Nederlandse jeugd-zege pleister op de wonde Weer een gelijk spel in de halve finale van de Cup Sabelkampioenschap van Nederland na dubbele barrage beslist Leidse combinatie sloeg nationale trainingsploeg fWÈG "AKKERTJES" Geslaagde voorjaarsril der KNMV HAANDAG 7 APRIL 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Vóór de grote derby werd in het zich langzaam vullende Deurne-stadion de jeugd interlandwedstrijd tussen België en Nederland gespeeld. De ontmoe ting eindigde in een verdienstelijke 21 zege voor de Nederlandse jeugd- ploeg. Het Nederlandse spel, misschien minder geraffineerd en technisch minder geacheveerd, was sneller en verrassender. De aanvallen werden beter afgewerkt en er v/erd beter van schietkansen gebruik gemaakt. Gesteund door de harde gure wind I Belgen op het middenveld zag het er was de Nederlandse voorhoede aam vankelijk sterk in de aanvale maar het schieten was zwak en de politie mannen op de sintelbaan kregen meer ballen te verwerken dan de Belgische doelverdediger. Aan de andere kant deden de Belgische aanvallers het bij de enkele snelle uitvallen niet beter, al mocht doelman Tap van geluk spreken, toen linksbuiten Baeten een diagonale boogbal juist voor het doel langs schoot. Voor de Belgische aan vallers was het overigens niet een voudig tot een schietkans te komen, want de verdediging der Oranjebroe ken, waarin linksback Boskamp al een zeer goede partij speelde en ver der ook van der Hurk en de goed koppende spil Utermark uitblonken, was een struikelblok van jewelste. Vooral voor een aanval, die de com binatie zover doorvoerde, dat elk ver rassend element er uit verdwenen was. Gesteund door van der Hurk en linkshalf Klaassens, overigens niet meer van die klasse als een jaar gele den. trok de Nederlandse jeugdvoor- hoede keer op keer naar voren en via de linkervleugel, bestaande uit de snelle Noad-man Louer en de Ajacied van der WeJ werden verscheidene goede aanvailen opgezet. Nadat Tap in geslagen positie een doelpunt had weten te vroorkomen doordat Valken- borg tegen hem opschoot, gebeurde aan de andere kant hetzelfde toen de Wit tegen de op de grond liggende doelman Paelinck opschoot De bal werd echter niet goed weggewerkt en van der Hoek kreeg het leder in zijn bezit. Diens schot stuitte af op een Belgisch been maar caramboleerde precies voor de voeten van de toege lopen Louer, die zijn elftal de leiding gaf (0—1). Na de hervatting dachten we de Belgen net initiatief te zien overne men nu zij 't windvoordeel genoten, maar aangemoedigd door het doel punt van IiOuer bleef de Nederlandse jeugdploeg de toon aangeven Scho ten van de Wit en Louer werden tot hoekschoppen verwerkt. De Belgische aanvallen bleven intussen ook niet uit en de wijze, waarop zij werden opgezet, was fraai, maar met 't schie ten bleef het droevig gesteld en al leen Baeten maakte het Tap nogal eens lastig met venijnige schoten van de vleugel. Door een fout in de verdediging van de Nederlandse'juniores werd het na 25 minuten toch gelijk. Slecht wegwerken gaf linksbinnen Bertels een opgelegde kans en de Antwerpe naar maakte nu geen fout (11). Een aardige strijd om de overwin ning volgde nu en gezien het lang zaam groeiende overwicht van de DOVEN VERLOREN VAN BELGIë MET 3—0. Gisteren werd op het terrein van The Rising Hope te Rotterdam de dovenwedstrijcl NederlandBelgië gespeeld. Met de rust hadden de Bel gen een voorsprong van 02. In de tweede helft scoorde België nog een derde doelpunt, zodat dc eindstand 03 was. .»Alg. Dgbld." ZILVEREN MOLENTOURNOOI L.F.C. A-s. Woensdag 9 April 's avonds om 8 uur vindt de zeer belangrijke wedstrijd U.V.S.—C.O.A.L. plaats op het verlichte L.F.C.-terrein aan de Haagweg, Beide elftallen komen met hun volledig competitie-elftal uit. KON. NED. VOETBALBOND. Competitie-uitslagen. 4e klasse A: THBGraaf Willem 2—3. 4e klasse E: StolwijkMoercapel- le 1—0; DSOVEP 3—3. SCHAATSENRIJDEN De grote bloemenveiling te Honse- lersdijk was feestelijk versierd met vlaggen en bloemen t.g.v. de offi ciële huldiging der Nederlandse schaatsenrijders, die in de afgelopen maanden met grote successen aan de Europese en de wereldkampioen schappen, aan de olympische spelen en aan de wedstrijd Noorwegen te gen de rest van de wereld hadden deelgenomen. Er waren honderden belangstellenden, er waren vertegen woordigers van verscheidene sport organisaties en clubs, er waren bur gemeesters uit het Westland en vele andere genodigden en vrienden van de rijders. De heer Jens Bull, Noors gezant in Nederland, hield een geestdriftige rede in de Nederlandse taal. De heer L. Looy, ore-voorzitter van het dis trict Westland van de K.N.S.B., deel de plaquettes en draagmedailles uit aan de leden van de Kernploeg, aan Klaas Schenk was er een telegrafi sche huldebetuiging. Twintig spre kers voerden het woord en talrijke geschenken werden uitgereikt. In toespraken van dr. J. N. van den Houten, dc heer H. Wesselo en mr. C. H Muntz kon men een opmer kelijk K' id horen. Zij allen maak ten toes cl'rgen op de mogelijkheid, dat de eenheid in de K.N.S.B. binnen niet al te lange tijd wellicht hersteld zal worden. De prettige sfeer van de olympi sche spelen te Oslo, tussen officials onderling, heeft een belangrijke bij drage geleverd voor de toenadering tussen de verschillende standpunten. naar uit, dat het de Belgische jeugd ploeg zou worden, die met de uit eindelijke zege zou gaan strijken. Maar het opportunistisoher voetbal van de Nederlandse aanvallers gaf tenslotte de doorslag. Toen bij een aanval van de linkervleugel de bal niet goed door de Belgische backs werd weggewerkt en van der Wel even vrijspel kreeg, schoot de Am sterdammer ineens hard en hoog in. Het spelbeeld bleef zoals het was. De Belgen speelden beter voetbal, de Ne derlanders nuttiger. Me' wisselende kansen werd verder gestreden, maar beide verdedigingen bleien de situa tie meester en zo kwam het einde met een 21 overwinning voor de Nederlandse jeugd. Sport in 't kort Te Dordrecht werd een voetbal wedstrijd gespeeld tussen D.F.C. en het Nederlandse Studenten Elftal. De gasten wonnen met 30, nadat zij bij de rust met 2—0 hadden voor gestaan. Te Nijmegen werd een districts voetbalwedstrijd gespeeld tussen Oost en Zuid. De Zuidelijken won nen met 31, nadat de rust met ge lijke stand: 11 was ingegaan. De Engelse voetbalamateurs hebben te Norwich hun landenwed- strijd tegen de vertegenwoordigende ploeg van Frankrijk met 30 ge wonnen. De voetbalwedstrijd Luxem burgBelgië B is met 32 door de Belgen gewonnen, nadat zij bij rust met 20 hadden voorgestaan. In een landenwedstrijd hockey (heren) heeft Schotland te Aber deen met 42 van Wales gewonnen. De dameshockeywedstrijd Ier landEngeland, te Dublin gespeeld, eindigde in een 10 overwinning voor de bezoeksters, welke stand reeds bij rust was verkregen. Engeland heeft de hockey-lan- denwedstrijd tegen Frankrijk te Rijssel met 20 gewonnen. Van de Engelse velden Hoewel de grootste belangstelling in Engeland uiteraard uitging naai de ontmoeting tussen Engeland en Schotland en de halve eindstrijd om de cup tussen Arsenal en Chelsea, bood het Laegueprogramma nog vol doende wedstrijden, die de aandacht waard waren en waarvan de uitslag van invloed kon zijn op de "komende promotie en degradatie. Manchester United zag zijn kans op het kam pioenschap aanzienlijk verminderd door een nederlaag tegen Portsmouth, dat met zes invallers uitkwam, o.a. voor de voltallige middenlinie, die gekozen was voor de wedstrijd tus sen Schotland en Engeland. Man chester United had invallers voor Rowley en Pearson, die in Galsgow de linkervleugel van het Engelse elf tal vormden. De stand aan de kop is nu: 1. Manchester United met 47 punten uit 36 wedstrijden, 2. Arsenal met 47 punten uit 35 wedstrijden, maar een iets minder gunstig doel- gemiddelde dan Manchester United, 3. Portsmouth met 46 punten uit 37 wedstrijden, 4. Tottenham Hotspur met 43 uit 36. Van betekenis voor de bezetting van de onderste plaats in de eerste divisie was de overwinning van Hud- dersfield Town op Preston North End. Huddersfield kon daardoor de laatste plaats overdragen aan Ful- ham, dat met duidelijke cijfers van Aston Villa verloor. Of een van beide clubs nog aan degradatie kan ontko men is een grote vraag, omdat Midd lesbrough, dat de op twee na laatste plaats bezet, een flinke puntenvoor- sprong heeft. Onderaan de ranglijst is de stand: Middlesbrough 26 pun ten uit 35 wedstrijden, Huddersfield Town 23 punten uit 36 wedstrijden en Fulham 22 punten uit 36 wed strijden. De publieke belangstelling voor de Laeguewedstrijden was zo laag, dat bijna van een record gesproken kon worden. Een enkele wedstrijd haalde de 30.000. Toeschouwers, by Shef field UnitedBrentford waren er 28.000, dank zij voornamelijk Tommy Lawton. De halve bekerfinale Arse nalChelsea werd uiteraard voor stampvolle tribunes gespeeld: 70.000 kijkers passeerden de loketten, toch nog 10.000 minder dan de enthousias ten, die de schoolelftallen van Enge land en Schotland in het Wembley zagen spelen, welke wedstrijd met 10 door de Engelse ploeg gewon nen werd. Met 130.000 spande Schot landEngeland in het Glasgowse Ham/pden Park de kroon. Engeland versloeg Schotland met 2-1 130.000 Toeschouwers waren Zater dagmiddag in Hamden-Park in Glas gow getuige van de ontmoeting tus sen Engeland en Schotland, die met 21 door de Engelsen is gewonnen. Een stromende regen die uren voor de wedstrijd was begonnen, had het veld uiterst zwaar gemaakt. Bij de aftrap regende het nog, maar na on geveer 20 min. kwam de zon door. De wedstrijd zelf begon in snel tem po en leverde reeds bij het begin en kele spannende momenten op. De Schotten leken iets sterker, maar het krachtsverschil was gering. Na negen minuten spelen nam Engeland de lei ding, toen de linksbinnen Stan Pearson van Manchester United ge bruik maakte van een aarzeling van de Schotse stopperspil, Willie Wood- burn, en met een flitsend schot de bal in de uiterste hoek van het doel plaatste. (01) Bij Schotland was vooral rechtsbinnen Bobby Jo.hn- stone de gevaarlijke man. Het tweede Engelse doelpunt ontstond vlak voor de rust, eveneens uit een fout van de Schotse verdediging. Drie verdedi gers wachtten op elkafer, om' de bal weg te werken en opnieuw was het linksbinnen Stan Pearson, die van de aarzeling profijt trok en met een handige beweging de Schotse doel man het nakijken gaf. (20) Eerst halverwege de tweede helft kregen de Schotten weer vat op het Engelse spel. Reilly kon ongeveer een kwar tier voor het einde een tegenpunt scoren. Hij pikte een verdwaalde bal op en kogelde deze geheel onver wacht langs de verbaasde Engelse doelverdediger, Merrick. (1—2) In het tournooi om het voetbalkam pioenschap van het verenigd konink rijk is Engeland gelijk met Wales op de eerste plaats geëindigd. De uitslagen luiden: Eerste divisie: Aston VillaFul ham 41; BlackpoolBolton Wan derers 10; Derby CountyMiddles brough 31; Huddersfield Town Preston North End 20; Manchester CityWest Bromwich Albion 12; PortsmouthManchester Unit. 10; SunderlandCharlton Athletic 11; Wolverhampton WanderersBurns- ley 12; LiverpoolStoke City 21. Tweede divisie: BarnsleyNotts Forest 11; Blacklburn Rovers Birmingham City 14; BuryShef field Wednesday 12; Coventry City Everton 21; Hull CityLeicester City 31; Luton TownLeeds United 21Notts CountyRotherham United 03; Queens Park Rangers —Cardiff City 1—1; Sheffield United Brentford 14; Swansea Town Southampton 11; West HamDon- caster Rovers 33. ARSENAL EN CHELSEA SPELEN GELIJK. De ontmoeting tussen Arsenal en Chelsea in de halve finale van de Engelse oup is in een gelijkspel (11) geëindigd. Bij de rust stond Arsenal met 10 voor. De wedstrijd zal hedenmiddag worden overge speeld. VADER EN ZOON IN KAMPIOEN SCHAP le KLASSE 38/2. Waarschijnlijk voor de eerste maal in de Nederlandse biljarthistorie zullen een vader en zijn zoon teza men deelnemen aan een tournooi om een Nederlandse titel. De Zwol se biljarter A. de Kleine heeft zich namelijk enige weken geleden in de finale geplaatst voor het kampioen schap eerste klasse 38/2. Zijn 18-ja- rige zoon Henk de Kleine werd on geveer tezelfder tijd kampioen van de tweede klasse 38/2 met een ge middelde, dat promotie betekende. Het blijkt nu, dat een van de acht finalisten voor het eerste klasse kampioenschap namelijk de heer C. van den Elshout, verhinderd is deel te nemen aan de wedstrijden, welke van 1720 April te Amersfoort ge houden worden. Li verband hier mee heeft de biljartbond Henk de Kleine uitgenodigd de opengevallen plaats in te nemen. Henk de Kleine heeft de invitatie geaccepteerd en zo zullen vader en zoon de Kleine tezamen naar Amersfoort tijgen om met de andere zes finalisten de strijd om het kampioenschap eerste klasse aan te binden. DeHagenaar Metz, die Zaterdag met een serie van 44 een nieuw Ne derlands record vestigde, heeft Zon dagmiddag in Hilversum zyn slot- partij tegen Sweering gelijk gespeeld en daardoor het nationaal kampioen schap bandstoten gewonnen. Hij ver beterde tevens het Nederlands re cord algemeen gemiddelde, tot nu toe op naam staande van Sweering met 3.58, en bracht dit op 4.33. Deze recordverbetering krijgt re- lief, wanneer zij wordt vergeleken met de bestaande Europese en we reldrecords. Het eerste staat op naam van de Oostenrijker Reicher met 4.54, het tweede eveneens op naam van Reicher met 3.57. Het algemeen tournooi-gemiddel- de (verleden jaar 2.50) is bij dit kampioenschap omhoog gegaan tot De eindstand luidt: pnt.car.brt.h.s.al.gem 1. Metz 9 884 205 44 4.33 2. Sweering 7 810 246 35 3.30 3. Kruythof 5 706 236 15 4. Eichelsheim 3 682 249 16 2.73 Metz zal uitgezonden worden naar het Europese kampioenschap band- stoten, dat van 24 t/m 27 April a.s. in Madrid zal worden gehouden. KORFBAL. KON. NED. KORFBALBOND. Kampioenschap van Nederland: Het ZuidenDeto 41. Z.H. 2e klasse: Spangen IIGym nasiasten II 3—3, Actief—Die Haghe 2<2; Algemeen©—'Vicus Oriëntis n 02. Utrechtenaar Munnik won de titel Het grote aantal toeschouwers, dat voor de finale om het sabelkam pioenschap van Nederland naar Lei den was gekomen, zal met een on voldaan gevoel naar huis zijn ge keerd. Eensdeels omdat er geen spanning in de wedstrijden zat en anderdeels omdat er slecht schermen werd vertoond. Indien men een vergelijking trekt tussen de wedstrijd in 1946 en de wedstrijd van dit jaar, valt het op, dat het schermpeil aan het zakken is, waardoor het goede resultaat ook aohterwege blijft. Niet het enthou siasme speelde een grote rol, doch alleen de onstuimigheid waarmede werd getrokken, hetgeen resulteerde in grof werk. Hierop maakten Mont- foort Sr., die tot de oude garde be hoort en technisch de beste man was, en Sloos jr. uit Leiden een uit zondering. De schermers, die de eer ste drie plaatsen bezetten, Munnik, Terweer en Chr. van Uden, bereik ten deze door hun productiviteit. In het begin zag het er naar uit, dat Chr. van Uden op de titel beslag zou leggen, doch naarmate de wed strijd vorderde kwamen er nog meer gegadigden bij. Toen de stand na afloop werd uitgerekend, bleek, dat Chr. van Uden, Munnik en Terweer hetzelfde aantal gewonnen partijen boekten, waardoor barrage noodza kelijk was. De spanning, die in de wedstrijd ontbrak, kwam pas in deze barrage partijen. Terweer sloeg Chr. van Uden, Chr. van Uden won van Mun nik en Munnik von van Terweer. Hiermede eindigde het trio wederom met hetzelfde aantal gewonnen par tijen. Het internationale reglement schrijft voor, dat indien na barrage nog geen beslissing is gevallen, het aantal ont vangen touehé's van de barragepar tijen opgeteld dient te worden bij het aantal ontvangen touehé's van de wedstrijd. Indien wederom een overeenkomstig aantal wordt ver kregen, dient men hetzelfde te doen met het aantal gegeven treffers. Naar aanleiding van deze telling bleek, dat Terweer kampioen was, Van Uden de tweede plaats bezette Munnik de derde. Leden van de technische commissie en organisatoren van de wedstrijd waren evenwel van mening, dat een tweede barrage noodzakelijk was. Na deze tweede barrage, waarin Ter weer van Chr. van Uden won, Mun nik Chr. van Uden sloeg, en Terweer verloor van Munnik was het pleit beslist. Munnik kwam met twee ge wonnen partijen aan de kop en werd kampioen van Nederland, Terweer werd tweede, terwijl Chr. van Uden de derde plaats bezette. Toen tijdens de prijsuitreiking de eerste prijs aan Munnik werd over handigd, sprak hij de wens uit, dat indien later zou blijken, dat er ver keerd is gehandeld met betrekking tot de tweede barrage, hij de prijs zou overhandigen aari de werkelijke winnaar van dit kampioenschap. De uitslag luidt: gew. ont. geg. part. tr. tr. 1. Munnik (Utrecht) 12 46 6fi 2. Terweer (Den Haag) 12 45 70 3. Chr. v. Uden (Haag) 12 44 69 4. Los (Utrecht) 10 41 5. J. Kuypers (Voorburg) 10 51 6. Montfoort Sr. (Haag) 9 50 59 7. Sloos Jr. (Leiden) 9 54 55 8. v. Oosten (Den Haag) 8 60 54 9. Berlemon (Utrecht) 6 58 58 10. v. Kregten (Den Haag) 6 59 54 11. Van Vliet (Leiden) 6 61 56 12. Engelberts (A'dam) 6 62 48 13. Lagerwerff (Den Haag) 5 66 46 14. De Jongh (Den Haag) 4 66 15. Meynderts (Haag) 3 68 52 16. Treffers (Den Haag) 2 69 Wedstrijden in de Overdekte Zelden is de Leidse Overdekte zó vol geweest als Zaterdagavond, toen ten bate van het Mr. Bierenbroods- pot's Trainingsfonds enige nationale zwemwedstrijden werden gehouden, georganiseerd door de Contact-com missie voor Zwemmen en Waterpolo te Leiden, waarvan de voorzitter, de heer G. van Brussel, in zijn ope ningswoord speciaal wethouder J. C. van Schaik en enige bestuursleden van de Leidse Sportstichting mocht verwelkomen. Spr. dankte mej. Broerse voor het verrichten van vele voorbereidende werkzaamheden, aan de organisatie van deze avond ver bonden. De grootste belangstelling ging uit naar de wisselslag-estafette, waarin leden van de nationale trainings ploeg 4 x 100 meter en leden van Leidse verenigingen 8 x 50 meter zwommen. Reeds na het derde keer punt had een der Leidse ploegen een flinke voorsprong, die geleide lijk aan vergroot werd en tenslotte tot een duidelijke overwinning leidde, met een verschil van ruim drie se conden op de nationale ploeg. Voor Leiden zwommen A. Oostrom (Sleu telstad), J. de Haan (SI.), W. v. Zijl (SI.), Fr. Thijssen (Zijl), T. Plezier (Z.), W. v. Rooyen (SI.), L. Stikkel- man (Golfbrekers) en W. v. Staveren (G.). Zij wonnen in de tijd van 4.53. De nat. ploeg (Greet Gaillard, D. Buyze, H. Kelder en M. Marsman) liet 4.56,2 afdrukken, de tweede nat. ploeg (Ria v. d. Horst, G. Dikstaal, P. Bekkering en E. v. d. Ploeg) 4.59,4 en de tweede Leidse ploeg tenslotte 5.09,6. De laatste bestond uit N. de Wit (G.), L. Zandvliet (G.), M. Brak (L.Z.C.), J. Heck (L.Z.C.), D. v. d. Zalm (G.), L. v. Staveren (L.Z.C.) en L. Wolters (SI.). Nationale nummers De 100 m. schoolslag heren van de nat. trainingsploeg was voor D. Buyze in 2.40,2, gevolgd door Bob Bonte (2.43,9), Hans Kelder (2.44) en Peter Bekkering uit Leiden (SI.) in 2.47,3. Els v. d. Ploeg won de 100 m. vrije slag dames van de nat. trainings ploeg in 1.09,8, gevolgd door Ria Brouwer (1.10,5) en Margo Mars man (11,5), Ria v. d. Horst werd ge diskwalificeerd wegens niet aantik ken bij een keerpunt. Joris Tjebbes werd eerste op de 100 m. vrije slag heren van de nat. trainingsploeg in 0.59,2, gevolgd door Ad. Boxem (1.01), Wim Geurtsen (1.02,8) en F. Thijsen (1.04,6). Leidse nummers De meisjes-adspiranten der Leid se verenigingen zwommen 50 m. vrije slag: A. Oostrom (SI.) 35,4, L. Stikkelman (G.) 36, N. Zaalberg (L Z.C.) 36,9. Bij het dito-nummer voor jongens werd Jac. v. Leeuwen (Z.) eerste in 32, gevolgd door K. Geeve (SI.) in 32,6 en W. de Vries (Z.) in 33. De 100 m. schoolslag dames der Leidse verenigingen was voor mevr. H. WerterCaspers (SI.) in 1.28,6, gevolgd door H. Boon (Meeuwen, Amsterdam) buiten mededinging *1.30,4, Gobi van Iterson (Z.) 1.31,6 en Cora van Dijk (G.) 1.40,1. Show en waterpolo Het programma werd opgeluisterd met een demonstratie schoonsprin- gen door mej. Els van der Horn (Meeuwen), die salto's en zweef sprongen maakte, gehurkt en ge strekt, waarvoor zij veel bewonde ring en hartelijk applaus kreeg. Iets bijzonders was ook de kunst- zwemshow door de „Bathing- Beau ties" van de Amsterdamse Meeuwen, onder leiding van mevr. Iet Koster van Feggelen We bewonderden van hen vooral het swingnummer ,.Pego' my heart", gezwommen door twee meisjes, die op fantastische wyze het moeilijk jazz-rhythme in hun Jac. de Groot -9 p. bewegingen en figuren doorvoerden. 26_p. Met de onder-water-belichting maak te het een grandioos effect. Meer spectaculair waren de nummers van de tinnen soldaatjes (16 meisjes) en de finale, een bloemenfantasie uit Hoffmann's vertellingen (20 meis jes), waarin alle zwemfiguren ver werkt waren. Stormachtig applaus! Dc heer van Brussel verraste de da mes Kostervan Feggelen en van der Horn met bloemen. Het slot was een waterpolo-wed- strijd tussen zwemmers van de na tionale trainingsploeg en een Leidse combinatie, waarin de Leidenaars niet veel kans kregen. De nationale ploeg won met 8—2. J. Prevo en F. Ruimschotel zorgden voor de Leidse punten. De buiten-gewoon grote belang stelling, die voor deze avond ge toond werd, heeft het de Contact commissie mogelijk gemaakt een flink batig saldo (ongeveer 300 gul den) aan het trainingsfonds te kun nen afdragen. NIEUW WERELDRECORD 100 YARDS RUGSLAG Op de laatste dag van de Ameri kaanse kampioenschappen op over dekte banen te New Haven is Dick Toman (V.S.) er in geslaagd het we reldrecord op de 100 yards rugslag te verbeteren. Als eerste zwemmer voor de A-ploeg van New Haven op de 3 x 100 yards wisselslag estafette gestart, legde hij de 100 yards rug slag in 56.3 sec. af, met welke tijd Thoman 0,5 sec. onder het op naam van zijn landgenoot Kiefer staande wereldrecord (56,8 sec., gemaakt op 26 Februari 1944 te Annapolis) bleef en ook de door de Amerikaan Jack Taylor op 11 Februari 1951 te Co lumbus genoteerde 56,5 sec. deze tijd is nog niet door de F.I.N.A. als wereldrecord erkend met 0.2 sec. verbeterde. Naast deze fraaie pres- tatie kwam echter ook de Hawaiaan Ford Konno tot een uitstekende ver richting. Na n.l. reeds op de 1500 meter vrije slag en op de 200 yards vrije slag het kampioenschap te heb ben veroverd, greep hij ook op de 440 yards vrije slag de titel. Met 4 min. 34.6 liet hij na een fel duel de Amerikanen Moore en McLane in resp. 4 min. 35.2 en 4 min. 41.ach ter zich. i /ywtUur 4*sL Gij behoeft ze niet te dulden Pijn verstoort Uw leven, Uw nachtrust, Uw humeur en... dat van Uw omgeving. Neem daarom bij hoofdpijn, zenuwpijn, kiespijn en vrouwenpijnen één of twee AKKERTJES en binnen lOminuten voelt gij U vrij van pijn. AKKERTJES werken rechtstreeks op de pijnhaard, zijn on schadelijk en gemakkelijk in te nemen. helpen direct (Advertentie) WIELRENNEN. Swift-Combinatic. De 40 km tijdrit voor de Maartensebeker gaf als uitslag: A-klas 1. W. Vreeswijk 57 min. 20 sec; 2. J, Slingerland, 58 min. 1 sec; 3. R. Riethoven 61 min. 13 sec. B-klas: 1. M. Zoet 59 min, 32 sec; 2. B. Kruit 63 min. 33 sec; 3. A. Ver meulen 65 min. 8 sec. C-klas: 1. J. Riethoven 20 km in 31 min 41 sec; 2. B. v. Wette, 32 min 22 sec. 3. A. Kruit 33 min, 20 sec. De uitslag van de competitie is: A-klasj_ 1. J. Slingerland 37 p.; 2. W. Vreeswijk B-klas: 1. B. Kruit 34 p. 2. M. Zoet 29 p.. 3. Vermeulen 18 p. C-klas: 1. J. Riethoven 39 p. 2. A. Kruit 36 p. 3. P. Schoo, 23 p. Voor de 7e maal na de bevrijding werd door de K.N.M.V. de jaarlijkse voorjaarswedstrijd gehouden, waar aan door bijna alle Nederlandse cracks werd deelgenomen, met uit zondering van Piet Knijnenburg, Ben Olie, die hinder heeft van een arm- blessure en Drikus Veer, die dit jaar waarschijnlijk niet in wedstrijden zal uitkomen. Onder ideale weersomstan digheden startte om 8 uur Zaterdag morgen bij de Lage Vuurse de eerste van de 85 rijders voor een ochtenidrit van 170 Ion., die via Amersfoort, Bunschoten, Nijkerk, Voorthuizen, Uddel, Kootwijk en Beekbergen naar de Posbank bij Velp leidde. Er werd voor de eerste maal volgens klasse- waardering het internationaal zes- daagse-systeem gereden, zodat de volgorde van binnenkomst niet, het aantal strafpunten wel van belang zou zijn. De rijders, die zonder straf punten bleven, kwamen in aanmer king voor de gouden medaille. Maxi maal 15 strafpunten gaven recht op een zilveren en maximaal 50 punten op een bronzen medaille. Bij Bunschoten moest door de se nior clubteams en door de merken- teams met een verhoogd gemiddelde worden gereden, hetgeen in de mid dagrit het geval was bij Renswoude. Op dit laatste traject bleek Jaap Roest de snelste, maar ook het rijden van Rozenberg en Waayenberg was op dit zeer moeilijke stuk bijzonder goed. Het prachtige voorjaarsweer maakte de rit voor de rijders tot een genoegen en de organisatoren hadden in zoverre pech, dat hun opzet de rijders voor terreinmoeilijkheden te plaatsen mislukte, want greppels on wegen, die bij lichte regenval zeker moeilijk gerijdbaar geweest zouden zijn, vormden nu geen enkel obstakel. Van groter waarde bleek de non-stop op het landgoed Heuveni bij de Pos- bank. Dit stuk van het parcours bood de toeschouwers een aardig schouw spel, maar werd voor vele zware mo toren een kerkhof. Jaap Roest die, naar later bleek, volkomen feilloos had gereden, tipte even met de punt van de schoenaan de grond, hetgeen 1 strafpunt betekende en hem tevens de gouden medaille kostte. Toen voor het middagtraject de eerste renner startte, bleek, dat 12 renners door pech of grote achter stand de strijd hadden gestaakt, bij wie ook Ph. Haaker, die door motor defect moest opgeven, zodat het Jawa-team niet langer intact bleef. De volgens de senioren nogal „tam me" rit bleek inmiddels voor de ju nioren een uitstekende oefeninig in kaartlezen en tempo-rijden, want het middagtraject van 104 km. was scherp op tijd afgesteld en bood alles, wat nodig is om een terreinrit te doen slagen. Via Rozendaal, Otterlo, de Harskamp, Barneveld, Renswoude en Scherpenzeel werd de finish te Vee- nendaal bereikt. Vooral in de senioren-klasse boven 250 cc werd uitstekend gereden en cracks als Koning, Brouwer, Rozen berg, Roest, Waayenberg, Bosch en Mastwijk gaven overtuigend blijk van hun kunnen. Dank zij de gunsti ge omstandigheden waren er in deze categorie geen uitvallers. Maar in de groep seniores tot 250 cc werd de Utrechtenaar Meynen door een lekke benzinetank uitgeschakeld. Tot de deelnemers behoorde ook ir. A- Pau- len op Triumph, die weliswaar niet in de prijzen viel, doch de wedstrijd toch tot een goed einde bracht. Het B.S.A.-team, bestaande uit Rozen berg, Brouwer en Roest behaalde de merkenprijs met een unieke presta tie. De drie rijders kregen samen 2 strafpunten. Roest een door zijn fout in de non-stop en Rozenberg een door het te vroeg passeren van een geheime tijdcontrole, 32 km. na de start voor het ochtend-traject „er gens in de buurt van Hoevelaken. Uitstekend was ook het rijden van Pellikaan en de Vos bij de seniores tot 250 cc. Beiden finishten foutloos, hetgeen verder slechts het geval was met de cracks Koning en Brouwer. De geheime tijdcontroles maakten, naar bij de eindcontrole bleek, nogal wat slachtoffers en vooral die in het middagtraject, ca. 2 km. voor Barne veld, bezorgden- de junior-rijders nog al wat hoofdbrekens. De zijspanrijders hadden het nog moeilijker. Zes poli- tie-machines verrichten desondanks uitstekend werk, waarbij de burger- zijspanrijders niet achter bleven. Een opmerkelijk groot aantr1 motoren bij de solorijders reed de wedstrijd geheel uit, hetgeen zeker ook aan de voor treffelijke organisatie te danken was.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6