Extra subsidie voor Reuvens en tractor voor Sportstichting Ver. „Oud Leiden" gaf weer interessant aar boekje uit Ir. Y. Ykema bescheiden, doch hartelijk gehuldigd De Leidse H.K.W. huldigde negen Jubilerende leden Onstuimig weer op komst WOENSDAG 2 APRIL 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Voorstellen aan de Leidse Raad Zoals gisteren reeds gemeld, ral de Gemeenteraad van Leiden op Maandag 7 April, 's middags om twee uur in openbare vergadering bijeenkomen. Hier volgen nog enige voorstellen, die gisteren in de agen da reeds genoemd zijn. EXTRA SUBSIDIE VOOR „REUVENS". Het bestuur van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens", verzoekt een zodanige verhoging van het gemeentelijke subsidie te be werkstelligen, dat daarmede 't tekort over het jaar 1951 en de over de daarop volgende jaren te verwach ten tekorten kunnen worden gedekt. Helaas gaat het mei de financiële positie van „Reuvens" sterk bergaf; immers, bedroeg het nadelig saldo over 1949 nog slechts 1.717.51, over 1950 steeg het nadelig saldo reeds tot 5.545.95, terwijl het tekort over 1951 8.229.bedroeg. En dat on danks de met ingang van 1 Januari 1951 ingevoerde nieuwe contributie- en leestarieven. Over 1952 wordt het tekort geraamd op 9.220.Deze ongunstige financiële toestand is in hoofdzaak te wijten aah de hogere sociale lasten, de sterk gestegen boe kenprijzen, de in 1950 uitgevoerde restauratie van het oude gebouw Breestraat 25 en de hoge kosten van onderhoud van dat gebouw en van het perceel Plantage 6, dat in ge bruik is als jeugdbibliotheek en uit leenfiliaal. Het bestuur ziet geen kans door bezuiniging op de uitgaven in krimping van het personeel had reeds in 1950 plaats of door een nieuwe en dan nog wel zeer drasti sche verhoging van de tarieven, uit de impasse te komen en volgt het voorbeeld van andere leeszalen om tot verhoging van heb gemeentelij ke subsidie te geraken. Wil men de Leeszaal en Biblio theek „Reuvens", die voor onze stad van grote betekenis is behouden, dan schijnt B. en W. geen andere oplos sing mogelijk dan deze, dat de ge meente zich voor deze instelling een niet onaanzienlijk financieel offer getroost. Na ampele overweging zijn B. en W. dan ook tot het besluit gekomen de Raad in overweging te geven aan „Reuvens" boven het normale sub sidie een bijdrage toe te kennen van 8.500.in het op 9.220.geraam de tekort over 1952. AANSCHAFFING TRACTOR VOOR SPORTSTICHTING. Door het bestuur van de Sport stichting is gevraagd een nieuwe trac tor met aanhangwagen te mogen aanschaffen. Met de thans in ge bruik zijnde tractor is het niet mo gelijk gebleken de in het maaisei- zoen nodige werkzaamheden te ver richten, aangezien de capaciteit on voldoende is, vooral voor de nieuwe sportvelden aan de Haarlemmertrek vaart. Proefnemingen hebben uitge wezen, dat een zwaardere tractor ook voor het maaien van de nieuwe velden geschikt is. Het ligt in de be doeling een tractor aan te schaffen, die op petroleum loopt, waardoor de kosten van het brandstof-verbruik aanzienlijk lager zullen zijn dan die van de ingebruik zijnde benzine-trac tor. De aanhangwagen is nodig voor het vervoer van graszoden, mestaar de, puin, e.d., welk vervoer thans aan derden moet worden opgedragen, hetgeen zeer kostbaar is. De kosten van de nieuwe tractor worden geraamd op 6.650.welk bedrag in 4 jaren zal worden afge schreven, die van de aanhangwagen op 1000.af te schrijven in 3 ja ren Voor 1952 zal het subsidie aan de sportstichting in verband met deze aanschaffing derhalve met het drag van de afschrijving ad 1997. V« maai 6650plus 1/3 maal 1000.moeten worden verhoogd. SUBSIDIE MEDISCH OPVOEDKUNDIG BUREAU. Op de gemeentebegroting voor het jaar 1951 werd wegens subsidie aan de Stichting Medisch Opvoedkundig Bureau een bedrag uitgetrokken van 850.Ook voor de jaren 1947, 1948 1949 en 1950 werd dit bedrag op de gemeentebegroting geraamd, welk bedrag voor de jaren 1947 en 1948 nader werd bepaald op 1700.—. Ver hoging van het subsidie bleef voor 1949 en 1950 achterwege, omdat in twijfel werd getrokken, of de werk wijze en outillage van het Bureau wel aan de te stellen eisen voldeden. In het begin van het afgelopen jaar heeft de werkwijze van het Bureau een belangrijke verbetering onder gaan. Het werd doelmatiger gehuis vest; door een uitbreiding van de staf werd het niet alleen mogelijk een groter aantal kinderen te onderzoe ken, doch won ook het onderzoek zelf aan waarde. B en W. zijn van oordeel, dat er onder deze omstandigheden, nu ook de financiële positie van de stichting daartoe aanleiding geeft, termen aan wezig zijn het bedrag van het subsidie nader onder ogen te zien. Op de be groting der instelling voor 1951 is wegens gemeentelijke bijdragen een ontvangst van 2600.geraamd. Desondanks sluit de begroting nog met een tekort van 920. H i. dient de gemeente Leiden te subsidiëeren tot een zodanig gedeelte van het genoemde bedrag van 2600.- als overeenkomt met het percentage, dat het aantal Leidse kinderen van het totale aantal uitmaakte. Aldus berekend, kan de bijdrage van deze gemeente voor 1951 op 1625.wor den gesteld. Het belang van het bu reau in aanmerking genomen, komt dit bedrag B. en W. redelijk voor. Met Pasen hoopt de directie van „De Lakenhal" een tentoonstelling gc- reed te hebben, gewijd aan het werk I geheven. GEM. AANKONDIGING BESTRIJDING AARDAPPELMOEHEID. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemene kennis, dat de Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening bij zijn beschikking van 4 Maart 1952, no. 3/383 afd. P. A., de lijst, behorende bij de „Beschik king gebieden Aardappelmoeheid", heeft aangevuld met het hierna om schreven gebied. Kadastraal: Leiden M. 1442. Omschrijving: Het gebied gelegen ten Noorden van de spoorlijn Leiden Woerden, tussen deze spoorweg en de Kastanjekade. Vanaf de overweg bij de Herenstraat tot aan de krui sing met de tramlijn LeidenDen Haag. Oppervlakte in aren pl. m. 78.40. Binnen het aangewezen gebied is de teelt van aardappelen en tomaten verboden. Ook is verboden de teelt van bloembol-gewassen, boomkweke rij-gewassen, koolplanten, koolraap- planten, stekbieten en dergelijke ge wassen, voorzover zij bestemd zijn om als voortplantingsmateriaal te worden gedistribueerd. Van deze verboden wordt onthef fing verleend voor de teelt van aard appelen en van de krachtens de Wet Bestrijding Aardappelmoeheid aan gewezen gewassen, indien deze teelt reeds was aangevangen vóór de da tum van deze bekendmaking, en wel voor wat betreft de teelt van aard appelen, bloembolgewassen, boom kwekerij-gewassen en vaste planten onder de volgende voorwaarden: a. dat voor het rooien en vervoeren van deze gewassen ten minste 48 uren van te voren schriftelijk toe stemming wordt gevraagd aan de ambtenaar van de Plantenziekten- kundige Dienst, binnen wiens ressort de gewassen worden geteeld; b dat het rooien en vervoeren van deze gewassen slechts geschiert na verkregen toestemming als bedoeld onder a, en met inachtneming van de daaromtrent door of vanwege de Di recteur der Plantenziektenkundige Dienst gegeven aanwijzingen. Leiden, 31 Maart 1952. 8675 De burgemeester van Leiden, F. H. VAN KINSCHOT. Zoals gisteren reeds gemeld, heeft de Vereniging „Oud Leiden" dezer dagen het 44ste Jaarboek jj voor Geschiedenis en Oudheidkunde van Leiden en Omstreken (1952), kort weg het Leidse Jaarboekje, het licht doen zien. Onder leiding van de heer E. Pelinck heeft de redactie wederom een interessant geheel kunnen sa menstellen, dat vooral ook voor de toekomst, wanneer onze tijd eenmaal geschiedenis zal zijn, van groot be lang is. Na de gebruikelijke verslagen, waarin de activiteiten van de ver eniging, de commissie „Het Leidsche Woonhuis" en de Commissie voor Volkskunde worden beschreven, vindt men de korte kroniek van Lei den en Omstreken van 1951, die de belangrijkste gebeurtenissen uit de Sleutelstad en de omliggende dorpen memoreert. Een In Memoriam werd gewijd aan D. Taat, Katwijk; J. H. Holwerda, mr, A. v. d. Sande Bakhuyzen, Fran co Mendes, prof. dr. W. A. Kuenen, B. Buurman. J. B. dc Koning, P. L. Zwetsloot, Hoogmade, J. G. Slothou wer, Voorschoten; D. Jaeger, M. Key en dr. J. H. van Lessen. De heer W. C. Braat wijdde een zeer interessante bijdrage aan „Ley- thon", de oorsprong van Leiden, op de plaats van het tegenwoordige Lei derdorp, waar hij in 1950 enige op gravingen verrichtte en merkwaar dige vondsten deed. Ter gelegenheid van een causerie voor „Oud Leiden" schreven wij reeds eerder over dit onderwerp. De heer Braat komt tot de conclusie, dat Leython blijkbaar al in de 8e eeuw bestaan heeft. Mej. Annie Versprille schreef een zeer lezenswaardig artikel over het Sint Catharinagasthuis, dat reeds vóór 1276 aan de Breestraat gesticht moet zijn, op de plaats waar thans de Waalse kerk staat, en dat na een kwijnend bestaan gedurende de laat ste tientallen jaren in 1799 werd op- van de zo belangewkende schilder Floris Vers ter. In 1927 werd reeds ter gelegenheid van het overlijden van deze Leidse kunstenaar een tentoon stelling in „De Lakenhal" gehouden. Thans na 25 jaar zal dit wederom ge schieden. Het doel van deze tentoonstelling is niet alleen Verster tc eren, maar ook dc jongeren meer met zijn werk ver trouwd te maken. Behalve uit een aantal particuliere verzamelingen, w.o. die van dr. H. P. Bremmcr, is vooral een keuze ge maakt uit dc buitengewoon rijke ver zameling van het Rijksmuseum Kröl- lerMüller, het Stedelijk Musum te Amsterdam, het Gemeentemuseum te 's-Gravenhagc en het Museum Boy- mans te Rotterdam. DUIZENDSTE GEBOORTEDAG VAN AVICENNA. Herdenking in Leidse Universiteit. Op Vrijdag 4 April a.s. zal in het groot-auditorium van de Rijksuniver siteit te Leiden de duizendste geboor tedag van de Arabische litterator, wijsgeer en medicus Avicenna wor den herdacht. De herdenking begint te 16 uur. Het woord zal worden ge voerd door: prof. dr. G. W. J. Dre- wes ,Dc plaats van Avicenna in de Arabische letterkunde", prof. dr. F. L. R. Sassen: „De betekenis van Avi cenna voor de Westerse wijsbegeerte", dr. K. T. A. Halbertsma: „De bete nis van Avicenna voor de genees kunde." De plechtigheid, welke het karakter heeft van een publieke se naatszitting, zal worden bijgewoond door de gezant van Iran, Hussein Na- vab. InterreSsant is ook de bouwge schiedenis van het hofje Meermans burg aan de Oude Vest, beschreven door J. Terwen-de Loos. De heer E. Pelinck beschrijft een onbekende Liefde en Vriendschap 1WIET Passie-Zondag is de Pas- sietijd, de Lijdcnstijd begon nen. Elke H. Mis en elke H. Communie is een herinnering aan Christus' barre lijden. Hij heeft immers, toen Hij de H. Mis instelde, gezegd: „Doet dit ter herinnering aan Mij." Alsof Hij zeggen wilde: vergeet toch nooit, wat Ik voor u deed cn leed. Elke dag, elk moment van de dag herinnex-t de Kerk ons aan Jezus' tormenten, want elke dag, elk moment van de dag staat op een hoek of kant van de we reld een priester met het brood en de wijn en doet, wat Jezus deed, het brood en de wijn ze genen, danken en de woorden van de Consecratie uitspreken. En toch, toch wil de Kerk veer tien dagen van het jaar heel bijzonder wijden aan die kost bare herinnering. Want zij weet 't zo goed, die herinnering kweekt liefde en vriendschap. Nu is 't zeker wel de tijd, om aan de Donderdag-actie van de Vriendenkring ter ere van het H. Sacrament te denken. Nu vooral ons bezinnen op het feit. dat Christus ons de H. Eucha ristie gaf als een herinnering aan Zijn lijden. Hoewel uiterlijk feestvertoon zo-.geest, ir. M. C. de Jong en mr. F. J. J. beker van de Leidse schutterkapi- teins, waarvan hij wil aannemen, dat deze in 1716 vanwege de krijgsraad aan iemand werd geschonken, die zich verdienstelijk had gemaakt je gens de Leidse schutterij. F. A. Ie Poole vertelt iets over de Armenkerk, die in 1804 werd opge richt en tot 1918 dienst deed, waarna het gebouw aan de Lammermarkt als bergplaats in gebruik genomen werd. Men vindt in dit boekje bo vendien enige aantekeningen van een student van 100 jaar geleden, bijeen gebracht door C. H. v. H„ een op somming van veranderingen in het Leidse stadsbeeld door A. Bicker Caarten en G. v. d. Mark, en een korte beschrijving van de verande ringen in de Lakenhal. Bij elkaar een kostelijke verzame ling lectuui-, die ieder echt Leide- naar met veel genoegen lezen zal. We mogen de Vereniging „Oud Lei den" en de redactie dankbaar zijn, dat zij, ondanks de moeilijkheden en hoge prijzen, toch kans gezien heb ben dit boekje gedrukt bij A. W. Sijthoff's Uitg. Mij. N.V. te Leiden te laten verschijnen. veel mogelijk achterwege moest blij ven, in verband met de zoekte, waar van ir. Y. Ykema pas hersteld is, heeft men de directeur van de Licht fabrieken toch een hartelijke huldi ging bereid in verband met zijn zil veren jubileum in dienst van de ge meente Leiden. De jubilaris en z'n echtgenote wer den gistermorgen om tien uur in de cantine van het administratiegebouw ontvangen, waarbij aanwezig waren wethouder D. v. d. Kwaak, adjunct directeur ir. F. Stokhuyzen, het be stuur van de Personeelsvereniging, le den van de dienstcommissies en enige ambtenaren en werklieden met wie ir. Y. Ykema sedert zijn komst veel te maken heeft gehad. Namens de Personeelsvereniging werd de jubi laris door de administrateur, de heer J. J. C. Snel, verwelkomd, waarna weth. v .d. Kwaak een persoonlijke gelukwens uitsprak, getuigend van veel waardering voor de energieke leiding van de directeur, wiens kwa liteiten evenzeer geroemd mogen worden als de uitstekende verstand houding met spr. Ook ir. Stokhuyzen bood zijn gelukwensen aanals waar nemend directeur. Namens de personeelsvereniging bood de heer Snel een geschenk aan en bloemen voor mevr. Ykema, daar bij een blik in de toekomst werpend, wanneer de geschiedenis van 1952 al dus beschreven zal worden: In 't grote jubeljaar van 't hoofd der Lichtfabrieken vond De grote nieuwbouw plaats. De machtige constructie Van staal op palen van beton, geheid in weke grond Was 't monument te zijner eer en daad naar zijn instructie. Na een kopje koffie spraken de heren Kriek namens de gezamenlijke D.C.-leden, J. Bonsel namens de Chr. Bond van Overheidspersoneel, A. van Slooten namens de Alg. Bond van Ambtenaren en W. Kriek namens Ar- ka en K.A.B.O. Alle toespraken gin gen vergezeld van bloemstukken. De heer Ykema dankte voor deze geluk wensen en voor de prettige samen werking, die hij steeds had mogen on dervinden. Daarna was er voor het pei-soneel gelegenheid de directeur in zijn werkkamer te feliciteren. De naaste medewerkers van de jubilaris boden hierbij een souvenir aan. Om één uur werd in Het Gulden Vlies een, lunch aangeboden door de gezamenlijke hoofden van takken van dienst. Zowel ir. Ykema als de heer J. A. van Zanten, de jubilerende directeur van de Gem. Volkscrediet- bank, zaten hierbij aan, werd ir. Ykema door het college van B. en W. op het Stadhuis ontvangen, waar de jubilaris een gouden vulpot lood werd aangeboden. Hoewel er geen officiële receptie was, maakten in de namiddag toch vele relaties gebruik van de gelegen heid de heer Ykema geluk te wensen. Onder hen bevonden zich ir. Bakker, directeur van het Electriciteitsbe- drijf Z.-Holland, prof. dr. ir. J. C. van Staveren, directeur Kema, bestuurs leden van de samenwerkende Cokes producenten, de heer P. Hijdelaar, secr. van de Vei*, van Gasfabrikanten in Nederland, de heren H. van Poel- Plaatsruimte verhinderde ons gis- De geestelijk adviseui1, pater D. Ho- teren het hele verslag te publiceren van de vergadering, die de Leidse H. K.W. Maandagavond heeft gehouden. Wij plaatsten slechts de bespreking, die voorzitter F. Kok wijdde aan de mogelijkheid tot het instellen van een wekelijkse koopavond te Leiden. Hieronder volgen de overige agenda punten. De mededelingen, waaronder o.m. de a.s. oprichting van de Leidse Werknemende Middenstand, gingen vlot onder de hamer door. Vervolgens hield de heer Kok zijn jaarlijkse toe- genbirk, O.F.M., weez op het geeste lijk goed, dat katholieken bezitten en moeten vasthouden. Voor die strijd moeten offers gebracht worden; dat heeft men gedaan in het eerste uur; ook de jongeren van heden hebben de plicht dit erfgoed te bewaren en te verzorgen. Alleen kunnen zij dat niet. Daarom wordt de gelegenheid gebo den in eigen organisatie daarvoor te zorgen. Aftredend als bestuurslid waren de heren Warnau, De Wilde en Van Gie- sen, waarvan de laatste zich niet her Trapman namens de Leidse Ver. van Industriëlen, de heren Boelee en Zeil- stra namens de Ver. van Brandstof- fenhandelaren, collega's en directeu ren van ander lichtfabi-ieken, jhr. J. J. Sandberg van Boelens en de heer C. J. v. d. Hoeven, resp. burgemees ter van Sassenheim er van Voorscho ten, ir. F. A. van Glinkenberg, oud directeur, dr. ir. F. Fehmers, oud-ad junct-directeur, een aantal gepen- sionneerde hoofdambtenaren en ver tegenwoordigers van leveranciers, zo- Siemens, Stork, Wernink, Conrad Stork en andere. In Leiden begon de victorie Drukke receptie bij de heer van Zanten In de onder een fraaie bloemen pracht schuilgaande bovenzaal van „Het Gulden Vlies" hebben gister middag zeer velen de gelegenheid aangegrepen om van hun belangstel ling te doen blijken bij het zilveren jubileum van de heer J. A. van Zan ten, directeur van de Gem. Volkscre- dietbank. Behalve zeer vele gemeenteraadsle den, middenstanders er industriëlen, verschenen er de rector-magnificus, prof. dr. J. H. Bceke, de secretaris van de Sociale Raad, mr. P. A. van Toorenburg, de heer L. A. Mennes, oud-directeur van de Markt- en Ha vendienst, de 1 eer W. Kriek van de afdeling Leiden van de A.R.K.A., de heer C. J. van Cittert, secretaris de afd Leiden van de Chi. Bond van Overheidspersoneel, de heren J. H. Bchüller en C. J. Piena namens de Leidse Bestuurdersbond, zuster A. C. Remmers van Let Kath. Sociaal Bu reau, de heer H. Filippo W.Fzn., oud gemeente-ontvanger, de heer A. E. v. d. Voet van het Burgexriijk Arbestuur te Oegstgeest, de heer E. A. M. Pley, wnd.ciir. van dc Dienst van Sociale Zaken, mej. D. M S. Coebergh, pre sidente van de Leidse Mij. van Wel dadigheid, de heer Lubbers, hoofdin specteur der Rijksbelastingen in de inspectie Leiden, de heren van Wely en v. Tienen, die de felicitaties over brachten van de R.K. Harmonie, de heer J. Th. C. van Schie,; penning meester van „Werkmans Wilskracht", de heer Jack Wilbrink, voorz. van de Commissie Kerkbouw der N.-H. Ge meente, van welke commissie de heer Van Zanten secretaris is, de heer G. R. D. Crommelin namens de commis sie van samenwerking Bijz. Noden, de heer A. O. Frohwein van het Rijn lands Borgstellingsfonds, vele hoofden van Gemeentelijke takken van Dienst en vele vrienden van de jubilerende hoofdambtenaar. De heer Mserpoel, die namens het Financieringsinstituut Detailhandel Rijnland het woord voerde, dankte de heer van Zanten voor al hetgeen hij in het belang van dit instuut en daai'mede ook voor de middenstand heeft gedaan. In de heer Van Zanten zag spr. niet alleen een buitenge woon bekwaam ambtenaar, met een groo? sociaal-voelend hart, doch ook een zakenman, die de moeilijkheden waarmede de winkelstand te maken heeft, terdege onderkent. De voorzit ter van de Ned. Ver. voor het Volks- credietwezen, mr. Th. A. Fruin, wees op de vele antecedenten van de ju bilaris, aan wiens arbeid het mede te danken is, dat van Leiden de vic torie is uitgegaan voor het moderne volkscredietwezen. Aan zijn helder inzicht en stimulerende werkkracht is het tevens te danken, dat Leiden nog steeds aan de top staat van de diverse Gemeentelijke Volkscrediet- banken. Dat de heer Van Zanten steeds een speciale voorliefde heeft gehad voor de sociale zijde ven zijn ambt, leid de spr. af uit het feit, dat hij m Ne derland, voorzover spr. bekend is, de enige directeur van een Gemeente lijke Volkscredietbank is, in het be zit van het diploma maatschappelijk werker. Enkele sprekers deden hun woord WEERSVERWACHTING Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. (Opgemaakt te 10 uur). MEER WIND. Vannacht opklaringen met wei nig vrind en in het binnenland lichte vorst. Morgen overdag over he* algemeen veel bewol king met later kans op enige neerslag. Tot krachtig toenemen de Westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. 3 April zon op 6.10, onder 19.17; maan op 11.27 en onder 3.55 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: Nog steeds wordt Europa in twee helften verdeeld door een frontlijn, v/aar langs zware neerslag voorkomt. Zondagmiddag lag deze frontlijn, die de begrenzing vormt tussen koude en warme luchtmassa's, over Zuid-Limburg. Sindsdien is ze ver naar het Zui den teruggedrongen, zodat ze zich vanmorgen uitstrekte van het Wes telijke deel van de Middellandse Zee over Noord-Italië en Hongarije naar West-Rusland. Ten Zuidoosten van de frontlijn worden hete luchtmassa's, die recht streeks uit de Sahara afkomstig zijn, naar het Noordoosten getranspor teerd. In Libyë kwamen gistermid dag temperaturen van 38 en 39 gra den voor. Vele stations in Hongarije en de Balkan meldden 25 graden en uit Polen werden maximum tempe- raturen van 15 graden gemeld. Het overige deel van Europa en dus ook Nederland bevindt zich in koude lucht, waarin des nachts Lchte tot matige vorst voorkomt. Toch is het weer overdag in Neder land belangrijk zachter geworden. Dit is voor een groot deel te danken aan de zon. die het wolkendek wist te doorbreken, maar ook aan het feit, dat de wind naar het Noorden is gedraaid, zodat luchtaanvoer over het Noordzeewater plaats vindt. In dc Noordelijke stroming bewegen enkele storingen mee, die van Groenland zijn gekomen, cn plaat selijk in Nederland enkele buien verooi-zakefi. Bij IJsland ontwikkelt zich nu echter een nieuwe en tame lijk actieve depressie, die morgen waarschijnlijk reeds een einde aar. het vrij zonnige weer zal maken. De neerslagkansen nemen dus weer toe, terwijl de wind uit Westelijke rich tingen zal gaan aanwakkeren, waar door tijdelijk minder koude lucht wordt aangevoerd en de kans op nachtvorst afneemt. spraak over het wel en wee van de kiesbaar stelde, wegens drukke werk- H.K.W. in groot verband. Hij bena- zaamheden op ander terrein. drukte nogmaals het grote belang, dat zoveel mogelijk dames en he ren in kantoor, winkel en verzeke ring zich organiseren in hun H.K.W. Hij vroeg nogmaals de leden een steentje, in de vorm van nieuwe le den, bij te dragen. Het jaarverslag van de secretaris, de heer Th. H. de Wilde Jr., gaf een overzicht van het werk der Leidse afdeling. De besprekingen met de heren werkgevers waren hierin vast gelegd en vooral d- actie over de z.g. koopavond trok de belangstelling. De penningmeester, de heer A. L. van Giesen, bracht het financieel verslag ter tafel en tevens de begroting voor 1952. Zowel het jaarverslag van de secretaris als van de penningmees ter werden door de vergadering goed gekeurd. Dc voorzitter brak een lans voor het lidmaatschap voor Herwonnen Levenskracht. Ieder weldenkend mens dient lid te zijn van deze orga nisatie. De bondsbestuurder de heer J. A. de Ries uit Rotterdam had de aange name taak 9 jubilarissen toe te spre ken, die langer dan 25 jaar lid van de HKW waren. De heren P. N. Brou wer, H. W. Franken, J. B. v. d. Klauw, F. H. M. Kok, G. W. Koolloos, A. J. van Meygaarden, G. M. Monta- nus, J. A. Uljee, P. de Wekker ont vingen na een hartelijk speech je en een dankwoord namens het Bondsbe- stuur uit de handen van de heer De Ries het zilveren Bondsinsigne. Zij werden ten voorbeeld gesteld van de jongeren. Ds voorzitter dankte de heer van Giesen voor het vele werk wat hij voor de Leidse afdeling gedaan heeft, en hoopte, dat de samenwerking met hem als incasseerder zou blijven als het geweest was. De twee andere be stuursleden werden bij acclamatie herkozen. Als penningmeester werd gekozen de heer W le Rutte. Vervolgens werd de kascommissie benoemd, bestaande uit mej. van Haasteren en de heren Schamper en Mentink. Tot afgevaar digde van de a.s. Bondsvergadering in Amsterdam werden gekozen de heren de Bruyckere en de Wilde. Na de vergadering vertoonde de Leidse cineast H. Kleibrink drie zelf vervaardigde films over de Molen de Valk, de zee en een geestige film: „Van het een komt het ander." De vertoonde films vielen erg in de smaak. LEIDSE BOND VAN HUIS- EN GRONDEIGENAREN. Jaarvergadering. De Leidse Bond van Huis- en Grondeigenaren hield Maandag in De Harmonie jaarvergadering, onder leiding van de voorzitter, de heer B. J. Huurman jr. Het jaarverslag werd met dank aan de secretaris, de heer P. C. A. ten Broek, voor de sa menstelling, bij acclamatie goedge keurd. Ook het financieel verslag van de penningmeester, de heer H. D. van Weizen jr. werd, nadat de kascommissie rapport had uitge bracht, met algemene steramen voof accoord verklaard. Bij enkele candi- daatstelling werden de heren B. J. TWINTIGJARIG BESTAAN „ST. ANTONIUS" Dezer dagen bestaat de afd. Lei den van de R.K. Bond van hotel-, café- en restaurantgeemployeerden .,St. Antonius" 20 jaar. Vanwege de vastentijd werd dit feit vandaag al leen kerkelijk herdacht met een H. Mis in de Kapel der eerw. zusters Carmelitessen, opgedragen door de weleerw. pater Engelbertus, O.F.M. Cap. Slechts een gering aantal leden met dames en de bondsvoorzitter, de heer F. v. Bijsterveld, woonden deze H. Mis bij. Tal van leden, die deel name toegezegd hadden, deden deze toezegging niet gestand, al is een excuus voor personen, in deze bran che werkzaam, heel aannemelijk, cmdat dikwijls onverwachte drukte in zaken de plannen in de war kan sturen. Onder de H. Mis hield pater En gelbertus een korte toespraak, waar in hij wees op de patroonheilige St. Antonius, naar wiens voorbeeld de leden dienaars van hun medemen sen moeten zijn, doch van wie daar naast gevraagd wordt, dat zij in al les zichzelf zullen zijn, voor de waar heid zullen strijden en door hun hou ding en gesprekken moeten tonen, dat zij katholiek zijn. Zo kunnen zij meehelpen te streven naar een meer christelijke maatschappij. Doet van'^gelukwens' metTe aanbieding dit, dan heeft men zijn taak goed v 6 i j vervuld. Aan het gezamenlijk ontbijt, dat •an een geschenk gepaard gaan. Aan het einde van deze receptie sprak de heer Van Zanten een kort dank woord. Huurman jr., L. Zitman en W. C. van Oosterom als bestuursleden her kozen. Het ledental ontwikkelde zich be hoorlijk en ging van 957 vooruit tot 981 met een totaal aantal ingeschre ven woningen van 8917. Aan achter stallige huurschuld werd^voor een bedrag van f 11.000,— ontvangen. In de daarvoor in aanmerking komende gevallen, waarbij tot de ontruimings procedure werd overgegaan, werd door de bond reglementair voor een groot gedeelte in de proceskosten bijgedragen. Niettegenstaande deze kosten zich in een stijgende .lijn be wegen, sloot de resultatenrekening nog met een klein overschot. De secretaris hield een inleiding over „De Huur- cn Woningpolitiek", gaf een schril beeld van de grote woningnood, de maatschappelijke el lende der samenwoning met de ge volgen van dien en wees op het grote aantal werkloze bouwvakarbeiders, dat de 50.000 heeft overschreden, ter wijl de materialen bij de fabrikanten in grote hoeveelheden opgestapeld blijven liggen. De door de Regering genomen maatregelen worden een zijdig getroffen en de particuliere bouwnijverheid wordt onvoldoende ingeschakeld. Er zal voor een ge zonde verhouding herstel tussen hu ren en bouwkosten moeten komen en de Nederlandse burger zal, wil •hij weer behoorlijk en goed wonen, een rendabele huurprijs moeten op brengen. De 15 huurverhoging van het vorig jaar heeft de moeilijk heden niet opgelost. na de H. Mis gebruikt werd. deelde de vice-voorzitter, de heer F. God- dij n mede, dat de voorzitter, de heer P. Feiten wegens ziekte verhinderd was aanwezig te zijn. Hij riep voorts een welkom toe aan pater Engelbertus, aan bonds voorzitter van Bijsterveld en de ver tegenwoordigers van de K.A.B. en de Transportarbeidersbond. De heer v. Bijsterveld feliciteerde vervolgens de afdeling met het twin tigjarig bestaan en wees erop, dat de jubilerende afdeling vele afdelingen van de Bond ten voorbeeld mag ge steld worden. Ook deze H. Mis in de Vastentijd, thans reeds Paastijd, is een uitstekende manier om de leden iets goeds mee te geven. Spr. hoopte, dat deze kerkelijke herdenking ten zegen moge zijn voor de afdeling. Na het ontbijt begaven de deelne mers zich naar de geireedstaande tou ringcar, om een excursie te maken naar de distilleerderij De Locomo tief" te Schiedam en via Rotterdam naar het Vacantieverblijf „Nieuwen- oord" te Hilversum. LEIDSE SPAARBANK. In de maand Maart 1952 werd er bij de Leidse Spaarbank ingelegd 594.834.36 en terugebetaald een be drag van 685.256.42. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 248 en het aantal afbetaalde boekjes 221. Op 4716 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd 70.439.75 bij geschreven. Er werden 343 busjes ter lediging aangeboden met een geza menlijke inhoud van 6.638,26. Het bij de Jeugdspaardienst gespaarde bedrag was 351,95. Het tegoed der 30.601 inleggers bedroeg aan het einde der maand 16.569.533,91.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2