De droom van reizen door de wereldruimte Een kunstmatige satelliet is mogelijk Ruimtevaart niet onbereikbaar maan. tabale ZATERDAG 15 MAART 1952DE LE1DSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Stel dat U de hoeveelheid brandstof, die 443 tankschepen, elk van 12.000 ton, vervoeren, tezamen brengt, dan hebt U voldoende energie verzameld om met 50 man en 149 ton aan voorraden op de planeet Mars te landen, pat is tien maal zoveel brandstof als voor de Berlijnse luchtbrug nodig was. „Waarom zou dat niet mogelijk zijn", betoogt dr. Wernher von Braun, de uitvinder van de Duitse V 2. „De luchtbrug was immers slechts het gevolg van een klein misverstand tussen diplomaten Het was slechts in theo rie, dat de geleerde sprak. De hitte, die bij ontbranding zou ontslaan is te groot: de straalpijpen van raketten smelten reeds bij het gebruik van che mische brandstof. Dus Mars is voorlopig taboe, maar en dat mag in het jaar 1952 heus niet meer naar het rijk der fabelen worden verwezen het inrichten van een kuns.matige satelliet op 500 km. afstand van de a arde, door de insiders ruimtestatior geheten, ligt thans wel binnen de grenzen van de mogelijkheden. REEDS IN ZEER VROEGE TIJDEN De gedachten over ruimtevaart zijn allerminst nieuw. De Grieken schreven reeds over reizen, gemaakt in die mysterieuze en romantische wereld Vijftienhonderd jaar later toen de telescoop was uitgevonden en men geen geloof meer hechtte aan de eeuwenoude stelregel, dat de aarde het centrum van het heelal was, wierpen de geleerden zich op de problemen van het universum. Zeer merkwaardig schreef de En gelse Bishop Godwin in 1640 een boek over een reis naar de maan, waarin hij tot de conclusie kwam, dat men daar aangekomen minder gewicht schijnt te hebben en met weinig moeite enorme sprongen kan maken. Dat was vijftig jaar voordat Newton de wet van de zwaartekracht ontdekte. Reizen naar de maan kwamen sindsdien steeds meer in trek. Aan Cyrano de Bergarac komt de eer toe, dat hij reeds in 1656 op de idee van reizen per raket kwam, al had hij geen verdere gedachten over het hóe en het wat. Met het voortschrij den van de wetenschap raakten rei zen in het heelal echter in discrediet. De ballonvaarten leerden, dat een mens niet ongestraft op grote hoog ten kan leven en de planeten bleken verder weg dan ooit. Dat was echter slechts voorlopig, want Jules Ver ne's Reis naar de maan betekende een belangrijke stap vooruit omdat zyn fantasie gebaseerd was op de wetenschappelijke principes. Hij en zijn tijdgenoten hielden zich in op merkelijke mate bezig met de ophef fing van het probleem, dat de zwaar tekracht oplevert. DE V 2 VOORLOPER VAN HET RUIMTESCHIP. Toen tegen het einde van de oor log 19401945 op enkele plaatsen in Nederland me't enorm geraas het Duitse vergeldingswapen V 2, een blinkend sigaarvormig voorwerp, met angstwekkende snelheid de aar de verliet en op de hoogte gekomen, meer horizontaal in de richting van Londen koerste, wisten de verschrik te bewoners niet, dat zij een voor werp aanschouwden, dat met enige mate van recht „een bijna verwezen lijkte eeuwenoude droom" mag wor den genoemd. Bijna verwezenlijkt, want met de V 2 is het de mens nog niet gegeven de eindeloze ruimte van het heelal te doorkruisen. Krachti ger brandstoffen en hardere meta len zullen nodig zijn om de moderne theorieën te bevestigen en dus de ruimtevlucht mogelijk te maken. Sindsdien is de wetenschap ech ter reeds weer een eind gevorderd. In de zes jaar, die sedert het einde van de oorlog verliepen, zonden on derzoekers in de Amerikaanse staat New Mexico op de proefterreinen bij Las Vegas talloze raketten, voor zien van velerlei apparaturen naar hoger sferen. De Engelsen, die het tot voor kort alleen bij de theorie hielden, zijn inmiddels eveneens tot proefnemingen overgegaan. Daartoe zijn bij Woomera in Australië ter reinen in gereedheid gebracht. Zoals gezegd is, de maan is nog even onbereikbaar, als in de tijd van de fantaserende Grieken al is het de moderne mens gegeven indrukken op te doen door middel van films. De rolprent Destination Moon bijv. was filmisch gezien uiterst geraffi neerd van trucage, doch niet alles wat getoond werd was bij-de-neus- nemerij. Voor de producer aan het werk ging maakte hij een studie van de ruimtevaart en de middelen, waarmede deze eventueel zal worden bedreven en zodoende kwam een wetenschappelijk verantwoord pro duct tot stand. AANVANG SSNELHEID HET GROTE PROBLEEM. Het belangrijkste probleem, dat bij de ruimtevaart speelt, is dat van de beginsnelheid van het vaartuig. Teneinde lange-afstandsvluchten mo gelijk te maken moet de invloed van de zwaartekracht zo spoedig moge lijk worden geëlimineerd. Berekend is dat voor een retour- reis naar de maan een hoeveelheid energie nodig is, voldoende om een snelheid van 20 km per "seconde te bereiken, een getal dat zelfs nog niet kan worden vergeleken mét de snel heden, die thans bereikt worden Met de V 2 werd destijds een aan- vangssnelheid van nog geen 2 k.m. per seconde verkregen. Geleidelijk werd deze opgevoerd tot 2,4 km per sec. Gaandeweg worden echter be tere resultaten geboekt en het ogen blik, waarop raketten met een vaart van 3 km per seconde het aardopper vlak zullen verlaten, hoopt men in de naaste toekomst te bereiken. Waarom op de beginsnelheid het accent ligt, is eenvoudig te verkla ren. Wanneer een kogel schuin om hoog wordt afgevuurd beschrijft de ze een kromme baan en valt op enige afstand weer op de aarde. Een ko"el, die door middel van een sterkere la ding wordt afgevuurd en die dus e-n grotere beginsnelheid bezit, heeft een minder kromme baan en komt op grotere afstand neer. Indien men een zo grote aanvangs- snelheid kan verkrijgen, dat de baan van de kogel minder gekromd is dan de oppervlakte van de aarde, zal het In de Nieuwe Rotterdamschjf Courant verscheen een belangd wekkend artikel over ruimte vaart de nieuwste weten schappelijke hobby. Zowel het artikel als de illustraties werden met grote welwillendheid ter publicering in ons blad door de N.R.C. afgestaan. projectiel in voortdurende val-toe- stand een ellipsbaan om de aarde blijven beschrijven en dus tot hemel lichaam gepromoveerd zijn. DE BOUW VAN EEN RUIMTE STATION. Op het tweede internationale con gres voor ruimtevaart, dat vorig jaar te Londen werd gehouden, heeft men zich bezig gehouden met de bouw van een ruimtestation op 570 km van de aarde, een punt van bevoorrading van ruimteschepen, die de sprong naar andere hemellichaam dienen te maken. Met een vaartuig op die hoogte startend is het probleem van de overwinning van de aantrekkings kracht der aarde immers zo goed als verdwenen en kan met veel minder energie een veel grotere snelheid worden bereikt dan in de luchtlagen rond de aarde mogelijk is. De kosten, verbonden aan de bouw zijn echter enorm Het is nl. onmogelijk een ra ket te constru-ren, die in zijn geheel met een redelijke hoeveelheid nut tige last de gewenste hoogte kan be reiken. Men stelt zich dan ook voor met een drie-traps-toestel, d.w.z. een grote raket, die op bepaalde hoogte gekomen een andere lancert, waarna, op weer grotere afstand van de aarde, de tweede een derde af schiet, gebruik te maken. De klam ste raket zal een snelheid van 8 2 km per seconde krijgen, hetgeen een belangrijke vermeerdering van de snelheid betekent indien men weet, dat het grote toastel een aanvangs- snelheid van 2,4 km per seconde had. De omvang van de onderneming mo ge echter blijken uit het feit dat het grote toestel 300 ton veegt en de nuttige last voor de bouw van het ruimtestation slechts 1 ton bedraagt. Dat de vervoerskosten van deze en kele ton op 100 000 gulden komen, spreekt voor het geringe rendement. De hoeveelheid materialen, beno digd voor de bouw, zal echter een belangrijk veelvoud van 1 ton moe ten zijn. zodat dus verscheidene 300 tons toestellen zullen moeten wor den gestart. Men stelt zich voor, dat de onderdelen van 't station na el-r kaar én dicht bijeen in dezelfde baan door radar om de aarde worden ge stuurd. Enkele toestellen, voorzien van televisie en radar zouden de di verse onderdelen dienen op te zoe ken en bij elkaar te brengen. Ten slotte zouden mensen, gekleed in „ruimtepakken", de onderdelen tot één geheel moeten maken. Aangezien de Amerikaanse proef nemingen met raketten uitsluitend in de militaire werkingssfeer iiggen, kon het niet anders of ook de gedach ten over de bouw van een ruimte station werden bepaald door over wegingen van militaire aard. In 194G werd begonnen met een studie, die resulteerde in een rapport, dat eind 1943 aan het Amerikaanse Congres werd aangeboden. Voordelen waren, dat van het ru'mtestation af door middel van radar concentraties van legers kunnen worden opgemerkt en nog tal van andere belangrijke stra tegische gegevens kunnen worden verkregen. Daartegenover staat, dat het station met een projectiel, voor zien van ^oel-zoeke*-'1'' rader, op eenvoudige wijze te vernietigen is. Deze kwetsbaarheid heeft de belang stelling van de militaire autoriteiten doen luwen en zodoende is het ac cent op het nut voor vredes-werk komen te liggen. VAN ENORM BELANG. Eveneens door middel van radar kunnen ijsbergen en verloren sche pen worden opgespoord. Duizenden relais-stations voor televisie en korte- golf-berichten kunnen overbodig worden door drie ruimte-stations, die de gehele aarde omvatten, te bouwen. De astronomie kan zich op aarde slechts van het zichtbare licht en van ultra-korte gplven bedienen. De meeste andere golven van het spec- De speciale landingsraket op de maan. Een tweede komt aan of ver trekt op de achtergrond. trum worden door de dampkring niet doorgelaten. Dit wordt wel het geval indien men het heelal van een ruimtestation af kan bekijken en veel geheimen van dampkringen en structuur van andere planeten zul len ontsluierd kunnen worden. Na tuurkundigen zullen in staat zijn met schermen en spiegels tempera tuurverschillen op te wekken voor het doen van proeven en biologen en natuurkundigen zullen in de zwaartekrachtloze ruimte kunnen ar beiden. Wij haalden het reeds even aan dat men van het ruimtestation af verder in het heelal zal kunnen doordringen en allengs zullen in de nabijheid van alle planeten brand stofvoorraden voor de ruimtesche pen kunnen worden ingericht. Hoe het menselijk physiek dit al les zal kunnen doorstaan, is een vraag die ontegenzeglijk gesteld wordt. De geleerden zijn het ten aanzien hier van wel niet geheel eens, maar aan genomen wordt, dat de opduikende moeilijkheden te overwinnen zijn. Met de ruimteziekte zou het wel meevallen, maar of de röntgenstra ling van de zon geen grote last zal veroorzaken, is nog een open vraag. Het meteorengevaar acht men ge ring en men is in staat dit te keren. lensen op de ma n bezig me, graaf werkzaamheden in met zuurstof ge vulde glazen bescherming. In de ver te zweeft de aarde Zoals het ruimtestation er zal uit zien. (UI. uit Interplanetary Flight.) £ied aan deze tijd Schoonmoedersdag In Texas wordt naast een moederdag ook een schoonmoedersdag gevierd. Dit geschiedt dani met een optocht en een rede van de gou verneur. Er is toch weer wat nieuws bedacht daar in Amerika, het nieuwste soort van Moederdag nu voor de Schoonmama. De Schoonma's trekken er op uit, een eensgezinde stoet, en allen demonstreren luid: een Schoonmama is goed. Dan spreekt de gouverneur tot haar, ondanks het druk gedruis, die heeft waarschijnlijk al een jaar zijn schoonmama in huis. Dus nu de Schoonmama geëerd met bloemen en met wijn, door wie in 't huwelijk bekeerd en braaf geworden zijn. Een Schooxxma maakt het leven licht, zij is een goede vrouw, logeert ze bij je mondje dicht dan praat zij ook voor jou. Een man een woord, een vrouw een boek, zo zegt de domme leek, maar krijg je Schoonma op bezoek, da's een bibliotheek. Zo wordt er steeds gedurig an op Schoonmama gesmaald, al werd dat ook door menig man wel eens heel duur betaald. Maar nu wordt eind'lijk Schoonmama in ere weer hersteld, was het wel waar, denkt nu de man, wat van haar werd verteld? Ik heb daarover ook gedacht, al is mijn Schoonma goed Toch denk ik dat ik. zeg het zacht het wel zo wezen ntoet. Want er was slechts op aard één man, die had dat is 't bewijs geen Schoonma, maar die leefde dan ook in- het paradijs. - TROUBADOUR. Wanneer begint de lente? De lente is in aantocht, maar pas op dat ge het begin van dit lieve jaargetijde niet te laat viert: d't jaar begint de lente op 20 Maart en wel om veertien minuten over vijf 's middags. Op school leerde men ons schrijver dezes heeft ook pas later vernomen dat het anders wasdat alle seizoenen netjes op de 21ste van de maand begonnen. Soms klopte het en in zijn algemeenheid is liet wel bij benadering juist, maar bij bet beg.n van de lente gaat het bij voorbeeld dit jaar niet op! Het is nmers schrikkeljaar! Onze kalender is een gebrekkig istituut. In plaats van gelijk te lo- en met de beweging die de aarde arlijks om de zon volbrengt, ver jont zij een klein gebrek, waardoor ij eens in de vier jaar een dag aan dbruari moeten vastplakken, anders lijven de seizoenen niet op hun plaats en zouden wij over 700 jaar sneeuwballen gooien in Juli. Door dat wij nu echter plotseling Februari met één dag hebben ver lengd komt drie weken later de zon één dag eerder (althans volgens onze kalender) in het zg. „lente punt" van haai- baan te staan dan in een normaal jaar het geval zou zijn geweest. (In feite doet de zon natuurlijk niets bijzonders, maar een en ander wordt veroorzaakt door ons manipuleren met de kalender; zou den wij Februari dubbel zo lang melken, dan zouden wij op de ka lender „49 Februari" aflezen als de zon in het lentepunt stond; dit be tekent echter niet dat er in het heelal iets aan de hand is). Maar nu bereikt de zon dan dus het lentepunt op 20 Maart om 17.14 uur, let u difs wel op de tijd! Wordt vervolgd

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6