GEEN LUXOR Handhaving van de Zondagswet Hulp i.d. huishouding HERENHUIS Aanvulzand te koop MEISJE 's coupeurs weten wat Paaskest is! 149.- 168.- 189.- f25.90 DEMMENIE DONDERDAG 13 MAART 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Feitelijk is er geen Zondagswet" meer Verschenen is het voorlopig ver slag van de commissie van rappor teurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp houdende voorschriften ter wegneming van beletselen voor de viering van en ter verzekering van de openbare rust op de Zondag (Zondagswet). Hieraan is het volgende ontleend. Vele leden verklaarden in te stem men met de in de toelichting ge maakte opmerking, dat de Zondags wet van 1815 geheel verouderd is. Deze leden waren van mening, dat bij het treffen van regelingen op het stuk van de Zondagsheiliging be hoort te worden uitgegaan van de erkenn'ng, dat de Zondag voor het overgrote deel der bevolking niet al leen een dag rust na zes dagen ar beid is, maar niet minder een dag, die een zekere wijding heeft. In de gegeven omstandigheden kan de taak van de wetgever slechts zijn het zo veel mogelijk opheffen van de belet selen, die de Zondagsheiliging in de weg staan. Deze leden ontveinsden zich intus sen niet, dat het niet wel doenlijk zal zijn voorschriften te maken, die alle kringen van het volk zullen be vredigen. Daarvoor lopen de opvat tingen over de betekenis van de Zondag te veel uiteen. Met betrekking tot het voorstel zelf waren deze leden van oordeel dat de gemeenteraad te weinig be voegdheden heeft. Zij vreesden, dat, wanneer de vaagheden in de terminologie niet meer bestemd zullen worden, aan dit voorstel als wet een zelfde lot beschoren zal zijn als aan de oude Zondagswet van 1815. De bepaling der voorgestelde wet geven veel andere leden, die zich met de soberheid van de opzet en met de strekking verenigden, wel aanleiding tot de opmerking, of zij een voldoende waarborg bieden voor een uitvoering overeenkomstig de bedoeling van de wetgever. Wat zijn openbare vermakelijkheden? Naar het gevoelen van deze leden moeten buiten twijfel staan, dat bij het be leggen van Zondagsbijeenkomsten verenigingen als het Humanistisch Verbond, het Instituut voor Arbei dersontwikkeling, filmliga's e.d. geen obstakels op haar weg zullen vinden. Deze leden zou het bijzonder op prijs stellen, wanneer de rege ring zich nader zou willen uitspre ken over de soorten van vermake lijkheden, die zij op het oog heeft. De overheid, aldus verscheidene le den, zal met de verscheidenheid van meningen, in ons volk hebben te re kenen bij het bepalen van haar ge dragslijn. Doet zij dit niet, dan zal een wet licht als onderdrukking wor den gevoeld, dan zal wel haar hand having gelijk bij de bestaande Zondagswet in het gedrang ko men. Een wet moet in meer of mindere mate weerklank vinden in de volksconscientie. Het oogmerk van de overheid be hoort te zijn de handhaving van de uitwendige rust. Belangrijker dan wat tussen vier muren plaats vindt, is als regel hetgeen zich op de open bare weg en in de open lucht af speelt, niet het minst ook omdat juist bij manifestaties op de open bare weg en in de open lucht grote mensenmassa's betrokken kunnen zijn. Deze gedachte moet er, naar de mening van deze leden, toe leiden, dat het beleid der overheid er op gericht moet zijn om het mogelijk te maken, dat de grote sportwedstrij den en demonstraties van soortge lijk karakter van de Zondag ver plaatst kunnen worden naar een dag in de week. De overhe'd richtte er i haar beleid op, dat de Zondag zoveel mogelijk worde vrijgemaakt van de I Zondagsrust storende gebeurtenis sen. Dit betekent niet, dat sportbe oefening of ontspanning als zodanig op de Zondag zou behoren te wor den verboden. Men behoort in dezen de vrijheid van de burger te eerbie digen. Maai- wel dient te worden voorkomen, dat niet het omgekeer- geschiedt en dat de vrijheid van de Christen, nl. het ongestoord bezit van een Christelijke Zondag, wordt aangetast door een asurpatie van die dag door rustverstorend rumoer. Verscheidene andere leden waren tot de voor hen teleurstellende slot som gekomen, dat het onderhavige ontwerp, hoewel uitdrukkelijk als „Zondagswet" aangediend, niet veel meer behelst dan enige voorschriften tot het tegengaan van gerucht op Zondag. Onder de gegeven omstandigheden achtten dezelfde leden geen termen aanwezig om thans in het algemeen van gedachten te wisselen met be trekking tot de in de memorie van toelichting aangeroerde vraag, of het tot de taak van de overheid behoort, de plichtmatige viering van de Dag des Heren te verzekeren. Voor hen is veeleer inzonderheid van belang, wat bepaaldelijk hier en nu te dezen tot de taak van de wetgever is te rekenen. In dit verband wensten zij vast te stellen, dat de beoogde rege ling huns inziens niet meer dan een noodzakelijk m'nimum behelst. Veel meer dan hetgeen het ontwerp biedt, achtten zij echter in onze hui dige geseculariseerde samenleving niet bereikbaar. Verscheidene weer andere leden, hoe wel instemmende met opzet en strek king van het wetsontwerp, in het bij zonder met het uitgangspunt, dat de heiliging van de Zonr'ag niet door wettelijke vorzieningen behoort te worden afgedwongen, doch wel door wetsvoorschriften behoort te worden beschermd tegen hinderende gedra gingen, meenden er op te moeten wij zen, dat niet uit het oog behoort te worden verloren, dat de huidige toe stand tot weinig of geen moeilijkhe den aanleiding heeft gegeven en dan ook van urgentie van het wetsont- weD«r«iesund rmfhirTteï;!Pi,oo{ bleef wonder boven wonder ongedeerd dat de verouderde Zondagswet van 1815 in haar geheel eigenlijk nooit is nageleefd en thans practisch reeds vele jaren in het geheel niet wordt nageleefd, zodat er tot dusver feitelijk geen Zondagswet meer is, hetgen bcij wijst, dat het Nederlandse volk van nature dusdanig ordelijk kan worden genoemd, dat het een Zondagswet fei telijk niet behoeft en dan ook deze ontworpen wet wel zou kunnen mis- Gemeenteraad Oegstgeest Bespreking achter gesloten deuren Gisterenavond kwam de raad van Oegstgeest in korte openbare verga dering bijeen. Afwezig weth. de Neef wegens ziekte. Onder de ingekomen stukken was een adres van de stichting raad v. j besturen bouwbedrijf, waarbij de aandacht werd gevraagd voor de nieu we richtlijnen voor de uitvoering van D.U.W. werken welke in 1951 door de minister van "Wederopbouw en Volkshuisvesting zijn vastgesteld.' Dit adres werd voor kennisgeving aangenomen. B. en W. deelden o.m. nog mede, S dat Ged. St. het raadsbesluit van 30 Jan. 1952 tot instellen van een pro-' cedure tot verkrijging door onteige-1 ning van gronden van J. v. d. Putten, met uitzondering van een mogelijke procedure in cassatie, hebben goed-1 gekeurd. Daarna volgde onderzoek van de geloofsbrief van het nieuw benoemde lid van de raad, mevr. F. H. Smits—Witvleet. In de commissie van onderzoek werden benoemd de heren van Oosterom, Blomsma en Kerkhof, die adviseerde tot toelating, waarmede de raad zich kon verenigen. Hierna ging de raad in comité-generaal. Gistermiddag omstreeks half vijf is een lesvliegtuig van de Rijkslucht vaartschool te Ypenburg, een Tiger- Moth, bij een noodlanding tc Lan- geraar tegen een boom gevlogen en vernield. Het toestel vloog boven de Wasse- naarse Polder achter Langer aar. Toen de piloot na een glijvlucht zijn toe stel wilde optrekken, „kotste" zo als vliegers dat noemen de mo tor. Dit wil zeggen, dat de motor niet meer aansloeg. Een noodlanding was nog de enige redding, maar deze mislukte doordat het toestel tegen een boom vloog, waardoor het hoog teroer buiten werking kwam. Het stuurloze toestel raakte vervolgens nog een boom, sloeg over de kop en kwam met de neus in een slootje te recht. Ernstig gehavend vor.den toege schoten burgt rs uit deze streek het vliegtuig acht'T de woning van de landbouwer Westeijn te Langeraar. De propeller was gebroken en een der vleugels volkomen vernield. De piloot, dc leerling R. van Elde- ren, die zich alleen in het toestel be- vond, kwam wonder boven wonder geheel ongedeerd uit de ravage te I voorschijn. VOOR BETERE TELEVISIE-ONTVANGST PHILEPS-VAN BERGE HENEGOUWEN Heden overleed na een kortstondige ziekte, voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster venden onze innig ge liefde Moeder, Behuwd en Grootmoeder MARIA VAN NOORT Weduwe van STEPHANUS JOHANNES KOKSHOORN in de ouderdom van ruim 90 -jaar. Uit aller naam; Fam. KOKSHOORN Warmond, 13 Maart '52 Dorpsstraat 28. De H. Uitvaartdienst zal plaats hebben op Maandag 17 Maart a.s. des morgens te 9.30 uur in de Par. Kerk van de M. Matthias te War mond. waarna begrafe nis op het R. K. Kerk hof aldaar. Rozenkransbidden des avonds 8 uur Dorps straat 28. 8100 Enige en algemene kennisgeving. GEVRAAGD: Mevr. v. d. Waardt, Dey- lerweg 43, Wassenaar, te lefoon 2055. 8090 Te koop ruim gebouwd gel. a. d. grens van Leiden bij Oegstgeest bev. 7 ka mers, hal. badkamer en zolder, voor en achtertuin met zijingang. Koopsom 30.000 vrij te aanvaarden Br. on dei no. 2705 bureau van dit blad. Adres J. K. v. d. DOOL, Oostdorperweg 24 Wassenaar - Telefoon 2379 intern, in gezin met twee kleine kinderen. Zelf standig kunnende werken en bekend met koken. Meerdere hulp aanwezig. Aanbiedingen Mevrouw Springborn, Nassau Dil- lenburghstraat 17, 's-Gra- verhage. 8083 Gevraagd voor 25 Maart in doktersgezin met drie kinderen te Oegstgeest flinke R, K. Dienstbode voor d. en n., die normaal de lagere school doorlopen heeft. Goede behandeling en goed loon. Br. onder no 2724 bureau van dit blad. 2 Gevraagd net R. K. meisje 1415 jaar, voor de dag Aanmelden: H. v. d. Ameele, Rhijngeester- straatweg 28, Oegstgeest. 2 Werkster biedt zich aan voor 2 of 3 dagen per v/eek. Br. aan Jac. Zand bergen, agent van dit blad Zceterwoude, Schenkel- weg 16. 2710 2 Hoover Wasmachines te huur vanaf 50 eent per uur. Besteladres: St. Aa®- tenstraat 24, (bij Beesten markt). 2722 Kom met Pasen eens extra verzorgd voor de dag met zo'n onberispelijk en duurzaam costuum van onze bekwame coupeurs met een fijn „maatgevoel"! Deze volgens Amerikaans systeem te vervaardigen costuums verkrijgbaar in de prijzen Ook aan Midza-bonnen ontvangt U de volle maat! EEN HUIS VOL VREUGDE brengt U een nieuw behang uit de sinds jaren gevestigde speciaalzaak voor Leiden en Omstreken Een sortering uit meer dan 1000 soorten en reeds per rol vanaf 57 Ct Zeer voordelige aanbieding in KEMMATRASSEN vanaf BINNENVEFING met 5 jaar garantie vanaf f47.75 Zware kwaliteit 1GG%wolen OO RA Gr. maat zuiver wollen f "7 C WILTON KAl.PETTEN '•'aJU HOLTaP KAl PfclTEN Vcor handweefstolfen het goedkoopste en best gesorteerde adres - Vitrages zeer voordelig DE 3 EENEN - Haarlemmerstr. Ill to. Hartebrugkerk - Lid Fin. Instituut JU be.e fcJive.o^peh4S ci 30 Witte Enve'oppen 70 el 1 Blok >nh. 100 vel pooier 1.3' KANTOORBOEKHANDEL HA AD L. STRAAT 169 LAGE RIJNDIJK IA Een film met een moedig en openhartig thema I 2 „Rosine" geeft de hoog ste prijs voor goud, zilver en juwelen. Grote keuze in verlovingsringen, gou den. zilveren en verzilver de artikelen. Het adres voor alle reparaties en uur werken, Steenstraat no. 16 Tel. 26854. 2 Gevraagd in gezin 2 personen, net meisje voor dag of dag en nacht. Goe de behandeling. Zondags vrij. Mevrouw Tuinhout. Arèntsburghlaan 14, Voor burg. Inlichtingen Knip- laan 2 Voorschoten. 3027 REGIE: JOSEPH L. MANKIEWICZ. 2.30, 7, 9,15 uur. Zond. 2.30, 4.45, 7, 9.15 uur Toegang 14 jaar 2 Alt op de Mare 2de h. Damesrijwiel. 22", 50. Nog enkele 2de h. Heren rijwielen. als nieuw 120. met 3 V.naaf, 160.van Delft Kinderwagen met bankje 35.—. Simplex Rijwiel met tronumelrem- men 130.—. 2713 2 ..De Houthal" moet geld en ruimte hebben voor nieuwe aankopen. Nu kun nen de knutselaars nog profiteren van een partij {oedkope latten en plan ten. U slaagt altijd in ..De Houthal". Hoge woerd 99. 2 Rijpwetering. Vrijdag 14 Maart prljsjassen. Aan vang 3 uur. Café Zoete melk, Rijpwetering. 8101 2 Uw leven lang. Hulst- behang, Haarlemmerstraat 18. Tel. 24841. Staalboeken od zicht verkrijgbaar. 2 Bromfietsen verhuur c.v. Solex Avros, Berini- tandem. 50 stuks. Verze keringen gratis. T. v. d. Sluis. tel. 26281. 7751 2 Wilde Konijnen per kg 2.50. goedkoop en heer lijk vlees. Dagelijks vers. Verkrijgbaar bij De Bruijn Hoge woerd 72, Tel. 25031 Leiden. 2716 ADVERTEERT IN DIT BLAD

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3