S)e &2i<i6eSoti/fca/nt Truman heefter genoeg van Pres, Truman aanvaardt geen candidatuur Vliegende brigade bewaakt Ad anauer Sneeuw en vorst deden een aanval op agrarische bedrijven Verdeeldheid in Tunesië Terugkeer van „Venlo-team" op Schiphol Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 31 MAART 1952 43ste JAARGANG No. 12550 Papengr; cht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Verwarring in democratische partij KANSEN VAN EISENHOWER STIJGEN President Truman heeft zijn land en de gehele wereld een grote verrassing bezorgd door bekend te maken, dat hij zich niet candidaat zal stelten in de presidentsverkiezingen, welke met November worden gehouden. Doordat hij niet zei, wie van de democraten hij zijn beste opvolger achtte, heeft hij in zijn partij verwarring gesticht over de democratische candidatuur. Bo vendien zijn Eisenhowers republikeinse aanhangers gesterkt in hun ver trouwen, dat de generaal het presidentschap zal behalen. Truman deed zijn mededeling aan een diner te Washington, dat ten doel had het verkiezings fonds van de democratische partij te versterken. Er waren zesduizend gas ten, die ieder honderd dollar voor het couvert hadden betaald. De rede, welke de president zou houden, was reeds vóór de aanvang aan de journa listen verstrekt, maar toen de president haar uitsprak, week hij tegen het einde plotseling af van de geschreven tekst voor de simpele aankondiging: Ik zal mij niet candidaat stellen voor herverkiezing. HET WAS LANG GENOEG. De woorden sloegen in als een bom en lokten onmiddellijk een koor van Neen-geroep uit. Ik heb mijn land lang en naar mijn mening doeltreffend en op recht gediend, zo ging president Tru man onverstoorbaar verder. Een her benoeming zal ik niet aanvaarden. Ik ben van gevoelen, dat het niet mijn plicht is nog vier jaren in het Witte Hu:s door te brengen. Verslaggevers vroegen de president na afloop, of er enige kans bestond, dat hij op zijn beslissing zou terug komen. Zij kregen ten antwoord: Geen enkele. V oor mevrouw Truman was de mededeling kennelijk geen verras sing. Zij keek haar echtgenoot rustig en trots aan. Het presidentschap heeft zij altijd in de eerste plaats be schouwd als een afmattende taak. die de gezondheid van haar man schade doet. Mevrouw Truman de presi dent noemt haar „de baas" heeft bovendien nooit veel op gehad met het „goudvissenbestaan" van de eer ste vrouw des lands. Joseph Short, Trumans secretaris, vertelde na afloop van het diner, dat de president zijn beslissing een week geleden had neergeschreven in het in leer gebonden boek, waarin hij de teksten van redevoeringen bewaart, die voor zijn persoonlijk gebruik die nen Hij wilde zich niet uitlaten over Trumans plannen voor de toekomst. Toen de president met zijn echt genote na het diner wegreed, zagen de omstanders, die zich het dichtst bij zijn auto bevonden, dat beiden tranen in de ogen hadden. REACTIES OP TRUMANS BESLUIT. Reuters correspondenten seinen uit diverse Europese hoofdsteden de vol gende reacties n. a. v. het besluit van president Truman om zich niet her kiesbaar te stellen: Londen: Britse fuctionarissen heb ben Trumans vastberadenheid, dik. wijls tegen krachtige binnenlandse critiek in, om te helpen bij het sme den van de Atlantische verdedigings gemeenschap warm geprezen. Parijs: De Franse staatssecretaris van buitenlandse zaken, Maurice Schumann, heeft verklaard, dat Tru mans moed en gematigdheid als voor beeld zouden dienen voor zijn opvol gers en voor alle politici, die geloof den dat vrede en vrijheid door demo cratie konden worden gered. Rome: Waarnemers menen, dat Trumans besluit de weg voor gene raal Eisenhower effent. Bonn: Ook West-Duitse politici zien in het terugtrekken van Truman een verbetering van Eisenhowers kan sen. Charles E. Wilson heeft gisteren ontslag genomen als directeur van het Amerikaanse bureau voor de defen siemobilisatie. Hij nam zijn ontslag als gevolg van een geschil over voorstel len ter regeling van het geschil in de landelijke staalindustrie. Het Witte Huis maakte bekend, dat Truman het ontslag aanvaard had. De ontslagbrief is Vrijdag opgesteld, toen Wilson de president verzocht om uiting te geven aan zijn bezorgdheid over de plannen der regering ter voor koming van de tegen 8 April uitge roepen staking in de staalindustrie. KOGELVRIJE RUITEN IN HET WITTE HUIS. Naar de „Washington Post"' mee deelt, heeft men het Witte Huis van kogelvrije ruiten voorzien. De ambts woning wordt Donderdag weer door president Truman betrokken. Gedu rende de hersteilingswerkzaamheden, die ruim drie jaar hebben geduurd, woonde de president in „Blair House" waar in 1950 een aanslag op zijn leven werd gepleegd. De opstelling van het voorlopige carillon, dat koningin Juliana Vrij dag aan president Truman zal aanbie den, is Zaterdag gereedgekomen. Het uit 32 kloken bestaande caril lon is in het Meridian Hill park, een woonwijk van Washington geplaatst. De Amerikaanse minister van Bin- r.öhlandse Zaken, Chapman, heeft verklaard, dat het carillon volgens de heer Teygeler, beiaardier te Nijkerk en Barneveld, „een der schoonste is, die ooit gegoten werd." Dader van de aanslag nog niet gevonden Dc Westduitse bondspolitie heeft haar veiligheidsmaatregelen ver scherpt om kanselier Adenauer te be schermen als gevolg van de mislukte aanslag door middel van het bompak- ket, dat vorige week op het hoofdbu reau van politie te München ontplof, te. Er is een speciale „vliegende bri gadeopgericht, die in gevallen van nood onmiddellijk kan optreden, zo vernam ReuLer van een opperofficier der politie te Bonn. Deze officier deelde verder mede, dat de politie over èen paar goede aanwijzingen beschikt omtrent de da der en gunstig oordeelt over haar kansen om hem te pakken te krijgen. Zij gelooft niet dat er politieke bedoe lingen achter de daad schuilen. Het heeft er veel van of een kronkzin- nige aan het werk geweest is, die on nozel genoeg was te veronderstellen, dat dr. Adenauer de pakjes die voor Het „groene plan" aanvaard hem bestemd zijn, zelf zou openen, zo luidde zijn verklaring. De politie heeft contact opgenomen met de Italiaanse en Oostenrijkse po> liite, omdat iemand, die voorgaf Ma rio Mirelli te heten, in München een hotelkamer had besproken, 's middags met een pakket onder de arm uit ging en sindsdien niet was terugge keerd, eén gloednieuwe koffer ach terlatend. Zijn verkaring tegenover de hotelhoudster, dat hij zijn pas poort op het Italiaanse consulaat had afgegeven, is onjuist gebleken. De twee knapen, die het bompak- ket naar het politiebureau brachten in plaats van naar het postkantoor, gaan morgen onder geleide van een persoonlijke vertegenwoordiger van de bondskanselier naar Bonn om diens warme dank in ontvangst te ne men. Stalin was er weer Maarschalk Stalin was Zaterdag aanwezig bij de slotvergadering van de Opperste Sowjet der federatieve Russische Republiek. Reuter bericht, dat de 72-jarige premier een gezonde er. krachtige indruk maakte. Hij was gekleed als**maarschalk van het Sow- jetleger en liep met veerkrachtige Zaligverklaring van ex-keizer Karei? De bisschop van Funchal op Ma deira heeft de nodige voorbereidin gen getroffen voor het informatieve proces der zaligverklaring van Ka- rel I, de laatste Keizer van Oosten rijk, Koning van Hongarije, die in 1922 op Madeira is gestorven, vier jaar na zijn aftreden. In een herderlijk schrijven heeft Mgr. Ribeiro van Funchal medege deeld, dat hij de canoniek voorge schreven commissie heeft ingesteld, die tot taak heeft een onderzoek in te stellen naar de geschriften en deugden van de ex-keizer. Het ini tiatief tot deze voorbereidingen komt van Kardinaal Innitzer, aartsbisschop van Wenen, die Karei I zeer goed heeft gekend. Mgr. Ribeiro verzoekt allen, die geschriften van Karei I in hun bezit hebben, deze op te zenden naar de bisschoppelijke commissie van Funchal of bekend te maken, waar deze geschriften te vinden zijn. Kardinaal Innitzer mag niet zelf het informatieve proces ter hand ne men, omdat zulks krachtens kerke lijk voorschrift moet geschieden door de bisschop van het diocees, waar de betrokkene is overleden. Karei I van Habsburg-Lotharingen had een rustig en beminnelijk karak ter en was daarbij zeer godvruchtig. In 1911 huwde hij met Prinses Zita van Bourbon-Parma. Uit dit huwe lijk kwamen acht kinderen voort. Keizerin Zita vestigde zich na de dood van haar man aanvankelijk in Spanje, daarna op het Kasteel Steen- okkerzeel bij Brussel. Zij is nog in leven. De broodprijs in Vaticaanstad is met ongeveer 7 cent per brood van ruim 1 k.g. gestegen tot 50 cent. Evenwel is dit brood nog altijd goed koper dan in Italië zelf, wear de prijs ongeveer 55 cent bedraagt. J&Ctttc 1952? if/utuuxjvul op 30 ïïlaaftl Een plaatje van de laatste Zondag van Maart dat geen commentaar behoeft. Aan het einde van de vierdaagse j ^re<j £)e aanwezigen juichten hem voorbereidende conferentie over op- vijf minuten iang staande toe. richting van 'n Eur. markt voor landb. producten is besloten afgelopen week 1 Aan het einde der vergadering wei- op een nader vasi te stellen tijd tus-kc „ee" ka" u,ur duurde, stond Stalin sen 7 Juni en 31 October van dit jaar met Molotof praten De aanwezi- gen verzamelden zich en juichten hem opnieuw toe. Men riep: „Lang le ve Stalin, de grote leider van de Sowjet-volken". Andere aanwezigen waren Malen- kow, Beria, Mikojan, Kaganowitsj maarschalk Boelganin, maarschalk Worosjilof en Kroesjef, oen ander „Uit de besprekingen is duidelyk lid yan het politbureau. gebleken, dat ei sprake is van een De Sowjet is bijeengekomen om in- gezamenlijk strei en naar een organi-terim-decreten goed te keuren en een satie van Europese landbouwmarkten oppergerechtshof te kiezen, dat uit 87 en de geleidelijke eenmaking van die leden en 70 juryledeI1 bestaat. Pet- Q «e o nnmmimini.n sjoekof werd als president herkozen. te Parijs een Europese landbouwcon- ferentie te beleggen. Tijdens de laatste besprekingen be reikten de delegaties van de 16 con fererende landen volledige overeen stemming over een agenda voor die conferentie. markten", aldus het communiqué. Op basis van het voorbereidende werk der deskundigen zullen op 'de conferentie de structuur en de be voegdheden van een centraal gezags orgaan voor de landbouw worden vastgesteld. De conferentie zal tevens een on derzoek instellen naar de mogelijk heid om bepaalde landen, die er be zwaar tegen maken zich aan te slui ten bij het centrale gezagsorgaan, toch op te nemen in de landbouwge- meenschap. Sneeuw, vorst en hagel hebben in het afgelopen weekend een aanval gedaan op de bollenvelden, de land en tuinbouw en op de bedrijven van de veehouders. Keukenhof gaf gisterochtend een winterse aanblik. De bloeiende nar cissen lagen plat op de sneeuw en de crocussen waren geheel onder het witte dek verdwenen. De enkele tulipa's, die reeds in bloei stonden, Regering in ballingschap te Cairo ¥>E BEIDE AFGEZETTE Tunesische ministers, Salah ben Joesscf en Mo hammed Badra, die in het geheim uit Parijs vertrokken en via Brussel en Geneve naar Cairo zijn» gevlogen, hebben zich daar uitgeroepen tot de enige wettige regering van Tunesië Zij zijn voornemens zich naar New York te begeven om de Tunesische kwestie bij de Veiligheidsraad te be pleiten. Pakistan heeft haar afgevaardigde A. S. Bokhari, die met ingang van morgen als voorzitter optreedt, opdracht gegeven dc kwestie aanhangig te maken. nale verbond van vrije vakverenigin gen over de Tunesische kwestie. De Franse hervormingsplannen, waarvan geleidelijkheid het voor naamste kenmerk is, behelzen: 1. Het aantal Tunesische ministers wordt geleidelijk vergroot, maar de fensie en buitenlandse zaken blijven in Franse handen. 2. Hangende de instelling van een Tunesische wetgevende vergadering worden twee gekozen raadgevende vergaderingen ingestelo. 3. Een uitsluitend Tunesische ver gadering bespreekt algemene, politie ke en economische vraagstukken. 4. Een Frans-Tunesische vergade^ ring, die de beroepsbelangen verte genwoordigt, behandelt in het bij zonder de begroting. 5. Het aantal Tunesische ambtena ren wordt vergroot, maai" de rechten der Franse ambtenaren in Tunis wor den beschermd. 6. De Tunesische ministers kunnen van dag tot dag beslissingen nemen zonder Franse controle. Onderwijl is onder de nationalisten in Tunesië verdeeldheid ontstaan. De gematigden verdedigen het standpunt dat de Bey onder druk heeft moeten handelen om zijn troon te redden, maar de extremisten oordelen, dat hij zich en zijn gezin voor de Tunesische zaak had moeten opofferen. Zaterdag schoolde een menigte voor zijn pa leis samen luidkeels roepend: „Waar. om hebt ge dit gedaan?" De politie verspreidde hen. Er vallen nog steeds verspreide incidenten in het land voor. De secretaris-generaal van het Tu nesische vakverbond, Farhad Hatsjed, heeft Salah-Eddine Bakkoetsje, de nieuwe Tunesische premier in Brus sel uitgemaakt voor een „nieuwe Quisling", wiens „marionetten-rege ring" de Tunesische arbeiders nooit zullen erkennen. Hatsjed is in de Belgische hoofdstad aangekomen om overleg te plegen met het internatio- Zuid-AtneïiHaam bedoek op dtoeltdifé Dc geschiedenis wordt weer eens oververteld ZATERDAGAVOND is de gezagvoerder van de „Venlo", captain Jimmy Creel met 7 leden van de bemanning op Schiphol gearriveerd. Zij wer den verwelkomd door dr. Plesman en onder-directeur v. Balkom van de K.L.M. Jimmy Creel is een Amerikaan en de tweede piloot Mac Dermott een Australiër. Dr. Plesman dankte hen voor de perfect uitgevoerde nood landing, waardoor de K.L.M. een groter ongeluk is bespaard gebleven. SCHIP OP M?JN GELOPEN Een Frans schip de .Picarie" is vanmorgen om vier uur on een mijn gelopen. Dit gebeurde bij boei ET 14 ten Westen van Ameland. De Duitse sleepboot „Scefalke" heeft de „Picarie" op sleeptouw ge nomen. werden eveneens het slachtoffer van de sneeuw. Niettemin kwamen er nog bezoe kers naar Keukenhof. Vier bussen met Belgische cadetten, Engelse zee lieden, Duitsers en een gemengd buitenlands gezelschap lieten zich niet weerhouden om even in Lisse aan te wippen. Het bestuur van de stichting is van menig dat er onder de gewassen geen groot onheil is aangericht. Als de sneeuwval een paar weken later was gekomen, waren dc gevolgen ernstiger geweest. De kwekers in de Bollenstreek in specteerden vanmorgen hun gewas sen. De aanblik is over het algemeen troosteloos. De narcissen hangen slap en lfjken doormidden geknakt. Ze zullen echter nog wel opkikkeren. Met de tulpen is het erger. De hag«l heeft hier grote schade aangebracht. Dit gewas is uiterst gevoelig en met deze weersomstandigheden treden er gemakkelijk verschillende ziekten op o.a. vuur. Met bespuiten is hier gelukkig veel aan te doen. De vooruitzichten, die het prachti ge voorjaar aanvankelijk bood, zijn nu enigszins gewijzigd. De bloeitijd zal later vallen dan men had bere kend. Wanneer? Dit is een vraag, die afhankelijk is van de ontwikkeling van het weer. Door het verdwijnen van de narcissen zullen zelfs als he tweer direct beter gaat worden er Zondag weinig bloemen zijn. De tuinderij heeft ook enkele klap pen te incasseren gekregen. Vooral degenen, die reeds sla en bloemkool hadden uitgezet, hebben niet veel hoop, dat hier iets var. terecht komt. Speciaal de bloemkool is erg gevoe lig. De gewassen onder glas hebben natuurlijk geen schade, maar door deze weersgesteldheid worden ze in ieder geval verlaat. Ook de spinazie, die hier en daar op de koud.' grond reeds opkwam, is door de laatste ontwikkelingsgang zeer verlaat. De landbouwers rekenen eveneens op een vertraging, terwijl de veehou ders hun vee uit de weiden hebben gehaald, hetgeen hun voeder zal kos ten. De grasstand dreigt zich, mede vooral door de Oostenwind, zeer on gunstig te ontwikkelen. NEDERLANDS MOTORSCHIP GEHAVEND. Zaterdagmiddag hebben H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bemhard de Zuid-Amerikaanse delegaties, die een bezoek brengen aan de Jaarbeurs te Utrecht op het Paleis te Soestdijk ontvangen. Deze delegaties vertegen woordigen Argentinië, Brazilië, Uruguay en Venezuela. De foto toont H. M. Koningin Juliana in gesprek met enige van Haar gasten. Het was overigens op het kantje af. Toen op 23 Maart een deel vani de propeller in de motor vloog, was er geen seconde meer te verliezen. Ge lukkig was er een terrein om de machine haastig neer te zetten. Nog voordat de eerst boordwerktuigkun dige Van der Gucht de gelegenheid kreeg de defecte motor buiten wer- te stellen, waren alle schroeven en klinknagels, waarmee het gevaarte in de vleugel was bevestigd, door de trilling en de hitte losgeraakt en viel de motor brandend en gloeiend in de sawah-velden ver beneden. In de cockpit heerste ondraaglijke spanning. Reeds brandde de linker vleugel, doch de reddende startbaan van Donmuang kwam met enorme snelheid naderbij. Het landinggestel zakte met een zachte plof uit. De tweede bestuurder, de kleine Austra liër McDermott, zat toevallig op de plaats van de gezagvoerder, de lin kerstuurstoel in» de cockpit, om een normale landing te verrichten, als de noodtoestand intreedt. Gezagvoerder Jimmy Creel rechts van hem kende de voortreffelijke vliegerkwaliteiten van zijn „tweede" en plots waren de beide mannen vol- o ledig één geworden. Eén wil, één wel op Schiphol terug°isT stuurknuppel, één gedachte. Een ondeelbaar ogenblik, ontmoe ten hun blikken elkaar. Beter dan wie ook kennen deze beide gewezen oorlogsvliegers het gevaar dat dreigt. Vroeger vochten zij voor hun eigen leven, nu voor de kostbare last 34 mensen achter in de cabine. Doodsbleek, maar volkomen be heerst hebben de stewards De Hoog en Helmers en de stewardess Disselkoen alles gedaan wat voor een noodlan ding vereist is. Van paniek was geen sprake. Iedereen is voorbereid en met opgetrokken knieën om zo nodig een schok te breken, wachtte men op de dingen die komen zouden. Laag ging de „Venlo" in de linker bocht over de natte rijstvelden. Don muang was eveneens op alles voor bereid. De brandweer en de reddings ploegen- stonden klaar. Dan raakten de wielen van de „Connie" de beton nen baan. Hevig piepten de remmen, hoog laaide het vuur op uit de bran dende vleugeltanks en toen zakte de Constellation door zijn „rechterpoot", schoof nog een paar meter door en stond stil. Dit alles wordt weer eens overver teld, als de bemanning behouden en Het Nederlandse motarschip „Rini" is Zondagavond na een moeilijke reis I van drie dagen de haven Kingslynn On listen in Tan orer (Norfolk) binnengelopen, v-ymuaicil lil Idllgcr Sinds het vaartuig Donderdag Huil r (Yorkshire) verliet met een lading enige doden voor Honfleur (Normandië) hadden kapitein Hendrik Klein uit Stadska ier gelegenheid van de verjaardag naai, eigenaar en gezagvoerder van van het Frans-Marokkaanse Protec- de ,;Rini", diens vrouw, die hem toraatsverdrag is het Zondag in Tan- reeds veertien jaar op zijn reizen ger tot onlusten gekomen. De politie zag zich genoodzaakt van haar vuur wapens gebruik te maken. Volgens mededeling van de politie van de internationale zóne zijn drie personen om het leven gekomen en werd een betogei ernstig gewond. Voorts werd een politieman door een verdwaalde kogel licht gewond. In Madrid zijn echter berichten ont vangen, waarin van zes doden, allen Mohammedanen, wordt gesproken. Blijkens deze berichten zijn 82 perso nen gewond, van wie acht Spanjaar den, een Brit en drie andere buiten landers. De betogers eisten, dat de winkels als teken van nationale rouw zouden sluiten. In verscheidene delen van Tanger werden winkelruiten inge gooid. Auto's werden geplunderd en in brand gestoken. Voorts werd door de betogers brand gesticht in een Franse winkel. In de namiddag scheen de rust in Tanger weergekeerd. Laat in de na middag kwam de internationale be stuurscommissie van de stad bijeen. In de Arabische wijk van Casablan ca waren de meeste winkels en café's gesloten. vergezelt, en de uit vijf leden be staande bemanning geen slaap gehad. Zij hebben die tijd vrijwel uitsluitend van brood geleefd, aangezien reeds in het begin van de reis de kombuis onder water liep en de inventaris werd vernield. De stuurhut is aan bakboord inge drukt en de hutdeuren zijn wegge spoeld. Het zal verscheidene dagen duren voor de schade zal zijn her steld. De vrouw van de kapitein heeft kneuzingen opgelopen, doordat zij door overslaande golven van de ka juitstrap is geslagen. De handen van de gezagvoerder zijn ernstig ontveld bij zijn pogingen het schip in de juiste koers te houden. Hij verklaar de: „Ik steek nu sinds vijf jaar re gelmatig de Golf van Biscaye over, maar ik heb nog nocit zulke hoge golven meegemaakt als op deze reis". Jiawettje Tevergeefs wint ge verstandige raad in als ge zelf niet verstandig zyt.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1