S)e ÊcidóeSou^cmt Een verregende Zaterdag en een rustige Zondag De regen als spelbreker Koninklijk paar bezoekt Philadelphia en Kingston Mevrouw Roosevelt zorgde voor verademing De vliegende schotels zijn er weer Med. kindeern Oeg wetten Jianingin Jianingin Juliana Biedt Med&dandóe carillon aan Jiovecltje JleckniócAe apBautu aan ket tegel Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 7 APRIL 1952 43ste JAARGANG No. 12556 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.47 p. w., 2p. mnd., 6p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 Het programma van het koninklijke paar in de V. S. duurde Zaterdag van acht uur 's ochtends tot drie uur in de middag. Om deze zeven uur voor te bereiden had men in Philadelphia, Kingston en West Point dagen, weken koortsachtig gewerkt om de eerste indrukken, die Koningin en Prins buiten Washington zouden opdoen even onvergetelijk te doen zijn als die in de hoofdstad van de V. S. Het heeft niet zo mogen zijn. Zeven uur lang is de regen bij stromen gevallen, heeft organisatoren tot wanhoop gebracht en de kleur, die dergelijke festiviteiten, slechts node kunnen ontberen, wegge spoeld. De straten waren veranderd in kleine bergstroompjes. Uit de afvoer pijpen van de daken plensde het water op de straten neer. Daar kwam nog bij, dat het overladen programma van de afgelopen dagen in Washington het koninklijk paar en zijn gevolg afgemat hadden, hetgeen weerslag moest vinden op de sfeer, die het bezoek zou omringen. IN PHILADELPHIA. In Philadelphia bleef het konink lijk paar twee uur in de stad. Ko ningin Juliana sprak vanaf een po dium in de grote hall van het Kunst museum van Philadelphia te midden van rode en witte tulpen. De feestelijkheden moesten op het laatste ogenblik binnenshuis worden gehouden wegens de neerstromende regr-n. KINGSTON. Maar de regen had mevrouw Roo sevelt, haar zoon John en diens beide kinderen niet kunnen tegenhouden naar Kingston te komen om de Ko ningin. die vooral voor mevrouw Roosevelt, geen onbekende is, te be groeten. /Jj stonden op het toneel in de Stadsgehoorzaal te Kingston, toen koningin Juliana daar om twee uur aankwam. Pamela Dijkstra overhan digde haar bloemen, die ze zorgvul dig uad droog weten te houden en de burgemeester hield zijn welkomst rede Hij begeleidde Hare Majesteit naar het standbeeld van Peter Stuyvesant en spoedig was de krans, die H. M. hier legde, even nat als Stuyvesant's evenbeeld en vrijwel alle inwoners van Kingston, dat sterk aan Baarn doet denken. „L et „Wilt heden nu treden" weer klonk toen de Koningin de Neder lands Hervormde Kerk met haar zeer hoge stenen spits betrad om hier het goucen gastenboek- te tekenen. Ds. Voormolen maakte de Koningin op merkzaam op de talrijke herinne- ringcstenen in de muur met inscrip ties van Nederlandse kolonisten. En aaavmede was dit volkomen verre gende bezoek ten einde. EINDELIJK RUST. De Koningin begaf zich vervol gens voor een meer dan verdiende rust naar Hyde Park, waar zij de ge hele Zondag als gast van mevrouw Roosevelt verbleef. De Prins, die de mili+aire academie te West Point had bezocht, begaf zich later eveneens naar Hyde Park. Zondagmorgen heeft de Koningin, vergezeld door mevrouw Roosevelt, de dienst in de Episcopaalse Kerk bijgewoond. Prins Bernhard heeft zich naar New York begeven, waar hij zijn broer, prins Aschwin, en verscheidene vrienden zou ontmoe ten. Enige atoomgeheimen worden openbaar Amerika, Engeland en Canada hebben besloten enige atoomgehei men bekend te maken om universi teiten en laboratoria te helpen bij het atoomonderzoek. Dit werd, volgens Reuter, bekend gemaakt door de Amerikaanse com missie voor atoomenergie. Het zullen geen geheimen zijn, waar een even tuele tegenstander wat aan kan heb ben. Onder meer zullen nieuwe fei ten bekend worden gemaakt over 't gedrag van uranium en plutonium in een atoomoven. Maandagmorgen zx>u Koningin- Ju liana zich naar New-York begeven een autorit van omstreeks 150 km. om na aankomst in het Waldorf As toria Hotel tezamen met Prins Bern. hard haar officiëele intocht in deze stad te beginnen met de traditionele „tickertape"-parade. Maandagavond zal in hotel Wal dorf Astoria de Koningin en de Prins een groot gala-diner worden aange boden door het genootschap Ameri kaNederland. De balzaal van het bekende hotel zal voor deze gelegen heid met ongeveer 6.000 speciaaf uit Nederland per vliegtuig overge brachte tulpen zijn versierd. MET PASEN OP „GOUDEN EILAND". Koningin Juliana en Prins Bern hard zullen eind deze week hun tournee door Amerika onderbreken, om na alle officiële bezoeken en kransleggingen enige dagen verpo zing te zoeken op het prachtige „Sea Island", een van de „gouden eilan den" voor de kust van Georgia, in het Zuid-Oosten der Verenigde Sta ten. Als „vacantiedagen" werden Vrijdag 11, Zaterdag 12 en Zondag 13 April vastgesteld. Amerikaanse piloten zagen er een boven Arizona Een vol uur lang hebben twee piloten van de Amerikaanse Luchtmacht een ovaalvormig voorwerp geobserveerd, dat op 16 km. hoogte boven Benson (Arizona) door de lucht zweefde. Het was helderblauw van kleur, het glin sterde in de zon en had ongeveer de omvang van vijf-zesmaal een Super- fort, aldus bericht de „Daily Mail". Volgens de „Sunday Dispatch" is het mysterie van de „vliegende schijven" opnieuw aan de wetenschappelijke hemel verschenen. De Amerikaanse luchtmacht, die er tot nog toe zee* sceptisch tegenover stond, heeft aan de commandanten van alle vliegvelden opdracht gegeven, onmiddellijk en nauwkeurig rapporten uit te brengen omtrent „Vreemde voorwerpen in de lucht". „Life", het Amerikaanse weekblad, publiceert een artikel over dit onder werp met als titel: „Hebben wij be zoek uit de wereldruimte?" Het blad constateert: 1. Discussen, cylinders en soortge lijke voorwerpen van geometrische vorm, die licht geven, bevinden zich sinds verscheidene jaren in de atmosfeer van de aarde. 2. Bollen groen vuur van een hel derheid groter dan die van de volle Tunis en de Veiligheidsraad De Veiligheidsraad zal vermoede lijk Woensdag de Tunesische kwestie weer bezien. Het wordt waarschijn lijk geacht, dat Amerika zich voor een volledige behandeling van het geschil zal verklaren, zulks in af wijking van het vorige week door de Amerikanen ingenomen stand punt. Een Amerikaanse woordvoerder heeft gezegd, dat zijn delegatie in de raad en ook de ambtenaren van het State Department, die zich met de kwestie bezighouden, onder de in druk zijn gekomen van de krachtige argumenten, die vorige week door de Arabisch-Aziatische groep van 12 landen naar voren zijn gebracht. Het krachtigste argument was, dat het onbillijk is de behandeling van de zaak zonder meer van de hand te wijzen als 12 landen, een vijfde deel van het aantal leden dus, er van overtuigd zijn, dat er een geschil bestaat. maan zijn herhaaldelijk door de atmosfeer gevlogen. 3. Deze voorwerpen kunnen door de huidige wetenschap niet als na tuurlijke verschijnselen worden ver klaard, doch slechts als kunstmatige dingen, vervaardigd en in werking gesteld door een grote intelligentie. 4. Geen krachtbron, op aarde be staande of ontworpen, is in staat de ze dingen te maken. Het blad drukt drie foto's af van vreemde lichten in V-vorm, als een vlucht ganzen, gemaakt bij Lubbock in Texas door de achttienjarige Carl Halt, op 30 Augustus 1951. „De lucht macht heeft een nauwgezet onderzoek ingesteld, maar niets kunnen vinden, dat er op zou wijzen, dat de foto's vals of vervalst waren", zo verzekert „Life". Stalin was goed gehumeurd De ambassadeur van India, Radha Krisjnan heeft Zaterdag een onder houd gehad met Stalin. Hij was de eerste ambassadeur in twee jaar, wie dit voorrecht te beurt viel. Maar Radha Krisjnan was onlangs tot t president van zijn land benoemd. Hij vertrekt heden naar New Delhi. Stalin droeg zijn maarschalksuni form, vertelde Radha Krisjnan gis teren, en was goed gehumeurd. Vele kwesties, die de wereld beroeren, waren zeer oprecht besproken. Indische ambassadeur meende, dat er geen probleem bestaat, dat niet geregeld kan worden en alle moeite moet gedaan worden, om de hoogste leiders bij elkaar te krijgen voor on derhandelingen. Rusland wil zaken doen In het Meridan HilJ Park te Washington, waar Koningin Julina 'n miniatuur carillon aan president Truman aanbood, stonden Nederlandse kinderen op gesteld om Koningin Juliana en Prins Bernhard te verwelkomen. Het Ko ninklijk Paar onderhoudt zich met de kinderen. Ook aanbod aan Nederland Op de economische conferentie te Moskou, waaraan door het Westen officieel niet wordt deelgenomen er zijn slechts enkele particuliere vertegenwoordigers, ook uit Neder land heeft de leider van de Rus sische delegatie Nestorof verklaard, dat Rusland bereid is te kopen, ver kopen en handelen en ruilhandel te drijven met alle landen van de we reld. Nestorof betoogde, dat de handel met Nederland, die eens zeer leven dig was, ten zeerste kan worden uit gebreid. Rusland was bereid aan Nederland kolen, graan, hout vele andere artikelen te verkopen en van Nederland schepen, radio producten, rubber, tin en vezelstof fen te kopen. Een klein aantal Nederlandse par ticulieren is naar de conferentie in Moskou vertrokken. Als leider van het gezelschap treedt op prof C. W. de Vries, hoogleraar in het staats recht aan de Economische Hoge school in Rotterdam, tot voor kort lid van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. In het Meridian Hill Park te Washington heeft Koningin Juliana aan pres. Truman 'n miniatuur carillon aangebo den als symbool van 'n permanent carillon, dat door het Nederlandse volk aan de Verenigde Staten geschonken zal worden. We zien hier Koningin Juliana op het spreekgestoelte tijdens Haar toespraak tot de president der Verenigde Staten, Harry Truman (links). Op de achtergrond links het miniatuur carillon. Van Fleet's zoon keerde niet terua De enige zoon van .generaal Van Fleet, opperbevelhebber van de grondstrijdkrachten der UNO in Ko rea, is als „vermist in actie" opgege ven. Luitenant James A. van Fleet was pas drie weken als vlieger in Korea. Hij is van zijn derde nachte lijke bombardementsopdracht boven Noord-Korea niet teruggekeerd. Van Fleet jr is 26 jaar oud en pi loot van een B-26 bommenwerper. Donderdagavond vertrok hij met twee andere vliegers voor een spe ciale missie. Hij werd door de mist gedwongen van koers te veranderen. Per radio deelde Van Fleet mee, dat zijn benzinevoorraad verminderde, en dat het hem onmogelijk was zijn tweede doel te bombarderen. Hij was voornemens naar zijn basis te rug te keren. Sindsdien is niets meer van hem vernomen. Aan het westelijk front in Korea hebben ongeveer duizend Chinese soldaten gisteren geprobeerd een doorbraak te forceren. Onder geroep van hun officieren: „Let niet op de granaten, valt aan en wint medail les" renden zij voorwaarts door het niemandsland. Er werden echter 10.000 mortiergranaten en 8.00 an dere projectielen op hen afgevuurd. Onder dit zwaarste spervuur sinds maanden in Korea stortte de Chine se aanval ineen. Velen van de aan vallers sneuvelden. De subcommissie der onderhande laars, die de kwestie van toezicht op een wapenstilstand behandelt, is Maandag gedurende zeven minuten bijeen geweest, zonder vorderingen te maken. Niettemin hebben waarnemers de indruk, dat men gemakkelijk tot overeenstemming zal komen, wan neer de kwestie van de repatriëring der krijgsgevangenen eenmaal is opgelost. 13e waarnemers zijn van mening, dat het sluiten van een wa penstilstandsovereenkomst in zicht is. DE EPIDEMIEëN IN CHINA Volgens in kringen van de Ver enigde Naties te Tokio ontvangen berichten uit geloofwaardige bron, zijn tengevolge van de in een groot deel van communistisch China heer sende epidemieën ongeveer 50.000 personen bezweken. Er zouden 400.000 zieken zijn. Vliegtuig stort op huizenblok Voor de vijfde keer binnen vier maanden is een vliegtuig, dat op één der New Yorkse luchthavens wilde landen, in een der buitenwijken van de stad op een huizenblok neerge stort. Vijf doden, zeven ernstig ge wonden en grote materiële schade eiste deze ramp. Opgewonden New Yorkers eisen nu de sluiting van de vliegvelden Idlewild en La Guardia, die vlak bij de hoge gebouwen van de wereld stad liggen. Het vliegveld Newark over de Hudson is gesloten sinds drie vlieg tuigen in twee maanden in Elizabeth zijn neergestort, waarbij 119 perso nen de dood vonden. Het verkeer, dat naar La Guardia en Idlewild is overgebracht, heeft het gevaar voor ongelukken aldaar doen toenemen, aldus verklaren de bewoners van Queensborough. OVERVAL IN COLUMBIA. Op weg van Libano naar Ibague, in Columbia, is een overval gepleegd op een officieel gezelschap, waartoe de jongste zoon van de waarnemen de president van het land, Enrique Urdaneta, en de gouverneur van het departement Tolima behoorden. Het gezelschap was onder escorte van militairen. Acht personen werden doodgeschoten en drie gewond. On der de doden bevinden zich twee ad vocaten en vijf militairen van het escorte. Urdaneta en de gouverneur bleven ongedeerd en zetten de reis voort. Alle draadverbindingen met Libano waren verbroken, hetgeen er op wijst dat de aanval goed is voor bereid. Onschuldigen in de gevangenis Vorige week zijn te Parijs twee mannen vrijgelaten, die vijf jaar ge vangenisstraf hebben gehad voor misdaden, die zij niet bedreven heb ben. Bij de herbehandeling van hun zaak verklaarden beiden, de han delsreiziger Jean Eek en de verze keringsagent Raymond Sansonncns, dat de politie hen vijf jaar geleden zes dagen gekweld heeft, totdat zij een diefstal bekenden, die zij niet begaan hadden. In de pers hebben vooraanstaande Franse advocaten felle critiek gele verd op de methoden van de politie en het gerecht bij strafzaken. De minister van justitie heeft juist Vrijdag de procureur-generaal en de politie een waarschuwing doen toekomen, geen gewelddadige mid delen toe te passen. Verleden maand is de havenarbeider Jean Deshayes na vier jaar gevangenistraf vrijge laten. Hij was veroordeeld wegens moord van de vrouw van een van zijn broers. De ware daders meldden zich echter kortgeleden aan. Des hayes verklaarde schuld te hebben bekend, omdat de politie hem tij dens de eerste ondervraging gesla gen had. RUMOER IN DUBLIN Zondagavond zyn in Dublin ruim 20 personen gewond, toen na een protestbijeenkomst van de Labour- partij ongeregeldheden ontstonden. Op de bijeenkomst was geprotesteerd tegen de verleden week in het Ierse parlement ingediende begroting. Volgens deze begroting zouden de inkomstenbelasting en de belasting op benzine, sigaretten, bier en whis key verhoogd worden. Winkelruiten werden ingeslagen en verscheidene politiemannen ge wond. Eerst tegen middernacht keer de de rust in de Ierse hoofdstad weer. INTERNATIONALE FOTOTENTOONSTELLING. In aanwezigheid van zeer vele be langstellenden heeft burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten Zaterdag middag in het stedelijk van Abbemu- seum te Eindhoven de internationale fototentoonstelling „Fotografie als uitdrukkingsmiddel" geopend. De vakfotografen willen hiermee bewij zen, aldus de burgemeester, dat zij de alledaagse dingen anders, dieper en oorspronkelijker zien dan andere mensen, die er aan voorbijgaan. De heer Martin Coppens uit Eindhoven de organisator en inspirator van de expositie had eerder een uiteenzet ting gegeven over de inrichting en het doel der tentoonstelling. De ten toonstelling is ondergebracht in vier zalen. In totaal zijn ruim 300 foto's bijeengebracht van Amerikaanse, Engelse, Italiaanse, Zweedse en Duit se kunstfotograven. Niet elke fout is domheid te noemen. Speciale aandacht wordt besteed aan de technische opleiding van officieren, onder-officieren en manschappen bij de opbonw van het Nederlandse leger, waaraan met man en macht wordt gewerkt. Een leerling van de School Mechanische Uitvoering oefent op de nieuwe bulldozer van de Genie. Hij wordt een der technische specialisten van het Leger.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1