Malle De nieuwe uitbreiding van het St. Elisabeth Ziekenhuis te Leiden Nieuwbouw omvat een tijdelijke polikliniek, nieuwe administratie en 72 bedden Medisch beroepsgeheim en de verklaring van doodsoorzaak VaötöieCling. aan iangcapaciteit EVALLEN Tiaatjaa^ómaefieul 3tlUtip& 3£oió{!£otó en het geheimzinnige kasteel"^ VRIJDAG 21 MAART 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Volgend jaar September gereed IJET STADSBEELD OP DE HOOIGRACHT wacht al meer dan twintig jaar op 'n lang gewenste oplossing: de afbouw van het St. Elisabeth Ziekenhuis met aansluiting van de in 1935 gereed gekomen linkervleugel op het hoofdgebouw. Meer echter dan het stadsbeeld heeft het St. Elisa beth Ziekenhuis zelf op deze uitbreiding gewacht en dat het niet uit weelde, maar uit bittere noodzaak is, dat met de afbouw thans wordt begonnen, zal ieder kunnen begrijpen, die enig begrip heeft van de huidige finantiële moeilijkheden bij alles, wat met nieuwbouw samenhangt. De plannen voor de bouw, waarmede thans een aanvang is gemaakt, dateren eigenlijk reeds vanaf 1935, maar zij vlotten niet erg en toen 1940 eenmaal was aangebroken", veegde de oorlog die plannen helemaal van de kaart. Zelfs waren de paai en betonfundering toen reeds aanbesteed, maar verder kon men niet komen. De omstandigheden na de oorlog waren allerminst geschikt om de toch zozeer gewenste afbouw te beginnen. Er zijn heel wat besprekingen en heel wat conferenties nodig geweest om aan de plannen vaste vorm te geven. Welke instanties in deze tijd doorlo pen moeten worden, zullen we onze lezers maar niet vertellen. Het zou hun duizelen, hoewel nog niet zo als het de bij deze bouw betrokke nen licht en donker voor de ogen is geworden, maar ten slotte kwam het dan zover, dat in half Januari voor het hier benodigde bouwvolume toe. stemming werd verkregen. We zeggen dit niet om een hatelijkheid te de biteren aan het adres van de Weder opbouw, want we erkennen volmon dig, dat ook deze instantie zich te houden heeft aan de in deze moei lijke tijd vastgestelde normen, maar intussen heeft het de uitvoering van dit bouwplan langer doen duren dan met het oog op de belangen van het Ziekenhuis gewenst was. Immers, de steeds toenemende zorgen van een Ziekenhuis, iru verband met de groter wordende specialisatie in de genees- en heelkundige verzorging der zie ken en de uitgebreidere administratie hadden het bestuur in de laatste twintig jaar reeds genoodzaakt tot het bijtrekken van verschillende pan den aan de Hooigracht en de Nieuwe Rijn en zelfs de thans in wording zijnde uitbreiding zal de algemene behoefte aan ruimte en noodzakelij ke modernisering geenszins volledig dekken, maar het zal toch ongetwij feld weer een stap in de goede rich ting zijn. De uitbreiding, welke thans onder leiding van de architecten ir. Jan A. van der Laan, ir. J. B. Hermans en Th. M. Van der Eerden door de aanne mersfirma Bik en Breedeveld begon nen is, bedoelt te zijn een aanslui ting van de bestaande linkervleugel aan het hoofdgebouw. We herinneren eraan, dat in 1926 de nieuwbouw aan de Middelste gracht is tot stand gekomen, welke bevat het zusterhuis, de kapel en het aan de grachtzijde gelegen verpleeg- gebouw. In aansluiting daarop werd al spoedig begonnen met de vier ver diepingen hoge linkervleugel, welke geheel werd ingesteld op verdere doortrekking naar het hoofdgebouw hetgeen trouwens te zien is aan de uitstekende bouwstenen en de met hout afgesloten gangen op de ver schillende verdiepingen. Het was toen de bedoeling daarna met de verdere afbouw door te gaan plannen, welke helaas niet verwe zenlijkt konden worden. Het enige, wat daarna nog gemaakt werd, was de verbindingsgang van het hoofdge bouw naar de linkervleugel, de zgn. houten doorloop. Het plan werd na de oorlog al spoedig weer onder de loupe geno men, maar intussen werden zij aange- past aan de nieuwe tijd, die weer ge heel andere eisen aan een ziekenhuis stelt dan vroeger. Nu is het dan eindelijk zover, dat de open oppervlakte aan de Hooi gracht ter grootte van 750 M2. zal worden bebouwd en het gebouw, dat daar zal verrijzen krijgt een inhoud van 12000 M3. Men heeft thans een bouwput van meter gegraven, waarin aller eerst de kelder zal opgetrokken wor den. Deze kelder zal aansluiting krij gen op de reeds bestaande kelder on der de linkervleugel. Indien alle kel ders gereed zijn, zullen zij een ruimte van 3500 M2. beslaan en met elkaar in verbinding staan. In de nieuw te boug en kelder zal ruimte zijn voor magazijnen en werk plaatsen, welke tot nu toe nog zeer primitief waren ondergebracht in de oude kelderruimte. Ook de automati sche telefooncentrale voor het hele ziekenhuiscomple:: met de accumula toren zullen hier gebouwd worden. De begane grond van de nieuw bouw zal voorlopig worden ingericht polikliniek, want het ligt in de bedoeling later een afzonderlijk po likliniekgebouw te maken. Voorts zal de hele ziekenhuis administratie hier de beschikking krijgen over drie ruime kantoorloka len met een kluis en een wachthal. Ook de portierster en telefoniste krij gen hier onderdak. Het publiek zal het ziekenhuis dan niet meer bereiken door de hoofdin gang, doch via een zij-ingang tussen het bestaande rectorshuis en de aan sluitende vleuge;. De ziekenauto's krijgen een aparte inrij-ruimte naast de hoofdingang, welke afgesloten kan worden aan de straat, opdat de pa tiënten dan verder getransporteerd kunnen worden door de hoofd-in- gang. Aanwinst van 72 bedden. Via de bestaande trappenhuizen zal men vervolgens de drie verdie pingen kunnen bereiken, die alle in dezelfde vorm gebouwd zullen wor den. Elke verdieping krijgt een gang met aan de tuinzijde, aan de binnen kant dus van het complex, drie za len met zes bedden, terwijl aan de zijde van de Hooigracht drie zieken kamers met elk twee bedden worden gebouwd, elke verdieping dus 24, de drie gezamenlijk 72 bedden. Op de vierde verdieping komt een zolder ruimte, waar zeventien cellen voor de zusters zullen verrijzen. Als deze bouw gereed is, zal de be staande verbindingsgang tussen hoofdgebouw en linkervleugel weer verdwijnen. De constructie. Het is natuurlijk niet doenlijk en ook niet bepaald nodig hier de hele constructie uiteen te zetten, maar kele bijzonderheden willen we onze lezers niet onthouden. Begonnen moest worden met een bouwput van 3.60 meter diep, hetgeen heel wat moeilijkheden met zich me debracht. Niet alleen omdat de opper vlakte betrekkelijk klein is, waardoor men geen glooiende helling aan de Hooigracht-zijde kon maken, zodat 'n ijzeren damwand nodig was om het verzakken van de straat te voorko men, maar de aannemers vonden hier een terrein, dat vol zat met oude fun deringen van huizen en kelders met halve meters dikke muren, welke alle opgeruimd moesten worden. Het gebouw zal een ondergrond krijgen van 110 betonnen palen van 10 meter lengte van 32 X 32 cm. De aanvoer van deze betonnen palen al leen reeds was een vraagstuk op zich zelf, bezien uit verkeerstechnisch oog punt. Immers, men kon gezien de geringe breedte van de Hooigracht geen toestemming krijgen deze beton - palen over de Hooigracht aan te voe ren. Zij zullen niu per schuit in de Nieuwe Rijn aan de Middelstegracht worden aangevoerd en vandaar met lorries op rails over de Middelste gracht vervoerd worden naar de ga rage aan het eind van het ziekenhuis complex. Door deze garage zullen ze door de tuin van het rectoraat naar de Hooigracht getransporteerd wor den In deze tuin zal later ook een loods voor fietsenstalling voor het bezoe kend publiek worden gemaakt, om dat de Hooigracht daar nu eenmaal geen gelegenheid biedt. Het parkeer- vraagstuk op de Hooigracht zal zon der de rijwielen toch wel een moei lijk vraagstuk blijven. Men behoeft slechts nu reeds 'n blik op deze straat te werpen, wanneer daar tientallen auto's geparkeerd staan. Temeer waar de^ouw van het ziekenhuis op he1 ogenblik ook noodzakelijkerwijs de bouw van twee directiegebouwen met zich mede bracht. Naar schatting zal de bouw zeven tien maanden in beslag nemen. Op bovenstaande foto wordt een schematisch overzicht gegeven van de toe stand aan de Hooigracht, wanneer de uitbreiding van het St. Elisabeth Ziekenhuis zal zijn voltooid. Links op de voorgrond ziet met het huidige rectorshuis, waarnaast de nieuwe linkervleugel. Het gedeelte onder de gevel van het hoofdgebouw en daarnaast is schematisch weergegeven, evenals het volgende topgeveltje. Oorzaak van de dood: „gebrek aan adem'' Zoals u hebt kunnen lezen schrijft de medische medewerker van j het „Algemeen Dagblad" is de di recteur van het St. Elisabeth Zieken huis te Tilburg, dr. J. B. Stilte, door de kantonrechter tot een boete van zes gulden veroordeeld, omdat hy ge weigerd heeft om aan de ambtenaar van de burgerlijke stand de doods oorzaak van een overleden patiënt mede te delen. Hij beriep zich bij zi. i verweer op het medische beroeps geheim. Wanneer een patiënt overlijdt, is de arts volgens de wet verplicht een verklaring van overlijden af te geven. Deze verklaring bestaat uit twee do cumenten. Op het ene document ver klaart hij, dat de betrokkene op die bepaalde datum is overleden aan die bepaalde ziekte, waarbij nog in de r'ld gemeenten gevraagd wordt Of er sprake is van dood door geweld of niet. Deze eerste verklaring is open baar, want zij wordt door een leek, i.e. de ambtenaar van de burgerlij ke stand, in ontvangst genomen. Zij komt natuurlijk onder ogen van de klerken, die op dit bureau werken, etc. Het tweede document is strikt ge heim. In de eerste plaats komt er de naam van de patiënt niet op voor. In de tweede plaats komt het dichtge plakt en met een handtekening ver zegeld terecht bij de medische ambtenaar van het Centraal Bureau voor de Statistiek in Den Haag, die er kennis van neemt en de gegevens ge bruikt voor de lijsten van doodsoor zaken, welke geregeld door het Cen traal Bureau worden gepubliceerd en welke voor de volksgezondheid na tuurlijk zeer belangrijk zijn. Geen enkele arts heeft bezwaar te gen het invullen van dit laatste for mulier Hij deelt immers feiten over zijn oatiënt mede aan een collega, die eveneens door zijn beroepsgeheim ge bonden is. Bovendien is het zeer moeilijk om met dit tweede docu ment naam van patiënt en ziekte weer met elkaar in verband te bren gen, zodat geheimhouding practisch ook gewaarborgd is. Met de eerstgenoemde verklaring is het anders. De arts heeft als eer ste plicht om over de belangen van zijn patiënten te waken (als over zijn eigen belangen, staat in de boekjes over de medische ethiek). Het is vaak niet in het belang van de patiënt, of zijn familie) om in het openbaar de juiste doodsoor zaak te vermelden. Om een voor beeld te noemen- het is voor iemands goede naam (die toch ook na de dood gehandhaafd dient te blijven) schadelijk, wanneer in het openbaar verklaard wordt, dat hy aan de gevolgen van een geslachts ziekte is gestorven. Nu weet ik wel dat er waarschijn lijk in Nederland geen enkele arts is, die een dergelijke diagnose op schrift voor de burgerlijke stand zal afgeven. Hij profiteert dan liever van het feit, dat\ e ambtenaar van de burgerlijke stand après-tout toch een leek is en niet kan beoordeien of een verstrekte diagnose juist is. Maar hiermee wordt dan ook het gehele systeem belachelijk en waar deloos. Vele artsen vullen als diag nose b.v. in: opnoea totalis et per- petua (volledige en voortdurende ademstilstand), arrestatio cordis (hartstilstand), finis vitae (einde van het leven) en dergelijke non- sens. Bepaalde specialisten vullen de meest ingewikkelde vaknamen van de ziekten, waaraan hun pa tiënten geleden hebben in, anderen fingeren Nederlandse benamingen voor de ziekten. Op deze wijze geeft die arts dus slechts in schijn zijn beroepsgeheim prijs. Dr. Stolte nu wil door zijn actie deze even waardeloze als lachwek kende formaliteit geheel afgeschaft zien; hierin staan vele Nederlandse artsen achter hem. Nog een enkel woord over de ge welddadige dood: het is de taak van de justitie o»n misdaden op te sporen en zeker niet de taak van de behan delende arts om zij) patiënt in moei lijkheden te brengen. Ook hier lig gen grote moeilijkheden voor de arts, die zijn beroepsgeheim respecteert. We zijn Denieuwd eindigt schrij ver naar de afloop van dit proef proces. Gratis vacantie Inbreken schijnt een verbazend vermoeiend werk te zijn. Dat onder vond een Noor, die in Kopenhagen met vacantie was. Hij zag zoveel leu ke dingetjes in de winkels, dat hij na drie dagen al door zijn Deense slappe was heen was. Dat was niet zo mooi, want hij had nog enkele weken vrij. Weet je wat, dacht die Noor, ik zet een kraakje. In de nacht drukte hij een winkelruit in, eigende zich Deens geld toe, maar toen was hij ook zo doodmoe, dat hij zich een ogenblikje rust gunde in een gemakkelijke stoel, die in de winkel stond. Toen hij weer wakker werd, stond de eigenaar van de winkel naast hem. „Goeie morgen", zei die in het Deens en meteen belde hij de poli tie op. „Waarom hebt U gestolen?", vroe gen de agenten. „Ik had geen geld meer en ik ben op vacantie", zei de Noor. „Oh", zeide de politie-agenten, „daar behoeft U zich niet meer be zorgd over te maken. Kom maar een poosje in ons hotel logeren. Dat is ook wat waara. Eenvoudige voorkoming Een lid van de Amerikaanse luchtmacht, gereed voor een Iongoperatie on dergaat een test, waarbij vóór de operatie kan worden vastgesteld, of de patiënt een gehele of gedeeltelijke verwijdering van de long kan overleven. Een dokter van het ziekenhuis houdt een toeziend oog op de werking van het mechanisme. Het ziekenhuis in Randolph Field, Texas, is het luchtmacht centrum voor algemene chirurgie en niet-tuberculeuze borst-chirurgie. VERMOEIDHEID en lusteloosheid, zwakte in de benen en hoofdpijn zijn de voornaamste verschijnselen van de zogenaamde voorjaarsmoeheid. Soms hoort men daarbij nog over klachten als bloedend tandvlees, terwijl het opvallend is dat de betrokkenen zeer vatbaar zijn voor allerlei infecties. Vitamine C is hier het geneesmid del. Na toediening van deze stof ver dwijnen de klachten tamelijk snel en de algemene toestand ziet men in korte tijd aanmerkelijk verbeteren. Gedurende de lange winterperiode ontstaat er in het lichaam vaak een ernstig vitamine C-gebrek. In het voorjaar openbaren zich de ver schijnselen daarvan. VITAMINE C bevindt zich lm grote hoeveelheden in rozenbottels, den nennaalden, citroenen, sinaasappelen en grape-fruit. Ook in andere voe- digsmiddelen is het rijkelijk voorhan den, zoals b.v. in tomaten, ramenas en peterselie. In de praktijk is de aardappel voor ons de voornaamste vitamine C-bron. Niet dat er in aardappelen nu zo overdadig veel vitamine C aanwezig is, maar we zijn nu eenmaal gewend er dagelijks enkele stuks van te nut tigen, waarbij nog komt dat het vi tamine C-gehalte van de aardappel door het koken niet, belangrijk daalt.' Dit laatste integenstelling tot tal van andere vitamine C-bevattende voe dingsmiddelen. Bij een groot vitamine C-tekort tre den er ernstige ziekteverschijnselen op. In de tijd dat de zeevarende be volking het nog uitsluitend moest stellen met vlees, scheepsbeschuit en hoogstens wat inmaakgroenten zon der iets vani verse groenten of vruch ten, maakten de schi epsjournalen dan ook herhaaldelijk melding van tal loze gevallen van scheurbuik. Maar niet alleen op zee kwam deze vaak dodelijk verlopende ziekte voor. Er is een tijd geweest dat winter groenten, aardappelen en zuidvruch ten in onze streken geheel onbekend waren, zodat aan het eind van de winter grote aantallen mensen aan scheurbuik leden. Toch heeft men in vroeger tijden ook al wel zo'n beetje geweten waar de schoen wrong. Niet voor niets wa. ren hier te lande, maar vooral in nog noordelijker gelegen gebieden, de zo genaamde lentekuren in zwang. Uit de sappen van ontspruitende bomen en planten deed men nieuwe krach ten op. Aan de middeleeuwse arts Cartier was het reeds bekend dat den nennaaldenextract een probaat mid del tegen scheurbuik was. Ook voor vaderen namen op hun zeereizen rond de wereld dikwijls spinaziezaad mee, dat z(j aan boord in grote bakken uit zaaiden. Reeds in 1796 werd er bij de Engelse marine naast het gewone rantsoen dagelijks ee.i citroen ver strekt. Zulke grote tekorten aan vitamine C komen thans zelden meer voor. Slechts af en toe wordt er in onze ziekenhuizen nog eens een zwervei of landloper opgenomen, die als ge volg vara een al te eenzijdige voeding alle klassieke verschijnselen van scheurbuik vertoont. Een minder groo' vitamine C-ge brek is, in ieder geval in het voor jaar, nog steeds bij tal van mensen aanwezig. Velen worden in dit ge deelte van het jaar overvallen door een plotselinge tegenzin in hun werk, door een verlammende moeheid en algemene lusteloosheid. Deze voorjaarsziekt is gemakkelijk te genezen, maar zij is ook zeer wel te voorkomen. Onze dagelijkse be hoefte aan dit vitamine is zeer ge ring: aan vijftig milligram per dag heeft men voldoende. Men moet er echter voor zorgen dat men deze hoe veelheid ook binnenkrijgt. De meeste dieren maken zelf hun vitamine C in de lever, doch de mensen moeten hun vitamine C met het voedsel op nemen. 32. „En nu naar de Graaf", zei Humpo Hotsflots. „Laten we hopen, zonder verdere moeilijkheden. Maar wat hoor ik toch? Zijn zf daar aan het werk met een zaag, of zou een van de bedienden zulk een geluid pro duceren?" Hij keek om de hoek van smeed in zijn eigen kasteel. En hij een deur, die op een kier stond van-snurkte, dat het een aard had. „Heer j- I..-*.* Graaf!" riep Humpo, „word wakker! Ik heb een belangrijke mededeling voor u!" De Graaf was in een ogenblik klaar wakker en keek verstoord om zich heen. wege de frisse lucht en ontdekte de Graaf in hoogst eigen persoon! "Deze lag in diepe rust verzonken, on bewust van de plannen, die tegen hem en zijn Graafschap werden Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM I. 402 M, 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws; 7.18 Gramo- foonmuziek; 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.18 Gramofoonmuziek; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gra mofoonmuziek. (9.309.35 Water standen). VPRO: 10.00 „Tijdelijk uit geschakeld", causerie; 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Voor de arbei ders in de continubedrijven; 11.30 Strijksextet; 12.00 Metropolo orkest en solist; 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen; 12.33 Gramofoonmu ziek; 13.00 Nieuws; 13.15 „Kleine Zonden", hoorspel; 13.30 Accordeon- muziek; 14.10 Voor de jeugd; 14.30 Koorzang; 14.50 Boekbespreking; 15.05 Lichte muziek; 15.30 „Van de wieg tot het graf", causerie; 15.45 Moderne muziek; 16.15 Sportpraatje; 16.30 Kamerorkest en solist; 17.15 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-Varia; 18.20 Orgelspel; 18.35 Volksdansen; 19.00 Artistieke staal kaart; VPRO: 19.30 „Passepartout", causerie; 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie; 19.55 „Deze week", causerie. VARA: 20.00 Nieuws 20.05 Actualiteiten; 20.15 „Mijn doch ter speelt Fifi", muzikale comedie; 21.15 Tiroler muziek; 21.45 Socialis tisch commentaar; 22.00 Amuse mentsmuziek; 22.30 „Onder de pan nen", hoorspel; 22.50 Gramofoonmu ziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Hawaiian- muziek; 23.3524.00 Gramofoonmuz. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gewijde muziek; 7.45 Morgengebed en Liturgische ka lender; 8.00. Nieuws en weerberich ten; 8.15 Gramofoonmuziek; 8.46 Idem; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gramofoonmuziek; 10.45 Idem; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gramofoonmuziek; 12.00 Ange lus; 12.03 Gramofoonmuziek; (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmededelin- gen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Lunch concert; 14.00 Boekbespreking; 14.10 Voor de jeugd; 14.20 Engelse les; 14.40 Omroeporkest; 15.30 Kroniek van Letteren en Kunsten; 16.08 Kin derkoor; 16.30 „De Schoonheid van het Gregoriaans"; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Journalis tiek weekoverzicht; 18.25 Pianoduo; 18.40 Regeringsuitzending: „Zoek licht op de Westerse Defensie"; 19.00 Filmprogramma; 19.15 Parlements- overzicht; 19.25 Amusementsmuziek; 19.52 Actualiteiten; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.08 D» gewone man zegt er 't zijne van; 20.15 „Lichtba ken", causerie; 20.35 Verzoekpro gramma; 21.00 Gramofoonmuziek met commentaar; 21.45 Sport; 21.50 „Wij, het volk!", klankbeeld; 22.30 „Wij luiden de Zondag in"; 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.2224.00 Maastrichts Stedelijk Orkest.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5