Het statiebezoek aan de V.S. BROOD OF STEEN? Het statiebezoek van het koninklijk paar aan Amerika HET PROGRAMMA THANS OFFICIEEL VASTGESTELD Veertien dagen uitstel voor Tignes Het Sovjet-Russische aanbod SteftzidseGounmti Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 18 MAART 1952 43ste JAARGANG No. 12539 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes i 1.50 MINISTER MULDERIJE heeft zich kortelings onvriendelijk uitgela ten over de aandrang van het Huma nistisch Verbond, om in gevangenis sen en bij militairen geestelijke ver zorgers met humanistische levensop vattingen aangesteld te krijgen. De minister voelt daar in 't geheel niets voor en repte van: de mensen „ste nen voor brood geven". Het was hard gezegd en heeft wrok gezet bij de Humanisten, die, al is men het met hun richting niet eens, het toch erg goed bedoelen. Het is voor een Chris tenmens niet gemakkelijk te achter halen, wat zij bedoelen, maar zij be doelen het in ieder geval goed. Het Humanistisch Verbond verkon digt een nieuw geloof voor buiten kerkelijken; zij verkondigt het met diepe ernst en overtuiging en heeft recht op de eerbiediging daarvan door degenen, die er anders over den ken dan zij. Naar aanleiding van mi nister Mulderije's uitlating hebben wij ons verdiept in enige beginsel verklaringen van het Verbond. Wat daarin geboden wordt, smaakt inder daad niet naar brood. Het is geen ste vige kost en zelfs niet te vergelijken met melk, op de manier waarop Pau- lus dat deed. Het heeft niet veel smaak en wij aan hartiger spijs gewend kunnen het gevoel "niet van ons afzetten, dat een Humanist er op de duur niet genoeg ziels-ver- sterking in vindt. Eenmaal door het Humanistisch Verbond .hongerig ge maakt naar hogere levenswaarden, zal hij die ini zijn eigen „geloof" niet kunnen bemachtigen. Dan staan de deuren van het Christendom wijd open om hem (weer) op te nemen. Het Humanistisch Verbond kan een rem zijn voor een afglijden van bui- ten-kerkelijken naar een volslagen nihilisme of een deurtje voor nihi listen om zich, weer eens te gaan bezinnen op de diepste le vensvragen. Wie zich daarop gaat be zinnen, blijft bij het Humanistisch Verbond niet staan, want het weet er zélf geen antwoord op te geven. Het kan de volstrekt nihilistische mens weer ontvankelijk maken voor geestelijke waarden en hem Deo volente de weg te tonen naar waar het brood gebroken wordt. Nu moet bij de afwijzende houding, welke niet alleen minister Mulderije maar ook minister Staf, blijkens de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer, tegenover de eis van het Humanistisch Verbond hebben aange nomen, niet uit het oog worden ver loren, dat het Verbond een genoot schap is van zeer beperkte omvang en door zijn vage doelstelling niet geëigend om de massa te boeien. In het maandblad „Mens en Wereld", Februari 1951, schreef dr. W. Drees, dat „niemand zich de illusie (zal) maken, dat het snel de massa zal kunnen bereiken", ofschoon de schrij ver er zelf een mede-stander van blijkt te zijn. Evenmin mag men voorbijzien, dat het streven van het Humanistisch Verbond, zich op te werpen als de geestesrichting of het „geloof" voor alle buiten-kerkelijken in Nederland ongeveer 2 millioen zeer zeker niet ondersteund dient te worden. Al hebben een treurig groot aantal Nederlanders bij de volkstelling opgegeven tot - geen kerkgenootschap te behoren, dat houdt gelukkig niet in, dat zij alleen nog maar geloven in de „zedelijke waarde van de mens", zoals het Hu manisme doet. Velen van hen hebben het geloof in 'de Voorzienigheid en een stille aanhankelijkheid voor de persoon van Christus bewaard. Het Humanistisch Verbond moge achten, dat „de godsdienstige overtuiging van een onzuiverder gehalte dan de humanistische" is. („Een Poging tot Plaatsbepaling", p. 3), maar wij me nen, dat het een ontzaglijke verar ming betekent, indien de bedoelde buiten-kerkelijken hun steunen op'de Voorzienigheid zouden priji geven voor een steun op dc geestelijke en zedelijke waarde van de mens. Ook wij „verwachten nog iets van de mens" zoals in het humanistisch vlugschrift „Ik doe nergens aan" staat te lezen maar wij worden er koud van in datzelfde vlugschrift te lezen: „Als er een uitkomst is, dan komt hij varj deze mens en niet van het ingrijpen van een Godheid". Het Humanistisch Verbond te erkennen wat het zo gaarne wil als de geestelijke richting voor alle buiten kerkelijken, zou onverantwoordelijk zijn. Aan grote groepen buiten-ker kelijken kan het Verbond niets ge ven, omdat het zèli armer aan inhoud is. De beide ministers hebben op zeer goede gronden geweigerd, humanis tische „zielzorgers" in de gevange nissen en in de kazernes toe te laten. Vele buiten-kerkelijken staan dichter bij het Christendom dan bij het „Hu manistisch Verbond" met zijn schone, vage zinswendingen rond een vorm van „religiositeit", welke ndet anders is dan „een levensgevoel, dat al ons doen en laten doordrenkt en ons be zielt tot blijmoedige aanvaarding van het leven en onze verantwoordelijk heid daarin". (Mens en Wereld 6e jrg. no. 2). Voor degenen, die volslagen nihilist zijn, die geheel ondergegaan zijn in het „historisch materialisme", aan welks verspreiding de oude S.D. A.P. zo'n zware schuld draagt, voor hen kan het Humanistisch Verbond met zijn (geheel in de lucht zweven de) erkenning en verheffing van de geestelijke en zedelijke waarde van de mens een deur openen. Maar ook niet meer dan dat. Het blijft zelf vóór de deur staan en is daarom niet geschikt om anderen er door te leiden. Op 2 April arriveert de Koningin te Washington Het officiële programma voor het staatsiebezoek, dat Koningin Juliana en Prins Bernhard in April aan de Verenigde Staten van Amerika zullen bren gen, is thans vastgesteld. Volgens dit programma zal het K. L. M.-vl:egtuig met het koninklijk paar op Woensdag 2 April te zestien uur op het vliegveld van Washington aankomen. Behalve het gevolg zullen zich ook aan boord van dit vliegtuig bevinden de minister van buitenlandse zaken, mr. D. U. Stikker, de Amerikaanse ambassadeur in Nederland Selden Chapin en me vrouw Chapin. De Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, dr. J. H. van Roijen en echtgenote zullen zich te Washington bij het officiële gezelschap voegen. De koninklijke gasten worden op het vliegveld door president Truman ontvangen. De begroeting wordt per radio en televisie uitgezonden. IN WASHINGTON. Nadat koningin Juliana de ere wacht heeft geïnspecteerd, begeeft het gezelschap zich naar de auto's >or de tocht naar het stadhuis. Hier worden de volksliederen ge speeld door kapellen van de politie en de marine. Aan Hare Majesteit worden bloemen aangeboden door Edgar Morris, voorzitter var. het co mité van ontvangst der burgerij, en de sleutels van de stad door Russell Young, voorzitter van de raad van commissarissen van het district Co lumbia. Vervolgens rijdt het gezelschap verder naar het Witte Huis, de offi ciële residentie van president Tru man. Hier zullen de koningin en de prins overnachten. Woensdagavond biedt president Truman de koninklijke gasten een diner aan in het Carlton hotel. DONDERDAG 3 April zullen de koningin en de prins te 9.45 uur van het Witte Huis vertrekken voor een bezoek aan Mount Vernon en de na tionale begraafplaats van Arlington. Dè koningin zal een krans leggen op het graf van George Washington en het huis van de eerste president van de Verenigde Staten bezoeken. Op de begraafplaats van Arlington legt de koningin een krans op het graf'van de Onbekende Soldaat. Daarna gaan de gasten naar het Kapitool, waar- koningin Juliana de Verenigde Vergadering van het Con gres zal toespreken. Na de lunch in het Witte Huis be geven koningin en prins zich naar het Nationale Bureau van het Alge meen Verbond van Vrouwenvereni gingen en vervolgens naar de Army- Navy Country Club, waar vooraan staande persoonlijkheden zullen wor den voorgesteld. Donderdagavond wordt het ko ninklijk gezelschap in Anderson House een diner aangeboden door de minister van buitenlandse zaken, Acheson en .zijn echtgenote. AANBIEDING VAN HET CARILLON. VRIJDAGMORGEN 4 April wor den op de Nederlandse ambassade de leden van de ambassadestaf aan koningin Juliana en prins Bernhard voorgesteld, evenals Nederlandse burgers van Washington en omgeving en Baltimore. In het Statler hotel wordt dan een lunch aangeboden door vertegenwoordigers van de Amerikaanse pers, radio en televisie. Koningin Juliana zal bij deze lunch een toespraak houden. In de namiddag ontvangt de ko ningin in het Witte Huis de groep vrouwelijke journalisten van het Witte Huis. Te 15.15 uur begeeft het koninklijk gezelschap zich naar de kanselarij van de Nederlandse ambassade voor de aanbieding door koningin Juliana aan president Truman van het sym bolisch carillon. Bij deze plechtig heid, die geschiedt in Meridian Hill Park, zullen o.a. aanwezig zijn mi nister Stikker en de Nederlands en Amerikaanse ambassadeurs en echt genoten. De heer Lefevere zal Nederlandse liederen op het carillon ten gehore brengen. Na het in ontvangst nemen door president Truman worden de Nederlandse en Amerikaanse volks liederen gespeeld en de klokken in gewijd. Hierna brengt konigin Juliana een bezoek aan het Walter Reed Hospi- tal/Bethesda Naval Hospital. Des avonds geven koningin Juliana en prins Bernhard in de Nederlandse ambassade een diner ter ere van president en meytouw Truman. NAAR PHILADELPHIA ZATERDAG 5 April om 9.30 uur vertrekken koningin en prins per vliegtuig van het vliegveld van Was hington naar Philadelphia, waar een kort bezoek wordt gebracht aan In dependence Hall en officieel gereci pieerd in het stedelijk museum. Vervolgens wordt naar Westpoint in de staat New York gevlogen, waar prins Bernhard een onofficieel bezoek zal brengen aai de militaire academie van de V.S. Koningin Ju liana zal per auto verder gaan naar Kingston, waar zij om twee uur ten stadhuize wordt ontvangen. De bur gemeester van Kingston, zal de ko ningin begroeten en naar de „Aca demy Green" geleiden, waar Hare Majesteit een krans zal leggen bij het standbeeld van Peter Stuyvesant. Tijdens hun verblijf in de Verenigde Staten zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard drie dagen in New York vertoeven. Daar zullen zij hun in trek nemen in het grootste hotel ter wereld, het Waldorf Astoria-hotel. Dit hotel beslaat een geheel blok in New York City en is feitelijk „een stad in een stad". Het hotel heeft tweeduizend kamers en het vorige jaar verbleven er ruim 150.000 gasten uit vijftig landen. Vervolgens bezoekt de koningin de oude Nederlandse kerk en daarna begeeft zij zich met haar gevolg per auto van Kingston naar Hyde Park. In Hyde Park zullen koningin Ju liana en Prins Bernhard de gasten zijn van mevrouw Roosevelt. De prins zal op Zondagmorgen per auto naar de stad New York gaan. OFFICIëLE INTOCHT IN NEW YORK. MAANDAG 7 April is de officiële intocht in New York. De koningin en de prins yvorden door de burgemees ter van New York ten stadhuize ont vangen en op de lunch genodigd in het Waldorf Astoria hotel. Des na middags tussen half vijf en half ze ven ontvangst het koninklijk paar Nederlandse burgers en personen van Nederlandse afkomst uit de stad in dit hotel. Des avonds wordt door de stich ting NederlandAmerika een diner ter ere van koningin en prins gege ven in de grote balzaal van het Wal dorf Astoria. DINSDAG^ 8 April bezoeken de koningin en de prins in de morgen uren de St. Mark's Church en het hoofdkwartier van de Verenigde Na ties. Na de lunch gaat het gezelschap naar de Columbia Universiteit. Ko ningin Juliana zal een diner aan bieden ter ere van de Veiligheids raad. WOENSDAG 9 April: Opvoering van „The King and I" in het thea ter. DONDERDAG 10 April bezichtigt het koninklijk paar de waterwerken van de Tennessee Valley Authority. DE PAASDAGEN. HET P AAS-WEEKEINDE wordt door koningin en prins doorgebracht te Sea Island. MAANDAG 14 April vliegt het ko ninklijk gezelschap naar Detroit. DINSDAGMORGEN 15 April wordt het koninklijk paar officieel welkom geheten in het stadhuis van Detroit, waarna een bezoek wordt gebracht aan de Ford-fabrieken'en Greenfield Village. Na de lunch in „Dearborn Inn" gaat men naar het ontspan ningscentrum Patton. Enkele dui zenden schoolkinderen en vertegen woordigers van jeugd-organisaties zullen het koninklijk paar verwel komen. Voor het diner in het hotel bezoe ken de koningin en de prins het „Veterans Memorial Building", waar een aantal personen van Nederland se afkomst aanwezig zal zijn. WOENSDAG 16 April vliegt het koninklijk paar naar Grand Rapids in Michigan. Te half twaalf vindt daar een plechtigheid plaats in Cal vin College, waarna een officiële ontvangst in het Pantlind hotel, ge volgd door een officiële lunch Des middags legt de koningin een krans bij het graf van Senator Vandenberg. Te drie uur vertrekt men per auto uit Grand Rapids naar de plaats Holland in Michigan. Hier is een ontvangst in het stadhuis. In het park aan de overzijde van het stad huis zullen zich kinderen van Ne derlandse afkomst verzamelen. Te zes uur terugkeer naar Detroit. DONDERDAG, 17 April gaat het gezelschap des morgens per auto van Detroit naar Ann Arbor, de univer siteit van Michigan. Na het bezoek aan de universiteit vertrekt het ko ninklijk paar te een uu- des middags per vliegtuig van Willow Run Air- port naar Californië. Aankomst op het vliegveld van San Francisco te ongeveer negen uur des avonds. Het Witte Huis komt tijdig klaar Aan President Truman is Maandag medegedeeld, dat het Witte Huis, dat thans wordt verbouwd, op tijd gereed zal zijn voor de ontvangst van koningin Juliana en prins Benrhard. De president heeft bijna dagelijks de werkzaamheden geïnspecteerd en aangedrongen op spoed. Aan de ver bouwing zijn meer dan vijf millioen dollar besteed. £>e andetgany aan JUgites Vrouwen van het plaatsje Tignes in Zuid-Oost-Frankrijk keren huiswaarts na het bijwonen van de laatste II. Mis in het kerkje. Ze houden het gezicht verborgen om zich aan de belangstelling van journalisten en fotografen te onttrekken. Zoate bekend verzetten bewoners van Tignes zich tegen de ont ruiming van hun dorp, dat verzwolgen zal worden door het water, dat elec- triciteit moet opwekken. Sterke politiemacht De Franse veiligheidspolitie heeft gisteren geweld moeten gebruiken de sleutels machtig te worden van de kast in het gemeentehuis van Tignes, waar de archieven liggen opgestapeld van het kleine Alpen dorp, dat binnenkort moet verdwij nen onder het kunstmatige meer ach ter de nieuwste Franse stuwdam. Aan de inwoners is medegedeeld, dat zij nog twee weken hebben om hun huizen te ontruimen. Hierna zal dit zo nodig met geweld geschieden. Na het sluiten van de laatste sluis- deure zal het gehucht Chaudamm KONINGIN ALLEEN NAAR CANADA. Prins Bernihard zal de koningin niet begeleiden op haar officieuze bezoek aan Canada. De prins gaat na afloop van het bezoek aan de Westkust rechtstreeks naar New» York, waar hij een lezing zal houden. Later zal hij naar Canada vliegen om tezamen met de koningin de terugreis te aan vaarden. Op verzoek van de koningin zullen de televisie-uitzendingen van het be zoek tot het uiterste worden beperkt. Alleen de aankomst te Washington, de rede voor leden van de National Press Club en de toespraak in het Congres zullen per televisie worden uitgezonden. De koningin en de prins hebben Woensdag 9 April gereserveerd voor privé-bezoeken, o.a. aan prins Asch- win. Zij hopen dan ongestoord in New York te kunnen winkelen. Het programma voor de Westkust is nog niet gereed, maar het vorste lijk paar zal waarschijnlijk zowel in San Francisco als in Los Angeles twee dagen blijven. Londen overweegt zorgvuldig In het Britse Lagerhuis heeft mi nister Eden gisteren verzekerd, dat zijn regering de Russische nota over een spoedige viermogendhedencon- ferentie voor een Duits vredesver drag „in zeer zorgvuldige overwe ging heeft genomen." En in diplomatieke kringen ver nam Reuter, dat de Westelijke Drie de nota niet botweg van de hand zullen wijzen, maar Rusland een be wijs van zijn goede bedoelingen zul len vragen door de UNO-commissie, die de mogelijkheid van vrije ver kiezingen in geheel Duitsland moet onderzoeken, toegang tot de Oost zone te geven. In Bonn worden de kansen, dat, het bezoek der commissie iets tot een herstel der Duitse eenheid zal kun nen bijdragen, nihil geschat. De commissie heeft nog geen ant woord uit Oost-Duitsland ontvangen. ENQUETE IN OOST-DUITSLAND. De Sowjet-Russische bestuurscom missie in Oost-Duitsland heeft de lei ding van partijen en grote organisa ties in Oost-Duitsland opgewekt, een onderzoek op grote schaal in te stel len naar de mening van de bevolking over de politiek, die tot nog toe ten aanzien van Duitsland door de Sow jet-Russische bezettingsautoriteiten is gevoerd, en over de toestanden in Oost-Duitsland. Oost-Duitsland. Volgens welinge lichte kringen duidt dit verzoek op de mogelijkheid van wijzigingen in de politiek. De bestuurscommissie heeft verzocht om, oprechte en eer lijke critiek. binnen een week onder het water oppervlak zijn verdwenen en Tignes een week later. Bij het aanbreken van de dag kwam een sterke afdeling veilig heidspolitie, uitgerust met stalen hel men en gewapend met lichte ma chinegeweren, in tien legerauto's de met sneeuw bedekte bergweg op. De inwoners keken op het dorpsplein toe, toen de politie op het gemeente huis, de kerk, het postkantoor en andere strategische punten post vatte. Justin Raymodin, dc nieuwgekozen voorzitter van de gemeenteraad en de leider van de verzetsbeweging weigerde de sleutels af te staan^ tot de politie bevel kreeg ze hem met geweld te ontnemen. De archieven zijn overgebracht naar het nabijgele gen Brevières. Egyptische partijen onder toezicht De Egyptische minister van Bui tenlandse Zaken, Mortada el Mara- ghy Bey, heeft gisteren het hoofd van de politieke politic, Mohamed Imam Ibrahim', benoemd tot staats secretaris voor binnenlandse poli tieke zaken. Deze heeft het oppertoe zicht ontvangen over de activiteiten van alle politieke partijen in het be lang van de veiligheid van de staat. Een nazi-ministerie? Volgens de Beierse radio, die on der openbare controle staat, is het Westduitse ministerie van buiten landse zaken wat zijn leidende functionarissen betreft voor 85 uit voormalige Nazi's samengesteld. „Het ministerie van buitenlandse zaken is een bolwerk van voormalige trawan ten van het Derde Rijk", aldus een uitzending van een groep van mede werkers, die een eigen onderzoek hebben ingesteld. Het aantal Nazi's zou groter zijn dan in Hitiers tijd. Een parlementaire commissie stelt reeds een onderzoek in naar vroe gere beschuldigingen van soortge lijke aard. OOST DUITSE SCHOOL GESLOTEN Op bevel van het Ministerie van Volksopvoeding van Thüringen (Oost Duitsland werd de „Arnoldi-Ober- schule" voor jongens en meisjes in Gotha (Sovjet zone) gesloten. De re den dezer sluiting ligt in de weige ring der leerlingen toe te treden tot de communistische jeugdorganisatie F.D.J. JCavceCtje Eén ooggetuige is meer waard dan tien, die het van het horen zeg gen hebben. Erasmus.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1