S)e &2idóe(5oti/tai/nt Gen. Eisenhower aangelokt door succes Mossadeq Thijssen en Lokollo op avontuur ACeddelegatie te dijbeen Kieswet in Zuid-Afrika ongeldig verklaard 3lavteitje JEuat&te tacfit aan ptafi. tfüccwcd Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 21 MAART 1952 43ste JAARGANG Wo. 12542 Eisenhower krijgt de smaak te pakken Papengracht 32» Tel. 20015» Adm. en Adv. 20826» Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0,47 p. w.» 2.-— p. mnd.» 6.— p. kwart. Franco p. p. 6.80. Advert.* 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 FISCAAL NOODRECHT I'VE Tweede Kamer heeft een wets- ontwerp aangenomen, waar door ook de laatste resten van het Fiscaal Noodrecht zullen gaan ver dwijnen. Aan een groot gedeelte daarvan was reeds eind 1950 de werking ontzegd. Maar thans zal dan geheel een einde zijn gekomen aan een totaal van maatregelen, welke na de oorlog aan de fiscus wel een zeer grote macht hadden gegeven. Met de afkondiging van het Be sluit van 11 Juni 1945 (Stibl. no. F 90), waarbij de Minister van Fi nanciën gemachtigd werd tot het op leggen van de verplichting van zekerheidstelling voor bestaande of toekomstige belastingschulden, was in feite het door velen gesmade fis cale noodrecht géboren. De doelstel ling van deze maatregel, dat grote bedragen verkregen uit hoge win sten en vermogens, ontstaan gedu rende de oorlogsperiode, niet zouden kunnen omgezet worden in gemak kelijk te verbergen vermogenswaar den, doch ze te bestemmen voor be lastingbetaling, is meestal wel zeer effectief gebleken. Hierna kwam het Buitengewoon Navorderingsbesluit, teneinde de nog niet belaste inko mens van vóór 1946 nog te treffen, terwijl de „Beschikking Fiscale Re cherche" maatregelen bevatte om deze inkomens op te sporen. De banken, verzekeringsbedrijven, enz. moesten opgaven verstrekken van de daar aanwezige saldi. Er kwam een uitbreiding van de bevoegdheden van de belastingambtenaren, welke zover strekte, dat zelfs de safes on derzocht werden. Daarna kwam nog een effectenregistratie met een geld- zuivering. Het gehele complex van deze scherpe voorschriften, waaraan de naam van onze Minister van Finan ciën onafscheidelijk zal blijven ver bonden, is toch wel noodzakelijk ge bleken, om het sterk verarmde Ne derland weer gezond te maken op financieel gebied. Natuurlijk, er-zijn fouten gemaakt en er zijn wel eens zeer rake klappen gevalleh, vooral als geen of in onvoldoende mate ge bruik werd gemaakt verzwegen in komens of vermogens bij de buiten gewone aangifte aan te melden. Maar ons land had nu éénmaal harde maatregelen nodig en daarop is vaak onverantwoorde critiek geleverd. Wij geloven niet dat een andere minis ter, zonder deze strenge maatrege len toe te passen, de financiële po sitie van ons land tot op dit peil hadden kunnen opheffen. Nu is echter de tijd aangebroken, dat wij naar een meer normalere toestand zullen terugkeren, doch de milde bepalingen van voor de oor log keren niet terug. Het bankge heim zal niet weer worden ingesteld, zodat de banken in bepaalde geval len gegevens zullen moeten blijven verstrekken aan de belastingdienst. Het staat te bezien of dit nu wel een zo groot nadeel zal blijken te zijn. De gewone belastingbetaler heeft geen groot belang bij het bankgeheim en van een kapitaal- vlucht zal niet veel komen. Inzage van boeken kan straks door de belastingadministratie slechts wor den verlangd als die boeken feiten bevatten, welke de administratie no dig heeft om de belastingaanslag vast te kunnen stellen. De minister zegde de Kamer toe ten aanzien van dit punt nog concrete aanwijzingen aan de belastingdienst te zullen zen den. Zij zal alleen moeten letten op de gegevens die strikt noodzakelijk zijn voor het vaststellen van de hef fing. De belastingambtenaren zullen in 't vervolg alleen een woning, tegen de wil van de bewoner, kunnen be treden bij het vermoeden van een strafbaar feit en dan met machtiging van de Officier van Justitie of in 't bijzijn van de burgemeester of po- litie-commissaris. Zo is dan met de aanneming van dit wetsontwerp een periode afge sloten, waarin de regering gedwon gen was een reeks van pijnlijke maatregelen uit te voeren, welke on ontbeerlijk waren om de monetaire positie weer gezond te maken. Dit is ook nog eens gebleken bij de on langs gehouden financiële beschou wingen in de Eerste Kamer over de Rijksbegroting 1952. De Minister van Financiën kreeg daarbij de lang uit gebleven lof toegezwaaid. F. D. hevige sneeuwval in CALIFORNIE. In het Oostelijke gedeelte van Midden-Californië zijn ongeveer dui zend personen door zeer hevige sneeuwval van de buitenwereld af gesneden. 125 personen zijn ongeveer drie honderd kilometer ten Oosten van San Francisco, waar de sneeuw tot vijftien meter hoogte ligt, inge sneeuwd. In Nevada bestaat het gevaar dat 600.000 stuks vee tengevolge van ontberingen door de hevige sneeuw val om het leven zullen komen. De gouverneur van Nevada heeft de staat van nood afgekondigd. Hij kan dan federale hulp voor de bedreigde veestapel inroepen. PRESIDENT OF OPPERBEVELHEBBER? „Het stijgende aantal medeburgers, die op mij hun stem uitbrengen om mij candidaat der Republikeinse partij te maken, dwingen mij, mijn positie en mijn genomen besluit opnieuw in overweging te nemen". Deze verklaring werd gisteren afgelegd door generaal Eisenhower, die er aan toevoegde ver. rast te zijn door het resultaat van de voorverkiezingen in Minnesota, waar, zo zei de generaal, „velen nogal moeite hadden met mijn naam. Ik reken het nog als een compliment", zo besloot Eisenhower, „dat een aantal weigerde zich te laten ontmoedigen door mijn lange naam en gewoon „Ike" invulde." Na de verklaring van Eisenhower zijn zijn aanhangers er van over tuigd, dat de generaal in Mei of Juni triomfantelijk naar de Verenigde Staten zal terugkeren. In zijn vacantie-verblijf in Key West (Florida) heeft president Tru man vandaag verklaard, dat het Eisenhower vrij staat naar Amerika terug te keren, wanneer hij dit ver antwoord acht. Truman voegde er aan toe, dat de generaal knap werk deed en dat hij zelf het best kan be oordelen, wanneer het veilig is zijn post te verlaten. Taft heeft er genoeg van. Waarschijnlijk uit vrees voor een nieuwe grote nederlaag tegen gene raal Eisenhower heeft senator Taft zich plotseling teruggetrokken als candidaat in de presidentiële voor verkiezingen in de staat New Jersey (15 April). Als motivering gaf de senator, dat de verkiezingsstrijd in New Jersey onder druk gezet Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren een verklaring uitgegeven, waarin het zegt, dat het zich niet gerechtigd acht, Perzië financiële hulp te ver strekken. Deze hulp zou neerkomen op compensatie voor de nadelige ge volgen, die voortvloeien uit de nala tigheid van Perzische zijde zich in komsten te verschaffen uit zijn rijke olie-industrie. Het ministerie ontkent, dat het de financiële hulp afhankelijk had ge steld van de aanvaarding van „be paalde voorstellen" voor de regeling van het oliègeschil met Engeland, zoals de Perzische premier, dr. Mos sadeq, twee dagen geleden had be weerd. A.P. tekent hier intussen bij aan, dat de Amerikaanse houding hierop neer komt (daar er gesproken wordt van „bepaalde voorstellen"), dat de V.S. Perzië niet willen steunen, zo lang dit land weigert, een regeling met Engeland te treffen. Een der gelijke regeling zou volgens de Ame- kaanse autoriteiten het enige prac- tische middel zijn om de olie-indus trie weer tot een winstgevend bedrijf te maken. Wijbisschop overleed in concentratiekamp Uit gewoonlijk welingelichte en betrouwbare bron verneemt het KNP, dat reeds enige tijd geleden Mgr. Zoltan Meszlenyi, wijbisschop van Esztergom, de zetel van KardinaaJ Mindszenty, in een concentratiekamp is gestorven. Mgr. Meszlenyi was door de Hongaarse autoriteiten in het kamp opgesloten, omdat hij in 1950 had geweigerd inzake kerkelijk bestuur de richtlijnen van de staat op te volgen. Mgr. Meszlenyi is de tweede Hongaarse bisschop, die aan de gevolgen van communistische mishandelingen is gestorven. De eer ste was Mgr. Apor, die in 1945 door Russische soldaten wérd vermoord. niet „fair" kan worden gevoerd, nu de republikeinse gouverneur Dris- coll „zijn woord gebroken" heeft en openlijk steun heeft toegezegd aan Eisenhower. Thans zal de gehele re publikeinse verkiezingsorganisatie de generaal steunen. De verwachting is, dat de nog steeds afwezige generaal ook nu weer met vlag en wimpel zal zege vieren. Het vredesverdrag met Japan De Amerikaanse senaat heeft Don derdag het Japanse vredesverdrag, dat officieel een eind zal maken aan de oorlog met Japan en dit land vol ledige souvereiniteit zal hergeven, met 66 tegen 10 stemmen geratifi ceerd. Het verdrag wordt van kracht, wanneer Japan en de elf voornaam ste landen, waaronder de V.S., de documenten van de ratificatie Washington hebben gedeponeerd. Verder ratificeerde de senaat de wederzijdse verdedigingsverdragen, die de V.S. met Australië, Nieuw- Zeeland en de Philippijnen hebben gesloten. Amerika is het vierde land, dat het Japanse vredesverdrag ratifi ceert. De drie andere landen zijn Japan zelf, Engeland en Mexico. Hei i&Lilaq," deA UlafienitLtltandi&A- Ipufcinyen Dit is de Amerikaanse soldaat John J. Lukasik, die dienst doet in het vooruitgeschoven kamp te Moesan-Ni in Korea. Hij streept de datum op de kalender af. Zijn linkerhand rust op de stapelofficiële verslagen van de wapenstilstandsbesprekingen in Korea. De stapel is één volledig ver slag van de besprekingen welke nu sinds Juli 1951 voortduren. Onthulling van Australische minister Volgens een Reuterbericht uit Canberra heeft de Australische minister van Buitenlandse Zaken Richard Casey verklaard, dat getracht was om met een Australisch vaartuig een radio-installatie over te brengen naar een Indone sische rebellistische organisatie. Deze schepelingen stonden, volgens de mi nisteriële verklaring, in contact met de Zuid-Molukse republikeinse bewe ging. Volgens mr. Casey waren de hoofdfiguren van de expeditie de Neder lander Johannes Thijssen en Pieter Lokollo, Ambonees van Nederlandse nationaliteit. HULP VOOR Z.-MOLUKKEN Nadat het schip op 30 Januari Port Darwin verlaten had, ontstond het gerucht, dat de „Tiki" (de naam van het schip), onder welker beman ning zich twee Nederlanders bevon den, wapens vervoerde, bestemd voor de Zuid-Molukse republikeinse beweging. Hoewel deze geruchten op onwaar heid bleken te berusten, had het er echter, volgens Casey, alle schijn van dat de expeditie contact met de leider der republikeinse beweging wilde opnemen, ten einde die bewe ging van een radio-uitrusting te voorzien en zich op de hoogte te stellen van de gang van zaken. Wa pens bleken er niet aan boord te zijn, behalve enige, die het eigendom waren van een der opvarenden. De beide leiders Thijssen en Lo kollo waren als bezoekers naar Australië gekomen, waarna zij te Darwin met medewerking van ze kere R. F. Edwards de voorbereidin gen troffen voor de expeditie naar Twee en dertig agendapunten, waaronder de Saarkwestie, zullen op de bij eenkomst van het minister-comité van de Raad van Europa te' Parijs behan deld worden. Hier zien wij mr. D. U. Stikker, de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken en leider van de Nederlandse delegatie (rechts) met de andere leden de dossiers bestuderen. Nederlaag voor regering Malan Zoals gisteren reeds in het kort gemeld, heeft het Hof van appèl te Bloem fontein, het hoogste gerechtshof in Zuid-Afrika, een nieuwe kieswet, d'e de kiesrechten van de kleurlingen in de Kaapprovincie beperkt, ongeldig ver klaard. De uitspraak, die onmiddellijk naar premier Malan werd doorge seind, was meteen het begin van een ernstige constitutionele crisis in Zuid- Afrika. Premier Malan zei enige uren later in de Kamer, dat het ongeldig verklaren van de kieswet een toestand had geschapen, die niet aanvaard baar was. in Zuid-Afrika tegen de „apartheids politiek" van Malan, in de eerste plaats ond<* de blanken, maar ook onder een deel van de n iet-blanken. De nieuwe kieswet bepaalt, dat kleurlingen in de Kaapprovincie op afzonderlijke kiezerslijsten komen te staan en niet meer dan vier blanke vertegenwoordigers in de Volks raad (Tweede Kamer) kunnen kie zen. In de Senaat (Eerste Kamer) zal de gouverneur-generaal één blanke vertegenwoordiger voor hen benoemen. Het beginsel, dat niet-blanken in Zuid-Afrika een beperkt of helemaal geen stemrecht hebben is al oud. Sinds 1854 echter hadden de kleur lingen in de Kaapprovincie onge veer een millioen in getal, bij uit zondering wel het volledige actieve kiesrecht, slechts beperkt door de eis, dat zij moeten kunnen lezen en schrijven. De term kleurlingen doelt niet op negers en Aziaten, maar op halfbloeden, afstammelingen uit ge mengd e huwelijken en van de sla ven uit de dagen van de Verenigde Oost-Indische Compagnie. Hun huids kleur is geel, hun leefwijze Euro pees en hun huistaal meestal Afri kaans-Nederlands. De nieuwe kies wet zou deze kleurlingen hun uit zonderingspositie hebben ontnomen. Onder de kleurlingen verwekte de uitspraak van 't Hof grote vreugde. Vier gekleurde kiezers hadden het Hof om een uitspraak gevraagd, na dat de nieuwe kieswet achtereen volgens in beide Kamers van het parlement met een gewone meer derheid was aangenomen. De South Afrika Act, die bij traditie de grond wet is van het land, bepaalt name lijk, dat een wet, die onderscheid maakt tussen kiesgerechtigden op grond van ras of huidskleur, een meerderheid van twee derden van de stemmen nodig heeft in een ge zamenlijke zitting van beide Ka mers van het parlement. Het was echter niet alleen een kwestie van procedure. De achter grond was het toenemende verzet het Nederlandse eiland Misool, dicht bij de Westpunt van Nieuw-Guinea. De uit zeven personen bestaande bemanning van de „Tiki" ankerde bij het eiland en bleef vier dagen liggen. Middelerwijl hadden de man nen bezoek gekregen van Neder landse militairen, politie en een Ne derlands corvet. Zij ontvingen de raad om onmiddellijk het eiland te verlaten, hetgeen geschiedde. Minister Casey zeide, dat de ex peditie geheel op initiatief en voor verantwoordelijkheid van degenen, die zich aan boord van het schip bevonden, was georganiseerd en uit gevoerd. De minister deelde mede, dat bezoek aan Nederlands Nieuw- Guinea geen overtreding inhield De eigenaar van de „Tiki" zou ech ter ingevolge de bepalingen van de Australische quarantaine- en doua- newetten vervolgd worden wegens zijn vertrek uit en terugkeer naar Darwin. Pieter Lokollo deelde in Port Dar win aan Reuter mede, dat hij minis ter voor voedsel en bevoorrading in de regering van de republiek Zuid- Molukken was en dat hij het enige lid der regering was, dat wist te entsnappen, toen de Indonesische strijdkrachten in 1950 Ambon ver overden. Hij zeide, dat de Zuid-Mo- lukkers christenen waren en onaf hankelijkheid en erkenning door de Verenigde Naties wensten in ruil waarvoor zij het Westen lucht- en marinebases en „grote lagen ura nium" aanboden. „Ons land is anti communistisch en wij willen samen werken bij de vorming van een an ti-communistisch front van Japan naar Australië", besloot Lokollo. Hereniging van Berlijn De Westberlijnse burgemeester, Ernst Reuter, heeft in het West- duitse Huis van Afgevaardigden me degedeeld een brief van zijn Oost- berlijnse collega, Friedrich Ebert, ontvangen te hebben, waarin deze voorstelt besprekingen te voeren over de hereniging van de stad. De brief noemt de Sowjet-nota over een vredesverdrag met Duitsland een „geschikte basis voor de her eniging van de stad". Reuter zeide, dat deze besprekin gen niet nodig waren en dat de stad onmiddellijk herenigd kon worden „indien de mogelijkheid er is en de mocratische en vrije verkiezingen te houden". Het omstreden Saargebied Frankrijk, Duitsland en het Saar gebied zijn in het ministercomité van de Raad van Europa overeenge komen onverwijld een gezamenlijke commissie in te stellen ter bestude ring van de mogelijkheid deze herfst in het Saargebied nieuwe verkiezin gen te houden, zo heeft een Duitse zegsman te Parijs verklaard. De Westduitse bondskanselier Aden auer en de Saarlandse premier Hoff man trokken geen van beiden hun klachten in, maar legden deze als documentatie-matex-iaal aan het mi nisterscomité voor, niet ter publica tie of discussie. Na de zitting vertelde dr. Aden auer, dat het Saar-probleem veel gemakkelijker geworden was. De premier van het Saargebied Johan nes Hoffman zei: „Ik ben zeer tevre den." Duitse zegslieden verwachten, dat de Saar een „Europees gebied" zal worden. Nazi's op Duits ministerie De Westduitse parlementaire com missie, welke een onderzoek instelt naar de beschuldiging, dat het West duitse ministerie van buitenlandse zaken overvol is met vroegere Nazi's met een ongunstig verleden, heeft verklaard, dat deze beschuldiging „gedeeltelijk juist en gedeeltelijk on juist" is. Op de eerste persconferentie van de commissie verklaarde dr. Erich Koehler, een lid van de commissie, dat nooit betwist is, dat vele vroe gere leden van de Nazipartij leden van het ministerie onder Joaohim von Ribbentrop in het nieuwe mi nisterie zijn. Men had de commissie medege deeld, dat de kennis van leden van het vroegere ministerie nodig was voor de opbouw van het nieuwe. Het is echter duidelijk, aldus dr. Koeh ler, dat men in deze opvatting te ver is gegaan. Drie Duitsers kregen gratie Nederlander en Duitser werden geexecuteerd De minister van justitie deelt mede, dat aan de Duitser W. A. Al- brecht, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het bijzonder ge rechtshof te Leeuwarden en aan de Nederlander A. J; Pieters, tot de doodstraf veroordeeld bij arrest van de bijzondere raad van cassatie, geen gratie is verleend. De twee vonnis sen zijn inmiddels voltrokken. Voorts zijn de doodstraffen, opge legd aan de Duitsers F. Franken- sein, B. G. Haase en F. Bellmer bij wijze van gratie veranderd in le venslange gevangenisstraf. Het enige geval, waarin thans nog niet is beslist over gratieverlening met betrekking tot een opgelegde doodstraf, betreft de Duitser W. P. F. Lages, ter dood veroordeeld bij sententie van het bijzonder gerechts hof te Amsterdam. Ten aanzien van laatstgenoemde is de gratiebehande ling opgeschort in verband met de spoedig te verwachten indiening van een revisie-aanvrage. Zo gij gezwegen had, zou men U voor een wijze gehouden hebben. Professor en Mevrouw Jean Piccard staan hier in het sluitingsgat van hun gondel, die geheel gelijk is aan het beroemde exemplaar, waarin zij hun beroemde tocht naar de stratosfeer gemaakt hebben in 1934. Protessor Piccard vertoeft thans in Minneapolis in de Verenigde Staten en heeft daar verklaard, dat hij nog eenmaal een dergelijke tocht wil maken. De professor die thans 68 jaar oud is, wil deze tocht ondernemen tezamen met zijn vrouw. Hij denkt negentien mijlen in de stratosfeer te kunnen stijgen met het doel de cosmische stralen en het licht van Mars te bestuderen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1