WC groene lalel Koeien naar het laboratorium Bejaardencentrum Leidschendam begint zijn voltooiing te naderen Leidse Boerenleenbank nam afscheid van haar kassier ■La Beauté (ki Diable" van René Clair hoest ARlftïsiROQP WOENSDAG 19 MAART 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Dezer dagen zal worden aanbe steed de bouw van een nieuw labo ratorium voor physiologie der dieren aan de Haarweg te Wageningen. De nieuwe inrichting voorziet in de stalling van een 25-tal koeien en wat prof Brouwer uitermate belang rijk acht: er zullen twee respiratie kamers worden aangebracht. Is de installatie van deze kamers een feit, dan betekent dat oen grote schrede in de goede richting. Door middel van deze ingenieuze vinding zal men te Wageningen instaat zijn, het phy- siologisch onderzoek belangrijk te verdiepen. Een koe wordt 48 uur lang in zulk een kamer opgesloten. Na afloop van deze periode beschikt men over een reeks van zeer be trouwbare gegevens over de reacties van deze koe op een bepaalde voe ding. Letterlijk niets blijft onopgemerkt OUDE POSTZEGELS HERDRUKT EN METEEN VERNIETIGD. Op de Internationale Postzegelten toonstelling welke in Juni in het Jaarbeursgebouw te Utrecht zal wor den gehouden, zal de P.T.T. o.a. met een zeer bijzondere stand komen. Men zal op de uit 1852 daterende machine wederom de eerste Neder landse postzegels drukken, waarvan er uit de aard der zaak nog slechts weinig meer in omloop zijn. De post zegels zullen, om fraude te voorko men, direct nadat zij gedrukt zijn weer worden vernietigd, aldus lezen we in het „Alg. Dagblad." VaoK de of gaat verloren, zelfs de uitgeadem de lucht wordt opgevangen: deze wordt op koolzuur- en op methaan gasgehalte onderzocht. Dit zullen de eerste respiratiekamers zijn, die in ons land worden geïnstalleerd voor! grote huisdieren. Denemarken en Duitsland werken er enige decennia mee, Denemarken al van circa 1917 af. Zoals uit het vorenstaande blijkt, heeft het laboratorium voor physio logie der dieren behalve zijn be moeiingen met het onderwijs voor al ook tot taak het verrichten van wetenschappelijk onderzoek nhar de wijze, waarop zoveel mogelijk pro fijt van onze huisdieren kan worden getrokken. Geraamd wordt, dat twee jaar na de aanvang der werkzaamheden het nieuwe laboratorium in gebruik kan worden genomen. ZWARE BRAND IN VEENENDAAL. Dertien personen uit drie gezinnen te Veenendaal zijn in de afgelopen nacht dakloos geworden, ten gevolge van brand, die hun woningen aan de Valleistraat grotendeels verwoestte. De 14-jarige zoon van de familie v. Apeldoorn, die het middelste pand bewoonde, heeft brandwonden opge lopen. De Amsterdamse rechtbank heeft vandaag uitspraak gedaan in 35 za ken, alle diefstallen van materiaal van het gemeentelijk energiebedrijf te Amsterdam, in de afgelopen vier jaren gepleegd. De officier schatte veertien dagen geleden tijdens de zitting, dat totaal voor een waarde van een tot drie ton is verdwenen. De 30-jarige magazijnbediende F. E., tegen wie een jaar gevangenis straf was geëist, werd thans veroor deeld tot tien maanden gevangenis straf met aftrek. De tweede hoofd schuldige, de 55-jarige chauffeur P. V. werd veroordeeld tot acht-maan den gevangenisstraf met aftrek (eis 9 maanden met aftrek) en de voornaamste heler J. R. werd gevon nist met acht maanden gevangenis straf met aftrek waarvan 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, zodat hij vandaag in vrijheid zal worden gesteld, omdat hij zijn straf heeft uitgezeten. Tegen hem was acht maanden met aftrek geëist. Zeventien verdachten hoorden zich veroordelen tot voorwaardelijke ge vangenisstraffen en geldboeten. De overige dertien verdachten kregen onvoorwaardelijke straffen: één 14 dagen gevangenisstraf, de anderen gevangenisstraffen variërend van drie maanden met aftrek tot zeven maanden met aftrek. Van deze laatste groep komen drie verdachten in vrijheid. Na 38 dienstjaren werd een 53-jari- ge Leidse postbesteller er op betrapt dat hij geld stal uit brieven. Toen er aangifte van vermissing was gedaan vond de recherche al spoedig uit, in welke ploeg de dief moest schuilen. Gewapend met een verrekijker sloe gen de rechercheurs vanuit een te genoverliggende pand de verdachte gedurende drie nachten gade tijdens diens werk. De eerste twee nachten zagen zij v/el, dat S. brieven tegen het licht hield, maar eerst de derde J nacht constateerden zij dat de brie- benbesteller een enveloppe opende en er geld uitnam. „Drank en paardenrennen zijn de oorzaak", zei de president van de Haagse Rechtbank mr. Veldman, waarvoor verdachte gisteren terecht stond. Het bleek dat verd. zich ge durende de zomer van 1951 tot Jan. 195 per week 20.toeëigende. Hij gaf zijn weekloon normaal af aan zijn vrouw, zodat deze niets merkte, maar stal voor eigen genoegens. In 1946 was verd. reeds eenmaal wegens heling veroordeeld. De verdachte be kende het tenlastegelegde. Hij "fer- klaarde zich bereid een anti-drank- kuur te ondergaan in een inrichting. In een psychiatrisch rapport werd hij als verminderd toerekeningsvatbaar gekenschetst. Zijn baan bij de PTT had hij uiteraard verspeeld. De offi cier van justitie, mr. Overbeek, noemde het stelen uit poststukken een zeer ernstig delict. Door drank is een langzame demoralisatie en dege neratie ontstaan, maar verdachte was z.i. toch voor een behoorlijk deel ver antwoordelijk te stellen voor zijn misstappen. De officier eiste een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, onder toezichtstelling van het Genootschap voor Reclasse ring te Leiden en de voorwaarde, dat verdachte zich onder geneeskundige behandeling stelt voor het ondergaan van een kuur. Mej. mr. Ph. de Vries, de raadsvrouwe, bepleitte clementie. Uitspraak 1 April a.s. Autodiefstallen. Conform de eis werd een 44-jarige koopman uit Noordwijk veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maan den voorwaardelijk en voorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de re gering. De veroordeelde werd onder toezicht gesteld van de R.K. reclasse ring en zal een psychiatrische behan deling moeten ondergaan. De veroor deelde had veel tegenslagen gehad en was hierdoor tot diefstal van drie auto's gekomen. Zo had hij in Haar lem een Citröën ontvreemd en een andere auto bij bet Rosarium op de Wassenaarsweg in Den Haag. Jas gevonden. Toen op 8 Aug. 1951 een heer bij een bushalte te Warmond zijn regenjas vergat was een 24 jarige fabrieksarbeider uit Leiden die daar met een ijsco wagen stond er als de kippen bij om er met het kledingstuk vandoor te gaan. Ook de zwembroek en de hand schoenen in de zakken van de. jas vormden een welkome buit. Tegen de Haagse politierechter-vertelde hij uit geldnood te hebben gehandeld. Dezelfde dag nog had hij jas ver kocht. Het was niet de eerste maal dat hij terechtstond. De officier van justitie eiste drie maanden gevange nisstraf. De rechter hield er echter rekening mee dat bij vorige affaires de verdachte nog minderjarig was en dat de verleiding thans groot was geweest. Verdachte werd veroor deeld tot 20.boete of 10 dagen en drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk. Een 50 jarige koopman uit Leiden had de jas voor 5.50 gekocht, dus ver beneden de waarde. Hij hield vol dat de vorige verdachte hem had ver teld de jas gekregen te hebben. „Het was nog geen St. Nicolaas", zei de rechter schamper en de officier in formeerde belangstellend of'de koop man nog aan sprookjes geloofde. We gens heling werd 60.boete of 30 dagen gecist, de uitspraak luidde: 40,boete of 20 dagen. 180 Bejaarden kunnen liet deze zomer betrekken Het Bejaardencentrum, dat achter in dit geval zeggen, dat we op tijd het raadhuis van Leidschendam in de rente en aflossingen krijgen aanbouw is, begint zijn voltooiing tc Rondgang door het centrum, naderen. Indien er geen onvoorziene stagnatie optreedt zal dit grootse Na deze plechtigheid werd er een werk van ruim 800.000 eind Juni rondgang gemaakt door het gehele gereed zijn. Dan kunnen 130 ouden van dagen de geriefelijke kamertjes en kleine woningen betrekken met de zekerheid, dat hun levensavond niet door zorgen bedorven zal wor den. Gisteren was het voor de Lande lijke Katholieke Eouwcorporatie voor Bejaarden en voor de plaatse lijke commissie, die het initiatief tot de bouw van dit Bejaardencentrum nam, een grote dag. De bouw was zo ver gevorderd, dat in de hal een reliëf met gedenksteen kon worden geplaatst en de oorkonde van de op richting kon worden ingemetseld. De plechtigheid. Om even over drie sprak de voor zitter van de reeds genoemde bouw corporatie, pastoor F. H. J. Stokman uit Raalte, een welkomstwoord tot de genodigden en belangstellenden onder wie burgemeester Banning, pastoor Kammers, pastoor v. d. Ven. pastoor Sistermans uit Stompwijk, het kerkbestuur van Leidschendam en de secretaris van de bouwcorpo ratie, de heer J. Smit. Pastoor Stokman bracht dank aan allen, die op enigerlei wijze bij de bouwwvan dit Bejaardencentrum wa ren betrokken en speciaal aan het een minimum-jaarkomen heeft van 1320 en als echtpaar 2200,De minumiim-investatie-bijdrage be draagt voor alleenstaande 325, voor een echtjaar 650,De complex. Het Bejaardencentrum be staat uit een aantal kleine woningen voor twee of drie personen. Een echtpaar met zoon of dochter kan er onderdak krijgen. Deze woningen zijn voor hen, die niet hulpbehoe vend zijn. Zij kunnen zelf koken, maar profiteren van centrale ver warming, mogen gebruik maken van leeszalen, ontspanningszalen, terwijl voor hen tevens wasmachines ter be schikking staan. De ouden van dagen, die hulpbe hoevend zijn, kunnen hun intrek ne men in een paviljoen, dat de naam heeft van verzorgingshuis. Zij heb ben hier hun eigen zit-slaapkamer, maar behoeven niet meer te koken, te wassen enz. Zusters zorgen voor hen en iedere kamer heeft een bel, waarmede men net als in een zie kenhuis assistentie kan vragen. Zoals wij boven reeds opmerkten bedragen de kosten van de bouw on geveer 800.000. Het is derhalve een heel kunststuk om een sluitende ex ploitatie te krijgen. De kamers zijn verschillend in grootte om ook min der draagkrachtigen een kans te ge ven, Enige apartementen kunnen betrokken worden door degenen, die trekken van de ouderdomsvoorzie ning. Om toestemming voor huisvesting te krijgen indien men uit een ande- houden op Zaterdag 21 Mei en op Maandag, 2 Juni, (2e Pinksterdag). De inschrijvingsdatum voor dit con cours is thans gesloten en gebleken is, dat voor Zaterdag 31 Mei zeven verenigingen inschreven voor het concert, vijf voor de marswedstrijd en vier voor Tambourswedstrijd. Voor 2 Juni hebben ingeschreven 12 ver enigingen voor het concert, 6 voor de marswedstrijd en 3 voor de tamboer- wedstrijd. Aan het concours zal worden deel genomen o.m. door Canite Tuba uit Lisse; Diemer Harmonie; Wilhelmina uit Volendam; Concordia uit Leiden; Rozenburg; Arti uit Haarlem; Albert Hein enz. SASSENHEIM HET BEGINT AL GOED. De omleidingsweg is nog geen week opengesteld of er zijn reeds •vernielingen aangebracht» Vanmor gen n.l. kwam een truck met opleg ger over het kruispunt aan de Oost haven. Vermoedelijk door een ver keerde manoeuvre kwam de oplegger in plaats van op de rijweg op het trottoir te staan, waardoor dit geheel vernield werd. Een onderzoek is in gesteld. BEGIN VAN HET TUBERCULOSE ONDERZOEK Dinsdagmorgen verzamelden zich velen in het Gereformeerd Jeugd huis aan de Julianalaan. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op het college van B en W; de plaatse lijke huisartsen; de heren Hueber, Kwint en van Nes; dr W. E. Zweerts, directeur Consultatiebureau Leiden; K. v. Diepeningen, burgemeester van Leiderdorp, voorz. van het co mité Leiden van F.O.T.U., hetgeen betekent: Fonds tot Opsporing Tuberculose. De voorz. van het werkcomité, de heer P. M. Beije, opende de bijeen komst en bracht dank aan B en W' voor de grote hulp, zonder welke het onmogelijk ware geweest reeds nu met 't zo nodige onderzoek te begin nen Ook de dames en heren, die ge heel belangeloos hebben medege werkt, hetzij door het huisbezoek, hetzij door de administratie te ver zorgen, werden niet vergeten. De burgemeester, Jhr. nsr. R- Sandberg van Boelens, na de ver schillende aanwezigen te hebben be groet, constateerde dat Sassenheim de primeur had in het district Lei den, met deze nieuwe wijze van onderzoek. De toestellen kunnen 35 personen per kwartier verwerken. Spr betoogde dat het van groot be lang was voor het gehele volk, en spoorde allen, die nog afzijdig staan, aan zich voor onderzoek te melden. Het argument: „ik ben gezond" geldt niet; de practijk heeft anders ge leerd. De voorz. van de Fotu afd. Leiden, de burg. van Diepeningen zette uit een, dat dit onderzoek niet van de overheid uitging, maar door particu lieren werd gedaan. De gebruikte instrumenten zijn zeer kostbaar, en het is daarom voor de afd. Delft, die de instrumenten aan Leiden vex> huurt, en voor Leiden, die nu niet de kortelings overleden directeur van gemeentewerken, dc heer Mud- de, die met hart en ziel aan de tot standkoming van' het centrum had medegewerkt. Pastoor Stokman vestigde dc aan dacht op het nijpende probleem van de bejaarden. De verschillende cen tra, die momenteel in het land wor den gebouwd, hebben tot doel de ouden van dagen een goede levens avond te bezorgen. Hel gaat niet aan om iemand, wanneer hij de produc tieve sfeer heeft verlaten, zijn zelf werkzaamheid en zelfstandigheid te ontnemen.- Daarom bouwt men wo ningen voor de vitalen. Wanneer bij het voortschrijden der jaren iemand echter hulpbehoevend wordt, staat hier in hetzelfde complex een ver zorgingshuis tot zijn beschikking, waar hij in alles wordt geholpen en waar toch een belangrijke mate van zelfstandigheid blijft bestaan. Na de toespraak van pastoor Stok man onthulde mevrouw M. J. A. van Nispen tot Sevenaer-Ruijs de Beeren- brouck, bestuurslid van de Stichting Bejaardenzorg het relief met ge denksteen, waarna zij de oorkonde, voorzien van de handtekeningen der genodigden inmetselde. Het reliëf stelt de oudst bekende bejaardenzorg voor nml. de jonge Tobias, die de ogen van zijn blinde' vader bestrijkt. Verder zijn afgebeeld de vrouw van Tobias en de aarts engel Rafaël. Toespraak van de burgemeester. Burgemeester Banning sprak na mens het gemeentebestuur een woord van gelukwens cn ging de ge schiedenis nog eens na, waardoor dit Bejaardencentrum in Leidschendam is gekomen. Op het eir.d van een jaar had het gemeentebestuur het ver zoek om medewerking aan deze on derneming gekregen met de bood schap erbij, dat als het voor 31 Dec. geen beslissing zou nemen het bouwvolume niet meer beschik baar zou zijn. Een spontane reactie cn het door hakken van de knoop werden aan leiding tot de medewerking. Voor de gemeente was het min of meer een sprong in het duister. Het bouwen van Bejaardencentra is nog in de experimentele sfeer en daar zijn ri sico's aan verbonden. Spr. kon de verzekering geven, dat het gemeen tebestuur achter de bouw staat en er achter zal blijven staan. In Leid schendam leeft echter de hoop, dat ook ouden van dagen uit eigen ge meente in het centrum een plaatsje zullen krijgen. Onder grote hilari teit besloot de burgemeester zijn toe spraak als volgt: „Ik hoop, dat de exploitatie naar Uw en naar ons ge- vereiste waarborgsom is respectieve lijk 130,— en 195,—. Voor velen zullen deze eisen te hoog zijn, maar gezien de hoge bouw kosten heeft de bouwcorporatie geen andere keuze. Er bestaan echter mo gelijkheden om eventuele tekorten teondervangen. Hier ligt een taak voor kinderen, ex-werkgevers, so ciale en charitatieve instellingen. Wanneer de gemeenschap zich ge-, heel achter dit mooie werk, dat door de Katholieke Bouwcorporatie voor Bejaarden op gang is gebracht, stelt, zal het in de toekomst mogelijk zijn, om voor alle ouden van dagen de dreigende wolken van de levens avond te verdrijven. Stille Omgang. Onder voorzit terschap van de heer L. C. de Ko ning is de Stille Omgang in vergade ring bijeen geweest. Het ledental bleek vermeerderd met 62, doch we gens vertrek weer verminderd met 35, zodat het aantal uiteindelijk is toegenomen met 27 en thans 544 be draagt. De penn. was wegens ziekte afwezig, zodat geen financieel rap port werd uitgebracht. Door de heer L. Schrijvers uit Lei den werd daarna een lezing met lichtbeelden gehouden over de ge schiedenis van de Stille Omgang. De voorz. deelde vervolgens mede, dat voor Leidschendam de Omgang gehouden wordt in de nacht van 29 op 30 dezer. Na een kort Lof om 22.30 uur in de parochiekerk wordt de reis gemaakt in autobussen vanaf de Damlaan. De Omgang in Amsterdam zal aanvangen des nachts om 1 uur. Kaarten ad ƒ2.50 (inclusief kosten voor 2 kopjes koffie bij het ontbijt) zijn verkrijgbaar Zondag 23 dezer na de H. Missen tot 13 uur en ook Don derdag 27 dezer na het Lof tot 21 uur. Het vorig jaar namen 429 per sonen aan de Omgang deel en het bestuur vertrouwd dat diA aantal thans minstens even groot zal zijn. KATWIJK Gemeenteraad. Donderdagavond om half acht komt de raad in open bare vergadering bijeen met een agenda van 3 punten waarvan de be langrijkste is het voorstel tot het aangaan van een geldlening van 100.000.— LISSE Muziekconcours. Ter gelegen heid van het 55-jax-ig bestaan van de Harmonie „Trou moet Blijcken" zal door deze vereniging een groot na- noegen zal zijn. Ons genoegen wiltionaal muziekconcours worden ge- zelf tot aanschaffing behoeft over te gaan, een zeer voordelige samen werking. Spr. hoopte dat de resulta ten zeer gunstig zullen blijken te zijn. Alle aanwezigen werden daarna gefotografeerd. Het gaat zeer vlug, men behoeft zich niet te ontkleden, bloed vloeit er niet en pijn doet het ook niet. Er is geen enkele reden waarom men zichzelf en de zijnen deze kans, om zich van grote narig heid te vrijwaren, niet zou geven. VOORSCHOTEN Goede toekomst voor ons land. Ons land heeft een grote toekomst, dat was de stelling, waarvan dr. J. G. M. Delfgaauw gisteravond uitging met zijn inleiding voor de leden van de drie standorganisaties. De struc tuurverandering. welke heden ook in economisch opzicht plaats vindt, komt door de snelle groei van de be volking in de afgelopen eeuw en is in vele opzichten gunstig. Vrees voor overbevolking van ons land behoeft er niet te bestaan, een grote bevol kingsdichtheid schept ook mogelijk heden tot verhoogde welvaart, zoals door massaproductie en economischer werkmethoden. Voor de toekomst werd geen sterke toeneming van de bevolking verwacht, de schatting is dat ons land in 1980 13 millioen in woners zal tellen. Spr. wees op de noodzaak van ver dere industrialisatie. De industrie zal in de toekomst de helft van de be volkingsaanwas op moeten nemen. Ook de export werd in principe be handeld. De inleider was van me ning dat er voor Nederland nog vol doende markten open liggen en staafde dit door enige feiten. De noodzaak van emigratie zag spreker niet in, al is natuurlijk ieder vrij te doen en te laten wat hij zelf wil Het was een levendige rede en de reacties daarop bleven dan ock niet uit Meer dan anderhalf uur is er een spel van vraag en antwoord ont staan tussen de inleider en zijn ge hoor en.het was zeker niet het min ste deel van de avond. Dx\ Delfgaauw bepaalde zich nadrukkelijk tot de grote lijn en wist de vragenstellers vrijwel steeds tevreden te stellen. De heer G Maas heeft bij de ope ning en na de pauze voor de aanwe zigen liederen gezongen en enkele oianowerken gespeeld. De vooïz de heer G. Schrama, kon constateren dat de wegblijvers veel gemist had den, maar zag tot zijn genoegen, dat veel jongeren aan de uitnodiging hadden gevolg gegeven. Van het een komt het ander, De twee personen uit Leiden, die gisteren door de politie in verzeker de bewaring werden gesteld, nadat zij bekend hadden zich schuldig" ge maakt te hebben aan zinkdiefstal, hebben thans ook nog bekend, dat zij drig rijwielen hebben gestolen! Verder schijnen deze personen nog een gedeelte van het gestolen zink in het water te hebben gegooid, zo dat thans nog pogingen in het werk worden gesteld om dit zink weer boven water te krijgen. A Janseri opvolger van Tj. Kuypers De heer Tj. Kuypers, die a.s. Vrij dag 70 jaar hoopt te worden, heeft gisteravond in de in „De Harmonie" gehouden jaarvergadering van de Coöp. Boerenleenbank te Leiden als kassier van deze bank afscheid ge nomen. De heer Kuypers, die de op richting van de bank nu bijna 42 jaar geleden heeft meegemaakt, was in deze kring een zeer gewaar deerde figuur met financieel inzicht en een hoge plichtsopvatting. Als kassier wordt de heer Kuypers, die als waarnemend en adviserend be stuurslid nog aan de bank verbonden zal blijven, opgevolgd door de heer A. Jansen, sinds 1929 de rechterhand van de scheidende kassier. Behalve het bestuur en de Raad van Toezicht woonden ook zeer vele leden dit afscheid bij. De voorzitter, de heer W. Bink, wees er op, dat het leven van de kassier nauw met dat van de bank is samengegroeid. Bijna 42 jaar heeft hij met bijzondere trouw, eerlijkheid en hulpvaardig heid de belangen van de leden behar tigd. Vooral in de moeilijke jaren van depressie stond de heer Kuypers op de bres voor de leden, die hij niet al leen in financieel, doch vaak ook in moreel opzicht „uit de put heeft ge haald". Dat de bank in de loop der jaren zoveel goodwill heeft genoten, schreef de heer Bink voor een be langrijk deel toe aan de heer Kuy pers, die ongetwijfeld met grote vol doening op deze 42 jaar kan terug zien. Onder het uitspreken van de beste wensen voor het verdere leven van de heer Kuypers, bood spr. hem namens bestuur, Raad van Toezicht en de leden een schrijfbureau aan. Achtereenvolgens voerden in gelij ke geest het wooxd de heren Knotter, Van Egmond, oud-voorzitter van de Raad van Toezicht, Manders, Van Vliet, voorzitter van de Coöp. Groen te- en Fruitveiling voor Leiden en omstreken, Stuifzand, oud-bestuurs lid, de nieuwe kassier en de heer Oostergo, die hem namens het perso neel een bureaulamp overhandigde. Nadat de heer Kuypers een dank woord had gesproken, richtte de voorzitter zich tot de nieuwe kas sier, die wederkerig dankte voor het vertrouwen, dat men hem wil schen ken. De jaarvergadering. In de jaarvergadering, welke aan dit afscheid vooraf ging, schonk de heer Bink aandacht aan de interna tionale verhoudingen, welke hun in vloed hebben gehad op het agrarisch bedrijf. Het verheugd hem te kun nen constateren, dat de resultaten van de meeste tuinbouwbedrijven, ondanks de sombere vooruitzichten, bevredigend waren geweest. Na lezing der notulen en behan deling der ingekomen stukken had de verkiezing plaat van een lid van het bestuur en de Raad van Toezicht. Beide aftredenden, de heren P. J. Kolderman en C. G. Meyer, we'rden met grote meerderheid van stem men herkozen. Uit het hierna door de kassier uit gebracht verslag bleek, dat de omzet over 1951 42,K millioen gulden had belopen, terwijl de balans sloot met een tdtaal van ruim 3 millioen gul den. De winst gaf na diverse afschrij vingen en reserveringen een saldo van 8.570.53 aan. Besloten werd het winstsaldo bij het reservefonds te voegen, waardoor dit fonds, ongeacht de stille reserve, de 100.000.heeft ^overschreden. Voor K. en O. vertoond De beroemde Faust-sage heeft niet alleen stof gegeven voor toneel, dichtwerk of opera, ook de film heeft zich meester gemaakt van deze mid deleeuwse moraliteit en René Clair, een van Frankrijks grootste filmre gisseurs, heeft, na enige meer primi tieve pogingen van anderen, de Faust-sage tot onderwerp van zijn opmerkelijke film „La Beauté du Diable" gemaakt. Hij heeft dit op originele wijze gedaan door er geen drama van te maken, maar een tra- gi-comedie, waarin Mep'nisto een goedmoedige, overigens wel gevaar lijke, helper is van,Lucifer, die ver schillende malen fa'ait in zijn poging Faust het contract te laten tekenen. Faust is in deze film, in de 19e eeuw spelend, .een beroemde profes sor, die aan het einde van zijn loop baan luide geprpzen wordt om zijn grote wetenschappelijke prestaties, maar die er zelf niet tevreden over is. Hetgeen hij bereikt heeft, staat niet in verhouding met zijn opoffe ring van alles; hij leefde slechts tus sen zijn boeken en niets ter wereld buiten zijn laboratorium vermocht hem te boeien. Terwijl Faust dit somber overpeinst, verschijnt hem de duivel, in de gedaante van Faust- als-jongeling, die de oude man zijn jeugd wil teruggeven in ruil voor zijn ziel, waartoe een contract met bloed getekend dient te worden. Aanvan- Bedenk, dat uit een onverzorgde kinder- hoest een zwakke borst kan overblijven. Help en bescherm Uw Kleine met (Advertentie) kelijk weigert Faust, maar als Me- phisto terugkomt in de gedaante van de oude Faust en de professor dus zichzelf in een ander zien kan, ver langt hij" er toch naar weer jong te zijn, temeer daar de duivel de on dertekening wel wil uitstellen tot later. Wanneer Faust dan als jonge man op de wereld is teruggekeerd, blijft Mephisto in de gedaante van de oude Faust zijn plaats innemen en achtervolgt hij de jongeman voortdurend, om hem tot onderteke ning over te halen. Pas als c'.e jonge Faust zich volkomen gelukkig voelt in zijn liefde voor een zigeunermeis je en Mephisto hem plotseling van alles berooft, ondertekent de jonge man vrijwillig het contract, daarbij zijn ziel verkopend aan de duivel. René Clair heeft er geen behoefte aan gehad zijn film dramatisch te la ten eindigen, reden waarom hij Me phisto als oude Faust laat omkomen, waarna de jonge Faust, bevrijd van zijn duivelscontract, een werkelijk gelukkige toekomst tegemoet gaat. De regisseur heeft deze visie op de Faust-sage boeiend en filmisch meesterlijk op het witte doek ge bracht. Hij legde er de wanhopige beklemming in van een aan de dui vel verkochte ziel. maar ontlaadde op dramatische hoogtepunten de spanning met een bevrijdend humo ristisch trekje. Voortreffelijk spel geeft Michel Simon te zien in zijn dubbelrol van oude Faust en Mephi- sto-als-oude-Faust, terwijl Gérard Philippe de jonge Faust speelt. De Franse filmtechniek stond er borg voor, dat dit verhaal ook filmisch voortreffelijk 4e voorschijn kwam, K- en O. bracht gisterenavond „La Beauté du Diable" (De Macht van de Duivel) voor haar Filmstudie- kring in een uitverkocht Casino theater. R. K. BOND „ST. ANTONIUS". De afd. Leiden van de R. K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurant ge- employeerd'en „St. Antonius", hield hedennacht in het café van de heer Rooyakkers een algemene vergade- ving. De voorzitter, de heer P. Feiten, sprak een kort welkomstwoord tot de aanwezigen, waarna de notulen der vorige vergadering werden gele zen en goedgekeurd. Het voornaam ste punt van de agenda vormde de behandeling van de beschrijvings brief voor de in Eindhoven op 23 April te houden Bondsraad, waarna tot afgevaardigde naar deze verga dering werd benoemd de heer F. Goddijn. Voorts zal 'het op 'voorstel van het bestuur mogelijk zijn nog een ander lid te doen meegaan, waarbij de reiskosten voor rekening van de afdeling zijn. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van het hoofdbestuur met een aantal gegevens, verzameld na een bespreking in Unieverband tot wijziging der Regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden. In verband hiermede las de secretaris de voorgestelde wijzigingen voor, doch de vergadering reageerde hierop niet sterk, omdat de consequentie der voorgestelde wijzigingen moeilijk te overzien zijn. Van Herwonnen Levenskracht was bericht ingekomen, dat binnenkort deze instelling een beroep doet op het bestuur haar een groot aantal nieu we leden ie bezorgen. Het propagan- da-comité wilde gaarne ook de zie ken een verrassing bereiden, waar om de' leden gevraagd wordt hier voor een finantiële bijdrage te ver lenen. De secretaris deelde hierna mede, dat op 1 April a.s. de afdeling haar 20-jarig bestaan zal herdenken. Dit zal op 2 April kerkelijk worden her dacht met een H. Mis. welke in de kapel der Zusters Carmelitessen zal worden opgedragen door de weleerw. pater Engelbertus O.F.M. Op deze dag zal voorts een excursie worden ge houden naar „De Locomotief' in Schiedam", voorafgegaan door een bezoek aan „Nieuweroox'd". De officiële viering van het vierde lustrum zal op 24 Sept. plaats vinden. Bij de rondvraag verzocht de se cretaris de leden bij eventuele moei lijkheden met de werkgevers zich onmiddellijk met een der afdelings bestuurders in verbinding te stellen om de kwesties, welke zich voordoen, onder ogen te zien. Ook ten aanzien van de ziektewet verzocht spr. het bestuur bij e.v. moeilijkheden op de hoogte te houden. Naar aanleiding hiervan volgde een geanimeerde be spreking. waarbij weer eens duide lijk bleek van hoeveel nut deze ver gaderingen zy'n voor de leden. Na deze besprekingen volgde slui ting der vergadering. Leidse Universiteit Geslaagd voor het eandidaats-exa- men Franse taal- en letterkunde mej. J. M Versteeg, Wassenaar. Burgerlijke Stand Gebox-en: Brunhilde Petronella, d. van J. W. van Lith en C. Coxmelisse; Petronella Helena, d. van P. G. van der Steen en C. Ki'omhout. Jan Wil lem, z. van S. P. Mulder en M. A. De- teren; Hendrik Cornelis Andries, z. van II. C. A. Henzen en C. E. Cavé; Anna Elisabeth Margaretha, d. van J. F. van der Meer en H. M. J. Pep ping; Harry, z. van J. Schouten en C. J. Koet. Overleden: A. Voerman, man 78 j.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2