LADY LEICHFDRD? De „Drommedaris" ankerde in Tafelbaai GOLF Damstraatprobleem Leidschendam is voorlopig opgelost MAANDAG 7 APRIL 1952 DE LEIDSE COURANT cERSTE BLAD PAGINA 2 juist als drie eeuwen geleden Precies als op de 6e April 1652, mandeur Jan van Riebeeck, de Tafel kele schoten, en zette vervolgens de naar de kust roeide Maar deze „Drommedaris" was ee waarmee van Riebeeck destijds naar costuums gestoken leden der beman historische spel, waarmee de landing Zaterdag is de eerste steen gelegd van het monument, „De Poort van Zuid-Afrika", dat nabij Kaapstad zal verrijzen Alle Zuid-Afrikaanse leiders, zowel van de regering $ls van de oppositie, hebben daarbij in hun toespraken de nadruk gelegd op de eenheid, die de Unie ondanks alle verschillen ten slotte is en blijft. Premier dr. Malan, verklaarde, dat dreigende wolken zich boven de ge hele wereld samenpakken. Naar zijn mening kan het gevaar slechts wor den afgewend, wanneer eerst de veiligheid van Europa wordt verze kerd, hetgeen z,i. alleen door de we dergeboorte van dit gebied kan wor den bereikt Malan zeide verder, dat, ondanks de binnenlandse verschillen in de Unie, er toch een eenheid bestaat, die hecht verankerd is in een ge meenschappelijke liefde voor het vaderland en een onverdeelde trouw aan de Zuid-Afrikaanse gemeen schap. Ook de leider van de oppositie, Straass, sprak bij de Van Riebeeck- herdenking in deze geest. Hij zei, dat ook diegenen, die soms scherpe cri- tiek op de Unie hebben en soms Zuid-Afrika in het geheel niet be grijpen, toch groot respect moeten hebben voor hetgeen hier door een handjevol Europeanen is bereikt. NAMENS NEDERLAND Als tolk van het Nederlandse broedervolk sprak de vice-president van de Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, de hoop uit, In politieke kringen krijgt men weer goede hoop aldus de „Volks krant" dat het aantal leden van de Tweede Kamer tóch zal worden uit gebreid van 100 tot 150 leden. Het wachten is op de Memorie van Ant woord van de regering. Men heeft de hoop, dat deze memo rie zeker vrees van Eerste Kamer leden met name van de leant van de P.v.d.A. zal wegnemen. De vrees geldt niet zozeer het getal 150, maar de onderdelen van het wets voorstel, die betrekking hebben op het overdragen van stembevoegdheid en het verlagen van het quarum. Ontslag hoofdcommissaris Valken Het ambtenarengerecht heeft he denmorgen het beroep van de heer G. W. Valken, tegen het hem ver leende ongevraagde eervol ontslag als hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage ongegrond verklaard. De heer Valken zal zich nader be raden of hij zich tegen deze uit spraak zal verzetten. Verspilling bij ziekenfondsen „Wanneer niet alom in den lande voor 1 Juli vrijwillig commissies van toezicht op het Ziekenfondswezen worden opgericht ten einde verspil ling tegen te gaan, dan zou de over heid niet voor ingrijpen terugdein zen. Ik hoop, dat dit niet nodig zal zijn". Deze woorden sprak Zaterdagmid dag staatsecretaris Muntendam bij de herdenking van het zilveren jubileum der commissie van toezicht op het Ziekenfondswezen in de nieuwe lite raire sociëteit „De Witte". En even later zeide dr. E. Hoelen, geneesheer-directeur der Ursula-kli- niek te Wassenaar namens de Ned. Maatsohappij voor Geneeskunde: „Mo gen wij door interne samenwerking en overleg van regeringsinmenging verschoond blijven." naderde de „Drommedaris" van com- baai bij Kaapstad, ankerde, loste en- sloepen uit, waarmee de bemanning n nauwkeurige copie van het sdhip, Afrike voer en de in 17e-eeuwse ning waren medespelers in het grote van Van Riebeeck werd herdacht, dat de Poort blijvend uitdrukking zal geven aan de dankbaarheid, van hetgeen bereikt werd. „De Poort moge doortocht geven aan alles, wat bijdraagt tot vrede, voorspoed en ge luk van land en volk van Zuid- Afrika", aldus de Nederlandse ver tegenwoordiger. RIJK KOOPT MARIA VEEN. De gronden van de maatschappij Mariaveen, gelegen op de grens van de gemeenten Deurnë, Horst en Seve- num, ter grootte van 740 ha, zijn door het Rijk gekocht Mariaveen is nog grotendeels niet ontgonnen en hoofd zakelijk in de vorm van peelveldjes aan pachters verhuurd, die er voor eigen gebruik turf steken. Op het reeds ontgonnen gedeelte liggen eni ge pachtboerderijen. Zeker 400 ha zijn er nog in goede cultuurgrond te her scheppen. Het zou in de bedoeling liggen de ontginning door de D.U.W. te doen uitvoeren. Te zijner tijd zal dan de grond worden verpacht. Raadslid, dat nooit in de Raad komt Er is in Geleen een raadslid, oud wethouder, die in de huidige zittings periode nog geen enkele raadsver gadering heeft bijgewoond, terwijl hij de vorige zittingsperiode slechts eenmaal een vergadering heeft bij gewoond. Dit raadslid, de heer E, Göbbels, heeft pogingen in het werk gesteld, om wethouder te worden. Blijkbaar als reactie op het mislukken van de ze pogingen is hij daarna niet meer in de raadzaal verschenen. Dit op treden was sinds lang een doorn in het oog van het gemeentebestuur en de overige raadsleden. De heer G. is nu door een besluit van de raad voor de keuze gesteld vóór 1 Juni a.s. af te treden, of de eed als raadslid af te leggen, zo niet, dan verliest hij het recht op ouder domspensioen, waarop hij als oud wethouder aanspraak kan maken. Immers op deze vergadering werd een verordening aangenomen, waar in het ouderdomspensioen der oud- wethouders wordt geregeld. Hierin komt een artikel voor dat „geen ouderdomspensioen wordt toe gekend aan hem, die tot raadslid ge kozen zijnde, opzettelijk nalaat zijn eed als zodanig af te leggen, ofschoon daartoe opgeroepen zijnde." De voorzitter noemde het geval G. een unicum onder de tienduizenden raadsleden in Nederland. „Diens houding demonstreert een gebrek aan politieke zeden en een misbruik maken van een leemte in de gemeen tewet. Zij is in strijd ook met de be ginselen der democratie. Een raad, die zich zelf respecteert, moet zijn af keuring over deze wijze van hande len, openlijk demonstreren". Zonder hoofdelijke stemming werd het voor stel toen aangenomen. Jachtopziener schoot op kano Een jachtopziener uit Brummen heeft geschoten op een zeventienja rige kanovaarder, mejuffrouw De Jonge uit Zutphen, die over de on dergelopen uiterwaarden peddelde. Het meisje voer met twee jongens over het ondergelopen land. De twee jongens legden aan bij een droog ge deelte, maar het meisje ging verder. Daarbij ontmoette zij twee jachtopzie ners in een roeiboot, die haar iets toe riepen. Het meisje stopte, maar toen de mannen opnieuw iets riepen, ging zij verder. Een der mannen schoot toen op de kano en trof deze in de voorplecht op enkele centimeers van de voeten van het meisje. De jachtopzieners dachten, dat de jongegelui stroopten! Zij gaven de jongens een bekeuring voor het be treden van verboden terrein. „Alg. Dgbl." Tocht ot Tocht boiorgon D die Bhenmatisch pijnen, leem regelmatig Krniches en verdrijft ie radicaal. Dat doen de zes minerale zouten waaruit Kruschen is samengesteld. Die stimuleren Uw bloedzuiverende organen en voor zover deze-met de jaren trager gingen functionneren, komen ze bij een regelmatig gebruik van Kruschen allengs weer op gang. Regelmatig iedere morgen dat beetje Kruschen is het hele geheim en de basis van de wereldberoemde Kru schen remedie. Maak zo gauw moge lijk een begin met Uw Kruchen kuur, om de weldadige werking aan de lijve te ondervinden. (Advertentie) VEERTIGDUIZEND VOOR VERWOESTE MISSIE DOOR KR.O. BIJEENGEBRACHT. Zaterdag is in de KR.O.-studio te Hilversum het bedrag van 40.000 voor de verwoeste missie in Tanga nyika vol gemaakt! Geruime tijd voor de gestelde einddatum heeft de populaire radio-actie 40 maal 1000 is 40.000, onder leiding van de K.R.O. reporter Wim Jansen, haar doel be reikt. Reeds na vijf van de zeven voorgenomen uitzendingen stelt Ka tholiek Nederland de missionarissen in het vicariaat Kigoma in staat de missieposten weer op te bouwen oi te herstellen. LUCIFERS TEN BATE VAN KANKERBESTRIJDING. Bestrijdt het leed, dat KANKER •heet! Met witte lettertjes staat deze slagzin op de lucifersdoosjes, die het „Koningin Wilhelmina Fonds" met ingang van vandaag in de handel gaat brengen. Tal var. sigarenhandelaars hebben zich bereid verklaard de K.W.F.-lucifers te verkopen. Wanneer iedereen bij zijn rokerij straks zo'n handig doosje koopt stromen de cen ten bij het Koningin Wilhelmina Fonds binnen. En de prijs kan moei lijk een bezwaar zijn, want die be draagt slechts drie cent. Laffe overval op oude mensen Zaterdagmiddag, is te Rotterdam een laffe overval gepleegd op een 75- jarige ziekelijke man en zijn 72-jarige vrouw. Terwijl de oude mensen (het echtpaar Tierolf, Gerard Scholten- straat 79) in de woonkamer, gelegen achter hun winkel in kleermakers- fournituren, zaten te eten, is een on geveer 30-jarige man naar binnen gedrongen. Hij heeft het oude echt paar onder bedreiging met een revol ver op zijn stoelen vastgebonden met handdoeken, die hij zelf uit de lin nenkast had gehaald. Vervolgens heeft hij het grote geld uit de winkel kassa geroofd, ten bedrage van onge veer 265.—, waarna hij ijlings de vlucht heeft genomen. Twee gevangenen ontsnapt Opnieuw zijn twee gevangenen uit het huis van bewaring te Zutphen ontsnapt. Zaterdagnacht bemerkte men, dat H. uit Arnhem, verdacht van het plegen van diefstal in een juwelierszaak te Arnhem en S. een fotograaf uit Amsterdam, die een serie inbraken in verschillende ge meenten heeft gepleegd, waren ont snapt. Onmiddellijk werd de politie in de omliggende plaatsen gealar meerd. Zondagmorgen werd H. in de Steeg gemeente Rheden, aangehouden. S. was in zijn gezelschap, doch wist te ontkomen. Na een langdurige jacht in de bos sen, waaraan werd deelgenomen door politie, boswachters en jacht opzieners, werd S. des middags sla pende aangetroffen onder een bosje. Beiden zijn weer naar het huis van bewaring te Zutphen overgebracht. BRAND IN BROODFABRIEK Gistermiddag is de bovenverdie ping van een broodfabriek aan het Onze Vrouweplein te Maastricht uit gebrand. De schade, die door verze kering wordt gedékt, woTdt voorlo pig geraamd op enkele tienduizenden guldens. De meelvoorraad ging ver laren, alsmede pakpapier en embal- DUINBRAND IN SANTPOORT. De Santpodrtse en IJmuidense brandweer moest Zaterdag in de vooravond de strijd aanbinden tegen een hevig om zich heengrijpende duinbrand, die ontstond in de zee- reep nabij een voormalige militaire Duitse weg achter het buiten „Duin en Kruidberg". Een jachtopziener ontdekte te ongeveer 5 uur de brand en kon het vuur al gauw niet meer baas, waarom hij de brandweer waar schuwde. Er werd ongeveer 3000 vierkante meter duinterrein zwart geblakerd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar de Vel- zense recherche heeft de zaak in on derzoek. Even later brak er weer brand uit. Ditmaal gingen ruim 6000 M2. eiken hakhout verloren, maar er bleek ner gens uit, dat kwaadwilligheid in het spel was. In totaal is de Santpoortse brandweer voor bosbrandjes gedu rende dit weekeinde viermaal uitge rukt. TWEE BOERDERIJEN IN DE AS GELEGD. In enkele uren tijds zijn gistermid dag te Goudriaan in de Alblasser- waard twee boerderijen afgebrand. Twintig koeien kwamen in de vlam men om. De brand ontstond in de boerderij van G. Zwijnenburg en sloeg daarna over op een daarnaast staande boerderij. Beide bedrijven brandden tot de grond toe af. De vermoedelijke oorzaak is een ■ongeluk met een petroleumstel. Een Chinees restaurant aan het Westeinde te Voorburg is gister- ayond uitgebrand. Het woonhuis, dat boven het restaurant is gelegen, bleef behouden. De brand ontstond om half acht, waarschijnlijk doordat grondstoffen voor de bereiding van Chinese ge rechten, die bij een gaskachel te dro gen waren gelegd, vlam hadden ge vat. De eigenaar was op dat moment niet aanwezig en ook de woning was verlaten. KORT VLAMMEND STRO. Een felle brand in een grote stro- opslagschuur te Nieuwolda heeft gro te schade veroorzaakt. Ruim een half millipen kilo stro alsmede vijf vracht auto's gingen verloren in een enorme vuurzee. De brand die waarschijnlijk is ontstaan door kortsluiting in een van de vrachtwagens breidde zich door het kurkdroge stro uiteraard zeer spel uit. Brandweercorpsen uit omliggende gemeenten alsmede uit de stad Groningen bonden tevergeefs de strijd tegen de laaiende vlammen, zee aan. Men slaagde er wel in de be lendende grote boerderij te behou den. De brand werd ontdekt door een melkboer die langs de boerderij kwam en grote rookwolken uit de schuurdeuren zag komen. De schade is nog niet bekend, doch wordt op vele tienduizenden geraamd. OVER GASCOMFORT GEVALLEN. Een 69-jarige invalide, alleenwo nende man is Zaterdagavond in de keuken van zijn woning aan de Com- melinstraat te Amsterdam over een op de grond staand gascomfortje ge vallen, waarbij hij ernstige brand wonden opliep. Zondag is hy daar aan bezweken. De bovenburen werden enige tijd later door een gaslucht op het onge val opmerkzaam gemaakt. BINNENLAND. De 29-jarige N. S. te Oosthuizen werd door een trap van zijn paard ge dood. Het dier, dat was gespannen voor een z.g. kunstmeststrooier, sloeg op hol. De vijfjarige Jan Meier te Em mer Compascuum, die spelenderwijs meehielp bij het afladen van kolen bij de A.K.U.-fabriek is met zijn schopje achter de in stijging zijnde kolenbak blijven haken. Hij werd mee omhoog getrokken en liet zich daarna vallen. Het kind werd verpletterd. Zaterdagmiddag waren zeer vele belangstellenden bijeengekomen op de nieuwe verbindingsweg tussen Damlaan en Sluiskant, omdat zij ge tuigen wilden zijn van het grote mo ment in de gemeentelijke geschiede nis, waarop aan het steeds meer in omvang toenemend, gevaarlijk ver keer door de Damstraat een einde werd gemaakt. Met het toenemend verkeer hield ook het aantal verkeersongevallen gelijke tred totdat oud-wethouder L. C. de Koning de knoop doorhakte en een saneringsplan opstelde waardoor aan het Damstraat-probleem een ein de zou komen. Plotseling kwam ech ter een kink in de kabel, maar uitein delijk toch is het saneringSwerk, zij het op meer bescheiden schaal, voort gezet en Zaterdag is dat werk, wat het eerste gedeelte betreft, voltooid. De muziek van St. Caecilia was daarbij present en blies door pittige marsen de feestelijke stemming over dit nieuwe stratendeel uit. In het bij zijn van alle raadsleden en ook oud wethouder de Koning hield burge meester Banning een rede, waarin hij de hele geschiedenis van dit sane ringsplan nog eens releveerde en in het bijzonder dank bracht aan oud wethouder De Koning, die zoveel voorbereidend werk deed. En zo is thans, zo zeide spr., de Damlaan de verbinding geworden tussen de Dam en de Koningin Ju- lianawegVoorburgseweg. De weg is wat haar ligging betreft nog als tij delijk te zien. Bij het leggen van de riolering is er rekening mede gehou den dat de weg verlegd kan worden wanneer nog enige huizen zijni ver dwenen. Maar voorlopig doen wij het er mee. Moge deze weg in lengte van dagen aan voetgangers, fietsers en aan snelverkeer goede diensten be wijzen. Een wens die sedert mensen heugenis in de Leidschendamse be volking leefde, gaat thans ini vervul ling. De doorbraakstraat wordt ge opend. Onmiddellijk na het uitspreken van deze rede, welke met applaus werd begroet, trad de burgemeester op het over de weg gespannen lint 4oe en knipte dit door. De weg was geopend, de verkeersborden werden van him omhulsel ontdaan en reeds dadelijk nam het verkeer een aanvang over deze nieuwe verkeersweg. Onder de vele belangstellenden was ook het bestuur van dedezer dagen opgerichtte vereniging „Oud Leydsedam". De Damstraat is thans een straat met een-richtingverkeer, voorlopig alleen voor het snelverkeer. De on dervinding zal leren hoe het ver keer verder geregeld zal worden. De verbindingsweg tussen Leid schendam en Nootdorp, de Veenweg, is van een asfalt wegdek voorzien. Een gedeelte evenwel, namelijk bij de spoorwegovergang in de spoorlijn RotterdamHofpleinScheveningen, is met grint verhard. Een dergelijke afwijkende situatie is niet van gevaar ontbloot, meent de Toeristenbond A.N.W.B. Deze heeft zich dan ook tot de Nederlandse Spoorwegen gewend, de beheerder van dit gedeelte van de Veenweg en verzocht om ook het deel bij de overweg van een asfaltlaag'te voor zien. De N.S. voeren thans echter on derhandelingen over de overdracht van dit weggedeelte aan de Polder te Nootdorp, doch over de financiële consequenties van deze overdracht kon nog geen overeenstemming wor den bereikt. De N.S. vertrouwen dat deze kwestie binnenkort geregeld zal zijn, waarna aan de ongewenste toe stand een einde zal worden gemaakt, aldus deelt de A.N.W.B. mede. 25 Jaar collectant. De heer P. G. van der Zon zal op a.s. tweede Paasdag gedurende 25 jaar collec tant zijn in de parochiekerk. Het col lectanten-college zal die dag niet on opgemerkt laten voorbijgaan. Des morgens zal de plechtige Hoogmis te De olifant Sonny uit Blij-Dorp weegt 1730 kilo, aldus luidde Zater dagmiddag de ambtelijke beslissing van waagmeester Treffers. Voor on geveer tweeduizend deelnemers aan een reclameprijsvraag is dit belang rijk nieuws. De huishoudbeurs is gisteravond om 11 uur, in het Rai-gebouw te Am sterdam gesloten. In 10 dagen traden 120.000 bezoekers binnen. De beurs van het vorig jaar werd door 112.000 bezoekers bezichtigd. zijner in<tentie worden opgedragen. In de middag tussen 14.30 en 16 uur wordt een receptie gehouden in het parochiehuis aan de Damlaan. Geboren: Catharina Titia Johanna Maria, d. van J. J. J. van Santen en S. H. Vreeling; Pieter Roelof, z. van Th. R. Leendertse en A. Zwaan; Pe trus Johannes Jacobus Maria, z. van J. C. van den Bosch en I. Th. van Heiningen; Petrus Gijsbertus, z. van C. M. den Duik en N. de Best. Ondertrouwd: Gerardus A. Knij- nenburg en E. M. L. van Vliet. Getrouwd: H. C. J. Heijmans en A. van der Schans; J. S. van der Wel en L. A. M. de Korte. Overleden. Anthonia M. W. Haak 50 j., ongehuwd KATWIJK Geen Holland-België voor de Katwijkers Enige duizenden teleurgestelden zal Katwijk Zondag wel geteld hebben, doordat juist op de dag van de voet balmatch BelgiëNederland de hele gemeente Katwijk zonder stroom zat wegens werkzaamheden aan de hoog spanningsleiding en dus niemand de radio kon aanzetten! Ontsparing. Aan het postkantoor alhier werd in de maand Maart inge legd 50.174.76 en terugbetaald 69.508.36. De burgerzinlening zal hieraan niet vreemd zijn. KATWIJK AAN DEN RIJN Voorjaarswinkelweek. Bij de „Wico-winkeliers" bestaat het voor nemen om in samenwerking van de K.M.C. een voor j aars winkel week te organiseren. Bloembollencultuur. De afd. Katwijk van Bloemb.cultuur hield de jaarvergadering in „de Kroon". Het financieel verslag van de penn, de heer J. Grimbergen, vermeldde een batig saldo. Tot afgevaardigden naar de alg. vergadering te Haarlem wer- len gekozen de heren C. J. Boskamp en H. A. Topper. Betreffende het voorstel Bovenkarspel aangaande de wijziging in de heffing werd beslo ten het voorstel Bovenkarspel te steunen. Met het voorstel van het Hoofdbestuur aangaande Keuken hof—Flora werd besloten voor het voorstel van het Hoofdbestuur te stemmen. Mededeling werd gedaan de leden liefst zeer spoedig in de gelegenheid te stellen hun mening kenbaar te maken ten aanzien van de medewerking op „Flora". Er is gele genheid extra een jaarlijkse contri butie te betalen of een collectie bol len af te staan voor dit doel. De com missie kon reeds mededelen, dat de afdeling Katwijk een mooie plaats heeft toegewezen gekregen. De stand dient dus in overeenstemming hier mee te zijn. VOORSCHOTEN V. V. V. Voorhout moet uit zijn isolement. Als dorp, waar geweldig mooie bollenvelden, o.a. langs Loos ter weg, Teylingerlaan, Jacoba van Beieren weg zijn te bewonderen, heeft het nog te weinig bekendheid. Er moeten aantrekkelijkheden komen. Dit waren de gedachten die de voor zitter van V. V. V., burgemeester drs. C. N. de Graaff, op een enthousiaste wijze naar voren bracht. Helaas was de opkomst ter vergadering zeer ge ring. Vooral het ontbreken van de middenstand werd niet begrepen en zeer betreurd. De door de voorz. gedane voorstel len hadden aller instemming. Een werkcomité zal worden samenge steld, dat op korte termijn met plan nen zal komen. Een commissie tot beoordeling der mozaieken zal wor den benoemd. De plannen zijn: De bouw en ex ploitatie van een pannekoekhuisje met Hans en Grietje. Een uitgebreid terrein vol met mozaieken, waaron der een Franse tuin met hang mozaie ken. Wandelwegen voor het publiek uitstippelen. Borden met wegwijzers naar Voorhout plaatsen. Staande de vergaderingwerd medegedeeld, dat 1 voor de bouw van het pannekoeken- huisje 1000.beschikbaar werd ge steld. Wie zorgt voor de ontbrekende 500.Uit de kas kon dit niet, want er is maar een batig saldo van 182. Het laatste woord is dus aan de Voorhouters zelf. Woensdag 9 April kunnen de land- en tuinbouwarbeiders vacantie- bonnen verzilveren bij G. G. v. d. Ploeg, Leidseweg 10. WE WORDT DOOR CHARLES GARVICE 67) Je vraagt je misschien af, waarom ik dit deed. Je denkt misschien, dat ik tot elke prijs Lady Letdhford wil de worden, de meesteres van de Eikhof dat ik op jadht was naar rijkdom en macht. Dan vergis je je althans gedeeltelijk. Natuurlijk trokken de titel en de positie die ik zou innemen, rrre aan. Maar er was nog iets anders. Heron, ik had je lief." ..In 's hemelsnaam," zei hij schor, „bespaar ons beide dit, maak er een eind aan." „Zo dadelijk. Je vindt dat ik me behoorde te schamen om zó te spre ken, nadat ik je verloren heb. Ik schaam me niet. Alles moet tussen ons opgehelderd zijn eer we schei den. Tk had je lief, Heron, en het was mijn liefde die me de kracht gaf, te doen wat ik deed, die me deed trach ten, je te redden van Hij legde haar het zwygen o-p door een gebiedend gebaar; zijn geduld was ten einde. „Mag ik je misschien vragen, waar dit alles eigenlijk nog toe dient Rose?" „Eenvoudig hiertoe," zei ze, „dat je volledig moogt begrijpen waarom ik, Rose Vavasour, de toekomstige mar kiezin van Comvale, mij eens de moeite getroost hebt, je voor mij te winnen. Goeden nacht ik kan mis schien beter zeggen: vaarwel. Ik zou je graag de conventionele gelukwen sen aanbieden, maar ik ken de we reld te goed om niet te weten, dat er nooit enig geluk voortkomt uit een ongelijk huwelijk. Vaarwel Sir He ron!" Hij had vijf minuten nodig om zich wat te heretellen; toen ging hij naar boven en klopte aan de deur van zijn moeder, en in antwoord op het zwak ke „Binnen" liep hij langzaam de kamer in. De arme. trotse, oude vrouw zat in haar stoel, en er lag zo veel moedeloosheid en eenzaamheid in haar hele houding, dat een diep medelijden hem vervulde. „Moeder," zei hy, met een klank, die sinds jaren niet in zijn stem was geweest, „moeder!" Steunend op de arm van haar stoel kwam ze haastig overeind en staarde hem aan; toen uitte ze een gedempte lcreet en viel flauw in zijn armen. HOOFDSTUK XXXIV Besluit Het was vroeg in de herfst; en toevallig omstreeks het zelfde uur van de avond, waarop we Carrie het eerst hebben ontmoet. Evenals toen stond ze ongeduldig te wachten op de aankomst van de trein en te foe teren tegen het beleid van de spoor wegdirecties. Maar ze stond nu niet voor een raam van huize Gresham, maar voor een raam van de Eikhof, en inplaats dat de arme Samuel Dalton achter haar in een stoel zat te dutten, zat daar Lady Letchford, klaarwakker, en even verlangend als zij. Naast haar aan het raam stond een jongmens niemand minder dan Charlie Baldwin, zoon en erfge naam' van de landheer Warley; het moet gezegd worden, dat zijn aan dacht meer Carrie's opgewonden ge zichtje gold, dan de oprijlaan. „Komen ze er nog niet aan, üefie?" vroeg Lady Letchford. „Geen kwestie van!" zei Carrie verontwaardigd. „Die miserabele trein komt nu natuurlijk expres zo laat als-ie maai- gedaan kan krijgen! Wacht maar eens, tot ik dictator wordt!" „Wat zou je dan doen?" infor meerde Charlie belangstellend. „Ik zou de directie van de spoor wegen laten ophangen, elke keer dat er een trein te laat kwam!" „En als er nu eens een ongeluk was gebeurd?" „Dan zou ik het hele personeel er bij ophangen," zei Carrie prompt, „want dat komt al helemaal niet te pas. Wat is dat voor een manier, dat eeuwige laat-komen! Wat een angst en ongerustheid veroorzaken ze niet! Hier sta ik nu al een half jaar voor dat raam „Wij!" prevelde Charlie. „Wij! En mag ik misschien vragen, wie jou verzocht heeft, hier te komen staan koekeloeren? Het is jou zus ter niet!" „Ik hoop, dat ze 't toch ooit zal worden," fluisterde hij. „O, o, wat leuk. wat geestig! Als je maar weet, jongmens, dat ik zulke mopjes helemaal niet apprecieer. Ik heb wel wat anders te doen. Weet je wat, ik ga naar bed. Ik heb genoeg van dat wachten. Ik Oh!" Met een sprong, die Charlie bijna door de ruit deed vliegen, stoof ze naar de deur, hij natuurlijk adhter haar aan, on derwijl schreeuwend: „Daar zijn ze, Lady Letchford!" Die mededeling was nauwelijks no dig, want als bij toverslag was het hele huis vol geluiden. Deuren sloe gen, voetstappen repten zich door de hall, honden blaften. bedienden dromden naar buiten. Als de auto, die de laan kwam ingesnord, een kei zer en een keizerin had bevat, had het welkom onmogelijk hartelijker kunnen zijn. De statige butler kwam naar vo ren om zijn meester en meesteres, die van een huwelijksreis kwamen, te begroeten en bij het uitstappen te helpen, maar Carrie duwde hem zonder complimenten opzij en het volgend ogenblik vloog ze May, La dy Letchford om de hals. En toen was het „O, May!" en „O, Carrie!" en „Sir Heron, wat bent u mager geworden! En jij ook, May! Gauw kom binnen!" „Graag, als je me maar in de ge legenheid stelt!" lachte May. „En hoe gaat het met moeder, Car rie?" vroeg Heron. Maar op het zelfde ogenblik stond zijn moeder al op de stoep, en het was May, die ze het eerst in haar armen sloot May, de vroeger zo verafschuwde May en pas toen ze haar harte lijk -had gekust en haar allerlei be zorgde vraagjes had toegefluisterd, keerde ze zich naar Heron. Volle tien minuten' lang kwam er toen aan het vragen en vertellen geen eind, tot May plotseling uitriep: „Sidney! Waar zit Sidney?" „Sidney! dom kind, Sidney is toch immers student!" riep Carrie. „Maar hij kan ieder ogenblik hier zijn. Hij zou de mooiste bloemen voor j© mee brengen, die hij kon vinden, heeft hij beloofd net of we er nog niet ge noeg hebben! Je valt nu al haast flauw!" May lachte ze stond halverwege de trap naar boven om zich te gaan verkleden voor het feestelijk souper. „Je mag dat rateltje wel eens een beetje mores leren, Charlie, of ik maak me ernstig bezorgd over je toekomst!" zei ze. „Verwen ze maar niet. zoals wij gedaan hebben!" „Nee, doe dat vooral niet!" lachte Heron. „Spiegel je aan mijn droevig lot, beste kerel, anders zul je haar, als je getrouwd bent, twee maal op een dag met een bezemsteel moeten afranselen om haar in bedwang te houden, net als ik met haar zuster moet doen!" Zo gingen ze naar boven, „net zo als de mensen in de schouwburg naar de foyer stromen," zoals Carrie zei; maar toen ze in de brede boven gang stonden, hielden ze even stil om beter te kunnen verstaan wat Ladv Letchford hen toeriep. „Carrie, kindlief, zeg aan May. dat ze het niet te lang maakt. Mijnheer en mevrouw Boxall komen met de volgende trein, weet je." EINDE

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2