De Rode Duivels wonnen verdiend met 4-2 van het Oranje-team Het werd Coppens de wedstrijd van en Lemberechts Het wedstrijdverloop bracht een goede eerste helft MAANDAG 7 APRIL 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Coppens, betere aanvaller dan Mermans, versloeg Terlouw MET ENIG VERTROUWEN, aldus schreven we Zaterdag, op het te ver wachten Oranjespel, zagen we de 74ste landenwedstrijd in het Deurne-stadion tussen België en Nederland tegemoet. En dat vertrouwen hadden we bij de rust van deze wedstrijd, welke met 22 inging, nog. En velen mèt ons, want het spel, dat de Oranjeploeg in de eerste helft had laten zien, was lang niet gek te noemen. Er bleef slechts de vraag over, of de Nederlandse ploeg ook in de tweede helft zichzelf zou blijven maar ini die verwachting zijn wij en de hele Nederlandse aanhang mèt ons teleurgesteld geworden, want de Oranje-voorhoede is in die tweede helft schromelijk tekort geschoten en dit is uiteindelijk de oorzaak geworden van de nederlaag, die Oranje opnieuw op Belgische grond moest ondergaan. De Oranje-voorhoede schoot na rust in alles tekort, of was het, omdat de zo genoemde Belgische achterhoede, die in de eerste helft helemaal niet safe was, zich had hersteld? Wij weten het niet, maar feit is, dat er uiteindelijk Belgische doelpunten moest komen. De druk van de fel rea gerende voorhoede der Rode Duivels op de Oranje-defensie werd tenslotte zo groot, dat die verdediging in de persoon van Terlouw tot tweemaal toe de vlag moest strijken en dat le verde prompt twee Belgische doel punten op. Coppens had goed gezien, waar het zwak van Terlouw schuilde, maar hij zou zich ongetwijfeld nog meer kansen geschapen hebben, in dien hij niet zo halsstarrig aan Ter louw was blijven vasthouden. Het verheugende in deze wedstrijd was, dat de beide backs, Alberts en de Jong, de vuurproef zo goed door staan hebben. Zij zijn beiden nog jong, missen bovendien de nodige in ternationale routine, maar zij hebben zich gezien vooral de in de tweede helft zo zware druk op de Nederland se verdediging uitstekend geweerd. En daarbij moet bovendien gezegd worden, dat zij het tegen de snelle Belgische vleugelspélers, resp. Lem berechts en Thijs, lang niet gemak kelijk hebben gehad. Overigens, het Oranje-team schoot in de tweede helft in menig opzicht tekort. Technisch waren de Rode Duivels hen ook nu weer de baas. Alleen reeds het onderdeel „koppen" was bij de Belgische- ploeg, die de laatste maanden sterk gewijzigd is en vooral defensief aan kracht heeft gewonnen, veel beter verzorgd. De individuele kwaliteiten van onze te genstanders stonden ongetwijfeld op hoger niveau dan die der onzen. Zwakke plekken in de Belgische ploeg waren er eigenlijk niet, enkele spelers kwamem zelfs ver uit boven het normale niveau (Coppens, Lem berechts, van de Kerkhoven). In het Nederlandse elftal stak geen enkele uitblinker meer. Lenstra liet volko men verstek gaan.Het was net of hij aan de biljarttafel stond, maar geen carambole kon maken, omdat zijn zuivere maatgevoel, een van zijn sterkste wapens, hem volkomen ira de steek niet. Wat echter wel het meest getroffen heeft is het gebrek aan overtuiging, waarmede de Oranjehemden speel den. IJver en wilskracht waren er ongetwijfeld, maar het geloof in eigen capaciteiten ontbrak. Dat daverende enthousiasme, die niet verflauwende energie, dat doorzettingsvermogen om de tegenpartij de wet te dicteren, die hebben wij slechts in enkele mi nuten van de anderhalf uur vermogen te ontdekken. Van een beroemd Hollands kwar tiertje was geen spoor te ontdekken, hetgeen te betreuren viel, want de 10.000 Nederlandse supporters, die zeker in het Deurnestadion aanwezig zijn geweest, hadden dit kwartiertje gaarne moreel gesteund met aan- moedigingskreten. En deze ontbre kende kwaliteiten in het Nederlands elftal vielen nog duidelijker in het oog, omdat de Belgen wel met over tuiging, met zelfvertrouwen, met enorme wilskracht en ongekende ijver speelden). De Oranjehemden wisten, dat van hen een goed resultaat werd ver wacht, omdat dit noodzakelijk mag worden genoemd, wil een uitzending het Olympisch voetbaltournooi gerechtvaardigd heten. Noch het re sultaat was eervol, noch het vertoon de spel was bevredigend, zodat het de verantwoordelijke instanties, die hebben te beslissen over wel of niet deelneming aan het Olympisch tour. nooi, niet gemakkelijk wordt ge maakt. De individuele dekking was bij de Belgen beter verzorgd dan in het Ne derlandse elftal. Vooral het sterke defensieve spel van de Belgische kanthalfs Maertens en van de Kerk hoven viel op. Die individuele dek king was bij de Nederlanders beslist minder, önze spelers werden om de ze reden enkele maleni onnodig gepsa- seerd, waardoor talrijke gevaarlijke situaties voor het doel van Kraak ontstonden. En ook aan de opbouw van de aanval ontbrak veel. Te wei nig werden de beide buitenspelers in de aanval, b.v. door lange passes, betrokken. Was Lenstra weinig ac tief, Kokkie van der Tuyn opereerde niet onverdienstelijk op het midden veld, maar ini de voorhoede hebben wij hem niet kunnen ontdekken. Mid voor van Melis kon zijn spel geenszins ontplooien, hetgeen de kracht van Carré wist te bereiken. Bovendien stond hij vrijwel voortdu rend met de rug naar het doel van Meert gekeerd, waardoor hij altijd enkele noodlottige tienden van secon den langer over een beweging deed Terlouw kon geen voet uitsteken of het Belgische publiek siste, floot en joelde, 'n zeer onsympathiek gebaar overigens. Lemberechts scoort het derde doelpunt. Bij een van die duels maakte Ter louw een fout. Waarschijnlijk om het gejoel te voorkomen, probeerde hij zo nu en dan langs Coppens heen te komen om de bal aldus te retourne ren, maar kort na de hervatting mis lukte dit en, eenmaal gepasseerd, kreeg Terlouw tegen Coppens geen kans tot herstel. Ook nu niet. Pijl snel joeg de Belgische midvoor naar voren, met Terlouw op zijn hielen. Kraak liep uit om.de ingang van het doel te verkleinen, maar met een lis tig trekje^ plaatste Coppens de bal maar de toegelopen Lemberechts, die zonder moeite doelpuntte (32). Bij een nieuw duel tussen beide spelers treedt Kraak als redder op door de bal weg te trappen voor de toestormende midvoor en via deze ging de bal achter. Als Coppens dan een vrije trap te gen zich toegewezen krijgt, doet hij als de verdrukte onschuld en scheids rechter Topliss vindt hierin aanlei ding Coppens zowel als Terlouw bij zich te roepen om hun erover te on derhouden wat voetballen eigen lijk is. Intussen, de aanvallen der Rode Duivels houden aan. Zij zijn nu uit gesproken sterker en Kraak moet on ophoudelijk handelend optreden. Plots nog een kansje voor Oranje, als Lenstra een mooie kopbal inzendt, maar Meert redt inderdaad schitte rend. Ook bij een venijnig schot van v. d. Kuil redt Meert vallende. Maar daarmede is het Oranje-kruit vrij wel verschoten. Coppens scoort zelf. Weer forceert Coppens een door braak. Hij omzeilt Terlouw een daar na ook de toesnellende Alberts en plaatste de bal in de uiterste hoek (42). En er is dan juist een half uur gespeeld. Het blijkt evenwel meer en meer, dat de Oranje-aanval zijn stootkracht verloren heeft en het lijkt of er geen fut meer in zit, zulks geheel in tegen, stelling met de laatste 67-wedstrijd in Ritterdam, toen tot het einde toe gevochten werd. Onveranderd komt tenslotte het einde. We zien hier het moment, waarop de Nederlandse doelman Kraak (links) moet zwichten tijdens een Belgische aanval. Gedeeltelijk achter hem zicht baar de Belgische speler Anoul. Geheel rechts De Jong. dan Carré of een der Belgische backs. Van het verdelen van het spel hebben wij niets kunnen ontdekken en ook hij vergat, dat er op het ogenblik in het Nederlandse elftal twee kundige buitenspelers zijn op gesteld, die echter aan het werk moe- worden gezet om hen productief te maken. Niettemin heeft van Melis een schitterend staaltje voetbal la ten zien endat leverde een doel punt op. De wijze, waarop hij in de eerste helft twee tegenstanders wist te omspelen en vervolgens keeper Meert met een goed geplaatst schot passeerde, was voortreffelijk. De balans van België-Nederland Er waren zoals gebruikelijk in het afgelopen weekeinde weer verschillende ontmoetingen tus sen België en Nederland en in deze massa-kamp het zij eer lijk gezegdkwamen onze Zui derburen weer met de meeste successen uit de bus. Men zie slechts de resultaten: Voetbal: BelgiëNederland 4—2 BelgiëNederland (jeugd) 12 BrusselAmsterdam 40 AntwerpenRotterdam 22 Belg. LimburgNed. Limb. 10 BelgiëNederland (Doven) 30 Basketbal: Nederl.België (heren) 4371 Nederl. België (dames) 4341 Enthousiasme bij Oranje was na de rust zoek Tijdens de jeugdwedstrijd, die de 1 Bensch is de eerste, die 'n goed staal- inleiding vormde tot de grote Belgiëtje voetbal laat zien, als hij eerst Holland-match was het reeds ghan Biesbrouck en daarna Alberts mis- motregenen, maar inmiddels hadden de tribunes zich gevuld, toen tegen 3 uur de komst werd aangekondigd van H. K. H. Prinses Josephine Charlottë en Z. K. H. Prirus Albert. Onder lang zaam neervallende regen kwamen de auto's met de hoge gasten het stadion binnengereden, de eerste met minis ter Spaak, de tweede met de Ko ninklijke gasten. Een leger van foto grafen had zich opgesteld om dit bij zonder evenement op de gevoelige plaat vast te leggen en nadat aan Prinses Charlotte bloemen waren aangeboden en de bestuurderen» van de K.B.V.B. waren voorgesteld, schre den de hoge gasten langs het Neder landse en Belgische elftal en ieder speler ontving een handdruk. Daarna volgden als gebruikelijk de volksliederen en zo werd het gebrui kelijk ceremonieel op de bekende wijze verwerkt. Vanwege het feit, dat deze inleiding langer duurde dan gewoonlijk, stonden de Belgen in trai ningspakken en toen zij zich na af loop daarvan ontdeden kon de strijd beginnen. Niet echter voordat zich een algemene hilariteit door de rijen van toeschouwers had geopenbaard, omdat keeper Meert behalve zijn trainingsbroek ook bijna zijn voet balbroekje zou hebben uitgetrok ken Begië had de toss gewonnen en van Melis bracht de bal aani het rollen, waarop zich direct een Oranje-aan val ontwikkelt, waaruit v. d. Kuil voorzette, doch v. Melis kopte over. Dan krijgt v. d. Tuin een kansje, maar op het beslissend moment faalt hij met schieten. Lenstra onderneemt eveneens een aanval, maar zijn voor zet naar v. d. Kuil is te scherp en levert niets op. .Dan komen de Belgen in actie en Ciaaait ócaatde aaat AtedexCand het tweede doeCpunt Bovenstaande foto toont het moment, waarop de Nederlanders hun tweede doelpunt maken. V. 1. n. r.: Diricx (B.), Lenstra, de geslagen doelverdediger Meert, Saeren (B.), v. Kerkhoven (B.). Van Melis (op voorgrond), loopt juichend weg. Van der Tuyn (in het midden) maakt van vreugde een luchtsprong. Geheel rechts, van voor naar achter: Clavan, Carré (B.), Maertens (B.) en Van der Kuil. leidt, doch daarna schiet hij voor doel langs. Een nieuwe gevaarlijke Belgische aanval volgt, doch. Kraak redt door het leer weg te trappen. Door Terlouw, die ten val werd ge bracht, kreeg België de eerste corner te nemen, die geen resultaat ople vert. Het eerste kwartier verstrijkt zonder dat zich iets bijzonders voor doet, maar uit het feit, dat beide voorhoeden aardige aanvallen weten op te zetten, blijft er spanning in het spel. Ook Lenstra kreeg daarna een kansje, doch de bal wordt uit zijn ver schot langs de grond een prooi van keeper Meert, die zich terdege weert. Anoul komt dan alleen voor Kraak, maar hij schiet naast. Belgen nemen de leiding. Het is dezelfde speler, die na ruim 25 min. de Rode Duivels de leiding geeft na een gecombineerde aanval. Thys had het leer fraai opgebracht, zette voor naar Coppens, die doorgaf naar Terke Lemberechts en deze op zijn beurt zette het leer weer voor doel, waar Anoul voor de rest zorg de (1—0). De Oranjeploeg laat zich hierdoor niet intimideren, maar schoten van v. d. Tuin en v. d. Kuil gaan naast doel. Uit een schot van Coppens, die herhaaldelijk met Terlouw in duel is, gaat de bal voor de tweede maal cor ner. Uit deze corner, die goed werd af geslagen, volgde een uitstekende Ne derlandse aanival, door Lenstra ge leid. Op het juiste moment gaf hij over aan v. Melis, die op handige wijze Carré omspeelt en tenslotte Meert geen kans geeft (11). Na 36 minuten is de stand gelijk. Door Clavan neemt Oranje de leiding. Dadelijk na de aftrap komt de Oranje-voorhoede weer in de aanval, een fanatieke aanval, waarbij voor hoede en middenlinie aan het offen sief deelneemt. Er volgt een bekoge ling van het Belgische doel, de bal gaat van aanvaller naar verdediger en op het laatst is nauwelijks te on derscheiden wie op het Belgische doel schiet, maar ten slotte trof Clavan de roos en Oranje leidde (12). Opnieuw gelijk. Dit was de Rode Duivels blijkbaar te bar, want onmiddellijk na de af trap zetten zij een nieuwe aanval op, waarbij Coppens, ondanks de dekking van Terlouw onverwacht ineens in schiet. De bal kwam boven in de lin kerhoek naast Kraak terecht en de stand was weer gelijk (22). Inder daad, een fraai doelpunt. Deze tegenslag schrikt de Oranje- aanval niet af. Telkens weer zitten ze voor het Belgen-doel, tot zelfs rechtsback de Jong komt in de aan val, doch met kunst en vliegwerk houdt de verdediging der Rode Dui vels stand. Kort voor de rust kreeg Lenstra nog een prachtkans, maar zijn schot was te tam en Meert stopte. De tweede helft. Na de hervatting krijgen we aan vankelijk hetzelfde spelbeeld te zien. Afwisselende aanvallen, een schot naast doel van Bensch, een mislukte aanval van v. Melis, en bovendien de duels tussen Coppens en Terlouw. Man aan man streden zij om het be zit van de bal, de een om een aan val op te zetten, de ander om deze te voorkomen of teniet te doen. En Scheidsrechter wilde zich niet uitlaten over Coppens—Terlouw DE LAATSTE JAREN heeft, in de jaarlijkse derby tussen Nederland en België, het duel tussen de Belgische midvoor Mermans, die geblesseerd is en daarom dit keer verstek heeft moeten laten gaan, en de Nederlandse stopperspil Terlouw, altijd in het middelpunt van de belangstelling ge staan. Maar de 22-jarige Henri Coppens, de Antwerpenaar, die Mermans verving, heeft ervoor gezorgd, dat de attractie van de tweekamp tussen midvoor en stopperspil bleef behouden en, wat veel belangrijker is, hij heeft die strijd tegen de bijna 30-jarige Rotterdammer glansrijk gewonnen. Het was een strijd tussen robuust-1 duidelijk aan de pers verteld? heid (Terlouw) en handigheid (Cop- Of vergiste de heer Topliss zich, pens), tussen de pijlsnelle dribbelaar zoals een der Belgische journalisten Coppens en de naar verhouding lang- opperde, en was^hij in^de war met zaam werkende verdedigingsmachine, door de Spartaman vertegenwoor digd. Het was een duel tussen de in telligente artist, die speelde, zóals hem dat in elke phase van de strijd het beste uitkwam, en de forse krach tige werkman, die weer als een muur fungeerde in de Nederlandse defensie, maar enkele malen listiglijk verrast werd door schijnbewegingen van een voetbal-kunstenaar. Maar juist die enkele malen, dat Terlouw door zijn tegenstander werd overrompeld, ble ken fataal te zijn voor de afloop van de wedstrijd. Want twee maal zette Coppens onze stopperspil in de twee de helft enkele goochelstukjes voor en beide keren leverde dit de Rode Duivels een doelpunt op. Nu zullen velen wellicht opmerken, dat Terlouw in slechte vorm stak, dat zijni spel- kwaliteiten achteruit zijn gegaan, maar wij zijn van mening, dat men een dergelijke conclusie niet uit deze ontmoeting zou mogen trekken. Niet Terlouw was uit vorm, maar de Spar taman heeft heel eenvoudig in Cop pens zijn meester moeten erkennen. Mermans heeft eigenlijk nog nooit het duel van Terlouw kunnen win nen, maar Coppens heeft zijn landge noot overtroefd en heeft bewezen kwaliteiten te bezitten, waarmede Terlouw wel degelijk kan worden overwonnen. Daardoor traden de te kortkomingen, welke onze landgenoot altijd heeft gehad, veel scherper naar voren, zijn gebrek aan soepelheid van lichaam, zijn een-benigheid (in het voetballen, wel te verstaan!), zijn tekortkomingen op het gebied zuivere snelheid en zijn gebrek aan sprimtcapaciteiten. Het duel, dat Cop pens heeft gewonnen, is naar onze mening, de beslissende en directe fac tor geweest van de nederlaag, welke het Oranje-elftal tegen België heeft geleden. Die tweekamp droeg, juist omdat hier twee verschillende type spelers aan het werk waren, een zeer merk waardig karakter. Terlouw speelde grof, vertelden de Belgen ons na af loop en de officiële waarschuwing, welke hij van scheidsrechter Topliss kreeg, in de tweede helft, was volko men verdiend. Maar Nederlandse supporters legden het accent op het niet geheel faire spel van Coppens, die geniepigheidjes tegenover Ter louw en enkele andere Nederlandse spelers zou hebben uitgehaald. Maar die geniepigheidjes wist de Antwer penaar, volgens het oordeel van vele Nederlanders, die de wedstrijd heb ben gevolgd, te camoufleren door af en toe een stukje „toneel" op te voe ren, waardoor velen aanvankelijk misleid werden, de scheidsrechter in cluis. Maar de heer Topliss had de show, welke de .Beerschotman op voerde, tenslotte wèl in de gaten en niet voor niets riep hij na de rust zowel Coppens als Terlouw bij zich om hen wat te kalmeren. Deze punten hadden wij na afloop van de ontmoeting gaarne eens met de heer Topliss willen besprekdrn. Maar ook andere vragen hadden wij de Engelse scheidsrechter willen stellen. Of hij van te voren was in gelicht over of zich op de hoogte ge steld had van het-type speler zoals Coppens en Terlouw is. Óf het zijn eerste landenwedstrijd op het vaste land van Europa was, of hij wel eens van de volkomen aparte sfeer, welke er altijd in de derby tussen Neder land en België heerst, had gehoord en zo meer. Maar toen enkele Belgische journalisten en wij ook na de ont moeting een half uur voor zijn kleed kamer hadden gewacht om toegela- ter te worden, liet de heer Topliss via een Belgische voetbalofficial de journalisten weten, dat hij hen niet te woord wenste te staan. Waarom niet? zo werd er gevraagd. Omdat, zo luidde het antwoord van de Bel gische zegsman, hij zich aan het re glement hield en geen verklaring na afloop over een wedstrijd of over spelers kon en mocht geven. Enigszins verbaasd keken do jour nalisten elkaar aan. Welk reglement bedoelde de heer Topliss? Was er een afspraak tussen de Belgische en de Nederlandse voetbalbond gemaakt, dat de scheidsrechter, hun gast, niets over de ontmoeting zou mogen ver klaren? Was er een F.I.FA.-bepaling, die daarop duidde? Waarom dan zó geheimzinnig met die bepaling om gesprongen en waarom dit dan niet wonnen. een bepaling, welke ini Engeland van kracht wai voor alle F.A.-wedstry- den, maar welke toch zeker niet voor BelgiëNederland behoefde te wor den toegepast? Hoe het ook zij, de vragen, die de journalisten aan de Engelse scheidsrechter gaarne had den willen stellen, werden weer op geborgen, het oordeel van de arbiter bleef strict geheim, kortom, top- secret van de heer Topliss! Antwerpen-R'dam 2-2 Er was nogal wat publiek op de tri bunes van Beerschot toen de elftallen van Antwerpen en Rotterdam in het veld kwamen voor dn traditionele stedenwedstrijd aan de vooravond van BelgiëNederland. Het spel golfde van doel tot doel, totdat van den Audenaerde in het strafschopgebied op onoirbare wijze ter. val werd gebracht en de scheids rechter naar de witte stip wees. De Antwerpse rechtsbuiten voltrok zelf hei vonnis en na 11 miruten was het 1--0. Aangemoedigd door dit succes altakeerden de Antwerpenaren naar hartelust. In de 15e minuut brak hun rechtsbinnen Verbrugger. door en verschalkte keeper Muhring, die was uitgelopen: (20) Deze stand strookte niet geheel met de krach ts ver nouding in het veld. De Rotterdammers brachten verband in hun ploeg, hun aanvallen werden gevaarlijker en in de 25ste minuut zorgde Binningshof voor een tegen- pur.t (21). Na de hervatting zag men een reeks Rotterdamse aanvallen, maar het duurde toch nog bijna een kwartier voordat Jaques Heyste.* (Hermes), profiteerde van een fout van de Ant werpse back v. d. Linden, en de ge- 'ijkmaker scoorde (22». Brussel-Amsterdam 4-0 De traditionele wedstrijd tussen de vertegenwoordigende elftallen van Brussel en Amsterdam trok slechts weinig toeschouwers. Al in de tweede minuut kreeg de Belgische rechtsbin nen Lambert een goede kans toen hü de bal oppikte na een verre uittrap van doelman Struelens. Hagenaars redde ten koste van een hoekschop, en even later moest hij wederom een hoekschop afslaan na een schot van de Belgische rechtsbuiten van Loy. Onze landgenoten trachtten zich aan de druk te ontworstelen, maar de Belgen kwamen steeds terug en toen Lambert andermaal het leer na een uittrap van Struelens bemachtigde loste hij eensklaps van 20 meter af stand een zuiver schot, waarop Ha genaars geen vat kreeg. In de 41e minuut kreeg de Belgi sche linksbuiten Galalnd de bal op het middenterrein. Hij ondernam een rush, zwenkte toen naar binnen en zond een kogel af in de hoek waar Hagenaars, naar zijn beweging te oor delen, de bal niet verwachtte (20). Na de hervatting bleken de Am sterdammers bezield van goede voor nemens. Ze trokken energiek ten aan val en de midvoor Hessels kwam bij een doorbraak alleen voor het Belgi sche doel. Maar weer bracht Struelens redding. En toen namen de Brussela ren de aanval over. De geduchte schutter Lambert probeerde het met een verre schuiver, zeker van 25 me ter afstand, en het werd zowaar een doelpunt want Hagenaars liet de bal onder zich doorgaan (30). Hij re habiliteerde zich door twee knallen van schoten, die van dezelfde voet kwamen, op fraaie wijze te houden, doch moest voor de vierde maal de bal uit het net halen toen de Belgi sche linksbinnen v. d. Plas twee mi nuten voor het einde, bij een ver warde situatie voor ons doel, plotse ling een scherp schot loste (4—0). BELG. LIMBURG—NEL# LIMBURG 1—0 Ten aanschouwt van ongeveer 5000 personen is gisteimiddag te Hasselt de wedstrijd tussen Belgisch en Ne- dei lands Limburg gespeeld, welke met 10 door de gastheren werd ge-

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5