Waarom de buitengewóón- dienstplichtigen niet opgeroepen? Pachtbesluit verlengd in afwachting van de Pachtwet ■s Minister Stikker kent geen rustdagen Bloembollenexport naar Engeland DONDERDAG 13 MAART 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Nederlandse luchtmacht te klein geacht In de Eerste Kamer heeft minister Staf gistermorgen bij de behandeling van de begrotingen van oorlog en ma rine van alle sprekers, met uitzon dering van de communistische, lof mogen oogsten voor zijn beleid. De heer ALGRA (A.R.) consta teerde dat er in» de zaak-Van der Put ten fouten zijn gemaakt. Het was vol gens hem onjuist om de oordeelvel ling over de heer Van der Putten uit het rapport-Zaayer te publice ren. Hij achtte het niet rechtvaardig dat de soldaten, die reeds enkele ja ren in Indonesië hebben gediend, thans weer voor herhalingsoefenin gen moeten opkomen terwijl een aantal buitengewoon dienstplichtigen nog geen voet heeft verzet. Hij vroeg of het niet wenselijk en nodig is dat deze buitengewoon dienstplichtigen op korte termijn ook aan het werk worden gezet. De heer Algra noemde de lichamelijke conditie van de dienstplichtigen weinig bevredigend. Dit remt de opleidingen. Nederland komt zijn verplichtingen na. Daarom kan men aanspraak maken op de be loofde wapens. De heer RUYS DE BEEREN- BROUCK (K.V.P.) zei dat de Euro pese defensiegemeenschap de eerste vijftig jaar niets anders dan een stootblok tussen Oost èn West zal zijn. De E.D.G. is volgens hem een compromis, dat geenszins garandeert dat het beoogde doel: inlijving van West-Duitsland zonder een herlevend Duits militarisme, zal worden bereikt. Wie kan garanderen, dat er in het geheim geen Duitse generale staf aan het werk is, vroeg hij. Hij drong aan op inlijving van Spanje en Zuidsla- vië in de NAVO. De heer VIXSEBOXSE (C.H.) wil de duidelijk voor ogen stellen dat de weg naar Europese eenwording al leen begaanbaar is als men bereid is in te stemmen met een sterke ver mindering van bevoegdheid van re geringen en parlementen. De heer DE DREU (P. v. d. A.) be twijfelde of er wel voldoende reke ning wordt gehouden met bezwaren tegen het in gebruik nemen van re- creatiegrond voor militaire oefenter rein. Er is, zei hij, slechts één oplos sing: oefenterreinen in het buiten land. De heer WENDELAAR (V.V.D.) toonde zich ongerust over de mate- rieelvoorziening door Amerika. De luchtmacht achtte hij te klein, het i j materieel niet goed. De Gloster heeitde >?ls'e, ba"en 'f houden. Ook al zou in Korea niet voldaan en toch bouwt totale Engelse invoer met een Fokker ze door. Hij vroeg voorts of I kwart verlaagd worden, dan nog zou de minister iets kan vertellen over men nog driekwart der hedendaagse de veelvuldige vliegtuigongelukken. kwanta in het meest ongunstige ge- De heer VAN SANTEN (CPN) val kunnen leveren. En wie zegt, al- oordeelde dat de defensiebegroting dus een veel verkondigde opvatting geen Nederlandse doch een Ameri- 1D kringen van producenten voor en kaanse is exporteurs naar de Engelse markt, Vanochtend wordt met de behan-I da'uitgerekend de Nederlandse pro deling van deze begroting voortge-ducten .,van de, door mm.lster Butler gaan. genoemde artikelen met een kwart zullen worden beperkt? DE ENGELSE INVOER BEPERKINGEN. De aangekondigde verlaging van de Engelse invoer door minister But ler heeft in Nederland betrekkelijk weinig reacties veroorzaakt. In kringen van producenten en exporteurs wijst men er op, dat men van November 1951 af met deze en dergelijke maatregelen rekening heeft gehouden. Nu op het ogenblik over een nieuw Engels-Nederlands han delsverdrag te Londen wordt gecon fereerd, wil men eerst maar eens af wachten, wat daa.' uit de bus komt. Gezien de reeds bestaande beperkin gen is men in Nederland niet al te pessimistisch gestemd. Ook al staan kaas, bloembollen, bloemzaden, zuurkool en verduur zaamde levensmiddelen op dé lijst en dat zijn voor ons belangrijke uit- voer-artikelen, toch moet men zich niet al te ongerust maken, omdat een bepaald kwantum daarvan steeds no dig zal zijn om de noodzakelijke En gels-Nederlandse handelsbeweging in Tweede Kamer IDEALE LUIERS PIKÉ, FLANEL, HYDROPHIEL, ONDERLEGGERS. De Tweede Kamer heeft gister middag de algemene beraadslaging over de advocatenwet besloten en het wetsontwerp aangenomen. De Kamer heeft vervolgens in be handeling genomen het wetsontwerp tot wijziging van de pachtregeling 1945. Een hernieuwde verlenging van het pachtbesluit was nodig, om dat de nieuwe pachtwet niet tot stand gebracht kon worden voor de datum, waarop het pachtbesluit af liep. De heer C. VAN DEN HEUVEL (AR) zeide het te betreuren, dat de Kamer als het ware met het mes op de keel wordt gedwongen dit wetje aan te nemen. Hij vroeg de toezeg ging, dat de regering op korte ter mijn een aantal wijzigingen aan de Kamer zal voorleggen, welke z.i. noodzakelijk zijn. De heer DROESEN (KVP) drong eveneens aan op het in overweging nemen van door de vorige spreker genoemde punten. De heer VONDELING (Arb.) was tegen een noodregeling, en drong aan op een zeer spoedige definitieve regeling, welke de gehele materie zal omvatten. De heer DE RUITER (CH) was te gen een spoedige herziening der pachtwet, z.i. moet de practijk eerst gelegenheid krijgen zich uit te spre ken. De Minister van Justitie, de heer MULDERIJE, opmerkend, dat door de heer Van den Heuvel ge noemde punten van principiële be- PRODUCT (Advertentie) Minder schoolgeld Ook voor andere takken van onderwijs Nu voor het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs een reduc tieregeling voor het schoolgeld be staat, zal er voor de andere takken van onderwijs eenzelfde gedragslijn moeten worden gevolgd. Daarom is bij de Tweede Kamer een ontwerp wijziging van het schoolgeldbesluit voor het lager onderwijs ingediend. De vermindering zal een kwart be dragen, wanneer twee of drie kinde ren uit één gezin op school gaan en de helft van het schoolgeld, indien het er vier of meer zijn. Deze rege ling, die bij het van kracht worden zal gelden voor het op of na 1 Ja nuari 1951 begonnen schooljaar, zal van toepassing zijn» op het lager on derwijs, de kweekschool, het nijver heids-, middelbaar-, voorbereidend hoger of hoger onderwijs. Rijksbelastingacademie Geen vrouwelijke studenten Minister prof. mr. P. Lieftinck is teruggekomen van zijn oorspronke lijke voornemen om ook vrouwelijke candidaten toe te laten tot de Rijks belastingacademie te Rotterdam, om dat hij met het ook op huwelijkskan sen van vrouwelijke surnumerairs dezen geen tegemoetkoming in de pensioenkosten kan geven- gelijk aan manlijke studenten. Vrouwen kunnen langs de weg van de univesitaire opleiding inspecteur worden en het moet volgens de mi nister toch aangenamer zijn student te wezen te midden van haar sexe- genoten in plaats van- aan de Rijks belastingacademie, die vrijwel uitslui tend, ook al zou aan het geuite ver langen worden voldaan, door man lijke studenten zal worden bezocht. Dit deelt minister Lieftinck mede in antwoord op vragen van het Tweede- Kamerlid mevrouw H. Ploeg-Ploeg (P. v. d. A.). Bejaarde wielrijder schrok van auto Dodelijk ongeval te Amsterdam Onvoorzichtigheid aldus de politie heeft Woensdagmiddag het leven gekost aan de 66-jarige Am sterdamse expediteur van der L. De man reed op de fiets op de Midden weg te Amsterdam en bevond zich bijna op de tramrails, midden op straat. Blykbaar is de expediteur ge schrokken toen een auto hem rake lings passeerde, want hij begon te slingeren en omstanders 'hebben ge zien, dat hij zich met een hand van de auto afduwde. De man werd door een naderende auto, die hem niet meer kon ontwijken, in de flank gegrepen en viel op straat. Met ernstige verwondingen werd hij door de G.G. en G.D. naar het Wilhelmina gasthuis overgebracht, waar hij by aankomst bleek te zijn overleden. „Koffiehuis-praat" van prof Gerretson Minister Stikker heeft gisteren in de Eerste Kamer zijn beleid verde digd. Hij heeft in zijn ambtsperiode geen vacantie genomen en steeds op Zaterdag en Zondag doorgewerkt. Daardoor is het feit, dat hij in het af gelopen jaar 137 dagen afwezig was, ndet schadelijk geweest voor de uit oefening van zijn ambt. De minister gaf te kennen, dat hij er niet voor voelde verandering te brengen in zijn representatie-toelagen gedurende zijn ambtsperiode. Minister Stikker verklaarde, dat het in strijd zou zijn met de Neder landse verkeerspolitiek om de we derinstelling van de Rijnvaartpremies door België te beantwoorden met te genmaatregelen van Nederlandse zij de. Een heilloze premiestrijd zou noch Nederland noch België ten voordeel strekken. Gezien de geest van het Nederlands-Belgische accoord van 1939 was België gerechtigd, tqt ver hoging van de premies over te gaan. De vaststelling van de premies voor een korte termijn is een waarborg tegen gevaren voor Rotterdam. Ove rigens bleek de minister geen princi piële voorstander te zijn van een premiepolitiek. Voor de economische conferentie te Moskou bleek minister Stikker niet te voelen. De minister vroeg of de uitlatingen van de historicus Gerretson schouwd kunnen worden als het standpunt van de C.H.U. Stylistische vorm-en woordenkeus van- diens re de waren opmerkelijk, maar de kern van zijn betoog was defaitistisch. Zijn verbitterd standpunt is veront rustend. Minister Stikker nam aan, dat de leden van de fractie van de C.H.U. zich niet verenigen met de uitlatingen van prof. Gerretson inza ke wijlen minister Van Maarseveen. De minister wees er op, dat prof. Gerretsons uiteenzetting over de In donesische kwestie gebaseerd is op aanvechtbare historische gronden. Het oordeel van de geschiedenis in deze durft de minister met een ge rust hart afwachten. De opmerkingen van prof. Gerretson over de vredes conferentie van San Francisco achtte de minister vervat in een vorm, die een ernstige beantwoording nauwe lijks mogelijk maakt. Daarbij is een vorm van humor ten toon gespreid, die wellicht aan de stamtafel van een koffiehuis waardering zou vinden. Minister Stikk-.r verwachtte, dat de spanning tussen Oost en West zal voortduren. De samenwerking tussen de landen van de NAVO noemde hij beslissend voor het voortbestaan van de Westelijke landen. Nu de positie van ons land in de E.B.U. zo belangrijk is verbeterd, be staan er hoopvolle verwachtingen voor totstandkomen- van de economi sche unie. Er is een goede samenwer king ook op politiek gebied. Geregeld zullen er bijeenkomsten worden ge houden door een gemeenschappelij ke politieke contactcommissie. De eerste bijeenkomst begint deze week. Bij replieken heeft de heer GER RETSON (C.H.) gezegd, dat hij over minister Van Maarseveen heeft wil len zeggen dat hij de rust benijdt die aan deze minister is gegeven, terwijl aan spreker is opgelegd de sloping van het Koninkrijk te moeten aan«- schouwen. Hij zei in het algemeen namens zijn fractie te hebben gespro ken, in enkele gevallen namens zich zelf. De begroting van Buitenlandse Za ken werd aangenomen» met aanteke ning van tegenstemmen door de com munisten. Bommenwerper tegen barak op Schiphol Een Lockheed bommenwerper va de Amerikaanse Marine is gistermid dag tegen drie uur bij het landen op Schiphol in botsing gekomen met een houten barak van Aero-Holland. De linkervleugeltip van het vliegtuig en de barak werden ernstig beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De Amerikaanse bommenwerper was op Schiphol geland om benzine in te nemen. deel zal in de algemene herziening' van het belastingrecht, welke al enige malen in het vooruitzicht is gesteld, met kracht moeten worden voortgezet, want ze is urgent. Z.i. moet men terug naar een behoor lijke belastingmoraal. De heer VAN DE WETERING (CH) handhaafde zijn oordeel, dat een wettelijke regeling van het fis cale noodreeht vreemd is aan de Ne derlandse aard. Zware straffen voor belastingontduiking vond hij nood zakelijk, maar totalitaire uitingen van het fiscale noodreeht achtte hij evenzeer te veroordelen als belas tingontduiking. De heer RITMEESTER (VVD) betoogde, dat aan de regelingen van na 1945 grote nadelen kleefden, hij wenste geen verzwaring der straf fen. De heer HOOGCARSPEL (CPN) opmerkend, dat uit het gewetensgeld blijkt hoezeer de fiscus bedrogen wordt, verklaarde, dat zijn bezwaar is, dat degene, die gewetensgeld be taalt als fraudeur vrij uit gaat. Te half zes is de vergadering ver daagd tot Donderdagmiddag een uur. Aanhanger van gene ralissimus beledigde caudillo „FRANCO IS GEEN STAATSHOOFD" caudillo genoemd?" vroeg hy ten slotte triomphantelijk. De rechter glimlachte eens, vertelde het opge wonden mannetje niet, dat Stalin „generalissimus" genoemd wordt, maar besliste, dat de rechtzaal geen parlementsgebouw is en dat hy geen politiek debat aanging. Hij kon ech ter wel voorstellen, dat gedaagde in het vuur van zijn redevoering een beetje te ver gegaan was en daar door dingen had gezegd die hij fei telijk niet verantwoorden kon. Hij veroordeelde de aanhanger van ge neralissimus Stalin" tot /30,subs. 6 dagen en liet de voorwaardelijke gevangenisstraf vallen. ECON. POLITIERECHTER. Us zonder diploma. Een koop man uit Katwijk a. d. Rijn had ijs bereid zonder hiertoe bevoegd te zijn en moest daarom voor dc Haagse Economische Politierechter verschij nen. Hij betoogde een grote strop te hebben gehad, want hij had zijn zaak voor 40.000 laten verbouwen. Binnenkort mocht hij de proef als ijsbereider afleggen, zo vertelde hij. De officier van justitie eiste niette min 40 boete. De uitspraak was 30.—. Vrijspraak. Op het Rapenburg te Leiden had een koopman uit Oegstgeest een kunsthandel uitge breid met een kantoorboekhandel, zonder hiervoor vergunning' te heb ben. Hij meende, dat de artikelen die hij verkocht specialiteiten waren, zo vertelde li ij de Haagse pol tie- rechter. In zijn winkel werd alleen speciaal papier en werden speciale potloden en puntenslijpers verkocht. Naar zijn mening vielen deze niet onder de wet, daar de artikelen wa ren aanverwant aan de kunsthandel. De officier van justitie eiste f 25. boete, maar de politierechter sprak verdachte vrij. De sigaar. Gedagvaard maar niet verschenen voor de Haagse Eco nomische Politierechtei was een ta bakshandelaar uit Alphen aan den Rijn. De verbalisant was er echter wel. Het bleek dat verd. na sluitings- JP Tydens een communistische verga- tekenis zijn, verkfaarde,*"dltdaarin dering te Zutfen op 20 Juni 1951 had niet door een incidentele regeling op een metselaar uit Deventer een glas- korte termiin kan worden voorzien, heldere uiteenzetting gegeven over dc - De practijk moet zich kunnen doen goede bedoelingen, die Rusland met JU* geld had aangepakt van een horen en de tijd voor regering en Korea had. Voor Amerika had de Kamer is zeer kórt. I .eminente spreker minder hulde De Minister van Landbouw, dc j en om nu eens een duidelijk voor heer MANSHOLT, sloot zich bij die beeld te geven van Amerikaanse on betrouwbaarheid, vertelde hij zijn toehoorders, dat Truman onderhan delingen had aangeknoopt met „de beroepsmoordenaar" Franco. Voor deze uidtrukking moest de .politicuszich gisteten voor de Zut- fensc Rechtbank verantwoorden. De rechter concludeerde dat hij een be vriend staatshoofd beledigd had en Daaroo is een aanvang gemaakt «ate f30,- bnete benevens een met de behandeling ven het wetsont- maadd voorwaardel,j-k met een werp, houdende bemalingen inzake j pi oef tijd van eei jaai. vervanging van het fiscale nood- Dc gedaagde w:lde van de gelegen- recht. Dit wordt vervangen door een heid gebruik maken om de rechter meer be-erkte wetteliibe regeling en eens zijn visie op dt politiek te ge er wordt meer eenheid gebracht in 1 ven o.m. door it te leggen, dat Fran- de fiscale stv&fbenalingen. j co geen staatshoofd maai een mili- De heer HOFSTRA (Arb.) zede tair is. „Wordt hij niet generaal of dat zijn fractie het in grote liin met het ontwerp eens is. Naar zijn oor- opvatt'ng aan en erkennende, dat er urgente punten zijn, zeide hij, dat deze moeten worden behandeld bij een algemene herziening der pacht wet, welke op stapel staat. Na re- en duoliek is het wetsont werp z.h.s. goedgekeurd. Belastingplicht en straf. klant voor een pakje sigaretten. Het pakje sigaretten zou hij de klant bij de deur ter hand stellen als de kust veilig was. De kust was echter on veilig want er kwam juist een agent aan. De klant fietste een eindje om, maar hoewel deze nog niet in het be zit van de sigaretten was viel over treding niet te ontkennen. Het bleek nl. dat door de winkel open te heb ben met een klant wior de toonbank de overtreding reeds begaan is. Con form de eis werd verd. tot f 25. boete veroordeeld. Papier rompslomp. Conform dc eis werd een bloembollenteler uit Noordwijkcrhout door de Haagse Economische politierechter tot f 75. boete veroordeeld omdat hij een re gistratieformulier voor het telen van tulpen onjuist had ingevuld, zodat de teelt niet door de juiste vergun ning werd gedekt. Ned. Korea-vrijwilliger onderscheiden Soldaat W. J. van der Linde uit Aalsmeer, behorende tot het batal jon „Van Heutz", dat deel uitmaakt van het 38ste Regiment Infanterie, werd onlangs uitverkoren als de „beste soldaat" van dit regiment, dat tweeduizend officieren en manschap pen telt. Als beloning voor zijn moed en plichtsbetrachting kreeg hij twee we ken verlof, waarvan hij er een door bracht op het regimentshoofdkwartier en een in Japan. Tijdens zijn bezoek aan dit land werd hij door het hoofd van de Nederlandse Missie in Japan, de heer P. E. Teppema, in» audiëntie ontvangen Invoerbeperking zal zeer nadelig werken Ofschoon men in kringen van Ne- wachten hoe de regeling zal worderv, PERSSPIEGEL PROF. GERRETSON. Over het optreden van prof. Ger retson in de Eerste Kamer schrijft „Trouw" (Prot. Christ.): Prof. Gerretson is in de Eerste Kamer de oorzaak geweest van een pijnlijk debat, omdat hij het nodig oordeelde een overleden minister, die nauw betrokken is geweest bij het Indonesische be leid, op een wijze in zijn be- deel uit te maken van de staf van de derlandse bloembollenexporteurs nog geen zekerheid heeft ovef de vraag, in hoeverre de export naar Engeland zal worden gelimiteerd als gevolg van de afgekondigde invoerbeperkin gen, verheelt men niet dat dc gevol gen van deze hernieuwde contingcn- tering voor de bloembollenexport zeer nadelig zullen zijn. De stopzetting van de invoer, die door de Engelse regering in aanslui ting op de begrotingsrecïc van minis ter Butler is aangekondigd, vormt de inleiding tot beperking maatregelen Soldaat Van der Linden dient reeds in het kader van' een nieuw contin- vier jaar in het Koninklijke Neder-1 genteringsstelsel voor verschillende landse leger. In Indonesië maakte hij Europese goederen.Op het ogenblik deel uit. van het achtste Regiment gaat de afgifte van uitvoervergun- Stoottroepen. ningén in Nederland gewoon door, Voor hij militair werd, was Van doch te verwachten valt dat spoedig der Linde werkzaam op een bloem kwekerij. VIER NEDERLANDERS IN ADMIRAA^ MCCORMICK'S STAF. De volgende officieren van de Ko- een andere regeling zal moeten wor den vastgesteld, overeenkomstig de beslissingen van de Engelse instan ties. Zou de invoer thans geheel wor den stopgezet, dan zou dit een einde maken aan de voorjaarciflvoer, die wel niet zo belangrijk is als de na- 11--» "A* - i jaarsinvoer, doch niettemin 'n bete- 'ÏÏSE™ kenisvol kwantum vertegenwoordigt. De grote slag voor de Nederlandse schouwingen te betrekken die niet Supreme Allied Commander Atlantic,cxporteurs komt echter in de na past bij de eerbied waarmee in Admiraal Lynde D. McCormick. de corner, wanneer de eigenlijk, voor- Nederland over de dood en de kapitein ter zee B. C. Mahieu en C. naamste export begint. Dan moet doden wordt gesproken. De uit- ter Poorten en de luitenants ter zee men immers weer een contingente- latlng: „Hem is de grote genade eerste klasse R. M. Elberts en F. E. ring tegemoetzien, die onaangename geschonken, niet de ruïne van Kruimink. herinneringen wekt aan» de jaren zijn levenswerk behoeven te aan- Zij zullen worden geplaatst op het i voor 1951. Engeland schafte deze con- schouwen" moest vooral op de hoofdkwartier van dc Supreme Al- tingentering in 1951 af en was sinds- rooms-katholieke leden van de ]ied Commander Atlantic (opperbe- dien de belangrijkste bloembollen- Eerste Kamer en zeker niet velhebber van de Noord-Atlantische I afnemer. Het voerde in 1951 een re- alleen op hen de indruk ves- I Strijdkrachten in de Atlantische I cordgewicht aan bloembollen in, na- tigen van een insinuerende bedoe-(^gaan) te Norfolk, Virginia in de da in 1950 reeds, ondanks de contin- lincr nmdat Hg» nitHriikltint* .hem tt_.. pui,., t.\ MnrfnlU rrnntorinc vnnr ruim 90 millinnn nul ling, omdat de uitdrukking „hem yer staten. Zij zullen naar Norfolk is de grote genade geschonken" i vertrekken zo^ra zij zich hebben vrij- rooms-katholieke gemaakt van hun tegenwoordige werkzaamheden. een typische zegswijze is. Terecht maakten minister Stik ker en prof. Beaufort zich de tolk van hen, die hierover ver ontwaardigd waren. Prof. Ger retson echter verklaarde bij de rooliek over de reactie van de minister en de rooms-katholieke woordvoerder teleurgesteld en verontwaardigd te zijn en riep uit: „Hoe kan men in goede trouw uit mijn rede zo iets laags destil leren". Tevens sprak hij van het respect, dat hij de persoon van de verscheiden bewindsman toedroeg. Daarmee herstelde hij naar ons oordeel niets. Integendeel, de Utrechtse hoogleraar maakte daar door de zaak nog erger. Ten eer ste omdat juist het respect voor de persoon van de minister hem had moeten doen beseffen, dat hij de gewraakte uitdrukking niet hadden kunnen gebruiken. Ten tweede omdat hij minister Stikker en prof. Beaufort daarna bovendien in hun gerechtvaardig de verontwaardiging kwetst. VERBETERING WEG AMSTERDAM—DEN HAAG. Naar aanleiding van een desbetref fend verzoek, ontving de K.N.A.C. bericht, dat het in de bedoeling llfet de Z.O. rijbaan van het gedeelte van de weg Amsterdamden Haag ter lengte van ongeveer 500 meter en gelegen ten N. O. van de brug over de Ringvaart bij Sloten dit jaar te verbeteren. Dit weggedeelte vertoont ernstige golvingen. Minister prof. dr. A. H. M. Al- bregts heeft een wetsontwerp tot re geling van het cadeaustelsel in voor bereiding. Hy is van oordeel, dat de toepassing van het cadeaustelsel zo snel toeneemt, dat een spoedige voor ziening nodig is. gentering, voor ruim 20 millioen gul den was afgenomen. Men had voor 1952, dat reeds als topjaar voor de export was aangemerkt, een uitvoer naar Engelend geraamd, die alle vo rige jaren verre zou overtreffen. De totale uitvoer was in 1950 100 mil lioen gulden, in 1951 120 millioen. Engeland had daarbij, zoals gezegd, het leeuwendeel. Men moet thans af- Meisje speelde met lucifers Het 3-jarig dochtertje van de fami lie van de H. te Achterveld is gis teren ernstig verbrand toen de kle ren van het kinu vlam vatten, toen het met lucifers speelde. Het twee jaar oudere zusje wist haar mede te slepen naar dc werkplaats van haar vader. Deze slaagde er met veel moeite in de brandende kleertjes te doven. De heer H. liep zelf ook ern stige verwondingen op. Met zware brandwonden overdekt werd het meisje naar een z'ekenhuis te Amers foort overgebracht. doch men rekent reeds op een be langrijke verlaging.Naar wij verne men worden in Engeland door orga nisatie-vertegenwoordigers uit bloem bollenkringen onderhandelingen ge voerd. Het is aan tc nemen dat de beper king van de bloembolleninvocr mede veroorzaakt is door aandrang van Engelse kwekers, die verontrust wa ren over de concurrentie. Zij hebben ook geageerd tegen de liberalisatie van 1951. Op receptie bij de internuntius Ter gelegenheid van de jaardag van de kroning van» Paus Pius XIl hield mgr. Paolo Giobbe, de pauselij ke internuntius in ons land, gister avond een zeer druk bezochte recep tie in zijn residentie aan de Carne- gielaan. Zeer velen uit de kringen van de regering, het corps diploma tique en de geestelijkheid waren aan wezig. Van dc talrijke bezoekers noe men wij: mr. J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborg, kamer heer in gewéne dienst van H. M. dc Koningin; douarière F. W. baron van Tuyll van Serooskerken-jonkvrouwe Boreel, grootmeesteres der Koningin; mr. J. C. baron Baud, grootofficier in» speciale dienst; de ministers: Teu- lings, Bcel, Joekcs, Ruttcn en Al- bregts; de oud-ministers Van Schóick, Wyers, Deckers en Bongaerts; de vi ce-president van de Raad van State, jhr. Beelaerts van Blokland; de voor zitter van de Tweede Kamer, Kor- tenhorst; dc oud-voorzitter van de Eerste Kamer, prof, mr. R. Kranen burg, de commissaris van de Konin gin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kes- per; mgr. dr. B„ J. Alfrir.k, coadju tor van dc Aart:bisschop van Utrecht; mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem; de vicarissen-gen raai van het Aartsbisdom mgr. D. Huur- deman en mgr. dr. J. A. Geerdinck; mgr. J. J. Hcnneman, archivari.; van het bisdom Haarlem; mgr. van Hus- sen; mgr. F. op de Coul; mgr. Pompe, deken van den Haag; baron Speyaart van Woerden, procureur-generaal; dr. S. B. W. graaf van Limburg Stirum en jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen. kamerheren in buitengewone dienst van de Koningin; mr. F. M. A. Schok king, burgemeester van den Haag; F. C. baron van Aersen Eeyerer. van Voshol, lid van de Raad van State. Voor het internationaal gerechtshof waren aanwezig de president prof. J. Bosdcvant alsmede enige leden cn de griffier. Zeer vele hoofden en vertegenwoordigers van de diploma tieke missies in ons land, een aantal leden van de Eerste en Tweede Ka mer en vele vertegenwoordigers van dc Katholieke geestelijkheid wooi> den deze ontvangst by.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5