S)e CcidóeSoii^cmt DELICATE KWESTIES Grotewohl wil geen pottekijkersl^en zwaar programma Commissie-Kohnstamm niet toegelaten weken" Tornado over Arkausas Westers antwoord aan Moskou Compromis over Saargebied Parijs voldaan. Bonn niet Zijn rugzak vergeten Beraadslaging in Tweede Kamer geschorst Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 22 MAART 1952 43ste JAARGANG No. 12543 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w.» f 2.— p. mnd., 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 I"\E WERELD is thans vol van al- lerlei delicate kwesties en dien tengevolge zitten overal diplomaten aan conferentietafels erl praten ein deloos. Wij kunnen ons vrolijk ma ken of ons ergeren aan al dat gepraat en geconfereer, nu eens te Parijs, dan weer te Londen, te Washington, New York, Bonn of Straatsburg, maar het is en blijft een gelukkige omstandigheid, dat men tegenwoor dig zulke neteligheden niet meer met het zwaard oplost, maar aan de groene tafel. Het enige is, dat men vroeger de knoop inderdaad door hakte en dat wij nu de ene knoop na de andere krijgen, die nooit meer los te peuteren is. Daar hebben we om maar niet te ver van huis te gaan het pro bleem van het Europese leger, een knoop welke al ingewikkeld 0 genoeg is, maar nu nog eens extra is aangetrokken door het Russische voorstel inzake een vredesverdrag met Duitsland. Het Europese leger is, zoals men weet, een noodoplossing om twee schijnbaar onverenigbare grootheden toch met elkaar te vedbinden, nl. de noodzaak om de Duitsers mee te la ten doen met de West-Europese defensie en de angst van de Fransen voor een Duitse herbewapening. In de conceptie van het Europese leger kunnen de Duitsers meedoen, maar krijgen zij geen eigen Wehrmacht. Maar de Duitsers zijn ook niet gis teren en verkopen hun medewerking zo duur mogelijk. Eén van hun spe ciale wensen, die als een soort voor waarde naar voren wordt geschoven, is bijv. een bevredigende regeling van de positie van het Saargebied. Frankrijk en W. Duitsland zijn beide aan het touwtrekken om het Saar gebied. Dit gebied is nl. rijk aan steenkool; komt het terug bij Duits land, dan heeft Duitsland het leeu wenaandeel in de kolen- en staal- productie en dus een overwegende positie in de kolen- en staalgemeep -schap van het plan-Schuman. Wordt het Saargebied onafhankelijk dan zit het precies op de wip tussen Frank rijk en speculeert Frankrijk er op, dat het de schaal dan wel naar de Franse kant kan doen doorslaan. Vandaar dat Frankrijk er weinig voor voelt om de Duitsers zo maar hun zin te geven. Het definitieve lot van het Saar land is nog niet vastgesteld, maar Frankrijk heeft in Saarbrücken reeds een ambassadeur aangesteld, wat de aanleiding is geworden tot luid ge kakel in Duitsland. De Duitsers verwijten nu de Fransen, dat dezen hun ongemerkt het Saargebied wil len ontfutselen, waarop de Fransen weer zeggen, dat de Saarlanders zelf maar moeten beslissen. Daar schijnt het nu op af te gaan, een uitspraak van de Saar zelf, waarbij de Fran sen er op rekenen, dat de Saarlan ders de economische voordelen van de onafhankelijkheid zwaarder zul len laten wegen en de Duitsers ho pen, dat het Duitse hart een woordje zal meespreken. •TEMIDDEN VAN DEZE toch al ver- A warde situatie zijn nu de Russen gekomen met hun voorstel om een conferentie van de Grote Vier te be leggen teneinde te komen tot een vredesverdrag met Duitsland, waar bij zij een ontwerp aan zulk 'n vre desverdrag hebben gevoegd. Daarbij toveren zij de Duitsers de hereniging van de twee gescheiden delen voor de ogen en stellen zij hun een eigen zij het beperkte Wehrmacht in het vooruitzicht. Dit laatste is één van die onberekenbare salto morta- les, welke de Russische politiek soms maakt. Tot voor kort waren alle communisten volslagen tegenstan ders van elke bewapening behalve dan van de Russische en mocht vooral geen enkele Duitser ooit meer een geweer dragen. Nu moeten ze opeens propaganda maken voor een eigen Duits leger. Het duizelt zelfs de rode broeders, maar het is voor ons een bewijs te meer, dat alle rode leuzen slechts zo lang gelden als ze in de kraam van Moskou te pas ko men. Ook het jongste Russische voorstel van een vredesconferentie is niets anders dan een 'propaganda stunt, met de nog wel uitgespro ken bedoeling om W. Duitsland er van af te houden zich met het Westen militair te verbinden. Een herenigd Duitsland zou volgens de visie van Moskou neutraal moeten zijn en zwak verdedigd. Het is haast niet te geloven, dat er nog mensen zijn, die de opzet niet doorzien en toch schijnt dat zo te zijn. Nog altijd zijn er mensen, die in zulke propagandastunts een om mekeer zien en die menen, dat men de Russen tegemoet moet komen en hun een laatste kans moet geven. Intussen zwerft de commissie-Kohn- stamm, die voor de Ver. Naties een onderzoek moet instellen naar de mogelijkheid van vrije verkiezingen in geheel Duitsland, door West- Duitsland, maar Oost-Duitsland maakt geen enkele aanstalte om de heren toe te laten. Moskou heeft niets aan pottekij- kers, Moskou zoekt een forum in West-Europa om zijn propaganda te spuien en de Westelijke landen zijn wel zo goed hun dat forum te ver schaffen door een nieuwe conferen tie te beleggen. „De activiteit van de commissie der Verenigde Naties, die tot opdracht heeft gekregen te onderzoeken of er Duitsland vrije en geheime verkie zingen kunnen worden gehouden, betekent een hinderpaal voor het vin den van een oplossing voor de Duitse vraagstukken", verklaarde de Oostduitse premier Grotewohl gisteren in een door hem in Oost-Berlijn in het kader van de „Wereld jeugd week" tot vijfduizend jeugdige per sonen gehouden toespraak. „Wij hebben geen uit Brazilianen, IJslan- ders, Nederlanders en inwoners van Pakistan samengestelde commissie nodig om zich met onze verkiezingen te bemoeien. Niet zij, maar de Duitsers zullen stemmen", zeide hij. len naar de mogelijkheid van het houden van vrije en geheime verkie zingen in geheel Duitsland, heeft ge neraal Tsjoeikof, het hoofd van de Russische controle-commissie voor Duitsland, schriftelijk verzocht haar ook in Oost-Duitsland haar werk te laten verrichten: de brief is nog niet beantwoord. Waarnemers te Berlijn zijn van mening, dat Grotewohls rede een afwijzing schijnt te bete kenen. WEL TOEZICHT DOOR DE GROTE VIER? Grotewohl verklaarde verder, dat de Oostduitse grondwet en het door het Oostduitse kabinet opgestelde ontwerp voor een verkiezingswet voor geheel Duitsland „voor een ieder, die daar belang in stelt, aan tonen hoe democratisch Oost-Duits land is". Hij herhaalde dat de Oost duitse regering bereid is haar mede werking te verlenen aan verkiezin gen in geheel Duitsland, mits deze onder toezicht van de vier bezetten de mogendheden worden gehouden. „De Sowjet-Unie is de enige ware vriendin van het Duitse volk, zij heeft onmiddellijk geantwoord op het 'beroep der Oostduitse regering om een vredesverdrag met Duits land te sluiten, terwijl de Westerse verbondenen er het zwijgen toe heb ben gedaan", besloot Grotewohl. De commissie der Verenigde Na ties, die een onderzoek moet instel- Naar gemeld wordt is Dierks, een stad van ongeveer 1500 inwoners in Zuid-West-Arkansas, Vrijdag getrof fen door een tornado. Volgens de tot nu toe ontvangen berichten zouden er minstens 124 personen zijn gedood. Ambulances haasten zich naar de getroffen stad, die per radio om hulp heeft gevraagd. De wervelwind trok van Zuid- West naar Noord-Oost over de staat. Ook uit steden in het Westen van Tennessee en Missouri wordt ge meld, dat er doden en gewonden zijn gevallen. In de staat Arkansas zijn tenminste 124 personen omgekomen, in Ten nessee verloren zes personen het le ven, terwijl in Missouri één persoon v/erd gedood. Volgens de politie in Arkansas is de stad Georgetown „weggeblazen". Het nabijgelegen Judsonia is met de grond gelijkgemaakt. Ongeveer 25 steden en dorpen zijn getroffen. Te lefoon- en telegraaflijnen werden verbroken. In Tennessee is vooral het gebied van Dyer geteisterd, on geveer 110 kilometer ten Noorden van Memphis. De commissie der Verenigde Na ties zal Zondag a.s. naar Genève te rugkeren, indien haar dan nog geen toestemming is verleend haar werk zaamheden ook in Oost-Duitsland te verrichten. De commissie heeft me degedeeld haar taak niet te kunnen vervullen, indien haar niet door Oost-Duitsland dezelfde waarborgen worden gegeven, als zij reeds van West-Duitsland heeft ontvangen. Amerikaanse journalisten zijn on der de indruk van het uitgebreide programma, dat voor het bezoek van koningin Juliana en prins Bernhard aan de Ver. Staten is opgesteld. „Denk u eens in", schrijft Ruth Cowan van Ass. Press, „de Koningin moet binnen drie weken tien grote redevoeringen houden, alle ver schillend van inhoud. En dat in een taal, die zij weliswaar volkomen be heerst, maar die niet haar eigen taal is. Bekijkt u eens de daginde ling van 3 April in Washington. Op die dag moet de Koningin binnen 3 uur 45 minuten een rede van bijna een half uur houden voor het Con gres, en daarna op drie achtereen volgende recepties, steeds maar staande, minstens 3.000 handen schudden. En al die tijd moet zij „the right thing" zeggen, kijken of zij werkelijk iedereen kent, die zij ziet en er verzorgd blijven uitzien" Toen mevrouw Van Royen, de echtgenote van de Nederlandse am bassadeur, voor verslaggeefsters het program uiteenzette gaf een der da mes als commentaar: „Ik hoop dat uw Koningin goed van gezondheid is, want dit is een zwaar program". Clp frauui uan het Ceg-vc in uiatdiny V Tastbaar bewijs van goede trouw zou welkom zijn Het antwoord op de Sovjet-voorstellen om een vredesconferentie over Duitsland.te houden, is gereed. „Binnen enkele dagen" zal een nota aan het Kremlin overhandigd worden, aldus heeft bondskanselier Aden auer bij zijn terugkeer uit Parijs in Bonn verklaard. De Amerikaanse, Engelse en Franse ministers van Buitenlandse Zaken hebben gisteravond aan de tekst hun goedkeuring gehécht, zo vernam Reuter in de Franse hoofdstad. Deskundigen van de drie landen legden 's middags de laatste hand aan het antwoord en de ministers hebben telefonisch medege deeld, dat zij er mee accoord gingen. ontwerp voor een staatsverdrag met I Oostenrijk, dat reeds eerder in de Sovjet-hoofdstad is aangeboden. Dr. Konrad Adenauer heeft medege- deeld, dat hij met de Westelijke mi- I nisters van Buitenlandse Zaken vol ledige overeenstemming had be- I reikt over het antwoord aan het i Kremlin, dat „binnen enkele dagen" verzonden zou worden. I Westelijke diplomaten in Parijs I verwachten, dat het Westelijke ant- I woord een diplomatieke nota-w:s- I seling tussen Moskou en de drie I Westelijke hoofdsteden ten gevolge j zal hebben. Franse autoriteiten schijnen een viermogendhedencon- ferentie te wensen, wat de uitslag I van de nota-wisseling ook moge zijn. j De Amerikanen en Engelsen zijn niet bijster gebrand op een confe rentie, zolang de Sovjets geen tast bare bewijzen van hun goede trouw leveren. Zij hadden met een kort antwoord willen volstaan, maar de Fransen hebben aangedrongen op een gron dige peiling van de Sovjet-Russische bedoelingen. In de definitieve tekst is niet al leen rekening gehouden met de laatste voorstellen van het Ameri kaanse departement van Buiten landse Zaken, maar ook met de wensen van de Westduitse bonds kanselier, zo verneemt Reuter. Het voornaamste oogmerk van de nota zou zijn de oprechtheid van de Sovjet-Unie te toetsen nu zij voor stelt één regering voor geheel Duits land te doen kiezen, door opnieuw toelating te vragen voor de com missie der Verenigde Naties tot Oost-Duitsland om te zien of daar vrije verkiezingen mogelijk zijn. Verder verneemt Reuter, dat de Westelijke mogendheden de Sovjet- regering tevens zullen vragen of zij j bereid is onderhandelingen te ope- j nen over het beknopte Westelijke flET COMPROMIS, dat kanselier Adenauer en minister Schuman over de Saarkwestie hebben bereikt, heeft tot zeer verschillende reacties geleid. In de Franse hoofdstad ziet men er een belangrijke stap in naar de uiteindelijke regeling van het geschil, maar de oppositie in het Westduitse parlement is van oordeel, dat Adenauer de „Duitse rechten in het Saargebied aan> Frankrijk heeft prijsgegeven". Zodra Adenauer uit Parijs te Bonn was teruggekeerd, had hij felle ver wijten te incasseren van zijn socialis tische oppositie. Erich Ollenhauer, plaatsvervangend leider der sociaal democraten, zolang Kurt Schumacher nog ziek is, ging onmiddellijk tot de aanval over, omdat Adenauer door accoord te gaan met een Frans-Saar- lands-Duitse commissie „het West duitse standpunt, dat de Saar een deel varu Duitsland is, had verlaten". De kanselier had de Saarlandse rege ring erkend, door haar vertegenwoor digers in de commissie te doen opne men. Dat zelfde maar dan met voldoe ning constateerde Gilbert Grand- val, de Franse ambassadeur te Saar brücken, toen hij daar was terugge keerd: „Door in te stemmen met de oprichting van de drielandencommis- sie, die moet beoordelen-, of er in het najaar vrije en democratische verkie zingen in het Saargebied kunnen 'Met man en macht wordt gewerkt aan de opbouw van het Nederlandse leger. Speciale aandacht wordt besteed aan de technische opleiding van officieren, onder-officieren en manschappen. In de afdeling wiel- en rups voertuigen van de School Technische Dienst te Utrecht krijgen leerlingen les in het optrekken van een rupsband om een Sherman tank (boven). Onder: In de afdeling Geschut en Wapenen ziet Kapitein H. J. Meijen toe bij een slagpin.-controle van een 90 m.m. luchtdoelgeschut van Amerikaanse oorsprong. YAN ZIJN PAARD GEVALLEN. Premier Senanayake van Ceylon is gisteren van zijn paard gevallen, toen dit op hol sloeg. Hij werd in bewus teloze toestand opgenomen De premier is 68 jaar oud Zijn toe stand is thans vrij ernstig. Volgens de doktoren bestaat er geen kans op herstel. Fabrieksarbeiders krijgen ongevallenuitkering Met ingang van 1 April zullen de leden van de Unie van Fabrieksarbei dersbonden gratis verzekerd zijn te gen ongevallen, overkomen zowel op het werk als in hun vrye tyd. Reeds hadden de leden recht op uitkering bij overlijden en vrouwelijke leden recht op uitkeiing bij een kerkelijk huwelijk. Bij een lidmaatschap van minstens een half jaar komen de leden in aan merking voor een uitkering van 250 tot 500 bij dodelijk ongeval, van 250 tot ƒ1000 bij levenslange inva liditeit en geringere uitkeringen bij andere ongevallen, afhankelijk varu de tijd, dat men lid is van de orga nisatie. Tot goed begrip diene nog, dat deze, nieuwe regeling, behoudens en kele uitzonderingen, onder alle om standigheden geldt. Het ongeval be hoeft dus niet per sé in de fabriek of tijdens het wejk te gebeuren. Ook als een lid een ongeluk in zijn „eigen" tijd krijgt, kan hij aanspraak maken op deze gratis ongevallenver zekering. Belasting-tegemoet komingen bij giften Bij de Tweede Kamer is een ont werp van wet ingediend tot wijzi ging van de inkomstenbelasting, de loonbelasting en de vennootschaps belasting. Dit ontwerp beoogt de on langs door de minister van financiën aangekondigde fiscale faciliteiten aan instellingen van kerkelijke, charita tieve, culturele en wetenschappelijke aard. In mindering mogen worden ge bracht giften boven in totaal honderd gulden zo die giften meer zijn dan 2 pet. van/ het zuiver inkomen. De af te trekken bedragen mogen echter niet meer dan 3 pet. van dit inkomen uitmaken. Giften waarvan geen schrif telijk bewijs kan worden overgelegd vallen buiten de regeling. worden gehouden, heeft kanselier Adenauer formeel het bestaan van de onafhankelijke staat de Saar er kend". Deze uitlating van Grandval werd onmiddellijk aan Adenauer voorge legd, die zich haastte haar juistheid te ontkennen. De speciale trein, waarmee ko ning Boudewijn vani België van zijn wintersportvacaaéie in Zwit serland naar België terugkeert, vertrok gistermiddag in aanwe zigheid van tal van plaatselijke hoogwaardigheidsbekleders. De trein was drie kilometer naar Bern onderweg, toen hij rechts omkeert naar Gstaad maakte. De koning had zijn rugzak vergeten. LAWINE MAAKT ZEVEN SLACHTOFFERS. In de buurt van de wintersport plaats Galtür (Tirol) heeft een lawi ne gisteren zeven slachtoffers ge maakt onder een groep arbeiders die aan het werk was op een nieuwe stuwdam. Het werk aan de dam zal enige tijd stilliggen omdat de lawine vrij grote schade heeft veroorzaakt. In totaal zijn er dit jaar in Oosten rijk 54 mensen bij lawines om het leven gekomen. Uo-oï hei yeAeeht ,,<]£ile£pi" Een van de verdachten in het pro ces te Cairo in verband met de on lusten op „Zwarte Zaterdag" 26 Januari wordt door politic-agen ten in werkelijkheid voor het ge recht gesleept. Hij weigerde te lo pen. Voor zijn aandeel in de onlus ten kreeg hij twaalf jaar dwangar beid. Buitengewone bevoegdheden burgerlijk gezag Minister BEEL heeft gistermiddag in de Tweede Kamer de sprekers beantwoord die Donderdag in eerste termijn het woord hebben gevoerd over het wetsontwerp dat beoogt het burgerlijk gezag onder bijzondere omstandigheden buitengewone be voegdheden te geven. De minister begon met te zeggen, dat de Regering geen aandacht zal schenken aan qualificaties als Ge- stapo-manieren, dictatuur, Roomse reactie, oprichting van concentratie kampen in vredestijd e.d. Dit alles beoogt de Regering niet. Het ontwerp bedoelt gezagshandha- ving onder buitengewone omstan digheden, zo lang mogelijk door daartoe geëigende, civiele organen. Het is de bedoeling niet verder te gaan dan strikt noodzakelijk is. Z.i. ligt het voor de hand, dat de minis ter van binnenlandse zaken op de voorgrond treedt, omdat handhaving der openbare orde en veiligheid een taak van het civiele gezag is. Er wordt niet naar gestreefd om de burgemeesters ondergeschikt te ma ken. Over de nieuwe oorlogswet zei spreker, dat het ontwerp veel arbeid vergt; eerst over enkele maanden zal de ambtelijke commissie terzake haar voorstellen kunnen indienen. De bijzondere bevoegdheden, die de wet geeft, zullen alleen dan wor den gebruikt als de fundamenten van de rechtsorde worden bedreigd. Deze is democratisch en spreker zeide er geen bezwaar tegen te heb- I ben dit in de wet te vermelden. Daaraan wilde hy ook toevoegen „als ons volksbestaan wordt be dreigd". Wat de opmerkingen over de in ternering aangaat waarschuwde spr. tegen overdrijving. Z.i. bevat het ontwerp voldoende waarborgen ter zake. De minister zegde toe, dat van de bevoegdheden, die de wet geeft, enkel gebruik zal worden gemaakt als de veiligheid van de staat ernstig in gevaar wordt gebracht. De Sta- ten-Generaal te kennen in het be ëindigen van de toestand van ver hoogde waakzaamheid en van de bur gerlijke uitzonderingstoestand achtte de minister niet nodig. Ook deelde hij nog mede, dat de voorzitter hem heeft te kennen ge geven zeer binnenkort een voorstel te zullen doen tot het instellen van een Kamercommissie, die met de minister contact zal onderhouden over de Binnenlandse Veiligheid. UITVOERIGE NOTA VAN WIJZIGINGEN. Inmiddels was een uitvoerige nota van wijziging rondgedeeld. Daarmee wordt o.a. tegemoet gekomen aan enige wensen, welke tot uitdrukking zijn gekpmen in verscheidene amen dementen. In artikel 24 de interne ring betreffende, heeft de regering een aantal bepalingen vervangen. Van elke internering wordt proces verbaal opgemaakt. Tegen een internering kunnen schriftelijke bezwaren worden in gediend. Indien de geïnterneerde zulks bij zijn bewaarschrift ver zoekt, is de rechtbank gehouden hem uiterlijk binnen één maand na de indiening van het bezwaar schrift te. horen. De rechtbank brengt haar oordeel zo spoedig mogelijk ter kennis van de geïnterneerde en van de minister van binnenlandse zaken. Deze be slist onverwijld op het bezwaar- schr:ft. Om de bestudering van de thans aangebrachte wijzigingen mogelijk te maken werd de vergadering ge schorst. Na heropening zei de heer GORT ZAK (CPN), het met het oog op de nota van wijziging en de vele amen dementen nodig te vinden de beraad slaging te verdagen; hij diende daar toe een motie van orde in. De voorzitter verklaarde dit voor stel alleszins redelijk te achten en besloten werd de beraadslaging te schorsen tot Dinsdag. De vergade ring is daarop te ruim drie uur ge sloten. JiavceCtje Vermaan een vriend onder vier ogen; prijs hem in het openbaar.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1