DUINSTREEK Uitvaart van H. M. Simonis Uitzending van kinderen vraagt thans veel geld Leidse Expogé hoorde en zag wat de A. N. W. B. doet VRIJDAG 21 MAART 1952 c DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Terwijl rouwende klokken hun sonoor gebeier over de in lentezon badende stad lieten galmen, werd hedenmorgen uit de Hartebrugkerk het stoffelijk overschot uitgedragen van de heer H. M. Simonis, die Dins dagavond op 68-jarige leeftijd over leed. Een grote schare vrienden en relaties uit het veelzijdige organisa tieleven, waarin de heer Simonis zo'n grote rol heeft gespeeld, volgde de lijkwagen naar het R.K. Kerkhof aan de Zijlpoort. De plechtige H. Mis van Requiem werd opgedragen door pastoor N. Lohuis, O.F.M., met assistentie van pater Gorgonius, O.F.M., zoon van de overledene, als diaken en oud pastoor R. Smitz, O.F.M., als sub diaken. Op het priesterkoor hadden pastoor Th. Beukers en pastoor M. van der Schoot, O.F.M. plaats ge nomen. Het parochieel zangkoor, versterkt met leden van andere kerkkoren, zong onder leiding van directeur W. Mizée de driestemmige Messa da Requiem van Perosi, met aan het orgel de heer S. Theelen. Behalve vele heren geestelijken uit de stadsparochies, waren bij de uitvaart aanwezig het Kerkbestuur van de Hartebrugparochie, waarvan de heer Simonis lid was, het R.K. Armbestuur met zijn voorzitter, rec tor F. Bernefeld, de heren A. Schlat- mann, A. v. d. Horst en A. H. Ber gers namens het Euch. Ziekentri- duum, de heer F. C. de Hosson, diocesaan voorzitter van de Ned. R.K. Middenstandsbond, de heren J. C. J. Lambermont en C. Lindenhoff, voor zitter en secretaris van de Leidse1 afdeling N.R.K.M., de heer A. van' Dijk, voorzitter van de K.V.P. Ge meenteraadsfractie, weth. St. Men ken, de heren J. G. J. Verhey van Wijk, D. ten Cate Brouwer, C. F. Meerpoel, mr. dr. P. G. Knibbe en mr. A. G. de Blécourt, resp. voor- zitter, oud-voorzitter, ondervoorzit ter, secretaris en adjunct-secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, burgemeester J. A. Bak huizen van Leimuiden en burge meester H. J. J. A. Smeets van Zoe- terwoude als bestuursleden van het Rijnlands Borgstellingsfonds en de heer A. O. Frohiwein, districtscom missaris van dit fonds, de heer H. de Koster namens de stichting Pers- gasstation, de heer J. A. van Zanten, Bisschopswijding van mgr. J. Buis Indien „Rome" hem toestaat zijn vicariaat te verlaten,- zal mgr. J. Buis op 1 Mei a.s. door mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, in de deke nale kerk aan de Herensingel tot bisschop worden gewijd. Deken A. H. M. J. HOMULLE. 25 Jaar bij de Leidse Courant Huldiging van de heer F. Heemskerk Vandaag 25 jaar geleden deed een nieuwe zetter z'n intrede op de zet terij van de N.V. De Leidsche Cou rant. Het was de heer F. Heemskerk, die zich in de afgelopen kwarteeuw, niet alleen een bekwaam vakman heeft getoond, maar ook een goed collega en een behulpzaam mens, steeds bereid zijn beste krachten te geven voor het welzijn van de krant. Ter gelegenheid van dit zilveren jubileum viel hem hedenmorgen een hartelijke huldiging ten deel. Nadat de jubilaris en zijn echtgenote per auto van huis gehaald waren, werden zij op het directiekantoor door de di recteur, de heer C. M. van Hamers- veld, ontvangen en toegesproken. Onder dankzegging voor hetgeen de heer Heemskerk voor de Leidse Courant heeft gedaan, werd hem een enveloppe met inhoud aangeboden. Ook de chef van de drukkerij, de heer P. J. Cuppen, sprak, toen de ju bilaris temidden van het personeel in de zetterij werd gehuldigd, zijn grote tevredenheid uit over het werk van de heer Heemskerk en hoopte hem nog vele jaren in het bedrijf te zien, tot welzijn van het gezin en varv de krant. Ook mevr. Heemskerk werd in deze hulde betrokken. Spr. had groot respect voor de wijze waarop zij steeds samen met haar man de zor gen heeft gedragen en sprak de wens uit, dat zij nog vele jaren haar echt genoot tot steun moge zijn. Deze woorden gingen vergezeld van een bouquet bloemen. Namens de personeelscommissie werd de jubilaris toegesproken door de heer H. de Graaf, die de collegia liteit van de heer Heemskerk in één woord „af"' noemde en die zeer veel waardering had voor de belangstel ling, die de jubilaris ook steeds voor de huiselijke omstandigheden van zijn collega's heeft getoond. „Mannen zijn niet geschikt om cadeaux uit te zoe ken", besloot de heer de Graaf. „Daarom bied ik U namens de colle ga's een enveloppe met inhoud aan, waarvoor U zelf iets uit kunt zoeken". De heer C. P. de Heiden, die na mens de adminstratie sprak, was er van overtuigd, dat de jubilaris tegen deze dag heeft opgezien. Toch is het goed op zo'n dag eens terug te blik ken en te constateren, dat het, on danks vele zorgen, goed is geweest. Spr. bood namens directie, redactie en administratie een radio-tafel aan. Tenslotte sprak de hoofdredacteur, de heer L. C. J. Roozen, een woord van lof over de prettige verstand houding tussen de heer Heemskerk en de redactie. De jubilaris sprak aan het einde van deze bijeenkomst een kort dank woord. waarin hij de hoop uitsprak nog vele jaren op dezelfde prettige wijze bij de Leidse Courant te mogen werken. directeur van de Gem. Volkscrediet bank, de heren C. M. van Hamers- veld en L. C. J. Roozen, directeur en hoofdredacteur van De Leidse Cou rant, en vele andere belangstellen den, die de heer Simonis op een der vele terreinen van het maatschap pelijk leven, waarop hij zich bewo gen heeft, hebben gekend. Tijdens de Requiemmis werd aan het zijaltaar een stille H. Mis opge dragen door pastoor P. Koelman uit Utrecht. Nadat de kist was uitgedragen en enige bloemstukken en kransen aan de lijkwagen waren bevestigd, werden de versierselen behorende bij de onderscheidingen „Pro Eccle sia et Pontifice" en ridderschap in de Orde van Oranje Nassau aan het lijkkleed gehecht. Op het kerkhof aangekomen, werd in de kapel door pater J. Simonis de absoute verricht, met assistentie van pastoor Lohuis en pastoor Smitz, waarna de zoon van de overledene met dezelfde assistentie ook de be- aarding verrichtte. Ook op het kerk hof was de belangstelling groot. Burgerlijke Stand Geboren: Maria Helena, d. v. L. S. Verwoerd en M. H. Geuke; Petrus Joseph Maria, z. v. H. J. Dickhoff en M. A. Thorn; Rosa Maria, d. v. H. H. van Egmond en S. J. Wolters; Ja cobus Jan Abraham, z. v. S. Solle- veld en B. Brussee; Adrianus, z. v. W. F. Mieloo en J. C. van der Meer. Ondertrouwd: J. J. de Haas en J. W. de Jeger; P. J. Swaak en M. C. Vuurpijl; P. W. Dekker en M. A. v. Wijk; M. W. J. Versteden en P. C. de Roo; G. Harland en D. Drost; C. van den Hout en A. Haarland; A. Oudshoorn en M. B. W. Heinen; W. F. Vroom en J. van der Reijden; J. Hulsbos en K. K. van den Berg; M. W. Hooks en J. Verhoeven; J. Devilee en M. van der Meij; N. Ver kalk en C. M. Kluivers; H. F. L. Schöler en M. J. van der Noordaa; F. Ouwerkerk en C. Beij; W. C. van Schayok en J. Wijnhoud; P. F. Lee- meijer en G. H. Binken; W. J. Nie- boer en H. J. van Es. Overleden: H. M. Simonis, man, 68 j.; C. van Tongeren, zoon, 10 m.; C. M. Wildeman, dochter, 14 dagen; B. J. Verdoorn, man, 65 j. Oproep aan Leidse burgerij Nu a.s. Zaterdag wederom een be roep zal worden gedaan op de mild dadigheid van de burgerij, is het goed nogmaals een pleidooi te houden voor het grote belang van de Kinderuit zending. Juist nu er allerwege bezui nigd moet worden, de kosten van le vensonderhoud omhoog gaan en de verpleegkosten stijgen, is een beroep op de liefdadigheid dringender dan ooit. Want het is zo dat de kinderuit zending staat en valt met de finan ciële draagkracht ^ran de uitzend- verengingen. Beschouw deze opwek king dus niet als een bedelpartij voor een bepaalde organisatie, maar als een noodzakelijke ondersteuning van een belang, waarbij de gezondheids toestand van heel ons volk is ge diend. De organisatie van het koloniehuis wezen in Nederland is geheel in han den van het particulier initiatief; de Overheid verleent een zekere subsi die en het staatstoezicht voor de Volksgezondheid ziet toe, dat de ko loniehuizen aan alle medische en hy giënische eisen voldoen. En hiermee is een organisatie ge schapen die voor de Volksgezondheid prachtige resultaten afwerpt en waar op Nederland trots kan zijn. Welke kinderen komen nu voor de j uitzending in aanmerking? Alle kin- i deren die aan voortdurende bedreiging j met infecties er ziekten blootstaan i tengevolge van wat voor omstandig-1 heden dan ook. Verder de kinderen, J die pas ziek zijn geweest en niet meer „op hun verhaal kunnen komen", al-1 len waaarbij vermeerdering van j weerstand noozakelijk is. Ook de geestelijke gezondheid van de kinderen is gebaa" bij een uitzen ding van een aantal weken waarvan ze lichamelijk gesterkt weer terug ke ren, ook geestelijk kunnen ze dan beter een stootje verdragen, denk maar aan het bleke schoolvermoeide kind, waarvan de schoolprestaties na zo'n uitzending aanmerkelijk beter zijn geworden. Over de paedagogische betekenis van de kinderuitzending is het vol doende alleen maar te wijzen op het belang van vroegtijdig wennen aan regelmaat, reinheid en lust, alsmede het aanleren van goede hygiënische gewoonten. Het aantal kinderen, dat volgens het geneeskundig schooltoezicht in aanmerking kornt voor uitzending, is steeds groot; vaak groter dan het aantal beschikbare plaatsen in diver se koloniehuizen. Door het Geneeskundig Schooltoe zicht worden per jaar ruim 200 kin deren voor een zesweekse of langer verblijf uitgezonden, dat zijn die kin deren uit een veel groter aantal can- didaten die een uitzending het meest nodig hebber- Door de gestegen exploitatie-onkos- ten is helaas de verpleegprijs niet onaanzienlijk omhoog gegaan, dit is een van de redenen waarom de di verse uitzendverenigingen er finan- cieal bepaald slacht voorstaan. Deze vereniginge immers, dragen zelf het grootste deel d< r onkosten en hun in komsten zijn voor een belangrijk deel afhankelijk van de opbrengst van de ze collecte Wil ook dit jaar weer een groot aantal kinderen van de vacan- tiekolonies kunnen profiteren, dan is een beroep op de milddadigheid van het publiek noodzakelijk; nog beter: meldt u aan als lid van een vereni ging- De plaatselijke verenigingen: het Centraal Genootschap, de Vereniging voor Christelijke Gezondheids- en Vacantiekoloniec. de R.K. Vereniging voor Kinderuitzending; de Vrijzinnig Protestantse Vereniging voor Kinder uitzending „Naar Euiten"; de Ver eniging Zwakzinnigenzorg en de Ver eniging voor uitzending van Licha melijk Gebrekkingen, alle verenigd in de Leidse Raad voor Kinderuit zending. organiseren daarom op Za terdag 22 Maart de jaarlijkse huis- en straatcollecte, die ik bij allen van harte aanbeveel. J. G. BAZUIN, Schoolarts. Vrijdag 21 Maart. Vandaag is er geen Hutsput. U moet dat Stadskok op de eerste lentedag (eigenlijk de tweede, maar gisteren regende het), vol zonne schijn maar niet kwalijk nemen. Wanneer het voorjaar ons in de bol slaat, zijn we geneigd ontrouw te worden aan wat ons dierbaar is, zelfs onze Hutspot!* Dan dromen we van wijde verten, van vreemde stran den met wuivende palmen, die ons een welkom toeroepen, van andere i mensen, die in hun land vol eeuwige) zonneschijn welhaast altijd gelukkig j moeten zijn. Van blauwe bergen aan j de horizon. En van dingen die wej nooit gezien hebben. Dan dwalen onze gedachten af, ver van het Ra penburg, het Stadhuis, de Burcht, de Hoogstraat, de Visbrug en wat ver der dierbaar is in Leiden. Dan is er in onze gedachte een snelle diesel- trein, misschien zelfs een vliegtuig of een muilezel, die ons snel, sneller of langzaam naar of door het land van onze dromen brengt. Fruit in de zon gerijpt. Een koel glas. Een palm als wuivende waaier. En blauwe golven van een lokkende zee. Nee, er is vandaag geen Huts pot. We zijn niet thuis. U moet ons dat maar niet kwalijk nemen, zo zijn we nu eenmaal.... Toch dwingt men ons te vertellen, dat het Ned. Roode Kruis, afd. Lei den, dezer dagen twee lectuurhuisjes Ver. „Oud Leiden' bestaat 50 jaar Tentoonstelling en jubileum-boek Zoals bekend zal de Vereniging „Oud Leiden" op 5 November a.s. 50 jaar bestaan. Bij die gelegenheid overweegt het bestuur een Jubileum tentoonstelling in Leiden te houden. Tevens tracht men een jubileum uitgave te verzorgen over „Kastelen en Landhuizen van Rijnland" (rijk geïllustreerd, op formaat 19 X 27 cm.) met volledige lijst van alle kastelen en landhuizen in Rijnland tot 1800 en vermelding van de na men van de opeenvolgende geslach ten, die deze huizen bezaten, enz. Aan deze uitgave zullen o.a. mede werking verlenen mr. S. J. Fockema Andreaq, J. G. N. Renaud en E. Pelinck. JAN MUSCH NEEMT AFSCHEID. Jan Musch, een van de grootste toneelspelers die ons land ooit heeft voortgebracht. Jan Musch, een grote naam in de toneelwereld nauw verbonden aan het glorietijdperk van Willem Rooyaards en van zijn eigen „Schouwtoneel", herdenkt in deze dagen zijn zestigjarig toneeljubileum. Hij doet dit als Jerolimo, de hoofd rol uit „De Spaansche Brabander", het klassieke Nederlandse blijspel van G. A. Bredero, dat het Amster dams Toneel Gezelschap in deze maand op zijn repertoire heeft ge plaatst. Dit feestelijke jubileum is gemengd met een gevoel van weemoed, want Jan Musch, die men gedurende zo veel jaren niet meer heeft kunnen zien spelen, neemt tevens afscheid van het toneel. Op 28 en 29 Maart, als twee voor stellingen van „De Spaansche Bra bander" voor K. O. worden ge geven, zal men dus een der grootste corypheën van het Nederlandse To neel voor het laatst kunnen bewon deren. Het Bestuur van K. O. verzoekt ons, bekend te willen maken dat de officiële huldiging van Jan Musch zal plaats vinden in de voorstelling van Vrijdag 28 Maart. Avondtoilet hoewel niet verplicht zal op die Heeft de A.N.W.B. nog propagan da nodig? Is nog niet iedere Neder lander overtuigd van het grote nut van deze Kon. Ned. Touristenclub en heeft niet iedereen, hoe dan ook, voordeel van het veelzijdige werk, dat de oudste vereniging op dit ge bied overal ten lande verricht? Vra gen waarop het antwoord slechts een volmondig „ja" kan zijn. Toch wordt er propaganda gemaakt. Want nog steeds is het niet zó, dat iedere weggebruiker z'n bijdrage levert om dit A.N.W.B.-werk mogelijk te ma ken en uit te breiden. Ruim 250.000 leden telt de Bond. Maar is niet iedere Nederlander weggebruiker? Vandaar de propaganda-avond, die gisteravond in de bovenzaal van Het Gulden Vlies gehouden werd voor leden en huisgenoten van de Ned. Ver. van Ex-politieke Gevan genen uit de Bezettingstijd, district Leiden. Vice-voorzitter Smit mocht een ongekend groot aantal belang stellenden verwelkomen, dat vol aandacht luisterde naar de Bonds- propagandist, die 70 jaar in de ge schiedenis terugging, toen de fiets z'n intrede deed en weldra in vele plaatsen rijwiel-verenigingen wer den opgericht, die na enige jaren werden samengevoegd in de A.N. W.B. Nadien kwam de auto en ook voor de bezitters hiervan kon de Bond veel werk verrichten. Met het uitbreiden van de verkeersmogelijk- heden steeg het tourisme in binnen- en buitenland tot ongekende hoogte. Weer vond de A.N.W.B. een nieuwe taak. Zo groeide het complex van werkzaamheden uit tot een machtig geheel, dat ons land thans niet meer zou kunnen missen. De wegbewijze- ring is van onschatbare waarde, ter wijl de talrijke adviezen, die de Bond aan bevoegde instanties geeft BRIDGE. DISTRICTSPAREN COMPETITIE De uitslag van de eerste ronde van de Districts parencompetitie, waaraan negen paren van de Sleu tels en zeven paren van H.J.B. N"wijkerhout deelnemen, luidt als volgt: 1. Mevr. Kukler—Uphoff 53ki pnt. 2. dam. Goddyn—Stichter 53 pnt. 3. OetelaarKaptein 49Yz pnt. 4. v. Noort—v. Kampen 47H pnt. 5. mej. Koster—de Winter 44 pnt. 6. Winter— de Lincel 43V$ pnt. 7. Koe- lewijn— de Haas 4314 pnt. 8. Was senaarKlinkenberg 43 pnt., 9. echt paar van Os 42 y, pnt., 10. Brama— Kroon 40 y. pr.t., 11. v. Aken—Schel- Icvis 39 pnt., li,, mevr. Tielkmeijer— v. d. Ende 38 pnt», 13. echtpaar den Dekker 37 pnt., 14. dames Sierv. Zijl 35 pnt. 15. RobbersPlanjer 32y, avond zeer op prijs worden gesteld, pnt., 16. BosseBosboom 30 pnt. tot verbetering van verkeerssitua ties, reeds veel nuttige gevolgen hebben gehad. En lest best: de Wegenwacht! Daarover kon spreker kort zijn, want een aardig kleurenfilmpje liet dit dienstbetoon aan het gemotori seerde verkeer op boeiende wijze zien. Een lekke band op een eenza me weg, een vette bougie, een lege benzinetank en duizend andere on aangenaamheden kunnen de weg gebruikers in moeilijkheid brengen. Maar dan verschijnt de gele rijder, wiens driewieler van alle gemakken en instrumenten voorzien is. In principe worden alleen Wegen wacht-leden geholpen, maar in de practijk wordt wel eens een oogje dichtgedaan, in de hoop, dat de niet- lid-weggebruiker-met-pech na de goede hulp tot andere gedachten komt en zich aansluit bij de reeds meer dan 100.000 Wegenwacht-le den! Na de pauze werd de film „Rid ders van de weg" vertoond, waar in op aanschouwelijke wijze de snelle ontwikkeling van het verkeer geschetst werd en waarin duidelijk tot uiting kwam welke maatregelen daarvoor moesten genomen worden, mede op advies van de A.N.W\B. Men zag het verkeer van oermens- op-blote-voeten tot helicoptère, via loopfiets, diligence, auto en trein. Een enorme evolutie, die mede door de A.N.W.B. in goede banen werd en wordt geleid. Wat de Bond op het gebied van tourisme doet, werd eveneens in deze film naar voren gebracht, zowel op de meren als in de kampeercentra en naar het bui tenland. Van het laatste getuigden enige karakteristieke Parijsc stads beelden. Het was een zeer instructieve avond, die bijzonder interessant was en waarop de aanwezigen wel tot de overtuiging gekomen moeten zijn, indien zij dat nog niet waren, dat de A.N.W.B. voor rijdend Ne derland van onschatbare betekenis is. Voorzitter Questroo wist dan ook zeker namens allen te spreken, toen hij de Bonds-propagandist hartelijk dankte voor zijn duidelijke uiteen zettingen. JUDO-EXAMENS Voor het examen gele band Judo zijn geslaagd: Onno Cosijn (10 jaar), Eddy Schudel (11 jaar), Dolf Jae ger (13 jaar). Het examen vond plaats in de Dojo van Sportschool Kooreman. De geslaagden zyn dq jongste gele bandhouders van Ju doclub „Leiden". Examinator was H. Holvast, le Dan. geplaatst heeft op het Stationsplein en bij de tramhalte Tuinstadwijk. Binnenkort zullen er in het hele land 200 dergelijke huisjes in gebruik zijn. Het is de bedoeling, dat men hierin boeken en tijdschriften werpt, be stemd voor zieken (in inrichtingen sen thuis), landgenoten in het buiten land, enz. Wekelijks worden de huis jes geleegd. De opbrengst gaat naar het Lectuurdepot van het Roode Kruis, Gevers Deynootweg 57d, Sche- veningen, cm gesorteerd en verzon den te worden. Verleden jaar werden 50.000 boeken en 150.000 tijdschrif ten verzonden. Het blad, dat u van daag leest, kan volgende week op weg zyn naar Nieuw Guinea, Korea of waar ook ter wereld, om aan een eenzame landgenoot enige afleiding te bezorgena Ook vak- en buitenland se lectuur is welkom, liefst niet al te oud. Willen de ouders indien moge lijk er een beetje op letten, dat de lieve jeugd deze huisjes niet ver nield? Het Roode Kruis zou er on nodig door op extra-kosten gejaagd werden. En dat kan de bedoeling niet zijn! STADSKOK. WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). REGEN Zwaar bewolkt met nu en dan regen of motregen. Tot krachtig of hard toenemende Zuid-westelijke wind. Iets ho gere temperaturen, vooral des nachts. 22 Maart: zon op 6.38. onder 18.57; maan op 5.27, onder 14.33 uur. Leidse Universiteit Geslaagd voor het candidaatscxa- men Nederlands recht mej. C. A. Hoping, Velp en de heer K. H. W. Tap, Haarlem. PROF. ASSELBERGS HOOGLERAAR TE NIJMEGEN. Naar aanleiding van het heengaan van prof. Brom als hoogleraar in de algemene en Ned. letterkunde aan de universiteit te Nijmegen, verneemt de ,',Tijd", dat prof. Brom opgevolgd zal worden door prof. Asselbergs (Antoon van Duinkerken) thans o.m. buitenge woon hoogleraar in de Vondelstudie aan de Leidse universiteit. Meer wellevendheid, grotere verkeersveiligheid. Verbond voor Veilig Verkeer HILLEGOM Verkoping. Donderdag werd in Hotel Sistermans een publieke ver koping bij afslag gehouden ten over staan van notaris D. Lodder uit Hil- legom. De uitslag was als volgt: Een burgerwoonhuis, Meerstraat 76, hoogste bod 5400, gemijnd op 10, koper Joh. Damen p.s. cn q.q. te Hillegom voor 5410. Een burger woonhuis, Meerstraat 78, in hoogste bod gebracht op f 5400, gemijnd op 200, koper de heer H. van Tol voor J 5600. Een burgerwoonhuis, Meer straat 80, in hoogste bod gebracht op 5500, gemijnd op 50, koper A J. Durickx voor 5550. Een bur gerwoonhuis, Meerstraat 82, in hoog ste bod gebracht op ƒ5400, gemijnd cp f 25, koper N. H. Talman te Zandvoort voor 5425. Een burger woonhuis, Meerstraat 84, in hoogste bod gebracht op 5400, gemijnd op f 10, koper de heer Joh. Damen p.s. en q.q. voor 5410. De combinaties werden niet gemijnd. Een burgerwoonhuis, Leidsestraat 173, in bod gebracht op 3500, niet gemijnd. Een burger woonhuis, Leid sestraat 175, in hoogste bod ge bracht op 3500, niet gemijnd. Com binatie no. 173 en no. 175, staande op 7100, gemijnd op 200, koper M. van der Jagt voor 7300. Een woon huis aan de Mariastraat no. 3, in hoogste bod gebracht op 3200, ge mijnd op 500, koper de heer G. Kroon, Leidsestraat voor 3700. Jaarvergadering Boerenlenbank. In de zaal van hotel „Flora" werd Dinsdagavond de jaarlijkse ledenver gadering gehouden van de Coöp. Raiffeisen-Bank „Hillegom". De voor zitter, dr. A. J. Verhage, wees in zijn openingswoord op de resultaten over 1951, die voor de Bank zeer gunstig waren geweest. Over het afgelopen jaar werd een omzet behaald van ruim 108 millioen gulden. De reke ning en balans werden goedgekeurd. Besloten werd om de winst ad 25.744,87 te reserveren. KATWIJK AAN DEN RIJN Aanbesteding. Van gemeentewe ge is aanbesteed het bouwen van een transformatorenstation in „De Pan". Hoogste inschrijver was de heer J. v. Duyn voor 7773. laagste inschrijver de heer A. Haasnoot te Katwijk aan Zee voor f 6820. Burgezinlening. In de Trouwzaal van het gemeentehuis waren vele in woners uitgenodigd om een toelich ting te horen te geven door de ge meente-secretaris op de Burgerzinle ning. Medegedeeld werd o.m. dat de zer dagen de ingezetenen voor dit doel aan huis bezocht zullen worden. Gevraagd werd voor dit doel propo- ganda te maken. NOORDWIJK VOORBEREIDING BLOEMENFEESTEN. Op initiatief van het Middenstands- actie-comité is een bijeenkomst ge houden, waarbij talrijke vertegen woordigers uit de Noordwijkse sa menleving vertegenwoordigd waren. Uit de aldaar gevoerde besprekingen bleek duidelijk de wil van de aan wezigen, om de Bloemenfeesten door gang te doen vinden. Besloten werd om het te formeren Bloemencomité volkomen zelfstandig te laten optre den naar buiten en het dus geheel onafhankelijk te maken van welke groep ook. Het voorlopig bestuur werd als volgt samengesteld: J. C. v. d. Meer voorz., L. Graaf v. Limburg Stirum secr., L. J. Droogh penn. en J. Schumacher en P. v. d. Staak. Vol gende week zal een definitief bestuur worden benoemd. Inmiddels is het voorlopig bestuur reeds begonnen met de voorbereidingen voor het te houden Bloemenfeest. Een garantie fonds zal worden ingesteld, waartoe de Hotelhouders hun medewerlüng reeds toezegden. Op grootse wijze zal opgezet worden he' leggen van mozaieken en verdere versieringen in het dorp, terwijl nog een nadere beslissing genomen zal worden voor de al of niet doorgang van een Bloe mencorso. Vast staat, dat de Bloe menfeesten in ieder geval doorgang zullen vinden. Treinen stoppen voor Keukenhof Voor bezoekers van „Keukenhof" te Lisse zullen op de Zaterdagen van 22 Maart tot cn met 17 Mei, uit gezonderd 19 April, en op de Zon dagen 23 en 30 Maart, 6 April en 11 en 18 Mei a.s. enkele treinen van dc gewone dienstregeling te Lisse stop pen. NOORDWIJKERHOUT KAPELAAN' DE Wit SPRAK OVER „DE TAAK VAN DE JEUGD" De bijzondere avond van de K.A.B. Donderdagavond gehouden in de zaal van café De Zwaan, is een suc ces geworden. Veel K.A.B.-leden met hun dames waren gekomen om naar kapelaan de Wit uit Schiedam te luisteren, die sprak over het on derwerp „De taak van de jeugd". Voorz. Duivenvoorde deelde mede dat in December 1.1. een actie is be gonnen door de K.A.B. om te zorgen voor sterk speelgoed voor de blinde kinderen in het blindeninstituut te Grave. Do K A.B. nam op zich voor een 50-tal vliegende Hollanders te zorgen. Dc afdeling Noordwij ker- hout was zo gelukkig twee adspi- rantleden bereid te vinden, samen 2 stuks te maken. Dit waren Gijs Duivenvoorden Ant.z. en Adri Braat. Vandaag, zo zeidc de voorz., zijn ze in Grave geweest, om de beide vlie gende Hollanders aan tc bicden. De voorz. dankte in verband hiermede Vader Overste cn Broeder Econoom van de St. Bavo Stichting, die zo goed waren het materiaal tc geven. Hierna nam kapelaan dc Wit het woord om het moeilijke onderwerp „De taak van de jeugd" te behan delen. Hij begon met zich af tc vra gen, of de jeugd wel een taak heeft. Het is eigenlijk zo, dat de jeugd zich gaat voorbereiden op een taak. De jeugd op zich is geen probleem, haar vorming en ontwikkeling is dit echter wel. Hierna trachtte spr. dc aanwezi gen duidelijk te maken met welke problemen de jeugd worstelt en be sprak de moeilijkheden bij de op voeding. De oud-geesclijk adviseur sprak nog over de passiviteit van de he dendaagse jeugd hetgeen in de hand gewerkt wordt door film, radio en straks in sterke mate door de tele visie. Spr. sprak vooral over de geestelijke nood van de jonge arbei ders, die in fabrieken werken en hij achtte het noodzakelijk, da.t de jon ge mensen tijdig voorgelicht worden op sexueel gebied. De ouders dur ven dit dikwijls niet, toch moet het, anders wordt dc jeugd bedrogen! De kapelaan ging tenslotte uitvoe rig in op de levensvorming van de jeugd en wees hierbij voornamelijk op de gezagscrisis bij de jeugd. Hij eindigde met tc zeggen dat jonge Christenmensen de wereld een nieu we aanschijn zullen moeten geven'. De voorz. dankte kapelaan de Wit namens de vergadering. ZOETERMEER Brand. In de nacht van Woens dag en Donderdag omstreeks half 1 werd brand gemeld op het bedrijf van de heer J. M. W. aan dc Molen straat. Het vuur, dat waarschijnlijk was ontstaan bij de verwarmings ketel van de broeikas, greep om zich hoen en dreigde voedsel tc zullen vinden in een grote hoeveelheid ma teriaal, die zich in de nabijheid van de kételinslallatie bevond. Gelukkig kon de brandweer, die spoedig ter plaatse was, zware schade voorko men, daarbij geholpen door dc ge lukkige omstandigheid, dat er in het geheel geen wind was. De schade wordt berekend op omstreeks 1500. W. was niet verzekerd. WASSENAAR Kippen gestolen. De tuinder v. d. K. meldde de politie, dat men 's nachts uit een schuurtje op zijn aan dc Rijksstraatweg gelegen teelland een zestal kippen had ontvreemd. De recherche stelt een onderzoek in. Voor het ingenieursexamen voor vliegtuigbouwkunde slaagde de heer A. H. Blom.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3