Landelijke conferentie over de Atlantische Unie St. Leonardus-parochianen zeggen natuurlijk ook „ja" GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN Gemeentewerken huldigde 5 zilveren jubilarissen MAANDAG 10 MAART 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA .1 IN HET LE1DSE PRYTANEUM In het Prytaneum aan het Rapen burg -heeft de afdeling Leiden van de Nederlandse Studentenvereniging voor Wereldrechtsorde een landelij ke studieconferentie over de Altan- tische Unie gehouden. Hieraan namen ongeveer 100 studenten deel onder leiding van prof mr R. Kranenburg, voorzitter van de Eerste Kamer De ze leide Zaterdag na een openings woord door de heer H. G. Scher mers, praeses van de Leidse afdeling, de conferentie in met een korte rede, waarin hij wees op de belangrijkheid van de Atlantische Unie, nu de or ganisatie van de Ver. Naties teleur gesteld heeft, door op het meest es sentiële punt in haar functionering deerlijk te falen. Het gevolg was, dat men andere middelen zocht om de veiligheid en bestaanszekerheid van de landen te waarborgen, door om vattende defensieve allianties, waar door het verbroken machtsevenwicht weer wordt hersteld. Daarna hield mr. N. J. C. M. Kap- peyne van de Coppello een algeme ne inleiding, waarin hij de organisa tie-vorm van de Atlantische Unie besprak. De nieuwe organisatie zal een wetgevende, een uitvoerende er, een rechterlijke macht hebben. De eerst is gebaseerd op een tweekamer stelsel: een Lagerhuis gebaseerd op de bevolking en een Senaat waarin iedere staat evenveel leden aanwijst. De uitvoerende macht berust bij vijf personen. Ieder jaar is een hunner voorzitter. Dit college kan het par lement ontbinden, heeft het recht van Veto, heeft het oppercommando over de Weermacht en benoemt al le rechters, welke laatsten de fede rale wet inteipreteren en toepassen en in geschillen tussen de aange sloten staten beslissen. Dc voorzitters van de vijf com missies, waarin de problemen rond de Atlantische Unie besproken wer den, gaven korte inleidingen over de verdere aspecten van de Unie, be doeld als richtsnoer voor de commis sies. De heer G. J. N. M. Ruygers, voor zitter van de politieke commissie, poneerde de stelling, dat buiten Amerika meer en meer het zwaarte punt van de Unie verschoven wordt naar de ideële inhoud, terwijl in Amerika de nadruk op het militaire ligt. Prof. dr. J. Tinbergen besprak als voorzitter van de economische com missie de moeilijkheden en mogelijk-* heden van de Unie na geconstateerd te hebben dat er ook reeds aanzien lijke economische samenwerking be staat op wereldniveau en binnen Europa. De voorzitter van de militaire commissie, luitenant-generaal M. R H. Calmeyer, poneerde enkele stel lingen ten aanzien van de militaire aspecten. Spr. zette voorop dat de Atlantische strijdmacht instrument van de buitenlandse politiek van de unie is, zodat er noodzakelijk een atlantische binnenlandse politiek dient te bestaan. Prof. mr. J. P .A. Frangois, voor zitter van de juridische commissie, achtte in zijn inleiding rechtsprecise- ring noodzakelijk De vraag omtrent het na te streven doel, nl. federatie of alliantie is van groot belang. Als voorzitter van de culturele com missie sprak prof. dr. A. N. J. den Hollander, die er op wees, dat de nau were aanraking van de volkeren rond de Atlantische Oceaan gepaard gaat met misverstanden en spanningen. In de zitting werden Zaterdag deze inleidingen critisch besproken. Zon dagmiddag werden de rapporten over TECHNISCHE HOGESCHOOL. Aan de Technische Hogeschool slaagde voor het ingenieurs-examen civiel-ingenieur de heer H. L. Biter uit Leiden. TONEELVER. „D.O.S.' BESTOND 40 JAAR. Met een zeer drukke receptie heeft de Aibeiderstoneelvereniging „D. O. S" Zaterdagmiddag in de Jacobazaal van „Den Burcht" het veertigjarig öc-.u-h geviexd. Namens de bij de Natu aangesloten verenigingen bood cie heer J. v .d. Steen het bestuur een „Gulden Boek" aan, waarin de be langrijke gebeurtenissen van „D.O.S." zullen worden opgetekend. Mevr. J. de Clerde Bruin sprak namens de leden en bood de voorzitter-regisseur, ae heer A. C. v. d. Woerd, enige boe- ken aan. Onder hen, die hun geluk - deze commissievergaderingen uitge- wensen kwamen aanbieden, bevond bracht, waarna een algemeen debat zich ook wethouder A. J. Jongeleen. volgde. Het studieweekend zou beslo- j Ter gelegenheid van dit feest werd ten worden met een rede van de Mi- s avonds in de grote zaal van „Den nister van Buitenlandse Zaken, mr. D. i Burcht" het spel in twee bedrijven van J. B. Priestly „De stad waarin zij kwamen...." opgevoerd. Abonnementen voor buitenlandse gasten Niet alleen de Leidse V.V.V., maar ook de Ned. Spoorwegen zetten hun beste beentje voor om het tourisme in en rond Leiden zo aantrekkelijk mogelijk te maken. De Ned. Spoor wegen hebben namelijk besloten ge durende het a.s. vacantie-seizoen excursie-abonementen voor buiten landse toeristen af te geven, die uit sluitend met buitenlands geld betaald kunnen worden (spekking van de deviezenkas!) en die een geldigheids duur van 3 a 5 diagen zullen hebben. Deze abonnementen zulen in hoofd zaak in het Westen des lands geldig .zijn, o.a. op bepaalde tram- en bus lijnen van de N.Z.H.V.M., de Gele Tram (H.T.M.) en enige autobus diensten van Maarssen en Kroon. Met boten van de N.Z.H.V.M. kunnen tochten gemaakt worden naar Mar ken en Volendam, rondvaarten door de Amsterdamse grachten en de Rot terdamse havens. De abonnementen zijn ook geldig op de trams in Den Haag, Haarlem, Leiden en Rotter dam. Maandag 10 Maart. De Maandagmorgen valt ons altijd licht, wanneer wij verrast worden met een telefoontje van een jongeda me. Dat was ook vanmorgen het ge val. Of we zo vriendelijk wilden zijn en niet vergeten! de leden van de R.K. Volleybal-vereniging „Cy cloon" er op te wijzen, dat zij mor genavond om 8 uur in de Romanus- zaal achter de Hartebrugkerk ver wacht worden op de ledenvergade ring. Natuurlijk wilden we dat, stel je voor. We hebben ook voor de R.K. Har monie een prettig bericht. Alle leden waren er van \n kennis gesteld, dat de repetitie morgenavond niet in de gymzaal gehouden zou werden, maar in bakkerij van Tienen. Laat het verf- werk i/i de gymzaal nu toch tijdig klaar gekomen zijn! De muzikanten „Herwonnen Levenskracht" sen. De vangst was niej.' best; slechts 15 man ving een of twee vissen. Al leen de heer II. Neuteboom bracht het tot zes stuks. Hij ontving dan ook de eerste prijs voor zijn 440 gram. De overige prijswinnaars waren: - Hout hof (290 gram), Fulcs (160), Nieu- wenburg (150), J. van Leeuwen (130) en Petit (130) De verdere prij zen werden verloot. De leiding was in goede handen bij de heer J. Singeling en het was er erg gezellig, al was de wind een beetje koud. In de nacht van Zaterdag op Zon dag heeft de Leidse Politie de 20- jarige J. v. T. aangehouden en inge sloten, omdat hij verdacht wordt van diefstal van een motorrijwiel. Zaterdagmiddag reed 't Glippertje weer door de stad. Niet om touristen de schoonheden van Leiden te la en bewonderen, maar om de Leidse bur- HVHi wekken een bijdrage worden morgenavond dus toch in de schenken aan het Leidse Speeltuin Wie kent „Herwonnen Levens kracht" nog niet, de KAB-instell>ng, die al vele jaren op de bres staat voor de bestrijding van TBC? In hoevele gezinnen heeft „H.L." reeds geholpen, wanneer de gevreesde ziekte het huis binnensloop en het gezin voor financiële moeilijkheden plaatste, die het alleen nooit had kunnen overwinnen? Het aantal loopt in de tienduizenden! En nog steeds groeit het aan nog steeds klop pen KAB-leden bij deze instelling aan. Wat een zegen dat zij het kun nen doen! Wanneer helpt „H.L."?, werd ons laatst gevraagd. Hulp wordt pas verleend, wanneer er werkelijk sprake is van tuberculose, dus wan neer de ziekte op het consultatie bureau voor TBC-bestrijding inder daad geconstateerd is. Dan komt „H.L." te hulp door de patiënt uit te zenden naar het voortreffelijk eigen sanatorium „Berg en Bosch" te Bilthoven, of door zorg te dragen voor de huisverpleging,eventueel ook door bij te dragen in de kosten voor de uitzet. De patiënt moet op het consulta tiebureau ingeschreven zijn, waarna met spoed een formulier naar Utrecht gezonden dient te worden. Intussen heeft het consultatiebureau de medische gegevens voor de pa tiënt naar het sanatorium gestuurd, waar al of niet tot opneming in het sanatorium beslist wordt. Indien ja, dan wordt de patiënt op de wacht lijst geplaatst, reden waarom men zo spoedig mogelijk het formulier naar Utrecht moet sturen. In afwachting van de opname in het sanatorium kan het plaatselijk comité alvast iets doen in de vorm van een financiële tegemoetkoming in de kosten voor extra versterken de middelen. Al deze voordelen, wanneer de ge vreesde ziekte onverhoopt het gezin belagen mocht, .moeten voor ieder KAB-lid aanleiding zijn donateur te worden van „Herwonnen Levens kracht" wanneer hij dat nog niet is. Nu de Leidse afdeling van ,H.L." in de komende zomer het 35-jarig bestaan gaat vieren, kan er geen mooier lustrum-geschenk aangebo den worden dan een grote stijging van het aantal donateurs. De pro- pagandacommissie is reeds enige weken aan het werk en boekt ge weldige successen. Hierin mag de St. Leonardusparochie niet achterblij ven! Dezer dagen heeft men in die parochie een folder in de bus gevon den. Het antwoord hierop wordt he denavond en morgenavond gehaald. Natuurlijk is het een enthousiast „ja"! Wim Jansen heeft weer geld nodig Hartebruggidsen halpen De trouwe K.R.O.-luisteraar. die enige weken geleden met een zekere spijt vernam, dat Wim Jansen zijn populaire 2x1 1-programma be ëindigd had, is enigszins schadeloos Reeds f. 618.300.- voor Woningbouwlening Het gaat nog steeds uitstekend met de plaatsing in Leiden van de rentcspaarbrievcn voor de woning bouw. De krant kan het niet eens meer bijhouden! Gaven wij Zater dag als voorlopig resultaat: f 516.300. toen dc kranten uit waren, was dit met f 102.000 al weer gestegen tot f 618.300. Dit bedrag is bijeenge bracht door de plaatsing van spaar- brieven van 1' 25 of f 100 en door obligaties van f 500 of f 1000. De in schrijving aan de banken valt hier nog buiten. Nu de rondgang langs dc huizen is afgelopen, bestaat even goed nog dc mogelijkheid spaarbrieven te verkrijgen. Even een seintje naar het kantoor van de gemeente-ontvan ger een briefje, een briefkaartje of een telefoontje, stadhuis nr. 20041 en men krijgt te gelegener tijd één of meer spaarbrieven of obli gaties van f 25, f 100, f 500 of f 1000 thuisbezorgd. gymnastiekzaal van de school Ra penburg verwacht en niet in de bak kerij. Bij het aanleggen van een voetbal veld achter de Pesthuislaan is de 53- jarige grondwerker J. E. uit de Lom bokstraat Zaterdagmorgen om negen uur onder een lorrie geraakt, waar door hij z'n rechterbeen kneusde. De E.H.D. bracht de man naar het Acad. Ziekenhuis. En a.s. Woenslag valt de Leidse af deling van de R.K. Ver. van Klein handelaren in Aardappelen, Groente en Fruit" „St. Petrus" de eer te beurt het 18e qongres van de landelijke bond te ontvangen in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Dit ter gelegenheid an het derde lustrum van de Leidse werk. De collecte ten bate van de Leidse Federatie van Speeltuinver enigingen bracht 930.op. Burgerlijke Stand Geboren: Jan, z. v. A. Loovens en M. W. Zeilstra Frans, z. v. W. Briër en A. B. F. Kriek; Herm Jan, z. v. M. van Wijhe en E. Schouten; Jacobus Johannes, z. v. C. E. de Jong en C. J. van Benten; Clemens Maria Joseph Andreas, z. v. H. Hout man en J. M. Nieuwesteeg; Maria Johanna, d. v. A. J. Josemans en B. H. Kruip; Robert Rudolf Willy, z. v. A. van As en W. J. Stoute; Chis- tiaan Theodorus, z. v. W. Hoppen brouwer en M. J. van Beers; Flip Jo'han, z. v. J. L. van Sloten en C. Boekel. Overleden: W. A. Fasel, man, 73 j. de persoon van Wim Jansen, heeft nu het plan opgevat, om deze schade groot 40.000,voor Pasen aan de paters te vergoeden. Leiden en omgeving, dat een blij vende faam gevestigd heeft tijdens de verkiezingsstrijd, wil zich tijdens deze actie ook niet onbetuigd laten. Althans dezer dagen kregen wij bezoek van een jongedame, die zich ontpopte als gidscnloidster van de Hartebrugparochie. Deze vertelde ons, dat de gidsen van dc Hartebrug parochie in een drieweekse actie - i voor duizend gulden willen zorgen, gesteld door een Zaterdagavond-uit- Dus laten wc zeggcni dot Het toren- zending, die tot Pasen door de aether zal rollen. Wim Jansen schijnt echter zo'n beetje als „de bedelaar van de K.R.O." te fungeren, want ook nu tracht hij, evenals tijdens de ver woede verkiezingsstrijd, met een praatje en een plaatje (gramofoon- plaatje) zijn trouwe toehoorders- (sters) een beetje lichter te maken. Zoals enige maanden geleden voor het Nat. Kath, Thuisfront, weet hij ook nu zijn trouwe aanhang op de meest snode wijzen te overtuigen, dat zij bepaald niet met hun tijd mee gaan, wanneer zij hem niet helpen, om met Pasen de Witte Paters 40.000,cadeau te doen. Waarom deze bekende missiona rissen dit bedrag nodig hebben? Na tuurlijk kunnen missionarissen al tijd geld gebruiken, maar hier be treft het een zeer speciaal geval en voor de minder trouwe luisteraars volgt heel in het kort de reden van deze inzameling: Het missiegebied Uganda is enige tijd geleden geteis terd door een aardbeving, die o.m. het missiekerkje en schooltje van de Witte Paters te Tanganyika volko men verwoest heeft. De K.R.O., in tje van het nieuwe kerkje uit de Hartebrugparochie van Leiden zal komen. Parochianen van de Harte brugkerk houdt in de komende we ken uw hand dicht bij uw portemon- naie, zodat u hem vlot tc voorschijn hebt gehaald, want dc gidsen zullen er een onweerstaanbare aanval op doen en zoals zfj ons voorspelden zal iedere tegenstand volkomen nutteloos zijn. Nu behoeft u uw kwartje, gulden, rijksdaalder, tien tje enz. niet voor niets te geven. Zo als men bij de K.R.O. voor iedere gift een gvamofoonplaat mag kiezen, zo zult u aan de gidsen de gvamo foonplaat op kunnen geven, die u graag zoudl horen. Wanneer over drie weken de gids, die het hoogste bedrag heeft oDgehaald. het geld (minimaal 1.000) aan Wim Jansen zal overhandigen, zal de plaat, die het meest gekozen is, gevraagd wor den. Hartebrugparochianen, helpt uw gidsen het torentje bouwen! OEGSTGEEST AUTO-BOTSING. Gevestigd in de week van 3 tol 8 Maart: J. Bavelaar, groentehandelaar, Rijnstr. 17; P. G. van Beek. verpleeg ster, Mezenstr. 2; A. C. Benschop, ver pleegster. Mezenstr. 2; E. M. van den Berg. dienstbode. Vrouwensteeg 11; E. G. Boesenkool, vicaris. J. v. Goijenkade afdeling. Het bondscongres begint om 19; H. du PrieBrandt, twijnster, Oude RECHTZAKEN HAAGSE GERECHTSHOF. Dronken achter het stuur. Een Leidse fabrikant was bij het Haagse Gerechtshof in beroep gekomen te gen een'vonnis, waarbij hij tot een maand gevangenisstraf was veroor deeld en hem de rijbevoegdheid was uur- ontzegd voor anderhalf jaar. De 63- jarige verd. zou op de 22e Mei 1951 op de Zoeterwoudse Singel beschon ken achter het stuur van zijn auto hebben gezeten en tegen een stil staande wagen zijn opgereden. De verd. gaf de feiten toe. Hij had 's middags een zakenconferentie ge had in een café en daarbij had hij voor het eerst sinds zeven maanden borrels gedronken. Hij verklaarde nu erg berouw te hebben en het voor zijn vrouw en kinderen vreselijk te vinden de gevangenis in te moeten. De proc. generaal vroeg bevesti ging van het vonnis. Mede met oog op de leeftijd van verd. vroeg de verdediger een voorw. straf en een geldboete. Uitspraak 21 Maart a.s. Wol diefstal. De fabrieksarbei der uit Leiden, die tot een week ge vangenisstraf was veroordeeld we gens diefstal van vier strengen wol bij de fa. Van Wijk en Co. waar hij werkte, zag in hoger beroep deze straf door het Haagse Gerechtshof omgezet in een voorwaardelijke straf. De proc. generaal had beves tiging van het vonnis gevraagd. 9 uur met een H. Mis in de Harte brugkerk, opgedragen door de bonds- adviseur, rector van Ginkel. Om tien uur vangt het congres aan. Er staat ook een diner in „In den Vergulden Turk" op het programma. Willen de leden van de Ver. voor Kath. Gezinsvoogdij en Patronage nog even denken aan dc bijeenkomst van mor avond, om 8 uur in het St. Li- dwinahuis? En zullen de leden van de R.K. Coö peratie „Eendracht" U.A. vooral niet -vergeten, dat zij hedenavond om 8 uur in de zaal Jean van Zijp, Hoog landse Kerkgracht 40, verwacht worden voor de jaarvergadering? Er is bestuursverkiezing en na de koffie pauze wordt een film vertoond. Zaterdagmiddag om een uur liet de 31-jarige mevr. A L.P., wo nend in de Willem de Zwijgerlaan, in haar keuken een pan met kokend water vallen, waardoor zij ernstige brandwonden aan hoofd en rechter arm opliep, zodat de E.H.D. het nodig oordeelde haar naar het Acad. Zie kenhuis te brengen. De R.K. Gem. Zangvereniging „Pul- chri Studio" gaat morgenavond een begin maken met het instuderen van de wereldberoemde operette „Der Zi geunerbaron", die in 1953 uitgevoerd zal worden ter gelegenheid van het zesde lustrumfeest. Dames en heren, die nog lid willen worden van deze vereniging, kunnen zich Dinsdag avond aanmelden tijdens de reoetitie in het gebouw van de Mij. van Toon kunst aan het Rapenburg. Aller op komst dringend gewenst. Aanvang 8 Sitterln 32, Oegstgeest, Rhijng.str.wcg 143: G. L. T. Kastelein, Rijnsb.weg 103, Driebergen-Rijsenburg, Lindelaan 16; lSingel 96, 's-Gravenhage, 341; C. Nachtegaal, Nachtegaal! Rijswijk Z.H.. Haagweg 74; W. F. j Noorthoven, H. Morsweg 17. Leider- t dorp, Kastanjcln 15; P. H. de Pree, da Costastr. 37, Apeldoorn. Catharinaln 3; E. II. Raatgever, Rijnsb.weg 10, Am sterdam, le Helmersstr. 104; C. M. Ree- se, Marisln 5, Oegstgeest, Warmonder- weg 58; M. C. Roosenbrand, Nachte- gaalln 17, Voorschoten, Molenln 3; Nog een muzikaal bericht. De pia nist Cor de Groot is na z'n auto-onge luk weer hersteld, zodat hij a.s. Don derdagavond om 8 uur toch zijn pia no-recital kan geven voor de Leidse Kunstkring „Voor allen "He.t pro gramma vermeldt werken van Men delssohn, van Beethoven, Chopin Fre- derigo Mompou en Manuel de Falla. ,,De Stalen Band", het personeel van H.C.W. en N.E.M., heeft Zater dagmiddag een grote viswedstrijd ge houden in Oude Wetering. Met 70 man vertrokken zij- in drie autobus- Z1EKËNTRIDUUM 9, 10 en 11 Juli Het derde na-oorlogse Eucharis tisch Ziekentriduum voor Leiden en Omstreken zal gehouden worden op Woensdag 9, Donderdag 10 en Vrij dag 11 Juli a.s., wederoih in de pa rochiekerk van O.L. Vrouw Hemel vaart en St. Jozef aan de Herensin gel te Leiden. Singel 196a: A. H. van Brero en fam. koopman in techn. art., J. v. Houtkade 33; R. Brouwer, 1.1. verpleegster, Rijns- burgerweg 10: S. Darmo Sarojo, Rijns burger weg 144; M. J. van Dorssen. ver pleegster, Mezenstr. 2; G. van Dijk, Ra penburg 12; F. van Gessel, Waardgracht 98; A. G. W. Helmond, dienstbode, Haarl.str. 139; F. J. van Hutten, electro techn. ingenieur. J. de Wittstr. 23; S. A. Klooster Muelink. verpleeghulp. Was- straat 14; M. C. BauerKluivers, Roo- denburgerstr. 5: J. A. M. Kortman, Lo- rentzkade 17: G. MolKuiken, Ringka- de 13a; K. T. Lie en fam., arts. Heren straat 118: H. van der Lubbe. huis schilder, Driftstr. 110a; W. J. G. Lubbe, Boerhaaveln 17; Mar'at (Raden). Boer- haaveln 21; J. van der Mark, W. Ro- zenstr. 16a; W. H. Merkus, dienstbode, Roodenburgerstr. 4; F. B. A. Oetoro, Rijnsburgerweg 144; G. Ouwejan, 1.1. verpleegster, Rijnsbweg 10; C. Pet, dienstbode, L. Mare 100; E. G. van Zijp- Philips, arts, Burggravenln 221; E. D. Poissonnier, Rijnsb.weg 29a; J. P. van der Reijden. los arbeider. Varkenmarkt 7; C. A. Sasburg. Hogewoerd 79; M. H. C. van der Spek. Thorbeckestr. 72; H. A. Touw. repetitor., Zoeterw. singel 106; B. P. van Veen, hulpbesteller PTT, Voorstr. 2; W. J. Versteden, wever, Soembastr. 63; J. van den BergWar merdam, mangelster, St. Michielstr. 15; P. O. L. Weyl, Rapenburg 13; J. Wijna en fam., onderwijzer, Haven 14a; C. Zwerver en fam., bakker, Groenhazen- gracht 10. Vertrokken in de week van 3 t m 7 Maart: C. van der KuilAffourtit en fam.. Steenstraat 45. Bergambacht. Pa rallelweg 16; W. O. Albrecht, Noord- einde 2a. Roosendaal ca. N.B.. Oude Varkenmarkt 7d; N. Bavelaar. Rijnstr. 17, Delft, de Kempe»aerstr. 11; iT. G. H Berendsen, H. de Vriesstr. 65. 's-Gravenhage, IJsselsteinstr. 52; L. H. van Berkel, Lombokslr. 8. Nederlandse Antillen; M A. Blikker, Rijnsb.weg 10, Rotterdam, Henegouwerln 8a; R. Bok, Rijnsb.weg 10, Heerlen, Zandweg; M. Wesselovan Bommel, Rapenburg 82, Delft. Piet Heinstr. 36; J. A. T. Braak man. Cobetstr. 48. Delft, Isaac Hoorn- beekstr. 57; C. Bregman. Rijnsb.weg 56. Pijnacker. Vlielandseweg 76; M. T. Burgers, W. Singel 96, Wamel, Dijk 4; G. J. van den Burgh, Pasteurstr. 30a, Amsterdam, Hartestr. 6; H. Crama Bij, Oosterstr. 27, Zutphen, Coehoorn- singel 98; H. C. Bijdevier, Rijnsb.weg 10, Eindhoven, Fr. Sonniusstr. 1; A. Bij land, Rijnsb.weg 97, Duitsland; J. Dek ker. Rapenburg 59, Callantsoog. Dorps laan 8; S. G. J. Delprat. Rapenburg 83, Amsterdam, v. Eeghenstr. 107hs; J. den Draak, Roodenb.str. 56, Vlaardingen, Wilhelminasingel 42; H. J. C. van Dru- ten. Groeneveldstichting, 4. Renkum, Wolfhezerweg 101; P. P. H. Duncker, H. de Grootstr. 3, Tilburg. Nw Bosse- weg 92; M. van Dijk, Rijnsb weg 34 AJphen aan den Rijn, Gnephoek 11: E. A. T. Filippo, Waardgrt 8, Rotterdam, Parallelweg 67a; W. F. Gadella fam., Mariënpoelstr. la, Amsterdam, Apolloln 81 II; E. E. Goemans. Rapen burg 87, Egypte; P. N. Han. Oude Sin gel 154, Amsterdam. Churchilllaan 26! II; T. K. Han, Rijnsb.weg 18. Oegstgeest, Schoutenburgstr, 32; E. J. A. de Hart, Warmonderweg 27, Amsterdam, Bies- bosstr. 32 II; M. E. H. Jongmans, de Klaverdijk, B. Ballotstr. 8, Groningen, G. Bakkerstr. 67a; M. J. Duinker Kloeke. W. Singel Colijnstr. 27; B. de Koning en fam., „Sunnewindli" Morssingel. Dor drecht, a. b. „Sunnewindli" Singel 175 zw.; L. Koopmans, Rijnsb.weg 10, Lis- se, Julianastr. 180; J. A. P. Krans, Noordeinde 2a, Gulpen, A 79; C. J. Kühn, Rijnsb.weg 10, Arnhem, Catha- rijnestr. 66; M. M. Kuilman, Rijnsb.weg 10, Hellendoorn, A 10; T. Kwinkelen- berg, Rijnsb.weg 10, Amsterdam, le Helmersstr. 104: A. M. Lancel en fam Alexanderstr. 43a, Leiderdorp, Dr. de Bruynestr. 32; J. Lardé, 4e Binnen- vestgrt 11. Amsterdam, Weesperzijde J. C. Ledeboer, Morssingel 4, 's-Gravenhage, Gr. Hertoginneln 19; A. D. Markx en fam., P. Krugerstr. 14a, Bergen op Zoom, Jan Derksstr. 56; C. Matheijsen en fam., Transvaalhof de Savornin Lohman, Klokstceg 9, Warmond, Herengrt 15; M. W. Schaken- Boskoop. Burg. I bos, Bloemmarkt 2c. Amsterdam, Maas- linff pn fam.. a. straat 97; S. M. Schout,, Plesmanln 7. Goes. Emmastr. 12; W. J. Serfontein. Plantsoen 29, Zuid-Afrika; J. Siebrand en fam., Houtlaan 5, Kampen, Oudestr. 152; M. Smits, Maredijk 19a, Katwijk, Drie Plassenweg 21a; J. Streng, Oude Singel 44a, Voorschoten, Hyacinthstr. 17; M. G. Swierstra, W. Singel 96-97, Amsterdam, le Helmerstr. 104; W. K. Talen. Rijnsb.weg 10, Rotterdam. He negouwerln 8a; K. J. Vahrmeijer. Zoe terw. weg 37. Canada; G. M. Vare kamp, a.b. woonschip ligg. Schelpen kade. 's-Gravenhage. Dotterbloemln 80: J, P. M. Verkleij. Morssingel 8. Alphen a d. Rijn, Pr. Hendrikstr. 96; G. J. F. Versteegh. Lammschansweg 30, Voor burg, Pr. Marianneln 50; H. J. van der Waals, 3 Octoberstr. 16a, Zeist, Utrecht Wormerveer, Lindenlaan 26; W. T. i seweg 78a; A. van der Walle en fam., Meijer, Morsweg 158a, Amsterdam, Vic- Koolgrt 4, Zijpe. D 143; J. van Zijl, toriaplein 28hs; C. W. Mooijman, W. Rijnsb.weg 10, Groot-Brittapnië. Vijf jubilarissen van dc Dienst van Gemeentewerken te Leiden, die in het afgelopen jaar hun zilveren ju bileum mochten vieren cn daarmede reeds in de kring van het personeel zijn gelukgewenst, zijn Zaterdag avond nog eens gehuldigd door de Personeelsvereniging van Gemeente werken. Het waren de heren J. Voor- bach, A. Louwrier, J. B. L. van Kes- teren, Z. Bink en J. J. G. Uiterdijk, waarvan de eerste niet aanwezig was. De avond, welke in de foyer van de Stadsgehoorzaal werd gegeven, werd mede bijgewoond door de wethouder van Openbare Werken, de heer A. J. Jongeleen de directeur van Ge meentewerken, if. D. Boogerd, ir. Koch van deze Dienst en afgevaar digden van zusterverenigingen. De vice-voorz. van de P. V., de heer M. H. Noteboom, die zich ver heugde in de bloei van de vereniging, sprak niet alleen de jubilarissen toe, doch nam tevens in deze grote kring afscheid van de heer C. Streefland en P. van Vliet, die de dienst reeds met pensioen hebben verlaten. Ten slotte weidde spreker nog enkele woorden aan de nagedachtenis van de heien W. Arnoldus. H. de Jong. en W. F. Hanno, die in het afgelopen verenigingsjaar de dienst door de dooH ontvielen, in aansluiting waar op het koor van Gemeentewerken „Ecce quo modo moritur" ten gehore bracht. Ir D. Boogerd ging vervolgens in een kort speechje in op de verdien sten van elk der jubilarissen, die nu reeds ruim 25 jaar met bijzondere toewijding er. grote ijver hun dien sten aan de Leidse gemeenschap heb ben aangeboden aan het zangkoor, dat onder leiding van de heer H. J. Barentsen enige lie deren, w.o. „De Wilgen" van G. S. Adema van Scheltema, getoo-raet en opgedragen aan het koor door de heer Leo Mense, op voortreffelijke wijze vertolkte. De heer Mens, die na af loop op het podium werd geroepen, wer i bij monde van de heer Barent sen voor zijn werk bedankt en ver rast met een bloemenmand, waarin op kunstzinnige wijze zevien „wilgen" waren verwerkt. Wederkerig zeide de heer Mens voor deze vriendelijke geste dank. Ofschoon er hier en daar „nog wat te schaven overblijft" had ook de heer Mens genoten van de vertolking van zijn geesteskind, dat hij met bijzondere vreugde voor dit koor had getoonzet. Het ambtenaren-cabaret onder lei ding van de heer J. S. Tielenburg en het Leids Kamerorkest vulden verder de avond en zorgden voor een vro lijke stemming. Tot besluit volgde een gezellig onderonsje, dat werd verzorgd dour de Moodmakers o.l.v. de heer D. Helversteijn, Zondagochtend omstreeks half twaalf wilde ccn voetganger de ,S-.5"kwe,g drukke.' Rijksweg oversteken. Een auto komende uit de richting Haar lem remde sterk om ccn aanrijding voorkomen. Een achter deze rij dende auto moest eveneens sterk remmen. Om een botsing met dc eerste te voorkomen week deze naar links uit cn kwam in botsing met een tegen ligger. Beide auto's werden zwaar beschadigd cn zijn door de firma Ameele met de kraanwegen weggesleept. De bestuurders hadden slechts lichte verwondingen. Oranje-Vereniging. Het waren er slechts weinigen, die de jaarver gadering va., ci: Oranjevereniging bijwoonden in ITct Witte Huis" De voorz. de heer N. van Weizen ging de feestviering van het vorig jaar nog eens na en verheugde zich o m. dat de samenwerking met dc Harmo nie Triumph veel heter is. Dank bracht spr. aan het gemeentebe stuur voor de volle medewerking De heer Jac. Vos gaf een overzich telijk jaarverslag, waaruit we aan stippen, dat het ledental ongeveer gelijk is gebleven. De heer Gaykema bracht financieel verslag uit. Er bleek een batig saldo van 107.05 aanwezig. De kascommlssie rappor teerde bij monde van de heer Bol, dat boeken en bescheiden in orde waren bevonden. Als nieuw bestuurslid werd de heer G. v. d. Horst met bijna algeme ne stemmen gekozen. De voorz. gaf daarna een overzicht van de dit jaar gehouden feesten. Min of me ei* zal men hetzelfde pro gramma tc zien krijgen. Ook wordt wederom een attractieve autorit ge organiseerd onder leiding van de heer Heidsma. De Harmonie W W. zal ook medewerking verlenen. Ook de jeugdverenigingen zullen worden ingeschakeld dit jaar. Voorts kinder voorstellingen cn feestelijk marktter rein. Verder wil men de ringrijderij van paren in ere houden. Dc verga dering deelde de mening van mevr. van Ingen Schenau, dat 30 April geen gunstige tijd daarvoor is. Daar do kinderspelen toch later zullen worden gehouden, zou men dan gelijktijdig dc ringrijderij kun nen organiseren, bijv. omstreeks 29 Juni, de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard. Bij voorkeur natuurlijk op Zaterdagmiddag Verder werden aanbevolen lam pion-optocht, vreugdevuur, alsmede ruitersport. Het bestuur zal zo mo gelijk met de wensen rekening hou den MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 10 Maart, Vee. Aanvoer 1448 stuks waarvan 965 vette koeien en ossen en 493 varkens. Prijzen: vette koeien 2.803.00, 2.C02.75 en 2.302.55, varkens 2.03, 2en 1.98 per kg. levend gewicht; Vette koeien aanvoer iets mineer, handel kalm, prijshoudend varkens: aanvoer kleiner, handel re delijk, prijzen iets liager, prima iets H:erna was het wederom de beurt boven notering. Laatste Berichten LAWINE NAM HUIS MEE. Een lawine heeft in dc nacht van Zaterdag op Zondag op een eiland in Finmakren (Noord-Noorwegen) een compleet huis van zijn plaats ge veegd cn een heel eind lager op het strand doen belanden. De bewoners, twee volwassenen en twee kinderen, die lagen te slapen, werden uit hun bedden geworpen en op de een of an dere manier de ramen uitgeslingerd. Daar kwamen ze zacht op de sneeuw terecht, zodat hun niets ernstigs overkwam. Maar het huis werd ver woest en het was niet verzekerd.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3