Duinstreek Rijnstreek Leiden krijgt primeur van koeien voor de televisie Redelijke kans op een katholieke school in het Morskwartier De Avondtekenschool laat werk der leerlingen zien Mutnpa fjftatóflotó en het geheimzinnige kasteel DONDERDAG 27 MAART 1952 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Paasveetentoonstelling Vooruitzichten zijn gunstig Dat het weidse boerenland rond Leiden niet alleen op het gebied van de fokkerij iets kan presteren, maar ook op het minstens even belangrijke terrein van de mesterij, zal indien dit na de tentoonstelling van verle den jaar nog nodig is volgende week op de Paasveetentoonstelling van de Vcbo te Leiden bewezen wor den. Hoe belangrijk deze tentoonstel ling is, moge blijken uit het feit, dat de N.C.R.V. besloten heeft er een te levisie- en radio-reportage van te ma ken, die op dezelfde avond van Vrij dag 4 April zal worden uitgezonden. Het is de eerste keer in Nederland, dat er koeien voor de televisie ko men! Wat op de Paasveetentoonstelling 1951 aan kwaliteit en kwantiteit werd aangevoerd, mocht heel goed genoemd worden, beter nog dan de or ganisatoren voor de eerste keer ver wacht hadden. Het aantal inschrij vingen voor 4 April a.s. is reeds bo ven het totaal van verleden jaar uit gekomen: 164 stuks, welk aantal zeer waarschijnlijk nog tot 175 zal oplopen en waaronder zich 130 stuks vette koeien zullen bevinden. Voorts zullen ook kalveren en varkens worden aan gevoerd. De vette koeien zijn momenteel wel het belangrijkst; de prijzen zijn ho ger dan ooit. Het mesten van kalve ren heeft nooit zo'n grote omvang ge had en wordt thans bovendien gehan dicapt door exportmoeilijkheden. Het mesten van varkens is sterk terugge lopen. Statistieken wijzen uit, dat er vóór de oorlog in Nederland 60 pet. varkensvlees gegeten werd; thans is dit percentage gedaald tot 30 pet. Aanvankelijk vreesde het Vebo-be- stuur deze tentoonstelling niet te kun nen houden; er werd concurrentie verwacht van Amsterdam, waarvan men echter niets gemerkt heeft. Bo vendien besloot Utrecht dit jaar geen Paasveetentoonstelling te houden. En Leidse Universiteit PROMOTIE VAN DE HEER J. A. H. VERHAGEN. Minister Teuling was paranymph. Aan de Leidse Universiteit promo veerde gistermiddag de heer J. A. H. Verhagen, geboren en wonend te Eindhoven, op het proefschrift „De totstandkoming van het eerste mi nisterie Ruijs de Beerenbrouck", tot doctor in de rechtsgeleerdheid. Pro motor was prof. dr. L. W. G. Schol ten. Als paranymphen traden op mr. F. G. C. J. M. Teulings,vice-minis ter president (schoonvader van de promovendus) en dr. F. B. A. M. Verhagen. Er was grote belangstelling voor deze promotie. Onder de aanwezigen bevonden zich mgr. prof. dr. Fost, hoogleraar te Nijmegen, prof. Jos Si mons, S.J., mr. Kolfschoten, burge meester van Eindhoven, mr. H. Bol- sius, lid van Ged. Staten van Zuid- Holland, jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer en jhr. mr. G. G. Ruys de Beerenbroucx, en de zeereerw. heer dr. J. Janssen namens de studenten- pastoor. prof. dr. Henri van Rooyen, die wegens een kleine operatie in het ziekenhuis is opgenomen. Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht de heren W. Molenaar Leiden, W. Blokzijl, Den Haag. Geslaagd voor het candidasts-e::a- men Geschiedenis de heer J. H. M. Verdegaal, Leiden. 20-JARIG BESTAAN „ST. ANTONIUS". Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de Ned. Kath. Bond van Hotel-, Café- en Restaurantgeëm ployeerden „St. Antonius", ligt het in het voornemen van het afdeling- ibestuur een kerkelijke herdenking te organiseren. Deze zal plaats vinden op 2 April a.s. des morgens om 8 uur in het kapel van de Eerwaarde Zusters Carmelitessen, Oude Vest (ingang Hazcwindsteeg), waarna ontbijt. De H. Mis wordt opgedragen door de Weleerw. pater Engelbertus OFM. Het bestuur verwacht alle leden met hun dames en-of een van de huisge noten. Tevens stelt het bestuur het zeer op prijs bericht van deelname te ontvangen in verband met de ver zorging van het ontbijt. Na het ontbijt zal een excursie worden gehouden naar Rotterdam en Schiedam met bezoek aan de Dis tilleerderij „De Locomotief", zo gelijk via Utrecht over Baarn, met een bezoek aan het mooie rust- en vacantie-oord „Nieuwenoord" naar Leiden. De kosten zijn f 4,50 per persoon. Zij, die interesse hebben voor de excursie en de toerrit worden drin gend verzocht zich zo spoedig moge lijk te melden aan het secretariaat Maresingel 48, met betaling van de kosten. Gezien het gezelschap slechts 30 personen mag tellen, is aanmel ding spoedig gewenst. LEIDSE BESTUREN-RAAD. Op initiatief van de Kon. Ned. Middenstandsbond, afd. Leiden, is opgericht een Leidse Besturen-raad voor Leiden en Omgeving, waartoe reeds acht middenstandsverenigingen, samen 400 leden, zijn toegetreden. Voorzitter is de heer B. J. Huurman, voorzitter van de Aannemerspa troonsbond. afd. Leiden en omgeving. Secretaris is de heer J. H. v. d. Kloot, secr. van de Kon. Ned. Middenstands- ibond, afd. Leiden. toen bleek, dat het mond- en klauw- zeergevaar tijdig bezworen was, ver dween de laatste vrees en kon vol vertrouwen aan de voorbereidingen begonnen worden. In tegenstelling met b.v. Rotter dam, waar ook paarden en fokvee tr- zien zullen zijn, heeft Leiden zich beperkt tot het slachtvee. Helaas zullen er geen schapen te zien zijn. Hoewel Leiden de belangrijkste markt van Tesselse schapen heeft, was het aantal inschrijvingen zeer gering, hetgeen te verklaren is, want de export is reeds lang begonnen. Ook dit jaar zal de nieuwe keu ringsmethode weer toegepast wor den, waarbij gekeurd zal worden op punten, hetgeen veel effectiever is dan het traditionele systeem. De Ve- bo heeft dezelfde jury van verleden jaar, die met dit systeem inmiddels enige ervaring heeft opgedaan, we derom bereid gevonden naar Leiden te komen. De slagerszoons zullen de administratie wederom verzorgen. Stimulans voor Leiden. Deze tentoonstelling, waarop de ingezonden dieren ook verkocht zul len worden, is van groot belang voor Leiden, omdat zij een stimulans is voor de Leidse Veemarkt, die als een BIOSCOPEN. De films voor d- komende week zijn door de Katih. Film-Oentrale als volgt gekeurd: Casino: „Een man in een wit pak", alle leeftijden. Lido: „Luchtduivels boven de Pacific", 14 jaar. Luxor: „Het eiland der Pygmeeën" 14 jaar. Trianon: „A place in the cun", 18 j. Rex: „De zjvarte monnik", vol wassenen. laten horen om mee te blijven tel len en niet door concurrentie van Rotterdam, Den Bosch en Utrecht onder de voet gelopen te worden. Bovendien biedt deze tentoonstelling de goede mesters onder de boeren rond Leiden gelegenheid hun presta ties op dit gebied te tonen. De fok kerij is weliswaar zeer belangrijk, maar dit gebied moet, midden tus sen de grote steden, ook in staat zijn vlees te leveren. Daarvoor is deze Paasveetentoonstelling een goede stimulans. De officiële opening zal, zoals ge meld, op Vrijdagmorgen 4 April om tien uur verricht worden door wet houder D. v. d. Kwaak in café-rest. 't Schuttershof aan de Steenstraat. De televisie-opnamen worden tussen elf en twaalf uur gemaakt. Voor de bezoekers wordt nog een attractie voorbereid. Het Gemeentebestuur van Leiden heeft een prijs beschik baar gesteld voor de best geclassifi ceerde koe, terwijl de heer M. Wei- ma, directeur van de Markt- en Ha vendienst, dit gedaan heeft voor het best geclassificeerde varken. Ook ve der kleinere markten in ons land le andere instanties hebben prijzen van tijd tot tyd iets van zich moet beschikbaar gesteld. Weth. v. Schaik bij eerste paal: Heeft de wethouder van Openba re Werken, de heer A. J, Jongeleen, in het slaan van eerste palen reeds school gemaakt, gistermiddag heb ben wij kunnen constateren, dat ook de wethouder van onderwijs, de heer J. H. van Schaik, in dit opzicht zijn mannetje staat. Alsof het zijn dage lijks werk was, deed hij het heiblok met steeds forsere slagen op de ne gen meter lange betonnen paal neer komen, die dan ook in een minimum van tijd in de grond verdwenen was. Plaats van handeling was de bouw put, waarop straks de Openbare La gere school aan de Damlaan in de omgeving van het Morskwartier zal worden opgetrokken. In het gezelschap van weth. Van Schaik bevonden zich o.a. de rijks inspecteur van het Onderwijs de heer P. Tazelaar, de gem. insp., de bevolkingsaanwas in de laatste ja ren sterk is gedaald, hetgeen tot ge volg zal hebben, dat het aantal leer lingen een teruggang te zien zal ge ven. In zijn slotwoord vond de wethou der van Onderwijs nog gelegenheid om de heer Tazelaar, die op het punt staat van de inspectie Leiden af scheid te nemen, te danken voor al hetgeen hij in zijn kwaliteit als rijks inspecteur voor het Leidse onderwijs heeft gedaan. Donderdag 27 Maart. Gisteren helemaal geen, vandaag een klein beetje Hutspot, 't Is schan dalig zo weinig als wij koken tegen woordig. Toch mag niet onvermeld blijven, dat gistermorgen op het Be lastingkantoor aan de Breestraat een schilderij verkocht werd bij executie. De voorstelling v/as getiteld „Slapen de Cupido", alhoewel dat niet hele maal juist is. Bovendien stond in de aankondiging vermeld, dat het af komstig was uit de School van Ru bens, hetgeen ook met een korreltje zout genomen dient te worden. Er gaan geruchten, dat dit schilderij tij dens de oorlog voor 17.000 gekocht is geworden. Hoe het ook zij, gisteren ging een kunsthandelaar er mee van door voor 340. Ook dient u te weten, dat de Leidse Brandweer gisteren weer eens een schoorsteenbrandje te verwerken kreeg. Deze ke rr v/as de familie J. F. v. R., wonend op Thorbeckestraat 34, aan de beurt. Niets bijzonders overi gens. En de Overijssels-Gelderse Vereni ging in Leiden viert het zilveren feest. De vereniging werd op 23 Maart 1927 opgericht door enige in ,DPj„n Leiden wonende Overijsselaren, die G«zensteeg iroesten er honderden al hun provinciegenoten in Leiden ws^ns vP dl 2 ten m, Jfn wilden verenigen, tater kwamen ook worden Vandaar dat men nu een gro de Geldersen er bij. Met maandelijk-1 'ere za,al gezocht gevonden heeft, se bijeenkomsten heeft men steeds aai na' getracht het verblijf in den vreemde zo aantrekkelijk mogelijk te maken, COMMISSIE SPREIDING hetgeen ons ietwat chauvemstische tocht. Het schijnt onze jeugdige le zers en lezeressen nog niet helemaal duidelijk te zijn. Hoe kom ik aan zil verpapier, vraagt ons een zekere Mieke. Waar kan ik dat kopen? Wel Mieke je kunt het in alle papierwin kels kopen, maar dat behoeft niet. Je kunt ook aan je vaders of broers vra gen of zij hun lege sigarettendoosjes willen bewaren. Met dat zilverpapier kan het even mooi worden en het kost niets. Het in juist de kunst om het zo goedkoop mogelijk te doen en toch iets moois te maken. Als je ap pelen aan je Palmpaas hangt, kun je er ook een paar in zilverpapier wik kelen. Je zult eens zien hoe aardig dat staat! En Kees wilde weten hoe lang zo'n stok moet zijn. Tja, dat ligt er aan maar wat je er allemaal aan wil thangen. Met een stok van één meter kom je al een heel eind! Je moet er op letten, Kees, dat het hele geval niet al te rvVaar wordt, want je moet er een flink eind mee lopen door de stad. Het zal alle vrienden van het Apos tolaat ter Zee genoegen doen te ver nemen, dat het R.K. Zeemanshuis „Stella Maris" o;- 29 April a.s. een feestavond geeft ii. het St. Antonius Clubhuis. Vorige keer in de Maria STADSKOK. Leidenaars als wij zijn niet zo heel erg moeilijk lijkt. Want, laat ons eer lijk zijn, iedere vreemdeling voelt zich in onze dierbare oude Sleutel stad spoedig thuis! Tijdens deze bij eenkomsten werden ook de gebruiken uit het Oosten des lands in gebruik genomen. Zo herinneren wij ons nog de zeer plezierige avonden met het karakteristieke „eier-tikken". Om kort te gaan: dit zilveren jubileum wordt a.s. Zaterdag gevierd met een receptie, 's middags van 3 tot 5 uur in Royal aan de Doezastr. Op 17 Mei wordt in Den Burcht een feestavond georganiseerd. Nu nog iets over dc Palmpaasop- In vijf lokalen van de Avondteken- i school van de R.K. Volksbond in de Paul Krugerstraat te Leiden liggen momenteel de werkstukken uitge- Goud- en edelsmeden. De boetseerafdeling toont tevens aardige werkstukjes van de goud- en heer H. A. Vriend, het lid van de j staid, die de leerlingen in het afgelo-1 edelsmeden. Het zijn staaltjes van Gem. comm. voor het Onderwijs, de heer A. van Dijk, de heren Westra en Koch van de Dienst van Gemeen tewerken, en het toekomstige hoofd der school, de heer J. Fluijt. In de komende dagen zullen nog 67 in de grond verdwijnen, waarna men kan gaan bouwen. Indien zich geen moei lijkheden voordoen, is te verwach ten, dat de school medio October wordt opgeleverd, waarna op 1 No vember a.s. de opening. Nadat deze eerste paal geslagen was, vond in de directiekeet een kor te samenkomst plaats. De heer Van Schaik, die uiteraard zeer verheugd was over de voortgang van de scho lenbouw in Leiden, gaf hier nog eens een overzicht van de tot nu toe be reikte resultaten. In 2V- jaar zijn thans zes nieuwe scholen geopend, een aantal, dat overeenstemt met het in 1948 ontworpen plan. Ofschoon het Gemeentebestuur in dit jaar gaarne tot de bouw van drie scholen (één openbare en twee bij zondere) was overgegaan, werd vooralsnog slechts voor de bouw van twee scholen toestemming verleend een openbare aan de Damlaan en een Geref. school aan de Asserstraat. Tot zijn grote vreugde kon de heer Van Schaik echter thans mededelen, dat er een redelijke kans bestaat, dat nog dit jaar een toestemming wordt afgegeven voor de bouw van nog een bijzondere (R.K.) school. In tegenstelling met dit optimis tisch geluid, was de mededeling van de wethouder, dat hij niet gelooft, dat in volgende jaren de hand aan het opgestelde schema van scholen pen winterseizoen hebben vervaar digd. Deze tentoonstelling is een traditie geworden en gelukkig is het ook een traditie te kunnen schrijven, dat di recteur P. J. J. van Weerlee in sa menwerking met de andere leraren weer zeer goede resultaten heeft we ten te bereiken. Voor een leek bestaat deze tentoon stelling eigenlijk uit twee gedeelten. In het ene voelt hij zich niet zo erg thuis, althans aanvankelijk niet. Daar liggen de tekeningen van de timmer lieden, metselaars, loodgieters en werktuigkundigen. Het ziet er alle maal erg gewichtig en onbegrijpelijk uit, maar als de betreffende leraar hier en daar een uiteenzetting geeft, is de belangstelling spoedig gaande. Men krijgt een indruk, wat er voor komt kijken, eer een verzamelbakje voor een goot of de manier, waarop 'n dakspant moet worden aangebracht, in tekening is gebracht. Voor mensen van het vak is er ech- tei veel te zien en te leren, wat wel duidelijk werd uit de discussies, die bij de verschillende tekeningen wer den gevoerd. Voor de „buitenstaanders" biedt het overige gedeelte van de tentoon stelling het meest. De aankomende reclametekenaars hebben hun beste beentje voorgezet. Naast copieerwerk van de beginnelingen kan men van fantasie en humor getuigende eigen ontwerpen bewonderen. Opvallend is, dat de kleuren met zoveel smaak zijn gekozen. Ook het artistieke gen- een studie in modelleren, terwijl de diverse tekeningen van verschillende klassen de ontwikkeling van het stijl gevoel duidelijk demonstreren. Slechts op één punt is er, in verge lijking met de vorige tentoonstelling, een "gemis. De afdeling pottenbakkers is wegens gebrek aan belangstelling voor dit vak niet aanwezig. We hopen echter, dat hiervoor bij het begin van het nieuwe cursusjaar weer leerlin gen komen opdagen. Er waren gisteravond reeds veel bezoekers op de tentoonstelling. Ook hedenavond van 7.309.30 uur kan men er terecht. Wij kunnen de verze kering geven, dat niemand spijt zal hebben van een bezoek aan Paul Kru gerstraat 37. DE INBRAAK TM HET LEIDSE BELASTINGKANTOOR. Over de grote inbraak, die in de nacht van 27 op 28 September van het vorige jaar gepleegd werd in het kantoor van de ontvanger der direc te belastingen aa.i de Breestraat te Leiden, heeft de rechtbank te 's-Gra- venhage hedenmorgen zijn oordeel uitgesproken. Vee-tien dagen geleden werd deze zaak uitvoerig voor de rechtbank behandeld. De drie min of meer geroutineerde inbrekers W. A. P. van der V., Ghr. S. en J. K.; die ge drieën met deze inbraak een buit van 53.909 gulden hadden weten te be machtigen, hoorden toen resp. 1 jaar en 6 maanden, 3 jaar en 2 jaar en 6 maanden, allen met aftrek tegen zich gen bij zijn vonnis het schuldig over de drie beklaagden uit en veroor deelde van der V. tot 1 jaar en 9 maanden gevangenisstraf met aftrek, S tot 2 jaar en 9 maanden met aftrek, en K. conform de eis tot 2 jaar en 6 maanden met aftrek. bouw kon worden gehouden (vóór£e, vertegenwoordigd, waarin een eisenDe rechtbank sprak hedenmor- einde 1957 aehttien nieuwe scholen), i belangnjke rol wordt gespeeld door Volgens de heer Van Schaik behoeft' Jonk. Et ligt van deze jongeman dit niet te verontrusten, omdat de1 ten sene gt";d getekende koppen. Nog mooier echter is zijn boetseer- werk. Een paard, zeer fraai van lijn, O i**i n i 1en een zittend meisje treden sterk op Burgerlijke Stand de voorgrond. Geboren: Alida Bemadetta Maria, i dr van B. H. de Wilde en A. M. van Leeuwen; Jacobus, zn van J. Stokkel en A. Duffels; Hendrik Jan, zn van H. J. Zwart en M. Wissink; Bern- hard zn van K. Schulz en W. J. M. Ruigrok; Anthonius Simon zn van H. Kadé en P. Schalkers; Jannetje, dr van J. Haasnoot en E. Remmel- zwaal; Jan Willem zn van G. Gris- nich en J. Verhoeven; Cornelis Na- thanaël zn van W. Peursum en C. Huge; Theodoor Christiaan zn van W. Peursum en C. Huge; Petrus Cor nelis Joseph zn van H. P. de Bruijni en A. E. Buikstra. Gehuwd: J. H. Slenders en J. Schoester; N. J. van Diemen en A. M. de Bruijckere; W. Jansen en C. C. van Stein; W. M. Neuteboom en E. le Mair; L. Polane en M. Singeling; J. van Binsbergen en E. Pont; A. v. Egmond en M. Dirkse. Overleden: W. M. Hendriks, wed. van Van Duin, 87 jr; P. Kniknie, vr. 70 jr. INDUSTRIALISATIE. Bij beschikking van de Minister van Economische Zaken is ingesteld een commissie die tot taak heeft des gevraagd de provinciale besturen van advies te dienen omtrent een indeling van gemeenten en inzake de landelijke spreiding der indus trialisatie door regionale concentra tie. Bovendien de minister van advies te dienen over het treffen van maat regelen ten aanzien van het boven staande. Voorzitter van deze com missie is ir. J. W. Bartels uit Den Haag, plv. directeur-generaal voor de Industrialisatie. Tot leden zijn o.: benoemd de heer H. C. de Loos te Leiden, hoofd van het Bureau Ar beidsmarktpolitieke vraagstukken van het Rijksarbeidsbureau, en dr. J. Winsemius te Leiden, hoofd van het bureau voor industriële zaken van het bureau van de Rijksdienst voor het Nationale Plan. WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WINTERWEER. Aanvankelijk zwaar bewolkt met vo.oral in de Westelijke helft van het land sneeuwbuien, morgen opklaringen en slechts enkele verspreide buien. Matige, langs de kust tijdelijk krachtige Noordoostelijke wind, maar aan vankelijk in de Zuidoostelijke provincies zwakke veranderlijke wind In de nacht en ochtend lichte tot matige vorst. Overdag temperatuur om het vriespunt. 28 Maart: zon op 6.24, onder 19.07; maan op 6.53, onder 23.12 uur. Twee zwaluwen en tóch geen zomer Te Blerick, op een draad achter de woning van de familie Brouns is gisteravond om tien minuten over zeven d< eerste zwaluw ge signaleerd. Even later kwam een tweede aangevlogen. Laatste Berichten PRIJZENBESCHIKKING ELEC- TRISCHE ENERGIE 1952 Reeds eerder werd aangekondigd, dat voor de electriciteitsbedrijven de mogelijkheid zou worden geopend tot verhoging van de tarieven over te gaan, waarbij het oorspronkelijk in de bedoeling lag de betreffende beschikking eerder in werking te doen treden. In de staatscourant van 27 Maart 1952 is thans gepubliceerd de prij- zenbeschikking electrische energie 1952. Deze beschikking opent voor de electriciteitsbedrijven de moge lijkheid met ingang van 1 April a.s. haar tarieven voor kleinverbruikers, zowel wat betreft het vastrecht als de prijs per kwh met ten hoogse 25 procent te verhogen. Voor het ver bruik tot 240 kwh per jaar blijft de huidige prijs per kwh gehandhaafd. Voorts worden met ingang van 1 April de prijzen voor grootverbrui kers vrijgelaten. HILLEGOM DIEF GEPAKT TOEN GELD OP WAS. Enkele weken geleden bestal N. die in pension was bij de gezusters B. aan de Stationsweg, deze dames voor 800 en verdween spoorloos. De politie te Haarlem wist hem thans te arresteren. N. woonde in een ho tel in de stad. Van het gestolen geld was niets meer over. KATWIJK BRANDJE IN MISSIECOLLEGE In de nieuwbouw van het St. Wil- libordus Missiecollege der paters Franciscanen ontstond gisteren een brandje, doordat een ventiel van een gasfles niet in orde bleek. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar het bouwpersoneel had intus sen reeds kans gezien het vuur te doven. VOORSCHOTEN Gecompliceerd ongeval Gistermiddag om omstreeks 12 uur is op de Leidseweg ter hoogte van huize „Beresteijn" het paard van de heer B. op hol geslagen. Op de bok van de wagen zat als koetsier de 17- jarige T. N. en diens 2-jarig broertje. Plotseling sloeg het paard op hol en kwam eindelijk tot stilstand, toen de wagen achter een lantaarnpaal bleef steken. De 2 jongens werden van de bok geslingerd. De 2-jarige jongen had een bloedneus en de 17-jarige koetsier had zijn rechter-onderbeen gebroken. Een dokter van het M.O. C. en dr. Thiess waren spoedig ter plaatse, om eerste hulp te verlenen. De koetsier moest naar het zieken- 37. Het begon Humpo Hotsflots nu danig te vervelen, om steeds maar weer achtervolgd en belaagd te wor den en daarom zon hij op een middel om uit het kasteel te komen. Hij holde zo hard als hij kon uit de buurt van Ridder Karei, die nog steeds van plan was, hem aan zijn zwaard te rijgen, als hij er de kans toe kreeg, en zocht de voorzijde van het kasteel op. „O, o, wat een lawaai is dat buiten!" schrok hy, toen hij de rauwe kreten en het wapengekletter van de oorlogvoerende mannen bui ten opving. Hij keek uit het venster en zag, dat de strijd in volle gang was, zodat er de eerste tijd voor Humpo geen kans bestond het kasteel aan de voorkant te verlaten. „Och, och, och!" zuchtte hij hoofd schuddend. „Waarom moeten de mensen toch altijd ruzie maken? De een wil Graaf worden, terwijl de an der daarentegen Graaf wil blijven! En daarom vechten nu al die men sen, die er eigenlijk niets mee te ma ken hebben tegen andere mensen, die er eigenlijk ook niets mee te maken hebben! Vreemde wereld huis worden vervoerd. De lantaarn paal was eveneens flink beschadigd. ■Het paard, dat was komen te vallen, bleek inwendig kneuzingen te heb ben opgelopen. Dierenarts van Oos- trom werd erbij geroepen en deze adviseerde om het beest naar de nood- slachtplaats te doen vervoeren, om het te laten afmaken. Het hondje, dat ook op de wagen gezeten had en er tot heden toe goed v/as afgeko men, werd echter toen het paard op de auto was geladen, niet meer voor onheil bewaard. Toen de auto weg reed, werd het beest door de auto overreden! WASSENAAR Geen zwembad! Bij Kon. Besluit is ongegrond ver klaard een beroep der gemeente Was senaar tegen een besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland, waarbij goedkeuring is onthouden aan be sluiten van de raad waarbij ƒ530.000 op de kapitaaldienst is geraamd voor de stichting van een zwembad. Het K.B. onderschrijft de mening van de investeringscommissie voor de pu bliekrechtelijke lichamen, dat de bouw van een zweminrichting in de gemeente Wassenaar, in aanmerking genomen de huidige tijdsomstandig heden niet tot de voor deze gemeen te strikt noodzakelijke voorzieningen behoort. ZOETERWOUDE ZOETERWOUDE CONTRA NZ.H.VM. De directie van de N.Z.H.V.M. heeft plannen tot het verplaatsen van de halte-Lammebrug naar de Kersenstraat. Tegen dit plan zijn twee verzoekschriften me ttezamen 300 handtekeningen ingediend en ook het Gemeentebestuur van Zoe- terwoude richtte zich tot de Mij om dit grote ongerief vo'or de Zoeter - woudse reizigers te voorkomen. Dezer dagen werd echter een af wijzend antwoord ontvangen, zodat de verplaatsing wel een feit zal wor den. Deze maatregel wordt als een onverklaarbare en tegenover Zoeter- woude als een zeer onsympathieke houding aangevoeld, temeer omdat het verkeerstechnisch probleem aan de Lammebrug nog moeilijker wordt. Het oversteken, te dier plaatse voor het verkeer van en naar Zoeter- woude wordt nu de trams daar niet meer stoppen nog gevaarlijker. In de gemeente Leiden en Voor schoten liggen bijeengenomen wel 11 haltes en nu wordt aan Zoeter- woude de enige halte welke deze ge meente heeft ontnomen, want de hal te Kersenstraat ligt 300 M. verder in de rjchting van de stad, zodat deze kennelijk als een nieuwe hal té, ten dienste van de stad, is te beschou wen. Zoetèrwoude raakt nu de halte kwijt waarvan vanaf het begin van de exploitatie dezer lijn, de inwo ners gebruik van hebben gemaakt. MARKTBERICHTEN GOUDA, 27 Maart. Kaas. Aan voer 26 wagens. 12 auto's. Prijzen: lste soort 2.362.43, 2e soort 2.32 2.37, en extra kwaliteit 2.45 per Handel

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2