Buitengewone bevoegdheden voor burgerlijk gezag Voorjaar Tweede Kamer waarschuwt tegen bedreiging van rechtszekerheid Het gebrek aan liquide middelen bij de middenstand Huurverhoging pas na de verkiezingen Een geesteszieke spreekt in roman voor Katholieken kwetsende taal LIDY LEICHFORO? VRIJDAG 21 MAART 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Donderdagmiddag heeft dc Tweede Kamer een aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp tot het verlenen van buitengewone be voegdheden aan het burgerlijk ge zag. Hierin worden nadere voorzie ningen getroffen om aan het burger lijk gezag in buitengewone omstan digheden betere mogelijkheden te bie den om de handhaving van de open bare orde, rust of veiligheid te ver zekeren. De heer DE HAAS (KVP) vroeg centratiekampen worden? Ook wilde hij weten hce het gaat met de kinde ren aia hun ouders of verzorgers wor den geinterneerd. De heer WELTER (KNP) was van oordeel, dat het oorspronkelijke ont werp belangrijke wijzigingen hééft ondergaan, maar dat het desondanks griezelig is. Ernstig bezwaar had hij er tegen, dat aan enige regering de macht wordt gegeven, zelfs als ze maar vreest voor het ontstaan van een oproerige beweging, de rechten de verklaring van de regering, dat van de burger te beknotten, liet de bedoeling is van de gevraagde I Het ontwerp is naar zijn oordeel bevoegdheden slechts gebruik te ma- j niet ernstig en degelijk gemotiveerd ken in tijd van oorlog of bij een al- en hij verklaarde, dat het hem anti- gemene noodtoestand. Voorts drong a'oiek is. Concentratiekampen in hij er op aan, dat de regering alles in volle vredestijd zijn voor hem onaan- het werk zal stellen om het wets- nemelijk. omwerp tot wijziging van de wet op de staat van oorlog en van beleg spoe dig in te dienen. Voor de geïnterneerden vroeg hij de nodige rechtswaarborgen. De heer HAKEN (CPN( betoogde, dat het wetsontwerp betoogt het fas cisme in te voeren. Z i. is het de be doeling ieder verzet tegen de oor logsvoorbereiding de kop in te druk ken. Wanneer deze wet wordt inge voerd, zo zcide hij o.a., zal men de dictatuur van de katholieke reactie krijgen. Dc heer VERKERK (AR) sloot zich aan bij de voorkeur voor het burgerlijk gezag boven bet militaire gezag, zoals de corlogswet van 1899 dat kent. Hij bepieitte spoedige tot standkoming van een geneel nieuwe oorlogswet met voldoende aansluiting op het onderhavige ontwerp. Voorkomen dient te worden, dat het militaire gezag te spoedig in de plaats van het burgerlijke gezag komt. IJe heer STOKVIS (CFN) betoog de, dat de voorgestelde wet strijdt te gen niet bestaande gevaren en dat ze de rechtstaat aantast. Dc heer RITMEESTER (VVD) vond, dat de aantasting van velerlei vrijheid in het onwerp wel zeer ver gaat. Na betoogd te hebben, dat dc staat het recht en de plicht heeft zich tc verweren als de democratie wordt bedreigd, zeide spr., dat ten aanzien van de internering z.i. alle waarbor gen voor de burgers nodig zijn. Kan er op worden gerekend, zo vroeg hij, dat de interneringskampen geen con- steld, zeide, dat er in die vijftig jaar nooit van dictatuur is gesproken. Z.i. pleiten verscheidene factoren voor het verlenen van bijzondere bevoegdhe den aan het burgerlijk gezag in bui tengewone omstandigheden. Het ont werp bevat naai zijn mening voldoen de v/aarborgen. De heer BEERNINK (C.H.) ver klaarde accoord te gaan met de strek king van het ontwerp en hij consta teerde met voldoening, dat het zwaar tepunt in het ontwerp niet is komen te liggen bij de minister van justitie, doch bij die van binnenlandse zaken. Ook hij wilde nadere mededelin gen nopens de internering. Spr. zag in het ontwerp een wettelijke sanc- tionnering van de B.V.D., die welis waar niet genoemd wordt, doch ach ter de schermen speelt. Daaraan kan z.i. een groot gevaar verbonden zijn. De B.V.D. mag geen vrij spel worden gelaten. Ook deze spreker wilde spoedig contactgelegd zien door een Kamercommissie. De minister van binenlandse za ken, de heer BEEL, maakt een aan vang met de beantwoording der spre kers. Te vijf uur werd de vergadering De heer BURGER (Arb.), opmer kend, dat in de wet van 1899 hetzelf- I verdaagd tot Vrijdagmiddag één uur. de staat als wat thans wordt voorge- I Dan vervolgt de minister zijn rede. CONTACTCOMMISSIE VEILIG VERKEER IN ZUID-HOLLAND. Gedeputeerde Staten der provin cie Zuid-Holland hebben een contact commissie voor veilig verkeer inge steld. De taak van deze commissie zal zijn, zich op de hoogte te stellen van alle zich voordoende problemen, be trekking hebbende op de verkeersop- voeding, de opstelling en handhaving van een góede en doelmtaige ver- keersorde en de daarmede verband houdende technische en andere vraagstukken. Adviezen over deze problemen uit te brengen en het ne men van op dit gebied liggende maat regelen te bevorderen. Tot voorzitter der commissie is benoemr .mr. dr. K. F. C. James, burgemeester van Gouda. VUGHT GAAT BOUWEN. Luxe flats op Koninklijk Buiten. In het park Reeburg, het voormali ge buiten van koning Willem III te Vught, zullen zeer binnekort 3 com plexen van ieder 12 flatwoningen verrijzen. Het park is te duur in zijn onderhoud en zal op deze wijze toch rendabel zijn. De flats zullen voor eenieder, ook niet ingezetenen van Vugth, te koop zijn, voor het zachte prijsje van ƒ30.000. Over enkele we ken zal een showflat gereed zijn, die aspirant-kopers op de hoogte zal brengen van alle komende gerieflijk heden. Twee rapporten Het gebrek aan liquide middelen begint bij de middenstand veront rustende vormen aan te nemen. Dit blijkt uit twee rapporten, die door experts van de drie landelijke middenstandsorganisaties zijn sa mengesteld en die dezer, dagen uit voerig werden besproken met minis ter prof. dr. A.'H. M. Albregts, tot wiens competentie de middenstands aangelegenheden behoren. Beide rapporten geven cijfers en feiten, gevolgd door conclusies en aanbevelingen. De rapporteurs ont kennen niet, dat de middenstand in de eerste plaats zelf naar verbetering moet streven, maar daarnaast wordt een klemmend beroep op de regering gedaan om meer rekening te houden met de vitale belangen van de mid denstand. 53e belastingdruk is niet alleen te zwaar, maar ook onbillijk in verge lijking met de fiscale politiek, t.a.v. andere maatschappelijke groepen. Het beleid van lonen en prijzen be vat eveneens ongunstige elementen voor de middenstand en het crediet- vraagstuk vraagt ten slotte dringend om een oplossing. Oorzaken. Als oorzaken van de moeilijke -kas. positie en financiering van de mid denstand worden genoemd: 1. De grote prijsstijgingen sinds 1945; 2. Het groter worden der voor raden bij dalende koopkracht. De vermindering der omzetsnelheid is funest voor de liquiditeit bij de middenstandsbedrijven. Ten dele heeft de middenstand zelf in zijn macht tot verbetering te ko men: door opvoering der efficiency, alleen en in samenwerking. Men kan meer collectief inkopen, prijsoorlogen vermijden en onderlinge prijsafspra ken maken. Het belangrijkst^ blijft echter de overheidspolitiek t.a.v. de midden stand. De regering moet deze grote groep van zelfstandigen in de gele genheid laten een gezonde, zelffinan ciering toe te passen. De credietverle- De moeilijkheden zijn echter vele De financiering van de 50.000 wo ningenen in 1952 is verzekerd nu de gemeenten ruim 150 millioen gul den bijeen hebben gebracht en de twee eerste nationale woningbouw- lendngen 74 millioen hebben opgele verd. Met April zullen er 55.000 wo ningen in aanbouw zijn en gehoopt wordt? dat er 45.000 a 50.000 wonin gen dit jaar gereed zullen komen. Dit waren mededelingen, welke mi nister in 't Veld gisteren r de Eerste Kamer deed, waar de begroting van zijn departement in behandeling was. Hij verklaarde voorts, dat zijn poli tiek er op is gericht om dc 55.000 wo ningen in 1953 te halen. Er zijn enkele bijzondere bouw plannen in voorbereiding, ongeveer duizend in dc mijnstreek, duizend voor binnenlandse emigratie en twee a drieduizend woningen voor be roepsmilitairen. De spaarbrievenaclie heeft tot dus verre ongeveer vier millioen opge bracht. Indien de spaarbrievenactie 30 millioen zou opbrengen, zullen er 2500 woningen meer gebouwd kunnen worden. Daardoor zou het aantal van 55.000 woningenivoor 1953 bijna zeker bereikt kunnen worden en zou bo vendien de eerste aanloop voor 1954 verzekerd zijn. Huurverhoging kan niet ingaan voor de verkiezingen. Dc huur van de oude woningen dient te komen op een peil van 58 pet. boven de vooroorlogse prijs ,de huur van nieuwe woningen op 60 a 70 pet. boven dat peil. De grote moeilijk heid zal zijn een compensatie voor de huurverhoging te vinden voor gepensionneerden en kleine mid denstanders. liet enige redelijke middel, vond de minister, zou zijn bepaalde belastingen op verbruiks- goederen te verlagen. Bij de lonen- en prijzencommissie is dit vraag stuk thans in studie. Daarna wordt het voorgelegd aan de Sociaal Eco nomische Raad en die heeft reeds meegedeeld drie maanden nodig te hebben voor zijn rapport. Verlaging van de premie voor be- leggingsbouw ligt niet in het voor nemen. Wel achtte do minister het gewenst de bouw van woningwetwo ningen meer te steunen dan de par ticuliere bouw. De begroting is goedgekeurd. Dins dag zal de Eerste Kamer de begro ting van economische zaken behande len en Woensdag komt de begroting van Uniiezaken en overzeese rijksde len aan de beurt. i Mislukte melksanering Bussumse dames nemen het niet i Enige jaren geleden werd in Naar- i den dc meiksanerihg een feit, maar I een volledig succes schijnt dit niet ge- worden te zijn, althans een aantal da mes uit een der buitenwijken van Bussum beklaagt zich ernstig over de late bezorging der melk. Wat doet men in 'n dergelijk geval anders, dan tot oprichting van een actie-comité over gaan? Onze Bussumse dames heb ben dit ook gedaan en nadat men alle grieven in aantal en soort zorgvuldig verzameld en gesorteerd heeft, zal men er mee naar de plaatselijke auto riteiten stappen. ning moet worden verruimd. De over heid bedenke, dat wat het loon is voor de werknemer, de winst is voor de ondernemer. Credietverlening. De herstelbank dient met crediet verlening niet te wachten tot de ramp dreigt, maar gezonde zaken met ge brekkige liquiditeit tijdig te financie ren. Ook het werktuigencrediet dient te worden verhoogd. Voor de detailhandel, zowel als het ambacht is de grootste oorzaak der moeilijkheden de fiscale politiek van de regering. Deze heeft een ware li quiditeitscrisis aangericht. De inkomstenbelasting heeft de laatste jaren belangrijke bedragen aan het bedrijfsleven onttrokken, zon der rekening te houden met schijn winst. Het wordt daardoor onmoge lijk een onderneming op een gezon de basis te houden. Een ergerlijke discriminatie is, dat de middenstander, die meer dan 8000 verdient, een hogere inkom stenbelasting moet betalen dan iemand uit een dienstbetrekking ver krijgt. Prof. dr. Gerard Brom, hoogleraar in de Algemene en Nederlandse Let terkunde aan de Katholieke Universi teit te Nijmegen, zal dit jaar, in ver band met het bereiken van de acade mische leeftijdsgrens van 70 jaar, zijn ambt neerleggen. Kij zal zich dan te Wychen vestigen en zich aan nieuwe wetenschappelijke publicaties wij den. Seintje van zijn echtgenote Oplichter liep in de val De rijkspolitie te Wieringen heeft de 33-jarige ex-verzekeringsinspec teur J. S. uit den Helder gearresteerd, die er van verdacht wordt een aantal boeren in de kop van Noord-Holland voor ten minste 25.000 gld. te hebben opgelicht. S. heeft reeds een gedeel telijke bekentenis afgelegd. De man gaf voor bemiddeling te verlenen bij de aankoop van lande rijen en hofsteden en vroeg daarvoor een borgsom. Een landbouwer uit den Helder zou hij op deze wijze voor ruim 12.000 gld. hebben benadeeld en een boer uit Anna Paulowna voor 10.000 gld. S. zou deze praktijken in de gehele kop van Noord-Holland en Texel hebben uitgeoefend. Bij een nader onderzoek wordt verwacht, dat het bedrag der oplichtingen) vermoe delijk nog aanjyenlij' hoger zal zijn. Toen S. met een landbouwer in Wieringen aan het onderhandelen was gaf de laatste ongemerkt zijn echtgenote een seintje. Deze waar schuwde telefonisch de rijkspolitie, die S. arresteerde. INZENDING VAN AANGIFTEN- BILJETTEN VOOR INKOMSTEN BELASTING. In verband met de omstandigheid, dat de effectenkoerslijst 1952 pas op 25 Maart 1952 zal verschijnen, kon de inzending van de aangiftebiljetten inkomstenbelasting en vermogensbe lasting, die in de eerste helft van de ze maand zijn uitgereikt, door de be lastingplichtigen, tot wier vermogen effecten behoren, niet dadelijk ter hand worden genomen. Hierdoor zal het voor de effecten bezitters in sommige gevallen be zwaarlijk zijn het volledige aangifte biljet vóór 15 April 1952 in te leveren. De Minister van Financiën heeft hier in aanleiding gevonden te bepalen, dat aan de belastingspliehtigen niet vóór 1 Mei 1952 een waarschuwing zal worden gezonden, zodat zij nog tijdig zijn. indien zij het aangiftebiljet 29 April a.s. indienen. Is de schrijver van de roman strafbaar? „Eens kijken, wie er gelijk heelt" Kan een schrijver een door hem gecreëerde romanfiguur ongestraft bepaalde dingen laten zeggen, die, als zij in een pamflet waren versche nen, ontegenzeggelijk een overtre ding van artikel 137 c van het wet boek van strafrecht (belediging van een groep der bevolking) hadden in gehouden en dan met een jaar ge vangenisstraf of 300 boete strafbaar zouden zijn? Dat was de vraag, die gistermiddag de Amsterdamse rechtbank te bestu deren kreeg in de zaak tegen de 31- jarige auteur W. F. Hermans, schrij ver van „Ik heb altijd gelijk". Van deze roman, die het leven van de gedemobiliseerde soldaat Lodewijk behandelt, is in Juni van het vorig jaar een fragment verschenen in het letterkundige tijdschrift Podium. Dit fragment was oorzaak van de aan Hermans ten laste gelegde „opzette lijke belediging van een bepaalde volksgroep, in casu de rooms-katho- lieken in Nederland". De president, mr. Meihuyzen, wil de weten of Hermam achter de woor den stond, die hem thans ten laste werden gelegd. „Ik sta achter de hele roman", zei verd; „Een zeer uitzonderlijke en moelij ke zaak", noemde mr. Kist in zijn requisitoir de affaire rondom Hermans en het Podium. Aan de ene kant moet de overheid de bevolkings groepen beschermen, aan de andere kant dient de vrije kunstuiting even zo goed beschermd. Creatieve uitingen, die duidelijke overtredingen van de strafwet zijn, zullen door de overheid te lijf moeten worden gegaan, maar de hoofdfiguur van Hermans' boek is,_ een geestes zieke, die niet tol positieve intriges in staat is, aldus de officier. Hermans heeft zijn boek knap ge schreven. De soldaat Lodewijk kwetst echter niet alleen de katholieken, ook de regering, het leger en de Konin gin, zei mr. Kist. Er zijn ontstellénd platte uitlatingen, die voor de katho lieken zeer kwetsend zijn, maar zijn die voor rekening van Hermans? In het fragment komen uitlatingen voor, die stotend zijn» voor de eerbaarheid, maar kan men dat ook zeggen van het fragment als geheel? Spr.'s persoonlijke oordeel was, dat niet wettig en overtuigend bewezen is, dat de verdachte de opzet heeft gehad een bevolkingsgroep te bele digen. Ik vraag daarom vrijspraak. Mocht de rechtbank een ander oor deel hebben, dan wil ik voorstellen de verdachte een geldboete op te leggen, overeenkomend met de ernst van het feit. Ik vraag echter geen voorwaardelijke gevangenisstraf op te leggen, om de schijn te voorkomen, dat de rechtbank invloed zou willen Als een sprookje zijn de aanbiedingen die wij U thans brengen. Hier op deze plaats kunnen wij U echter niet gelijk de kwaliteit tonen, dat is jammer, anders zou U met ons zeggen: dat is kwaliteit WANT NIET ALLEEN DE PRIJS is belangrijk, de prijs kan echter wel bezwaarlijk zijn. Voor OVERHEMDEN vast boord met baleinen, borstzak, prima manchetten, kortom een afwerking van een „Heren" over hemd, moest U tot nog toe, in een beste kwaliteit f. 8.k f. 9.beta len. Wij hebben echter een partij van deze overhemden gekocht, voor een prijs waarvoor ieder er een kopen wil. ZATERDAGMORGEN 9 UUR begint de verkoop van deze „Heren" overhemden in grijs, groen, beige En U koopt ze nu voor Jonge herenmaten f4,48 f3.89 12 13 In onze kousen afdeling wordt elke aankoop van kousen, sok ken of sportkousen in een boekje bijgeschreven. Als U 12 paar heeft gekocht, ontvangt U het 13e paar GRATIS. Beter en toch goedkoper HAARLEMMERSTRAAT HOEK DONKEKSTEEG MIDZA-Woningbouwbonncn (Advertentie) oefenen op de letterkunde. Na deze conclusie van de officier had de verdediger, mr. Mout, geen moeilijke taak meer; hij verwees dan ook grotendeels naar wat mr. Kist had gezegd. Als Hermans had willen beledigen, dan had hij een brochure geschreven, maar geen roman, zegt mr. Mout. De schrijver Hermans, zelf aan het woord komend, zeide: „Ik beschouw de aanklacht niet als een aanval te gen mij persoonlijk, maar als een aanval op de literatuur. Over de be doeling die ik met mijn boek had, kan ik mij niet uitlaten. Blijft men er echter op aandringen, dan zeg ik, dat ik de katholieken niet heb willen beledigen". Een veroordeling laat mijn per soonlijk onverschillig, zo besloot de schrijver. Maar ik meen iedere aan slag tegen de vrije literatuur te moe ten bestrijden. President: „Dan zullen we eens kij ken wie er gelijk heeft". Uitspraak over veertien dagen. BOERDERIJ VERDEDIGD MET GEWEER. Woensdag poogden twee mannen bij de boerderij „De Romeinse Plaat" even buiten Apeldoorn, enige rollen, daar opgeslagen, prikkeldraad te ste len. Een 21-jarige knecht, die op dit moment alleen op de boerderij aan wezig was, wilde hun dit beletten, maar de dieven trachtten hem van het erf te verjagen. De knecht be dacht zich niet lang, rende naar bin nen en kwam even later met een jachtgeweer naar buiten. Een lading hagel was voldoende, om de rovers het hazenpad te doen kiezen. De po litie kon dezelfde middag de dieven nog arresteren. WIE WORDT DOOR CHARLES GARVICE 53) „Dominé Floyd heeft mejuffrouw Dalton's brief met bijlagen in goede orde ontvangen en zal gaarne een per soonlijk onderhoud met 'haar heb ben." Carrie sprong met een kreet van ver- ruV'iiv* uit haar stoel. .,0, May, lelijkerd, en daar heb je me niets van verteld!" ..Nee, schat, ik -wilde niet. dat je óók in angstige spanning zou zitten en ik had zo weinig hoop dat er iets van terecht zou komen. En zelfs nu het is best mogelijk, dat de dominé me te jong vindt. Hij kan wel een visioen hebben van een gezapige juf frouw Dalton van middelbare leef tijd!" „Wacht maar tot hij je gezien heeft, May! O, wanneer ga je er heen? Maar maar wat zullen de Boxall's in 's hemelsnaam zeg gen?" „Ik ben bang, dat ze erg teleurge steld zullen zijn, Carrie. Ik durf het hun bijna niet te vertellen. Maar toch moet het er vanavond van komen, want ik heb de dominé geschreven, dat ik hem morgen een bezoek zal brengen." „Morgen!" O, May, denk je dat wij hem aardig zullen vinden?" „De hoofdzaak is maar, of hij ons aardig vindt!" zei May lachend. „O, May!" riep Carrie plotseling, „wat ben je toch eigenlijk flink en moedig! Je maakt, dat ik bijna zou vergeten hoe 'héél anders alles voor je had moeten zijn! O, May, denk je, dat hij er iets van weet? Dat kan toch bijna niet! Als hij er iets van wist, zou hij toch niet zo wreed en hardvochtig zijn om toe te staan dat je weer voor je brood ging werken!" „St!" zei May kleurend. „We spra ken nu niet over over Sir Heron, kindlief. Wat komt het er op aan, of hij er iets van weet of niet? Dat is allemaal jaren geleden „Vier weken geleden," fluisterde Carrie met vochtige ogen. „May, je spreekt nooit over hem maar maar toch vergeet je hem niet, May." „Neen." zei May met een vreug deloos glimlachje. „Ik vergeet hem niet. Dat komt misschien mettertijd nog wel. Intussen sst, daar komt mevrouw Boxall thuis. Geen woord meer!" Het werd een stormachtige en pijn lijke scène, toen May de Boxall's van haar plannen op de hoogte bracht. Ze konden maar niet inzien, waar zoiets nu in vredesnaam goed voor was. Mevrouw Boxall huilde tot haar ogen rood en gezwollen wa ren cn haar man bromde en smeekte in één adem, maar May hield voet bij stuk, al kostte het haar zelf ook tranen. Geheel verslagen stemde de heer Boxall er tenslotte in toe, dat de brief van dominé Floyd hem werd voorgelezen. „W'arley." gromde hij, en keek zijn vrouw, die Carrie in haar armen hield, eens aan. „Dat is in Wiltshire. Nu, als u zó vastbesloten bent, juf frouw May, dan vrees ik, dat ik wel zal moeten toegeven. Ik ik veron derstel. dat u er geen bezwaar tegen hebt, als wij óók naar Warley gaan? We hebben genoeg overgespaard, moeder en ik, om daar zo'n beetje te gaan rentenieren. M'n vrouw komt uit die streek vandaan, ziet u? Wat zou je ervan zeggen, Mary? En u wilt er morgen heengaan? Goed, dan ga ik met u mee. Dat zult u me toch tenminste wel toestaan?" Warley was oen schilderachtig dorpje, dat niet aan de spoorlijn lag. Ze namen een taxi in de naastbij- zijnde grotere plaats en vóór ze het dominé's-huis bereikten, kwamen ze langs een aardige kleine school, waar de kleuters juist naar bu'+en drom den. Op korte afstand stond een wit poppenhuisje, helemaal begroeid met wilde wingerd en May twijfelde er niet aan, of dit was de woning uit de advertentie het huisje van Carrie's dromen. Met een triest en ongelukkig ge zicht hielp de heer Boxall May uit stappen en trok aan de ouderwetse bel. De dominé bleek een vriende lijke. grijze man van gevorderde middelbare leeftijd, en toen hij de spreekkamer binnenkwam, keek hij met iets van verbazing van de een naar de ander. „Juffrouw Dalton?" vroeg hij. „Ik ben juffrouw Dalton," zei May met een lichte buiging. „Ach ja natuurlijk," zei hij, een beetje vaag. „Neemt u mij niet kwalijk; maar maai' ik verwachtte een wat oudere danve te zien." May bloosde. De heer Boxall voel- de__een zwakke hoop in zijn hart op komen en viel haastig in, vóór zij 'n antwoord kon uitbrengen. „Net als u zegt, dominé, net als u z^t. Juffrouw Dalton is nog zo erg jong." „Dat zie ik," zei dc oude heer met een glimlachje. „Nog een erg jonge dame," her haalde de arme mijnheer Boxall; „en misschien vindt u haar nog veel tc onervaren voor zo'n zelfstandige post." „Dat wil ik nu niet beweren," zei de dominé, nieuwsgierig van de een naar de ander kijkend. Mijnheer Boxall kreunde bijna. „Ik meen, dat ik uitstekend in staat ben, deze taak op me te ne men," zei May rustig, hem met baar 'heldere ogen aanziend. „Ik heb uw getuigschriften gele zen. Ik ken mevrouw Brown per soonlijk en ik heb me met haar in verbinding gesteld. Ze vertelt me, dat plotselinge veranderingen „Precies, dominé," viel m'ijnheer Boxall in. „Jpffouw Dalton is de dochter van mijnheer Samuel Dal ton." „Zoals ik zei," ging de oude heer voort, „ik ken mevrouw Brown, en ze heeft me een brief geschreven, waarin ze juffrouw Dalton in de warmste bewoordingen aanbeveelt. Mag ik u vragen of u familie van haar bent?" „Ik ben geen familielid," zei mijn heer Boxall kort. „Ik was enkel de klerk van haar vader; maar juffrouw Dalton heeft me toegestaan, een vriend voor haar te zijn tot op ze kere hoogte. Het is mijn. schuld niet, dat ze van mijn diensten niet langer gebruik wenst te maken. Het was nergens voor nodig, dat ze dit dit begon." „Juist, juist ik begrijp het vol komen. Is het uw wens, de betrek king te aanvaarden, juffrouw Dal ton?" „Als u ze me wilt geven zeer zeker." zei May zacht maar beslist. „Dan geloof ik, dat de zaak be klonken is," zei dominé Floyd. „Dank u," zei May. „Er is nog ietS, dat ik u vragen wilde. Ik heb een zusje, jonger dan ik; mag ze hier bij me wonen?" „Dat is een kwestie, die u geheel zelf te beslissen hebt. En nu de za ken zijn afgehandeld, mag ik u zeker wel een eenvoudige lunch aanbie den? U moet mijn vrijgezellen-huis houden maar excuseren, juffrouw Dalton. Mijn staf bestaat uit een huishoudster, een keukenmeid en een kleine jongen. Warley is een beetje afgelegen, maar toch geloof ik, dat u wel van het plaatsje zult leren hou den. Mijnheer „Boxall," zei hij grommend. „Mijnheer Boxall behoeft niet bang te zijn, dat we niet alles zullen doen om het u hier naar de zin te maken." (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6