Tulpen en anjers voor Washington Rijkspolitie bezette Kalkzandsteen fabrieken in Katwijk en Hillegom RIJNSTREEK DINSDAG 11 MAART 1952 DE LEIDSE COURANT Ter huldiging van Nederlands koningin A.F.P. meldt, dat te Washington de voorbereidingen voor de ontvangst van Koningin Juliana en Prins Bern- hard op 2 April reeds in volle gang zijn. Zoals bekend zal het koninklijk paar de eerste drie dagen in deze stad de gast van president Truman en de regering zijn. De president en zijn minister van buitenlandse zaken, Acheson, zullen diners aanbieden en hunnerzijds zullen de Koningin en de Prins een diner op de Nederlandse ambassade geven. Er wordt reeds voor gezorgd dat er voldoende tulpen aanwezig zijn. als de Nederlandse bloem bij uit stek, voor de aan te bieden bouquet- ten en er zijn speciale bestellingen gedaan voor de leverinig van anjers, de lievelingsbloem van prins Bern- hard. De route van de stoet bij de offi ciële ontvangst en de meeste bijzon derheden van de.ontvangsten zijn uit gestippeld en ayi de Nederlandse re gering ter goedkeuring voorgelegd. Volgens het opgestelde programma zullen Koningin en Prins op twee April tegen vier uur in de namiddag op het nationale vliegveld van Wash ington aankomen, waar zij door pre sident Truman welkom zullen wor den geheten. De stoet zal, begeleid door motor politie, de Potomac oversteken en via De woningbouw leningen Een succes De definitieve uitkomsten van de gisteren gehouden inschrijving op de 25-jarigc 4 1/4 pet. lening en de 22- jarige 0/5/10 pet. lening ten behoeve van de nationale woningbouw zijn nog niet volledig vastgesteld. Het bedrag van 25 millioen gulden, dat in het propectus als minimum voor beide leningen tezamen is genoemd, is zeer aanzienlijk overschreden. Ge rekend kan worden op een totale opbrengst van beide leningen van ongeveer 70 millioen gulden, hetwelk voor verreweg het belangrijkste ge deelte is te danken aan de inschrij ving op de 4 1/4 lening. Ook de verkoop van de rente- spaarbrieven loopt uitstekend. In zeer ruime mate blijkt het Ne derlandse volk derhalve gehoor te geven aan de tot hen gerichte op roep tot deelnemnig aan de natio nale woningfbouwleningen. jongen ging wormen zoeken Niet teruggekeerd De 17-jarige Jaïi Smeenk, wonende op Schiermonnikoog, die gistermiddag met enkele vrienden het wad was op gegaan, is niet teruggekeerd. Ge vreesd wordt, dat hij is verdronken. De jongens waren wormen aan het zoeken om te vissen, toen er een mist kwam opzetten. Daar het bij mist ge vaarlijk is op het wad, besloten zij terug te keren. Alleen Jan ging nog niet direct mee, zeggende dat hij het alleen wel kon vinden. Toen het hoog water werd, was hij echter nog niet terug. De gehele avond zijn de reddingboten „Johan de Witt' van Schiermonnikoog en „Insulinde" van Oostmahorn het wad opgegaan om te zoeken, maar men heeft geen spoor van de jongen ontdekt. Tegen midder nacht is het zoeken gestaakt. 16-JARIG MEISJE EIGENDE ZICH 2300.— TOE. Bij een zuivelbedrijf te den Haag werd een kastekort van 2400 gulden ontdekt. In verband hiermee werd een 16-jarig winkelmeisje aangehou den, dat de vorige week bij dit be drijf om een andere reden was ont slagen. Zij bekende in de loop van vijf maanden bovengenoemd bedrag bij gedeelten uit de kas te hebben ontvreemd. Zij had het geld met vriendjes uit gegeven in boscopen, dancings en be steed aan kleren, tasjes, snoeperij De Haagse politie heeft aangehou den een 38-jarige chef-kok, J. Deze had 31 Januari bij een grossier voor 400 hazelnoten en amandelen ge kocht. Toen de partij bij hem bezorgd werd zeide hij tegen de loopjongen, dat hij nog 30 kg. moest hebben; hij gaf hem een cheque van 591 gulden die later ongedekt bleek te zijn. In Februari haalde J. hetzelfde spelletje uit en gaf een ongedekte chèque van 321 gulden af. Een deel van de amandelen cn hazelnoten had hij aan een derde verkocht cn daar voor het geld getoucheerd. Hij kwam reeds eerder bij de politie voor. De rechtbank tc Utrecht veroor deelde heden de arts A. J. B. uit Eindhoven tot 1 jaar voorwaardelijke gevangenisstraf. Hij had twee weken geleden terecht gestaan wegens het op uitdrukkelijke wens verstrekken van tabletten aan zijn broer, alsmede het toedienen van morfine injecties, waarop de dood van laatsgenoemde was gevolgd, subsidiair het opzette- i lijk behulpzaam zijn bij het plegen Ivan zelfmoord of middelen daartoe 'te verstrekken. de bekende „Constitution Avenue" naar het stadhuis rijden, dat in de nation-ale kleuren van Nederland en de Verenigde Staten wordt versierd. Boven op een tribune voor het stadhuis zullen twee reusachtige fo to's van de Koningin en de Prins prijken ter grootte van vijf bij vier meter volgens de voorzitter van het comité van ontvangst het groot ste formaat dat ooit bij een derge lijke gelegenheid gebruikt is. Fanfares en militaire muziekka pellen van leger, vloot en lucht macht zullen hun medewerking ver lenen. Aan de schoolkinderen wordt een grote hoeveelheid Nederlandse vlag es uitgereikt,, en de brandweren van de stad zullen, traditiegetrouw, met hun brandladders twee hoge, met bloemen en anderszins versierde erepoorten vormen. In een juwelierszaak aan de West kruiskade te Rotterdam is ingebro ken. De dieven konden niet in» de winkel komen, maar uit een achter de winkel gelegen kantoor werd een radiotoestel weggenomen, alsmede een aantal zakjes, waarin voor de klanten te repareren sieraden zaten. De schadepost voor de winkelier is voorlopig vastgesteld op 1.800. Dagelijks hoort men mensen, Hun lot is bijna niet tc dragen. - waar, kclijk zwaar, ïr Tip van Bootz zal hun steeds schragen. ting van een groot administratiege bouw. Bereids heeft het gemeentebe stuur grond beschikbaar gesteld. Of schoon ook de huidige televisie-studio in Bussum te klein is, wil men toch niet tydens het experimentele sta dium overgaan tot bouw van een nieuwe. Inz. Hr. L. v. R. te Schagen ontv. 1 fl. Tip 1 fl. Bootz' Oude Gonever (Advertentie.) NED. RADIO-UNIE. Reeds geruime tijd klaagt de Ne derlandse Radio-Unie te Hilversum over tekort aan ruimte. Wanneer nu de laatste goedkeuringen zijn ge schied, kan men overgaan tot stich- Op 28 Februari j.l. heeft de Neder landse regering aan de organisatie voor Europese Economische Samen werking te Parijs medegedeeld, dat zij met ingang van 1 Maart 1952 de liberalisatie van- de invoer uit de O.E.E.S.-landen heeft verhoogd van 71% tot 75%. De percentages in de categorieën landbouwproducten, grondstoffen en eindproducten zijn derhalve thans resp. 60,4, 93,5 en 65,3. Hiermede is de dispensatie welke Nederland in October vorig jaar van zijn liberalisatieverplichtingen ont ving, beëindigd. UITVAARTDIENST VOOR JHR. F. E. M. H. MICHIELS VAN VEPvDL'YNEN. In dc St Jacobskerk te 's-Graven- hage werd hedenmorgen een plech tige uitvaartdienst gehouden voor jhr. F. E. M. li. Michiels van Ver- ruynen, oud-gezant te Buenos-Aires en oud-zaakgelastigde te Weenen, die Zaterdag >s overleden. Velen woonden de plechtige Mis van requiem bij Onder hen bevon den zich baronesse F W. Tuyll van Serooskerken grootmeesteres van de Kouinging, mr J. Visser als verte genwoordiger van de minister van Buitenlandse Zaken; jhr mr. J. Th. M. Smits van Oyen en W. graaf van Limurg Stirum, kamerheren der Ko ningin, mr W baron Michiels van Kessenich burgemeester van Maas tricht. De overledene wordt morgen tc Echt begraven. KORT NATIONAAL MUZIEKCONCOURS. Op 22 en 23 Maart a.s. wordt in Aalsmeer een nationaal muziekcon cours gehouden, georganiseerd door dc Nederlandse Federatie van Har monie- en Faqfaregezelschappen en de Algemene Nederlandse Unie van Muziekverenigingen Aan dit con cours zullen 28 gezelschappen uit het gehele land deelnemen. Eveneens invallen in woningen van de directie De rijkspolitie heeft gisterochtend grootscheepse invallen gedaan in de kalkzandsteenfabrieken van Hillegom en Katwijk en. in de woningen van de directeur, de heer van Herwaar-den te Aerdenhout en diens zoon, de adjunct-directeur te Oegstgeest. De geruchten gingen al spoedig, dat deze politionele overval in verband stond met knoeierijen ten aanzien van belastingen en deviezen. Om deze geruchten uit de wereld te hel pen, werd er hedenmorgen te Lisse een persconferentie gehouden, waar bij de heer Van Herwaarden, zijn twee zoons en zijn juridisch adviseur, mr. Ph, J. de Ruijter de Wildt aanwezig waren. soonlijk liet onderzoek tot in de nacht hadden geleid. Om een uur hedennacht had eerst genoemde hem medegedeeld, dat hij in vrijheid was gesteld en de vrijheid had, om zich aan zijn dagelijkse be zigheden te wijden. Ook de zoon, die zich in hechtenis bevond, werd op vrije voeten gesteld. Boeken en bescheiden zijn nog in handen van de politie. De heer Van Herwaarden betreur de het, dat zijn goede naam op deze wijze in discrediet was gebrachj. Hij was er echter van overtuigd, dat het onderzoek de aanklacht volkomen zal ontzenuwen. Naar wij ^vernamen, hadden onge veer 70 manschappen van de rijks politie aan de diverse overvallen deelgenomen. Het bedrijf en het vervoer waren gisteren gedurende een belangrijk deel van de dag stopgezet. de zaal op deze wijze nog weer eens oude bekenden, zij het dan op het witte doek, konden zien. Want de he ren Millenaar hadden speciaal de emigranten bezocht, die afkomstig waren uit de Haarlemmermeer en omstreken. Door een vertegenwoordiger van het Nationaal Transport- en Controle- bedrijf, afdeling Emigratie, werden enkele aanwijzingen- gegeven op wel ke wijze de emigranten hun bagage het eenvoudigst kunnen verzenden. Na afloop dankte de heer Millenaar alle belangstellenden en was gaarne bereid de toekomstige emigrant van advies te dienen. NIEUWKOOP Gemeenteraadsvergadering. De Raad komt Dinsdagmiddag om 4 uur in spoedeisende openbare zitting bij een. De agenda vermeldt o.m. mach tiging aan burgemeester en wethou ders tot verpachting van grond aan ALPHEN AAN DEN RIJN Diefstal van lood. Tegen een 19- jarige jongeman te Alphen a. d. Rijn heeft de politie proces-verbaal op gemaakt wegens diefstal van pl.m. 1000 kg. lood ten nadele van een ter plaatse gevestigde drukkerij. J. M. kreeg proces-verbaal ter zake van heling van deze partij. HAZERSWOUDE (H. R.) K.A.B. De jaarvergadering van de K.A.B. was maar matig bezocht, hoewel de agenda toch enkele voor name punten bevatte. De voorz. opende de vergadering, waarbij ge zamenlijk een gebed werd gedaan voor de pas overleden leden van de K.A.B. De heer H. H. Straver, die periodiek aftredend was, werd met algemene stemmen, herkozen als secretaris der afdeling. De controle commissie bestaat over het jaar 1952 uit de heren P. Baak en J. v. d. Laan. In kas bevond zich, aldus de penn., een bedrag van 286.43. Als spreker van deze avond trad op de heer Van der Meer uit Voor burg. Als onderwerp had spreker gekozen „Het communisme". Na een toepasselijk woordje van geest, adv., pastoor C. Koene, sloot de voorz de jaarvergadering, met de mededeling dat het feest van de arbeid dit jaar zal worden gehouden op Zondag 18 Mei as. in het Parochiehuis aan de Groenen dijk. LEIDERDORP Gemeenteraad. De gemeente raad komt In openbare vergadering bijeen op Vrijdag 14 Maart des avonds 8 uur, ter behandeling van a. de volgende punten: Voorstel tot inbreng van grond in het grondbedrijf, voorstel tot ver koop van grond aan de heer S. Cui- per; voorstel tot wijziging van het besluit tot verkoop van grond aan de N. V. Verenigde Touwfabrieken; voorstel tot verbetering straatver lichting; voorstel tot vaststelling der vergoeding ex art. 101 bis der Lager Onderwijswet 1920 over het jaar 1951 voor de bijzondere scholen; voorstel tot beschikbaarstelling van een hoofdprijs voor het voetbaltournooi van R. C. L.; voorstel tot verpachting het Dorpshuis, en Comptabiliteits besluiten. LEIMUIDEN Emigratievoorlichting. In de zaal van mevr. Sneeboer werd Maan dagavond door de heren Millenaar uit Hoofddorp een kleurenfilm ver toond, die door ongeveer 100 belang stellenden werd bezichtigd. Deze film is vorig jaar tijdens een reis door de U.S.A., Californië en de pro- i"e kinderen van hun geest ten toon Directeur vannacht in vrijheid gesteld De heer Van Herwaarden Sr. werd gistermorgen in zijn huis te Aerden hout verrast, tijdens het aankleden, door de officier van justitie uit Haarlem, mr. Sikkel, en een groot aantal manschappen van de rijks politie. Hij kreeg de mededeling, dat hij onder arrest was gesteld naar aanleiding van een millioenenzaak. Zijn huis bleek geheel omsingeld te zijn en gezinsleden en personeel stonden onder politiecontrole. Er werd op gelet, dat men niet met el kaar in contact kon komen. Intussen waren ook de fabrieken door de politie bezet en van ieder contact met de buitenwereld afge sloten. Men had waarschijnlijk der gelijke krasse maatregelen genomen om te voorkomen, dat boeken en bescheiden weggemoffeld zouden kunnen worden. De heer Van Herwaarden, de di recteur, kwam in een cel van het gerechtsgebouw te Haarlem terecht, terwijl een van zijn zoons in het po litiebureau te Hillegom werd inge sloten. De adjunct-directeur, de heer J. A. van Herwaarden in Oegstgeest werd 's morgens aan zijn bed ver rast door twee pol'tiemannen met bloedende handen. Hij had namelijk in zijn slaap de bel niet gehoord, waarna men zich door het inslaan van een ruit in de keuken toegang tot het huis had verschaft. Hij stond direct ond--"* controle in huis althans, waar zich eventuele bescheiden zouden kunnen bevinden maar eenmaal op straat kon hij zich vrij bewegen. Ook de boekhou der, de heer B. te Katwijk kreeg bezoek van de politie in zijn huis. Reden van de overval. In dit stadium van deze kwestie wilde mr. de Ruijter de Wildt nog niet in bijzonderheden treden over de reden van de overval. Deze schijnt echter in vei band te staan met de di verse functies, welke de heer v. Her waarden Sr. bij diverse fabrieken en maatschappijen vervulc Men schijnt een aanklacht te hebben ingediend, dat de betrokkene zijn functies in verschillende belangengemeenschap pen zou hebben aangewend, om de ene belangengemeenschap ten nadele van de andere te begunstigen. De heer v Herwaarden noemde deze aanklacht lasterlijk Hii kon nog niet mede leien, of en welke maat regelen hij zou nemen. Wel wees hij er op, dat zijn spoe dige invrijheidstelling een bewijs in hield, dat de rijksacccuntant en de andere heren, die volledige inzage hadden van boeken en bescheiden, geen enkele vondst hadden gedaan, welke de tegen hem ingediende aan klacht staafde. De heer v. Herwaarden was ver- WEERSVERW ACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. (Opgemaakt te 10 uur). MEER WIND. Overwegend, droog weer met nu en dan overdrijvende wol kenvelden en vannacht hier cn daar nevel of mist. Aanvanke lijk zwakke tot matige, later vrij krachtige Zuidoostelijke wind. Dezelfde of iets hogene temperaturen. 12 Maart: zon op 7.01, onder 18.40; maan op 19.52, onder 7.01 uur. de Achterweg voor het gebruik als heugd. dat de officier van justtitie, volkstuintjes. Voorts zal nog bespro- mr# sikkel en de substituut-officier, ken worden de verbetering van de j mr G w F v d Valk Eouman, per- Voorweg te Noorden, terwijl aan de woningbouw eveneens een bespre king zal worden gewijd. „Golgotha". De film over Chris tus' Lijden zal Zondag 16 Maart a.s. worden vertoond in de zaal van de heer de Koker. Een en ander is tot stand gekomen op initiatief van de pastoor. Zoals gewoonlijk is om 7 uur in de Ijerk de Lijdensmeditatie, waarna om half negen de film begint, zodat iedereen ruimschoots de tijd heeft de film bij tc wonen. Het wordt de belangstellenden zo gemakkelijk mogelijk gemaakt; men behoeft geen kaarten af te halen, omdat enige ge dienstige parochianen deze bij ieder- een aan huis komen aanbieden. TER AAR V. T. L. 1Aliior I. De wed strijd tussen deze twee ploegen was een strijd, aardig om aan te zien, maar die toch geen glans verkreeg, omdat men aan beide kanten niet in staa* bleek doelpunten te maken. Er is hr.rd gewerkt en gelukkig sportief gespeeld. Maar de aanvallen van bei de ploegen, dikwijls goed opgezet, bleven zonder resultaat, omdat de voorhoeden juist iets te kort kwamen om tegen de verdedigingen succes te kunnen hebben, en als men er al eens doorkwam, dan ontbrak het dodelijk schot. Zo is het tweemaal drie kwar tier gegaan, en met VTL noch Altior vermochten een keerpunt in deze wedstrijd te bewerkstelligen wat aan een van beide de winst had kunnen brengen. Na deze algemene beschou wing kunnen we bij het op voet vol gen van de strijd betrekkelijk kort zijn. Altior trapt af. Eerst is het wat verkennen en dan volgen er enige mooie aanvallen van Altior, maar VTL weet telkens te redden. Ook VTL blijkt het erop gezet te hebben alles te doen om winst te behalen, en ook zij gaan ten aanval maar ook zij vinden een verdediging tegenover zich die niet zo gemakkelijk te pas seren is. Enkele malen komen de kee pers ei* aan te pas om enkele verre schoten te kei*en. Na 20 minuten volgt een aanval van Altior die VTL in een benauwde positie brengt, maar toch weet men ten koste van een hoekschop redding te brengen. Even later zien we bijna hetzelfde voor het Altiordoel. Altior di'ingt op en zelfs zien we de back een schot op d-oel lossen maar de stand blijft blank. Zo breekt de rust aan. Als de wedstrijd hervat wordt, forceert Al tior spoedig een corner doch deze le vert niets op. Na een kwai*tier kruipt Altior door het oog van de naald maar er wordt gered Even later den ken we Altior te zien doelpunten, maar ook in deze situatie weet men het doel schoon te houden. Met wisselende kansen ging de strijd voort tot het einde, en toen de scheidsrechtef voor de laatste maal floot, was de stand nog 00. Een uit. slag die de verhouding goed weer geeft. Overige uitslagen: Zaterdag: Alph. Boys a as.Altior a asp. 04: Altior b asp.St. Eernardus a asp. 22. Zondag: Rijp wetering 2Altior 2 4—2: Altior 3—Kagia 2 1—5; WSB 4Altior 4 50; Rijp wetering A jun. —Altior B Jun. 10. Amateur-uitvinders exposeren Overvallen taxichauffeurs bedwelmen en kleuren hun boze belagers Een stofzuiger, die zonder electriciteit werkt, een balpuntpen, waarmee men tevens (aan het andere eind wel te verstaan) zijn tanden kan poetsen, een toestel, dat 's morgens automatisch het licht aansteekt, uw radio aanzet en het electrische kacheltje inschakelt en u bovendien nog wakker belt, een apparaatje dat lieflijk, door middel van een alpenklokje, begint te klingelen als de melk dreigt over te koken en nog honderden-andere uit vindingen zijn te bewonderen op de tentoonstelling van uitvinders, die, in navolging van het befaamde Franse „Concours Lepine" thans te Brussel wordt gehouden. Opvouwbare po voor handtasjes Niet minder dan 165 amateur-uit vinders. afkomstig uit België, Neder land Zwitserland, Engeland, Zwe den, Italië en Frankrijk stellen hier vincie Ontario van Canada opgeno men. Het begeleidend woord werd af wisselend gesproken door beide he ren. De aardigheid van deze film was, dat verscheidene personen in Jiaite GOLF BINNENLAND Tot burgemeester van Ooster- land (bij Bruinisse) is benoemd de heer S. W. A. Laurense, thans com mies bij het departement van Binnen landse Zaken. en over belangstelling hebben zij niet te Vlagen. De uitvinding die 't meest opzien baart, is waarschijnlijk wel die van een Belg, het is een systeem dat de veel voorkomende aanslagen op taxi-chauffeurs op radicale wijze heet te voorkomen. Wordt de chauf feur iets verdachts gewaar dan drukt hij op een knopje naast het stuur en achter de taxi ontwikkelt zich een gas waardoor de boosdoener in en kele seconden wordt bedwelmd. Te gelijkertijd wordt deze met een kleurstof besproeid, die een even tuele achtervolging zou vergemakke lijken. Het gas zou geheel onschade lijk zyn en na een uur of drie moet de would-be berover weer tot zijn positieven komen, aldus de beschrij ving van het toestel, die overigens niets zegt over de toestand waarin de chauffeur van de taxi komt te ver keren. Een andere uitvinder ver wacht veel van zijn patentdobber. De visser behoeft absoluut niets meer te doen. Hij kan zich aan de oever van een snelde vliet overgeven aan wijsgerige bespiegelingen en even tueel in slaap vallen, want met deze dobber vangt de vis zich namelijk zelf. „Brommer"' concurrent. Natuurlijk ontbreekt op deze ten toonstelling ook niet de man, die ervan overtuigd is het perpetuum mobile uitgevonden te hebben. Het is een ingewikkeld systeem van ra deren, vliegwielen, gewichten en te- gengewichten en de Mechelaar, die deze monstruositeit op zijn geweten heeft, wordt niet moe een ieder, die naar hem wil luisteren, een geleerde uiteenzetting te geven over de wer king ervan. Ook zijn automatische fiets met zeilen, die ingesteld kunnen worden op de windrichting, trekt veel belangstelling. Strijkijzer op voetjes. Naast de vele uitvindingen, die enigszins de lachlust van het pu bliek wekken, zijn er vei'scheidene, die in het dageljjkse leven zeei* prae- tisch kunnen zijn. Zo is er bijv. het door een Duitser uitgevonden strijk ijzer, dat zodra het niet wordt ge bruikt, zich ap een viertal voetjes veiTveft zodat verbranding van het linnengoed uitgesloten is. Een Zwit ser heeft het ei van Columbus voor de huisvrouw uitgevonden door een gewone emmer in tweeën te verde len waardoor de borstel of dweil in de ene helft steeds kan worden uit- spoeld en het water in de andere helft helder en schoon blijft. Vrijgezellen dromen, Men kan op deze merkwaardige ex positie nog een eenvoudig apparaat je bewonderen dat met een enkele beweging de draad door de naald van een naaimachine haalt, een inge wikkeld toestel dat automatisch kno pen aanzet, fietsen, zonder kettingen en pedalen, een ontwerp voor een vredestoren, een verbluffend een voudig systeem om een pakje te ma ken en een vernis, dat aan ieder ra diotoestel. volgens de uitvinder, de klank verleent van een Stradivarius. Even interessant als de uitvindin gen zelf zijn wellicht de uitvinders. Naast de inzender, die een ingenieurs diploma op zak heeft, treft men op deze tentoonstelling de eenvoudige idealist aan, die de moeders van klei ne kinderen zonder twijfel een grote dienst heeft bewezen door een op vouwbare kinderpo uit te vinden, die in een handtas kan worden mee genomen, en de naieveling, die een electrische wekker heeft ontworpen, waarvan de enige nieuwigheid is, dat de seconden wijzer met schokjes over de wijzerplaat beweegt in plaats van gelijkmatig te glijden ZOETERWOUDE Jaarvergadering L.T.B. De ver gadering was met vele L.T.J.'ers goed bezocht. De voorz., de heer J. J. J. Noordman, hield een openings rede en besprak de Beui*s voor de Landbouw te Utrecht en de Zuivel- beurs te Gouda. L.T.J. zal op de Jongveedag een vergelijking houden van opfok- kalveren naar de laagste kostprijs opgefokt. De secretaris, de heer G. Belt, gaf een belangrijk jaarverslag en de penningmeester, de heer W. M. van der Salm de financiële verantwoor ding. Het jaar 1951 gaf een verlies 220.06. Dit veiTies ontstond door de 20 veühoging van de Bondscontributie. De heer Jac. C. v. d. Salm vroeg, waarom bij de plechtigheden op 40- urengebed de laatste jaren het bloem stuk van de L.T.B. ontbreekt. De voorz. zegt: de berooide kas dwingt tot zuinigheid. De heren N. H. Berg en A. A. de Jong brengen verslag uit van de vakgroep en Bondsjciarvergadering. De voorz. en de tweede voorz., de heer G. P. v. Leeuwen werden bij hun periodieke aftreding bij accla matie herkozen. Het bestuur heeft gevolg gegeven aan het verzoek tot betere vertegenwoordiging van de parochie H. Kruisverheffing in het bestuur en stelt voor het bestuur aan te vullen met een bestuurslid; de candidaat, de heer J. C. Moer kerk werd gekozen. De heer A. A. de Jong is niet lan ger bereid afgevaardigde naar de Bondsvergadering te zijn. In zijn plaats wordt nu gekozen de heer C. J. van Leeuwen Az, De heer de Jong wordt nu plaatsvervanger. Het bestuur stelde voor de contri butie voor 1952 even hoog als in 1951 te houden. De heer S. C. Paardekoo- per achtte de financiële positie on houdbaar, zoals b.v. gebleken is bij de gestelde vraag over het bloem stuk in de kerk en stelt voor de con tributie te verhogen met 20 zo als het H.B. reeds heeft gedaan. Het bestuur nam dit voorstel over, waarna aldus besloten werd. De rondvraag was zeer belangi'ijk. De heer P. C. Paardekooper hield een nabeschouwing over de oogst- dankdagviering. Spr. wilde een op bouwende critiek geven van deze dag. Er is teveel gepraat op de och tendbijeenkomst door de voorz. en andere sprekers. Onze vrouwen, zegt spr., praten op zo'n bijeenkomst lie ver met elkaar inplaats van te moe ten luisteren. De ochtendviering was te laat beëindigd. Ook heeft spr. be zwaar tegen de late beëindiging van het avondfeest. De voorz. zei bepei*- king van redevoeringen toe doch wilde als voorzitter toch zeker van de gelegenheid gebruik blijven ma ken eens tot alle leden te spreken over de L.T.B Het bestuur heeft geen bezwaar om vooral de jongelui op gepaste wijze, allen te saam een kéertje wat langer feest te vieren. De geest, adv., kapelaan C. Nieu- wenhuizen, sprak over emigratie cn beval het tijdschrift „De Emigrant" warm aan. Alle instanties die bij emigratie kunnen steunen moeten aangezocht worden en ook vooral moeten contacten met priesters be reikt worden. Spr. dringt aan op overleg met de parochiële geestelijk heid. De katholieke Raad van Overleg zal voor Pasen een passieviering or ganiseren, waarvoor de geest, advi seur belangstelling vroeg. Er werd een breedvoerige bespre king over de kadercursus gehou den. De deelnemers verklaarden zich zeer tevreden. De heer Jac. C. van der Salm be toogt, dat de Neutrale Landbouw scholen wel leerlingen aanneemt die nog voor de V.G.L O. leerplichtig zijn en de pas opgerichte Katholie ke Landbouwschool niet. De reden tot deze ongelijkheid heeft spr. niet kunnen achterhalen. De heer G. T. v. Leeuwen, districts- voorz., gaf een relaas over de gang van z.aken van de landbouwschool. Het was om de door v. d. Salm ge noemde reden dat van de 35 leerlin gen er 18 afgewezen moesten wor den. De bouw van de kath. lagere land bouwschool is gestagneerd door het ontbreken van financiën, in hoofd zaak door de rente-kwestie bij het geldlenen door de gemeente. Nu hoopt spr. dat door krachtig pogen van de Boerenleenbanken het geld bijeen zal komen voor de bouw. De kwestie van de mogelijkheid van plaatsing voor leerplichtige jongens, evenals bij ambachtsonderwijs, werd tenslotte zeer fel gesteld. Het be stuur zal zich tot het hoofdbestuur wenden waar de kwestie reeds aan hangig is en oök zal het Centraal Bureau voor Onderwijs gehoord worden. .De verkiezing van een bestuurslid voor de bond van zelfkazers in de plaats van de heer W. P. van der Geest te Leiderdorp wordt in de be langstelling aanbevolen. Voor de Oost-Priesterhulp heeft de afdeling 455.bijeen gebracht. Voor de verzekering tegen de lig- kosten in een sanatorium zal de secretaris voor inlichtingen en aan melding zorgen voor de leden die zulks wensen. Blijft thuis. Als u de verkeersregels uiet kent!

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2