S)e Cölcbe<Soii4ant Triomfantelijke intocht van het koninklijk paar Koningin verovert Washington GEPLUIS EN GETARN Hartelijk welkom PRESIDENT TRUMAN BEGROETTE ZIJN GASTEN in Amerika's hoofdstad De toast van de Koningin Stalins „historisch document" Pinay's nederlaag werd een overwinning Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 3 APRIL 1952 43ste JAARGANG No. 12553 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs t 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 rys heer A. C. de Bruyn en prof. mr. F. J. F. M. Duynstee hebben de hoofden bij elkaar gestoken en een „persoonlijk" gesprek gevoerd. Dit vizioen van de twee geweldige kampstrijders, tezamen zittend aan één tafel, heeft ons ontroerd een korte ontroering slechts, helaas! In dat persoonlijk gesprek vertelde de K.A.B.-voorzitter te Rotterdam is gebleken, dat „de verschillen niet zo groot zijn als ze wel lijken". Prof. Duynstee is tegenstander van sociali satie, „maar dat is de K.A.B. ook, het geen de practijk bewijst", terwijl prof. Duynstee op zijn beurt op het standpunt bleek te staan, dat „aan de sociale positie van de arbeider niet moet worden geraakt". De eertijds scherpe gedachtenwisseling tussen de beide heren is hiermede verzacht tot de erkenning, dat de verschillen wel heel hoog opgeblazen waren. De op vatting was niet onredelijk, dat tot in de felst-vechtende hemelsferen de storm was geluwd en de rust in de K.V.P. hersteld. Dat was mooi en het had ook waar kunnen zijn maar het is niet waar. Prof. Duynstee is daar een te groot tacticus voor. Hij heeft voor midden standers te Bussum een rede gehou den, waarvan de „Maasbode" een verslag geeft, versierd met koppen alsof de wereld vergaat: „Prof. Duyn stee wil geen zondebok zijn". „Op het zoenaltaar van De Bruyn". „Anders volledige opening van za ken". Het zijn koppen, bijzonder ge slaagd als titel van een detective-ro man, maar kan men zo iets de aan kondiging van het verslag ener poli tieke voordracht noemen? Enfinvoor deze sensatie kan men prof. Duynstee niet verantwoordelijk stellen. Hij heeft in die Bussumse rede wel belangrijker dingen gezegd, dan de opmaak van zijn betoog doet vermoeden. Prof. Duynstee blijkt wel enigszins gestoken te zijn door het 't eerst door dr. Albering gemaakte on derscheid tussen de groep-Steenber- ghe en hem. Prof Duynstee betoogde, dat er nooit enig meningsverschil heeft bestaan binnen de groep-Steen- berghe in de beoordeling van het door de K.V.P. gevoerde beleid: „Reeds terstond toen de deining be gon rond de publicatie van de bereik te overeenstemming, heb ik de heer Andriessen geschreven, dat ik weiger als zondebok te worden opgeofferd op het zoenaltaar van de heer De Bruyn Indien dit ongelukkige bedrijf voortgang blijft vinden, zal ik niet aarzelen volledige opening van zaken te geven, zodat eenieder kan beoor delen wat er precies is gebeurd." Indien de voorstelling van zaken, dat prof. Duynstee langzamerhand een eenling was geworden in de groep-S+c-enberghe, onjuist is geldt die onjuistheid behalve voor het ge voerde gok voor het te voeren beleid? kan prof. Duynstee aanspraak ma ken op ifcchtzettin® Clschcon zijn ge tuigenis voor ons vo^oende is, zou het voer hem prettig zijn, indien de groepsgenoten 1 et ondersteunden. Dit lijkt ons meer de weg voor de opklaring van dit „persoonlijk feit", dan dat omwille van dit „persoonlijk feit" prof. Duynstee zijn aarzeling op zijde schuift, om vertrouwelijke zaken openbaa' te maken. Vertrou welijke zaken blijkbaar anders be hoefde hij niet te aarzelen. Zijn aarzeling spruit namelijk niet voort uit bekommernis voor de poli tieke eenheid onder het Katholieke volksdeel. Daartoe geeft het verloop van zijn rede geen aanleiding. „Zoals de toestand in ons land nu op 't ogen blik is, lijkt het prof. Duynstee (aldus het verslag) niet verantwoord als men zijn stem niet zou uitbrengen op een katholieke lijst. Vandaar dat spr. eigenlijk slechts twee serieuze moge lijkheden voor de Nederlandse Ka tholieken ziet bij de a.s. verkiezingen; dit zijn: de K.V.P. en de K.N.P.". Er volgt dan een staaltje van poli Woorden van wederzijdse vriendschap Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn Woensdagmiddag om 4 uur plaatselijke tijd (22 uur Nederlandse tijd) op het militaire gedeelte van National Airport in Washington geland. Toen de „Prinses Beatrix" tot stilstand was gekomen en de statietrap was aangeschoven, traden achtereenvolgens H.M. de Koningin en Prins Bern hard uit het toestel. Beiden bleven boven aan de statietrap staan, terwijl de ruim 150 meter van het vliegtuig opgestelde saluutbatterij uit tien lopen 21 saluutschoten vuurde De eerste, die het koninklijk paar op Amerikaanse bodem begroette, was niet de president der Verenigde Staten, doch de dezer dagen naar Ameri kaanse maatstaven met bijna „legendarische macht" beklede chef van het protocol. Deze stelde de Koningin en de Prins voor aan president Truman. Volgens de protocolaire regels stelde H. M. daarop minister Stikker, ba ronesse van Boetzelaer van Oosterhout, jhr. Tjarda van Starkenborgh Sta- chouwer en de directeur van het kabinet der Koningin, mej. mr. Tellegen, aan de president voor. De president stelde op zijn beurt zeven leden van zijn kabinet met aan het hoofd de minister van buitenlandse zaken Dean Acheson voor aan het Koninklijk Paar. ONDER STIKKERS PARAPLUIE. j voorzichtigheid had meegenomen. Al dus beschemd door minister Stikkers Op dat momenl barstte een regen-1 parapluie schreed de Koningin naar bui los, welke al een tijdje gedreigd het podium, waar zes jongens en zes had. Minister Stikker snelde toe met meisjes in Hollandse klederdracht de zijn parapluie, welke hij uit wijze tieke casuïstiek, dat op moreel ter rein de H. Alphonsus en Aertnijs eer zou heEben aangedaan! Het is zo voorzichtig, zo omzichtig! Het maakt onderscheid tussen politiek op de korte duur dan heeft volgens de professor het stemmen op de K.N. P. „enkele eigenaardige voordelen" en op de lange duur „dan staat voor prof. Duynstee ondanks alle twijfel vast, dai ook de rechtsgezinde Katholieken, ja juist zij, hun stem 'aan de K.V.P. moeten geven". Maar: „Overwegingen ontleend aan de ont wikkelingen op korte termijn wegen echter zeer zwaar..." Nochtans: „In de grond van de zaak gaat de voorkeur van prof. Duynstee uit naar de K.V. P." Echter: op twee voorwaarden. Dewelke zijn: de K.V.P. moet: lo. on dubbelzinnig verzekeren, dat zij een gewijzigde koers zal voeren" en: 2o. dat in ieder geval een politiek succes (als namelijk alle Katholieken een- heidsgetrouw op de K.V.P. zouden stemmen) niet zal worden gezien „als een goedkeuring van het gevoerde beleid". Voldoet de K.V.P. netjes aan deze eisen van prof. Duynstee (heeft prof. ook hierin de groep- Steenberghe achter zich?) komen er van'de kant van de K.V.P. „nog" de opgevorderde „ondubbelzinnige uitspraken" ,dan dient men zon der twijfel op de K.V.P. te stemmen". En komen die uitspraken niet, dan, zou men verwachten, dat prof. Duyn stee zou aanraden niet op de K.V.P. te stemmen. Echtei: „dan is de situa tie onzeker". En dan volgt weer een „cas" over persoonlijk oordeel van kansen ten goede en kansen ten kwade, vermengd door de „lange duur", met bet. besluit, dat de zwaarst bezwaarden „zelfs dan.... nog op de K.V.P kunnen stemmen, maar ook „volkomen gerechtvaar digd en verantwoord" zijn „als men op de K.V.P. stemt." Wij hopen, dat de kronkelingen van prof. Duynstee zo verhelderend hebben gewerkt dat alle wankel moedigen uit zijn wankelmoedig be toog de goede les trekken: op de K.V.P. stemmen! Dit is een advies, rond en ruiterlijk, twee éigenschap pen, welke rncn aan de pluis- en tarn-arbeid van prof. Duynstee niet kan toekennen. ffiegtafenfo gezagaaexdei ffautama AANKOMST TE WASHINGTON. Omstreeks half vij' plaatselijke tijd verliet de stoet het vliegveld in de richting van Memorial Bridge, de eigenlijke toegang tot de stad. Van Memorial Bridge af tot voor het Wit te Huis was een cordon gevormd door onderdelen van het leger, mariniers, de marine en de luchtmacht teza men enkele duizenden geüniformeer de mannen die het straatbeeld van de ettelijke mijlen lange Constitution Avenue tot de Twaafde Straat bij de Pennsylvania Avenue beheersten. Achter dit massieve cordon, op tal rijke plaatsen vele rijen dik, stonden duizenden inwoners van Washington, van wie velen reeds vóór de normale Op de begraafplaats te Krommenie is Dinsdagmiddag het stoffelijk over beëindiging van de arbeidstijd vrij schot van de heer L. E. J. Poutsma, gezagvoerder van het bij Frankfort j hadden gekregen, en juichten het verongelukte K. L. M.-vliegtuig „Koningin Juliana" ter aarde besteld. Dr. A. koninklijk paar en hun president toe. Plesman, president-directeur van de K. L. M. spreekt aan de groeve. 1 De stoet, die in traag tempo reed, Koningin een bouquet rode rozen en de prins witte anjers aanboden. President Truman zeide: „Het is mij als president van de Verenigde Staten een groot genoegen U en Prins Bernhard welkom te he ten. Het spijt mij, dat mijn dochter Margaret hier niet aanwezig kan zijn. Zij heeft zeer genoten gedurende de tijd dat zij in Nederland was." Koningin Juliana, onder het oog van talloze film- en televisiecamera's, antwoordde hierop: „Ik ben u zeer dankbaar voor uw vriendelijke woor den. Ik ben erg blij hier te zijq, en het is inderdaad jammer, dat Marga ret niet bij de ontvangst aanwezig heeft kunnen zijn." President Truman zeide nog, dat Margaret op concert-tournee was aan de Westkust en daarom niet aanwe zig had kunnen zijn. Koningin Juliana antwoordde, dat Margaret „eigelijk niet meer haar eigen baas" was, waarop de presi dent repliceerde, dat „zelfs Marga rets vader niet meer zijn eigen baas is De Koningin verklaarde, dat zij de groeten van het Nederlandse volk aan het Amerikaanse overbracht, en dat dit haar voornaamste opdracht was. „Ik hoop, dat u nog vriendschap- pelijker gezind vertrekken zult dan u gekomen zijt, als dat mogelijk is", zei de Truman. Na deze begroeting inspecteerde de Koningin de erewacht en onmiddel lijk daarop begaf men zich naar de wachtende auto's. In de eerste wagen namen, na de Koningin, plaats de president en ge- neraal-majoor A. Vaughan adjudant van de president. Ir de tweede auto de Prins en mevrouw Truman als mede de schout-bij-nacht Dennison, marine-adjudant van de president. In de derde auto minister en mevrouw Acheson en minister Stikker. De ge hele stoet bestond uit zeven auto's. Koningin wachtte op Televisie Koningin Juliana heeft ter wil le van de televisiecamera's haar aankomst op het vliegveld van Washington twaalf minuten uit gesteld Toen de „Prinses Beatrix" bo ven het vliegveld verscheen, wa ren de televisiecamera's nog niet geheel gereed voor uitzending. De Koningin gaf toestemming het toestel twaalf minuten -later te doen landen. bereikte pas na ruim 25 minuten het stadhuis. Hier overhandigde de voorzitter van de raad van commissarissen van het district Columbia (Washington), Russel Young, op plechtige wijze de sleutels van de stad aan Koningin Juliana. Even over vijf uur plaatselijke tijd reed de stoet de hekken van het Witte Huis binnen. Nadat de Koningin en de Prins zich in de hun ter beschikking gestelde appartementen van het „Witte Huis" verfrist hadden, werd door president Truman een informele thee aangebo den, waarvan ook werd genoten door de leden van het gevolg, die evenals het koninklijk paar in het „Witte Huis" zouden overnachten. BANQUET IN HET CARLTON HOTEL. Des avonds heeft president Truman ter ere van Koningin Juliana en Prins Bernhard een diner gegeven, waarbij H.M. een toast uitbracht. President Truman antwoordde in een korte, geïmproviseerde tafelrede, waarin hij Hare Majesteit met een „sprookjeskoningin" vergeleek en in dit verband aan het bezoek herinner de van een „sprookjesprinses", prin ses Elizabeth van Engeland, thans ko ningin van dit land. De president maakte melding van oude vriendschapsbanden tussen Ne derland en de Verenigde Staten ten sprak de hoop uit, dat het koninklijk paar een nog groter sympathie voor het land, waarin het thans reisde, zou krijgen dan het reeds bij aankomst getoond had te bezitten. Een zestigtal gasten zaten aan. De Koningin droeg een blauw-grij- ze avondjapon met een diamanten collier van blauwachtige tint en een diadeem van diamanten. Zij wa's ge zeten tussen president Truman en de Nederlandse minister van buitenland se zaken, minister Stikker. HET PROGRAMMA VOOR DONDERDAG. Het programma van Donderdag van het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan Washington is druk bezet. Reeds te half tien (plaat selijke tijd) verlaten de Koningin en de Prins het Witte Huis per auto voor een bezoek aan Mount Vernon en de nationale begraafplaats Arlington. Te Mount Vernon zal Hare Majesteit een krans leggen oy het graf var. George Washington en het huis van de eer ste president van de Verenigde Sta ten bezoeken. Kort na het middaguur zullen Ko ningin en Prins zich naar het Capi- tool begeven voor een van de be langrijkste gebeurtenissen van het bezoek. Koningin Juliana zal daar, evenals haar moeder dat eens deed, het Amerikaanse Congres toespreken. Later in de middag zal Hare Majes teit de gast zijn van de federatie van vrouwenclubs en te vier uur dezelf de middag zullen in de tijd van iets meer dan anderhalf uur 1600 promi nente Amerikanen met een snelheid "an ongeveer vijf seconden per per soon aan de Koningin en de Prins worden voorgesteld. Donderdagavond geeft de minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, in Anderson House tot besluit van de dag een di ner ter ere van het koninklijk paar. Vriendschap is wederkerig Tijdens het Woensdagavond door president Truman in het Carlton Ho tel in Washington aangeboden diner heeft Koningin Juliana de volgende toast uitgebracht: „Wij koesterdei het verlangen hier te komen en u wenste, dat wij zou den komen. Deze wens kwam van weerskanten. U stond er zelfs op, dat wij zouden vertoeven in het Witte Huis in zyn nieuwe gedaante. Ik kan mij geen vriendschappelij- ker gebaar jegens ons land indenken een symbolisch teken van de vriendschap tussen onze beide naties. Men zou over die vriendschap een bijzonder interessant verhaal kunnen schrijven, met mogelijkerwijs kleine hoogte- en laagtepunten. Maar in de grond bestaat die vriendschap steeds en naar mijn vas te overtuiging zal dat altijd zo blij ven en een belangrijke bijdrage zijn voor beter wederzijds begrip, zowel in de Atlantische als in de wereld gemeenschap. Ik weet, mijnheer de president, dat u een groot vriend van de mens heid is. De voorstellen, die u onlangs aan het Congres heef gedaan, met het doel het lijden van de vluchtelingen en het probleem van de overbevol king in Europa te verlichten, zijn daarvan een nieuw bewijs. U staat aan het hoofd van een groot land van lieden, die zeer mens lievend en van goeden wille zijn en die ons een onschatbare steun ver leend hebben gedurende en na de oorlog. Zij hebben zelfs een deel van ons land bevrijd. De graven van uw soldaten zijn voor ons gewijde plaatsen. Uw regering en uw volk hebben ons opnieuw op het moeilijke pad naai de welvaart gebracht. Wij zijn vo1 dankbaarheid jegens het Amerikaanse volk. U is de vertegenwoordiger van dit alles. Ik hef mijn glas, mijnheer de pre sident, ter ere van uzelf en van me vrouw Truman, onze vriendelyke gastheer en gastvrouwe in Amerika, en drink op de eeuwig durende vriendschap tussen onze twee landen. HILVERSUM RELAYEERT TOESPRAAK KONINGIN. De toespraak van H.M. Koningin Juliana tot het Congres van de Ver enigde Staten vanavond (3 April) zal van Washington door de „Voice of America" naar Nederland worden uit gezonden en via Hilversum gerela- yeerd. De uitzending zal plaats heb ben over beide zenders van 18.15 tot 19.15 uur. Rond mr. )an Derks Mr. Jan Derks, hoofdredacteur van „De Tijd" heeft een kort geding wegens aantasing van goede naam, aanhangig gemaakt tegen de direc tie van genoemd blad, wegens de manier, waarop in „£>e Tijd" het heengaan van de hoofdredacteur is bekend gemaakt. De raadsman van mr. Derks, mr. J. H. de Pont te Amsterdam, heeft de directie van „De Tijd" laten weten, dat, wanneer de zaak niet in der min ne wordt geschikt, hij terstond zijn dagvaarding bij de president van de Amsterdamse rechtbank zou indie nen, zodat nog Vrijdagmiddag het kort geding in benandeling zou wor den genomen. In een bijeenkomst tussen mr. DerKs en zijn raadsman enerzijds en de commissarissen van „De Tijd" an derzijds is het geschil bijgelegd. De van zijn taak ontheven hoofd redacteur eiste volledige rehabilitatie door middel van een communiqué, dat in overleg met hem zou worden op gesteld Naar de „Volkskrant" verneemt zal „De Tijd" in haar nummer van he den een dergelijke rehabilitatie publi ceren, derhalve heeft de heer Derks zijn kort geding ingetrokken. Hei gecitceioe blad heeft ook ver nomen, dat minister Lieftinck aan mr. Derks heeft laten we ten, dat hij de Aprilgrap die aan leiding werd wtliiuard tot de aange vochten directionele mededeling van het onts'ag, zeer geslaagd heeft ge vonden. Over deze geruchtmakende aan gelegenheid schreef de Nieuwe Rot terdamse Courant gisteravond o.m.: „De heer Derks moge als ieder mens zijn fouten hebben en men be hoeft het met zijn inzichten niet eens te zijn om toch te moeten er kennen dat ook onder zijn leiding „De Tijd" als R.K. opinie-orgaan een aparte plaats in ons dagblad wezen innam en hij heeft het ze ker niet verdiend, tegenover de buitenwacht zo smadelijk bejegend te worden. Kennelijk ziet de direc tie, die zegt op te komen voor de waardigheid van de krant, niet in dat zij zelf /er beneden de maat van haar eigen orgaan en van de pers in het algemeen is gebleven." Mazg utat&c te Migmegen Het water in de rivier de Waal voor Nijmegen stijgt voortdurend. De hoge kade is reeds overstroomd. Op de foto zien we de Waalkade tc Nijmegen met de door het water overspoelde loodsjes en gebouwtjes. Op de voorgrond het aanbrengen van een bekisting, op de achtergrond de Waalbrug. „Nietszeggende algemeenheden", verklaart Dean Acheson „Niets anders dan een reeks algemeenheden, van geen enkele bijzondere betekenis" dat is de commentaar, die Amcrika's minister van Buiten landse Zaken, Acheson, vandaag tijdens zijn persconferentie gaf op de bood schap van maarschalk Stalin aan een aantal Amerikaanse journalisten. Deze verklaringen droegen dan ook volgens hem niets bij tot een verbete ring van de internationale toestand. Het werkelijke standpunt van dc Russi sche regering achtte Acheson vervat in de nota van Moskou over Duitsland. In Moskou zien daarentegen waar nemers, volgens Reuter, in dc bood schap een aanbod aan Churchill cn Truman voor besprekingen tussen de Parlement bedacht zich De Franse Nationale Vergadering heeft premier Antoine Pinay de eer ste nederlaag bezorgd door te weige ren een van de belangrijkste artike len van de Franse begroting voor 1952 goed te keuren. Dit artikel machtigt de regering om 110 milliard francs te bezuinigen, waarvan meer dan de helft op investeringen en heropbouw. Pinay legde zich daar echter niet bij neer en bracht gisteravond het artikel nogmaals in stemming, thans met de bepaling dat hij, indien de Nationale Vergadering besluit het artikel te behandelen, zal overwegen wijzigingen in de tekst aan te bren gén om de economische decreten te verzachten. Daarop besloot de Nationale Ver gadering met 363 tegen 224 stemmen het artikel toch te bespreken. Pinay had de Nationale Vergade ring gewaarschuwd, dat zij door zijn begroting af te keuren, de weg zou vrij maken voor nieuwe prijsstijgin gen en hernieuwde inflatie. Pinay heeft een begroting inge diend, die geen nieuwe belastingen inhoudt, maar scherpe 'bezuinigin gen voorstelt. Grote Vier. Daarbij menen zij, dat Stalin met zijn antwoorden op de vragen der journalisten de notawisseling tussen de Grote Vier beoogt te beïnvloeden. Speciale aandacht schenken zij ook aan het feit, dat Stalins verklaring over een vreedzaam naast elkaar be staan van kapitalisme en communis me samenvalt met dc opening te Mos kou van de internationale economi sche conferentie een conferentie, die openlijk een uitbreiding van de handel tussen Oost en West nastreeft, ondanks hun uiteenlopende economi sche systemen. De Russische bladen brachten de boodschap in grote opmaak, doch zonder commentaar. Alleen de „Prav- da" noemde Stalins antwoorden „een historisch document". Jlavteitje Do goeden haten de zonde uit liefde tot de deugd.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1