Vier doden bij ontploffing te Oirschot Geen procedure tegen B. G. Straathof ZATERDAG 5 APRIL 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Koninklijk gezin naar Tiel Opening A'dam-Rijnlcanaal Het gehele koninklijke gezin zal aan boord zijn van het jacht „Piet Hein", wanneer op 21 Mei het Amsterdam Rijnkanaal zal worden geopend. De „Piet Hein" zal aan het hoofd van vele versierde vaartuigen met autori teiten de nieuwe sluis binnenvaren en een tocht maken tot Wijk bij Duur stede. Vandaar zal de koninklijke familie zich begeven naar Arasterdam om in het RAI-gebouw aanwezig te zijn bij de opening van de tentoonstelling. De drie sluizencomplexen in het nieuwe kanaal zullen de volgende namen krijgen: het complex by Tiel zal heten Prins Bernhard sluis, dat bij Ravenswaai (Rijswijk gem. Maurik): Prinses Marijke sluis, dat bij Wijk bij Duurstede: Prinses Irene sluis. Minister Wemmers heeft meege deeld, dat Maandag wordt begonnen met de verbetering van het gedeelte van het AmsterdamRijnkanaal tus sen Diemen en Weesperkarspel. Ook het gehele kanaalgedeeltc tus sen Amsterdam en Utrecht wordt daarna verbeterd. Men verwacht de voltooiing in het ongunstigste geval in Januari of Fe bruari 1854, doch vertrouwt ze reeds in October of November 1953 te heb ben bereikt. f675.000 voor gebouw S.E.R. De Sociaal Economische Raad heeft besloten voor vergader- en bureau- ruimte de panden Bezuidenhoutseweg 60-62 aan te kopen. De koopsom bedraagt 175.000 ex clusief overdrachtskosten. Daarbij ko men nog een aan het Rijk te vergoe den bearag voor verhuiskosten van het ministerie van Economische Za ken en 500.000 voor verbouwing en inrichting. Er zal een passende inventaris worden aangeschaft Nog dit jaar kijkgeld? Interdepartementaal overleg wordt er reeds geruime tyd gevoerd over de indiening van een wetsontwerp tot het invoeren van een kijkgeld van ƒ30.per jaar voor elke bezit ter van een televisietoestel, aldus meldt de „Telegraaf'. Het ligt in de bedoeling vani de regering, nog vóór de verkiezingen dit wetsvoorstel bij de Tweede Kamer in te dienen en op urgentie van behandeling bij ons parlement aan te dringen. Schreieder stuurt de nota Voor Joseph Schreieder, die inder tijd is vrijgesproken van de beschul digingen, die tegen hem als een van de belangrijkste figuren in het Eng land Spie! waren ingebracht, heeft de Haagse advocaat mr. J. Klazinga op 12 Mei van het vorige jaar een eis tot schadevergoeding ingediend. Deze eis, gegrond op het besluit van 13 October 1950, dat een tege moetkoming toekende aan degenen, die ten onrechte als politieke delin quenten waren aangemerkt en ver volgd en dientengevolge schade had den geleden, is gisteren in raadka mer voor de Haagse rechtbank be handeld. Mr. Klazinga, die indertijd ook de verdediger van Schreieder is geweest, heeft de rechtbank gevraagd de ver goeding te bepalen op 6400 gulden. Voor enkele andere Duitsers wer den dergelijke verzoeken gedaan. De rechtbank zal op een nader te bepalen datum uitspraak doen. (Alg. Dgbl.) APOTHEKEN ALLEENVERKOOP GENEESMIDDELEN? Een nieuw wetsontwerp, dat bij de Tweede Kamer is ingediend, bedreigt drieduizend drogisten en driedui zend met hen gelijkgestelde winke liers, aldus werd gistermorgen me degedeeld in een bijeenkomst belegd door het bestuur van de Federatie van Drogistenbonden, waarin de Al gemene, de Christelijke en de Ka tholieke drogisten zijn verenigd. Het nieuwe wetsontwerp betekent, aldus de uiteenzetting, dat de 700 in 't land aanwezige apotheken (naast 1000 apotheekhoudende artsen) de verkoop van alle geneesmiddelen naar zich toe willen halen. De apothekers aldus de drogis tenbonden zeggen voor de volks gezondheid op te komen, maar dat is niet juist. Als de verkoop van de on schuldigste geneesmiddelen voor de apothekers moet worden gereser veerd, zullen velen die geneesmidde len niet kunnen kopen. Daarenboven zullen die geneesmiddelen duurder worden. De apothekers aldus de drogisten werken met hogere winstmarges dan de drogisten. Daar enboven. nu er steeds meer verpakte geneesmiddelen uit fabrieken komen, is de apotheker evenals de drogist een verkoper geworden zonder meer. Er is geen reden voor hem ook de verkoop van de onschadelijke ge neesmiddelen te reserveren. In het nieuwe wetsontwerp worden de drogisten niet erkend. De drogis ten vrezen, dat zij ongeveer de helft van hun omzetten zullen moeten missen als leder geneesmiddel via de apotheken moet worden verkocht. In 1931, zeggen de drogisten, hebben de Kamerleden de poging van de apo thekers om een monopolie-positie voor zichzelf te vestigen, verijdeld. Op de Tweede Kamer zal ook nu een beroep worden gedaan» met het doel te verkrijgen, dat de drogisten wórden- erkend en bij de verkoop van genees middelen blijven ingeschakeld. Gedachteniskerk aan de Grebbe Hoe kan Nederland het best zijn dankbaarheid tonen jegens hen, die ter verdediging van ons vaderland en van onze vrijheid zijn gevallen? De beantwoording van deze vraag heeft de aalmoezeniers van leger, vloot en luchtmacht ertoe gebracht het initiatief te nemen tot het op richten van een gedachteniskerk voor de vele duizenden, die tijdens de oorlog in ons vaderland, aan het verzetsfront in Indonesië en in Ko rea bij de vervulling van hun plicht hun leven hebben gegeven voor ons vaderland. Omdat de felle strijd rondom de Grebbeberg wel het sterkste tot alle Nederlanders spreekt en als het sym bool wordt gezien van de Nederland se worsteling tot behoud van Vader land en Vrijheid, heeft men gemeend dit monument van Katholieke piëteit jegens de gesneuvelden het beste te kunnen oprichten aan de voet van de Grebbeberg. In een oproep tot alle Katholieken van Nederland zullen de Hoofdleger aalmoezenier Mgr. H. J. J. M. van Straelen, de hoofdvlootaalmoezenier Mgr. J. F. M. de Sain en de stafaal moezenier-luchtmacht, Lt.-Kol. R. H. M. Verhoeven, de medewerking van alle Katholieke Nederlanders vra gen voor de bouw van een gedach teniskerk aan de Grebbeberg. Deze gedachteniskerk zal tevens kunnen dienen tot parochiekerk van het in de oorlog zo zwaar getroffen Rhenen. Hierdoor zal de gedachte niskerk kunnen worden onderhou den door de parochie en tevens het centrale punt worden, waar al de Katholieke doden worden herdacht, wier graven liggen ver buiten onze grenzen, in Duitsland, in Indonesië, in Korea of waar ter wereld ook. Het secretariaat van het Bouw fonds is gevestigd: Herenstraat 95, Rhenen, Tel. K 8376 350. Hoewel de plannen nog niet in on derdelen zijn vastgesteld en de uit voering ervan zal worden beïnvloed door de mate van offervaardigheid van Katholiek Nederl. kan toch reeds worden medegedeeld, dat het inte rieur op kunstzinnige wijz" de be nauwenis van Nederland in de jaren van druk en bezetting zal uitbeelden. In de kerk zal een kapel of altaar worden gewijd aan de gesneuvelde Katholieken, die deel zullen hebben aan alle Heilige Missen, welke aan dat altaar worden opgedragen. Een eigen huis voor iederen De directeur-generaal van de We deropbouw en de Volkshuisvesting, dr. ir. Z. Y. van der Meer, heeft van daag te Oosterwold de eerste van de z.g. goedkope woningen in Friesland geopend. Deze woningen noemde spr. „een resultaat, dat alleszins accepta bel is en die wordt beschikbaar ge steld tegen een prijs, die voor een belangrijk aantal woningzoekenden betaalbaar is. Spr. verheugde zich erom, dat op deze wijze het eigen woningbezit wordt aangemoedigd. De kwestie van het eigen huis heeft de laatste tijd in het bijzonder de aan dacht gehad van de minister van wederopbouw en van de volkshuis vesting. In de nieuwe woningwetgeving, die op stapel staat, is een voorstel opge nomen, dat de bevordering van de eigendomsverkrijging van woningen door minder welgestelden brengt bin nen de sfeer van de wetgever en van de bemoeiingen van de overheid. In af wachting van de totstandkoming var deze wetgeving onderzoekt de een trale directie van de wederopbouw de mogelijkheid van een regeling op kortere termijn, die de bouw van eigen woningen aanmoedigt. Spr. wenste Friesland geluk met het door de heer Offringa c.s. geno men initiatief. 3000 woningen voor militairen Overleg tussen de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting en de staatssecretaris van Oorlog heeft feleid tot overeenstemming omtrent e bouw van ongeveer 3000 wonin gen ten behoeve van het personeel van de ministeries van Marine en Oorlog, door toepassing van» duplex- bouw wellicht op te voeren tot een aantal van 3200. Het is gebleken, dat de beroepsmilitairen tengevolge van overkomst uit Indonesië, langdurig verblijf buitenlands en andere bij zondere oorzaken ernstig achterop zyn met hun huisvesting. Getracht wordt met dit bouwplan iets van deze achterstand in» te halen. Ten behoeve van de financiering van het bouwplan zal een bedrag van 7 millioen ten laste van de begrotingen van marine en oorlog komen. Met de gemeenten Assen en Amers foort is reeds overeenstemming be reikt over een bouwplan, met den Helder en nog enige gemeenten maakt het overleg goede vorderingen. Verwacht wordt, dat in ongeveer een half jaar alle 3000 woningen in uit voering zullen zijn. Da Vinci's parachute deed het goed De vliegtuigbouwkundige studie vereniging van studenten te Delft „Leonardo da Vinei" heeft gistermid dag op originele wijze de aandacht gevraagd voor het feit, dat het op 15 April 500 jaar geleden zal zijn, dat haar schutspatroon werd geboren. Met latjes, papier en lym hadden de leden een pyramidevormige para chute in elkaar geknutseld, zoals Da Vinci die had ontwerpen. Tegen twee uur demonstreerden zij deze parachute op de Markt te Delft. Een grote pop in vliegerstenue werd, hangend aan het valscherm, van de tweede trans van de etoren van de Nieuwe Kerk geworpen en zeilde kalm naar de begane grond. Bij het zoeken naar oude metalen op de Oirschotse heide zijn gister middag omstreeks half twaalf een man en twee kinderen om het leven gekomen, doordat zich een explosie voordeed, vermoedelijk van een land mijn. Een vierde persoon werd zwaar gewond en is in zorgwekkende toe stand naar een ziekenhuis te Eindho ven overgebracht. Het ongeluk gebeurde bij het zoe ken naar afvalproducten in de trech ters die ontstaan zijn doordat de mijnopruimingsdienst hier verschei dene explosieven tot ontploffing heeft gebracht. In deze trechters werd la ter het afval gegooid en tussen dit af val moet zich vermoedelijk een mijn bevonden hebben. De slachtoffers zijn A. de Hommel, 27 jaar, geboren te St. Michielsgestel, Elisabeth Pruyboom. 7 jaar en haar vierjarige zusje Antonie. De vader van deze kinderen, C. Pruymboom, 26 jaar oud en geboren te Helmond, werd zwaar gewond. De slachtoffers waren afkomstig uit het woonwagen kamp bij het vliegveld Welschap. Kort voordat de ontploffing zich voordeed bevonden zich nog twee vrouwen en een kind op de plaats Minder werklozen in Maart Het aantal bij de arbeidsbureau's geregistreerde mannelijke werklozen daalde in de afgelopen maand van 166.016 tot 145.387. De werkloosheid daalde o.a. onder de bouwvakarbeiders van 41.131 tot 32.388, de landarbeiders van 29.194 tot 22.747, personeel in de aardewerk- en steenindustrie van 2799 tot 1443, een geringe daling werd o.a. geconsta teerd onder 1 et transportpersoneel, van 24.848 tot 23.023, en het kantoor personeel, van 10.695 tot 10.428. De vraag naar mannelijk perso neel was eind Maart gestegen van 9501 tot 10.424. De relatieve werkloosheid was eind Februari het hoogst in Drente met het laagst in Limburg met 27 werk lozen per 1000 mannelijke beroeps beoefenaren, terwijl het rijksgemid- delde 47 bedroeg tegen 55 op 31 Ja nuari. DE VERPLEEGSTERSOPLEIDING Op vragen van het Tweede Kamer lid Stapelkamp (A.R.) in verband met de verpleegstersopleiding hier te lande heeft de Staatssecretaris van volksgezondheid o.m. geant woord: Met het oog op het algemeen er kende grote belang van een goede ziekenverpleging voor de volksge zondheid streeft de staatssecretaris er voortdurend naar een verstarring in de opleiding der leerling-verple- genden te voorkomen. Een goede opleiding is echter niet alleen af hankelijk van overheidsmaatregelen, doch ook van de wijze van tenuit voerlegging dezer maatregelen in de opleidingsinrichtingen. Nochtans zul len op korte termijn wijzigingen in do bestaande opleidingsvoorschrif ten worden aangebracht Zy zullen voorts op grond van verdere studie, zo nodig ook ten aanzien van de meest principiële aspecten der op leiding, worden aangepast aan de eisen, die de veranderde omstandig heden en mogelijkheden steeds stel len aan de ziekenverpleging en de verplegenden. De eed in 't Fries Weer is de eedskwestie in Friesland ter tafel gekomen, nu in de zitting zaal van de Leeuwarder kantonrech ter, mr. J. A. de Jong, die een ge tuige voor zich kreeg, die om prin cipiële redenen weigerde de eed in de Nederlandse taal af te leggen». Deze getuige zeide, dat de Friese taal hem door God was gegeven en dat hii het daarom als zijn plicht be schouwde God in die taal te die nen. Hoewel na overleg met de ambte naar O.M. mr. M. H. de Wilt de ge tuige werd toegestaan zich van de Friese taal bij het afleggen van de eed te bedienen, verzocht daarna de ambtenaar de kantonrechter de afge legde verklaring ter zijde te leggen. Ingevolge het verzoek van het de partement van justitie werd van dit geval rapport opgemaakt en toege zonden aan de minister. Aanrijding in de Haarlemmermeer Nabij het viaduct op de rijksweg AmsterdamDen Haag, terhoogte van de kruising van de weg Hoofd dorpHaarlem, Vijfhuizerweg, heeft zich gistermiddag een gecompliceerd auto-ongeluk voorgedaan, waarbij de heer M. Belinfante uit Amster dam zwaar werd gewond en zijn wagen volkomen vernield. De wagen van de heer B stond stil, toen uit de richting Den Haag een zeswielige, met sinaasappelen geladen vrachtwagen naderde. De I chauffeur wilde links uithalen om de stilstaande auto te passeren. Op j dat moment werd hij echter zelf door een andere auto voorbij gereden. De chauffeur van de vrachtwageft I trachtte nog door krachtig remmen een aanrijding te voorkomen doch I dit gelukte niet. De vrachtwagen reed van achteren op de autqwan de heer B.. die omsloeg en van cie dijk rolde. Zelf kantelde de vrachtwagen cm en kwam deels op de berm deels op het wegdek terecht. De heer B. werd per ziekenauto naar het Bur gerziekenhuis in Amsterdam over gebracht. van het ongeluk. Op het fatale mo ment hadden zij zich juist op een korte afstand verwijderd. Onmiddellijk na de ontploffing werd hulp verleend door de arts en militairen uit de legerplaats. Ook de rijkspolitie en dr. Scholman uit Oir schot waren spoedig ter plaatse. VIERDE SLACHTOFFER VAN LANDMIJN ONTPLOFFING OVERLEDEN. Vanmorgen omstreeks half vier is het vierde slachtoffer van de land mijnontploffing in de Oirschotse hei de 26-jarige woonwagenbewoner C. Pruijmboom, vader van de twee op slag gedode meisjes, in het Bin- nenziekenhuis te Eindhoven aan zijn zware verwondingen overleden. Mislukte overval in Haaren Donderdagmiddag heeft een indi vidu de omgeving van Haaren en Oisterwijk in rep en roer gebracht door een overval te willen plegen, welke echter door samenloop van omstandigheden is verhinderd. Aan de rijksweg te Haaren woonit de timmerman Goudsmit. Bij de vrouw des huizes vervoegde zich een vreemdeling, die plots voor haar stond en haar met een revolver be dreigde. Op haar hulpgeroep schoot een buurman toe, waardoor de in dringer blijkbaar zozeer van zijn stuk werd gebracht, dat hy wegvluchtte. De rijkspolitie van de omliggende posten werd in allerijl gewaarschuwd en dra vormde zich een ring rond Oisterwijk, Haaren, Vught, Helvoirt en andere plaatsen. Na een speurtocht met politiehon den door de uitgestrekte Oisterwijkse bossen, heeft men» laat op de dag de hand weten te leggen op een jonge man. De politie heeft hem naar Ois terwijk overgebracht. Dam bezweek Door mollen ondergraven Over een lengte van ongeveer tien meter is gistermorgen om half tien de kleidam bij Doesburg bezweken, die het water van de Oude IJsel de toe gang versperde tot het terrein waai de nieuwe tachtig meter lange, elf meter diepe en acht meter brede schutsluis wordt gebouwd. Vorige week iyaren aan één kant de sluis deuren in de sluis aangebracht. Met donderend geweld stortte het water zich in de schutsluis en in minder dan zes minuten was de kolk geheel gevuld. Twee arbeiders die op ladders stonden te werken, konden zich net op tijd in veilig heid stellen. Nauwelijks waren zij van hun ladders, of het water ver nielde hun ladders, of het lucifers houtjes waren. - De electromotor, die buiten de schutsluis stond opgesteld, kon tij dig worden wggehaald. De dijk was Donderdag nog ge controleerd en in orde bevonden. Vermoedelijk zal de oorzaak moe ten worden gezocht bij mollen en ander ongedierte. De dieren zijn voor het hoge water gevlucht en moeten in de dijk holen hebben ge graven, waarna het water de rest deed. De uitvoerders van het werk, de Beelden op Keukenhof Op initiatief van het Bestuur van Keukenhof en in samenwer king met de Stichting „Kunst en Gezin'" 'zijn er op Keukenhof dit jaar beelden ten toon gesteld, zulks in navolging van het park Sonsbeek bij Arnhem. Ofschoon er de laatste jaren op het gebied van beeldbouwkunst in ons land een opbloei te constateren is, was het toch niet zo eenvoudig hiervoor geschikte beelden te vin den. Lang niet elk beeldhouwwerk is een tuinbeeld en verder moeten de beelden met de tuinen nog een harmonische geheel vormen. Een ander probleem is de opstel ling der beelden, hetwelk niet al- I tijd even gelukkig was opgelost. Wat de werken zelf betreft, wa ren er enkele zeer mooie beelden en groepen, o.a. een groep van de 27-jarige beeldhouwster, Pauline Eecen, die wel een zeer gaaf geheel vormde met de omgeving. De gra cieuze Flora van Carasso kon wel haast geen betere omgeving getrof fen hebben. Van het vele mooie en interessan te vermelden we nog de Strandstoel van W. Couzyn, een beeld, dat hier in de ruimte zeker meer tot zijn recht komt dan in het museum, en de Liduina van Marius van Beek, een boeiende weergave van de ver stor-venheid van deze heilige. Al met al een tentoonstelling, die een bezoek aan Keukenhof dubbel waard maakt. commanditaire vennootschap gebrs. Dubbers uit Vianen, zijn verzekerd. Het zal wel enige weken duren voor men wederom zover is dat het werk kan worden voortgezet. NEDERLANDERS OMGEKOMEN BIJ AUTO-ONGELUK IN ITALIë. Op de weg van Milaan naar Va- rese (Noord-Italië) is een auto met Nederlanders in botsing gekomen met een vrachtauto. De auto werd bestuurd door de Nederlander G. Kouwenhoven, di recteur van een veevoederfabriek in Stresa (Italië). Zijn echtgenote, me vrouw S. Kouwenhoven-Molenaar, werd op slag gedood. Haar zuster mej. J. Molenaar, werd zeer ernstig gewond. De heer Kouwenhoven en zijn twee kinderen liepen minder ernstige verwondingen op. BRAND GESTICHT OM VAN SCHULD AF TE KOMEN. Een jaar met aftrek eiste de offi cier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam gistermorgen tegen de 30-jarige P. L. C. te Amsterdam. Toen verdachte een schuld van vijf honderd gulden had en het geld niet bezat om aan zijn verplichtingen te voldoen besloot hij brand te stichten in zijn woning aan de Sparreweg te Amsterdam. Hij wilde dan verklaren, dat de vijfhonderd gulden verbrand waren. Verdachte deponeerde een lap bran dende textiel op zijn bureau vol pa perassen en verliet rustig de woning. Toen dc overburen even later een vuurgloed zagen, waarschuwden zij de brandweer, die er spoedig in slaagde het vuur te blussen. De officier van Justitie noemde het een ernstig feit, dat C. het leven van anderen in gevaar heeft gebracht. Het was gewoon een krankzinnig heid", zei verdachte. Uitspraak over veertien dagen. Gemeenteraad Zevenhoven Begroting 1952 werd goedgekeurd gisteravond wederom bijeen geweest en daardoor kon een belangrijke agenda op vlotte wijze afgehandeld worden. In zijn openingswoord feliciteerde de voorz., burgemeester M. P. van der Weyden, de heer C. van Baren met diens 45-jarige echtvex-eniging. De weinige ingekomen stukken gaven geen reden tot discussie. Het in de vorige vergadering aan B. en W. om praeadvies verwezen verzoek van de Kerkeraden van de Ned. Herv. Gemeente en de Gerefor meerde Kerk en van het bestuur der Chr. Natinale school om te verne men of de gemeente bereid zou zijn het gebouw der voormalige openbare lagere school te verkopen teneinde een gebouw voor Protestantse belan gen te stichten, kwam thans in be handeling. De voorz. zeide, dat B. en W. geen vrijheid hebben gevonden de raad een voorstel te doen om tot verkoop van het gebouw over te gaan. Wel stelde dit college aan de raad voor om het gebouw aan de betrokken vereniging gratis ter beschikking te stellen. De gemeent zal dan de kapi- taalslasten en het onderhoud voor. haar rekening nemen, terwyl de belanghebbende verenigingen zelf voor de verlichting, de verwarming en het schoonhouden zullen moeten zorgen. De raad besloot conform het voor stel van burgemeester en wethou ders. Daarna werd de exploitatievergoe ding over 1951 voor de R.K. school vastgesteld op 2.385.96. Verve lgens werd besloten om de woning, bewoond door het gezin G. J. v. d. Steegt op te knappen. Een cre- diet van 1.000,werd daarvoor toe gestaan. De exploitatie van deze oude wo ning levert de gemeente jaarlijks een verlies op De raad was dan ook van oordeel, dat de gemeente op het be houd van een dergelijke woning geen prijs behoefde te stellen. Uit de dis cussies bleek duidelijk dat de raad, indien er zich voor de woning een koper zou aanmelden, die een gerin ge koopsom zou bieden en de voor waarden zou accepteren de woning redelijk op te knappen, een verkoop toe zou juichen. Gemeente gaat niet tegen de heer Straathof procedern. Het volgende pnt der agenda ver meldde het voorstel van B. en W. om tegen de heer B. P. Straathof een rechtsvervolging te voeren. De voorz. releveerde het in de vo rige vergadering genomen besluit. Spr. zeide, dat hy in verband met een door de heer H. C. de Groot in de vorige raadsvergadering gemaakte berekening, dat de heer Voshart wel licht met een geldelijke schadeloos stelling zou zijn accoord gegaan, nog maals een bezoek aan de heer Vos hart had gebracht, waarbij hij deze tenslotte bereid had gevonden een verklaring te tekenen, dat hij voor 750,afstand wenste te doen van zyn rechten op de gemeentegrond. De raad heett dus de keuze tussen twee mogelijkheden, n.l. of te proce deren of aan de heer Voshart een schadevergoeding toe te kennen van 750,—. De heer H. C. de Groot stelde voor deze aangelegenheid met gesloten deuren te behandelen. De voorzitter zeide dat hij, indien de raad van oordeel mocht zijn dat het wenselijk zou zijn in besloten zit ting te gaan, hy zich daartegen niet zou verzetten, doch dat hij persoon lijk van oordeel was, dat er de voor keur aan moest worden gegeven een publieke zaak zolang dit maar enigs zins mogelijk is ook publiek te be handelen. Geen der overige leden gaf zyn mening omtrent deze aangelegenheid te kennen, zoda. de vergadering open baar bleef. De voorz. vervolgde, dat het belang van de gemeente in deze aangelegen heid voorop diende te staan, zodat de raad zal hebben te overwegen op welke wijze deze kwestie in het be lang van deze gemeente diende te worden opgelost. Spr. memoreerde, dat de heer Vos hart nog 6 jaar pacht had op het ter rein, hetwelk de gemeente noodzake lijk voor de bouw van 8 woningen nodig had. De heer Voshart had daarom naar spr.'s oordeel recht op een billijke schadevergoeding. Na enige discussie blijkt dat geen der leden de voorkeur aan een rechtsgeding geeft, zodat met alge mene stemmen wordt besloten aan de heer H. K. Voshart een schadeloos stelling toe te kennen van 7.50, Gemeentebegroting. Van de gelegenheid om over de ge meentebegroting het woord te voeren werd alleen door de heer H. C. de Groot gebruik gemaakt. Spr. wees er op dat deze begroting, evenals vorig jaar, te laat werd inge diend. Overigens gaf spr. als zijn me ning te kennen, dat in het onderha vige geval van een behoorlijke begro ting geen sprake is doch slechts van een aantal cijfers die in inkomste en uitgaaf waren gelijk gemaakt, opdat een sluitend geheel werd vei-kregen. Naar spr.'s oordeel hadden B. en W. beter gedaan de ramingen op een reeële basis te stellen en de begroting desnoods met een tekort aan te bie den; het Rijk 2ou dan wel genood zaakt zijn geweest een bijdrage in het tekort te verlenen. De voorz. merkte op, dat verschil lende gemeenten ook dit jaar laat met hun begroting zijn, zodat Zeven hoven in dit geval geen uitzondering maakt. In principe was hy het echter met de heer De Groot eens, dat een be groting vóór de aanvang van het be trokken dienstjaar moet zijn vastge steld. Overigens meende spr. dat deze be groting over het algemeen juist is. Niet mag worden over het hoofd ge zien dat de posten siechts ramingen zijn. Ramingen kunnen uiteraard dik wijls tegenvallen. Het wegenonder- houd werd b.v. in 1946 begroot op 150,in 1951 werd ruim 2.500, uitgegeven. De heer H. C. de Groot merkte op, dat de post onvoorziene uitgaven slechts op 700,is geraamd, terwyl de raad in deze vergadering heeft be sloten om een gemeentewoning te la ten opknappen hetgeen rond 1.000 zal vorderen. Overigens stond het vast aldus spr. dat nog een aantal verhogin gen van uitgaven te wachten waren zodat het tekort van deze begroting hierdoor feitelijk reeds 2.500,be draagt, afgezien nog van een aantal krappe ramingen. Spr. merkte op, dat het niet in zijn voornemen lag te gen deze begroting te stemmen doch hy bleef van mening, dat het beter ware geweest de begroting maar met een tekort te doen sluiten. De voorzitter antwordde, dat een extra bijdrage slechts zal worden ver leend aan die gemeenten die voor heen ook een extra bijdrage ontvin gen, terwijl den eerst de belastingen tot het maximum moeten worden op gevoerd. De gemeente Zevenhoven heeft voorheen geen bijzondere rijks bijdrage ontvangen zodat de extra bijdrage voor 1952 niet geraamd mocht worden. Spr. verwachtte echter niet dat het Rijk. indien het werkelijk nodig is een extra bijdrage toe te kennen, zich daaraan zal ont trekken. Nadat de heer C. C. de Groot nog opheldering over enige posten had gevraagd, welke opheldering door de voorzitter werd gegeven, werd de be groting zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Vervolgens kwam de begroting van het woningbedrijf in behandeling. Nadat de voorzitter aan de heer H. C. de Groot een post had toegelicht wees spr. er op dat dit bedrijf een te kort van pl.m. 2.000,oplevert. Getracht zal moeten worden hierin verandering te brengen. Overwogen zal moeten worden of de huren van sommige woningen nog kunnen worden verhoogd. Tenslotte werd ook deze begroting zonder hoofdelijke stemming vastge steld. HAAGSE RECHTBANK De primeur van de speurhond De Haagse rechtbank sprak een land arbeider uit Benthuizen vrij van de hem tenlaste gelegde kippendiefstal in Boskoop. De verdachte had steeds ontkend daar te zijn geweest. In de buurt van het kippenhok had men echter menselijke faecaliën gevonden en de speurhond die daar aan rook, wees onverbiddelijk de landarbeider aan. Volgens getuigen-deskundigen betrof het hier een primeur op speur honden gebied en de officier van ju stitie sprak zelfs over een principiële zaak De officier had drie maanden gevangenisstraf geëist. Diefstal bij de VITA In de nacht van 9 op 10 Januari werd inge broken bij de NV Vita aan de Hoge- woerd te Leiden. Door verbreking van een ruit hadden de daders zich toegang verschaft tot het kantoor en uit een bureau werd een geldkist met ongeveer 800,ontvreemd. Thans stonden de daders voor de Haagse rechtbank terecht Het wa ren een schippersknecht uit Amster dam en een kleermaker uit Leiden. De laatste was al verscheidene malen veroordeeld, de eerste slechts een maal. Ter zitting vertelden de ver dachten, dat 't idee voor de inbraak pas opkwam toen zij de fabriek pas seerden. De officier van justitie re- quireerde tegen de schippersknecht een jaar en drie maanden met aftrek en tegen de kleermaker, in verband met zyn ongunstige antecedenten, twee jaar. Uitspraak 17 April a.s.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6