mi laool LtfLEÏCHFW De Buitenlandse betrekkingen in Tweede Kamer De minister antwoordt: het ontslag is eervol wegens leeftijdsgrens 6. VERBERG KDREVAARGARAGE Koninklijke belangstelling voor bedrijfs-opleiding Auto in brand ZATERDAG 15 MAART 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Oorlogsverklaringen met of zonder parlement De Tweede Kamer heeft gister middag, na vier naturalisatie-ont werpen te hebben goedgekeurd, de algemene beraadslagingen over het wetsontwerp tot wijziging van de grondwetsbepalingen betreffende de buitenlandse betrekking voortgezet. De heer GORTZAK (CPN) noem de het ontiwerp een poging om de Grondwet van haar wezenlijke in houd te beroven. Het parlement mag zich niet laten vastleggen om zich in een niet gewilde oorlog te storten. De heer HOOGCARSPEL (CPN) verzette zich tegen geheimhouding van geheime overeenkomsten en hij meende dat het zover kan komen, dat men bij verdrag van de Grond wet gaat afwijken. De heer ROMME (KVP) zeide, dat de bepaling, dat in het belang van de ontwikkeling der internationale rechtsorde in een overeenkomst kan worden afgeweken van bepalingen der Grondwet, allesbehalve acade misch is te achten. Naar zijn oordeel moet aan de rechter het toetsings- recht ten aanzien van de latere wet en de daarvoor gemaakte overeen komst worden gegeven. De interna tionale rechtszekerheid zal beter worden gediend door rechterlijke toetsing mogelijk te maken. Minister BEEL, betogend dat in ternationale samenwerking noodza kelijk is, zeide dat de taken van re gering en parlement beiderzijds be grensd moeten blijven. De tegen woordige generatie heeft tot plicht zich in te zetten voor een nieuwe internationale rechtsorde, gebaseerd op onderling vertrouwen. De nieuwe rechtsorde vraagt of fers welke ook de Grondwet raken. Namens de Regering verklaart spr. uitdrukkelijk dat het de bedoeling is het parlement ook te raadplegen over een oorlogsverklaring als deze een zuiver declaratoir karakter draagt. Het is geenszins de bedoeling het parlement uit te schakelen. De Re gering heeft geen bezwaar tegen de amendementen van de heren Burger en Bruins Slot. Het vraagstuk van het toetsings- redht besprekend, zegt spreker, dat dc Reregering het niet juist acht de strijd om 'het toetsingsrecht in voor de rechter gunstige zin te beslech- teri. Zij acht het niet gewenst het toetsingsrecht en de toetsingsplicht voor de rechter vast te leggen. Zy ontraadt ernsig het desbetreffende amendement van de heer Serrarens. Minister STIKKER zei nog, dat het bij onderhandelingen wel eens Uitvoer daalde in Februari sterk Volgens de voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de waarde van de invoer in Februari 725 millioen (v.m, 800 millioen), terwijl voor een waarde van f 643 millioen (v.m. 746 millioen) werd uitgevoerd. De verhouding van de in- en uit voer van Februari is t.o.v. de vorige maand niet gunstiger geworden. Wel beweegt het dekkingspercentage (89 pet.) rich nog op een hoog niveau, maar een vergelijking met de over eenkomstige periode in 1951 laat zien dat het verschil tussen beide per centages, welke juist in de laatste maanden zo opmerkelijk groot was, aan het verminderen is. De handels- omzet (dat is de invoer plus de uit voer) daalde in deze maand met 178 millioen vergeleken met de vo rige maand. Te weten de invoer met 75 en de uitvoer met 103 mil lioen. Het invoersaldo bedroeg se dert het begin van het jaar 136 millioen (Jan.Febr. 1951 f 467 millioen). De daling van de invoerwaarde in Februari moet in hoofdzaak worden toegeschreven aan een verminderde invoer van oliehoudende zaden (ƒ34 millioen), ertsen, slakken, a'sen 20 millioen) en hout en houtwa ren 26 millioen). De invoer van katoen, katoenen weefsels en garens onderging daarentegen een belang rijke stijging 16 millioen). Dc afneming van de uitvoer is nder meer het gevolg van een da ling van de uitvoer van minerale brandstoffen (f 20 millioen), kar ton en papier (ƒ6 millioen), katoen, katoenen weefsels en garens (ƒ7 millioen), tin en werken daarvan 11 millioen) en electrische ma chines en toestellen 8 millioen). gemakkelijk kan zijn zich te verber gen achter de opnie van het par lement, maar het komt meer op de werkelijkheid aan. Spreker bestreed de stelling van de heer Weiter, dat Nederland geen rol zou hebben te spelen. Margarine niet duurder De margarinefabrikanten dringen aan op een verhoging van de klein handelsprijs voor margarine. De re gering zal evenwel waken tegen een verhoging die niet juist is. Dit antwoordde minister Mansholt gisteren op de door de heèr Gortzak (CPN) in de Tweede Kamer gestel de vragen en de minister voegde er aan toe geen aanleiding te zien om bijzondere maatregelen te nemen. Ontslag Haagse Hoofdcommissaris Geen schaamrood op de kaken Op vragen van het Tweede Kamer lid Burger (Arb.) in verband met het ontslag van de hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhagc heeft de Minister van Binnenlandse Za ken, mede namens de Minister van Justitie schriftelijk het volgende ge antwoord: De organisatie van en het gezag over een omvangrijk politiekorps in een gemeente als 's Gravenhage stellen in het bijzonder in het huidig tijdsgewricht zeer zware eisen aan de hoogste leiding. Ter zake inge wonnen en verkregen ambtsberich ten brachten de ambtsvoorganger van de Minister van Binnenlandse Zaken alsmede de Minister van Jus titie tot het inzicht dat de hoofd commissaris van politie in deze ge meente, d:e de voor dit ambt gel dende leeftijd voor vervroegde pen sionnering had bereikt, niet meer voldoende was opgewassen tegen ztfn taak en mitsdien waar handha ving van de bestaande situatie niet verantwoord mocht heten, voor eer vol ontslag diende te worden voor gedragen. In overeenstemming met de ook in andere gevallen ge volgde gedragslijn is mitsdien aan deze hoofdambtenaar eervol ontslag met dankbetuiging verleend. Tegen het hem verleend ontslag heeft be trokkene beroep aangetekend bij het ambtenarengerecht. Het is juist, dat de hoofdcommis saris van politie te Amsterdam bij het afscheid van de Haagse hoofd commissaris heeft gesproken over een gemeenschappelijk adres van de commissarissen van politie aan de beide ministers. Hierin werd uit gaande van de door de Haagse hoofdcommissaris tijdens een verga dering van (hoofd)commissarissen van politie gedane mededelingen en geheel afgezien van het ontslag als zodanig uiting gegeven aan de be zorgdheid over de wijze, waarop het ontslag kenbaar werd gemaakt, aan gezien het voornemen daartoe niet aan betrokkene zou zijn mededeeld. De ministers merken naar aanlei ding hiervan op, dat op verzoek van de ambtsvoorganger van de Minis- GEMEENTE DEN HAAG WIL RIJNLAND DUINEN AANKOPEN Na het gereedkomen van het Lek- duinplan zullen een groot aantal Gezin van 9 personen op straat gezet Nieuwe betrekking bete kende verlies van woning De heer Stroop, tot voor enige maanden filiaalhouder van een sla gerij te Amsterdam, verkeert mo menteel in benarde omstandigheden, daar hij gistermiddag bij gerechtelijk vonnis met zijn gezin en zijn huis raad op straat is gezet. Het vorig jaar vernam de heer Stroop, dat de slagerij verkocht zou worden en ten gevolge hiervan keek hij uit naar een andere betrekking. Deze vond hij, maar nu raakte hij de achter de winkel gelegen woon ruimte kwijt, daar deze voor de nieuwe beheerder van de slagerij bestemd was. De heer Stroop liet zich inschrijven voor een nieuwe wo ning en wachtte met zijn gezin van 9 personen de komende dingen af. Vlugger dan de woningcommissie schijnt te kunnen werken, werkt de rechtelijke macht en de familie Stroop is momenteel bij de diverse ter van Justitie bij brief dd. 29 Oc tober 1951 aan de burgemeester van 's Gravenhage is verzocht de hoofd commissaris mede te delen, dat zij op laatstgenoemde dag hem voor reohtelyke macht en eervol ontslag per 1 Februari 1952, ftrooP momenteel t wegens het bereikt hebben van de pensioengerechtigde leeftijd, bij H.M. de Koningin hadden voorgedragen. Deze mededeling is op 31 October 1951 gedaan. Voorts heeft de hoofdcommissaris van politie te Amsterdam gezegd, dat de wijze, waarop de Haagse hoofdcommissaris de slag incasseer de, het schaamrood moest brengen op de kaken van hem, die het ont slag op deze wijze moest aanzegden. Het huisvestingsbureau te Amster dam heeft echter oog voor de moei lijkheden en zal pogen het gezin zo spoedig mogelijk aan nieuiwe woon ruimte te helpen. KINDERBIJSLAG KLEINE ZELFSTANDIGEN. Op het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid is een hoofdcommissaris van politie i wetsontwerp in voorbere'ding te Amsterdam is, wellicht gedreven het verlenen van kinderbijslag aan door kameraadschappelijke gevoe- kleine zelfstandigen. Het ontwerp lens, in dezen te ver gegaan. De I zal om advies gezonden worden aan ministers betreuren deze uitlating I de Soc. Ec. Raad. Dit deelt minister èn naar de vorm alsook naar de in- mr. A. M. Joekes de Eerste Kamer houd. 1 mede. Geruisloos en comfortabel De auto die niet vermoeit OFF. DEALER Korevaarstr. 43 - Leiden - Telef. 23730 Dezer dagen hebben H. M. de Ko ningin en Z. K. H. de Prins der Ne derlanden op paleis Soestdijk een aantal deskundigen op het gebied van de opleiding in de industrie ont vangen, teneinde met hen van ge dachten te wisselen over het onder werp: dc vorming en ontwikkeling van de arbeidende mens. De genodigden waren de dames M. J. A. G. Berden, H. W. Hoeneveld, E. M. Lommen en M. de Poorter als mede de heren J. L. G. Faber, G. C. M. Hardebroek, jhr. mr W. C. S. La- man Trip, dr A. L. van Schelven, dr A. J. Th. Stakenburg, P. de Vries, dr W. P. J. Willems en J. Willemse. duinpannen tussen Schevenin^en en' WAtBiiuu vuuk Wassenaar OPNEMING SANATORIUM GEEN BEZWAAR. Wassenaar met voortrein? gd rivier water worden bevloeid. Zowel uit hydrologisch oo"?ount als uit een toS>°°r - volgens het oonieel geschieden in een zone evenwijdig Beperking van de bouw van sana ria voor t.b.c. is volgens het oordee! van de geneeskundig hoofdinspecteur met de kust en met een ntfddellijnJïïf de yo^gMondheid verantwoord, op ca 800 meter van de kustlijn. I Dlt oordeel; waartoe de geschiedenis, Het is hiervoor nodig dat de ge-ce toestand van het ogenblik en de meente de vrije beschikking krijgt1 vooruitzichten hebben geleid wordt over 223 ha van Rijnlands vrije dui- j gedeeld door gezaghebbende sanato- nen, thans in eigendom van de staat. rium- en consultatiebureau-artsen. Met de houtvesterij Haarlem is Aldus wordt medegedeeld in de me- overeenstemming bereikt over hetmorie van antwoord aan de Eerste verkrygen van dit terrein in erf-1 Kamer betreffende het departement T- nacht tegen een jaarlijkse canon van van Sociale Zaken en Volksgezond- Liefdezusters van St. Carolus Bor- 19 9AA t->„a t /%/v it nr. 1 rnfflPlK nnrtpr rlc HnffPri 4a TV/Taoe- Zij allen zijn hetzij in het be drijfsleven belast met de directe zorg voor de vakopleiding, hetzij ge ïnteresseerd in de cursussen voor vrouwelijke arbeidskrachten, zoals deze door Mater Amabili-sci:olen of zonnebloemcentra georganiseerd worden, terwijl enigen van hen uit hoofde van hun functie bij het nij verheidsonderwijs of de inspectie van dc arbeid tegenwoordig waren. Nadat in twee korte inleidingen het onderwerp centraal gesteld was, volgde een vruchtbare en levendige discussie, waaraan de Koningin en de Prins deelnamen. Allerlei pun ten, die met het vraagstuk in kwes tie nauw verband houden, werden aangeroerd. De vraag van de onder neming naar vakbekwame en zich van verantwoordelijkheid bewuste arbeiders en arbeidsters enerzijds en de behoefte van de jeugdige werk nemers aan opleiding en vorming tot vakman en tot maatschappelijk toe gerust mens anderzijds, werd van verschillende zijden belicht, waarbij vooral nadruk werd gelegd op de persoonlijkheidsontwikkeling. ZUSTER CUNERA f Gistermiddag is in het klooster van 1 Dat een aantal patiënten korte tijd 13.300. Dat is"/ 60 oer ha, 20heid. meer dan voor de in 1924 en 1926 in I betaald' °ntVang8n duinen würdt op opneming in een sanatorium mo~e- On deze 223 ha zullen paden en wach'en- wordt niet als een over- 1 wegend bezwaar aangemerkt. In sa- beplantingen voor recreatieve doel einden worden aangebracht. Volgens na.oria worden thans I i t.b.c-pa- romeus, onder de Bogen te Maas tricht, overleden zustei Cunera, ge boren jonkvrouwe Lopes Suasso, op de leeftijd van bijna 93 jaar. Zuster Cunera is hoofd van de ope ratie-afdeling aan verschillende zie kenhuizén van ons land geweest. Zij de ontworpen acti^ zal de staat ook tiëntcn verpleegd, terwijl het aantal - op het aangrenzende terrein geen thuis verpleegde patiënten in 1950 wa? ruim 30 jaar hoofd van de ope- handelinfen mogen verrichten welke 11*000 bedroeg. ratie-afdeling in het Onze Lieve de waterwinning van Den Haag in Op de wachtlijst voor long-t.b.c. Vrouwe Gasthuis te Amsterdam, "evaar kunnen brengen. B en W stonden op 1 Januari jl. 534 mannen, I Belangrijke verbeteringen aan tal hebben de gemeenteraad verzocht 260 vrouwen, 20£ kinderen. Slechts rijke medische instrumenten staan op hen te machtigen deze overeenkomst een zeer beperkt aantal sanatoria had haar naam welke verbeteringen overal met het Rijk aan te gaan. een wachtlijst van betekenis. j in den lande werd er toegepast. Inzittenden omgekon ei De twee inzittenden van een per sonenauto zijn gisteravond levend verbrand toen hun wagen, na op een langs de weg geparkeerd staande oplegger te zijn gereden, in brand vloog. De botsing was zo hevig, dat beide inzittenden uit de auto wer den geslingerd, waarna hun kleren in brand geraakten. Toen hulp ter plaatse aankwam, bleken zy reeds te zijn overleden. Het ongeluk geschiedde op de rijksweg tussen Den Oever en Wie- ringerwerf. De personenauto kwam uit de richting Afsluitdijk. De langs de weg staande oplegger was bela den met vaten teer. De oplegger was niet verlicht. De omgekomenen zijn de Amster dammers de 38-jarige Paul Visser, directeur van de N.V. v/h J. du Buy en Zn. en de 50-jarige vertegen woordiger van deze fabriek A. N. J. Hees. Beiden waren gehuwd. TELEFOONVERKEER DEN HAAG (STAD)—AMSTERDAM (STAD). Op 17 Maart a.s. te 9 uur zal het telefoonverkeer tussen Den Haag (stad) en Amsterdam (stad) geheel automatisch worden afgewikkeld. Gelijktijdig wordt een nieuw net nummer voor Amsterdam ingevoerd nl. 020. Het netnummer 02900 komt dan te vervallen. Voor hen die uit Den Haag met Amsterdam wensen te spreken en het nieuwe netnummer niet (meer) kennen en het oude net nummer blijven kiezen zal een tele foniste-stem aan de wijririne he*-in n""1»!: Kiest voor Amsterdam 020". Het bovenstaande geldt alleen v-n Faa" uit met Amsterdam. Een Wassenaarse geabonneerde kiest als voorheen G29O0 in ziin woonplaats en van zijn kantoor in Den Haag 020 voor een gesprek met Amster dam (stad). De melksanering in Haarlem gaat voorlopig nog niet door. Het bestuur van het Bedrijfschap voor Zuivel heeft in zijn V/oensdag gehouden ver gadering voor de tweede maal beslo ten een beslissing over de sanering aan te houden. Hij deed dit op grond van de diepgaande meningsverschil len, die over deze zaak in Haarlem bestaan. Het bestuur van het B.Z. zal nu Maandag 17 Maart te Haarlem een hearing" houden om zich ten aan- zrin van de gerezen meningsverschil len te oriënteren. Tijdens deze „hea ring" zullen o.a. de saneerders, de anti-saneerders, het college van B. en W. en vertegenwoordigsters van de Haarlemse huisvrouwen hun stand punt ten opzichte van een eventuele sanering kunnen uiteenzetten. Een ijzervretende struisvoqel In het vogel- en dierenpark „Ani- mali" te Eindhoven is een prachtige struisvogel dood gegaan. Bij het onderzoek naar de doods oorzaak bleek dat de vogel een enor me verzameling oud roest in zijn maag had meegestorst. Circa een kilo verroeste spijkers werd er uit gehaald, voorts een aan tal zware bouten met moeren, een paar kapstokhaken stukken ijzer- draad en lasdraad; daarnaast nog een vierde deel van een tegel Een stuk ijzerdraad was ongeveer 5 centimeter door de maagwand ge drongen en had een ontsteking ver oorzaakt, welke het dier tenslotte het leven heeft gekost. Hardhandige tandarts De politierechter te Arnhem beeft Vrijdag de Arnhemse tandarts T. v. d. L. tot tien vulden boete veroor deeld. omdat Fij een vierjarig kind een klap op de kaak had gegeven. Het kind moest een kies laten trekken, maar het hield de hand voor de mond en weigerde die open te doen. Welbewust en overwogen had de tandarts het kind toen on verwachts een klap gegeven, die volgens zijn assistente flink was aangekomen, in de hoop, dat het in zijn verbouwereerdheid de mond zou opendoen. Deze methode pas ik vaak toe, zei de tandarts, maar de ouders namen geen genoegen met de tucht ging, die d^> kaak behoor lijk had doen opzwellen. Zy dien den een aanklacht in. U hebt nog geen tuchtigingsrecht, Zondagmorgen DE KONING EN DE MUS |7 R zijn nieuwe overburen gekomen. Nu hebben we in de vele jaren dat we in dezelfde laan irj de zelfde stad wonen al zoveel zij-buren, bo- ven-buren en over-buren gekregen, dat de belangstelling voor verwisse lingen in de ons om-ringende burger lijke stand steeds minder is geworden. De een vertrekt naar Goeree-Over- flakkee, een ander vertrekt naar „be tere gewesten". Er komen iedere keer weer anderen voor in de plaats. Maar van de overburen, welke ons nu op 't dak gestuurd zijn, hebben we van meet af .kan bizonder veel plezier be leefd. Het is misschien wat gevaarlijk het zo open en bloot in de krant te zetten: zij hebben hun nieuwe „ho me" clandestien betrokken, zonder de huisvestings-commissie te raadple gen. Zij beroepen zich daarbij op psalm 84, vers 4. Eerst is de meneer het huis wezen bekijken. Toen is mevrouw het schoon wezen maken. En nu is het zo ver, dat een van beiden of beiden voor de huis-ingang uiterst verge noegd zitten te kijken, tevreden en voldaan dat zij „onder de pannen" zijn. Het gehele huis bestaat uit een spleet onder de pannen en het psalm vers, waar de nieuwe bewoners zich op beroepen is het communie-gebed uit de Mis van morgen: „Ook de mus vindt een woning. De zwaluw een nest, waar zy haar jongen kan leg gen" waarna de psalmist in de vol gende regels onverwacht overspringt naar de „altaren van de Heer der heerscharen" en zalig prijst degenen die in het huis des Heren wonen. Deze overspringerij van een mus naar een mens wordt in de H. Schrift meermalen gepleegd. Daar steekt dus iets achter! „Mijn ziel is als een mus aan de strik ontsnapt" zucht koning David in een andere psalm op. Aan deze strikken-zetterij voor argeloze dieren wordt trouwens ook in de In- troitus of het Ingangsgebed van de ML van morgen herinnerd: „Mijn ogen zijn altyd gericht op de Heer, want Hij ontrukt mijn voeten aan de valstrik". En elders in de Schriftuur: „Ik klaag als een mus, die eenzaam op het dak zit". Bovendien kan ieder een weten, dat Christus enige malen de zorg van de Voorzienigheid voor de mensen beklemtoond heeft met te wijzen op Haar zorg voor de mussen: Niet één is in vergetelheid bij God en als er een mus van het dak valt, weet de Vader er alles van. Misschien dat daarop het volksge zegde is afgestemd: „Als de hemel valt, zijn alle mussen dood!" Zulke vergelijkingen van een mus en een mens zijn niet strelend voor ons gevoel van eigenwaarde. Wij vermoeden, dat het daar juist om te doen is. Een mens, die zich wat verbeeldt te zyn tegenover God, die van zichzel- ven iets goeds denkt en op z'n tijd zal iedereen dat gevoel over zich krij gen! beloopt de gerede kans, dat hem aan zijn verstand wordt ge bracht, maar een meer of minder groot mispunt te zijn. Het is veel veiliger, zich niet zo'n „sterke man" te achten, als waarvan het evangelie vara morgen spreekt. Het is heel wat veiliger een mus te zijn, die zijn nest bouwt in een hol letje van het Huis des Heren en doorlopend Hem naar de ogen te zien. Het wordt'uit en te na in de Vasten voorgehouden* God houdt niet van die sterke mannen (of vrouwen) en is er op uit „hun trotse blikken" neer te slaan, of, wat nog veel erger is, Hij laat ze links liggen. Koning David was een sterk man, een geëerd koning, een gevierd veld heer, maar hij kwam in zijn trots ten val. Er is niemand, die koning David daar lelijk op aan kijkt, want de ko ning heeft zich voor God vernederd in zak en as. Pas toen hij zich verne derd had en zich beschouwde als een mus, die aan de strik is ontsnapt, steeg hij in de achting der mensen tot waarlijk koninklijke hoogte. Koning David en een mus. Wan neer we het echtpaar aan de over kant zo vergenoegd op het dak zien zitten, wanneer we de mussen bezig zien van 's morgens vroeg tot zons ondergang welk een kosteloos ple zier bereiden zij ons! kan ieder mens daaruit op velerlei manier le ring trekken. Tenzij men zich groter waant dan koning David. MARIUS. zei de officier. Hoeveel volwassenen zijn er niet, die bang voor een tand arts zijn; ik kan mij best voorstel len, dat het kind in doodsnood zat. WIE WORDT DOOR CHARLES GARVICE 48 „Lief kind, "zei hy hy was een oude man, die zelf dochters had „kun je een groot verdriet dragen? Alles is voorby, kind; je vader is ge storven." Ze gaf geen geluid, maar zat hem met onnatuurlijk grote ogen aan te staren. „Dood!" bracht ze eindelijk uit. „Ja," zei hij. Toen voegde hij er rustig aan toe: „Je hoeft niet bang te zijn. Het is niet het ergste ik bedoel „Het ergste? Wat wilt u daarmee zeggen „Niets niets. Ik bedoel het was een hartverlamming. Ik heb uw vader maanden geleden gewaar schuwd, dat elke plotselinge op- v inding gevaarlijk kon zijn. Die plot selinge opwinding is blijkbaar geko men en en ik blijk gelijk te hebben." „Wat moet ik beginnen," kreunde e. „Ga naar je kamer, kindlief," zei hij vriendelijk. „Ik heb om mevrouw Turner getelefoneerd. Ze is een goe de bekende van jullie, nietwaar? Is er nog iemand anders het een of ander familielid?" „Neen, er is niemand anders," zei ze. „Niemand op de wijde wereld. Wat moet ik beginnen?" De dokter liet haar wijselijk een paar minuten alleen om wat tot be daren te komen. Toen hij terug kwam was ze rustiger dan ooit en hij zag, dat ze geschreid had. Een ogenblik later werd behoed zaam de deur op een kier geopend en de heer Boxall trad schuchter binnen. „Wenst u mij misschien te spre ken?" vroeg hij, zenuwachtig en aar zelend. „Wilt u me misschien zeggen wie u bent, mijnheer Boxall?" vroeg Mav eenvoudig. „Ik ben uw vaders vertrouwde klerk, juffrouw Dalton. Ik meende, dat u dat wist." „Neen. Neen, vader sprak nooit met my over zaken. Maar wanneer u zulk een vertrouwd vriend van mijn vader was, wilt u me misschien toe staan, u om raad te vragen. Wat zal ik beginnen? Ik ik weet niet, wat er allemaal gedaan moet worden; 't is zo onverwacht en en zo vrese lijk." „Ja," zei hy hoofdschuddend. „Ik vrees, dat er op het ogenblik niet veel te doen valt. Ik heb getelegra feerd om mijnheer Blake; het was al afgesproken dat mijnheer Dalton's advocaat morgenochtend hier zou kcrr.'sn." „Al afgesproken?" vroeg May, niet begrijpend. „Ja dat wil zeggen er waren gewichtige zaken te behandelen." „Mijnheer Boxall," zei ze, „ik kan de gedachte maar niet van me afzet ten. dat mijn vader in ernstige moei lijkheden verkeerde. Ik heb hem nog nooit zo gezien als hij er vanavond uitzag. En vanmorgen ging hij nog even opgeruimd weg als altijd. Was hem iets dat hem hinderde?" „Ja, er waren enige moeilijkheden, juffrouw Dalton," zei hij, na een ogenblik aarzelen; „grote zakenlui hebben altijd heel wat zorgen aan hun hoofd." „Het waren geen gewone zakelijke beslommeringen," zei May treurig. „Ik zie het trouwens ook aan u. Mijnheer Boxall, u moet niet aarze len, me alles te vertellen; u moet niet menen, dat ik het niet zou kun nen dragen. Wilt u me de waarheid zeggen de eenvoudige, volledige waarheid? Ik zal heel kalm zijn." „Juffrouw Dalton," zei hij, „er wa ren moeilijkheden zeer ernstige moeilijkheden. Ik ben bang dat het nergens toedient, het voor u ver borgen te horden. Als ik het u niet vertelde zoudt u het gauw genoeg van andere zijde horen. Juffrouw Dalton, wij uw vader, bedoel ik heeft zware verliezen geleden zeer zware verliezen." „Verliezen?" vroeg May. „Maar mijn vader was een rijk man." „Ja, hy was een zeer rijk man. Maar de laatste tijd liepen de dingen niet zoals men verwachtte, en van daag gisteren," hij wierp een Mik op het raam, waar de eerste flauwe morgenschemering zichtbaar werd, gisteren was er een plotse ling daling aan de beurs een vol strekt onverwachte inzinking, die niémand van ons had kunnen voor- zTen. Maar 't was of ik er een voor gevoel van had gehad, en ik heb mijnheer Dalton al weken lang ten sterkste geadviseerd, te verkopen. Doch hy was een man, die steeds op zijn eigen oordeel vertrouwde, en hij dacht dat ik spoken zag." „Had hij uw raad maar opgevolgd, mijnheer Boxall!" zei ze met een zucht. „Maar zou hij zich dat ver lies dan zó aangetrokken hebben, dat hij De heer Boxall keek haar aan. Het was nog veel moeilijker dan hij gedacht had, haar de waarheid, de bijtere waarheid, zo onomwonden te moeten meedelen. „Een maand of zes geleden zou het niet zo onherstelbaar geweest! zijn." ging hij voort, „hoewel het! ten allen tijde erg genoeg zou zijn! S Maar maar uw vader was de laat-| ste tijd tamelijk roekeloos ofj eigenlijk niet zozeer roekeloos, maar te zeer belust 00 nieuwe winsten. Ik heb het eigenlijk nooit goed kunnen j begrijpen. Hij was toch werkelijk j rijk genoeg, maar toch scheen hij nog niet tevreden te zijn; en op een goede dag, juffrouw Dalton, zeihij tegen me: „Ik moet de rijkste man I in het graafschap worden, Boxall!" En dat zou hij ook geweest zijn, juf- j frouw, als alles naar wens was ge- gaan de rijkste man in het graaf schap!" I „En nu?" vroeg May mat I „En nu is hij gestorven als de armste'" stiet mijnheer Boxall uit, blii dat 't ergste eindelijk gezegd was. En zo was het ook. De millionair was in één ogenblik van de hoogte getuimeld die hij zo moeizaam be reikt had; en hy lag nu boven in de weelderige, overladen slaapkamer, terwijl er nauwelijks genoeg was om hem te begraven. „Bedoelt u," vroeg May eindelijk, „dat mijn vader geruineerd was?" „Ik ben heel bang, dat 't zo is, juf frouw Dalton," antwoordde hij, en ziin stem trilde. „Het zou nutteloos zyn, u te misleiden. Toen ik hier heen kwam, had ik nog de hoop, dat zijn bezitting hier en misschien nog een flinke som, od u of uw zuster zou zijn vastgezet; maar maar dat is niet het geval. Het was een on verklaarbare nalatigheid van zijn kant. Werkelijk onbegrijpelijk, voor zo'n goed zakenman als hii was. Maar er is n'ets vastgezet.... U u zult 't me ten goed houden, juffrouw, wat ik u nu vraag, doe ik met alle respect. Ik ben veertig jaar lang bij uw vader in dienst geweest, van kleine joneen af!" De eerliike ogen vulden zich met tranen. „Is het waar, wat hij zei vlak vóór hii de kamer verliet bent u verloofd met Sir Heron Letchford? Ik weet wel. dat ik er niet aan behoor te twijfelen, maar hij leek me totaal in de war. Was het zo? Ik hoop „Het is waar," zei May. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1952 | | pagina 8