Toekomst van Wassenaar gewogen Leids Schaakgenootschap afdelingskampioen Wenselijke en natuurlijke ontwik keling naast elkaar MAANDAG 10 MAART 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 k— WEDSTRIJDDATA VASTGESTELD In de te Utrecht gehouden verga dering van het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Korfbalbond werd o.m. de definitieve agenda van bijzonde re wedstrijden voor deze zomer vast gesteld. Deze luidt als volgt: 27 April: GelderlandOverijssel. 18 Mei: NederlandBelgië in Den Haag. 22 Mei: NoordhollandZuidhol land te Bussum. 25 Mei: NoordbrabantGelder land. 8 Juni: Oost NederlandNoord Nederland. 22 Juni: ZuidhollandNoordbra bant. (Plaats wordt nog vastgesteld). De interlandontmoeting België Nederland zal vermoedelijk op 8 of 15 Juni te Antwerpen plaatsvinden. Verder werden in overleg met de afgevaardigden van de districtskam pioenen en de vermoedelijke kam pioenen reeds de volgende wedstrij den om het kampioenschap van Ne derland vastgesteld: 16 Maart: Wes terkwartierDeto; 30 Maart: Het ZuidenWestêrkwartier; 6 April: Het Zuiden'Deto. Om het kampioenschap: Deto Het Zuiden 88. N.H. Ie klasse: SwiftRohda 5—8; DEDLuto 76; Koog Zaandijk Blauw Wit 58; Westerkwartier Allen Weerbaar 84* Z.H. Ie klasse: AchillesVicus Oriëntis 211; DeetosFluks Tweede klasse B: Vicus Oriëntis II Spangen 2, 71; ActiefReady 5 0; Het Zuiden II—Gymnasiasten 2, 7—0. CRESCENDO—DE ALGEMENE 3—2 Door een prima tweede helft is het Crescendo gelukt de volle winst binnen te halen. Crescendo speelde Ihaar laatste competitiewedstrijd en probeerde zo goed mogelijk uit de bus te komen. Aanvankelijk lukte dit niet. Zij speelde met verschillen de invallers en in 't begin waren zij nog niet op elkaar ingespeeld. Algemene profiteerde hiervan spoedig was de stand 10 voor De Algemene. Crescendo stelde teleur, daar z ij niet op deze achterstand reageerde. Het plaatsen liet veel te wensen over en De Algemene had dan ook geen moeite de stand op 20 te brengen. Hierin kwam voor de rust geen verandering. Wel kreeg De Algemene nog verschillende op gelegde kansen om de voorsprong te vergroten, doch deze werden niet be nut. Na de rust hoopten wij een hersteld Crescendo te zien, doch dit duurde nog wel ruim 20 minuten. De Algemene verhoogde het tempo en wij hadden ons reeds verzoend met een nog grotere nederlaag, toen plotseling Crescendo het initiatief overnam. De supporters gingen weer hopen en zij gingen hun twaalftal luid aanmoedigen. Het spel liep nu vlot en wel zo vlot, dat De Algemene geheel werd overspeeld. Indien het De Algemene gelukte de bal uit de verdediging te werken, dan was het middenvak van Crescendo daar, om de bal opnieuw in de aanval te plaatsen. Een kwartier voor het einde gelukte het de achterstand tot 21 te verkleinen. Crescendo had echter nog de nodige reserves en het tempo werd nogmaals versneld. De bal ging van hand tot hand, zonder dat De Algemene kans zag dit te verhinderen. Na een prachtige aan- sen beide clubs, zodat Wifra thans definitief op de tweede plaats staat achter Nedlloyd. Treffers (R'veen). De uitsla gen van vorige week zijn: Dames: SVLV 1—Treffers 4 10—0; Esso SC 1—Treffers 3 0—10; Treffers 2— Tra va 1 100; Sportief 3Treffers 3 28. Junioren: Treffers BSt. Vooruit B 100. 't Programma voor deze week: Woensdag, Dames: PTT 3Treffers 3. Heren: Treffers 3St. Vooruit 2; Treffers 4Tempo 4. Donderdag: Tactiek 1Treffers 2. Deze week Maandag en Woensdag trainen. Bij de wedstrijden van Rapid om het Komeetschild, waar aan door de sterkste speler van Ne derland werd deelgenomen, behaal de Wout Heemskerk de tweede prijs. Hij schakelde onder meer uit: Broné, Wolters en Jan Hogendoorn. BILJARTEN H. de Ruyter Ned. biljart kampioen le klasse drie banden In „Du Corbeau" te Den Haag wer den gistermiddag de laatste wedstrij den om de nationale titel le klasse groot biljart driebanden gespeeld. Henny de Ruyter uit Waalwijk won zijn laatste partij tegen de Utrechte naar van Dillen Jr. en bereikte hier door een totaal van 12 matchpunten, dat voldoende was om de titel te be halen. De Hagenaar de Leyster, die bij het begin van de laatste ronde nog met de Ruyter in matchpunten gelijk stonc, verloor zijn laatste partij tegen de Rotterdammer Bornkamp. Een ze ge had de Leyster echter ook weinig geholpen, daar het algemeen-gemid delde van Henny de Ruyter 0.595 onbereikbaar voor hem was geble ven. De wedstrijden leverden niet min der dan 3 promoties naar de hoofd klasse op. t.w. de kampioen de Ruy ter, Popeijus uit Barendrecht en van Dillen Jr. uit Utrecht, die allen bo ven het minimum algemeen gemid delde van 0.550, dat voor de hoofd klasse vereist is, speelden. Genoemde 3 spelers waren de jongste deelne mers aan het kampioenschap. De an dere vijf biljarters spelen reeds meer dere jaren in de eerste klasse. Het tournooi-gemiddelde was 0.536. De eindstand luidt: m.p .car. brt. h.s. alg. gem. H. de Ruyter 12 345 579 5 0.595 Bornkam 10 325 609 7 0.533 de Leyster 10 339 648 7 0.523 Popeijus 6 332 568 7 0.586 v. Dillen Jr. 6 311 561 6 0.554 Lubach 6 321 586 5 0.547 Koenders 4 288 615 6 0.463 Heemskerk 2 297 602 7 0.493 Volgend jaar hoofdklasser In groep B II werd voor de hoofd klasse competitie van de KNSB te Den Haag de wedstrijd gespeeld tus sen Discendo Discimus H (Den Haag) en het Leads Schaakgenootschap. De uitslag werd 73 voor Leiden. De Leidenaars zijn hiermede kampioen van hun afdeling en promoveren naar de hoofdklasse, hetgeen voor •het volgend competitieseizoen inte ressante wedstrijden waarborgt. De gedetailleerde resultaten waren: J. Heufke Kantelaar (D.D. 2)C. B. van der Berg (L.S.G.) 01; G. A. BeijeProf. dr. W. van der Woude y„y2\ mr. H. W. MuzerieW. G. Demmendal y,]/2\ mr. Jacobson A. A. Idema 01;. dr. W. Euwe prof. dr., J. Droste 01; mr. W. J. van Eijkernmr. A. de Groot x/2y2; mr. C. J. LeembruggenG. Bosscha 01; H. R. E. Naegelemr. A. G. de Blecourt 10; G. W-. J. Zittersteyn dr. P. C. van Arkel 01; A. Breet P. M. van Beenekom y3x/2. PAARDENSPORT PRINSES IRENE WON TE RENKUM De Zuid-Veluwse jachtvereniging hield ter propagande van de hippi sche sport onder de jeugd Zaterdag middag in de manege van Nol in 'i Bosch te Renkum spring- en dres suur wedstrijden voor junioren. Deze wedstrijden kregen een bijzonder cachet door de deelneming van de prinsessen Beatrix en Irene, terwijl H. M. de Koningin, Z.K.H prins Bernhard en prinses Margriet de verrichtingen der jeugdige ruiters en amazones met belangstelling van de tribune volgden. Prinses Irene won voor de eerste maal de door mevr. M. H. Gruppelaarvan Dalf- sen voor de dressuur beschikbaar gestelde zilveren wisselbeker. De uitslagen waren: Lichte dressuur: 1. E. van Metsch met „Patrick" 93 XA pnt.; 2. Hedy von Metsch met Patrick" 92,'4 pnt.; 3. Mieke Daalderop met „Venus" 83 V\ pnt. Zware dressuur: 1. Prinses Irene met „Atalia" 116)4 pnt; 2. Marjan van Zee met „Cheery" 115)4 pnt.; 3. Hella van Doorn met „Samba" 110% pnt. Springen: 1. Basje Hensen met „Falcade" 0 ft.; 2. Marja van Zee met „Cheery" 4 ft.; 3. Prinses Bea trix met „Atalanta" 8 ft. De door Z.K.H. prins Bernhard uitgeloofde medaille voor de jong ste deelnemer of -ster viel ten deel aan de negenjarige Doei Dericks 'uit Druten. Het jaar 1909 kan op tal van pun-l laag. Weliswaar zijn enkele bran- ten als een jaar van ommekeer voor ches aan te wijzen waar de omzet per inwoner bijzonder hoog ligt Wassenaar worden beschouwd zo lezen we in het rapport van het Eco nomisch Technologisch Instituut voor Zuid Holland. Voordien had de gemeente in hoofdzaak een agrarisch karkter gehad. In zeer vroege tijden was het turfsteken, later de veeteelt een belangrijk middel van bestaan. Daarnaast werd Wassenaar in de 17e en 18e eeuw een toevluchtoord voor rijke partriciers die het stedelijk mi lieu gaarne verwisselden voor de schone landelijke dreven. Bij het onderzoek naar de bevol kingsstructuur, de werkgelegenheid, de beroepsstructuur er. de volks huisvesting bleek, dat na 1909 de si tuatie veranderde. Een snelle bevol kingsgroei zette in*. Zij werd voor namelijk gevoed door industriëlen en zakenlieden, na 1930 meer door ambtenaren en personen uit de vrije beroepen. Dit vestigingsoverschot bracht vooral in de eerste decennia veel werk aan huisbedienden,tuin lieden en dergelijken. Na 1930 was de groei van dit soort beroepen ech ter minder krachtig dan de toeneming van de bevolking. Dit hangt nauw samen met het feit, dat de personen die zich na 1930 in de gemeente ves tigden minder welgesteld waren dan degenen, die daarvoor naar Wasse naar kwamen. De werkgelegenheid is in verhouding tot de totale bevol king betrekkelijk gering gebleven. De nijverheid heeft een vrijwel uit sluitend verzorgend karakter. Zij is geleidelijk aan gegroeid en heeft ten slotte op de arbeidsmarkt buiten Wassenaar (Leiden, Katwijk, Voor schoten) een beroep moeten doen, omdat die in de gemeente zelf niet aan de eisen van de nijverheid kon voldoen. Geringe omzet per hoofd. Anders dan men geneigd is te ver wachten in een gemeente met zulk een hoog gemiddeld inkomen per in woner, is het bedrag besteed aan consumptiegoederen bij de plaatse lijke detailhandel verhoudingsgewijs U nadert een oversteekplaats voor voetgangers. BELGISCHE NEDERLAGEN TE FRANKFORT. Te Frankfort heeft de Duitser Lüt- gehetman in een partij 47/2 van de Belg Gabriëls gewonnen. Lütgehet- mann maakte de 400 vol in 16 beur ten, hoogte serie 152, gemiddelde 25.- Gabriëls bleef op 230 staan, gemid delde 14.37. HAZERSOU IN VREUGD EN ROUW Zondagsmorgens stond voor iedereen brood en koffie klaar r\E TUSSEN KATHOLIEKEN EN PROTESTANTEN GESLOTEN OVER EENKOMST bepaalde verdeï, dat de inkomsten van het begraven aan de hervormden bleef, terwijl de gelden voor het beluiden van de daden aan de burgerlijke gemeente zouden komen. Daarom verviel voor de hervorm den de plicht om de schoolmeester jaarlijks 18 gulden te betalen voor het waarnemen van de klok". Ook werden zij ontslagen van de verplichting r0_ De driebanden-partij Tiedtke—Vin- j om de H. Geest-armen ruim 17 gulden per jaar te betalen; van de jaarlijkse val wisten zij gelijk te maken. Er gerhoedt bracht eveneens een Duitse bijdrage van 25 gulden aan de regenten van het Catharina gasthuis te moest toen nog 10 min. worden ge- zege. Tiedtke scoorde 50 punten in 52 j Leiden en enkele andere lasten, speeld en nogmaals werden zij aan- beurten, gemiddelde 0.561, tegen Vin- 1 wat i gerhoedt 45, gemiddelde 0.865. In Hazerswoude was, na het ver- j gen en emeritus te worden. Hij ging De Belg maakte in deze partij een trek van pastoor van den Yver naar J in Leiden op de Heerengracht wo- •rie van 8. Zoetermeer, Vincentius Martinus van nen, vierde daar zijn gouden pries- der Valk hem opgevolgd. Hij was het terfeest in het kleine huiskapelletje (bloemen, garages, alcoholica), doch in het algemene bleek de omzet per hoofd van de bevolking gering. Daar het aantal winkels echter ook zeer laag is beweegt de omzet per bedrijf zich op een bevredigend niveau. De inwoners van Wassenaar doen zelfs voor de dagelijkse verbruiksartike- len hun inkopen voor een groot deel bij Haagse en Leidse winkeliers. Een door stedebouwkundige tieven geremde ontplooiing van het winkelapparaat in bepaalde wijken, alsmede een zeer snelle groei van de gemeente na de eerste wereldoorlog, moeten als oorzaken voor deze ver schijnselen worden genoemd. De woningbouw heeft met de ont wikkeling uiteraard gelijke tred ge houden althans in zoverre, dat na 1909 veel buitenplaatsen werden aangekocht en na 1930 de woning bouw in de richting van de gegoede middenstandswoningen ging. Nog op een ander gebied heeft de woningbouw invloed op de Wasse- naarse samenleving uitgeoefenr. Wij merkten reeds op, dat het Wasse- naarse bedrijfsleven boven d. plaat selijke arbeidsmarkt uitging. De ar beidskrachten werden uit de omge ving aangetrokken, doch zij bleven in hun oude woonplaats gehuisvest. Het feit, dat in Wassenaar met het oog op de rol welke deze ge meente, in Zuid Holland had te ver vullen aan de bouw van arbeids- woningen weinig aandacht besteed is, zal hieraan niet vreemd zijn. Geen eigen leven. Uit deze analyse blijkt, dat de ont wikkeling van Wassenaar de ontwik keling van westelijk Nederland is geweest. Dat wil zeggen, de gemeen te leidt niet een eigen leven, maar dat van anderen. Nivellering van inkomens, rege ling van het economisch leven bren gen middenstand en ambtenaar thans en in de toekomst op de voorgrond, zeker in de onmiddellijke omgeving van het nationale regeringscentrum. Dit betekent dat als huidig perspec tief van Wassenaar de voorzetting van de tendenzen uit de dertiger ja ren moet worden gezien. Hierdoor zou een krachtige groei van de ge meente te verwachten zijn en een sterke groei van het verzorgende be drijfsleven. In deze ontwikkeling schuilt echter ook een gevaar. De arbeidsmarkt wordt door een grote verzorgende industrie omvangrijk en men zal de arbeiders tenslotte in de gemeente zelve moeten laten wonen, omdat nu eenmaal geen duizenden arbei ders van de plaatselijke bedrijven in Leiden of Katwijk kunnen worden gehuisvest. Door het bestaan van de ze arbeidsmarkt en door de uitste kende verkeersligging is dan echter de ontwikkeling van de stuwende in- dustrie welhaast niet tegen te gaan. Er zijn voorbeelden in ons land te noemen van gemeenten, die evenals Wassenaar aanvankelijk een zeer exclusieve woonfunctie vervulden, die echter deze gevaren van de groei en snelle ontwikkeling niet tijdig on der-kenden, en tenslotte eigen karak ter verloren en een industriegemeen te werden. Een typisch voorbeeld hiervan is Zeist. vol te houden niemand meer had verwacht, ge beurde, Crescendo nam de leiding door een zeer mooi schot. Hierna probeerde De Algemene nog wel de stand weer op gelijke voet te bren gen, doch de verdediging hield goed stand en met 32 kwam het einde van deze zeer spannende en spor tieve wedstrijd. Het tweede twaalftal kon het met vier invallers niet bolwerken tegen KNS II en verloor met 3—1. De rust stand was 21. Het derde verloor met 110 tegen het zeer sterke eerste twaalftal van De Demiping. TAFELTENNIS. DE HOOFDKLASSE COMPETITIE. In het afgelopen weekeinde werd slechts één wedstrijd voor de hoofd klasse gespeeld, n.l. WifraQuick. Het werd een puntenverdeling tus- 4542. enig kind van Petrus van de Valk, j pluimgraaf en jachtmeester van stad- houder Willem V, en Clasina Geer- trudis Heynsbroek en werd in 1772 j *n I^en Haag geboren. Zijn peetoom Te Den Haag werdenl weJ was Vincent Nerinx, pastoor van de gehouden om het floretk^pioen- stompwijk en ook de familie schap van Nederland. Dat Terwrer riin titel prolongeerde was voor nie- Schietbaan was aan het geslacht van mand een verrassing, want inderdaad eTr Valk geparenteerd. hij de sterkste van de in totaal 12 schermers, die op de lopers ver schenen. Niettemin heeft de Hage naar gedurende driekwart van de wedstrijd een concurrent gehad in Munnik van d'Artagrian. De uitslag luidt: 1. Ter weer met 26 ontv. en 52 geg. tr.; 2. van Huls- sen 3547; 3. Ch. van Uden 3945; Montfoort jr. 4146; 5. Munnik In de tijd van de woelingen tus sen oranjegezinden en patriotten moesten de ouders van Vincent van der Valk de wijk nemen uit Hol land; de familie trok naar Brabant en overleed er op 2 December 1847. Bij zijn afscheid van Oud-Ade had bij beloofd, dat zij hem nog eens zouden terug zien Daarom wilde hij begraven worden op het kerkhof van die statie, die in de gelegenheid werd gesteld om langs de open kist te defileren en nog eens 'hun vroe gere pastoor, die er 37 jaar was ge weest, te zien. Wenselijke ontwikkeling. De vraag bleef tot op heden be staan, of het genoemde perspectief als onontkoombaar moet worden be schouwd, Hiertoe is de functie van missie en schreef daarin over deze statie: „an den Rhijndijk schuyns over Koudekerk, welk dorp, evenals het nabij gelegen Ley derdorp tot deese gemeente behoort, staat eene tamelijke groote kerk met eraan be lendende priesterwoning. Nog staat er voor deze uytgestrekte gemeente eene tweede of bijkerk aan den en de jonge Vincent ging school in man vf." versterving en gebed; zo Groenendijk. Dit is een bouwvallig Turnhout. Na korte tijd trokken zij eenvoudl.g was h)J> dat hy een nieu-J gesticht." Tijdens het pastooraat van1 terug en vestigden zich te Leiden. ™e. manier van verwarming in de Fase moest aartspriester in 1804 Vincent ging studeren in Leuven huizen, we ke toen mode werd, in nQg eeng zij-n bemiddeling verlenen) de gemeente in het breder verband van de samenleving in westelijk Ne derland te bezien. De nadruk werd gelegd op de snel groeiende steden in dit gebied, op gebrek aan recreatieve mogelijkhe den in Hollands polderlandschap, op gemis aan een waarlijk exclusieve sfeer, en op de noodzaak welke uit een en ander voortvloeit om het be staande natuurbezit zowel als het re presentatieve karakter »van Wasse naar te handhaven. Een dergelijke handhaving werd echter onverenigbaar geacht met de zogenaamde natuurlijke ontwikke ling. Niet alleen dat deze grote op pervlakten voor woningbouw zou opeisen en dus het behoud van na tuurschoon in de waagschaal zou leg gen, maar de woonwijken welke al dus zouden ontstaan en zelfs de in dustriële ontwikkeling welke uit een en ander dreigt voort te vloeien, zouden het behoud Yan het repre- constatieve karakter van de gemeen te in de toekomst illusoir maken. De noodzaak werd dus bepleit te genover de natuurlijke een wense lijke ontwikkeling te stellen, waar bij dan de nadruk moest vallen op een beheerste, niet te snelle groei, de vestiging van welgestelden en middentanders, het onverkort hand haven van het natuurschoon en het representatief karakter. Bij de behandeling van de bevol kingsaanwas in de komende jaren werd uiteengezet in welke orde van grootte de beide ontwikkelingsmo gelijkheden moeten worden gezien. Steunende enerzijds op een schatting van de geboorte-overschotten, ander zijds op een berekening van de vesti gingsoverschotten werden twee uit eindelijke cijfers verkregen, name lijk één voor de natuurlijke groei tot 47.000 inwoners in 1980, de an dere voor de wenselijke groei tot 33.800 inwoners in datzelfde jaar. De finale ontwikkeling. Bij de latere uitwerking van deze kwantitatieve uitgangspunten be doeld om alle consequenties van bei de ontwikkelingsmogelijkheden te laten zien en eventuele hindernissen aan te tonen is gebleken dat het aanbeveling verdient de wenselijke tevens als een finale ontwikkeling te beschouwen. Het hoofdstuk over de volkshuisvesting heeft namelijk aan het licht gebracht, dat wanneer men het natuurschoon wil sparen en toch tot de aanlag van ruime villa parken wil komen, de woningbouw welke met deze wenselijke ontwik keling gepaard gaat zoveel ruimte zal vergen dat het gehele noord-oos telijke deel van de gemeente tussen Rijksstraatweg, Kaswatering en Ho- geboomseweg, Ammonsluantj e, Lijs terbeslaantje en de thans bestaande dorpskern in beslag wordt genomen. Zou de gemeente dan nog verder groeien, dan zou óf aan de oostzijde van de Rijksstraatweg, óf in het ge bied der landgoederen moeten wor den gebouwd. Nu zou deze situatie zich al eerder kunnen voordoen in geval de aanwezigheid van het vlieg veld Valkenburg het bouwen in het bovenaangeduide gebied in meer of mindere mate zou belemmeren. Aan gezien in dit opzicht echter geen voorschriften bekend zijn, is het uiterst moeilijk met deze factor in de beschouwingen over de bevol kingsaanwas van Wassenaar reke ning te houden. Het is echter duide lijk dat een belemmering van de wo ningbouw in de door ons aangegeven richting de gemeente voor ernstige moeilijkheden stelt, daar in dit ge val de bouw in het recreatiegebied van de gemeente óf ten oosten van de Rijksstraatweg reeds veel eerder actueel wordt. Gebleken is, dat voor de natuurlijke ontwikkeling eigen lijk nauwelijks meer grond nodig zou zijn en dat dus ook in dit geval het natuurschoon in Wassenaar on der bepaalde voorwaarden ten volle behouden kan blijven. Een verstorven man. Pastoor van der Valk was een 24 9nituunenten. Van 't aoetfraCveld nam 't datnöatd De bekende voetballer Bep Bakhuys, de voetballer die als eerste Neder landse prof naar Frankrijk vertrok, (hij speelde daar in F.C. Metz). ligt) momenteel ziek in het Sanatorium „Oranje Nassau Oord" te Renkum. Bakhuys is zover hersteld dat* hij met medepatiënten zo nu en dan een partijtje dam speelt. werd na zijn priesterwijding pelaan bij aartspriester ten Hui zijn pastorie niet duldde, hoewel hij kon begrijpen, dat andere mensen seher, die tevens pastoor was van de f* die "luxe" Permitteerden. Amsterdamse statie op de Boom- markt. Op eigen verzoek werd ka pelaan van der Valk benoemd tot pastoor van Hazerswoude; de aarts priester had hem liever in Amster dam de zorg voor de gasthuizen op gedragen om hem later voor een an der ambt te bestemmen. Maar de ouders van der Valk wa ren vrijwel berooid en nu kon Vin cent als pastoor zijn ouders bij zich nemen in de landelijke pastorie van Hazerswoude. Hij bleef er tot 1807 en werd toen pastoor te Oud-Ade. Zo erg was hij gekant tegen al wat pa triot was, dat hij, toen hij daar eens op bezoek was bij een van zijn voor namere, doch patriottisch gezinde gemeentenaren op de hofstede. „Zijl- eind", opstond en weg ging met de woorden: mynheer, met dit §las drinken wij onze vriendschap af". Slechts met tegenzin had hij met het voorstel hem van Hazerswoude naar Oud-Ade te verplaatsen ingestemd; liever was hij er tot zijn dood geble ven. Eenmaal in Oud-Ade wilde hij ook daar heel zijn verder leven zijn. Pastoor was geen blijvertje. Met een toespeling op de naam van de polder, waarin de pastorie stond, zei de pastoor: „ik woon in de grote vasten was voor hem een tijd, I waarin nooit vlees noch vis noch zuivel werd gebruikt en^zijn bre- vier bad hü altijd op dezelfde tijden; dê^."= Malr pastoor van der Valk en geknield. Hem daarbij storen mocht men alleen voor een bedie- in een kwestie tussen de oude en de nieuwe statie. Want die van de Rijn- j dijk hadden bij de splitsing zich con-1 tractueel verplicht mee te betalen aan het onderhoud van de armen i statie. Hazerswoude i nmg. Dat laatste hield hij zo strak vol, dat landdeken Kervel, die met pastoor de Mol hem kwam bezoe ken, om hem mee te delen, dat de pastoor tot provisor van het se minarie Warmond was gekozen, hem niet te spreken kregen omdat hij met zijn brevier bezig was en zonder de pastoor gezien te heb ben weer vertrokken. Hij was echt een herder, die nauwlettend acht gaf op het geloofsleven en het gedrag van zijn schapen; vooral hield hij de hand er aan, dat het gemeenschappelijk avond gebed in de gezinnen wel werd ge beden. En op Zondag stond de pas torie open voor een ieder, die de H. Communie had ontvangen en in een kamer onder de kapel de tafel met brood en koffie vond klaar staan. Na afsplitsing van Hazerswoude dorp van de grote statie aan de Rijn dijk, bleef het overblijvende deel, Koudekerk Groenendijk en Leider dorp toevertrouwd aan pastoor Fa- Blijverpolder". Maar ook hier werd se, die er ruim 80 jaar oud, op 23 anders beschikt; in 1844 in Augustus Januari 1814 kwam te sterven. Aarts- zag pastoor van der Valk zich ge- j priester ten Hulscher maakte in noodzaakt „om hooge jaren en zie- 1807 een verslag over de toestan- kelijkheid" zijn ambt neer te leg-1 den in zijn deel van de Hollandse ondervond hoe onwillig de Rijndij-1 kers waren om die verplichting na i te komen en wendde zich ten einde j raad tot de aartspriester. Tot 1839 bleven Koudekerk en Groenendijk een geheel; op de 23ste Februari van dat jaar keurde de nuntius goed, dat de bijkerk te Groenendijk zelf standige statie werd. Toen eenm?al Hazerswoude zelf standig was geworden leefde dat verlangen naar zelfstandigheid ook bij de Groenendijkers. Maar na de dood van pastoor Fase in 1814 werd Joannes Kok er pastoor. Hij was in 1760 te Rotterdam geboren en ka pelaan geweest te Amsterdam in de statie van het Maagdenhuis; daarna pastoor geworden te Gouda in de statie „De Braesem". Al in 1819 werd •hij pastoor te Oudorp tevens land deken; daar stierf hij in 1822 op 10 September. Na zijn vertrek werd Joannes Roe- levink pastoor van de statie Leider dorp, Koudekerk en Groenendijk; de laatste herder van deze vrij uit gestrekte statie. In Haarlem in 1781 geboren, werd hij in 1804 priester gewijd. Hij was pastoor te Warmen- huizen toen hij zijn benoeming kreeg voor Koudekerk. Toen hij op 28 Januari 1839 overleed, was de ge legenheid gunstig voor een verdere splitsing van de Rijndij kse statie, waarover in een volgend artikel Zweden's muzikaalste man mis schien wel de muzikaalste man van Europa is een zekere heer Oscar Rundqvist uit Stockholm. Wij zien hem hier met een aantal instrumen ten, welke hij gewend is te bespelen. Het is slechts een deel van de vieren twintig instrumenten, waarop hij zijn muzikale gaven ten beste geeft. Hij bespeelt bastuba, zingende zaag, gui taar, mandoline, saxofoon, viool, trompet, cither, fluit, klarinet, Pans fluit, ukulele, mondharmonica, occa- rino, piano, orgel, balalaika, trom bone, altviool, trommel en nog enige andere instrumenten- t

Leidse Courant | 1952 | | pagina 8