3)e fields (Sou^ant Rusland stelt 'n met Duitsland vredesconferentie voor de vredesklok ONTWERP-VREDESVERDRAG REEDS OPGESTELD JVai kan de üente komen De bewegingsbeperking der rode diplomaten Basoeto's en Zoeloes gingen elkaar te lijf Aiinhiet Sheeö kxeeg, kezaek Houwitsers voor de Nederlandse strijdkrachten aangekomen JCaweCtje Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 11 MAART 1952 43ste JAARGANG No. 12533 Moskou luidt weer Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mud., 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 VALS GEFLUIT Aan DE vooravond van de beslissing, welke Frankrij'ks Nationale Vergadering moet nemen inzake het al of niet aanvaarden van het kabinet-Pinay, heeft Moskou door het overhandigen van drie ge lijkluidende nota's aan de diploma tieke vertegenwoordigers van Ame rika, Engeland en Frankrijk, ge tracht het element van verwarring nog groter te maken. Het aanbod klinkt zo menslievend, zo vrede lievend en betrouwbaar maar het gefluit van de vogelaar is door en door vals. Men herinnere zich, dat de tegen woordige crisis in Frankrijk is ont staan door de weigering van 0 de Nat. Vergadering om 15 belastingverhoging toe te staan, nodig geworden door de te Lissabon afgesproken militaire bij drage van Frankrijk in de West- Europese defensie. Men herinnere zich tevens, dat de opzet van Pinay's kabinet is: de versteviging van de wankele Franse financiën, waarvan de juiste naleving van de afspraken van Lissabon en dus het lot van de West-Europese defensie afhankelijk is. Bovendien is de inzet van de be slissing der Nat. Vergadering van heden inzake het nieuwe kabinet, of men minister Schuman en daarmee de huidige lijn van de buitenlandse apolitiek tegenover Duitsland zal handhaven of niet. Op dit hachelijke moment, nu de Franse socialisten aarzelen of zij Schuman zullen accepteren dan wel het hele kabinet zullen laten vallen met alle funeste consequenties voor het economisch herstel van het land op dit moment laat Moskou zijn gefluit horen. Het stelt voor: een vredesconferentie met een herenigd Duitsland, dat bovendien moet belo ven in geen enkele coalitie of mili tair verbond te treden, gericht tegen een mogendheid, die met haar strijd krachten deelgenomen heeft aan de oorlog tegen Duitsland. Als een op deze en andere principes gebaseerd vredesverdrag tot stand komt, ziet Moskou daarin een voorwaarde voor een grote verbetering der interna tionale toestand. Met andere woorden: Moskou be looft, dat de toestand heel wat zal verbeteren en er dus helemaal geen dure herbewapening nodig zal zijn. Herstel Duitse eenheid voorop gesteld Gisteren heeft de Sovjet-Russische plaatsvervangende minister van buiten landse zaken Gromyko de Amerikaanse, Britse en Franse diplomatieke ver tegenwoordigers in Moskou een nota en een memorandum overhandigd. De inhoud heeft betrekking op de kwestie van het Duitse vredesverdrag. Toegevoegd was nl. een beginselontwerp van een vredesverdrag met Duits land. De Sovjet-Unie stelt voor, zonder uitstel besprekingen te voeren over de beginselen van een vredesverdrag, dat op een internationale conferen tie, waaraan alle betrokken landen zullen deelnemen, behandeld zal worden. Het spreekt van zelf, zegt de nota, dat het verdrag opgesteld dient te wor den met rechtstreekse deelneming van Duitsland en wel vertegenwoordigd door een regering van het gehele land. Hieruit volgt, dat de Sovjet-Unie, Amerika, Groot-Brittannië en Frankrijk tevens de mogelijkheden tot instel ling van een regering voor geheel Duitsland, welke de wil van het Duitse volk tot uitdrukking brengt, dienen te onderzoeken. Hoe Moskou het zich dacht Teneinde het opstellen van een ont werp-vedrag te vergemakkelijken, heeft de Sovjet-regering een ont werp opgesteld. Zij is evenwel bereid ook andere voorstellen te bespreken. „Het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland is van groot belang voor de versterking van de vrede in Europa zegt Moskou. „Een vredesverdrag met Duitsland zal het mogelijk maken de vraag stukken, die als een gevolg van de tweede wereldoorlog zijn gerezen, op te lossen. Hiervan uitgaande, zo stelt de Sov jet-Unie voor, zullen de vier grote mogendheden tezamen met vertegen woordigers van een regering voor geheel Duitsland een vredesverdrag opstellen, gebaseerd op de volgende beginselen: Deelnemers aan de uiteindelijke als West-Duitsland niet meegaatvredesconferentie met Duitsland zul met het Westen en niet toetreedt tot j len zijn. Groot-Brittannië, de Sovjet, het Europese leger, dat immers als Unie de verenigde Staten, Frankrijk, onderdeel van het ^Noord-Atlantisch polen> Tsjecho-Slowakije, Belgie, iuj. volgens Nederland, „en andere landen, die tegen de I me{- hum gewapende strijdkrachten hebben deelgenomen aan de oorlog tegen Duitsland". De eenheid van het land zal her steld' worden, „zodat het zich kan ontwikkelen in een onafhankelijk, den.ocratisch en vredelievend land". Alle bezettingsstrijdkrachten moe ten binnen een jaar na het van kracht worden van een vredesver drag teruggetrokken worden. Alle Duitsers, zonder onderscheid naar ras, sexe, taal of godsdienst, moeten democratische rechten bezit ten, met inbegrip van vrijheid van meningsuiting, vrijheid van gods dienst, vrijheid van vergaderen en politieke vrijheid. De „democratische partijen en or ganisaties" dienen het recht te heb ben over hun eigen aangelegenheden te beslissen. Zij dienen vrijheid van drukpers en vergaderen te hebben. Organisaties, „welke schadelijk zijn voor de democratie en de zaak van het behoud van de vrede" mogen niet op bet Duitse gebied toegelaten wor den. Alle vroegere leden van het Duitse leger, met inbegrip van generaals en andere officieren, alle vroegere nazi's met uitzondering van diegenen, die een vonnis voor misdaden uitzitten, dienen gelijkelijk met de andere Duitse burgers politieke en burger lijke rechten te bezitten. Duitsland verplicht zich in geen enkele coalitie of militair verbond te treden, gericht tegen een mogend heid. die met haar strijdkrachten deelgenomen heeft aan de oorlog te gen Duitsland. Het Duitse gebied zal begrensd worden door de grenzen waarover Pact uitsluitend gericht is de visie van Moskou Sovjet-Unie. De Du't.sers zelf wordt een extra vet kluifje voorgehouden, nl. het herstel van de Duitse eenheid. De West-Duitsers heibben wel een extra kluifje nodig, want zij hebben Zon de de grote campagne van de so cialisten tegen de herbewapening met een resoluut „neen" beant woord. Bij de verkiezingen in het Zuide lijk deel van West-Duitsland hebben de socialisten slechts een geringe winst geboekt, ofschoon zij er alles op gezet hadden om van deze ver kiezingen een grootse demonstratie te maken tegen de Westers-georiën- teerde politiek van Adenauer en te gen deelneming aan Jiet Europese leger. Deze toeleg is mislukt. Ondanks alle tegenkanting is de Atlantische gemeenschap aan het opgroeien en zulke schoonschijnende interventies van Moskou juist op critische momenten, zoals wij van daag weer eens beleven heblben geen ander doel dan die groei te stuiten en het plannetie zo mogelijk te vermoorden. Zij spreken zo mooi van gegarandeerde vrijheid van me ningsuiting enz., maar dat de Russen zelf geen enkele werkelijke conces sie willen doen, blijkt al uit de bepa ling in het ontwerp, dat in elk geval de grens, waarover men in Potsdam overeenstemming heeft bereikt, ge handhaafd moet worden. Dat is de befaamde Oder-Neisse-grens, waar door een stuk van Oost-Duitsland is afgeknepen ep gevoegd is bij Polen. Het lokfluitje van Moskou klinkt bedenkelijk vals. heeft bereikt. Er zullen geen beperkingen aan de Duilse vredes-economie worden op gelegd, die in d'ienst zal staan van het welzijn van het Duitse volk. Ook in ander opzicht zullen geen beper kingen worden opgelegd, zoals be treffende handel met andere landen, luchtvaart en toegang tot de wereld markt. Wat de gewapende macht betreft, stelt Moskou voor: 1. Duitsland zal zijn strijdkrachten (in de lucht, ter zee en te land), no dig voor zijn verdediging, mogen hebben. 2. Duitsland zal militaire goederen en wapens mogen fabriceren, het type en in de hoeveelheid, nodig voo1' zijn defensie-strijdkrachten, waarvan de sterkte door de vredes conferentie Depaald zal worden. De landen, die het vredesverdrag met Duitsland hebben getekend zul len het land steunen bij zijn verzoek tot toelating tot de Verenigde Na- lies. Kcfidinaai Alcate.ii $.Lelh men in Potsdam overeenstemming zonden. Kardinaal Ascalesi, aartsbisschop van Napels is, naat uit Vaticaanstad ge meld werd, het II. Oliesel toegediend. De Paus heeft hem zijn zegen ge- 1 HAARLEM 2» lFID.EN De Toeristenbond A. N. W. B. heeft op zijn wegwijzers tussen Den Haag en Haarlem weer de bekende „blocmbollcnbordjes" aangebracht. Deze kleurige schildjes geven de routes aan, langs welke de toeristen straks het mooiste uitzicht op de bloeiende bollenvelden zullen hebben. Het wachten is nu nog op de lente. Vijf landen namen reeds maatregelen T'OALS gisteren was aangekondigd heeft de Nederlandse regering tege- lijk met andere landen de bewegingsvrijheid der Russische, Hon gaarse en Roemeense vertegenwoordigers te Den Haag aan banden ge legd. Deze maatregel is genomen als represaille tegen de in Hongarije, Roemenië en de Sovjet-Unie bestaande voorschriften, op grond waarvan het aan Nederlandse diplomaten en de staf der Nederlandse missies in die landen onmogelijk wordt gemaakt om in grote delen van genoemde staten te reizen zonder daarvoor te voren toestemming te hebben ge vraagd bij de "betrokken autoriteiten. De Gaulle aan t vissen Generaal de Gaulle, de leider van de Franse Volksconcentratie (RPF) heeft Maandag op een drukbezochte persconferentie in sombere kleuren „de niet te stuiten ondergang van Frankrijk" geschilderd. Slechts een werkelijk nationale unie boven de partijen zou snel een tegengestelde ontwikkeling teweeg kunnen bren gen. Er waren in feite slechts twee werkelijke oplossingen. Ten eerste het communisme, dat de slavernij van Frankrijk met zich zou bren gen en ten tweede de nationale unie. De Gaulle zeide bereid te zijn, zich met alle bekwame mannen, van wel ke richting ook, in verbinding te stellen, teneinde de grondwetswijzi ging, die het uitgangspunt van elke wederopbouw van Frankrijk moest zijn, aan te vatten. Admiraal Lynde Dupuy McCormick, de opperbevelhebber der Noord- Atlantische strijdkrachten in het gebied van de Atlantische Oceaan, heeft Maandagmorgen een bezoek gebracht aan de minister-president, dr. W. Drees. V. 1. n. r.: De Amerikaanse vice-admiraal William Andrewes, Dr. W. Drees, de minister van Oorlog en Marine ir. C. Staf en admiraal McCormick. Vrouwen hitsten de mannen op Duizenden leden van twee groe pen inheemsen hebben nabij Johan nesburg, in het stadje Newclare, een felle strijd geleverd, d>e, voor zover bekend, 12 doden en enkele honder den gewonden heeft gekost. De gevechten werden geleverd tussen Basoeto's en leden van de kort geleden gevormde Afrikaanse burgerwacht, die hoofdzakelijk is sa mengesteld uit Zoeloe's. Reeds enige tijd Bestond er grote spanning tussen beide groepen naturellen. De Ba soeto's hadden een bende gevormd, de z.g. „Russische Bende", die zich met roof en inbraak bezighield. Zondagmiddag kwam het zoals gemeld tot een treffen. Beide be volkingsgroepen gingen elkaar met Tignes gaat onder water Het in de Franse Alpen gelegen dorpje Tignes zal, als gemeld, onder 150 meter water verdwijnen. Tegen over het dorpje is een 160 meter hoge dam gebouwd, die een kunst matig stuwmeer tegen houdt. 15 Maart a.s. zullen sluizen in de dam worden geopend, waardoor Tignes door het water zal worden verzwol gen. De rest van Frankrijk zal, door het inwerking stellen van het nieu we krachtstation, 800.000,000 kilo watt electrische stroom per urn- meer krijgen. De inwoners van Tignes is een schadevergoeding tot anderhalf maal de huidige herbouwkosten van hun woningen aangeboden. De bezitter van een hotel in het dorpje is door dit aanbod in staat twee hotels te Cannes te doen bouwen. De meesten van de 490 inwoners van Tignes hebben dit aanbod aanvaard. Er zijn echter een honderdtal onverzoenlij ken, die verklaren „liever door het water verzwolgen te zullen worden, dan hun dorp te verlaten". Een der onverzoenlijken, een boer, heeft gezegd: „Wanneer het water gaat rijzen, zal ik mijn vrouw, kinderen en vee in veiligheid doen brengen. Daarna zal ik de kerkto ren beklimmen om, op het ogenblik dat het water de spits bereikt, mij er in te werpen". Er wordt nog beraadslaagd om een oplossing te vinden. De Franse na tionale electriciteitsraad wil in elk geval vast houden aan zgn plannen. ALLEEN ZUID- EN NOORD HOLLAND VRIJ. Maandag zijn aan de Sowjet-Rus- sisohe, Hongaarse en Roemeense vertegenwoordigers te Den Haag nota's overhandigd, waarin wordt medegedeeld, dat de hoofden der ge noemde missies en hunne staven, alsmede de Tass-correspondent in Nederland en de leden van de Sov jet-Russische handelsmissie te Am- J sterdam met ingang van 10 Maart I slechts vrij zullen zijn tc reizen in Ide provincies Zuid-Holland en Noord-Holland, ten Zuiden van het Noordzeekanaal. Het ministerie van j Buitenlandse Zaken dient steeds ten minste 48 uur te voren op de hoogte stokken en stenen te lijf, maar na te worden gesteld van het voorne- het ingrijpen van de (Europese) po litie werd de strijd gestaakt. Maandagochtend laaiden de ge vechten echter met grotere felheid op, ondanks het feit, dat de politie hr-^en over de spoorlijn, die dwars door Newclare loopt, had be zet en met sterke mobiele afdelin gen van de ene haard van onrust naar de andere reed om de menigten uiteen te jagen. Onderwijl gingen de Basoeto's toch tot de aanval over en bestormden de woningen van de Zoeloe's, die door haar bewoners de mannen waren in de meeste gevallen niet naar hun werk gegaan in staat van verde diging waren gebracht. Vrouwen en kinderen hadden de deuren en ra men gebarricadeerd, terwijl de kleine jongens munitie in de vorm van stenen en keien verzamelden. De aanvallende Basoeto's werden gevolgd door hun vrouwen, die de mannen door een vreemd soort tril lend geluid, met de tong voortge bracht, aanspoorden tot het gevecht. Te Kaapstad verklaarde de minis ter van Justitie, Swart, in het par lement, dat de berichten over d« onlusten sterk overdreven zijn, maar latere berichten spraken deze mede deling tegen. Gisteravond was de politie de toe stand meester en was het rustig in Newclare, maar de onrust blijft broeien. men om een reis buiten dit gebied te ondernemen, onder opgave van het doel en de verdere details van de reis. In bedoelde nota's deelt de Ne derlandse regering tevens mede, dat zij gaarne bereid zal zijn, deze maat regel weer in te trekken, zodra mocht blijken, dat de Nederlandse diplomaten in de betrokken landen wederom dezelfde vrijheid van be weging wordt toegestaan als de di plomaten en het verdere personeel der Sovjet-Russische, Hongaarse en Roemeense missies hier te lande tot dusverre genoten. In andere landen. Gelijk met Nederland is ook in verscheidene andere NATO-landen aan de diplomaten van achter het „ijzeren gordijn" beperking van hun bewegingsvrijheid opgelegd. Zo ook in Amerika, waar voor de Hongaarse en Roemeense diplomaten reeds vo rig jaar restricties waren afgekon digd. Zonder voorafgaande kennis geving aan het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken mag nu geen enkele Oosteuropese vertegen woordiger buiten het gebied met een straal van 40 km. rond Washington, resp. New York komen. In Engeland g<eldt de beperking van bewegingsvrijheid ook voor het diplomatieke pesoneel en de ambte naren van Bulgarije. In Frankrijk mogen de diplomaten Vannacht reeds werd begonnen uit de „Westcrdam" van de Holland- Amerika lijn, die gisteravond in Rot terdam arriveerde 48 stuks 155 mm. houwitsers te lossen, die door de Ver enigde Staten naar ons land werden verscheept ingevolge het programma voor de wederzijdse verdediging. Dit is een van de grootste wapen zendingen, die ons land in de afge lopen weken ontvangen heeft. Met zes soortgelijke stukken geschut, die reeds eerder in Nederland zijn aange komen, zullen de Nederlandse strijd krachten in totaal 54 van deze hou witsers bezitten, voldoende voor de uitrusting van drie artillerie-eenhe den. Bovendien worden binnen de eerst volgende twee weken nog 66 stuks zware (13-tons) tractoren verwacht voor het trekken van de 155 mm. houwitsers, aldus werd medegedeeld van de zijde vani de adviescommissie van het Amerikaanse militaire hulp programma in den Haag. Onze strijdkrachten hebben reeds 11.040 granaten voor deze wapenen ontvangen, alsmede 15.000 z.g. rook- granaten. Zoals bekend is de 155 mm. houwit ser het standaard-middelzware artil- leriewapen-, waarmee de Amerikaan se infanteriedivisies zijn uitgerust. Dit wapen heeft een korte brede loop. Het gewicht van deze houwitsers met verplaatsbaar onderstel is bijna acht duizend kilogram. De draagwijdte is 11.000 tot 12.000 meter en reikt zelfs tot 15.000 meter maximaal. De gra naten, die door de houwitsers worden afgeschoten, wegen ruim 40 kilo. De Verenigde Staten hebben be halve deze houwitsers ook reeds twaalfs stuks 155 mm. artilleriege- schut aan Nederland gezonden. niet verder komen dan de drie het dichtst bij Parijs gelegen departe menten, Paris-Seine, Seine-Oise en Seine-et-Marne. Noorwegen en Denemarken zullen in de loop van deze maand overleg gen, of zij tot dezelfde maatregel zullen overgaan. En in België werd bekendgemaakt, dat vandaag nadere mededelingen over de reisrestricties zullen worden gedaan. Italië zal de bewegingsvrijheid van Sowjet-Rus- sisdie diplomaten met ingang van 1 April beperken. President vanCuba gevlucht Dc president van Cuba, Carlos Prio Socarras, vluchtte gisteren hals over kop uit zijn paleis te Havana, nadat schietpartijen in de hoofdstad aankondigden, dat de staatsgreep van de oud-president, generaal Zal- diwar Batista, het onbloedige sta dium verlaten had. Twee politie agenten en twee soldaten van de bewaking van het presidentiële pa leis sneuvelden. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken gaf de kust wacht opdracht alle schepen en vliegtuigen met bestemming Hava na naar elders te dirigeren. Verwan ten en vrienden van de opvarenden van jachten, die naar Cubaanse ha vens varen, kregen het verzoek Ha vana te mijden. De vier leden van de paleiswacht sneuvelden na een kort vuurge vecht, dat de Cubanen in de slaap verraste. Bij het verlaten van hun woningen vernamen zij, dat de kap persleerling uit Chili, die in 19^0 president werd om het tot 194'4 te blijven, opnieuw aan het bewind was gekomen. Tanks van het legerkamp Colum bia, de voornaamste garnizoens plaats van Cuba, vanwaar Batista de staatsgreep leidde, omsingelden het paleis enige uren later. Onder tussen had president Prio de wijk genomen met zijn beide broers cn zijn secretaris. Geruchten in de hoofdstad willen, dat de commandanten in de provin cie op de hand van president Prio zijn gebleven. TREIN VERONGELUKT DOOR SABOTAGE. In Cambodja is op de l(jn Pnom PenhBattambang een trein tenge volge van sabotage in een ravijn ge stort. 85 personen kwamen om het leven en 23 werden gewond. Het ongeluk gebeurde ongeveer 50 kilometer- ten Noord-westen van Pnom Penh. De bouten van de rails waren losgeschroefd, vlak voor een brug, die evenals de spoorweg on dermijnd was. De uit vijftien wa gons bestaande trein stortte in het ravijn. Alle personen, die bij dit ongeluk om het leven kwamen, zijn inwoners van Cambodja en Vietnam. Want wat ben ik zonder U, myn God, voor mijzelf anders dan een gids naar de afgt-ond? (Augustinus).

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1