanvragen voor in het voor jaar te leveren bollen ter waarde van 44.000 pond sterling ontvangen, ver geleken met een invoer van ruim vier millioen pond in 1951, aldus de minister van handel. De spionnage Zweden in Volgens kringen, die in nauw con tact staan met de Zweede veiligheids politie, is de 35-jarige mevrouw Villy Nordstrand, een communiste, die voorzitster is van het Noord-Zweedse vredescomité, gearresteerd. Zij wordt er van verdacht, voor de Sowjet-Unie te hebben gespionneerd. Zij is het ze vende lid van de Zweedse communis tische partij, dat op verdenking van spionnage voor de Sowjet-Unie is ge arresteerd. Het eens gesproken woord ligt buiten onze macht.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1