groene tafel De buitenlandse betrekkingen in de Grondwet Fonds-vergoeding voor artsen wordt verhoogd Het overleg tussen bakkers en gezellen Lekwater ook naar duinen bij De Zilk Toeristen kunnen zich verze keren tegen regen in Arnhem LADY LETI DONDERDAG 20 MAART 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Tweede Kamer De Tweede Kamer heeft gister middag de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de Grondwetsbepalingen betreffende de buitenlandse betrekkingen tot een einde gebracht en het ontwerp goed gekeurd met 72 tegen 10 stemmen, die der C.P.N., S.G. en K.N.P. De Minister van Binnenlandse Za ken, de heer BEEL, heeft in het be gin der vergadering de in tweede termijn gemaakte opmerkingen be antwoord en daarbij o,a. te kennen gegeven, dat het steeds de bedoeling der regering is geweest, dat de toe stemming der Staten-Generaal ver eist is als het niet een oorlogsver- DE VERPLEEGSTERSOPLEIDING Het Tweede Kamerlid de heer Stapelkamp (A.R.) heeft aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid de volgende schrif telijke vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis geno men van een artikel van jhr. P. H. Verspijck, geneesheer-directeur der gemeenteziekenhuizen te 's-Graven- hage, voorkomende in het Januari nummer 1952 van .,Het Ziekenhuis wezen", waarin kritiek wordt uitge oefend op de verpleegstersopleiding hier te lande? 2. Heeft de minister in het bijzon der er kennis van genomen, dat in dit artikel wordt gezegd:: „Terwijl overal ter wereld de ver pleegstersopleiding met grote ernst aan een revisie wordt onderworpen, en alom een streven naar verbete ring en intensivering merkbaar is, bepalen wij ons tot het benoemen van commissies, welke weinig ver standigs opleveren. Niettemin dient opgemerkt te worden, dat de huidige verpleegsters opleiding een ongecontroleerde, ouderwetse, ondoelmatige en onsys tematische chaos voorstelt, en wan neer niet op korte termijn energiek cn doordacht wordt ingegrepen, dan zal binnen af zien baren tijd de Neder landse zuster niet meer in staat zijn aan de eisen te voldoen die aan haar gesteld worden"? 3. Is de minister van mening, dat dit oordeel over de verpleegstersop leiding in ons land in zijn algemeen heid juist is? 4. Indien vraag 3 bevestigend moet worden beantwoord, meent de mi nister dan, dat getracht moet wor den hierin verbetering te brengen, en, zo ja, hoe stelt de minister zich voor dit te bereiken? 5. Wanneer het onder 2 vermel de in het algemeen niet juist is, meent de minister dan ook niet, dat het gewenst is, dit officieel tegen te spreken, omdat dit oordeel over de huidige verpleegstersopleiding een ongunstige invloed zal hebben op de bereidwilligheid om zich voor deze opleiding beschikbaar te stellen, wat te erger zou zijn waar verschillende ziekenhuizen thans reeds kampen met een tekort aan leerlingverpleeg sters? klaring met een kennelijk declara toir karakter betreft. De regering wenst vast to houden aan haar eigen redactie van artikel 60c nopens het afwijken van grondswetsbepalingen in het belang van de ontwikkeling van de internationale rechtsorde, doch zij wilde ingaan op een sug gestie van de heer Bruins Slot door het begin van dit artikel aldus te le zen: „Indien de ontwikkeling van de internationale rechtsorde zulks vor dert kan in een overeenkomst wor den afgeweken van bepalingen van de Grondwet". Uitdrukkelijk vermelden van het toetsingsrecht door de rechter in de Grondwet ontried de regering ern stig. De betogen van de heren Gort zak en Hoogcarspel bestrijdend, zei- de spr. verbazingwekkend te achten de wijze, waarop de eerste durfde op te komen voor de hoogheid van de grondwet. Tunnelbouw te Velsen Aannemer begint op eigen risico De eerste voorbereidingen voor de bouw van de Velser tunnel wor den getroffen. Op een terrein ten Zuid-Oosten van de plaats waar de tunnel onder het Noordzeekanaal komt te liggen is de Amsterdamse Balast Maatschappij begonnen met het bouwen van een directiekeet en het aanleggen van een weg, die de keet met het werk zal verbinden. De maatschappij is tot dit voor bereidende werk overgegaan zon der daartoe een uitdrukelijke op dracht te hebben ontvangen. Zij neemt echter aan, dat aan haar de tunnelbouw zal worden opgedra gen, aangezien de in 1941 ver strekte opdracht nimmer is inge trokken. Het ligt in het voornemen Van de A.M.B., binnenkort de oude bouw put die tijdens de oorlog werd ge graven en nu vol water staat, te la ten leeg pompen en weer in gebruik te nemen. Naar „Trouw" verneemt is in de Ziekenfondsraad overeenstemming be reikt over een verhoging van de vergoeding, die de huisartsen ontvangen voor de by hen ingeschreven verzekerden in een ziekenfonds. De artsen hadden om een vergoeding gevraagd in verband met de kostenstijging, die de laatste tijd heeft plaats gevonden. Tot dusver ontvingen de artsen 5.per patiënt per jaar voor degene, die in een ziekenfonds verzekerd was. De verhoging, die zij nu ontvangen zullen behoudens goedkeuring van de minister bedraagt 0.46, zodat het nieuwe tarief 5.46 wordt. Voorts vernemen wij, dat over de behandeling van dc ouden van dagen, die onder de Noodwet Ouderdomsvoorziening vallen de dokters hebben verleden jaar geweigerd deze mensen tegen het gewone ziekenfondstaricf te behandelen wegens „de slechte risico's", hieraan verbonden nog steeds geen overeenstemming tussen de betrokken partijen is bereikt. Ned. Luchtmacht krijgt 20 Thunderjets Een twaalftal nieuwe Thunder- jet-toestellen, bestemd voor de Ne derlandse Luchtstrijdkrachten is vo rige week uit Amerika in Kopen hagen aangekomen. Deze week zul len er in dezelfde haven nog acht worden aangevoerd, eveneens voor Nederland bestemd. De straaljagers werden met Ame rikaanse en Deense schepen naar Kopenhagen vervoerd. Gelijk met de Nederlandse zending waren er toe stellen, bestemd voor Denemarken, Noorwegen en België aan boord. De nieuwe toestellen voor Neder land zijn alle van het type F 84 G. Eerder ontving ons land Thunderjets van het type F 84 E. De F 84 G ziet- er net zo uit als het oudere type, maar is in zoverre verbeterd, dat dit vliegtuig in de lucht kan tanken. De toestellen zullen door Neder landse vliegers worden overgevlo gen en op Volkel gestationneerd worden. In de nabije toekomst worden nog meer Thunderjets verwacht. Alle toestellen zijn aan Nederland toege wezen uit hoofde van het „Mutual Security Program". De laatste maanden zijn tussen werknemers- en werkgeversorganisa ties in het bakkersbedrijf onderhan delingen gevoerd over een verbete ring van dc sociale positie van de arbeiders. In deze onderhandelirgen is deze week stagnatie opgetreden, meldt „Trouw" doordat de Ned. Bakkersbond zich plotseling van het overleg distancicerde. De onderhandelingen hadden tot de volgende overeenstemming ge leid: 1. verhoging van de markttoe- slag van 2,31 tot 3,50 per week, resp. van 1,16 tot f 1,71 per week; 2. het opnemen van een vacantietoe- slag in de bindende regeling; 3. de stichting van een bedrijfspensioen fonds en 4. een verhoging van beta ling van overuren tot 25%. Een commissie werd benoemd om deze punten te formuleren waarna zij ter goedkeuring zouden worden ingediend bij het college van rijksbe middelaars. In zake de punten, waarover nog geen overeenstemming was bereikt, zou verder worden on derhandeld. Dinsdagmorgen heeft de Ned. Bakkersbond plotseling de verbete ringen van arbeidsvoorwaarden af hankelijk gesteld van een nieuwe broodprijscorrectie. Utrechtse bakkers poffen niet meer Een zwarte lijst van wanbetalers De bakkei's uit Utrecht, Zuilen, Hoograven, Tuindorp, Maartensdijk, de Bilt en Bilthoven hebben beslo ten, om in verband met de beta lingsmoeilijkheden der bakkers, uit sluitend te gaan leveren tegen con tante betaling. De z.g. pofklanten zullen worden uitgenodigd voor 1 April hun schul den te voldoen. Indien dit op 1 Mei nog niet is geschied, zal tot gerech telijke invordering worden overge gaan, De bakkers zullen onder el kaar z.g. „zwarte lijsten" laten cir culeren, waarop de wanbetalers ver meld staan. Geen der bakkers zal aan deze klanten brood leveren, voor dat de oude schuld geheel voldaan is. Dit heeft aanleiding gegeven tot een vergadering van de Rotterdamse afdeling van de Algemene Bond, welke in een motie uisprak dat zo nodig de uiterste middelen moeten worden aangewend cm de verlan gens van de bakkerij arbeiders te verwezenlijken. De Nederlandse Bakkersbond heeft in een schrijven van de Bedrijfsunie tot vandaag de gelegenheid gekregen "ur2 Verzilting tegen gegaan Een groot project, dat op 30 mil- lioen gulden geraamd wordt, zal waarschijnlijk over ongeveer een jaar in uitvoering komen. Het wordt een grote rivierwaterleiding met bij behorende pomp- en zuiveringsin stallaties en gebouwen van de Lek by Jutphaas naar de duinen bij Lei duin cn Castricum. De capaciteit van deze 80 km. lange leiding van an derhalve meter tot een meter door snede zal zeer groot zijn, aangezien alleen al voor aanvulling vara de duinwatervoorraad in N.-Holland in 1954 12 millioen kubieke meter no dig zal zijn. Daarnaast zal dc lei ding, die in 1954 gereed moet zijn, de waterbehoefte van de industrie complexen bij IJmuiden (hoogovens) moeten aanvullen. De leiding zal dus drie aftappings- punlen hebben, namelijk bij Leiduin voor de waterwinningswerken bij Vogelenzang, bij IJmuiden voor de industrie en tussen Castricum cn zijn houding te h°rzicn. Mocht geen wijziging in de houdirg van deze Bond komen, dan zullen alle maatre gelen worden genomen om het ge wenste doel te bereiken. Prijs huishoudzeep verlaagd Een prijsverlaging voor huishoud zeep is aanstaande al zal ze nog wel enige weken op zich laten wachten. De verlaging is een gevolg van da ling van de grondstoffenpryzen. Wilt U iets weten? Vraag: Route van Lisse over Am sterdam naar Nijmegen, hoeveel km.? Antwoord: Lisse, Nieuw-Vennep, Hoofddorp, Amsterdam, Soest, Amersfoort, Woudenberg, Maars- bergen, Leersum, Amerongen, Eist, Rhenen, Opheusden, Dodenwaard, Hien, Andelst, Slijk Ewijk, Nijme gen; afstand 142 km. Vraag: 1. Route per bromfiets van Leiden naar Keulen? 2. Keu len langs de Ryn naar Stuttgart. 3. StuttgartGöppingen, 4. Göppin- genBrussel, 5. BrusselLeiden. Hoeveel km.? 6. Welke bescheiden zijn nodig voor Duitsland en voor het invoe ren van een Mobylette? 7. Hoeveel mark wordt ter beschikking gesteld? Antwoord: 1. Leiden, Alphen, Bo degraven, Utrecht, Ede, Arnhem, Nijmegen, Beek, Kranenburg, Goch, Geldern, Krefeld, Neuss, Keulen: 280 km. 2. Keulen, Koblenz, Bingen, Mainz, Mannheim, Bretten, Stutt gart 385 km. 3. StuttgartGöppingen aan de lijn naar Ulm: 40 km. 4. Göppingen Straatsburg, Nan cy,, Metz, 250 km. Metz, Luxcm- 50 km. Luxemburg, Arlon, Bastogne, Marche, Namen: 156 km. Namen, Brussel 62 km. 5. Brussel, Antwerpen, Kalmt- hout, Esschen,. Roozendaal, Zeven bergen, Moerdijk, Dordrecht, Rot terdam, Leiden: 180 km. Voor Duitsland heeft u een pas poort en visum nodig, terwijl u voor hef hulpmotorrijwiel wel be lasting in Duitsland zult moeten be talen; hoeveel dat is, hangt vermoe delijk af van het aantal kilometers. 6. U doet het best dit bij een bank te informeren aangezien het bedrag voor Duitsland nogal va rieert. Toen het Arnhemse raadslid, dc lieer Koch, enige tijd geleden de stukken voor de begrotinng bestu deerde, las hij een rapport over het tourisme. Daarin werd de verzuch- tin geslaakt, dat er meer resultaten te bereiken zouden zijn, als V.V.V. ook invloed op het weer zou kun nen uitoefenen. Het raadslid dacht: „Dan moet men dat verzekeren". Hij besprak het idee in de raad en V.V.V. kreeg het uit te werken. Zo kwam het dat men op zoek ging naar een verze keringsmaatschappij, die de vacant- tiegangers ook tegen regen zou wil len verzekeren. In Nederland was geen regenverzekeraar te vinden. Via een Amsterdamse firma kwam men terecht bij een verzekerings maatschappij in Londen. Eerst had men er in Londen geen oren naar, maar een van de leidende figuren bij deze maatschappij, die regenver zekeringen sluit over de gehele we reld, maakte in 1944 deel uit van de Britse Luchtlandingstroepen. Arn hem had nog een warm plaatsje in zijn hart. Door zijn medewerking kan Arnhem nu op 1 April a.s. met een regenverzekering starten. Deze verzekering loopt van April tot en met September. Er zijn tal van vor men denkbaar, doch men heeft deze zaken voor de vacantieganger zo eenvoudig mogelijk willen maken. 'Vandaar dat men kwam tot een uni form tarief. Men kan zich per per soon verzekeren voor 1.25 per dag aan premie met een uit te keren be drag van 10, indien het op die dag in Arnhem 3 m.m. regent. Het KNMI-station in Arnhem ral de ge vallen regen registreren. Men kan zich ook voor een maand of voor een kortere of langere periode ver zekeren. Aanvragen moeten steeds minstens een week tevoren worden ingediend. Gemiddeld valt er in Nederland iets minder dan twee m.m. regen per dag en jn Augustus 2]/2 mm. Maar dit gemiddelde zegt natuurlijk niets over de rijkdom van een plensbui op een vacantiedag of een gehele dag vol regen. Bakkum voor de drinkwtervoorzie- ning. Voor het tot stand komen van deze leiding is de N.V. Watertrans- portmaatschappij RijnKermemer- land opgericht. Zoals men weet, is een dergelijk, kleiner project reeds in uitvoering tussen Bergambacht en de Scheve- ningse duinen, waarin ook water- schaarste heerst. Niet slechts voor dc voorziening van drinkwater en industriewater zijn deze pijpleidingen van belang, maar ook voor het behoud van de duinrand, de vegetatie aldaar en voor dc strijd tegen de verzilting van de achter de duinen gelegen land- en tuinbouwgebieden. Door het te sterk onttrekken van zoet water aan de duinvoorraden kwelt zeewater op vaak ontrustbarende wijze het Ne derlandse polderland binnen. Ook de daar gelegen industrieën ondervin den daarvan hinder, omdat brak wa ter voor de productieprocessen na delig is. Vwïdt DE BELEDIGINGSZAAK VAN „DE LEIDSCHE POST". Verdachte vrijgesproken. Dc Haagse Rechtbank heeft he denmorgen uitspraak gedaan tegen de heer H. L. uit Leiden, hoofdredac teur van de Leidsche Post, die twee weken geleden terecht had gestaan wegens het opnemen van artikelen in het inmiddels opgeheven blad, welke van beledigende aard zouden zijn ten aanzien van de heren Klaas- sen, oud-resident op Java en Dah- men oud-hoofdcommissaris van Bandoeng. De rechtbank sprak de heer L. he denmorgen vrij, aangezien de opzet tot belediging niet aanwezig werd geacht. HAAGSE POLITIERECHTER. Ook al te hoog loon. De behe rend vennoot van een aannemers- maatschappij uit Leiden was gedag vaard voor de Haagse Economische Politierechter, omdat zyn bedrijf aan arbeiders in het eigen bedrijf 10% te hoog loon had uitbetaald. De offi cier van justitie vond dat hier geen force majeur in het spel was en eiste 200.boete of twee maanden hech tenis en drie dagen hechtenis voor waardelijk. Conform deze eis werd verd. veroordeeld. Ook voor een ander feit stond deze verd. terecht, nl. dat hij zijn arbeiders had uitgeleend aan een ander bedrijf en te hoog loon was blijven doorbe talen. Hiermede had hij volgens de officier van justitie de arbeidsvrede verstoord in dat bedrijf. Aangezien verd. had verklaard geen arbeiders meer uit te lenen, wilde de officier ditmaal nog geen sluiting van het be drijf vorderen. Hij eiste 2000. boeté of zes maanden en een week voorwaardelijk. Conform deze eis werd de verd. veroordeeld. Patroon bestolen. Een rijwiel- monteur uit Leiden had meerdere ma. len rijwielonderdelen gestolen bij zijn patroon. De diefstallen hadden zich uitgestrekt over een tijdsverloop van anderhalf jaar. De officier van ju stitie qualificeerde dit als het genre van bedrijfsdiefstallen en eiste veer tien dagen gevangenisstraf. De Haag se politierechter veroordeelde verd. tot een week gevangenisstraf. Bakker stal een jas. Uit een broodjeswinkel aan de Oude Zeeweg te Noordwijk had een 22-jarige bak ker uit Voorhout in Augustus 1951 een jas gestolen. De verd., die nooit eerder veroordeeld was, vertelde nu bedremmeld tegen de Haagse politie rechter, dat hij er niet bij na had ge dacht De officier van justitie geloof de niets van dit verweer cn vorderde een maand gevangenisstraf. Het von nis luidde: ƒ25 boete of 10 dagen en een maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Een goed pleidooi. „Ik herinner me nooit in een dergelijke zaak zo'n verzorgde verdediging te hebben meegemaakt", zei de officier van ju stitie jhr. v. d. Poll, bij de behande ling van de zaak tegen een fabrikant uit Boskoop door de Haagse politie rechter. Als werkgever zou verd. te hoge lonen hebben uitbetaald. De verd. gaf dit toe, maar nadat hij ach ter de lessenaar was gaan staan waar- Beslag op toelagen van een gezant De president van de Haagse Rechtbank, mr. A. N. Kuhn. heeft in kort geding een eis tot opheffing van beslag op de verblijfs- cn stand plaatstoelagen van een diplomaat behandeld. Het betreft hier een be slag namens de echtgenote van een Nederlands gezant, die met haar man een echtscheidingsprocedure voert. De echtgenote bevindt zich met een .der kinderen in Parijs. Haar werd voorlopig, hangende dc echtscheidingsprocedure, voor zich zelf 1100 en voor het kind f 250 per maand als alimentatie toege kend. Toen zy op ccn gegeven ogenblik niets meer ontving, liet zij bij de staat beslag leggen op het sa laris zowel als op de verblijfs- cn standplaatstoelagen van haar echt genoot, zijnde resp. 646 en 7600 per maand. De staat vertegenwoordigd door dc landsavocaat jhr. mr. G. W. van der Does, vorderde thans in kort ge ding opheffing van het beslag op de toelagen, omdat deze uitsluitend worden toegekend om een diplo maat in staat te stellen zijn functie op de juiste wijze uit te oefenen. De uitspraak liet dc kwestie, of toeslagen wel of geen salarisbc- standdclen zijn, in het midden. Dc president besliste, dat het beslag niet kan worden opgeheven, zolang bij vonnis van een kantonrechter geen uitspraak is gedaan over het al of niet rechtvaardig ziin van dit, executoriaal beslag. Beide partijen werden in de kosten van het geding veroordeeld. achter gewoonlijk advocaten oreren en nadat hij officier en rechter een afschrift van zijn pleinota had doen toekomen, las hij een pleidooi voor. waaruit bleek dat hij in moeilijkhe den verkeerde. Hij kon slechts ar beiders trekken uit plaatsen, die in een hogere loonklasse lagen cn deze arbeiders wilden natuurlijk niet naar Boskoop komen om er minder te ver dienen. Her kernpunt is dat er nog geen vast tarief is vastgesteld, zo meende verd. Hij was er overigens van overtuigd, dat in zijn metaalbe- werkiny-bedrijf spoedig een regeling zou worden goedgekeurd, waarbij hij nog hogere lonen zou mogen uitbeta len. De verd. vroeg ontslag van rechtsvervolging, maar hieraan kon de officier van justitie niet voldoen, want de overtreding was gepleegd. Wel was hij vani mening dat verd. van goeden wille is cn met het oog hierop vorderde hij slechts 100boete of 50 dagen. Conform deze eis werd verd. veroordeeld. VERKEERSREGELING VOOR NEDERLAND—ENGELAND B. De hoofdcommissaris van politic te Amsterdam deelt mede, dat in verband met de voetbalwedstrijd op 26 Maart a.s. van 17.1519.15 uur in het olympisch stadion de navol gende verkeersmaatregelen genomen zullen worden. Het autoverkeer voor het stadion, uitgezonderd de autobussen, komen de uit de richting Dei* Haag, wordt geleid door Amstelveen, waarna de auto's geparkeerd worden op het terrein, gelegen ten zuiden van het stadion. Autobussen uit de richting Den Haag worden geparkeerd in dc Haar lemmermeerstraat (aanrijden Haag- sewegAaïsmeersweg). Autobussen, komende uit andere richtingen, wor den geparkeerd in de omgeving van het Willemspark. Dc aanrijroutc wordt door borden en pijlen aange geven. Aan alle bestuurders wordt drin- fend verzocht de hun by hun plaat. - ewijzen verstrekte passe-file (wit met P) reeds bij het van huis gaan op de voorruit van de door hen be stuurde auto's le vestigen, waardoor de verkeersregeling ook op grote afstand van het stadion en een vlot parkeren wordt bevorderd. Op vele plaatsen zijn borden en pijlen aangebracht ten gerieve van de automobilisten, zowel voor de be zoekers van het stadion als voor het doorgaand verkeer. Er wordt drin gend verzocht de daarop vermelde aanwijzingen te volgen. Tenslotte wordt alle bezoekers van het stadion met klem verzocht en dit geldt beslist niet alleen voor de automobilisten om tijdig van huis te gaan, daar het niet doen lijk is, als allen op het laatste nip- Ïiertje komen, er voor te zorgen, dat eder tijdig in het stadion aanwezig zal kunnen zijn. WIE WORDT DOOR CHARLE6 GARVICE 52) „Weg!" zei May met inspanning. „Juffrouw Dalton Maar May's vinger wees naar de deur in onverbiddelijk bevel. „Weg!" herhaalde ze. „U hebt uw werk gedaan. U hebt uw wraak ge had. Dit huis is nog van mij. Weg!" Met gebogen hoofd en een half- angstige, half-berouwvolle blik op 't witte gezicht keerde de schoonheid zich om en verliet de kamer. 'Pas toen ze verdwenen was, liet May zich in een stoel zinken en bedekte het gelaat met de handen. Mijnheer Boxall, die verbijsterd had staan toekijken, haastte zich naar haar toe. „Myn lieve juffrouw Dalton, wat betekent dat alles? Die dame „Spreek niet meer over haar! Zij is het niemand anders dan zij, die hem van me afgerukt heeft! Ik voel het ik voel het!" „Hem? Bedoelt u Sir Heron? Komt hy niet?" „Sir Heron," zei May met vertrok ken gezicht, „Sir Heron komt niet, mijnheer Boxall. We hebben ver geefs gewacht." „Goede hemel!" stiet de oude klerk uit. „U wilt toch niet zeggen dat dat Sir Heron de verloving verbroken heeft?" En toen May zwij gend knikte, „Als dat waar is, stuurt het al mijn verwachtingen in de war! Wilt u ik ben een zakenman, juffrouw Dalton, en ik kan er niets aan doen als ik misschien wat al te zakelijk lijk wilt u me eens ver tellen, hoeveel contanten u bezit? Vergeeft u me de vraag, maar ik kan uw belangen alleen dienen als ik volledig op de hoogte ben." „Geld? Ik weet het niet. Maar," ze reikte hem haar beursje toe, „hier is alles wat ik heb." Hy nam het aan en schudde de inhoud op een klein tafeltje uit. Daarbij kwam de cheque hem in handen en hij vouwde ze open. „Twee honderd pond!" riep hij uit, met een blik op de klok. „Twee hon derd pond! Bij Jupiter! Ik zal het proberen! Ze zullen die misschien nog uitbetalen, als het nog niet be kend is. Juffrouw Dalton, vindt u 't goed, dat ik u voor een paar uur verlaat? Ik kan nog juist de eerste trein halen, en het is mogelijk, dat ik die twee honderd pond tenminste nog redden kan." Terwijl hij de kamer uitstormde kwam Carrie binnen met Heron's naam op haar lippen. Ze deed een stap achteruit toen ze May alleen by het vuur zag zitten. „May, waar is S;r Heron?" „Sir Heron! Sir Heron is als de rest wèg!" „Weg!" schreeuwde Carrie, op May toevliegend. „Weg? Waar naar toe? Voor hoelang?" „Voor altijd!" zei May met een verdwaasd glimlachje. „Alles is weg mijn vader, mijn verloofde, en mijn fortuin. Carrie, m'n kleintje, we zullen ons er alleen door moeten slaan!" HOOFDSTUK XXIII. Toekomstplannen. Er waren vier weken verlopen sedert Samuel Dalton dood was neer gevallen in de bibliotheek van zijn groot buiten. Vier weken sléchts maar voor de twee meisjes, die bij het vuur zaten in mevrouw Boxall's kleine salon, leken het maanden, ja ren byna. Er was in die korte tijd ook zoveel veranderd. De oude klerk cn zijn vrouw had den zich ware, trouwe vrienden in de nood getoond. Het scheen of Boxall in eigen ogen maar niet ge noeg kon doen voor de dochters van de man, die hy zijn hele leven ge diend had, er was niemand anders meer dan hij daarom had hij met vaste hand de leiding genomen. Nog vóór' het einde van die verschrikke lijke dag, die May met één slag van alles beroofd had, wat ze op de we reld bezat, stonden ze met hun drieën in de hall van zijn bescheiden villa-tje. Zyn rond, genoegelijk vrouwtje had de meisjes sphreiend verwelkomd hij had haar reeds tevoren getelegrafeerd en sinds dien had ze als vanzelfsprekend voor hen gezorgd of ze haar eigen doch ters waren. „Waar denk je over, May?" vroeg Carrie. „Ik zie je de laatste dagen aldoor zitten piekeren." „Ik denk over de toekomst, Car rie. We moeten vandaag of morgen enig besluit nemen vaststellen wat we zullen gaan uitvoeren. We kunnen hier maar niet blijven han gen. Wij zijn hier al veel te lang gebleven." „Niet te lang naar hun zin," zei Carrie. „Neen," stemde May warm toe, „neen, ze zouden ons 't liefst ons hele leven houden, als we wilden; maar dat zou natuurlijk geen ma nier zijn. Daarbij, we zijn niet straat arm." „Hoeveel hébben we precies nog over van die chèque?" vroeg Carrie. May nam haar tasje en telde de inhoud van (het binnenzakje op tafel uit. „Honderd twee cn tachtig pond, drie shilling en twee pence en nee, dat is een knoop. En en dan hebben we nog onze bijoux. Dat' wordt zowat laat eens zien „O, May!" riep Carrie ontzet. Bijoux zijn even goed als geld, Carrie," zei May rustig. „We zullen zeggen, twee honderd en vijftig pond; maar dat is ons kapitaal. En iedereen weet, dat teren op je kapi taal net hetzelfde is als de tak door zagen waar je op zit. We moeten werken voor ons brood, Carrie, kind." „O, May!" hijgde Carrie. „Je wilt toch niet weer teruggaan naar Clap ton naar mevrouw Brown, en mij alleen laten?" „Nee, dat is niet precies de bedoe ling, Carrie. Ik ben niet van plan naar de kostschool terug te gaan. Zou je zou je 't naar vinden als we niet by elkaar konden blijven. Neen, ik heb er over gedacht, dat ik misschien een aanstelling zou kunnen krijgen als onderwijzeres aan de een of andere dorpsschool. Hoe zou je dat vinden, Carrie?" De kleur kwam op Carrie's ge zichtje terug en ze knikte goedkeu rend. „Dat zou veel beter zyn, May maar is daar wel zo gemakkelijk aan te komen? Er zullen wel heel wat liefhebbers zijn voor dergelijke posten." „Kijk iets als dit bijvoorbeeld," zei May, terwijl ze met voorgewende nonchalance een krantenknipscltjc uit haar tasje haalde en voorlas: „Gezocht een onderwijzeres om dc gehele zorg voor een kleine dorps school op zich te nemen. Acte Frans en tekenen gewenst. Salaris: hon derd pond per jaar met vrij wonen in een klein landhuis. Getuigschrif ten en uitvoerige bijzonderheden aan dominé Floyd, Warlcy, Wits- hire." „O, May, dat klinkt haast al te mooi! Honderd pond per jaar en een klein huisje, helemaal begroeid met klimop! Schrijf er toch gauw op je kunt nooit weten „Ik heb er op geschreven." zei May rustig. ,,F.n hier luister, Car rie!" Ze haalde een brief tc voor schijn en las:

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5