De heer HL ML Simonis gisteravond overleden Dode maskers kwamen in Leids museum tot leven Voorbereid óp onverhoopte rampen De „Bescherming Bevolking" wordt in Leiden uitvoerig georganiseerd Brandweer, Politie en andere diensten staan voor zware taak WOENSDAG 19 MAART 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 In de leeftijd van 68 jaar is gister-1 avond overleden de heer H. M. Si monis, 'n bekende en zeer geziene fi guur in het zaken- en organisatiele- ven. Reeds twee jaar was de gezond-1 heidstoestand van de heer Simonis van dien aard, dat het einde ieder ogenblik verwacht kon worden. Een slepende ziekte tastte zijn sterk ge- stel aan en de toestand was Woens-1 dagavond 27 Febr. zó ernstig, dat de 1 behandelende geneesheer niet langer wilde wachten met het laten toedie- nen van de Laatste H. Sacramenten. Rustig is hij nu ontslapen. H. M. Simonis werd op 17 Febr. 1884 in Den Haag geboren. Reeds op 22-jarige leeftijd kwam hij naar Lei-1 den en aanvaardde hij de betrekking van chef ini het schoenenmagazijn Hoogenbosch aan de Mare. In 1919 nam hij de zaak, die inmiddels naar Haarlemmerstraat 138 was verplaatst, over en 'zette haar op dezelfde voet voort, zij het dan, dat de winkel in 1930 een grote verandering onderging en zowel inwendig als uitwendig een modern aanzien kreeg. Op vele terreinen van het maat schappelijk leven heeft de heer Simo nis zijn sporen verdiend. In dit ver band willen wij eerst het Eucharis tisch Ziekentriduum te Leiden noe men, waarvan hij in 1928 de oprich ter was. Wie wel eens een Ziekentri duum in de dekenale kerk heeft mee gemaakt, weet hoe enorm groot de kracht is, die de zieken uit deze prachtige dagen putten en hoe ge troost zij na drie dagen weer huis waarts gaan. Het tiende Ziekentri duum, iru 1937. zette een kroon op het zeer vele werk, dat de heer Simonis ieder jaar voor de zieken verrichtte, toen de pauselijke internuntius, mgr. Paolo Giobbe, hem de pauselijke on derscheiding „Pro Ecclesia et Ponti- fice" uitreikte. Ook voor de Leidse Middenstand heeft de heer Simonis zich bijzonder verdienstelijk gemaakt. Van 1934 af tot aan de wederom zelfstandig wor ding op 1 Jan. 1950 is hij onder voorzitter van de Kamer van Koop handel geweest, als voorzitter vani de afdeling kleinbedrijf en detailhan del. Uit hoofde van die functie was het de heer Simonis, die in het begin van de oorlog de stoot gaf tot oprich ting van een Persgasstation, dat op 22 Jan. 1941 werd geopend en vier jaar lang zeer grote diensten aan het verkeer heeft bewezen. De stich ting, waarvan de heer Simonös voor zitter gebleven is, bestaat nog steeds en heeft onlangs haar kapitaal ge stoken in een stuk grond te" Noord- wijkerhout, waarop thans een indus triehal wordt gebouwd.' Zeer belangrijk werk heeft de heer Simonis ook verricht ten aanzien van het credietwezen. In 1930 nam hij zit ting in de Bemiddelingscommissie van Rijnland voor Crisis-crediet aan de Middenstand, uit welke commis sie op 24 Juni 1935 het door hem opgerichte Rijnlands Borgstellings fonds geboren werd. Bovendien werd hij bij de oprichting in Juli 1949 voor zitter van het Financieringsinstituut Detailhandel Rijnland, welke functie de heer Simonis tot op het laatst heeft waargenomen. Tweemaal is de heer Simonis voor zitter geweest van de Hanze (thans Ned. R.K. Middenstandsbond), afd. Leiden. Vóór de oorlog was hij het 15 jaar en ook na de bevrijding heeft hij deze functie nog een jaar vervuld, totdat de heer F. C. de Hos- son hem in Jan. 1947 opvolgde. De erkenning van de vele verdiensten van de heer Simonis voor de Midden stand volgde openlijk in Jan. 1950, In memoriam H. M. Simonis Zo is ons dan, in de leeftijd van 68 jaar de oud-voorzitter van de afd. Leiden van de Ned. R.K. Midden standsbond, de heer H. Simonis, na langdurige ziekte, ontvallen. Een leven van offeren voor de ge meenschap, van dienen en zwoegen voor de Katholieke zaak, is ten ein de. Steunpilaar van de plaatselijke R.K. Middenstand als hij was, heeft hij het zich steeds tot een eer gere kend voor deze veelzijdige belangen op de bres te staan. Hij was een har toen hem het ere-voorzitterschap werd aangeboden, onder hartelijke dankzegging door de bondsvoorzitter voor hetgeen de heer Simonis voor de N.R.K.M. gepresteerd heeft. Het hoofdbestuur eerde hen- met toeken ning van de zilveren legpenning. De heer Simonis is ook lid van de Leidse Gemeenteraad geweest voor de toenmalige R.K. Staatspartij, van Sept. 1931 tot Maart 1934, in welke periode hij lid van de Commissie Lichtfabrieken was. Op katholiek terrein dient voorts nog vermeld te worden, dat de heer Simonis kerkmeester van de Harte- brugparochie was sedert 1936 en dat hij sedert 1928 deel uitmaakte van het R.K. Schoolbestuur. De heer Si monis is ook actief geweest op het gebied van de R.K. Reclassering. Ook was hij enige jaren commissa ris van de N.V. De Leidsche Courant. Wanneer we dan tenslotte ook nog zijn functie vermelden in de Leidse Bioscoop-commissie, weten we, dat bovenstaande opsomming niet volle dig is. Zij geeft echter wel een dui delijk beeld van de grote activiteit, die de heer Simonis op verschillende terreinen van het maatschappelijk le ven tentoongespreid heeft. Hij was een uitstekend zakenman en een zorgzaam huisvader, die een glorie dag beleefde, toen zijn tweede zoon, pater Gorgonius, O.F.M., op 6 Augus tus 1944 tot priester werd gewijd. Steeds kon hij tijd vinden zijn grote gaven van geest en hart dienst baar te maken aan de gemeenschap, die zo vaak en op zulke verschillen de terreinen een beroep op hem deed. Ook toen hij zich langzamer hand uit het zakenleven terugtrok, bleef hij zich naar best vermogen» geven aan de vele functies, die hij be kleedde, sommige tot op de dag van zijn overlijden. Hii was met recht een „bekende Leidenaar", een populaire figuur in de stad, die door zeer vele mensen gekend en gewaardeerd werd. Een man, die men z'n menselijke tekort komingen gaarne vergaf, omdat er zoveel voortreffelijke hoedanigheden naast stonden. De heer Simonis is heengegaan; een rusteloze geest heeft eindelijk rust gevonden, na lange tijd door een slopende ziekte geplaagd te zijn. Maar in zijn werk, dat blijft, be waart de Leidse bevolking, en spe ciaal het katholieke deel daarvan, de herinnering aan een onvermoeibaar strijder, die zijn hele leven gesteld heeft in dienst van de medemens. Het is niet aan ons te oordelen over de beloning hiervoor. Maar in het goddelijk oordeel mogen we ho pen, dat de parabel van de man, die woekerde met zijn talenten, op hem van toepassing zal zijn. Dat hij ruste in vrede. Het bestuur van de Ned. R.K. Mid denstandsbond, afd. Leiden, verzoekt ons de leden aan te sporen morgen avond in zo'n groot mogelijk aantal aanwezig te zijn bij het rozenkrans- TOEN DE KLOK 12 SLOEG. „Maskerage" van Max de Haas Met medewerking van de weten schappelijke staf van het Museum voor Volkenkunde te Leiden heeft de cineast Max de Haas van Visie film een geheel nieuw soort film ge maakt, getiteld „Maskerage", welke binnenkort zal uitkomen. De film speelt in het Museum voor Volkenkunde te Leiden. Op het mid dernachtelijk uur doet een nacht waker de ronde door de gangen en zalen van het museum. Als de laat ste klokslag van twaalf uur verstor ven is. komen de maskers tot leven en bij het eerste kraaien van de haan keert langzaam de sfeer van al le dag in het museum terug. De maker heeft deze vorm gekozen om de maskers der primitieven van de nuchtere en documentaire sfeer in het museum en vitrinen te ont doen. Door middel van instelling, „uitlichting", beweging en groepe ring en in belangrijke mate door de „concrete muziek" van de Franse componist Pierre Schaeffer is ge tracht iets van de gevoels- en ge- dachtenwereld terug te brengen, die de primitieve mens vervuld moet hebben toen hij de demonen opriep cn- bezwoer. Het is een poging om de wereld van het masker, waarin de primitie ve volken hun angsten en verwach tingen, hun bezwarende vervloekin gen gegrift hadden, uit te beelden en te benaderen in de sfeer van de film, die door „concrete muziek" ge heel nieuwe mogelijkheden ontsluit. De geluidsopnamen zijn vervaar de, eerlijke, eenvoudige werker, niet men) gebruikt kunnen worden. Uit de UOEWEL NIEMAND MOMENTEEL KAN ZEGGEN of er ooit een derde wereldoorlog komt. moet toch rekening gehouden worden met de moge lijkheid daarvan en moet de militaire verdediging reeds nu aangevuld worden met een burgerlijke verdediging, die in onverhoopte tijd van oor- logsnood mee kan helpen de weerkracht van het volk krachtig te houden. De voorbereidingen hiertoe moeten gelijke tred houden met de militaire ontwikkeling, zodat thans naast de opbouw van het leger ook de volle aan dacht geschonken wordt aan deze burgerlijke verdediging, waaronder in grote lijnen alle maatregelen verstaan worden, die nodig zijn voor instand houding van het maatschappelijk leven en de oorlogseconomie, of in engere zin alle niet-militaire maatregelen tot bescherming van de burgerbevolking en haar bezittingen, evenals de bezittingen van openbare lichamen, tegen de onmiddellijke gevolgen van oorlogsgeweld. Kortheidshalve worden deze maatregelen samengevat onder de naam „Bescherming Bevolking". Oegstgeest valt onder A-<ring Leiden Deze Bescherming Bevolking wordt zowel landelijk als provinciaal als plaatselijk geregeld, waarbij de gro te gemeenten afzonderlijke A-krin gen vormen en de kleinere gemeen ten in een bepaalde streek gezamen lijke B-kringen. Leiden wordt tot de A-kringen gerekend, waaraan de ge meente Oegstgeest is toegevoegd, omdat de bebouwing hiervan aan die van Leiden grenst, zodat het geheel als één aanvalsobject gezien kan wor den. De A-kring Leiden omvat 2632 ha, waarvan 694 ha. bebouwd. Leiden is voor 50 pet., Oegstgeest voor 7 pet. bebouwd. Bij de bepaling van de gevaren, die een stad kunnen bedreigen, is men geleerd door ervaringen in binnen- en buitenland tijdeas de laatste oor log uitgegaan van de ongunstigste mogelijkheid. Men heeft berekend hoeveel ton bommen per vierkante kilometer kunnen worden afgewor pen, welke bommen en hoeveel van iedere soort (brand- of brisantbom alleen voor zijn gezin en zijn zaak, maar ook in de talrijke functie's, die hij in de loop der jaren vervulde, o.m. als voorzitter van de afd. Klein bedrijf van de Kamer van Koophan del in ons district. Grote dank zijn wij hem verschul digd voor alles, wat hij in veler be lang deed. Het hoofdbestuur van de Dioc. R.K. Middenstandsbond in het bisdom Haarlem kende hem 't vorige jaar voor zijn grote verdiensten de Zilveren Medaille toe. Wij gunden hem zo van harte, dat hij dit ere-teken langer had mogen dragen Het afdelingsbestuur was ver heugd, dat hij het hem toen aange boden ere-voorzitterschap wilde aan vaarden. De Middenstanders van Leiden zullen hem dankbaar in hun gebeden gedenken. Mogen de nabestaanden kracht en sterkte krijgen, om het offer ^an zijn heengaan te kunnen dragen. En zij de Hemel voor al zijn ijveren reeds het loon. J. C. J. LAMBERMONT, Voorzitter van de afd. Leiden, der R.K. Middenstandsvereniging ze berekeningen is de benodigde sterkte van de Bescherming Bevol- j diensthoofden van verschillende hulp trinor /R R oftraliiiil DE HEER S. W. HAGEDOORN Hoofd Bescherming Bevolking. geval bepalen, waar en hoe er hulp verleend moet worden. Deze commandopost omvat de H.B. king (B.B.) afgeleid. Wanneer op een bepaalde plaats onverhoopt en zwaardere aanval wordt gedaan dan verwacht is, kan het systeem van onderlinge hulpver lening in werking gesteld worden, waarbij de dichtstbijzijnde B-kring assistentie verleent aan de in nood verkerende A-kring, of omgekeerd. Het is nog niet bekend welke B-kring in zo'n geval de A-kring Leiden zal komen helpen. De hele opzet van de BB-organisa- tie gaat uit van de bestaande vredes organisatie. Zo wordt de kern van de BB-brandweer gevormd uit de be roepsbrandweer van Leiden en de vrijwillige van Oegstgeest. verleningsdiensten, radiotelefonisten, telefonisten, ordonnansen, verbindings personeel, plotters, enz. Doordat deze commandopost in geval van nood permanent bezet moet zijn, zullen de functionarissen elkaar moeten aflos sen. Bij elkaar zullen hiervoor 70 per sonen nodig zijn. De plotters brengen berichten op kaarten over; zij geven met gekleurde spelden e.d. voortdu rend op een overzichtskaart van de A-kring aan waar er brand is, ge wonden liggen, hulp verleend wordt, enz. Wat er nodig is. De Brandweer zal 12 eenheden no dig hebben, het vredesmateriaal in begrepen, waarvoor 120 man nodig zal zijn. De Geneeskundige Dienst zal moeten beschikken over een mobiele geneeskundige groep met acht daar De A-kring Leiden krijgt de be- bij behorende gewonden tranport schikking over een commando-post, ploegen, waarvan 63 artsen, verple- die buiten de dichtbebouwde kom zal gers(sters), E.H.B.O.'ers, ziekendra- liggen, tussen Leiden en Oegtgeest is. 1 gers en chauffeurs nodig zijn. De Op- Hierin zal in tijd van nood het hoofd ruim- en Reddingsdienst krijgt acht Permanente commandopost. van de Bescherming Bevolking (H B. B.) zal zijn zetel hebben. Zoals be kend is de heer S. W. Hagedoorn, commandant van de Leidse Brand weer, benoemd tot H.B.B. van A- kring Leiden. In_ zijn commandopost zal het hart van de B.B. kloppen, wanneer onverhoopt een ramp over de stad mocht komen. Hij zal in dat reddingsploegen, samen bestaande 110 man redders, E.H.B.O.'ers, gasver- kenners en chauffeurs. Bovendien moeten er vier opruimingsploegen zijn, samen 194 man puinruimers en chauffeurs sterk. Ook moeten er twe- bom-demonteerploegen zijn, samen 10 man. De Politie krijgt een uitgebreide taak bij de B.B. Hierbij is versterking door de dienst Reserve Gemeente-po- litie (waarover Zaterdag 1.1. in ons blad geschreven werd) van groot be lang. Het corps beroepspolitie van Leiden wordt met 10 man uitgebreid. De B.B. omvat ook een dienst So ciale Verzdrging met een uitgebreid werkterrein: onderbrengen van dak lozen, verstrekking van noodkleding en noodvoedsel, opvangen en ver zorgen van vluchtelingen, enz. Het is nog niet mogelijk op te geven hoeveel mensen hiervoor nodig zul len zijn. Reeds is een beroep gedaan de Leidse Vrouwenorganisaties, waarvan twee afgevaardigden een aan de B.B.-Stafschool te Barneveld zullen volgen. De Hersteldienst, die bij bombar dementen lekkages in gas-, water en electriciteitsleidingen moet her stellen, wordt gerecruteerd uit de bestaande gemeentediensten. Brandweer en Politie zullen in oorlogstijd niet op hun oude plaat sen in de dichtbebouwde binnenstad kunnen blijven. Zij zullen onderge bracht worden in reeds aangewezen gebouwen aan de rand van de stad. Wijken en blokken. Naast de hiervoor beschreven overheidsorganisatie zal in de A kring Leiden een hechte Zelfbe sohermings-organisatie opgebouwd worden. Het beschermingsgebied is ver deeld in 7 wijken, waarbij met na tuurlijke grenzen en hindernisen, als Galgewater, Oude- en Nieuwe Rijn, de spoorlijnen e.d. rekening gehou den wordt. De 7 wijken worden on derverdeeld in totaal 97 blokken. Aan het hoofd van de wijkorgani- satie staat het wijkhoofd, op wiens j schouders een uitgebreide en ver antwoordelijke taak zal rusten. De eerste voorbereidingen voor het aan trekken van hiervoor geëigende krachten zijn reeds getroffen. De wijkorganisatie is ondergebracht op de wijkpost, die de volgende bezet ting heeft: 1 wijkhoofd, 1 plv. wijk hoofd, 2 man telefoonwacht, 6 man voor reddingswerk, 3 EHBO-ers, een gasploeg van 3 man. digd in de studio's van Radio Difu- sion et Television Fran?aises te Pa rijs. Het is de bedoeling, dat deze film met enige andere Nederlandse films zal worden vertoond op het Interna tionaal Filmfestival, dat de volgen de maand in Cannes wordt gehou den. Het bovenste van de drie hier af gebeelde maskers komt uit Nieuw Guinea. Het werd door de inboor lingen van het gebied, dat thans Nieuw Ierland heet, gebruikt bij het begrafenisceremonieel. Het middelste masker komt van de Indianenstam Haida. Met welk doel de Indianen dit masker, dat getuigt WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). MORGEN MEER WIND. In de nacht cn vroege ochtend weinig wind. plaatselijk mist en op enkele plaatsen lichte nacht vorst. Morgen toenemende be wolking met later kans jp enige regen, voornamelijk in het Wes ten van het land. Tot matig en aan de kust tot krachtig toene mende Zuidelijke wind. Iets la gere middagtemperaturen. 18 Maart: zon op 6.47. onder 18.50; maan op 2.35, onder 9.10 uur. Minder rustig weer op komst Nederland bevindt zich sinds gis teren in het overgangsgebied tussen twee luchtsoorten, namelijk zachte vochtige lucht, die uit het Zuiden af komstig is, cn drogere koudere lucht uit het Oosten, die de laatste dagen langs de flank van een hogedrukge- bied boven Scandinavië over het Oostzeegebied naar het Westen stroomde. In Oost-Europa is het nog volop winter met matige tot strenge vorst. In Noord-Rusland vriest het 's nachts op vele plaatsen nog meer dan 25 graden. Gelukkig stroomt het grootste deel van deze koude lucht over de Noordzee weer weg naar het Noorden, zodat in bijna geheel Ne derland voor de tijd van het jaar hoge maximumtemperaturen voor kwamen. Alleen langs de Waddenkust bleef het overdag koud en steeg het kwik gisteren niet tot boven 5 graden. In het Zuiden van het land was de verwarming door de zonnestraling zelfs zo groot, dat plaatselijk buien tot ontwikkeling kwamen, die hier cn daar van onweer vergezeld gingen. Inmiddels is de algemene luchU drukverdeling nu aan belangrijke wijzigingen onderhevig. Een nieuwe zeer diepe depressie is namelijk op het Noordelijk deel van de Atlanti sche Oceaan tot ontwikkeling geko- Deze breidt zich tamelijk snel over de Britse eilanden uit cn vormt een ernstige bedreiging voor het rustige en over het algemeen zonnige weer van de laatste dagen. Laatste Berichten TOT DUSVERRE VOOR 4.200.000 GULDEN AAN RENTE- SPAARBRIEVEN VERKOCHT. Naar de Bank voor Ncderlandschc Gemeenten mededeelt is gedurende dc eerste tien dagen, waarop de ver koop van de rentespaarbrieven open stond, geplaatst voor een bedrag wan 4.200.000 gulden, zodat de totale opbrengst van de nationale woning bouwleningen tot dusverre gestegen tot 77.300.000 gulden. AUTO MET KOEIEN IN BRAND. Op een kruispunt van wegen aan van een grotere ontwikkeling reeds de Orthenseweg te 's-Hertogenbosch bij deze primitieve stam, gebruikten, is hedenmorgen omstreeks Half acht is niet bekend. Het derde masker is het hoofd van een zogenaamd Spijkerbeeld uit de Congo. De inboorlingen, die nabij de monding van de Congo-rivier woon den. gebruikten deze beelden als symbool van de vijand, voordat zij ten strijde trokken. Dan werd de woede op de vijand eerst gekoeld op het beeld, dat vol spijk werd ge slagen en werd gemarteld. De geha- veewagen uit Geffen, beladen met negen koeien door tot nu toe on bekende oorzaak omgeslagen en in brand gevlogen. In de oabine bevon den zich vier inzittenden, die ternau wernood uit de vlammen konden wor den gered. Twee hunner, een 17-ja- rige jongen en een veekoopman, lie pen ernstige brandwonden op en zijn in zorgwekkende toestand naar het Groot-Ziekengasthuis vervoerd. Do vende mond van het masker laa't nog ar.dere twee inzittenden werden even- duidelijk de sporen van deze handelingen zien. Deze inboorlingen verwachtten van deze daad de over winning in de oorlog, welke zij gin gen voeren. Alle maskers, die In de film ge- eens naar dat ziekenhuis vervoerd. De namen van de slachtoffers zijn nog niet bekend. De koeien werden op dc weg gesmakt en werden alle gewond. Eén moest worden afge maakt, terwijl dc andere door burgers en politie in bedwang werden gehou- bruikt werden, bevinden zich in het ^en. j)e Bossche brandweer wist met Rijksmuseum voor Volkenkunde te ee nevelstralen de brand te blus Leiden. sen. Woensdag 19 Maart. De heer W. Couwehberg, eigenaar van In den Vergulden Turk, vierde Maandag zijn verjaardag en ontving gelegenheid Aan "het hoofd van een blokploeg gasten-studenten een prachtig schil- staat het blokhoofd, die naast zich heeft 1 plv. blokhoofd, 6 man brand weer. 6 man voor reddingswerk, 4 EHBO-ers, 2 man voor doorgeven van berichten. De blokposten worden bij alarm bezet; de wijkposten zijn permanent sezet. De oermanente bezetting van de wijkploegen wordt verkregen door periodiek opkomen van het blokuloegpersoneel on de wijkpost. Volgens het landeliik schema voor de opbouw van de B.B.-organisatie zal in de maand September van dit jaar de grote wervingsact:e voor het aantrekken van personeel voor de verschillende ploegen, diensten en eenheden ingezet worden en zullen aansluitend de opleidingen aan van nen- Vóór dat tijdstip zal propaganda gevoerd worden in aansluiting op de van Rijkswege te voeren propaganda actie en zullen ondershands krach ten aangezocht worden, die t.z.t. de kernfiguren zullen vormen van de organisatie, zoals wükhoofden, blok hoofden. de commandanten van de verschillende ploegen enz. Hun op leiding zal aanstonds aangevat wor den, zodat zij, wanneer de grote werving heeft plaats gehad, gereed staan de aan hen gedoceerde stof verder uit te dragen. der ij, voorstellend een koffiebruine Turk. Zeer verheugd met het mooie geschenk, bekeek de jarige cijn nieuwe aanwinst eens aandachtig, waarop z'n gezicht spoedig betrok, want het schilderij kwam hem wel zeer bekend voor. Spoedig bleek, dat enige studenten 's avond per auto naar café-restaurant „Chateau Bleu" in Den Haag gegaan waren, waar de Turk aan de wand hing. Een groepje hield de barkeeper en het overig personeel gezellig aan de praat, terwijl de andere studenten het schilderij van de muur haalden, waarna het hele gezelschap in grote haast naar buiten vluchtte, om in de gereedstaande auto's te springen, na gestaard door de machteloze beroof den. Tegen middernacht kwamen de studenten in Leiden aan en verrast- ten zjj de heer Couwenberg met het geschenkInmiddels is de Turk weer naar z'n Haagse eigenaar te ruggebracht! Gistermorgen om acht uur is brand uitgebroken in de voorkamer van perceel Roodborststraat 37, bewoond door de fam. Van W. De brand ont stond vermoedelijk door enige von ken, die uit de kachel op een deken sprongen. Spoedig stonden de deken, enig meubilair, een aantal boeken en een kleed in vlam. Maar voor dat de Brandweer er aan te pas kon komen, hadden de bewoners zelf het brandje al geblust. De schade is vrij aanzienlijk. In de Leidse Universiteitsbiblio theek wordt op Zaterdag 22 Maart a.s. een tentoonstelling geopend, ge titeld „Zuid-Afrika tijdens het Ne derlandse bewind", naar aanleiding van de Jan van Riebeeok-herden king, die dit jaar in Zuid-Afrka wordt gehouden. Dc officiële opening vindt plaats om half drie cn de ten toonstelling zal tot en met 5 April te •bezichtigen zijn in de tijdschriften zaal. De Avondtekenschool van de Ned. R.K. Volksbond, afd. Leiden, houdt op Woensdag 26 en Donderdag 27 Maart a.s. dc jaarlijkse tentoonstel ling in haar schoolgebouw Paul Kru- gerstraat 37. Dc tentoonstelling zal beide avonden van half acht tot half tien voor het publiek toegankelijk zijn. STADSKOK. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 19 Maart. Kaas. Aanvoer 16 partijen. Prijzen: 1ste soort 2.362.42, 2de soort 2.32 2.35, graskaas 2.59 per kg. Handel matig. LEIDSCHENDAM, 20 Maart. Groente. Prei ƒ0.220.27, Selde rij 3.20—3.00, Sla 0.08—0.28, Boe renkool 0.080.14, Andijvie f 0.44 0.45, Stooslu ƒ0.410.77, Spinazie ƒ0.35—0.47, Spruiten 0.21—0.43.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3