Het vredesverdrag met Japan aan critiek onderworpen Grote bezwaren voor dienstplichtige jongemannen %)e candidaat da demaaaten? Chefarine „4" doet wonderen Credietbeperking tijdelijk buiten werking gesteld Gloster Meteor verongelukt Vwide. WOENSDAG 2 APRIL 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Tweede Kamer De „achtergebleven gebieden" De Tweede Kamer heeft Dinsdag middag z.h.s. met aantekening, dat de GPN geacht wilde worden te hebben tegengestemd haar goed keuring gehecht aan een wetsont werp tot machtiging tot het van rijkswege garanderen van geldlenin gen ten behoeve van het aankopen, oprichten en inrichten van de gebou wen en terreinen van de gesulbsi- dieerde stichting „Internationaal Op leidingscentrum voor Luchtkarte- ring" te Delft. Deze machtiging geldt tot een bedrag van vijf millioen gulden. Daarna is de algemene beraadsla ging over de begrotingswijzigingen in verband met de deelneming van het rijk in de uitvoering van de eer ste phase van de ontwikkelingsplan nen voor een aantal achtergebleven gebieden voortgezet. Dc heer BORST (CPN) was var mening, dat de werkloosheid is ge stegen, omdat die plannen niet zijn ter hand genomen. De heer KROL (CH) merkte o.a. op, dat Den Haag Groningen nog steeds laat zitten met 475 kilometer provinciale weg. De heer MA-ENEN (KVP) vroeg of het niet gewenst is te komen tot wederinstelling van het Verkeers- fonds. Z. i. is het Zuiden bij het ver delen van de koek stiefmoederlijk bedeeld. Hij wilde voorts Volendam uit zijn isolement gehaald zien. De heer HOOGCARSPEL (CPN) zei, dat niet geconcludeerd mag wor den, dat de werkloosheid zal ver minderen door deze ontwerpen. De Minister van Economische Za ken, de heer VAN DEN BRINK, merkte in zijn antwoord op, dat het devies, waarmee het werk is ter hand genomen, is geweest: als het niet kan zoals het moet dan moet het maar zoals hot kan. De bedoeling is dit jaar het bedrag te besteden, dat in de wetsontwerpen is genoemd. Het is een voorbereiding, volgend jaar zal een niet onaanzienlijk hoger bedrag moeten worden uitgetrokken. Het bedrijfsleven is z.i. voldoende géhoord door het inwinnen van ad viezen der economisch-technologische instituten. Er moet z.i. op gerekend worden, dat in de periode 19531968 300 a 400.000 mensen in de industrie werk moeten vinden. Gestreefd zal moeten worden naar spreiding, daar niet alle industrie in het Westen kan worden samengetrokken. Bij die spreiding zal toch een regionale con centratie nodig zijn. De Minister van Verkeer en "Wa terstaat, de heer WEMMERS, ver klaarde o.a., dat het niet de bedoe ling is de normale werkzaamheden van de Rijkswaterstaat te beperken. De drie wetsontwerpen zijn ten slotte z.h.s. aangenomen. In de avondvergadering zyn voorts enige wetsontwerpen van eenvou dige aard goedgekeurd. O.m. is z.h.s. aangenomen het wetsontwerp, hou dende vrijstelling van omzetbelas ting voor het opnemen van adver tenties en goedkeuring van het Kon. Besluit van 12 Januari 1952, hou dende gedeeltelijke schorsing van de heffing van invoerrecht op couran tenpapier. Z.h.s. is goedgekeurd een voorstel van de heren Romme c.s. tot wijzi ging van artikel 116 van het regle ment van orde der Kamer, welk voorstel tot doel heeft het vragen- recht beter aan zy'ri doel te doen beantwoorden. JAPAN. Vervolgens is nog een aanvang ge maakt met de algemene beraadsla ging over het wetsontwerp tot goed keuring van het op 8 September 1951 te San Francisco gesloten vredesver drag met Japan. De heer DE KADT (Arb.) meen de, dat men, aannemende, dat de ne derlaag gewerkt heeft, met een zekere mate van vertrouwen de ver dere ontwikkeling van Japan in een voor de democratie betrouwbare zin, kan tegemoet zien. Men moet het Japan niet onmogelijk maken vol waardig deel te nemen aan de we reldontwikkeling door het grote schadeloosstellingen op te leggen. De heer WELTER (KNP) noemde het verdrag de epiloog van de som bere tragedie, die in 1942 is begon nen. Het is tc betreuren, dat ons land niet is toegelaten tot een diepgaande voorbereiding van het verdrag, dat de heer Weiter zag als een nieuw Amerikaans experiment, waarvan de uitkomst op ziin minst onzeker is. De heer KORTHALS (VVD) be toogde, dat Nederland naar de mate van zijn vermogen een krachtige bij drage aan de geallieerde oorlogvoe ring heeft geleverd. Over de gebrach te offers wordt internationaal ge makkelijk heengelopen. Hij protes teerde tegen de veronachtzaming van de belangen van duizenden der onzen. Nederland had op betere wijze in de gelegenheid moeten zijn ge steld zijn bezwaren te doen horen en de geallieerden hadden daaraan te gemoet moeten komen. Geen verdrag zou een nadeel voor Nederland zijn en daarom zal de frac tie voorstemmen. De heer SCHMAL (CH) meende, dat de alles beheersende vraag is wat het verdrag betekent voor ons land en voor ons volk. De Amerikanen hebben ten aanzien der kleine part ners allesbehalve democratisch ge handeld. Kamer ontevreden Over aankoop van pand Pander Verschenen is het verslag van de begrotingscommissies der Tweede Kamer over het ontwerp van wet tot aankoop van een pand van de N.V. H. Pander en Zn. te 's-Gravenhage. Hoewel de begrotingscommis sie overtuigd is van de behoefte, welke bestaat aan een uitbrei ding van de magazijnruimte voor het rijk, betreurt zij het ernstig, dat tot aankoop van het pand van de N.V. Pander te 's-Gravenhage reeds is overge gaan, voordat de goedkeuring van de Staten-Generaal was ver kregen. De motivering van deze handelwijze acht de commissie weinig overtuigend en een na dere adstructie ten deze zou zij zeer op prijs stellen. Met name zou men bijv. willen vernemen, wanneer de onderhande lingen met de N.V. Pander zijn be gonnen en op welk tijdstip deze zijn geëindigd. Indien de minister inder daad in een dwangpositie verkeerde, had hij zich dan in elk geval niet met de vaste commissie voor We deropbouw en Volkshuisvesting kun nen verstaan? Een dergelijk overleg ware wel vetre te verkiezen boven een weg a:s thans is gevolgd en waarbij de Kamer praktisch voor een voldongen feit wordt geplaatst. Wat zouden immers de gevolgen zijn. in dien de Staten-Generaal hun sanctie niet aan het voorstel zouden geven?, zo vraagt de commissie zich af. Wat de aankoop zelf betreft, zou Te elf uur is de vergadering ver- I men gaarne vernémen, welke daagd tot heden- Donderdagmiddag. I vraagprijs van het pand was, en hoe Zeer vele Tweede Kamerleden: Verschenen is het verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp houdende voorzieningen ten aanzien van de duur der herhalingsoefenin gen 1952, 1953 en 1954. Hieraan is het volgende ontleend. Vrij algemeen was men van oor deel, dat het onderhavige voorstel moest worden aanvaard, indien een langere duur van de herhalings oefeningen nodig is om de Neder landse troepen het beslist noodzake lijke peil van geoefendheid te doen bereiken. Dat deze langere duur voor de jaren 1952, 1953 en 1954 inder daad noodzakelijk is, heeft de rege ring aannemelijk gemaakt. Zeer vele leden stelden de vraag, of voor alle legeronderdelen van de gevraagde bevoegdheid voor de maxi male duur van 90 dagen gebruik zal worden gemaakt. Er werd in dit ver band op aangedrongen, dat, wanneer de materieelvoorziening voor de on der de wapens te roepen herhalings- plichtigen niet zodanig is, dat rede lijk geoefend kan worden, de rege ring alsdan de bedoelde lichtingen niet oproept. Ook betreurden deze leden, dat nauwelijks aandacht is geschonken aan de grote bezwaren, die er bij de betrokkenen uit voortvloeien. Deze doen zich vooral gevoelen bij het zoeken of behouden van een betrek king en bij het maken van promotie. Zelfs overheidsdiensten houden dik wijls bij benoemingen e.d. rekening met de vraag, of betrokkenen voor kortere of langere tijd herhalings oefeningen moeten doen, dan wel geheel vrij zijn van militaire dienst. Gevraagd werd of de regering niet tegen een dergelijke minder juiste wijze van optreden van hogere en lagere overheidsdiensten maatrege len meent te moeten nemen. Dat er in het bedrijfsleven met de militaire verplichtingen van de werknemer of aspirant-werknemer in grote mate rekening wordt gehouden, is bekend. Gevreesd werd, dat door dit voorstel de moeilijkheden nog groter zullen worden. De vraag werd gesteld, of de regering ter zake reeds contact had opgenomen met het georgani seerde bedrijfsleven. Zou het niet aanbevelenswaard zijn, ter zake het advies van de S.E.R. in te winnen? Deze leden achtten het redelijk, dat de regering de ongunstige finan- Nu President Truman heeft medegedeeld, dat hij zich niet opnieuw candi daat laat stellen voor het presidentschap der Verenigde Staten, concentreert alle aandacht zich op Adlai Stevenson, gouverneur van Illinois. Men neemt aan, dat de Democratische Conventie hem candidaat zal stellen en dat Tru man hem zal steunen. Stevenson op het spreekgestoelte, wuivend tot zijn aanhangers, na de verklaring van Truman. ciële gevolgen, die een en ander voor de dienstplichtigen van de op te roe pen lichtingen heeft, tot het uiterste beperkt. De kostwinnersvergoeding zal in dit verband in vele gevallen geen voldoende soulaas bieden. Ge vraagd werd, of de regering bereid is een verdergaande vergoedings regeling voor de bij dit ontwerp be trokken dienstplichtigen tot stand te brengen. Of is zij voornemens andere maatregelen te treffen om deze zwaardere belasting voor bepaalde herhalingslichtingen zoveel mogelijk te compenseren? Tenslotte vroegen deze leden nog, welke lichtingen bij deze herhalings oefeningen betrokken zullen zijn. Nieuwe rangen bij leger en luchtmacht Bij de Nederlandse strijdkrachten zijn twee nieuwe rangen ingevoerd. Tussen de rangen van kolonel en generaal-majoor is bij de landmacht ingesteld de rang van brigade-gene raal en bij de luchtmacht de rang van commodore. Tot brigade-generaal zijn bevor derd meldt het Alg. Dgbl. de inspecteur der artillerie, kol. J. M. Steenmetz; de inspecteur der verbin dingsdienst, kol. J. J. Marlet; de in specteur der intendance, kol. P. J. Bont; de kolonel van de garde gre nadiers, K. F. Puffius, gouverneur der Kon. Militaire Academie; de kol. van de artillerie, J. Portheine, hoofd afdeling opleidingen van de staf van de inspecteur-generaal. Met het instellen van de rang van brigade-generaal bij de landmacht en commodore bij de luchtmacht zijn tevens de distinctieven van de daar boven liggende rangen, gen. majoor, lt. generaal en generaal veranderd. De kolonel-vlieger-waarnemer J. v. d. Werff, commandant ludhtverdedi- ger, is benoemd tot commodore. hoog het door de deskundigen die naar men veronderstelde, geraad pleegd zullen zyn is getaxeerd. Wat is met de N.V. Pander overeen gekomen, voor het geval de kosten van het ongedaan maken van de zon der vergunning plaats gehad hebben de verbouwing meer of minder zou den zijn dan het bedrag, waarmee bij de prijsbepaling rekening is gehou den? Ook werd in de commissie de vraag gesteld, of het pand door zijn ligging in de binnenstad, niet bijzonder duur is, en of de plaats wel voldoende vei ligheid biedt om als opslagruimte te dienen, o.m. van voorraden voor de burgerlijke verdediging. MOEILIJKHEDEN VAN HUUR AUTO-ONDERNEMERS Het Tweede Kamerlid Maenen (K.V.P.) heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat schriftelijk de volgende vraigen gesteld: 1. Is het juist, dat de bestaans mogelijkheid van vele huurauto-on dernemers in ernstige mate wordt bedreigd ten gevolge van de vermin derde vraag naar vervoergelegen- heid en de verhoogde exploitatie kosten? 2. Acht de minister het niet ge wenst, dat thans wordt overgegaan tot het in het leven roepen van ad vies-organen, waartoe de mogelijk heid is gegeven door het opnemen in 1949 van artikel 47bis in de wet autovervoer personen en waardoor voor de gemeentebesturen de gele genheid zal worden geopend over aanvragen van huurautover gunningen deskundig advies in t< winnen? 3. Is de miniser bereid te bevor deren, dat de algemene maatregel van bestuur, bedoeld in artikel 47bis van de wet autovervoer personen, spoedig wordt uitgevaardigd? TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN F 0.75 De bom-brief Een voorlopig onderzoek heeft aangetoond, dat de geruchtmakende brief, die aan de leider van de Duit se onderhandelingsdelegatie te Den Haag is gezonden, inderdaad een explosieve stof bevatte. Niet kon worden medegedeeld, met welke soort ontplofbare stof men te doen heeft. e Nederlandse politie is aller- wege doende met nasporingen om te trachten de afzender(s) van deze brief in handen te krijgen. Ver wacht wordt, dat dit onderzoek ten minste enige dagen in beslag zal nemen. 5000 boerderijen t.b.c.-vrij Sedert 20 Mei 1951 tot eind Fe bruari 1952 zijn ongeveer 83.000 run deren, die tuberculeus reageerden, voor slachtpremie aangeboden. Tot die datum hadden reeds 3059 rundveehouders hun veebeslag vrij van reactie-dieren gemaakt, hoewel zulks pas tegen 1 Mei was voorge schreven. 1985 Andere rundveehou ders deden hetzelfde, hoewel voor hen de verplichting tot het t.b.c.-vrij zijn van het veebeslag eerst later dan Mei 1952 valt. Meer dan 500 bedrijven zijn se dert het begin van de landelijke be strijding in Mei van het vorige jaar tuberciüose-vry gemaakt. Hierbij dient in aanmerking te worden ge nomen, dat in de provincie Fries land, alsook andere streken van ons land (b.v. in delen van Drenthe en Zuid-Holland) reeds voordien uit sluitend tb.c.-vrye stallen voorkwa men. De Nederlandse Bank heeft haar bijzondere restrictieve maatregelen op het terrein der credietverlening met ingang van heden tijdelijk bui ten werking gesteld. Dit besluit heeft zij genomen, ge zien de ontwikkeling van de crediet- geving door de banken aan het be drijfsleven in de laatste maanden. Deze ontwikkeling lijkt haar geen aanleiding meer te geven tot toepas sing der credietbeperkende maatre gelen onder de huidige omstandig heden. Reeds betrekkelijk spoedig na de invoering op 1 Januari 1951 is de credietrestrictie weer buiten werking gesteld. Dit besluit houdt ongetwij feld verband met de verbeterde de- viezenpositie van Nederland, waar door de noodzaak tot het opleggen van beperkingen aan de credietver lening is komen te vervallen. Reeds eerder werd de credietver lening door De Nederlandsche Bank verlicht door de verlaging van het disconto met een Y waardoor de rentetarieven op lager peil konden worden gebracht. Ook mag worden aangenomen vervolgt de financiële medewerker van de „Tel." dat de credietbe perking niet zo veel zin meer had. Aanvankelijk waren vele banken er geducht aan gebonden, doch de voor zichtige voorraadpolitiek van het bedrijfsleven heeft er reeds toe ge leid, dat de banken van de beper king weinig of geen hinder meer on dervonden. De credieten waren reeds automatisch voor een goed deel bin nen voorgeschreven grenzen gedaald. DODELIJKE VAL UIT RAAM. Gistermiddag omstreeks half twee wilde een 72-jarige vrouw, C. H. Smits, aan de voorzijde van haar woning in de Willemstraat te Am sterdam, een wasrekje vastzetten. De vrouw verloor haar evenwicht en viel uit het raam van de eerste etage. In het Wilhelminagasthuis werd de dood geconstateerd. Verdacht van valsheid in geschrif te stond veertien dagen geleden voor de Haagse rechtbank terecht de besteller T. B. van Z. Hij zou een acte van uitreiking van het kanton gerecht vervalst hébben, zeggende dat deze in persoon betekent was. Verdachte ontkende ter zitting. De getuige mevr. WeynschenkPlan- tenga verklaarde destijds, dat het bewuste stuk, dat bestemd was voor haar zoon, bij haar in de gang ach ter de gasmeter was gevonden. De officier had vrijspraak gevor derd en de uitspraak was conform deze eis. Omgekomen piloot wordt te Alphen a.d. Rijn begraven Gistermorgen omstreeks kwart over tien is bij het gehucht Deurnin- gen, op zeven kilometer afstand van de vliegbasis Twenthe, een Gloster „Meteor" straaljager verongelukt. De piloot is om het leven gekomen. De „Meteor" is volkomen vernield. De machine heeft een hele reeks bo men geraakt, voordat zij tenslotte terecht kwam in een weiland. Het toestel ligt op circa honderdvijftig meter afstand van de driesprong DeurningenWeersseloGammelke. De „Meteor" kwam uit de richting van de vliegbasis Twenthe zeer laag aangevlogen. Een ooggetuige die wij spraken had als enige bijzonderheid opgemerkt, dat de machine erg laag vloog. Het verongelukte vliegtuig, dat be hoorde tot een formatie van vier, kwam met een der andere toestellen in botsing, zo vernemen wij van be voegde zijde. Dit andere toestel werd slechts licht beschadigd en kon veilig op de vliegbasis landen. De brokstukken van het toestel liggen over 200 meter verspreid. De bestuurder van de verongeluk- I te „Meteor" was de 22-jarige ser geant-vlieger J. H. Nagtegaal, die in Soest werd geboren en wiens moe- der de wed. Nagtegaal sinds twee jaar te Alphen aan den Rijn woont. Hij was sinds October 1951 leer-J ling op de jachtvielgschool van de vliegbasis Twenthe. De verongelukte was ongehuwd. De begrafenis zal vermoedelijk Vrijdag te Alphen aan den Rijn plaats vinden. LES VLIEGTUIG VERNIELD BIJ NOODLANDING TE REEUWIJK. Gistermiddag heeft de leerling vlieger L. Brunt, die met een Tiger Moth (PH-HAP) van de Rijkslucht vaartschool Ypenburg een oefen- vlucht maakte, bij Reeuwijk een noodlanding gemaakt. Het toestel kwam in een sloot te recht en werd volkomen vernield. Brunt bleef ongedeerd. Kolendamp tijdens radio-kerkdienst NIEUWE GROEIVITAMINE ONTDEKT Aan het vitamine-alphabet is sinds kort een nieuwe vitamine toegevoegd, nl. de „rentespaarbrief-vitamine", die geld binnen 19 jaar tot meer dan het dubbele laat aangroeien. In 1974 heeft het zelfs 2 y3 maal zijn oor spronkelijke waarde gekregen. Geef ook Uw geld een dosis groei- vitaminen en koop een of mee* rente- spaarbrieven van de Nationale Le ningen voor de Woningbouw. Verkrijgbaar- bij banken of com- missionnairs in effecten (in stukken van 100.en 25.en bij de postkantoren (in stukken van 25. U kunt ze ook bij de Postchèque- en Girodienst bestellen. (Advertentie) Naar eerst thans bekend is gewor den heeft zich in de nacht van Zon dag op Maandag in een woning aan de stille Utrechtsestraatweg te Jut- phaas een geval van kolendampver giftiging voorgedaan, dat aan de 72- jarige G. L. het leven heeft gekost, terwijl diens zuster in hoogst ernsti ge toestand naar het ziekenhuis te Utrecht werd vervoerd. Het tweede slachtoffer is nog steeds buiten be wustzijn. De broer en zuster wonen bene den; de bovenverdieping wordt be woond door het gezin De G. De heer De G. bracht het weekeinde te IJs- selstein ööor Toen hij terugkeerde kwam hij tot de ontdekking, dat by zijn benedenburen de radio hard aan stond, terwijl er verder in het huis geen enkel teken van leven was Hij klopte bij de familie L. aan, maar kreeg geen gehoor. Toen hij ten slotte de deur opende en de kamer binnen trad, rook hij een sterke gaslucht Broer en zuster zaten beiden in een stoel, doch gaven geen teken van le ven meer De direct ontboden ge neesheer kon bij de 72-jarige L. slechts de dood constateren; bij zijn zuster klopte het hart nog maar nau- weliiks hoorbaar. Het staat wel vast, dat het drama jieh reeds Zondagavond heeft afge speeld, want de radiogids lag open bij de kerkdienst welke Zondagavond werd uitgezonden. (N. v. d. D.) DYNAMIETPATROON IN DE EIERKOLEN Toen Maandagmiddag de 46-iarige kolentremmer A. D. in de Reitz- straat zijn kachel met eierkolen wil de vullen, zag hij op het laatste mo ment een vreemd voorwern tussen de kolen. Met een tang haalde hij het ding eruit, dat op het zelfde moment explodeerde, waarbij de man vrij ernstige verwond inen opliep. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd, vanwaar hij na te zijn verbonden weer huiswaarts kon gaan. Men ver moedt, dat hot voorwerp een dvna- mietpatroon was, die in de mijnen tussen de kolen was geraakt. KOLENLOSSER IN VISSERS HAVEN VERDRONKEN. In de nacht van Zaterdag op Zon dag is in de IJmuidense vissershaven de 58-jarige kolenlosser G. Oudmaat uit IJmuiden tydens het noodweer bii het aan boord f»aan van een kolen- lichter, de VS. 32, uitgegleden en met zijn fiets over boord geslagen. De politie, die Zondagmiddag pas ver wittigd werd, heeft na drie uur dreg gen het ontzielde lichaam opgehaald. MAN BESTEELT ZIJN ZIEKE ZUSTER De Haagse recherche heeft de 59- jarige kleermaker J. A. G. gearres teerd, die zijn zieke zuster heeft be stolen. Nadat zij ernstig ziek naar een ziekenhuis was vervoerd, was G. die in geldgebrek verkeerde, haar woning binnengedrongen en had hij haar postgiroboek weggenomen. Hij vervalste haar handtekening op een overschrijvingsformulier en liet het saldo van 325 op zijn eigen reke ning zetten. De man verklaarde dat hij op het overlijden van zijn zuster HAAGSE RECHTBANK. Geld uit brieven. Een voormali ge PTT-beambte uit Leiden werd door de Haagse Rechtbank veroor deeld tot acht maanden gevangenis straf waarvan de helft voorwaarde lijk en met een proeftijd van drie jaar en aftrek van voorarrest. De man had zich gedurende lange tijd bankbiljetten toegeëigend uit brieven. Zijn weekgeld droeg hy thuis trouw af, maar deze „bijver dienste" gebruikte hij voor drank en spelen op de poardenrennen. Met een verrekijker hadden rechercheurs hem bespied toen hij op het postkantoor aan het werk was en zo wasehy uit eindelijk door de mand gevallen. De officier van justtie had een jaar ge- eist, waarvan de helft voorwaarde lijk. NIET DRINGEN BIJ DE TREINEN. Tot zes weken gevangenisstraf veroordeelde de Utrechtse politie rechter de 36-jarige groentenhande- laar J. A. uit Tiel, die op 26 Novem ber op het perron van het Centraal Station te Utrecht een medereiziger, zekere C. K. uit Rietveld tydens een der veelvuldig voorkomende trein- bestormingen ernstig met een zweep mishandelde. „Het wordt hoog tijd dat er nu eens een eind komt aan het onhebbelijk gedrag van vele treinreizigers om zich al dringend en vechtend een plaats te veroveren in de binnen komende treinen", zo motiveerde de rechter dit vonnis. De officier van Justitie had drie weken gevangenis straf geëist. had gespeculeerd. Pinay's politiek goedgekeurd Het Franse parlement heeft gis teravond met 367 tegen 237 stemmen een regeringsmotie aanvaard om het debat over de Tunesische kwestie tot 20 Mei uit te stellen. In feite komt dit neer op een goedkeuring door het parlement van de Tunesi sche politiek van premier Pinay. Tot de voorstemmers behoorden de Gaullisten, gematigd conserva tieven, radicalen, radicaalgezinden en de meeste volksrepublikeinen. Socialisten, communisten, ongeveer 25 volksrepublikeinen en 4 of 5 ge matigd conservatieven stemden te gen d.w.z. allen, die zich tegen de regeringspolitiek in Tunis verzetten, op de paar gematigd conservatieven na, die de concessies aan de Tune- siërs afkeuren. Economische conferentie te Moskou Naar schatting vijf honderd zaken lieden en economische deskundigen komen in Moskou aan voor de inter nationale economische conferentie, die Donderdag aldaar begint. Zij zul len bijeenkomen in het huis van de vakverenigingen en spreken over middelen om de handelsbetrekkingen tussen Oost en West te verbeteren en uit te breiden. De conferentie heeft geen officieel (regerings) karakter. De Westelijke wereld is vertegenwoordigd door per sonen uit Engeland, Frankrijk, Italië, Nederland, Scandinavië Latijns-Ame- rika en de V.S., de Oostelijke wereld door personen uit de Sowjet-Unie, China Oost-Duitsland, Tsjecho-Slo- wakije, Polen en andere Oost-Europe- se staten. Er zijn tevens personen uit India, Pakistan, Birma en Indonesië. Economische bureaux van de Ver enigde Naties zullen eveneens verte genwoordigd zijn. Atoomproeven in Nevada Een felle oranje-rode lichtflits, die duidelijk zichtbaar was, ondanks het heldere weer. verraadde gisteren te Las Vegas dat een nieuwe serie proeven met atoomwapens in de Amerikaanse staat Nevada begonnen was. De ontploffing had volgens de waarnemers kennelijk in de lucht plaats. Het oefenterrein ligt onge veer 50 kilometer in Noordwestelij ke richting van Las Vegas verwijderd in de Yuca-vlakte. Een ontploffing werd in de stad niet gehoord en ook werden geen schokken waargeno men. De Amerikaanse commissie voor Atoomenergie heeft meegedeeld, dat de bom uit een vliegtuig werd ge worpen, waarschijnlijk een B-29, en dat geen troepen of dieren aan de proef deelnamen. De ontploffing was niet zo hevig als de zeven ontploffingen die in de afgelopen herfst tot stand zijn ge bracht. In de rookkolom die opsteeg, werden verschillende zwarte vegen waargenomen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6