De mist in de K. V. P. is opgetrokken Pleidooi voor Amerikaanse investering GOLF RIJNSTREEK Hoofdstraat krijgt een nieuwe straatverlichting ZATERDAG 15 MAART 1952 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 K.A.B.-voorzitter A. C. de Bruyn Voor enkele afdelingen van de K. V.P. te Amsterdam heeft de ver bondsvoorzitter van de Katholieke Arbeidersbeweging, de heer A. C. de Bruyn, een rede uitgesproken over de sociale politiek van de K.V.P. en over de vraag „Is de mist opgetrok ken of niet?" Na in herinnering te hebben ge bracht wat de K.V.P. sedert de be vrijding heeft nagestreefd en bereikt besprak de heer De Bruyn een reeks punten van het werkprogramma, dat binnenkort zal verschijnen onder de leuze: „Christendom, vrijheid en wel vaart". Spreker schonk vervolgens aan dacht aan „de in de laatste tijd in de boezem van de partij en in de kring der Katholieke organisaties die bij het beleid der partij zijn betrokken, gerezen twijfel over dat beleid". Waar richt de critiek van prof. Duynstee zich tegen? zo vroeg spreker. Prof"Duynstee aldus spreker is van oordeel, dat de K.V.P. gevan gen zit in socialisering, collectivering en nivellering, en het ergste is in zijn oog, dat de katholieke Kamer leden zich daarvan niet bewust zijn. De actie-Duynstee, gesteund door anderen richtte zich ook tegen, wat men noemt, de bevoorrechte po sitie van de arbeiders. Waarom ongerust geweest. Tegen dit afbraak-systeem hebben wij aldus spreker als verant woordelijk bestuurder van de K.A.B., gemeend ons te moeten keren. Toe gegeven dat de positie van de arbei ders niet onbelangrijk verbeterd is, zij is momenteel nog verre van vol maakt. Honderdduizenden moeten, in deze tijd, van 40 a 50 gulden per week leven. De oude arbeiders lijden in de letterlijke zin van het woord altijd nog gebrek. Indien de arbei ders ziek of werkloos worden, ligt hun bestaan aanwijsbaar beneden wat men een ethisch minimum kan noemen. Bestaat er reden tot vrees voor ar beiders-invloed in de K.V.P. en op het beleid van de K.V.P.? Geenszins. Ruim gerekend komen 5 van de 32 Katholieke Kamerleden voort uit de leringen van de arbeiders; uit hun kring zit niemand in het kabinet, wel 5 personen verwant aan de onderne mers. De actie-Duynstee bleek uitgelopen in een groep-Steenberghe. Waar schijnlijk is dat wel goed geweest. De partij-leiding had gehoor ver leend aan de groep-Steenberghe om ftle eenheid niet te verbreken; men vreesde verdere afsplitsing. Men had er echter naar spreker's inzicht niet voldoende rekening me de gehouden, dat toegeven aan de conservatieve strevingen van prof. Duynstee reacties aan de arbeiders- karot kon uitlokken. Reeds al de schijn. Men had er geen of onvoldoende rekening mede gehouden, dat reeds al Tiet verwekken van de schijn dat toegegeven zou worden, ongewenste gevolgen met zich kan slepen, omdat o.m. de spanning tussen lonen en prijzen, die tengevolge van het 5 pet. consumptie-offer is toegenomen' heid, de stemming onder de arbeiders merkbaar hadden beïnvloed. De actie had in de kring van de Kath. arbeiders onrust en beroering gewekt. In de KA..B. vroeg men zich af, of, gegeven het compromis, ge sloten met de groep-Steenberghe, gevaar bestond, dat het sociale be leid van de K.V.P. kans beliep te worden omgebogen. Daarom werd van die zijde de' waarschuwing ge uit: partij, weet wat ge doet. Zouden de honderdduizenden ar beiders en arbeiders-vrouwen in het gestelde verband niet mogen spreken en een kleine groep anderen wel? Het party-bestuur heeft aldus de Vaak heb Ik, waarom t te verbloemen Boven oude-klare, „Tip horen Maar is Klare het product Van Bootzzeer verrukt Klare en „Tip" in één zzaoEHaoa Inz. Hr. N. J., Zaandam ontv. 1 fl. Tip 1 11. Bootz' Oude Genever (Advertentie.) DE EERSTE TOMATEN. Ondanks het feit, dat een ijslaag Vrijdagmorgen de sloten bedekte, kwamen in het Westland aan de vei ling van Kwintsheul de eerste toma ten, nl. zes stuks. Zij werden verkocht voor 70 cent per stuk. Nog nooit werd op een dergelijke vroege datum dit artikel aangevoerd. De kweker was P. van der Knaap, die ook vorig jaar deze primeur had, doch toen op 6 April. Dat werd toen ook al heel vroeg geacht. TIENDUIZEND GULDEN UIT BRANDKAST GEROOFD. Gisternacht is-uit een brandkast van een machinefabriek in Amster dam-Noord een kleine tienduizend gulden meegenomen. De intoreker(s) die via een hek aan de IJ-zijde op het terrein was (waren) gekomen verschafte(n) zich toegang tot de kantoorlokalen door een ingeslagen ruit. In een van de lokaliteiten stonden twee brankdasten, die gelijk een sardineblikje werden opengemaakt. Slechts een der brandkasten bevatte geld. De recherche stelt een onder zoek in. De radio-zegels verplichtend Bij de behandeling van de zaak te gen de Vlaardingse ambtenaar H. voer de Rotterdamse rechtbank over de betaling der luisterbijdrage, kwam weinig nieuws naar voren. Zoals bekend werd H. door de Kantonrechter te Schiedam veroor deeld tot een boete van zes gulden. De Officier van justitie te Rotterdam vroeg bevestiging van dat vonnis, omdat hij het, evenals de argumen- en de uitbreiding van de werkloos- tatie ervoor, juist achtte. K.A.B.-voorzitter hoogst verstan dig gedaan het publiek mee te de len: de koers van de partij zal niet worden gewijzigd. M.a.w. in de so ciale politiek van de partij zal geen verandering worden gebracht. De onlangs gehouden wetgevende vergadering van de partij heeft dat standpunt, door aanneming van een motie, bevestigd en uitgesproken, dat de partij zal blijven voeren een „Christelijke vooruitstrevende poli tiek". Is, hetgeen de laatste maanden bin nen de partij gebeurd is, verlies? zo vroeg spreker en hij antwoordde: Wel neen! Er is meer helderheid gekomen no pens elkanders posities, opvattingen en bedoelingen. Dat is winst. Winst is ook, dat de spanning bin nen de partij tot ontlading heeft ge leid. De mist schijnt inderdaad op getrokken. Er is weer uit- en door zicht. Naar het ANP van de sanerings commissie voor de Amsterdamse melkhandel verneemt, heeft 85 van het totaal aantal melkihandela- ren in de hoofdstad (1150 melkhan delaren) zich bij schriftelijke stem ming voor sanering uitgesproken. Aan het bedrijf schap zuivel, dat eerst bij een percentage van 90 voor zijn sanctie tot sanering geeft, is door de Amsterdamse sanerings- commissie een voorstel tot instelling van een advies-commissie gedaan. BURGEMEESTER VEROORDEELD. De rechtbank te 's Gravenhage veroordeeld hedenmorgen de bur gemeester van Wormerveer, de 49- jarige J. C. L. tot ƒ250,boete, EEN HAAI OP DE VEILING. Schipper Arie Rog van de Sch. 160 heeft gisteren een „appical", een haaiachtige vis, in Scheveningen bin nengebracht. Het dier was ongeveer twee en een halve meter lang. Van morgen is het op de afslag verkocht. De officier van justitie bij de recht bank te Assen heeft tegen de glas importeur S, H. uit Stadskanaal een boete geëist van 5000. H. stond te recht, verdacht van poging tot om koping van een ambtenaar. Toen hij namelijk op herhaalde aanvraag geen invoervergunning kreeg toege wezen, had hij een ambtenaar in Voorburg een brief gezonden met 100 bijgesloten. Daar de ambtenaar zonder zich van de inhoud te ver gewissen, de brief op de postkamer van het Rijksbureau afgaf k/warn het hele geval uit. HAARLEMSE RECHTBANK. Oplichter. De Haarlemse Recht bank veroordeelde de 51-jarige Am sterdamse administrateur A. v. H. die één zijner cliënten voor enige duizenden guldens had opgelicht tot 12 maanden gevangenisstraf, waar van 4 voorwaardelijk. De Koningin en prins Bernhard zijn voornemens in de maand Juni van dit jaar een tweedaags bezoek te brengen aan Alkmaar, West-Fries land en de Wierin?ermeer. De bouw van een badhotel te Zandvoort is aanbesteed. De laagste inschrijfster, voor een 'bedrag van ƒ861 000 was de N.V. Aannemingsbe dryf Thunnissen te Heemstede. Het hotel dat 120 bedden zal bevatten, wordt gebouwd voor rekening van de subs. 25 dagen hechtenis, 1 jaar voor-j heer N. W. Bouwes te Amsterdam, waardelijke ontzegging van de rij-1 Twee vrouwen te Amsterdam bevoegdheid met een proeftijd van I zijn door een val om het leven ge- drie jaar. De burgemeester werd door de rechtbank schuldig bevonden aan het hem ten laste gelegde feit, na melijk dat hij in November van het vorige jaar onder drankinvloed met zijn auto od de openbare rijweg heeft gereden. komen. Aan de Hoogte Kadijk viel een 46-jarige vrouw in haar woning met haar hoofd op de stenen vloer, tengevolge waarvan zij korte tijd later overleed. Een 89-jarige vrouw viel in een rusthuis aan het Vale- riusiple'n uit bed. Spoedig daarna was zij dood. Nauwere relaties In een te Milwaukee (Wisconsin) uitgesproken rede ter gelegenheid van de aldaar gehouden „Holland-week" heeft mr. J. H. van Royen, de Neder landse ambassadeur in de Verenigde Staten, met nadruk gewezen op deworden door doelmatiger industriële noodzakelijkheid van deelneming van I organisatie en door de investering Amerikaans kapitaal. van Kapitaal in de Europese indus- Dit zal verklaarde hij belde trieën. Amerikaanse deelneming in AIPHEN AAN DEN RIJN EERVOL ONTSLAG VAN F. H. KEMPKERS. B. en W. van Alphen a. d. Rijn de den ons een perscommuniqué toeko men van de volgende inhoud: „In verband met verschil van in zicht omtrent het beheer' van het gasbedrijf werd in de raadsvergade ring van 4 Maart jl. eervol ontslag verleend aan de heer F. H. Kemp- kers uit zijn functie als directeur van de water- en lichtbedrijven dezer ge meente, zulks onder toekenning van wachtgeld. De heer Kempkers trad alhier in functie op 1 Juni 1948, na van 1 Ja nuari 1941 tot gemelde datum in Fra- neker als directeur der lichtbedry- "van werkzaam te zijn geweest." Geboren: Matthijs z. van G. van Rijswijk en N. Zuidam; Johannes Jozeph z. van H. J. Grimbergen en H. Meijer; Petrus Johannes Joze- phus z. van W. J. J. Kempen en C. J. H. Kneppers; Johanna Maria d. van C J. de Weijs en C. B- Sei- licht van vrijheid en democratie voor nen; Neeltje Bastiaantje d. van W. wat Euprpa betreft, niet langer schij- j N. Ketel en M. Koopman; Willem z. nen. I van P. K. Baaij en E van Zijp; Pan- Tenslotte zei de ambassadeur, dat j eras z. van J. Eikelenboom en H. Europa in de eerste plaats meer pro- van Harten; Johannes Huibertus z. ductie nodig heeft, veel meer produc tie dan voor de oorlog. Verhoogde productie kan echter alleen bereikt landen ten goede komen en de ban den tussen de Verenigde S.aten en Nederland ook geestelijk versterken. De volken van West-Europa voelen zich aldus de ambassadeur on gerust over de grote nadruk, welke gelegd wordt op de militaire kant van de versterking van de Atlantische ge moenschap. De vrees bestaat, dat de last van de herwapening zo zwaar zou kunnen worden, dat hij de bin nenlandse economische en sociale sta- biiiteit zou ondermijnen, waardoor het gevaar voor communisme van binnen uit zou toenemen. Dit vraagstuk veroorzaakt moeilijk heden in Nederland, doch het heeft geen invloed op de vastbeslotenheid van het land de verplichtingen van bet Noord-Atlantisch verdrag na te komen. Nederland wenst deel uit te maken van de Noord-Atlantische ge meenschap, welke de economische, culturele en sociale betrekkingen van haar leden zal versterken. Het plan Marshal? voor-de economische steun aan Europa heeft veel gedaan in deze richting Zonder het plan Marshall zei de heer Van Royen zou het Wie zal dat betalen Tegen de kunstrijdster Sonja He- nie en de organisatoren van dc grote ijsshow in Baltimore, waar tijdens een voorstelling een grote tribune in eenstortte, is door 155 van de 275 ge wonden, die by dit ongeluk vielen, een eis iot schadevergoeding van in totaal 4.218.000 dollar ingediend. De tribune, waarop pl.m. 7000 men sen zaten, zakte, kort voordat Sonja Henie haar entrée zou maken, in el kaar. De oorzaak van het ongeluk wordt nog steeds onderzocht. Nederlandse industrie leidt tot goede resultaten, aldus mr. Van Royen. HET POND STERLING STIJGT IN WAARDE. Het pond sterling bereikte gisteren de hoogste waarde op de wereldgeld markten sinds de periode vooraf gaande aan de devaluatie van Sep tember 1949. In New York steeg de koers van 2,81 dollar, later op de dag was er een lichte daling, doch de koers bleef boven de officiële waarde van 2,80 dollar. VLIEGTUIG OP ATOOMKRACHT. Het Amerikaanse departement van Defensie heeft dezer dagen bekend gemaakt, dat de Boeing Airplane Company te Seattle werkt aan een vliegtuig, welks motoren door atoom energie zullen worden gedreven. Theoretisch kan zulk een vliegtuig lange tijd met een snelheid van 4000 km per uur vliegen.Vermoedelijk bouwt „Boeing" alleen het geraamte voor het vliegtuig, terwijl de motoren in Connecticut ontwikkeld worden. In December is bekendgemaakt, dat met de Pratt and Whitney Aircraft Corporation te East-Hartford in Con necticut een contract gesloten is voor de ontwikkeling van een ato- mische vliegtuigmotor. De geleerden zijn van mening, dat een reusachtige bommenwerper als de B 36 op atomisch aangedreven motoren 3.200.000 km. 80 maal de omtrek van de aarde zou kunnen vliegen op één enkel pond uranium 235. Eén pond er van geeft volgens de berekeningen dezelfde energie als 22.700.000 liter benzine. Aldus A.P. tenminste. BOSKOOP KOUD BAD MET GEVOLGEN De ruim 70-jarige heer S. B., wo nende in Reijerskoop, had gisteren het ongeluk om nabij zijn woning in de langs de weg gelegen wetering te geraken. Op zijn hulpgeroep snel den omwonenden toe, die hem op het droge brachten. Hij klaagde echter over pijn in zijn been en bleek niet te kunnen lopen Na bin nengedragen te zyn werd een ge neesheer ontboden, die constateerde dat een knieschijf was gebroken, zodat het slachtoffer na dit koude bad, nog naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Biljarten. Uitslagen van de Bos- koopse Biljartver. „De Driesprong": De Dr. A 2—KOT A 2 4—2; idem C 2Belvedère C 2 44; idem A 1 Anti—Poedel A 1 24; Gouda B De Dr. B 1 44; Belvedère C 1De Dr. C 1 6—2. BODEGRAVEN Kath. Vrouwenbeweging. In het parochiehuis hield de Kath. Vrouwen beweging haar jaarvergadering. In aanwezigheid van pastoor W. P. J. Janus opende de presidente, mevr. Moons, deze bijeenkomst. Na de no tulen en het financieel verslag was het woord aan mevr. M. Clarenbeek v. Klaveren, bekend uit het KRO- programma „Moeders wil is wet". Zij sprak vlot en boeiend over vele aan gelegenheden en problemen rond de vrouw, als moeder, de gehuwde vrouw zonder kinderen en de onge huwde vrouw. Vooral deze laatste ca tegorieën hadden haar aandacht. Te weinig nog, aldus spreekster, belasten deze groepen zich met sociaal werk, waardoor hun leven grotere betekenis krijgt en bovendien veel werk van de gehuwde man kan worden overge nomen, die meer des avonds in de huiselijke kring hoort te zyn. Bij de opvoedingsproblemen wist zy haar woord te verduidelijken en te verle vendigen met vele practische en vaak geestige voorbeelden. Een klaterend applaus was, naast het waarderend woord van de presidente de welver diende dank aan deze spreekster. Hierna werden enkele vra"en van zjusiei x~ciuici vivxaxxa visiiimh"" de Groot) geboren te Aarlanderveen 9e aanwezigen dooi mevr. Claren- is 30 jaren werkzaam in het St. Bor- beek beantwoord en kreeg pastoor romeus Ziekenhuis te Bandoeng. I Janus ook nog het woord om enige Voor die tijd heeft zij gedurende vragen te beantwoorden aangaande tien jaar als ziekenverpleegster in het parochiële leven. Het was niet het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te vroe? meer, toen na het slotwoord Amsterdam voor het heil der zieken de vele aanwezigen huistoe gingen. an D. Boot en A. C. v. d Kemp Hugo z. van J. Oskam en A. Verweij. Ondertrouwd: Johannes Folkerts- ma 32 j. en Agatha G. van Zurk 25 j Getrouwd: Antonie J. Spruijt 22 j. en Anna de Jong 21 i.; Cornells de Jong 21 j. en Margaretha G. van der Aar 19 j. Overleden: Gerrit Blom 32 j Ma ria Versluis 76 j., wede. van H. Boere. AARLANDERVEEN 35-JARIG PRIESTERJUBILEUM Dezer dagen gedenkt de pater Isfridus (Martinus Jacobus de Groot) van de orde der Paters Norbertijnen Postel Eelgië, zijn 35-jarig prie;ter- jubileum. Pater Isfridus is geboren te Aarlanderveen en is thans rector in 't klooster „Pelgrimsstichting" te Zevenaar. Zuster Perina (Maria Clementia gearbeid. Gedurende de oorlog heeft zij in het concentratiekamp van de Jap pen veel ellende meegemaakt en was o.a. l'jdende aan hongeroedeem. Zij is echter zover hersteld, dat zij thans nog veel kan verrichten voor het heil van de patiënten in het grote ziekenhuis te Bandoeng. 12K Jaar in dienstbetrekking. Het is dezer dagen 12H jaar gele den, dat mej Annie Luijben in dienst trad bij mej. E. Knape, Noordeinde. Gedurende deze jaren heeft zij haar diensten met veel ijver en opgewekt- Geboren: Reinildus Johanna Eli zabeth d. v. A. de Jong en Timp. Ghuwd: Folkert Jacob Spierenburg en Petronella van Luinen. Ondertrouwd: Jacobus Voordouw 25 jaar en A. Uithol 23 j. Te Amsterdam slaagden voor het diploma machineschrijven de dames J M. v. Leeuwen, A. Scheer en H. Brunt. Ze werden opgeleid door het instituut van Otterlo. TER AAR Cursus tractorenkennis. Giste- v ,d. Ban uit Gouda, waarnemend hoofd van de Rijkslandbouwwinter- school en belast met het toezicht op de cursussen, de diploma's uit aan de volgende perosnen: A. Voshart te Nieuwkoop, H. J. Splinter, Zevenho ven, Jac. Veerman, Nieuwkoop, Jac. A. Hoogendoorn, Nieuwkoop, Adr. v. d. Bijl, Woubrugge, L. de Bruijn te Aarlanderveen, A. v. d. Boom, Lei- muiden, B. v. Baren, Zevenhoven, A. Peters, Woubrugge, L. v. d. Meer, Ze venhoven, B. van Leeuwen te Nieuw koop, A. Kroft, Ter Aar, T. Kool, Aarlanderveen, C, Vis, Ter Aar. LANGERAAR R.K. Middenstandsver. „St. Joseph" In café „De Plas" zijn de midden standers bijeen gekomen voor het houden van de jaarvergadering on der voorzitterschap van de heer A. Hoogervorst. Na de gebruikelijke welkomstwoorden constateert de voorz. dat het afgelopen jaar als ge volg van de algemene toestand niet zo rooskleurig is geweest. De werk loosheid die ook velen in de ge meente getroffen heeft, droeg bij tot vermindering der koopkracht. Ver volgens waarschuwt spr. er voor niet op crediet te verkopen doch de con tante betaling te bevorderen. De overleden oud-voorz., de heer G. D. Verhoef werd herdacht en voor zijn zielerust werd gebeden. Van de Ned. Kath. Middenstands bond is een circulaire ontvangen welke handelt over de winkelslui tingswet welke 1 Oct. a.s. zal in gaan. Over dit onderwerp is ook een schrijven ingekomen van de zuster organisatie de Chr. Middenst. Ver. Door onderling overleg hoopt men dan, ook door medewerking van het gemeentebestuur voor deze gemeen te de best passende regeling te ver krijgen. Ook wenst de Chr. Mid denstandsver. een gezamenlijke be spreking over de verhoogde electri- citeitstarieven. De vergadering verleent haar goed keuring aan het opnemen van de nodige contacten. De penn., de heer M. v. d. Jagt, doet verantwoording van zijn be heer. Eoeken en bescheiden werden onderzocht door de heren D. C. van Kints en N. van Eijg, en in orde be vonden. Er was een batig saldo. Bij de bestuursverkiezing worden de aftredende bestuursleden G. v. d. Pijl en R. Stijnman bij acclamatie herkozen. Wegens emigratie van de penn. naar Nieuw-Zeeland moet er in deze vacature worden voorzien. Gekozen wordt de heer Nic. v. Eijg. Alle gekozenen nemen hun benoe ming aan. De geestelijk adviseur bespreekt in een kernachtig speech; e de plaats van de nrddenstanders in het maat schappelijk leven. De secr., de heer P. Otto, geeft een kort verslag over 't afgelopen ver enigingsj aai\ Bij de rondvraag wordt besproken of kan worden voorkomen dat vreem de handelaren b.v. in café's z.g. ver- WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). 0 IETS HOGERE TEMPERATUUR Heldere nacht met op vele plaatsen lichte nachtvorst. Mor gen overdag droog en vrij zon nig weer met later enige (be wolking in de hogere niveaux, vooral in het Zuiden van het land. Opnieuw iets hogere mid- dagtemperatuur. Overwegend matige Zuidoostelijke wind. Morgen vrij zonnig weer Het ,K.N.M.I. deelt mede: Het droge en zonnige weer van de afgelopen dagen was te danken aan het binnendringen van een hoe veelheid koude en zeer droge lucht, die oorspronkelijk uit de Poolstre ken afkomstig was en via Scandina vië naar West- en Midden—Europa bewoog langs de flank van een hogedrukgebied boven de Noordzee. In deze lucht konden de tempera turen des nacht bij heldere hemel flink dalen, zodat bijna overal vorst voorkwam. In de afgelopen nacht vroor het plaatselijk 5 graden (Gro ningen, Woensdrecht, Volkel en Ypentourg). De luchtdrukverdeling is nu echter aan wijzigingen onder hevig. Het hogedrukgebied is name lijk bezig in betekenis afnemend over Duitsland naar het Zuidoosten weg te trekken, terwijl een Oceaan- depressie opdringt naar Engeland en West-Frankrijk, hetgeen daar de be wolking deed toenemen en plaatse lijk wat lichte regen veroorzaakt. Hoewel de invloed van deze depres sie zich geleidelijk verder over West- Europa zal utibreiden, verwachten we toch nog niet, dat er morgen al weer enige bewolking in de hogere niveaux zal voorkomen, zodat het weer ook morgen nog overwegend zonnig zal zijn. De temperaturen ko men van dag tot dag nu weer op wat hoger niveau. KOLEN voor alle doeleinden CREYGHTON Hooigr.46 Tel.20114 koopmiddagen houden. Pogingen zullen worden ondei'nomen om dit zoveel mogelijk tegen te gaan. Van de voorgenomen kernvorming is in de afgelopen winter nog niets terecht gekomen. Het bestuur zal echter deze aangelegenheid nog eens ern stig toezien. ZOETERWOUDE Op Zondag 16 Maart zal de dok- tersdienst worden waargenomen door dr. J. H. N. de Bruijn, terwijl zr. A. Rooy voor beide Kruisverenigingen de wijkverpleging zal verzorgen. Gemeenteraad Leiderdorp Gisteravond kwam de raad van schaffingskosten van het tweede sys- Leiderdorp in vergadering bijeen, teem f 3400.— hoger liggen, stelden Afwezig wegens ziekte waren de he- ren Tiseraad en De Graaf. heid verricht. De bezigheden, welke ren werd d* emdles gegeven van de mej. E. Knape in haar sociaal en cursus tractorenkennis van de vereni- godsdienstig streven steeds uit-1 ging bedrijfsvoorlichting Noordelijk oefent, heeft Annie Luyben helpenkleiveen gebied. De cursus werd ge- verwezenlijken, tot grote tevreden- geven door de ass. van de Rijksland- heid van vele parochianen van Aar- bouwvoorlichtingsdienst, de heer J. J. landerveen. I Walrave. Na de les reikte de heer E. Er was een brief van Ged. St. be treffende een begroting. De heer v. d. Stoel informeerde of de motieven omtrent het niet goedkeuren door Ged. Staten kenbaar waren gemaakt. De voorz. antwoordde, dat B. en W. het standpunt huldigen om een le ning zo spoedig mogelijk af te lossen. Ged. St. echter willen dit over enige jaren uitsmeren. B. en W. zullen ech ter nog nader overleg plegen met Ged. St. Over een tweede stuk, n.l. lijkse terugkerende kosten ongeveer 550.lager liggen, over te gaan tot verlichting met Flporescentiebuizen. De heer Los vroeg of er ook ad vies ingewonnen is vai buitenstaan ders en meende, dat de Fluorescen tiebuizen nogal gevoelig zijn vo.or veranderingen van temperatuur en vroeg of deze daartegen beschermd zijn. Zowel de heer v. d. Stoel als de heer Moraal vroegen of door B. en W. niet overwogen it om proeven te nemen met Natriumverlichting. De voorz. antwoordc e de sprekers het plan van de reconstructie van de zee,r uitvoerig en deelde mede, dat v. d. Valk-Boumanweg met globale degelyk aan Natr'umverlichtmg begroting, vroeg de heer Los of in de j gedacht, maar dat Natriumver- kosten ook begrepen is de afschei- lichting voor een dorpstraat, waar ding tussen weg en tuinen van be- tev?ns winkels zyn, uitgesloten is, woners. De voorz. zal, dat alle kos-1 gezien da verandering v. elke dit licht ten nog globaal zijn en deelde te- teweeg brengt Dit is alleen geschikt vens made, dat het plan in zoverre Y°°r grote verkeerswegen. Overeen- nog gewijzigd is mede in varband komstig het voorstel van B. en W. met de bewonars dat het gedeelte werd daarna besloten, tussen Kalkbrug en Meijebrug wordt Door de Leiderdorpse Voetbalver- verlaagd. I eniging R.C.L. is het verzoek tot het In het gemeentelijk grondbedrijf Gem.bestuur gericht om een prys worden ingebracht twee stukkan beschikbaar te stellen voor een door bouwland groot resp. 1.55.66 h.a. engenoemde vereniging te organiseren 1735 M2, terwijl een besluit tot ver-j tournooi. Deze hoofdprijs zou dan koop van grond aan de Ver. Touw- bestaan uit zilveren sleutels. Gezien fabrieken wordt gewijzigd en ge- de propagandistische waarda stelden bracht op 1241 M2. Tevens wordt en w- voor dit verzoek in te wil- aangenomen het voorstel tot verkoop j ügen> waarmede de raad accoord van een strook grond aan de heer ga&t- Kuiper. Straatverlichting. ,B. en W. stelden voor. in verband I Door de pachter van het Dorps- mét het feit, dat tot uitbreiding van huis is een hogere bijdrage gevraagd de straatverlichting zal moeten wor- in de kosten van verlichting en ver den overgegaan in de nieuwe woon- warming als met April een nieuwe straten, deze gelegenheid te benut- pacht ingaat. Daar B. en W. van oor ten om te komen tot een betere deel zijn, dat in verband met diensten straatverlichting vooral langs de van het dorpshuis voor gemeente, hoofdverkeersweg naar Koudekerk, dit verzoek billijk is, stellen zij voor vanaf Kalkbrug (bij het raad huis) tot Doesbrug, waaronder be grepen de omlegging van de rijweg voor het autoverkeer over Berken kade, Kastanjelaan, Hoogmadaseweg. Hiervoor zullen geplaatst worden 47 lichtmasten welke een lichtbron 5% M. boven de straat dragen. Sinds enige tijd worden op ver schillende punten proeven genomen zowel met een verbeterde H.P.L.- lamp als met Fluorescentiebuizen. De kosten van het plaatsen van de H.P.L.-lampen inclusief aansluitkos ten op het kabelnet worden geraamd op 13.384,15. Die van de Fluores centielampen op 16,794.Het stroomverbruik plus vernieuwing dei- lampen komt, bij gebruik van H.P.L.- lampen -op 1249.02 per jaar. Bij de Fluorescentiebuizen komt dit op 691,01 per jaar. Hoewel de aan- in 't vervolg 90 pet. der kosten voor haar reken'ng te nemen in plaats van 70 De meerdere kosten wil len B. en W. vinden in een verwar mingstoeslag op de huren en zullen in de eerstvolgende raad daartoe een voorstel doen, De heer Los ging niet accoord met de wijze van verpachting en vroeg of er niet een andere exploitatiemo gelijkheid is. De voorz. c. :1c mede, dat indertijd bij een verpachting be sloten was tot een z.g. gecombineer de exploitatie, zulks op advies van de bond v. Nederlandse Gemeenten. Na dat hij nog uitvoerig een en ander had uiteengezet en gewezen op de gewijzigde omstandigheden werd het voorstel aanvaard. Nadat in dj rond vraag de heer Veldhuyzen gepleit had voor een bredere doortrek naar de kom v. Aaiweg volgde sluiting.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2