Ste ftridóeSoti/tcmt Eisenhower is trots De Paus vierde zijn kroningsdag Generaal Eisenhower blijkt zeer populair te zijn |Labourcritiek op de begroting Vo-Mfen petten hun handtekening- 5)e aan de JCaninyin naai U.S. Ismay secretaris-generaal der NAVO i SiaweCtje Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 13 MAART 1952 43ste JAARGANG No. 12535 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 BEGROTINGS ASPECTEN OUTLER, DE MINISTER van finan- ciën in het jonge kabinet-Chur- chill, heeft zijn eerste begroting in gediend. Natuurlijk waren de Engel sen daar benieuwd naar, want ieder wil graag weten of hij meer of min der zal moeten betalen. Maar ook het buitenland had deze keer bijzondere belangstellig, omdat het de eerste begroting was van het conservatieve kabinet en men graag weten wilde hoe het financiële beleid zou zijn voor de eerstkomende jaren. Chur chill had bij zijn optreden na de ne derlaag der Labourregering in het af gelopen jaar zulke sombere klanken laten horen; hij had gespro- 0 ken van een dreigend ban kroet der Engelse economie en opnieuw „zweet, bloed en tranen" ditmaal slechts financiële in het vooruitzicht gesteld. Men was wel benieuwd, welke drastische maatre gelegen er thans uit het rode koffertje zouden komen. Het is nogal meegevallen. Wel zijn er onaangename maatregelen, zoals de verlaging van scommige subsidies, waardoor het leven voor de doorsnee Engelsman duurder zal worden, maar daar staat weer een belastingfacili teit tegenover. Wie wil, kan nu meer werken en meer verdienen, zonder dat de fiscus hem het „teveel" ver diende geld weer afpikt Een ver standige maatregel, welke de werk lust zal bevorderen. Bovendien is Butler van het prin cipe uitgegaan dat een land, in be narde financiële omstandigheden, de tering maar naar de nering moet zet ten en daarom heeft hij een invoer beperking ingevoerd. Hier spitst het buitenland speciaal de oren en ook wij, die zo dicht bij het grote Britse eiland zijn gelegen en van ouds naar Engeland hebben geëxporteerd, kij ken met Argus-ogen toe. Het blijkt nu, dat vele artikelen, waarvan de invoer beperkt zal worden, ook door Nederland worden geëxporteerd, zo als bloembollen en kaas. Dat is niet zo prettig voor de Nederlandse ex porteurs, hoewel het nog moet wor den afgewacht, hoe deze maatregel in de practijk uitpakt. Beperking van de invoer is een klassiek middel om er weer boven op te komen, hoewel het een zwaard Is, dat aan twee kanten snijdt en dat de onbedachte hanteerdder wel eens in de vingers kan snijden. Want op de lange duur heeft beperking van de invoer ook beperking van de uitvoer ten gevolge en wanneer zowel de in voer als de uitvoer inkrimpen bete kent dat onherroepelijk verlaging van de levensstandaard. Tijdelijk kan een groot land zich dergelijke maat regelen permitteren, want de funeste gevolgen op de export doen zich niet direct gelden; het. duurt even voordat de invloed van importbeperking is doorgewerkt op de economie van het land. In deze tijd echter, nu de landen van Europa allemaal op zwart zaad zitten en vrijwel alle voor de nood zaak zijn gesteld om „te exporteren of te sterven", kan een dergelijke handelsbelemmering -ook nare gevol gen hebben voor andere landen dan Engeland. Iedereen is nu bezig, zo veel mogelijk uit te voeren en zo wei nig mogelijk in te voeren, maar het is duisielijk, dat dit proces niet door kan blijven gaan Op den duur moet dat spaak lopen en verarmen wij al lemaal. Misschien dat de nieuwe Atlanti sche Gemeenschap, die begonnen is als een samenwerking tot verweer tegen de dreigingen uit het Oosten, ook en met meer genoegen ge bezigd kan worden als een economi sche samenwerking, waardoor zulke paardemiddelen als invoerbeperkin gen voortaan onnodig zullen zijn. Of dat lukken zal blijft aan de toe komst voorbehouden. Q'PailQPn Hao-inHplinrr wenst daarna iedereen goede nacht b I dUoCll Udö IllUcllIl^ en blijft alleen in de kapel achter tot middernacht. Dan gaat hij naar zijn Vele duizenden hadden zich gister morgen verzameld bij de Sixtijnse kapel en juichten Paus Puis XII toe, toen deze op de sedia gestatoria voor bij werd gedragen om de plechtige Hoogmis bij te wonen ter herdenking van het feit, dat hij 13 jaar geleden werd gekroond. De Paus was gekleed in een witte toog en had de driekroon op het hoofd. Buiten waren alle ge bouwen versierd met de wit-gele pau selijke vlaggen. De plechtigheid werd bijgewoond door negen kardinalen en door de leden van het corps diploma tique. De „Osservatore Romano" publi ceerde ter gelegenheid van de feest dag een kort relaas over het dage lijkse leven van de Paus. Om kwart over zes loopt in de pauselijke slaap kamer de wekker af en onmiddellijk daarna hoort men het ruisen van een electrisch scheerapparaat. Dat is het sein voor „Gretel" om uitbundig aan het kwetteren te slaan. Gretel is een goudvink, die heel jong uit het nest viel en voor de voeten van de Paus terecht kwam, toen deze een wande ling maakte door de tuinen van het Vaticaan. De Paus nam het vogeltje mee en bracht het groot met een aan tal kanaries, die wel eens vrij mogen rondvliegen, als de Paus een korte verpozing neemt. Maar Gretel is zijn favoriet. Als de Paus zich scheert, zet het diertje zich op de hand, die het apparaat hanteert en laat zich al zin gend meedeinen. Bij zijn maaltijden, die de Paus alleen gebruikt, mogen Gretel en de kanaries om hem heen zitten om de kruimels op te pikken. „Het heeft wel iets van Sint Fran- ciscus en de vogels", zegt' de „Osser vatore". Om zeven uur in de morgen draagt de Paus in de huiskapel zijn H. Mis op. Daarna-vangt een lange werkdag aan, die pas 's avonds om half tien eindigt. Dan gaat hij naar zijn kapel en bidt daar de rozenkrans met en kele vrienden en medewerkers. Hij Naar het land, zegt Peron In Argentinië is een decreet uitge vaardigd, dat immigranten verbiedt zich binnen een straal van 100 km. van Buenos Aires te vestigen. Slechts echtgenoten, ouders en ongehuwde zoons en dochters varu reeds binnen dit gebied woonachtige personen zijn van deze maatregel uitgezonderd. Door deze maatregel hoopt de re gering de betrekkelijke ontvolking van het platteland tegen te gaan. Uit de eind 1951 gepubliceerde cijfers van de in 1947 gehouden volkstelling is o.m. gebleken, dat van de ruim 15 millioen inwoners 5,4 millioen wo nen in steden van meer dan 100.000 inwoners en 9,9 millioen in centra van meer dan 2.000 inwoners. De vermindering van het bebouw de areaal en in mindere mate de droogte zijn oorzaak van een scherpe daling van de voor uitvoer beschik- bere hoeveelheid fijne granen, waar door, in het bijzonder in de afgelopen vijf jaar, voor Argentinië een moei lijke situatie is ontstaan. Door het nieuwe decreet zullen in hoofdzaak de Italiaanse immigranten worden ge troffen, die zich gwoonlijk in groten getale in de steden vestigen. Sabotage inTunesië Op het station te Gabes, een ha ven in Zuid-Tunesië, heeft zich Woensdag een ontploffing voorge daan, die volgens de eerste berichten aan vier personen het leven heeft ge kost. Zeven personen, onder wie de stationschef, werden ernstig gewond. De politie stelt een onderzoek in. Men vermoedt, dat sabotage in het spel is. DUITSERS IN PLAATS VAN ENGELSEN. studeerkamer en werkt daar tot twee twee uur in de nacht. Het eenzame yerlichte raam in de zwarte gevel van het Vaticaan is een vertrouwd nachtelijk verschijnsel in Rome en verleidt ieder die voorbijkomt tot de opmerking: „Kijk, de Paus is nog aan het werk". „Hij is nu 76 jaar, maar hij heeft geen tijd om vermoeid te zijn", zegt de „Osservatore". Iedere nacht om twee uur wordt het licht in de pauselijke werkkamer uitgeknipt. Maar vier uur later begint de wek ker te rammelen, hoort men het scheerapparaat ruisen en begint Gre tel te zingen. Dag in, dag uit. TORPEDO IN HET NET. Acht Italiaanse vissers zijn giste ren omgekomen en twee zwaar ge wond door de ontploffing van een torpedo, die de vissers in hun netten hadden gekregen. De kleine boot, waarop zij zich bevonden, brak in tweeën en zonk onmiddellijk. ATOOMVLIEGTUIG. Het Amerikaanse departement van defensie deelt mee, dat de Boeiing vliegtuigfabriek te Seattle werkt aan een vliegtuig dat met atoomkracht wordt voortbewogen. Boeiing werkt in deze samen met de Pratt en Whit ney vliegtuigfabriek te East Hart ford in Connecticut. 33 DODEN BIJ AUTOBOTSING. In de buurt van Bahi.. zijn bij een botsing tussen een vrachtwagen en een autobus 33 personen om het le ven gekomen. Veertig mensen werden gewond. Bij proefverkiezingen in New Hampshire In de kleine Amerikaanse plattelandsstaat New Hampshire zijn vóór-ver kiezingen gehouden van candidaten voor het Amerikaanse presidentschap. Bij deze verkiezingen kunnen de kiezers zich er over uitlaten, aan welke candidaat zij de voorkeur zouden geven en bovendien de namen opgeven van hen, die men graag aan de verkiesingsstrijd zo>u zien deelnemen. Het zijn dus maar proefverkiezingen, maar de uitslag is wel verrassend geweest. Eisenhower bleek de grote favoriet te zijn. VERRASSENDE UITSLAG. De uitslag luidt: Bij de Republikeinen: Eisenhower 46.497 stemmeö Taft 35.820 stemmen Harold Stassen 6.549 stemmen En bij de Democraten: Kef au ver 20.147 stemmen Truman 16.298 stemmen Generaal Douglas MacArthur, wiens naam niet op de candidaten- lijst voorkwam, kreeg toch 2.974 stemmen. Eisenhowers overwinning zal zijn republikeinse aanhangers sterken in hun overtuiging tegenover de echtfe partijmensen, dat de generaal de enige man is met wie men in zee kan gaan om het presidentschap, dat de democraten sinds 1933 in handen hebben, te heroveren. Generaal Eisenhouwer zeide met een opgewekt gezicht in Parijs: „Elke Amerikaan, wie het over komt dat zoveel duizenden andere Amerikanen Democraten als eerste uit de bus kwam, zeide: „Ik heb een prachtige zege behaald, maar ik voel deze niet aan als een verwerping van de bui tenlandse en binnenlandse politiek van de regering-Truman." President Truman heeft geweigerd commentaar te geven op zijn verras sende nederlaag. Uit de naaste om geving van de president verluidt, dat het besluit van de president of hij zich opnieuw candidaat zal laten stellen niet beïnvloed zal worden door de uitslag. Baron Michiels van V'erduynen ten grave gedragen Gisteren is onder grote belangstel ling te Echt (L.) ter aarde besteld F. E. M. H. baron Michiels van Verduy- hem een compliment nen, oud-gezant te Weenen. Het stof- gevon om hem te helpen presidentfelijk overschot was opgebaard in kas te worden is" de generaal aarzel-teel „Verduynen' van waaruit de de even „machtig trots stoet vertrok naar de R.K. kerk al- Deze vooryerkiezingen zijn overi- daari voorafgegaan door de harmonie gens alleen belangrijk als meter voor i St Caeciliate Echt, waarvan de populariteit. Kefauver, die bu de overledene beschermheer was. In de kerk werd de absoute verricht, waar- De Labour-oppo^itie heeft gisteren De Belgische hoteliers hebben plan- nen om, nu door de nieuwe bezuini- j gingsmaatregelen in Engeland vele 1 Engelse toeristen zullen wegblijven, Duitse toeristen r.-aar de Belgische i kust te lokken, aldus een bericht in het Lagerhuis een felle aanval ge- van A.P. daan op de conservatieve begroting, De Belgische hoteliers hebben be- i die kanselier Butler Dinsdag heeft in sloten een weekeind-dienst uit Bre- j gediend. Hugh Gaitskell, de vroegere men, Hamburg, Dusseldorp en Keu- minister van Financiën, noemde het len via Nederland naar de Belgische budget een recept voor inflatie en kust gebracht kunnen worden. j voor het uitb eken van stakingen, Tien speciale treinen zullen even-omdat het zal leiden tot looneisen, eens toeristen van de grens naar de „Ontdaan van alle vermomming", kust brengen. Deze treinen worden ajdus Gaitskell, „beoogt de begroting van armen te nemen en aan welge- In Washington zijn de voorbereidingen voor de ontvangst van Koningin Juliana en Prins Bernhard, die op 2 April a.s. in de Verenigde Staten zul len aankomen in volle gang. Het staat nog steeds niet vast waar de ko ninklijke gasten tijdens hun driedaags verblijf in de Amerikaanse hoofdstad zullen wonen. Met man en macht wordt gewerkt aan de restauratie van het Witte Huis, de officiële residentie van President Truman. Indien het Witte Huis vóór de aankomst van Koningin Juliana en Prins Bernhard gereed is, zullen zij de eerste nacht als gasten van de President in het Witte Huis ver toeven. In dit geval zullen zij gedurende de rest van hun verblijf in Washington in Blair House wonen, de tijdelijke woning van de President. Indien echter het Witte Huis niet gereed komt hetgeen nog niet zeker is dan zijn Koningin Juliana en Prins Bernhard de eerste nacht de gast van de president in Blair House en zullen zij gedurende de overige dagen in een hotel verblijven. Exterieurfoto van Blair House, waar Koningin Juliana en Prins Bernhard óf de eerste nacht van hun verblijf in de Verenigde Staten de gast van President Truman zullen zijn, óf waar zij gedurende de overige dagen zul len wonen. „De man met de oliekan" na de bijzetting geschiedde op het kerkhof. Het woord werd gevoerd door de rentmeester, de heer Jos Stasser, en de voorzitter der harmo- Generaal lord Ismay, de Engelse nie „St. Caecilia", dr. A. H. M. H. minister voor de betrekkingen met Hendrickx. Na de bijzetting in de fa- j het Gemenebest, is benoemd tot eer- miliekelder bedankte mr. W. baron ste secretaris-generaal van de Noord- Michiels van Kessenich namens de fa- Atlantische Verdragsorganisatie en milie. Onder de bloemstukken be vond zich een krans van H.M. Konin gin Juliana en Prins Bernhard. Na mens de minister van Buitenlandse Zaken was aanwezig mr J. Visser, chef van het protocol. De 64-jarige lord Ismay is een van de beroemdste mannen achter de schermen uit de tweede wereldoor log. Zes jaar lang vervulde hij de drievoudige functie van stafchef van het Engelse leger, plaatsvervangend secretaris van het oorlogskabinet en persoonlijk stafchef van premies Churchill. Zijn vader sir Stanley Is may was indertijd rechter van het In ««-voorzitter van de PermanenteH Hof van ln[|i waar hjj b NAVO-raad, zo heeft de NAVO gis- ren wcrd en he, laat't raadsmJaif waa !"™^^°"denike"d ge.m^kt'_D! van de laatste vice-koning, lord Louis Mountbatten. lord-zegelbewaarder, de markies Salisbury, is benoemd tot opvolger van lord Ismay, die de benoeming heeft aanvaard. De plaatsvervangende Atlantische ministerraad keurde zijn benoeming goed, waarmede alle veertien leden- staten instemden en waaraan de voor- De Hilversumse polirie heeft tegen de opperman J. proces-verbaal opge- stelden te geven". Zijn critiek richtte maakt omdat hij in een vlaag van zitter van de Atlantische minister- zich voornamelijk tegen het vermin- woede van een tien meter hoge stei- raad, de Canadese minister van Bui deren van de voedselsubsidies, dat de ger een metalen kruiwagen naar een tenlandse Zaken, Lester Pearson, for- mensen van lage inkomens zou tref- op de grond staande collega heeft ge- meel zijn goedkeuring had gerecht, worpen. De opperman bekende zijn Pearson zelf had voor de post be- De Koning van Zweden brengt op het ogenblik een officieel bezoek aan Oslo. Hij was o.a. aanwezig bij de plechtigheid in het Kasteel van Akershuis, waar tijdens de oorlog vele Noorse verzetsstrijders werden doodgeschoten. Wij zien hier Koning Haakon van Noorwegen (rechts) met een ouderwetse pen zijn handteke ning plaatsen, terwijl Koning Gustaaf VI Adolf (Mnks), die zeventig jaar oud en dus ongeveer tien jaar jon ger is dan Koning Haakon, een mo derne vulpenhouder gebruikt. fen, die hoegenaamd niets wijzer werden van de verlaging der inkom stenbelasting. Gaitskell vroeg zich af of de regering hoopte het vraagstuk van de stijgende lonen en prijzen op te lossen door werkloosheid in het le- daad. Hij had zulks gedaan, omdat de man op wie de .aanslag" werd ge pleegd een kruiwagen verkeerd naar boven zou hebben getakeld bij haast werk dat de opperman verrichtte bij ven te roepen, Wc.ardoor de werkge- nieuwbouw aan de rand van Hilver- vers in staat zouden zijn loonsverho gingen te weigeren. TOCH IN HET „WITTE HUIS"? Het Amerikaanse ministerie van Bui enlandse Zaken heeft medege deeld, dat thans „met vertrouwen verwacht" wordt, dat Koningin Ju liana en Prins Bernhard tijdens hun bezoek aan Washington in het her nieuwde Witte Huis zullen verblij ven Het is echter nog niet zeker, of de officiële eetzaal gereed zal zijn. In- dier dit niet het geval is zal het officiële, diner, dat door president en mevrouw Truman aan de Koningin en de Prins zal worden aangeboden, in een hotel te Washington worden gegeven. KONING LEOPOLD VERTROUWT CUBA NIET. Koning Leopold, die Dinsdag op zijn reis naar Cuba, te Oranjestad, de hoofdplaats van Aruba, was aan gekomen, is na enige aarzeling over de vraag, of hij zijn reis aanstonds zou voortzetten, op Aruba gebleven. Hij logeert met zijn gevolg in het logeer- gebouw van de „Lago Oil Company", een Amerikaanse onderneming. Hij wacht thans de berichten af over het verdere verloop van de revolutie op Cuba, waarna hij met zijn jacht der waarts zal vertrekken. sum, hetgeen in tariefwerk geschied de. De man bleet ongedeerd ondanks het feit, dat de stalen kruiwagen te gen zijn lichaarm vloog. De dader is op het bouwwerk ontslagen. dankt, evenals zijn Nederlandse en Noorse ambtgenoten, mr. D. U. Stik ker en Halvard Lange, alsmede de Engelse ambasadeur te Washington, sir Oliver Franks. Er was in het bijzonder Frankrijk veel aan gelegen een vooraanstaande Engelsman deze hoge positie te doen bekleden, nu het hoofdkwartier van de NAVO van Londen naar Parijs is verlegd. Exterieur van het Witte Huis, dat inwendig; gerestaureerd wordt Een Amerikaan heeft hem eens „de man met de oliekan" genoemd, omdat hij de raderen van de oorlogsmachine gesmeerd liet lopen. Branden in Januari 3 Personen gedood en 26 gewond Gedurende de maand Januari 1952 verloren tengevolge van brand drie personen het leven en werden 26 personen door brand gewond, waar bij acht leden van het brandweer personeel. De directe schade als gevolg van brand wordt geraamd op 1.066.055 (vorige maand 2.468.315, Januari 1951 1 1.271.200). Veertien branden veroorzaakten een schade van 20.000 of meer. Hierbij waren vijf boerderijen, die geheel of gedeeltelijk werden ver nield en waarvan de totale directe schade wordt geraamd op 300.000 (vergelijk vorige maand zeven boer derijen met een totale schade van 334.900, Januari 1951: vier boerde rijen, sdhade 138.000). Bij de boer- derijbranden lieten 38 koeien en 45 stuks klein vee het leven. De han del en industrie leden met zes bran den een schade van 227.000 (vo rige maand tien branden met een schade van 1.623.000, Januari 1951: negen branden, schade f 468.500). Tot nu toe kon in 11 gevallen, dat is 78,6 procent, de oorzaak van de brand worden vastgesteld. Hoeveel krachtdadige deugd iemand heeft, dit blijkt het best wanneer het ongeluk komt. Want de omstandig heden maken de mens niet zwak, maar laten hem alleen zien zoals hij is. Thomas a Kempis.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1