Het fiscale noodrecht is van de baan Dreigend veevoeder-tekort Chefarine „4" doet wonderen Vier vrouwen en een man op roof uit De K.L.M. spreidt haar vleugels uit naar 88 steden in 61 land en WOENSDAG 19 MAART 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Tweede Kamer Belastingen kan boeken mee naar huis nemen Gistermiddag heeft de Tweede Ka mer de algemene beraadslaging over het wetsontwerp tot wijziging van de grondwetsbepalingen betreffende de buitenlandse betrekkingen voort gezet. Bij de replieken verdedigde de heer BURGER (Arb.) nader zijn amende ment om te bepalen, dat toestem ming voor een oorlogsverklaring niet is vereist, wanneer het overleg met de Staten-Generaal tengevolge van de feitelijk bestaande oorlogstoestand niet mogelijk is gebleken. Ply ver klaarde o.m. zijn stem niet te zullen onthouden aan het amendement- Bruins Slot om ook toestemming der Sta ten-C -neraal voor te schrijven voor het beëindigen van oorlog. Dc heer BRUINS SLOT (AR) meen de, dat de enige controverse is die over de vraag van het toetsingsrecht. De heer OUD (WD) was van oor deel, dat onhoudbaar is het standpunt van de heer Romme, dat de regering geen verdrag mag sluiten, dat af wijkt van de Grondwet als de rege ring niet vooraf de machtiging van de Staten-Generaal heeft verkregen. Het toetsingsrecht hoort z.i. principieel by de internationale rechter thuis. De heer SERRARENS (KVP) trad in een bestrijding van het betoog van de heer Wel ter. De heer WELTER (KNP) zei van mening te zijn, dat geen der andere landen van West-Europa vrijheid heeft gevonden de Grondwet aan te vullen zoals hier wordt voorgesteld. Nederland, zo nerhaaldc hij, heeft geen leidende, doch een volgende rol te spelen. De heer GORTZAK (CPN) bleef van oordeel, dat het wetsontwerp moet worden verworpen. De heer HOOGCARSPEL (CNP) achtte het staatsrechtelijk niet ver antwoord de internationale rechtsor de in de Grondwet op te nemen, daar dit begrip niet duidelijk is omschre ven. De heer ROMME (KVP) zei zich neer te leggen bij de opvatting der regering ten aanzien van de wijze, waarop verklaard wordt, dat een be paalde overeenkomst geacht wordt van de Grondwet af te wijken. Door een inmiddels ingediende wijziging, wordt z.i. tegemoet gekomen aan de bezwaren van de heer Oud. Diens be toog heeft hem versterkt in de me ning, dat het zeer goed zal zijn het toetsingsrecht toe te kennen aan de rechter. De verdere behandeling van het wetsontwerp zal Woensdagmiddag geschieden. In de avondvergadering is op de 11. Woensdag onderbroken algemene be raadslaging over het wetsontwerp, houdende bepalingen inzake vervan ging van het fiscale noodrecht, voort gezet. De heer LUCAS (KVP) noemde het ontwerp een wazig en onduidelijk geheel. Met betrekking tot het recht op geheimhouding zal de belasting dienst tegenover belastingconsulen ten en accountants niet anders mogen mogen optreden dan jegens advoca ten en notarissen. De voorgestelde straffen vond spr. wel zeer hoog. De heer C. VAN DEN HEUVEL (A R) kon zich in het algemeen met het ontwerp verenigen. Z.i. bestaat er op het ogenblik geen aanleiding het bankgeheim te herstellen. Tegen de mogelijkheid, dat de gehele boekhou ding voor onderzoek kan worden mee genomen had spr. bezwaar. De minister van financiën de heer LIEFTINCK betoogde, dat het ont werp meer aansluit bij de rechtsover tuiging van ons volk. Z.i. had de qua- lificatie van de heer van de Wetering, dat het fiscale noodrecht een zwarte bladzijde in de geschiedenis vormt beter achterwege kunnen zijn geble ven. Het v/as noodzakelijk bijzondere bevoegdheden in nanden der admini stratie te leggen. Spr. beschouwde het fiscale noodrecht als een noodza kelijk onderdeel van de financieel- Wetsontwerp ingediend Medische keuring van onderwijzers Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Lager-onderwijswet 1920. Volgens dit ontwerp wordt voor de toelating tot een school verlangd, dat de onderwij zer in het bezit is van een genees kundige verklaring dat hij geen ziekten of gebreken heeft, die hem voor zijn ambt ongeschikt maken. De voor het bijzonder onderwijs grondwettelijk gewaarborgde vrijheid van benoeming van de onderwijzers blijft hierdoor onaangetast. Uitsluitend om voor de eerste maal te kunnen worden toegelaten heeft een geneeskundige keuring plaats. Gemeente- en schoolbesturen kunnen zich echter het recht voorbehouden om een onderwijzer, die reeds voor zijn eerste toelating is gekeurd, bij een volgende toelating opnieuw aan een geneeskundig onderzoek te on derwerpen. Een wijziging van art. 25 der L.O.- wet zal het mogelijk makent, vakken als bijv. Esperanto in het leerplan van een school op te nemen. Tevens wordt een regeling voor gesteld inzake het z.g. smartegeld aan de nabestaanden van onderwijzend personeel. De voorgestelde medische keuring van onderwijzers heeft als achter grond, dat gelijkstelling van de ver lofsregeling voor onderwijzers en ambtenaren tot dusver niet kon wor den ingevoerd, omdat aan laatstge noemden wèl een dergelijke keuring was voorgeschreven, aan eerstge- noemden niet. economischo sanering, die ons land moest doormaken. Het aanhangige ontwerp is de afsluiting van dit pro ces. De minister berinerde er aan, dat gepleit is voor een beperking van het voorschrift, dat ieder gehouden is aan de inspecteurs de door dezen ge vorderde gegevens en inzage van boe ken cn geschriften te verstrekken. Het is niet de bedoeling geschriften met beschouwingen daartoe te vorde ren, zei spreker. De minister verklaarde, dat het on vermijdelijk zal zyn de bepaling tc bandhaven, dat boeken voor onder zoek meegenomen kunnen worden; dit zal echter tot de uitzonderingen behoren. De belastingdienst zal een uitdrukkelijke aanwijzing ontvangen, dat inzage van door belastingconsu lenten en accountants verstrekte ad viezen en met dezen gevoerde corres pondentie niet behoeft te worden ver strekt. Met betrekking tot het bank geheim zei de minister, dat men vrij wel algemeen een enkel land uit gezonderd tot de erkenning is ge komen, dat het voor het verkrijgen van een juist inzicht nodig is, dat ook de banken verplicht worden gegevens te verstrekken. Tenslotte verdedigde spr. de voorgestelde strafmaat. De heer LUCAS (KVP) verdedigde bij de artike'sgewijzc behandeling twee amendeme,nten, ten doel heb bende het recht ven inzage van boe ken en bescheiden te beperken tot die, waaruit gegevens over de feite lijke grondslag voor de belastingshef fing geput kunnen worden. De MINISTER nam deze amende menten over en het wetsontwerp is daarna z.h.s. goedgekeurd. Te half tien is de vergadering ver daagd tot WoensdagmTodag een uur. Woningbouwlening boven pari De iyi pet. Woning bouwlening steeg gisteren boven pari, n.l. tot 100 1/8, na een opening op 99 5/8. Hoog honorarium bij onteigeningen De honorering van door de Arron- nissementsrechtbank te Amsterdam aangewezen deskundigen in onteige ningszaken is voor het Tweede Ka merlid Vonk (V.V.D.) aanleiding ge weest vragen te stellen aan de mi nister van Justitie. Het Kamerlid vroeg of de manier van honoreren niet aan de hoge kant is. Hij noemde als voorbeeld het honorarium van de jurist-deskundige in een onteige ningszaak in de recente reeks „Sloter- meer", dat moer dan 10.000 gulden heeft bedragen. In 17 onteigenings zaken in deze reeks was dit meer dan 56.000 gulden. Het honorarium van vier andere deskundigen bedroeg 35.000 gulden. De minister zegt im zijn antwoord, dat men de omvang van de zaken moet beschouwen. In de zaak van de 10.000 gulden honorariui ging het om een schadevergoeding van 250.000 gulden. In de 17 bijeen genoemde ge vallen beliep het schadebedrag bijna anderhalf millioen. Het ging hier om werkzaamheden, die zich uitstrekten over een tijdsverloop van 8 tot 9 jaar. De regeling bij de Arrondisse mentsrechtbank in Amsterdam be staat al meer dan 25 jaar, zo zei de minister. Er is een schema opgesteld, waarin verband wordt gelegd tussen de schadevergoeding en het honora rium. In iedere zaak worden nooit meer dan drie deskundigen benoemd. Het komt geregeld voor, dat zij over leg plegen met collega's, die niet in die zaak benoemd zijn. Zij moeten dan een deel van hun honorarium af staan. De minister acht het in Am sterdam toegepaste systeem in strijd met de wet. Bovendien hebben de be langhebbenden, te weten de gemeen ten, nooit een klacht doen horen. DRINGEND BEROEP OP DE BOEREN Het dreigende tekort aan veevoeder in ons land is voor de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening cn de stichting voor de land bouw aanleiding geweest, om zich in een' gemeenschappelijke bekendma king tot de Nederlandse boeren te wenden. Zy doen daarin een drin gend beroep op de landbouwer, om direct maatregelen te nemen, waar door in ons land meer producten wor den gewonnen die gelijksoortige im portproducten kunnen vervangen. Zij noemen daarbij speciaal het scheuren van grasland en het verbou wen van gewassen die dc bedrijfsvoe ring intensiever maken dan voor heen. Indien de voor dc voedervoorzie ning vereiste overschakeling zou mis lukken door falen of laksheid, zo wordt gezegd, dreigt een ernstige ontwrichting van de bestaansbasis in de landbouw. Het voortbestaan van Op 21 Maax't bestaat het Bio-va- cantie-oord 25 jaar. Duizenden zwak ke kinderen hebben ir de loop van die jaren weer gezondheid gevon den in dat grote gebouw in Egmond aan Zee en de kosten die dat mee bracht zijn betaald door de bezoe kers van 500 Nederlandse bioscopen die met Kerst en Pasen gul gaven als de bussen de bioscooprijen langs gingen. Ter ere van het zilveren jubileum is men bezig met het uitwerken van plannen voor een tweede Bio-vacan- tieoord, maar dan niet aan Zee maar op de Veluwe. Het zal dan een huis voor B-ver- pleging worden, dus voor kinderen, die langdurig herstellen van een ziekte. De fondsen zijn er al en men heeft reeds contact met adviseurs uit me dische en bouwkringen. („Parool") het intensieve karakter van onze landbouw is een boerenbelang en een nationaal belang van de eerste orde! Een thans benoemde commissie zal nagaan wat kan worden gedaan ter bestrijding van de grote gevaren die de veevoedervoorziening bedreigen. Begin April zal de Amerikaanse militaire attaché in Nederland, luite nant-kolonel Bruce W. Bidwell, in Roosendaal dc „Bronzen Ster" van verdiensten uiti'eikcn aan de aalmoe zenier pater L. G. W. van de Vrande M.S.C. meldt de „Volkskrant". De „Bronzen Ster" wordt door de Amerikaanse regering toegekend aan hen die zich door dapperheid hebben onderscheiden of buitengewoon en plichtsgetrouw opdrachten zijn nage komen. Aalmoezenier Van de Vrande krygt thans deze onderscheiding voor zyn werk aan het front in Korea van October 1950 tot October 1951. Burgemeester van Urk naar Argentinië De burgemeester van Urk, de lieer G. Keyzer. is Woensdagmorgen vroeg uit Urk vertrokken voor zijn reis naar Mar del Plata in Argentinië. Een aantal familieleden aan dc Ur ic er vissers in Argentinië cn andere belangstellenden vergezelden hem in een speciale bus naax Schiphol. Dinsdagavond is te Urk het be richt binnengekomen, dat de Urker vissers op het ogenblik door Argen tijnse collega's worden opgeleid voor de walvisvaart. Burgemeester Key zer ziet hierin een reden om de Ne derlandse zakenlieden in Ar#entinic te winnen voor een plan om do Ur- kers aan eigen schepen tc helpen, zodat zy zelfstandig hun beroep kunnen uitoefenen. Km -1 TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 4 F 0.75) (Advertentie) Vier vrouwen en een man hebben man de grijsaard op een stoel te blij- Zaterdagavond in Braakhoven, een ven zitten. afgelegen gehucht nabij het dorp Sustcren (Midden-Limburg) een roofoverval gepleegd op een 93-jari- ge alleenwonende boer. De overval had plaats omstreeks acht uur 's avonds. Twee van de vrouwen wisten met een smoesje ge daan te krijgen, dat de boer haar bin nenliet in zijn woning. Zodoende kre gen even later ook de twee andere vrouwen en de man de kans om de boer met een bezoek te vereren. Toen het stel compleet was, dwong de Plannen voor de komende zomer: dagelijks 3'k maal rond de aarde Dr. A. Plesman, president-directeur der K.L.M. heeft in een perscon ferentie mededelingen gedaan over de toekomst beter gezegd a.s. zomerplannen. Na gewezen te hebiben op de goede resultaten van het afgelopen jaar, zeide de heer Plesman, dat ook 1952 gunstige perspec tieven biedt. Gedurende de zomerdienst van 1952, welke geldig is van 20 April tot 26 October a.s. zal de K.L.M. 88 plaatsen in 61 landen met elkaar ver binden, terwijl de luchtvloot, versterkt met zeven nieuiwe Douglas DC-6B vliegtuigen, dagelijks een afstand van ruim 145.000 km. of wel drie en een halve maal de aardomtrek zal afleggen. Afgezien van de uitbreiding van de vloot is de instelling van de toeris tenklasse over de Noordatlantische Oceaan het hoogtepunt van deze nieuwe dienstregeling, met daar naast de voorgenomen opname van Bogota in Columbia, Barcelona in Spanje .Napels in Italië, Salzburg in Oostenrijk en de Finse hoofdstad Helsinki in het luchtnet. Tenslotte zal ex' een vrachtdienst op Johaxx- nesburg worden geopend en zullen de frequenties van verschillende lijn diensten worden verhoogd. De mo gelijkheid om tegen gereduceerd ta rief, maar met een beperkte reis- duur in Europa te vliegen, wordt belangrijk uitgebreid. Instelling toeristenklasse. Met de instelling van de toeristen klasse 'naar en van Noord-Amerika en West-Indië zal er ongetwijfeld een verandering komen in het ka rakter van het transatlantische lucht vervoer. Deze valt samen met de komst van de zeven grote viermoto rige Douglas DC-6B vliegtuigen, welke voor het toeristenverkeer uitermate geschikt zijn. Deze nieuwe vliegtuigen zullen voornamelijk wor den ingezet op de diensten naar het Westelijk Halfrond. Het toeval wil, dat de instelling van de toeristen klasse ongetwijfeld een belang rijke mijlpaal in de ontwikkeling van het transoceanische verkeer plaats heeft 50 jaar, nadat Marconi zijn eerste draadloze bericht over de Atlantische Oceaan seinde en 25 jaar, nadat Charles Lindbergh zijn be faamde oversteek van New York naar Parijs volbracht. Gebeurtenis sen, die de ontwikkeling van het transatlantische luchtverkeer aan zienlijk helbben bevorderd. Vliegtuigen voor 77 passagiers. Met ingang van de zomerdienst regeling tot 1 Mei zal de K.L.M. vijf standaarddiensten en twee Cosmo- politan-(sleep-Air)-diensten tussen Amsterdam en New York uitvoeren. Van 1 Mei af, de datum waarop de toeristendiensten zullen ingaan, zal dit worden vier standaarddiensten, twee Cosmopolitan en drie toeristen diensten. In afwachting van de DC- SB's zullen voorlopig Lockheed Con stellations met 59 zitplaatsen voor het vervoer van toeristen van en naar Amerika worden gebruikt. Ver wacht wordt, dat deze nieuwe vlieg tuigen, die 77 passagiers kunnen vervoeren, in de tweede helft van Mei bedrijfsklaar zullen zyn. Van 8 Juni af zullen elf diensten per week op de New Yoik-lijn wor den onderhouden, t.w. vijf stan daarddiensten, twee Cosmopolitan- en vier toeristendiensten. Het spreekt vanzelf, dat op de toe ristendiensten, waarvan de tarieven ruim 30 lager zyn dan die van de standaarddiensten, de service een voudiger zal zijn dan tot op heden gebruikelijk was. Het is echter het streven van de K.L.M. om binnen het kader van wat in I.A.T.A.-ver- band is overeengekomen, een maxi mum aan serVice te bieden en vooral de zgn. „personal attention" aller minst te vex-waarlozen. Door de I.A.T.A. is bepaald, dat alleen de verstrekking van thee, koffie, kauw gom en zgn. „hard candy" gratis is. De passagiers zal de gelegenheid worden geboden om voor het ver trek of tijdens de tussenlandingen tegen betaling een warme maaltijd te gebruiken, slechts bij hoge uit zondering zullen dergelijke maaltij den aan boord worden vex*strekt. Er is voor gezorgd, dat naast de gebrui kelijke, ook meer eenvoudige en goedkope maaltijden te verkrijgen zijn. Tijdens de vlucht kan de passa gier eventueel meegebrachte levens middelen nuttigen of hij kan zich bij de passage-afhandeling op de ver- trekhaven voorzien van K.L.M.-voed- selcoupons voor een ontbijt- en een lunchbox voor het traject Amstex'- damNew York, benevens voor een koele dronk. De K.L.M. heeft goede verwachtin gen van de toeristendiensten en zy stelt alles in het werk door het ge bruik van haar nieuwste vliegtuigen, het geven van de grootst mogelijke service, dezelfde samenstelling van ervaren bemanningen, dezelfde ope rationele uitvoering en dezelfde punctualiteit, deze nieuwe diensten, die de luchtvaart voor veel meer personen bereikbaar maken, een suc ces te doen worden. Een verwach ting, die gezien de ruime ervaring, 's werelds oudste luchtvaartmaat schappij reeds met haar soortgelijke emigrantenvervoer heeft opgedaan, zeker gerechtvaardigd mag heten. Vijf maal per week naar Curacao De frequentie van de diensten naar Curacao wordt met ingang van 20 April verhoogd van vier tot vijf maal per week. Over de Noordatlan tische route blijven' de drie diensten gehandhaafd, - alleen de dienst die via New York liep, wordt evenals de beide andere nu via Montreal en Havanna geleid. De eenmaal weke lijkse dienst via Paramaribo en Ca racas wordt verhoogd tot tweemaal per week. Het ligt in de bedoeling op deze diensten een directe aan sluiting te geven aan een nieuwe met DC-6 uitgevoerde dienst naar Bo gota, de hoofdstad van Columbia. Een van de drie diensten via Mon treal en Havanna zal als toeristen- dienst worden uitgevoerd, aanvan kelijk met een Lockheed Constella tion met 59 toeristenstoelen. Als de DC-6B op deze dienst wordt ingezet, zal deze echter als vliegtuig met meer klassen dienst doen; een novum in de burgerluchtvaart. In de kleine voor cabine nl. zullen vier standaard- stoelen worden geplaatst, in de mid dencabine 45 toeristenstoelen en in de achtercabine 12 sleepAirs. In to taal dus 61 stoelen. Bovendien kun- xjen in de voorcabine van dc stoelen twee bedden worden gemaakt, ter wijl in de aohtercabine eveneens twee bedden voor de beide andere passagiers uit de voorcabine aanwe zig zijn. Deze dienst naar Curagao maakt een nachtstop te Curasao en gaat dan de volgende dog door naar Panama via Barrxyiquilla. Oceaanvluchten: 36 per week. Het aantal oceaanvluchten, dat de K.L.M. in de zomer van 1952 zal ma ken bedraagt, wat betreft de passa- giei'sdiensten, 36 per week. Daar naast echter zal de K.L.M. drie ge regelde vrachtdiensten Amsterdam New York per week uitvoeren, zo dat het aantal oceaanvluchten van de Vliegende Hollanders, op 42 per week komt. Dit is een gemiddelde van zes vluchten per dag. De passa gierscapaciteit van al deze trans atlantische diensten bedraagt van April tot en met October ruim 50.000', dit is bijna 7400 passagiers per maand. De vrachtcapaciteit over de Noordatlantische Oceaan met in begrip van de vrachtruimte in de passagiersvliegtuigen bedraagt over de zelfde periode bijna 1.300.000 kg. Hierdoor hoopt de K.L.M. haar po sitie als transatlantische vervoerder te versterken. De frequentie van de lijn naar Jo hannesburg is hetzelfde gebleven, nl. twee diensten per week, maar in 't drukke seizoen zullen extra vluch ten worden uitgevoex-d. De K.L.M. hoopt echter in Juli een geregelde vrachtdienst Amsterdam—Johannes burg te openen met een frequentie van één dienst per 14 dagen. De diensten naar het VexTe Oosten, nl. Djakarta, Tokio en Sydney, zijn eveneens behoudens enige kleine wijzigingen in de aankomst- en ver trektijden hetzelfde gebleven, nl. vijf rechtstreekse diensten naar Dja karta, één naar Tokio en één naar Sydney per week. Beide laatste diensten geven te Bangkok aanslui ting op een Constellation-dienst naar Djakarta, zodat de K.L.M. in feite zevenmaal per week op de Indone sische hoofdstad vliegt. Samenwerking met Sabena. De diensten naar Lydda en Tehe ran worden tweemaal per week uit gevoerd. Het ligt in de bedoeling om in Europa in samenwerking met de Belgische luchtvaartmaatschappij Sa bena een nieuwe lijn te openen naar Barcelona en wel tweemaal per week. Hiermede zal dan een recht streekse verbinding worden tot stand gebracht met het Catalonisch indus triegebied en het Spaanse toexisten- gebied langs de Costa Brava en een betere verbinding met het eiland Ma jorca. Ook hoopt de K.L.M. Nanels in haar luchtnet op te nemen door de instelling van een nieuwe dienst Amsterdam-Frankfurt-Napels-Athene --Damascus, welke eenmaal oer week zal worden gevlogen. Van Naoels uit is er gezorgd voor een aansluitende bootverbinding met Capri, bekend om zijn rozentuinen. Dit jaar zal de K.L.M. ook een tweemaal wekelijkse dienst naar Salzburg in Oostenrijk openen, en zal zy te beginnen met de Olymoische Spelen de lijn Amsterdam-Kopenhagen-Stockholm driemaal per week doortrekken naar Helsinki. Het ligt in de bedoeling om ook na afloop der Olymoische Spelen de dienst op de Finse hoofd stad te handhaven. Enkele diensten in Euroüa krijgen met ingang van de zomerdienstrege ling een grotere frequentie. Dc lyn AmsterdamManchester wordt in verband met de opheffing van de pool met de Aer Lingus nu op alle werkdagen in plaats van viermaal per week gevlogen, met driemaal per week een doorverbinding met Convairs naar Dublin. De verbinding Amsterdam—Glasgow v.v. is aan zienlijk verbeterd. Lissabon krijgt er één dienst per week bij door de ver dubbeling van de AmsterdamPa ramariboCuragao dienst. De fre quenties van de diensten naar Athene en Istanboel worden van twee op driemaal per week gebracht. De diensten naar Duitsland en Oosten rijk zijn uitgebreid. Frankfurt en München hebben door opname in enkele intercontinentale lijnen van de K.L.M. betere verbindingen met het buitenland verkregen. Ook „Moonliners" uitgebreid. Dc „Moonliners", vluchten in de late avond of vx-oege ochtend tegen een zeer aantrekkelijk tarief, welke het vorig jaar zyn ingesteld, zullen ook nu weer dank zij het grote succes dat deze diensten toen moch ten boeken, doch nu op grote schaal worden ingezet, nl. iedere avond op het traject BrusselAmsterdam KopenhagenStockholm, uitgevoerd in pool met de Sabena en de S.A.S. Bovendien voert de K.L.M. reeds se dert enige tijd een nachtdienst uit op het traiect AmsterdamNico tegen een reductie van bijna 30 Deze nieuwe „Moonliner" vliegt tijdens het week-einde tussen Amsterdam en de Rivièra heen en weer en is speciaal bedoeld voor het vervoer van toeristen. Er is voor de Rivièra- gangers een speciale regeling ge troffen voor het vervoer per auto naar de toeristencentra Monte Carlo en Menton, aan de Italiaanse grens. Ook zal de K.L.M. dit jaar haar late avonddiensten van en naar Londen en Pariis onderhouden. Aanstaande zomer zal de K.L.M. op de dagdiensten in Eurooa, welke met Convairs worden uitgevoerd, voorzover deze tijdens de lunch- of dinertijden in de lucht zijn, de Das- sagiers warme maaltijden aanbieden. De interieurs van deze vliegtuigen zijn thans geheel vernieuwd, tex-wijl de keuken is aangepast aan de ver hoogde eisen. Luchtnet, vloot en personeel. Gedurende de zomer zal het K.L.M. luchtnet een lengte hebben van ruim 190.000 km. Het vorige jaar bedroeg de lengte 153.000 km. De afstand, welke gemiddeld per dag zal wor den gevlogen is 145.000 km. tegen 130.000 km. in 1951. De productie van het aantal ton/km. bedroeg het vorige jaar 225.000.000; dit jaar hoopt de K.L.M. niet minder dan 260.000.000 ton/km. te kunnen produceren. Het aantal eigen verkoopkantoren in het buitenland is thans 15, verdeeld over 76 landen. Het aantal steden, opge nomen in het luchtnet bedraagt 88 in 61 landen (vorig jaar 73 in 56 landen). Dc samenstelling van de lucht vloot. na aankomst van de nieuwe vliegtuigen, is als volgt: 12 Convairs 240, 20 Douglas DC-3 vl'egtuigen of Dakota's, 10 Douglas DC-4 of C-54 vliegtaigen, 7 Douglas DC-6 en 7 Douglas DC-6B vliegtuigen, 16 Lock heed Constellations L-749A en een Auster fotovlieetpig. In totaal dus 73 vliegtuigen. Bovendien zijn er in bestelling 9 Super Constellations, 6 Convair-340 vliegtuigen en een DC- 6A Liftmaster, speciaal ingericht en geconstrueerd voor het vervoer van vracht. Al deze nieuwe vlooteen- heden worden in de loop van 1953 in Nederland verwacht. Het aantal personeelsleden bedroeg op 29 Februari 1952 11.972, waarvan er 3.727 in het buitenland werkzaam zyn. Het vliegend personeel bestaat thans uit 1.202 personen, nl. 399 vliegers, 228 boordwerktuigkundi gen, 197 telegrafisten, 191 stewards en 187 stewardessen. Dc vrouwen doorzochten daarna het hele huis en sleepten rustig alles bij elkaar wat van haav gading was. Zij lieten de keus vallen op een aan tal kleren, een stuk of wat schilde rijen en een fiets. Bovendien sleepten zij een horloge cn enig geld in de wacht. De bejaarde boer moest dat alles lijdzaam aanzien. Letsel werd hem evenwel niet toegebracht. Intussen hebben de indringers niet veel plezier gehad van deze brutale overval, want binnen een etmaal kwam do politie de identiteit, van het hele gezelschap te weten. Reeds in de nacht van Zondag op Maandag kon het complot worden ingerekend. Ook zijn de gestolen goederen te recht. De overvallers waren afkom stig uit de omgeving vara Sustcren. De geboortestad van Jan van Rie- beeck, Culemborg, heeft gisteren zijn carillon gekregen. Dc klokken werden op het markt plein voor het oude raadhuis opge steld. Dc gemeente Culemborg be zat zelf nog zes klokken van een beiaard van negen van de klokke» gieter Hemony. De andere zes en der tig zijn geschonken, o.m. één door de Zuid-Afrikaanse Unie. In de namiddag is men begonnen met het hijsen van dc klokken In de Barbaratoren vani de Grote Kerk. Aanhangwagen schoot los Op de rijksweg Amsterdam Amersfoort, onder Ecmnes, is gister middag om vijf uur een ernstig auto ongeluk gebeurd, waarbij een Am sterdammer om het leven is gekomen en een inwoner uit Haarlem zwaar weid gewond. Uit de richting van dc hoofdstad kwam ren vrachtauto met aanhang wagen van een expediticfirma uit Enschede. Op ongeveer 200 meter af stand van de i ieuwc wegsplitsing schoot plotseling de koppeling tus sen dc auto cn dc aanhangwagen los. Uxr de richting Baarn naderde juist een pci'sorienwagen. Deze werd door de aanhangwagen, die met 4^ ton goederen geladen was. volkomen ver nield. Een der inzittenden, een Am sterdammer overleed kart r.a het on- go\ »i. De twecie vittci cc werd zwaar gewond nnar het zieken! uis in Bna-r ovetgebraent. BI., het ongeval is om h"t leven c«*- komen de 44-jarige nu. F/. C«. Wittc- bol uit Amsterdam, secrmri* van de N.V Noord- cn Zuldholbndse Ver voer Maatschappij tc Uaarlcm. Zwaar gewond werd dc 51-jarige heer A. SchaiToo uit Haarlem, eveneens werkzaam bij genoemde maatschappij. In verhitte kaasbak gegleden In een zuivelfabriek te Borger is dc arbeider R. O., die bezig was bij een kaasbak met water van ongeveer 90 gr. C., uitgegleden en in het hete wa ter terechtgekomen. Hij wist zelf uit de bak te klimmen en naar de water kraan te lopen. Ilij draaide echter niet de waterkraan, maar dc Icraan voor de stoomleidine onen. De stoom ging echter langs h<nn heen. Een col lega kwam op zijn geroep te hulp. O. werd in zorgwekkende toestand opge nomen in het Academisch Ziekenhuis te Groningen. Stelling met drie scl i'ders brak Gistermorgen omstreeks tien uur i.; bij de Wilhelminabrug tc Maastricht, die momenteel in opdracht van de Rijkswaterstaat wordt geverfd, een stellage, waarop drie schilders ston den, afgebroken. Twee van de schil ders kwamen in het water terecht. Een kon worden gered, de ander, dc ongeveer 50-jarige Martin, verdronk. Dc derde schilder, die aan de stellage bleef hangen, werd in veiligheid ge bracht. De politie stelt een onder zoek in naar dc oorzaak van het on geval.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5