groene tafel Kath. verantwoordelijkheid gebood de K. V.P. mee te doen Rede voor St. Adelbert en kath. werkgevers van Leiden TYPEN STENO De R.K. Avondtekenschool reikte 66 diploma's uit Leidse Roode Kruis reikte Landsteiner penningen uit DINSDAG I APRIL 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Vo&i cle. HAAGS GERECHTSHOF. ONTROUWE BOEKHOUDER. Een bloembollenreiziger en boek houder uit Noordwijk was destijds door de Haagse Rechtbank wegens verduistering in dienstbetrekking ver oordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf. De procureur-gene raal bij het Haags Gerechtshof, waar voor verd. thans in hoger beroep te recht stond, vorderde thans bevesti ging van het vonnis. In totaal zou verd. 11.900 hebben verduisterd. In speelclubs was hij een groot deel van het geld kwijtge raakt. Aanvankelijk legde de boekhouder een ronde bekentenis af, maar na het pleidooi van zijn raadsman was hij tot andere gedachten gekomen en betoogde hij dat hij niet alle gelden ten eigen bate had aangewend. Zo zou hij o.m. voor zijn patroons dik wijls sigaretten en drank hebben ge kocht, welke aankopen niet in de boe ken werden vermeld. De man was nu in hoger beroep ge komen omdat het bollenseizoen op 15 April begint en hij bij deze straf eerst half Mei zou vrijkomen. Hij wil de weer graag als bloembollenreizi ger werken. Het rapport van de re classering is zeer slecht, zei de presi dent mr. Borgerhoff Mulder. U hebt een wonderlijke levenshouding. verd. erkende in te zien dat hij ver keerd gehandeld had. Mr. Zaayer, de procureur-gene raal, vond dat geen nieuwe gezichts punten waren gebleken, en eiste be vestiging van het vonnis, dat hij zeer mild vond. Uitspraak 9 April a.s. HAAGSE POLITIERECHTER. Verkeersovertreding. De Haagse Politierechter veroordeelde een bier handelaar uit Appeltern tot 40. boete of 20 dagen, omdat hy op de Rust en Vreugdelaan te Wassenaar in December jl. onvoorzichtig naar links was gezwenkt en een aanrijding had veroorzaakt. De bestuurder v&n een uit de richting van Leiden ko mende auto bekwam zwaar lichame lijk letsel en zal blijvend enigszins invalide blijven aan zijn Inkerarm. Ter zitting verklaarde verd. dat hij zich had vergist in de snelheid van de naderende auto die pl.m. 100 km. per uur reed en gedacht had er voorlangs te kunnen gaan. Dat de aanrijding overigens geen rancunegevoelens had achtergelaten, werd wel bewezen na het vonnis, toen de bierhandelaar en het inmid dels herstelde slachtoffer bij de deur van de zaal om het hardst bogen om elkaar voor te laten gaan. Een taling van ƒ40,Op 27 Juni 19151 had een metselaar uit Nieuwkoop in de polder met een dub belloops jachtgeweer een taling neer geschoten, terwijl het jachtseizoen ge sloten was. Door de kantonrechter was hij hiervoor beboet met f 40. maar deze straf vond hij te zwaar en daarom was hij in beroep gekomen bij de Haagse Rechtbank. De Officier van Justitie meende echter dat wanneer de verd. zich de luxe van het jagen kon veroorloven, hij ook de boete wel zou kunnen be talen. Daarom eiste hij bevestiging van de straf. Uitspraak 10 April, Leert de regels van de weg en past ze toe met overleg. Verbond voor Veilig Verkeer Partij-voorzitter Andriessen De Urker vissers in Argentinië Eigen maatschappij De mogelijkheid bestaat, dat de twintig van het eiland Urk afkomsti ge vissers, die in dienst van een Bel gische reder naar Argentinië waren vertrokken en aldaar werden ontsla gen wegens hun weigering op Zondag te werken, een eigen maatschappij voor de visvangst in Argentijnse wa teren zullen vormen. De burgemees ter van Urk, de heer G. Keyser, die thans te Buenos Aires vertoeft, deel de de vissers mede leden van de te Buenos Aires gevestigde Nederland se gemeenschap te hebben verzocht by te dragen aan een fonds, waaruit de aan dit plan verbonden uitgaven zouden moeten worden bestreden. Burgemeester Keyser zal binnen enige dagen naar Urk terug reizen; een beslissing wordt vóór zijn vertrek uit Buenos Aires verwacht. De heer Keyser heeft verscheidene malen besprekingen gevoerd met vertegenwoordigers van de Belgische reder en de vissers; hij is er echter niet in'geslaagd het bestaande me ningsverschil te overbruggen. Opstandige gevangenen Hardnekkig houden 25 gevangenen in de gevangenis van Trenton (New Jersey) stand hoewel zij honger en kou lijden, geen voedsel krijgen en met traangas worden bestookt. Zon dag zijn zij in opstand gekomen, heb ben de toegangen tot hun cellen-blok gebarricadeerd en lijden nu ontberin gen omdat zij weigeren te capitule ren. Het zijn allen mennen die een extra-straf hebben gekregen omdat zij al eens eerder oproerig zijn ge weest. Zij zitten in een speciale afde ling van de gevangenis. Zij hadden klachten over het voed sel en de medische verzorging en toen men met hun verlangens geen rekening hield, brak er muiterij uit. Zij braken de ruiten, rukten loden pij pen uit de wand, vernielden hun meu bels en staken de matrassen in brand. Zij hebben zich wapens ge maakt van loden pijpen, maar zullen er weinig aan hebben, omdat de be waarders er niet aan denken, het tot een gevecht te laten komen. „De ge vangenen bedaren heus wel vanzelf", zeggen zij. „Alle ruiten zyn kapot en het is erg koud. Amerika's militaire productie Charles Wilson, die Zondag jl. is af getreden als leider en coördinator van de Amerikaanse productie voor militaire doeleinden, heeft op een Maandag door hem gehouden laatste persconferentie te Washington onder meer verklaard: „De Verenigde Sta ten lopen, wat betreft het vervaardi gen van oorlogsmateriaal, snel op de Sovjet-Unie in; reeds overtreft de kwaliteit der Amerikaanse produc tie die van de voortbrengselen der Russische industrie. „Ik ben van mening", vervolgde hy, „dat wij en onze bondgenoten, dc stroom van wapens en ander mate riaal, dat thans wordt vervaardigd, in aanmerking genomen, reeds een toe stand van evenwicht met de Sowjet- Unie hebben bereikt". De Italiaanse couranten maken er melding van, dat geleerden in onder aardse grotten in de Dolomieten overblijfselen zouden hebben gevon den van dieren van een soort, dat sinds 30.000 jaar is uitgestorven. Het zou hier gaan om schaaldieren, die vóór de ijstijd hebben geleefd. De grotten, waarin de vondst zou zijn gedaan, hebben een uitgestrekt heid van drie kilometer. Men vindt er kleine riviertjes en meertjes in, waarin vóór 30.000 jaar 18 soorten dieren» leefden. Drost van mijn broer uit Parijs Sprak hij: „Kom wij nemen er^ 1 fl. Tip Hr. J. V., A dam 1 Lil. Bootz' Oude Genever (Advertentie.) De onlusten in Tanger De politie van Tanger heeft mede gedeeld, dat vier Marokkanen werden gedood, alsmede 17 zwaar en 140 licht gewond bij anti-buitenlandse onlusten, die Zondag uitbraken. Be togers wierpen stenen naar de poli tie, plunderden meer dani honderd winkels, wierpen auto's onderstebo ven en staken deze in brand. De ge stolen goederen werden tegen spot prijzen op straat van de hand gedaan. Marokkaanse nationalisten bewe ren, dat er 35 doden zijn gevallen, toen de politie het vuur opende op een menigte, die voor een politiebu reau loslating van twee gearresteerde Marokkanen eiste. Te Safi aan de Westkust van Ma rokko zijn Maandagavond nog twee Marokkanen, onder wie één jongen van tien jaar, om het leven gekomen» en twee gewond bij een botsing met de politie. Later vielen Marokkanen Europeanen aan, waarbij zeven per sonen werden gewond. Tengevolge van het buiten haar oevers treden van de Moezel zijn ten minste dertig dorpen gedeeltelijk overstroomd. De stad Zeil is door het water geïsoleerd. Het peil van de ri vier stijgt nog, evenals dat van de Rijn, die o.m. te Remagerj en Ober- winter buiten zijn oevers is getreden. Hier is het water verscheidene hui zen binnengedrongen. Het pontveer over de Rijn is ge stremd. OLIE AAN DE NOORDPOOL. Het is mogelijk, dat eerlang begon nen zal worden met het winnen van olie in de nabijheid varu de Noord pool. Volgens het jaarlijkse rapport van de Canadese minister voor de mijnbouw heeft het in 1951 ingestel de onderzoek aangetoond, dat waar schijnlijk olie en natuurgasreserves aanwezig zyn in de bodem van het eiland Cornwallis 1000 K.M. ten Noorden van de Poolcirkel. EEN WEEK-EINDE OP EEN IJSSCHOTS. Negen mannen, die op een ijsschots 400 mijl van de Noordpool waren ge strand, zijn door vliegtuigen gered en naar Barrow in Alaska overge bracht, aldus heeft radio-New York Maandag gemeld. Zaterdag was hun vliegtuig bij een poging om van het ijs op te stijgen beschadigd. Zij zelf bleven ongedeerd en hadden vol doende voorraden voedsel en brand stof. Op Woensdag, Donderdag en Vrij dag in de Goede Week zal Radio Va- ticana de Metten uitzenden uit de Be nedictijnerabdij van San Anselmo op de Aventijnse Heuvel te Rome. In deze abdij is het generalaat geves tigd van de Orde der Benedictijnen. De Metten zijn te beluisteren» op de golflengten in de 25, 31, 41.50 en 196 meterband, des middags om half vijf. Zaterdag om half vyf zendt Radio Vaticana een gebedsoefening uit, een meditatie over de zeven woorden van Christus aan het Kruis. Aan allen, die deze gebedsoefening met aandacht en devotie volgen, verleent de H. Vader onder de gewone voorwaarden een volle aflaat. Zaterdagavond tenslotte verzorgt Radio Vaticana op dezelfde golflengten de uitzending van de Paasnachtwake in de abdij van San Anselmo. Deze uitzending begint des avonds om half elf en duurt tot on geveer een uur in de nacht. „In het staatkundig leven gaat hel1 om niets minder dan de mens zelf. Mag men dan van de intellectueel niet verwachten, dat hij er z'n beste krachten aan geeft?" Aldus de heer Andriessen, die het Pauselijk woord: „De grote geestelijke strijd van nu wordt uitgevochten op politiek ter rein" aanhaalde en die niets logi scher vond. dan dat bij deze grote geestelijke strijd de intellectueel be trokken is. „Het is onverantwoord met gekruiste armen langs de weg te blijven staan en het aan enkelingen overlaten de grote strijd uit te vech ten". De heer W. J. Andriessen, voorzitter van de Kath. Volkspartij, sprak gisteravond in De Doelen voor een groot aantal leden van „St. Adel bert", de vereniging van kath. intel- lecluëlen. die de leden van de Alg. Kath. Werkgeversvereniging, kring Leiden, had uitgenodigd de lezing over „De intellectueel en de politiek" j van de partij-voorzitter bij te wonen. j De heer Andriessen wilde deze kwestie behandelen tegen de achter grond van hetgeen zich na de bevrij ding op politiek terrein heeft afge speeld en van de rol, die de K.V.P. daarin gehad heeft. Spr. ging daarbij uit varu de resolutie, die bij de op richting van de K.V.P. op 22 Dec. 1945 werd aangenomen: het voeren van een christelijke, sociaal-econo misch vooruitstrevende politiek, die ook door niet-katholieken kan wor den aanvaard. Na de bevrijding heerste er in het land een: chaotische toestand; de po litici, die toen het landsbestuur aan vaardden, droegen een zeer grote verantwoordelijkheid. Ook de K.V. P., die een consequente gezinspolitiek gevoerd heeft (kinderbijslag, woning bouw) en die ook op sociaal, fiscaal en cultureel terrein resultaten boek te. In Nederland is echter slechts een politiek van compromissen mogelijk. Toch is het de K.V.P. gelukt belang rijke kath. desiderata gestalte te geven. Er is veel critiek uitgeoefend op de samenwerking met de P. v. d. A. Maar de K.V.P. moest wel, nadat de A.R. cn C.H. niet bereid waren mee te werken op het program, dat for mateur Beel in 1946 naar voren bracht. De loath, verantwoordelijk heid gebood de K.V.P. mee te doen, al pleitte Romme reeds in 1946 voor een kabinet op brede basis. Toen Steenberghc in 1951 formateur werd, weigerde hij zelfs maar te denken aan een formatie zonder P. v Er zijn herhaaldelijk controversen geweest met de P. v. d. A., zowel op financieel als op economisch terrein. Minister v. d. Brink is voor de P. v. d. A. vaak een steen des aanstoots geweest. Er is zeer veel critiek gele verd op minister Lieftinck, maar een kath. minister varj Financiën zou even zware belastingen geheven heb ben. De K.V.P. wist bij voorbaat, dat er critiek zou komen, maar meende zich niet aan de verantwoordelijkheid te mogen onttrekken. De partij heeft er offers voor gebracht. Blik in de toekomst. Over de toekomst wilde spr. zeer voorzichtig zijn. Ons wachten nog zware tijden. Gelukkig is de beta lingsbalans iets gunstiger, maar we zijn er nog lang niet. Ook de devie- zenpositie is iets beter, maar de ka pitaalsmarkt is nog zorgwekkend. De werkloosheid baart grote zorgen en we zullen moeten blijven industriali seren, wat met zich meebrengt, dat er gespaard moet worden. In alle ge lederen zal versoberd moeten worden in de genotssfeer. Ook de defensie eist enorme offers: 6 milliard in vier jaar, waarvoor 500.000 huizen ge bouwd zouden kunnen worden. Ieder zal zoveel mogelijk het zijne moeten hebben», met zo weinig mogelijk staatsinmenging en zoveel mogelijk inschakeling van particulier initia tief. lloe kan dit alles geschieden zon der intellectuelen? Hoe kan de K.V. P. doen wat men mag eisen, zonder intellectuelen? De intellectueel dient niet alleen welwillend tegenover de politiek te staan; hij moet zich er daadwerkelijk voor interesseren. Een middel hiertoe is het Centrum voor Staatkundige Vorming. Het woord van de Paus mag de kath. intellec tueel niet onverschillig laten. Als katholiek in deze tijd heeft hij een roeping te vervullen. De medewerking van de kath. in tellectuelen is helaas onvoldoende, met alle waardering voor hen die zich er wel voor geven. Het vraagt offers, tijd en geld. Wie in het open bare leven staat, vangt veel wind. De publieke opinie is soms wreed, maar men moet dit dragen voor de goede zaak, omdat het hier een strijd geldt voor christelijke staatkunde. Een strijd waarin iedereen, zij het op bescheiden wijze, kan meewerken aan het vestigen van de door God gewilde orde. De K.V.P. zal de individuele ver antwoordelijkheid handhaven en be schermen tegen de collectieve. Vele intellectuelen zijn echter te indivi dualistisch aangelegd, hetgeen een goede en verkeerde zijde lieeft, waar tussen zij een synthese zullen moeten vinden. Sprekend tenslotte over de groep Steenberghe, ontkende spr. met gro te beslistheid, dat de K.V.P.-politiek wordt uitgemaakt door Romme, al heeft deze als fractie-voorzitter een grote invloed. De door de K.V.P. ge voerde politiek kan uit het oogpunt van christelijke staatkunde niet zó gekwalificeerd worden, dat men ge wetensbezwaren kan hebber, op de K.V.P. te stemmen. Natuurlijk is er een aantal ontevredenen; dat kan niet anders; daarvoor staat de K.V. P. als regeringspartij voor te moei- lyke beslissingen. In vakbeweging groot geworden. Deze bijeenkomst stond onder lei ding van de voorzitter, dr. W. Dijs- selbloem, die bij de aanvang prof. J. C. Groot, geestelijk adviseur, ge legenheid gaf z'n vijf minuten- speech te houden en die aan het einde de heer Andriessen niet alleen dank bracht voor de wijze waarop hij zijn onderwerp behandeld had, maar vooral ook voor de manier waarop de partij-voorzitter, die groot geworden is ini de vakbeweging, zijn hoge functie voortreffelijk vervult. 10 vinger syst. blind rhythm. 4 talen (130 letter- grepon p. minuut) maanden klaar. WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VANNACHT LICHTE VORST. Wisselende bewolking met la ter enkele sneeuw- of hagel buien. Vannacht weinig wind en bijna overal lichte vorst. Morgen overdag matige wind tussen West en Noord en dezelfde tem peraturen als vandaag. 2 April: zon op 6.13, onder 19.15; maan op 10.17 en onder 3.24 uur. Gegarandeerd in 2 Aanvang dagelijks Kon Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26558 (Advertentie.) In de Avondtekenschool van de i Wassenaar; G. Veldt; C. J. Zaal, Roe- R.K. Volkshond aan de Paul Kru- lofarendsveen; J. J^ van Giezen; J. gerstraat vond gisteravond een jaar- Kuyl; H. C. J. Straver, Hazerswoude; Geen staatssocialisme. Na de pauze brak een stroom van vragen los, by de beantwoording waarvan de heer Andriessen slechts even sprak over Indonesië en Nieuw Guinea, om des te langer stil te kun nen staan bij de aantijging, dat de K.V.P. een staatssocialistische poli tiek zou voeren. Met vele voorbeel den toonde spr. aan, dat het tegen deel waar is: sociale verzekerings raad, werkloosheid, wet op de be drijfschappen, de verzekeringswetge ving, de ziekenfondsen, enz. Ook de P. v. d. A. behaalt wel eens een suc cesje; men voert tenslotte een con cessie-politiek. iijks weerkerende plechtigheid plaats: de diploma-uitreiking. Zes en zestig jongens zagen hun doel be reikt en konden met het waardevol le papier naar huis terugkeren. Een van hen mocht zich bovendien de eerste winnaar van een speciale me daille van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel, noemen. De heer P. B. H. Oostdam, die de vergadering leidde, moedigde de te leurgestelde leerlingen aan vol te houden en het volgend jaar opnieuw te trachten het zo vurig begeerde di ploma te veroveren. Zowel directeur en leraren als leerlingen, dankte hij voor de energie, die zij de afgelopen cursus toonden. Aansluitend op de woorden van de heer Oostdam, dankte de directeur, de heer P. J. J. van Weerlee, de leraren voor hun enthousiasme. Op een bijz. manier immers moet om gegaan worden met jongens, die naar school komen nadat ze al een dagtaak achter de rug hebben. Dat eist tact en liefde voor het vak. Namens het bestuur van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, dep. Leiden, sprak de heer P. A. Wernink. Voor de eerste maal reikte hij de medaille en oorkonde uit, ingesteld door hei departement Leiden. „Door de instelling van deze medaille heeft het departement op nieuw uitdrukking willen geven aan de grote waarde, die toegekend dient te worden aan het behalen van een diploma voor vakbekwaamheid. Niet zij die de fraaiste cijfers hebben be haald, maar leerlingen, die zich bij zondere moeiten hebbei. getróóst om het diploma te verkrijgen, komen in aanmerking voor de medaille". D« allereerste die deze medaille ont ving, was de heer J. Snaterse, die door de heer Wernink een voorbeeld voor velen werd genoemd. Het Gemeentebestuur dankte bij monde van zijn vertegenwoordiger, mr. W. J. Geertsema, de grote schare jonge mensen, die door hun studie meehielpen aan de bloei van Leiden. De heer J. A. M. van Oyen, voor zitter van .het Schoolbestuur, wekte de jongens op, hun dankbare stem ming om te zetten in daden en woor den. In daden, door te tonen dat ze afgestudeerd zijn en vakkennis be zitten; in woorden door propaganda te maken voor de Avondtekenschool. Misschien zullen velen dan beseffen, dat ze iets missen en ook naar school moeten om niet achter te raken. Namens de leerlingen dankten de heren J. Th. Hakvoort en L. Th. van Mil voor het genoten onderwijs. Een diploma ontvingen: M. J. M. Aniba, J. Hofman, G. Hundersmarck, L. J. Kerkvliet, Warmond; A. A. Koppers, Warmond; J. C. de Kruiff; G. N. Overdevest, Zoeterwoude; W. A. Schmidt; A. P. Slewe; J. Snaterse, Haarlemmermeer; J. M. Straathof, Oude Wetering; J. Th. M. v. d. Kraan Voorschoten; A. Boting; A. Gouw, Oegstgeest; N. de Haas; J. Jansen; A. v. d. Meer, Zevenhoven, A. Smits; J. T. Tims; R. A. Verhagen, Leid- schendam; D. J. van Beek, Haarlem mermeer; P. van Egmond, Voorhout; A. A. v. d. Hulst, Zoeterwoude; M. P. J. Kallenberg; G. J. van Rijn. Al phen aan dey Rijn; W. J. Vis, Zoe terwoude; C. H. Vis, Zoeterwoude; W. Th. Vink, Zoeterwoude; L. C. J. A. Volkers; W. M. H. M. Bloem, Voorburg; G. Bogerd, Voorschoten; L. Dompeling, Leiderdorp; L H. Janssen; C. Robbers, Oegstgeest; P. L'Ami, Alkemade; N. Boom; C. A. van Dam, Warmond; A. v. d. Groep, Leiderdorp; A. Honders; W. Kikkert; H. Koekkoek; G. Koree; A. A. Mark; F. Mulder; A. J. v. Popering, Bleis wij k; J. van Nierop, Koudekerk aan de Rijn; Th. J. van Scheppingen, Al kemade; H. J. Siebert; T. Snaterse, Haarlemmermeer; J. J. Verkuylen; J. de Vink; J. Mastenmaker, War mond; J. Th. Hakvoort; M. J. van Dijke: C. J. M. van Haasteren: A. M. A. van Haasteren; M. Baars, J. M. de Water; L. J. Jonk; german; L. Th. van Mil, Hazerswou de; I. J. Gijzenij, Waar geen plaats naam is vermeld, is deze Leiden. Elf diploma's op de Textielavondschool Het valt niet mee, om na volbrach te dagtaak weer in de schoolbanken te gaan zitten, maar toch zijn er die dit doen, jaren achtereen. Ook op de Textielavondschool zijn er velen en elf leerlingen zagen gisteravond hun ijver beloond; zij ontvingen het di ploma. De heer C. Brilman, directeur van de Ambachtsschool, merkte in zijn openingswoord op, dat er in het afelopen jaar weer hard gewerkt is, maar dat het gelukkig niet tever geefs is geweest. Bij de vele practi- sche kennis, die u bezit, is weer heel wat theoretische kennis gevoegd en in de praktijk zal u wel gebleken zijn, dat dit belangrijke voordelen biedt, aldus spr. De liefde tot het vak wordt er zeker door vergroot. De heer Brilman wees nog speciaal op het belang van de vakken Neder- da en A. J. Zandvliet. Ook de heer J. v. Deventer, na mens de stichting tot steun aan het textic-londerwijs, en de heer Wilter- dink richtten enige woorden tot de geslaagden en de bevorderden, waar na de heer G. Veldhuyzen namens de leerlingen in een sympathiek speechje de leraren hartelijk dank bracht. K. V. „RIJNLAND". Successen in Amsterdam. Zaterdag en Zondag werd te Am sterdam de jaarlijkse „Winner" ten toonstelling gehouden. De leden van „Rynland" behaalden wederom suc cessen. De heer F. de Graaff uit Hazerswoude won met zijn Dalmati- ner kamp. Pengewood Blue Ribbon de ereprijs voor de beste der jacht honden. Zijn reu Winnall Lancer werd kampioen bij de reuen. De Duitse Dog „Mennold" van de heer W. Mastenbroek uit Wassenaar, be haalde wederom het kampioenschap en werd beste Duitse Dog. Het dwergpinchertje „Stockton Prinsje" van de heer J. Rijnbende uit Sassen. heim werd kampioen en winnaar. De foxterriers Castle Yard's Cracker en Castle Yard's Charming Girl van mej. N. v. d. Kasteele uit Wassenaar werden beiden reserve kampioen. De kwalificatie uitmuntend werd be haald door de boxer „Helma van de Heerenheid", van de heer D. de Jongh uit Oegstgeest en door de Whippel „Thamar'' van de heer J. J. G. de Cler uit Leiden. De heer de Jongh verwierf tevens de fokkers- prijs De kwalificatie „zéér goed' be haalden: de Puli van mevr. J. Boer— Eltetö uit Leiden, de whippets Bltsca, Wonjani en Arka, alle van de heer J. J G. de Cler uit Leiden de Dalma- tische hond Desirée van Winneweer van mevr. Heij koop—van Lange veld uit Leiden en de boxers „Florian van Hillegondsberg" en „Izegrim van de Heerenheide" van de heer D. de Jongh te Oegstgeest. B en W. mogen 10 millioen lenen De Leidse Raad in spoedvergadering De Gemeenteraad van Leiden kwam gisteravond in spoedeisende vergadering bijeen onder voorzitter schap van de loco-burgemeester wet houder J. C. van Schaik. Deze spoed werd veroorzaakt door de gunstige ontwikkeling van de rentestand op «tl uclcLilf, VcUl >XG VdUUVCU 11CUC1- ixr. *»r landse taal en rekenen en zeide erop de.?.cld- ^P'tnalmarkt. B en W. te vertrouwen, dat zij, die het eind diploma nu hebben ontvangen, niet op hun lauweren zullen gaan rusten, maar voort zullen gaan hun alge mene ontwikkeling op een nog hoger plan te brengen. Spr. bracht dank aan de hoofdleraar, de heer J. G. Wilterdink, en de andere leraren, die zich met zoveel enthousiasme aan hun taak hebben gewijd. Na de overgangen hekend te heb ben gemaakt, reikte do heer Brilman de diploma's uit. Bij de spinners wa ren de gelukkigen do heren W. F. Brouwer, J.. Bruggeman, C. Brugge- man, H. v. Gijzen, J. G. Remijn, J. G: v. Rijn en L. H. v. Rijsingen. Bij de wevers waren het de heren P. v. d. Reijden, J. Tukker, B. Wee- achtten thans weer mogelijkheden aanwezig tot het sluiten van geld leningen overeenkomstig het gelden de rentegamma, hetgeen weth. van der Kwaak in het kort uiteenzette. Met algemene stemmen besloot de Raad, indien zich daartoe mogelijk heden voordoen, over te gaan tot het sluiten van een of meer geldle ningen on onderhandse schuldbeken tenis of door uitgifte van obligaties, tot een bedrag van 10 millioen gul den, o.a. cp voorwaarde van een ren tevoet a 4 en een aflossing in 20 of 40 gelijke jaarlijkse termijnen. Dit raadsbesluit betekent niet, dat er direct 10.000.000 gulden geleend zal worden; B. en W. hebben echter toestemming dit te doen. Honderd keer vijf maal bloed In een der zalen van het Acad. dorp, J. Kanbier, g. C. Klay, mevr. Ziekenhuis werden gisteravond we-1 a. Klayv. d. Linden, mej. m. e. g. derom honderd Landsteiner-pennin- Kleyn, mevr. J. Koekebakker—Kulk, gen uitgereikt aan donores van de \y. Koning, S. v. d. Kooij, J. J. v. Bloedtransfusiedienst, die vijf maal i Kordelaar, H. Korswagen, J. Kruit, hun bloed gegeven hebben. Prof. dr. p. Kuivenhoven, B. v. d. Leeden, P. P. J. Gaillard, voorzitter van het v. d. Leek, C. v. Leeuwen, Hazers- Ned. Roode Kruis, afd. Leiden, was woude, W. de Liefde Katwijk, H. v. zeer kort in z'n gebruikelijk speechje; beter dan welke toespraak ook zou de film „Uw reddend bloed" in staat zijn te vertellen van hoe grote bete kenis het werk van de Bloedtrans fusiedienst is. Nadat de penningen met een toepasselijk woord waren uitgereikt, ving dc filmvertoning aan, waarvoor de aanwezigen zeer veel aandacht hadden. De penningen werden uitgereikt aan: Mej. T. G. van Amsterdam, R'veen, D. Bakker, T. Barten, P. v. d. Berg, mej. M. v. Beurden, R. Boeke, Oegstgeest, mej. R. Boer, Stompwijk, mej. A. Boer, Stompwijk, H. J. Bosboom, A. J. Brandt, mevr. G. v. BrummelenKop, mevr. C. v. BrummelenKoolhaas, B. M. van Brummelen. mej. A. den Burger, P. L. J. van Dam, H. Derogée, Oegst geest, H. J. Dirks, mevr. A. M. J. v. DopVan Loon, mevr. H. M. M. van DijkRooijakkers, mej. M. C. v. Eek, jghr. G. W. Eekhout, W. van Ek, J. H. Elzerman, Den Haag, Pater G. Engering, A. v. d. Fluit, mej. M. A. v. Ginkel, Wassenaar, mej. A. H. M. de Groot, Oegstgeest, G. P. Gijsman, mej. E. t. Hack, mevr. Ph. Hiele Frank, Zoeterwoude, B. v. Houten, B. G. v. Ingen Schenau, mej. E. L. de Jager, mevr. C. G. KaakHarten- d. Linden, Leiderdorp, H. J. Maar, H. Madern. Hazerswoude, J. Marijt, D Melet, G. J. Men tink Jr., J. Mulder, D. Munnik, J. Nieboer, A. Niehot, J. J. v. Nierop, Hazerswoude, H. Non- kes, W. H. M. v. Ommen, Oegst geest, mevr. H. BontjePennenburg, J. J. Peschier, Noordwijk, G. C. Phi- lippo, A. H. Pescaer, P. J. H. v. d. Pluym, mevr. L. v. d. PluymKoote, P. Pols, Voorschoten, J. Ranselaar, F. van Riet, mevr. G. M. Breszowski v. Herpen, P. A. Rueck, Wassenaar, P. Ruwhof, Katwyk, mevr. C. Rijns burgerBrakaar, J. F. Scholten, Hil- legom, L. Schuitemaker, Katwijk aan Zee, J. Smits, mej. L. C. van Son, W. A. M. Stegink. Oegstgeest, mej. I. v. d. Steur, T. Tieleman, J. v. d. Tuuk, R. A. van Tijn, mevr. T. Var- kevisserv. Rooyen, Noordwijk, P. A. Veelenturf, Hillegom, A. A. Ver haar, Oegstgeest, L. de Vet, F. M. Vink, Noordwijk, P. J. Vletter, Al- Alphen a. d. Rijn, J. Vreeburg, M. J. de Vrind, C. Waasdorp, A. Wendt, mej. K. Wiegman, Koudekerk a. d. Rijn, H. Wiegman, Koudekerk a. d. Rijn, J. T. Wurzer, L. van Wijk, mevr. C. A. Wijtsma—Vinkestein, mevr. C. J. Zwanenburg, Katwijk. Waar geen plaatsnaam vermeld is, moet het Leiden zijn.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2