S)e &2icbeGoii/fca/nt Koningin en Prins behouden aangekomen EEN VOORSPOEDIGE EN VLOTTE OVERSTEEK Jaarrapport van generaal Eisenhower Engeland onthutst door vinding „atoomgeheimen' Stalin beantwoordt 4 vragen Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 2 APRIL 1952 43ste JAARGANG No. 12552 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 KONINKLIJKE TOCHT r>E REIS VAN KONINGIN Juliana en Prins Bernhard toont opnieuw hoe nauw de landen rondom de At lantische Oceaan met elkaar verbon den zijn. In enige uren is de over steek van Schiphol naar Gander vol bracht; Dinsdag vertrek van Schip hol, Woensdag ontvangst te Washing ton. Het is alsof de oude en de nieu we wereld naast elkaar liggen. Het opheffen van de geografische afstan den is sinds de oorlog gepaard gegaan met een hechte aaneensluiting van de economische en politieke belangen van Amerika en West- Europa. Het Noord- Atlantisch Pact snoert ons stevig aaneen en steunt onze mili- 0 taire, doch tevens onze eco nomische belangen in niet geringe mate. Het Marshall-plan was daar reeds aan voorafgegaan en de or ganisatie van de M.S.A. is daarop ge volgd. Wat al banden die ons binden en een levendig besef van saamhorig heid in stand houden. Een reis zoals van onze Koningin kan in niet geringe mate bijdragen tot het opvoeren van dit saamhorig heidsbesef en het aanwakkeren van de wederzijdse sympathie. Zulk een reis betekent inderdaad zeer veel voor de relatie tussen ons land en de Ver. Staten van Amerika. In verband met de lotsverbonden heid der beide staten is het ook voor ons van belang, wie er zal zetelen op de stoel van de president te Washing ton na de verkiezingen in November. Dat het Truman niet zal zijn, staat thans vast, nu deze Zaterdag in zijn verrassende redevoering zijn stellige besluit heeft bekend gemaakt, dat hij geen candidatuur zal aanvaarden. Truman is het aus niet, maar wie 'zal het wel zijn? Deze vraag interesseert niet alleen de Amerikanen, maar ook ons in hoge mate, omdat de functie van de president uitermate belang rijk is voor de bepaling van de bui tenlandse politiek. Nog altijd liggen De nacht op Gander doorgebracht Gisteravond om tien over halftwaalf Nederlandse tijd zijn H. M. de Ko ningin en Z. K. H. prins Bernhard na een voorspoedige reis met de „Prinses Beatrix" over de Atlantische Oceaan in Gander op New-Foundland aange komen. Vanmorgen vroeg vier uur plaatselijke tijd of elf uur Nederlandse tijd heeft het Koninklijk paar de reis naar Washington voortgezet. De gezagvoerder van de „Prinses Beatrix" verklaarde na de landing, dat de vlucht over de Atlantische Oceaan „één van de vlotst verlopen oversteken is geweest, die ik mij herinneren kan gemaakt te hebben". Een afdeling van de koninklijke Canadese bereden politie vormde een erewacht voor de Koningin. Koningin Juliana en prins Bernhard maaktcn de indruk uitste kend gestemd te zijn. WASHINGTON IN FEESTGEWAAD Washington heeft zich in feestge waad gestoken ter ere van het be zoek van koningin Juliana en prins Bernhard. Op bevel van het bureau van pre sident Truman zullen alle Rijksamb tenaren dat zijn er tienduizenden een uur voor de officiële aan komst van het vorstelijk paar hun bureaux verlaten, om zich langs de route die de stoet zal afleggen, op te stellen, ten einde Koningin en Prins een welkom toe te roepen. Voorts is aan alle grote zaken ver zocht, het personeel vroeger vrijaf te geven. De Japanse klokjes pronken in hun volle gele glorie, over de bomen spreidt zich reeds een groene waas, de tuinen zijn bezaaid met narcissen en weldra zullen de kersenbomen zich in het bloesemend voorjaars kleed steken. Na de ontvangst zal de zegetocht beginnen onder een regen van bloe men, onder duizenden wapperende rood wit en blauwe vlaggen. Duizen den schoolkinderen zullen welkomst liederen zingen en negentien mu ziekkorpsen zullen de intocht luister Nbij zetten. President Truman zal Koningin en Prins verwelkomen bij aankomst op het nationaal vliegveld, naar ver wacht wordt om 10 uur vanavond (Ned. tijd.) Voor het districtsgebouw, waar de Koningin de sleutels van de stad in ontvangst zal nemen, zijn met be hulp van brandweerladders erepoor ten opgericht. Mislukte staking in Tunis De voor gisteren in Tunis uitge roepen algemene staking is slechts gedeeltelijk geslaagd. In de gehele Arabische wijk wa ren de winkels en bedrijven geslo ten, maar alle overheidsdiensten fungeerden normaal. De Fransen had den krachtige maatregelen aange kondigd tegen alle arbeiders in over heidsdienst, die aan de staking zou den meedoen. Het is de nieuwe premier in Tu nis, Baccouche, nog steeds niet ge lukt een kabinet te vormen. De meeste Tunesische leiders staan vij andig tegenover hem en weigeren hun medewerking. De hun dag van even de motieven van president Truman .Twee knapen uit München hadden taire, economische en morele kracht in het duister. Heeft hij er zo maar t S^teren 4e da; Het Westen is nog niet sterk genoeg Generaal Eisenhower heeft in een lijvig rapport ter gelegenheid van dc eerste verjaardag van het Atlantische hoofdkwartier in Europa verklaard dat ondanks de aanzienlijke vorderingen van de Westelijke herbewapening in het afgelopen jaar zijn strijdkrachten nog steeds te zwak waren voor een vastberaden verdediging tegen mogelijke Sovjet-agressie. Het tij is ons echter ten gunste gekeerd en de toestand van de vrije wereld is hoopgeven der dan een jaar geleden, aldus de generaal. Het Westen heeft de capaciteit bin-1 nen zijn bereik om een zodanige mili- Medetiandóe and&cócfteidiny aam de Gwiyemeeotei aan Mem tyoxk Burgemeester Vincent R. Impellitteri heeft voor ijn'verdiensten voor de Nederlandse zaak een hoge onderscheiding ontvangen. De Nederlandse con sul-generaal te New-York, Baron J. A. de Vos van Steenwijk heeft de heer Impellitteri de versierselen overhandigd, behorend bij de rang van groot officier in de Orde van Oranje Nassau. Frankrijk aanvaardt Schuman-plan De raad der republiek heeft Woens dagochtend met 182 tegen 32 stemmen het ontwerp aanvaard, waarin de „RIDGWAY OPVOLGER VAN EISE7NHOWER. In de „New York Post" schrijft de' presL-ent der Franse republiek ge- Cx. xxccx. XXX, ci x.xaox - - van hun leven» toen °P te bouwen, dat de communistische„columnist" Marcfuis Childs,, dat lt.- machtigd wordt Frankrijk te doen genoeg van om als een goudvis rond rij de hand drukten van de Westuuitse wereld nimmer een uitdaging zou gena Ridgway generaal Eisenhower deelnemen aan een Verenigde Euro- te zwemmen in ret glazen aquarium ,,nnH<skam:p,i''r Hip hpn naar A1„ -..-X uI _i:_.u- ^Pnknol on staalindustrie (het van het Witte Huis, of zag hij een derlaag van zijn eventuele candida tuur aankomen? Wie zou zijn grootste rivaal zijn? Is het generaal Eisenhower, de can- didaat der Republikeinen, of is het senator Kefauver, een man, die ook ai enige successen heeft behaald bij de z.g. vóór-verkiezingen? Niemand kan het voorspellen, maar de sympathie van West-Europa gaat ongetwijfeld uit naar generaal Eisen hower, van wie men verwacht, dat hij de welwillende en vooruitziende buitenlandse politiek van Truman zal voortzetten. Eisenhower is ongetwij feld een man van formaat, die geen slecht figuur zal maken op de hoge en eenzame post van president. Juist in de komende tijd, nu de leiding van de president van Amerika waarschijnlijk van beslissende invloed zal zijn op de historie van de wereld, hangt er zoveel of van de juiste keu ze der Amerikanen. Men mag niet vernachten, dat het bezoek van Koningin Juliana van enig gewicht zal zijn voor een be paalde candidaat voor het president- 7-T.1 ----- ----- u"u<"5"'ö i gcxia xvxug way geiicxaui E,u>cmiuwei pang van 1 /\pm verieenu, ,,m« na- bondskanselier, die hen naar de durven doen. Als dat punt bereikt is, als opperbevelhebber der Atlantische Pese steenkool en staalindustrie (het omdat een aantal recente knnMrlnJ hnj iron o «4 i trrl nm Iinn *a -1 - 1- _l i - - <r nUn Cnhlimxnl 1*11, Ha I'l'nnQP Mr. JAN DERKS kend, dat mr. Jan Derks, hoofd redacteur van „De Tijd", tegen 1 Juli ontslag uit die functie had verzocht. Er waren tussen de beheerders van „De Tijd" en mr. Derks moeilijkhe den gerezen, welke deze ontslag aanvrage en -verlening wettigden. Onverwacht is dit ontslag met in gang van 1 April verleend, ,,met na- hoofdstad had uitgenodigd om hen te zijn de heersers achter het ijzeren strijdkrachten in Europa zal opvol- Z-B- plan-Schuman). Daar de Franse bedanken omdat zij vorige week een gordijn wellicht genegen ernstig aan gen, indien laatstgenoemde onthef- Nationale Vergadering Lat ontwerp aanslag op zijn leven voorkwamen. ontwapeningsbesprekingen deel te fing van zijn post zou vragen om reeds had goedgekeurd^ is het plan- De 12-jarige Bruno Beyersüorf en de nemen, aldus do Atlantische opperbe- 13-jarige Werner Breitschopp waren velhebber. op zijn kosten met hun moeders naar i Bonn gekomen. Dr. Adenauer deed I ieder een gouden polshorloge om. Eisenhower liet zich niet uit over zijn verwachte vertrek naar de Ver- enigde Staten om deel te nemen aan Zij trokken zich niets aan van de de presidentsverkiezingen. Men heeft snorrende filmcamera's en de flitsen- evenwel de indruk, dat zijn jaarrap- de fotolampen en zaten in de ont- port zijn laatste verklaring is ge- vangstzaal van de kanselarij ieder aan weest voordat hij president Truman een kant van dr. Adenauer te vertel- i ontslag zal vragen. len over de reis naar Bonn, waar ze nog nooit geweest waren. Toen de bondskanselier hun de horloges om deed zei hij: „Jullie kunt ze omhou- den totdat we thee gedronken heb ben, maar dan moet ik ze terugheb ben, omdat ik er een herinnering in wil laten graveren." Bruno antwoordde op een vriende lijke vraag, dat hij veel te opgewon den was, om moe te zijn. De Noordwest-Duitse radio-omroep uit Keulen bekostigt hun verblijf in de hoófdstad en de christen-democra tische partij van Hamburg heeft hun ieder 100 mark laten overhandigen. De knapen zijn goede vrienden en zit- schap, maar wel kan het van invloed zijn op de bereidheid der Amerika-1 ten op school in dezelfde bank. nen om steun te v erlenen aan het bui- tenland. De algemene lijn der buiten landse politiek wordt maar al te vaak beïnvloed door sentiments-over- v/egingen en soms onberedeneerde sympathieën of antipathieën. De reis van het koninklijk paar is inderdaad een zending. Zij is een ge tuigenis van de dank, welke het Ne derlandse volk het Amerikaanse wil brengen voor de verleende hulp tij dens en na de oorlog en zij wil de Amerikanen er van overtuigen, dat deze hulp welbesteed is geweest. Dat is juist in deze tijd, nu het Ameri kaanse volk zich beraadt over.de keuze van zijn president, van groot ge wicht. De opperbevelhebber zeide in een radiotoespraak, dat de onder hoog spanning staande economieën van Europa op de schema's achterop kwa men, maar dat het een bemoedigend téken was, dat het moreel van de strijdkrachten een bijna revolution- naire wending ten goede genomen had. zich candidaat te kunnen stellen voor Schuman thans door Frankrijk be- het presidentschap der V.S. 1 krachtigd. Het door het Engelse persbureau Reuter in alle ernst doorgeseinde bericht van de vondst van hoogst geheime atoomgeheimen door twee Londense jon getjes, zó maar op straat, blijkt één van de best geslaagde April-moppen te zijn geweest. Heel Engeland is erin gevlogen. Daarna lachten allen De gehele nacht zaten deskundi gen op het gebied van de atoom- %)e doningin en ptinö ffietnhuid aam de teCeai&ie H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard zijn Dinsdagmorgen van Schiphol met de „Prinses Beatrix" voor het officiële bezoek aan de Verenigde Staten vertrokken. Vóór het vertrek werd op Schiphol een opname gemaakt van het Koninklijk Paar voor de televisie. De oorlogskans acht hij niet toegenomen Maarschalk Stalin heeft eon groep Amerikaanse dagblad- en radioverslag gevers een boodschap gezonden, waarin hij zegt, dat een derde wereldoorlog niet dichterbij is dan twee of drie jaar geleden. Deze boodschap welker authenticiteit door de Russische ambassade in Washington is bevestigh werd gisteren door de plv. gedelegeerde bij de Russische UNO-delegatie, Tsarapkin, overhandigd aan James Wick, van de „Niles Daily Times" in Nilis Ohio). Zij vormt het antwoord op vier vragen, die Wiek enige we ken geleden uit Rome aan Stalin heeft gezonden, toen hij met 18 Ameri kaanse journalisten een rondreis door Europa maakte. Het gezelschap is gisteren in de V.S. teruggekeerd. Stalin's antwoorden op de vier vragen luidden: Vraag: Is een derde wcrelroorlog thans dichterbij dan twee of drie jaar geleden? Antwoord: Neen. Vraag: Zou een bijeenkomst van de leiders der grote mogendheden enig nut hebben" Antwoord: Misschien zou het nut tig zijn. Vraag: Is naar uw mening thans het geschikte ogenblik gekomen voor de hereniging vai Duitsland? Antwoord: Ja. Vraag: Op welke basis is het mo gelijk, dat kapitalisme en communis me naast elkaar voortbestaan? Antwoord: Een vreedzaam naast el kaar leven van kapitalisme en com munisme is zeker mogelijk, wanneer men wederzijds bereid is, op zich ge nomen verplichtingen na te komen en wanneer wederzijds het principe van gelijkheid en non-interventie in de binnenlandse aangelegenheden van andere landen geëerbièdigd wordt. Washington: „Geen commentaar In Washington waar de bood schap thans bestudeerd wordt zei de perschef van het Witte Huis, Short dat het Witte Huis „niet de minste commentaar" had op Stalin's verklaringen. Andere autoriteiten ga ven als hun mming, dat de bood schap geen nieuws bevat, en geen nieuwe „vredespoging" inhoudt. Overigens heeft men in Washing ton meer belangstelling voor het tijdstip van de boodschap en haar wijze van verzending dan voor haar inhoud. energie over de wel erg ingewikkel de wiskundige berekeningen gebo gen. En tegelijkertijd werkt Scotland Yard op volle toeren. De map papie ren was, gewikkeld in een Noorse krant, zo maar door twee schooljon gens op straat gevonden. En er dreig den al vragen in het Lagerhuis „hoe of dat wel kon". Het adres vermelde: „Atoomcen- centrum Harwell" en verdere aan- diudingen waren: „Top secret" ofte wel „Hoogst Geheim" en „Na lezing Verbranden". De map bevatte ver der ingewikkelde berekeningen, blauwdrukken, en enkele handteke ningen en symbolen in inkt. In eerste instantie zei een inspec teur van de Scotland Yard: Wij kun nen niet nagaan of het een formule voor atoomenergie of voor limona de is", maar na diepgaand onderzoek kwamen de experts toch wel tot de conclusie, dat, hoewel de papieren niet van Harwell afkomstig waren, het toch wel „enig verband" met atoomenergie hield. Gelijktijdig was de „speciale bri gade" van de politie in actie geko men en de eerste uren waren de te lefoonlijnen tussen de politic, de ministeries en Harwell roodgloeiend. De uren gingen voorbij. Het was dag geworden de dag van 1 April en het nieuws was intussen uit gelekt. Enkele bieden kwamen met grote koppen over de hele pagina: „Jongens vonden atoomgeheimen" en „Politie stelt onderzoek in naar „mysterie"." Kort na twaalf uur werd van of ficiële zijde medegedeeld, dat in het Lagerhuis een verklaring zou wor den afgelegd. Inmiddels voelden enkele verslag gevers, die eens goed op de kalender hadden gekeken, de twee jongens, de 14-jarige Harry Sibley en zijn vriend je, Neville Thompson, aan de tand En toen kwam het hoge woord er uit: „Het was een Aprilmop", maar nu zelfs de minister er zich mee ging bemoeien, durfden zij niet langer te ontkennen. Een ander vriendje, de 15-jarige Victor Mehra, had alles in elkaar ge zet en gezegd, dat zij het naar de po litie moesten brengen. Sir David Maxwell Fyfe, de mi nister van Binnenlandse Zaken, kon gistermiddag kort z(jn in het Lager huis: „Dit incident komt op de juiste datum." Het Lagerhuis daverde verscheide ne minuten onder dc lachsalvo's. Daarna ging men tot ernstiger zaken over. publicaties van mr. Jan Derks stige critiek ontmoetten" meldt het blad. Mr. Derks gaat de journalistiek verlaten, hetgeen wij voor Katho liek Nederland een groot verlies achten. Hij had een eigen, zwierige, vernuftige stijl van polemiseren, een groot gemak zware onderwerpen luchtig op te dissen cn een humor, welke varieerde van bijtend sarcas me cn ridiculisering tot dichterlijke fijngevoeligheid en een weemoedig- getinte liefde voor dc mensen als kinderen Gods. In zijn „Vrijmoedig Commentaar" en „Tijdspiegel" wie van de lezers sloeg ze ooit over? heeft hij beschouwingen en inval len geschreven, welke tot do hoog ste uitingen van journalistiek be hoorden, daar eigenlijk ver boven uit stegen. Hij beheerste onze moe dertaal als weinig anderen en be speelde dit fijn-besnaarde instrument met kunstvaardigheid en originali teit, nu eens krassend, dan weer wél- luidend Die krassende geluiden, zijn soms veel te ver gaande neiging tot de satyre. zijn wel cehs -grove en on doordachte zetten, zijn niet altijd goed gefundeerde politieke beschou wingen, konden bij zijn lezers hef tige weerstand opwekken. Hij was als journalist een man van uitersten, een April-natuur: „nu zoo buiig en woest als in Maart, dan als Meidag zoo zoet cn zoo stil" (Van Lennep). Hij lokte bij zijn lezers óf hevig ver zet óf hevige bijval uit. Het verzet heeft binnen cn hier en daar buiten „De Tijd" blijkbaar de o-verhand ge kregen. Over de „gerezen moeilijk heden" binnen „De Tijd" voegt het ens niet een oordeel te vellen. In journalistieke kringen nam mr. Jan Derks een zeer vooraanstaande en gewaardeerde plaats in, welke hem door niemand werd betwist, al was niemand het ooit met hem eens. Het laatste, wat hij in „De Tijd" heeft geschreven was een 1 April-mop onder de titel „Minister Lieftinck restitueert meeropbrengst belastin gen". Alle kranten trachten op die dag hun lezers beet te nemen; de Aprilgrap van Jan Derks was een van de aardigste. »,De Tijd" moge deze dolzinnige mystificatie waar geen verstandig mens intrapte „in strijd achten met de waardigheid van onze courant", de lezers van het „kwalijke" stuk werden er buiten gemeen door geamuseerd. Deze April-grap is de druppel ge weest die de emmer van „gerezen moeilijkheden'" heeft doen overlo pen. Mr. Jan Derks is heengegaan uit de journalistiek, hetgeen als een groot gemis wordt gevoeld. Hij heeft aan ons oudste katholieke dagblad een jeugdige fleur cn kruidige geur gegeven, er een Bohémien-sfeer in gebracht, welke niet strookte met de traditionele eerbiedwaardigheid en bezonkenheid van „De Tijd". Het blad is er op uit zijn „oude glorie" te herwinnen, na onder mr. Jan Derks een periode te hebben be leefd, waarin het voor velen een prikkeling, voor velen een verfris sing is geweest, een intermezzo ge durende hetwelk .,De Tijd" „De Tijd" niet meer was. Jiawettje Uw weten betekent niets, zo nie mand weet, dat gij het weet.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1