Een voorzichtige boerin bleek nog niet voorzichtig genoeg Gedenkboek Herstel Hiërarchie K.A.B. te Noori luisterrijke wijze dwijk vierde op het 8e lustrum MAANDAG 10 MAART 1952 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 „Ambtenaar" maakte haar (op onwettige wijze) f 550,- lichter Een boerin te Mierlo kreeg dezer dagen bezoek van een ambtenaar, die haar het heugelijk nieuws kwam brengen, dat hij haar 1.200 gulden uit moest betalen, omdat haar man tij dens de oorlog vee geleverd had aan de Duitsers en zoals dat in die tijd te doen gebruikelijk was, nooit de re kening betaald had gekregen. De boerin, verheugd over dit bui tenkansje, nodigde de man binnen, om zo vlug mogelijk de nodige for maliteiten te vervullen en het bedrag in ontvangst te nemen. vatten, zodat de ambtenaar met 650 verdwenen was. Reeds meerdere slachtoffers. Na aangifte bij de politie, bleek, dat men hier te doen heeft met een geraffineerde oplichter, die reeds ge durende enige maanden de omgeving van Ede en Barneveld onveilig maakt. De politie volgt zijn spoor reeds1 ge ruime tijd maar tot nu toe is zij er niet in geslaagd de man te ontmaske ren. uur een oorverdovend geloei van de vele claxons door de hal, het teken, dat de expositie werd gesloten. Naar men ons mededeelt, zijn de handelaren over het algemeen zeer tevreden over de geboekte resulta ten. Vooral de kleinere wagens ble ken een grote trekpleister te zijn voor het publiek en velen sloten een koop af of maakten voor de hande laar veelbelovende afspraken. Ook de organisatoren zijn meer dan tevreden, want er kwamen niet minder dan 119.200 bezoekers bin nen, waarmede het record van 1950 110.000 bezoekers ruim werd gebroken. Evenals op de vorige tentoonstel lingen hebben ook nu weer bezoe kers van de drukte gebruik gemaakt om accessoires uit en van de wagens te stelen, maar dit euvel heeft blijk baar niet al te erg om zich heen ge grepen, want de politie is er niet in gemoeid. VAART OP DE WADDEN WEER NORMAAL De vaart op de Wadden is weer normaal. De drie Amelandse beurt schepen, die Vrijdag j.l. door de uitzonderlijk lage waterstand op het wad zijn vastgelopen, zijn gister avond losgekomen en op het eiland gearriveerd. GEWETENSGELD IS TIJD. De meente Tienhoven (Z.-H.) bij Ameide, heeft een meevallertje .Van de ontvanger der belastingen werd bericht ontvangen, dat aan gewe- tensgeld aan deze gemeente 10.575.zal worden uitgekeerd. Het college van B. en W. zal nu de raad voorstellen een uurwerk voor de toren aan te schaffen met ver lichte wijzerplaten. De toren dateert uit het jaar 1175 en was vroeger be zit van de Brederodes. Burgemeester van Urk naar Argentinië De burgemeester van Urk heeft van de Argentijnse luchtvaatmaat- schappij „Aerolineas Argentinas,, het aanbod gekregen voor haar rekening naar Mar del Plata in Argentinië te vliegen, om persoonlijk de moeilijk heden ter plaatse voor de Urker vis sers op te lossen. De burgemeester heeft dit aanbod aanvaard en vertrekt Woensdag a.s. naar Argentinië. Vandaag bespreekt het lid der Tweede Kamer, de heer van der Zaal, de Argentijnse zaak met de gezinnen op Urk. De burgemeester kreeg reeds van verscheidene zijden aanbiedingen om een landelijke actie te beginnen voor steun aan de gezinnen der Ur- kers. De burgemeester is evenwel van mening, dat eerst getracht moet worden langs wettelijke weg recht te krijgen voor de geëmigreerde Ur- kers. Vandaar dat de burgemeester de tocht naar Argentinië maken zal. BURGEMEESTER VAN ZAANDAM STOND OP DE MARKT. Omhangen met de ambtsketen als kenteken van zijn waardigheid heeft burgemeester W. Thomassen Zater dagmiddag op de Zaandamse markt als standwerker gestaan. Zijn aan te bieden „artikelen" bestonden uit ren- tespaarbrieven ten behoeve van de nationale leningen voor de woning bouw 1952. Voldaan over de ver koop was' de burgervader niet geheel, wel tevreden. Besloten is de verkoop op deze wijze tijdens de Donderdag te houden markt, eventueel Zaterdag a.s. te herhalen. GRAANHANDELAAR GESTRAFT. Tot zes weken gevangenisstraf en boeten van f 4000.subs, drie maan den hechtenis en 5.0.subs, tien dagen hechtenis, benevens publicatie van het vonnis in een vakblad, ver oordeelde Zaterdagmiddag de poli tierechter mr. Bletz de Velsense graanhandelaar C. Ddie de enorme voorraad van 1.131.995 kg. gerst niet ter beschikking had gehouden van het Bedrijfschap Granen, Zaden en Peulvruchten. Do grote bedragen, die verdachte hiermede verdiend had, werden ge bruikt om schulden te betalen van zijn zaak, die er slecht voor stond. ONGELUK EIST DODE EN ZWAARGEWONDE. Zondagavond omstreeks kwart over negen is op de Geldorpseweg te Eind hoven een auto-ongeluk gebeurd, dat een dode en een zwaargewonde heeft geëist. In de bocht van de weg nabij villa „De Burgh'1 is een personen auto vermoedelijk over de kop ge slagen. In de zwaarbeschadigde wa gen werd aangetroffen de 31-jarige A. van O. en de twintigjarige J C., beiden uit Helmond Zij werden ern stig gewond naar het binnenzieken- h-uis overgebracht, waar C. kort na aankomst is overleden. Over de oor zaak van het ongeluk tast men nog in het duister. MELKGIFT THANS 10 PCT. LAGER DAN IN 1951. De kaasproductie blijft zeer gering. De melkgift ligt ongeveer 10 pet. la ger dan verleden jaar. De kaas uit de maanden September, October en No vember, "die was opgeslagen, heeft van de hoge prijzen van de laatste tijd geprofiteerd en is grotende.els op geruimd. Er zit echter nog veel oude kaas uit de zomermaanden van 1951 De vraag uit binnen- en buiten land was zodanig meldt „Trouw" dat de kleine beschikbare voorra den gemakkelijk konden worden op geruimd. Kaas in de exportleeftijd van ongeveer 5 weken, was zeer schaars en dit zal wel de reden zijn geweest, dat de prijzen na de daling van de vorige week, zich konden handhaven. JHR. F. E. M. H. MICHIELS VAN VERDUINEN In Den Haag is overleden jhr. F. E. M. H. Michiels van Verduynen, oud gezant te Weenen. Jhr. Michiels van Verduynen bereikte de leeftijd van 67 jaar. De overledene was drager van ver scheidene onderscheidingen. Het grootkruis van de Nederlandse Leeuw, officier in de Orde van Oran je Nassau, riadei in de Kroonorde van België, commandeur in de Orde van de Kroon van Italië, officier in de Orde van het Legioen van Eer en voorts van enkele Turkse, Oostenrijk se en Hongaarse onderscheidingen. De begrafenis is bepaald op Woensdag a.s. te Echt na een kerk dienst in de St. Jacobuskerk in Den Haag, welke op Dinsdag word gehou den. OVERVALLEN OP SPEELCLUBS. Op last van de Officier van Justitie heef# d.e Amsterdamse politie Zater dagavond om half twaalf op een tiental plaatsen in de hoofdstad in vallen gedaan in bekende besloten speelclubs. In drie clubs werden de spelers op heterdaad betrept in „Amusa" aan het Frederiksplein, „Amusa" aan de Saphatiestraat en „De Komeet" in de Horeelsestraat. In totaal werden 45 personen gearres teerd, waarvan er 35 na verhoord te zijn in de loop van Zondag zijn vrij gelaten. De tien anderen, bestuursle den en croupiers, worden voorlopig vastgehouden. Een grote hoeveelheid speelmateriaal en enige duizenden guldens werden in beslag genomen. De actie werd uitgevoerd door re chercheurs en in burger geklede agenten. De overvallen veroorzaak ten vooral in de drie genoemde clubs grote consternatie. In vlammen omgekomen Zeierdagnacht omstreeks 1 uur is brand uitgebroken in een der ar beiderswoningen bij de scheepswerf „Welgelegen' te Harlingen De brand die in de keuken ontstaan was, tastte de trap naar de slaapkamer aan, zo dat de bewoners, de 70-jarige G. v. d. W. en zijn 69-jarige echtgenote de slaapkamer1 niet meer konden ver laten. Zij kwamen in de vlammen om De brandweer die spoedig ter plaatse was, wist de belendende woningen te behouden en was de brand spoedig Putdeksel door de ruit Een greep tussen de juwelen Zaterdagnacht om kwart voor drie klonk door de Haagse Passage een knal als van een kanonschot. Het bleek, dat een grote spiegelruit van de juwelierszaak „Maison Moderne" door een zwaar voorwerp groten deels was verbrijzeld. Direct kwam de alarminstallatie in werking en de boven de zaak wo nende juwelier snelde naar beneden. In de étalage, waar gouden) horlo ges, ringen en andere juwelen lagen uitgestald, heerste een ware ravage. De dader had kans gezien in korte tijd een flinke greep te doen in de kostbaarheden en was reeds verdwe nen toen de juwelier en andere uit hun slaap gewekte winkeliers ter plaatse verschenen. De man had een in de Passage liggende putdeksel var.1 circa 15 kg. weggenomen en deze dcor de ruit gesmeten. Verzekering dekt de schade. Het is reeds de derde maal in 2 jaar tijds, dat in deze zaak is ingebroken. (N. v. d. D.). Steen door de ruit Misluke juwelendiefstal In de nacht van Zaterdag op Zon dag klonk in de St. Annastraat te Nij megen plotseling heL kletterend ge luid van brekend glas. De grote eta lage-ruit van de juwelier De Ruyter vie] aan scherven. De 45-jarige onge huwde A. H. had niet een grote steen de ruit aan stukken geslagen en trachtte een greep te doen in de vi trine, waar ve'e kostbare sieraden la gen uitgestald. De juwelier en zijn echtgenote, die reeds te bed lagen, werden door het lawaai gewekt en snelden in hun nachtgoed naar beneden. Buiten had den voorbijgangers De H. reeds over meesterd. Èen polite-agent arresteer de hem en bracht de man, die geen onbekende van de justitie is, over naar het politiebureau. Overvaller vroeg om water Enkele dagen geleden heeft een be woonster van Jutphaas enige1 ang stige ogenblikken beleefd. Het was omstreeks half elf toen aan haar wo ning werd gebeld. Zij deed de voor deur open en stond toen tegenover een onbekende man, die vertelde melct het Alg. Dagbl. dat zijn verloofde van haar fiets was gevallen en nu met bemodderde kleren niet verder kon. Hij vroeg wat water waarmede het meisje haar kleren zou kunnen reinigen. Toen mevrouw enkele ogenblikken later aan de onbekende een emmer met water overhandigde zag zij tot haar grote ontsteltenis dat de onbe kende nu in gezelschap was van een tweede man, die een revolver op haar richtte. De hulpvaardige vrouw smeet de deur onmiddellijk dicht en begon zo hard te schreeuwen dat de kerels op de vlucht sloegen. De poli tie vermoedt dat zij van plan zijn ge weest een roofoverval te plegen, wel ke dank zij de tegenwoordigheid van geest van de vrouw niet is gelukt. COÖPERATIE BLOEIDE DOOR ONEERLIJKHEID VAN DE DIRECTEUR. Bij de Coöperatieve In- en Verkoop vereniging landbouwbelang te Nieuw Amsterdam zijn onregelmatigheden aan het lichtgekomen, die hebben ge leid tot de arrestatie van de voorma lige directeur, de 35-jarige P. de J. Gebleken is dat bij de aflevering van granen onregelmatigheden voorkwa men, waardoor de leden soms belang rijk werden bevoordeeld. De zaak dreef grotendeels in goed vertrouwen op de directeur. Deze heeft echter vrachtbrieven vervalst en graan dat niet het eigendom van de vereniging was, te gelde gemaakt. Ongeveer twee maanden geleden heeft het bestuur aan De J. op diens nadrukkelijk verzoek eervol otnslag verleend. Daarna kwamen verschei dene strafbare feiten aan het licht, hetgeen tot zijn arrestatie leidde. Hij is voor de officier van justitie in Assen geleid, doch later weer vrij gelaten. Hoewel hem verduistering en valsheid in geschrifte ten laste wor den gelegd, is niet komen vast te staan dat hij zich zelf financieel heeft willen bevoordelen. De door hem gepleegde feiten waren in het voordeel van de vereniging, waar door hij bij vele leden zeer gezien was. EEN JAAR GRATIS WATER. De dertigduizendste abonné van de stichting Streekwaterleidingen Gelderland" werd Zaterdag aange- WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ZACHTER. Tamelijk koude nacht met weinig wind en plaatselijk mist. Morgen overwegend droog weer met veranderlijke bewolking en flinke opklaringen. Matige wind uit Zuidelijke richtingen en zachter dan vandaag. 11 Maart: zon op 7.04, onder 18.38; maan op 18.38, onder 6.51 uur. sloten. Het is de heer W. M. Eibers te Groesbeek bij Nijmegen. De burgemeester van Groesbeek, tevens bestuurslid van de stichting, deelde de heer Eibers mee, dat deze aansluiting gratis geschiedt en dat hij bovendien dit jaar gratis water ontvangt. MARECHAUSSEE WEER IN BLAUWE UNIFORM. De Koninklijke Marechaussee zal binnenkort weer in de bekende blauwe uniformen met witte en zil veren koorden worden gekleed. Het zijn dezelfde uniformen die de man schappen vóór de oorlog droegen. Daar het corps echter de laatste ja ren aanzienlijk is uitgebreid, is bij het wisselen van uniform een over gangsperiode van twee jaar gesteld. Hebt u even wisselgeld? Nadat zij plechtig haar handteke ning onder een kwitantie gezet had, bleek de ambtenaar het bedrag niet gepast te hebben en hij vroeg de boerin, of deze 1 650 wisselgeld voor hern had. Het wisselgeld werd te voor schijn gehaald, maar nadat de ambte naar zijn kasmiddelen bekeken had, bleek hij nog niet uit te kunnen be talen en hij vroeg nog 1.200,wis selgeld. Ongeduldig haalde de boerin ook dit bedrag te voorschijn en ver wachtte niets anders of het bedrag zou haar nu ter hand gesteld worden. Twee enveloppen. Zo vlot ging dit echter niet. De amb tenaar vroeg haar vervolgens twee enveloppen, pen en inkt, deed het geld in een der enveloppen, plakte deze zorgvuldig dicht en verklaarde, dat hij nu even naar het postkantoor ging en dan terug zou komen, om haar het geld uit te betalen. De boerin liep er niet in. Nu kon de boerin het niet meer vol gen! Maar daar zij er weinig voor voelde om de man met het geld te la ten vertrekken, wilde zij met het laatste plan van de ambtenaar niet accoord gaan. De ambtenar keek haar aan met de blik van een goedwillend mens, die overal wantrouwen ont moet, maar vond er ten slotte wat op. Hij zette twee strepen over de slui ting van de enveloppe, gaf deze aan de boerin terug en zei haar, dat hij nu straks het geld niet meer na be hoefde te tellen. Toch opgelicht. De weg naar het postkantoor scheen echter lang te zijn, om heel moeilijk te vinden, want nadat een paar uur verstreken waren, was de ambtenaar nog niet teruggekeerd. Tenslotte verloor de boerin haar ge duld en maakte de brief open. De en veloppe bleek slechts ƒ1.200 te be- Aetherklanken DINSDAG. Experimenteel televisie-programma van de V.A-R.A. 20.1521.45: 1. Televisie-gezel schapsspel; 2. Weeroverzicht; 3. Film; 4. Modeshow. Pauze. 5. „Moany's kind mag niet huilen", spel. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten-. 8.15 Gram. 8.40 Idem. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 9.40 „Lichtbaken", cause rie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 Zang en piano. 14.25 Gram. 15.00 School radio. 15.30 „Ben je Zestig??". 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzen ding: C. Ooft: „De Conferentie Ne- derland-Suriname-Nederlandse Antil len". 18.00 Nieuws. 18.15 Actualitei ten. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Gram. 18.40 Instrumentaal septet en soliste. 10.00 Sopraan en piano. 19.25 Gram 19 40 „Dit is leven", causerie. 19.50 Amusementsmuziek. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 Blaaskwin- tet. 20.30 Lijdensmeditatie. 21.30 Ra dio Philharmonisch orkest en solist 22.15 Klein koor en Kamerkoor. (In de pauze: vraaggesprek). 22.40 Gram. 22.45 Avondgebed en liturgische ka lender. 23.00 Nieuws. 23.15 „Gezond gezin", causerie. 23.2524.00 Gram. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. VPRO: Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.45 Idem: 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. 10.40 Voor de huisvrouw. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zie ken. 11.30 Pianorecital. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin gen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen of gram. 13.20 Dansmuziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.30 Onze Amerikaanse buren. 16.00 Gram. 16.30 Voor de kleuters. 16.50 Kinderkoor. 17.15 Gram. 17.30 Vioolclub. 18.00 Nieuws. 18.15 Promenade orkest. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Pianospel. 19.15 „Paris vous parle". 19.20 Ka merkoor. 19.50 „Auto en fiscus", cau serie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualitei ten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15. „Ik weet, ik weet wat U niet weet". 21.30 AVRO-Allerlei. 21.35 Ge varieerde muziek. 22.05 „Dit is Uw land. Uw volk", klankbeeld. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 Jazzmuziek. 23.4524.00 Gram. Viering van Pauskroning Ter viering van de 13e verjaardag van de kroning van Paus Pius XII op 12 Maart e.k. heeft de Pauselijke In ternuntius in Nederland, mgr. Paolo Giobbe, Zondagmorgen in de deke nale kerk te 's-Gravenhage een Pon tificale Hoogmis gecelebreerd. Door prof. Ro/ier en N. de Rooy De Stichting 1853—1953, die de ver zorging van het Eeuwfeest van het Herstel der Kerkelijke Hiërarchie in Nederland voorbereidt, heeft zich on der meer tot taak gesteld de totstand koming te verzorgen van een gedenk boek. Naar wij vernemen zijn de daartoe gevoerde besprekingen en onderhan delingen met succes bekroond Een door de Stichting ingestelde commis sie van historici heeft geadviseerd tot het schrijven van een gedenkboek e:i prof. dr. L. J. Rogier en N. de Rooij pr. hiertoe uit te nodigen. Deze laat ste koesterde reeds geruime tijd plan nen de historie van het herstel der hiërarchie en zijn gevolgen te boek te stellen. Hij had daartoe reeds veel voorbereidend werk verricht De Stichting heeft de geadviseerde his torici bereid gevonden tot samenwer king. Onderhandelingen, gevoerd met Katholieke uitgevers, hebbpn tot het besrnit geleid de uitgave van het ge denkboek toe te vertrouwen aan de N.V. Uitgeversmaatschappij „Pax"1 .to Den Haag, welke het werk van N. de Rooij zou hebben uitgegeven. Het gedenkboek van prof. Rogier en rector de Rooij zal als titel dragen" „In Vrijheid herboren" en als on dertitel „Katholiek Nederland van 1853 H53", het zal in afleveringen \erschijnen. De eerste aflevering kan men bininen afzienbare tijd tegemoet- zien. De uitgeversmaatschappij le vert hun, die op het boek hebben in getekend, een band, het gedenkboek waardig, waarin zij de verschillende afleveringen t.z.t. kosteloos kunnen laten inbinden. De verschijning zal, naar men mag verwachten, bevorde ren, dat het gedenkboek niet alleen zal worden gekocht (zij vergemakke lijkt de aanschaffing), maar ook wordt gelezen. K.O.P. gaat op in K.N.P. Er heeft een fusie plaats gevonden tussen de Katholieke onafhankelijke partij, welke haar aanhang in hoofd zaak in de provincie Noord-Brabant heeft en de Kath. Nationale Par tij van de heer Weiter. De Katholieke Onafhankelijke Partij wordt geacht met ingang van 1 Maart j.l. in de K. N.P. te zijn opgegaan. De heer A. A. J. M. Rademakers uit Roosendaal die voor de K.O.P. zit ting had in de Provinciale Staten van Noord-Brabant, zal in de eerstkomen de zitting van dit college een ver klaring afleggen omtrent het opgaan van de partij waarvan hij voorzitter is, de K. N. P. In de Brabantse gemeenteraden heeft de Katholieke Onafhankelijke Partij onder meer vertegenwoordi gers in Roosendaal. Ook zij zullen in de eerstvolgende gemeenteraadsver gadering een verklaring afleggen over de aansluiting van hun partij bij de K.N.P. Bromfietsen met diploma Nederland heeft zijn eerste zeven tig gediplomeerde bromfietsers meldt het Alg. Dgbl. Zij wonen in de Zaanstreek, waar Veilig Verkeer in samenwerking met de politie een speciale cursus organiseerde. De fees telijke uitreiking van de diploma's geschiedde Zaterdagavond in de re creatiezaal van Albert Heyn in te genwoordigheid van hoofdbestuur ders van het Verbond voor Veilig Verkeer en vele autoriteiten. De deelnemers moesten zich zowel aan een practisch als aan een schrif telijk examen onderwerpen. Het prac tisch examen (een voorgeschreven rit van 15 minuten, waarbij de candi- daat werd gevolgd door verkeerspoli tie), woog uiteraard het zwaarst. Wie daarvoor een onvoldoende kreeg, was al gestraald hoe voortreffelijk overi gens zijn theoretische kennis ook was. Wie van de 68 theorievragen er niet ten minste vijftig goed beantwoordde, AUTOMOBIELTENTOONSTELLING GESLOTEN. De dertigste automobiel en toon stelling, die van 29 Februari tot 9 Maart in het RAI-gebouw te Am sterdam is gehouden, behoort weer tot het verleden. Der traditie ge trouw klonk Zondagmiddag om 5 Bij de waardige en grootse viering van het 40-jarig bestaan der plaat selijke afd. van de K.A.B. is wel op' overtuigendé wijze tot uiting ge bracht, d2t er ook buiten de leden kring grote waardering bestaat voor het werken en het streven van de Kath. Arbeidersbeweging. Had enkele weken geleden reeds ce feestelijke viering van het 8e lustrum plaats gehad met een vijf tal feestavonden, in de afgelopen week en gisteren is dit feit kerkelijk herdacht. Donderdag begon een Tri duüm o.l.v. de g. adv. kap. de Har- tog. De kroon op de kerkelijke vie ring werd gisteren gezet door een plechtige H. Mis in de parochiekerk van St. Jeroen en een Hoogmis in de parochie van Maria ter Zee waar onder een algemeen H. Communie, voor de leden en hun huisgenoten. De g. adv., kap. de Hartog hield nog een korte toespraak, waarin hij er op wees, dat de pauselijke Zend brieven door de kath. arbeiders goed begrepen zijn en in praktijk ge bracht. Receptie Zondagmiddag te half drie werd een officiële receptie gehouden in de feestelijk versierde zaal van Ho tel Royal", waar het bestuur werd ontvangen door de feestcommissie met aan het hoofd de pionier, de heer A. C. Meijer. Bij de ontvangst wees de heer Meijer er op, dat er twee redenen waren om het 40-jarig bestaan van de K.A.B. dankbaar te herdenken. De eerste, omdat in deze periode aan de hand van de richtlijnen van de encycliek Rerum Novarum grote verbeteringen in de economische toestand van de arbeiders zijn ge bracht en op de tweede plaats, om dat de K.A.B. in Noordwijk een ac tief bestuur en een grote kern van hardwerkende leden bezit, die strij den voor de onplooiing der persoon lijkheid en voor hun gezinnen. Met trots kon spr. nog wijzen op de 9 actieve onderafdelingen en de ze genrijke instellingen als Herw. Le venskracht. Mgr. v. Schaikfonds, Centr. Volksbank, de K.A.V. met zijn 250 leden, Concordia en de Coöp. D.S.S. Door deze feiten was de feestcom missie tot de overtuiging gekomen het 8e lustrum op waardige wijze te moeten vieren. Spr. verwelkomde vervolgens de ken Brinkman, pastoor Bende, de parcchie-kanelaans en pater Peter- se, B. en W„ de heer B. Ike en bijna alle gemeenteraadsleden, de bestu ren van dc K.A.V., N Chr.V., N.V.V., L.T.B., Kath. Middenstand, N.K.J.B., de afd, Lisse-Sassenheim, Noordwij- kerhout-Voorhout en Katwijk, Coöp. D.S.S., de heer van der Meer van Dioc. bestuur, S. Neefjes, voorz. van de Kath. Onderwijzersbond, P. Smit, oud-voorz., C. Ruigrok, oud-pen- ningm. D.S.S., W. de Ruijter, dr. Goudriaan, Hoofdinspecteur Mer- kelbach en Inspecteur Verhoef, be sturen van vakafd. en instellingen, oud-leden, en die leden die vanaf de oprichting lid der beweging zijn geweest. Toespraak van de deken Na een korte pauze verkreeg de ken Brinkman het woord, die naast zijn persoonlijke gelukwensen ook gaarne voegde die als herder van de parochie. Veje jaren had hij als g. adv. in andere parochies kennis genomen van wat omging in de har ten van werkgevers en werknemers en daarom kon hij zo prijzen het werken en strijden van zovele pro minente personen om in te voeren die maatregelen, welke de tijden eis ten. Spr. had respect voor de man nen, die geluisterd en gehandeld hebben volgens de pauselijke Ency clieken en naar het woord van onze Bisschoppen. Want wat de K.A.B. nu is, is te danken aan hen. Als herder der parochie wilde hij er nog cp wijzen, dat de bestuursleden van de K.A.B. naast een grote taak ook een grote verantwoording hebben. Zij moeten de katholieke arbeiders leiden in de richting, die dr. Schaep- man eens aangaf met de woorden: ,-Ik wenste aan Nederland te geven een school van werklieden met rots- vast geloof en kennis". Het geloof en de ontwikkeling is de basis, zo zeide spr., waarop K.A.B. bijeen gehouden wordt en die ons bewaren moet voor afdwaling en goddeloos heid. Burgemeester Van Berckel ver tolkte niet alleen als vertegenwoor diger der gemeente, doch ook als katholiek gevoelens van waardering voor de K.A B. en bracht hulde aan de heer Meijer en de voorz. van de K.A.B. de heer v. Leeuwen. Nadat nog een twaalftal sprekers het woord hadden gevoerd, werd ter kennis gebracht een schrijven van em. deken J. H. W. Borsboom, van de oud g. adv. pastoor Heems kerk, kap, Wüst en aalmoezenier P. Groenendijk, de heer v. d. Pol van St. Antonius, de raadsleden L. v. Beelen, D. v- d. Niet en .M. Sedelaar, van de verenigingen Hulp in de Huishouding en Sint Lidwina. Voorz. J. v. Leeuwen zeide, dat hij was getroffen door het medeleven met het 8e lustrum van de K. A. B. Het was voor hem een plicht hulde te brengen aan degenen, die het werk voor de katholieke arbeiders zijn begonnen en hebben voortgezet. Dank aan de geestelijke en wereld lijke overheden voor de ondervonden steun en medewerking tot verhef fing der arbeidersgezinnen. Dank baar gewaagde spr. van de goede onderlinge samenwerking met an dere plaatselijke organisaties. Met dank voor de uitgesproken woorden van waardering deed spr. de toezegging, dat het bestuur zal doorgaan om de kwantiteit en de kwaliteit van de K.A.B. te blijven opvoeren. Met een woord van dank voor het moeizame werk van de feestcom missie werd deze feestelijke bijeen komst besloten, waarna allen in de gelegenheid werden gesteld het be stuur te complimenteren. Tram ramde schelpen auto Zaterdagmorgen had een aanrij ding plaats op de hoek Lindenplein tussen een zwaar beladen schelpen- auto en de tram. De schelpenauto, bestuurd door de heer J. N. kwam vanaf het Lindenplein en wilde de Voorstraat oprijden juist toen de tram uit Leiden dit punt naderde. De tram ramde de achterkant van do auto en een vloed van schelpen rolde over de Voorstraat. De achter kant van de auto werd zwaar be schadigd, terwijl de tram aan de voorzijde flink werd ingedrukt. De politie maakte procesverbaal op en nam de auto in beslag. Gemeenteraad Warmond Deelname in Nat. woningbouwlening Dc raad- van Warmond kwam in spoedeisende vergadering bijeen. De voorzitter deelde mede, dat er een bericht van verhindering was binnengekomen van de heven Dek ker, Bladel en van Elburg. Deze ver gadering is nodig, aldus de voorz., om een besluit te nemen tot verkoop van 134.000-aandelen 2 y. pet. Nederland se Werkelijke Schuld en hiervoor in te schrijven in de Nationale Woning bouwlening. Niet alleen dat hierdoor de Burgerzinlening dezer gemeente belangrijk verhoogd kan worden doch ook uit financieel oogpunt bezien is dit voor de gemeente een voordeel. De raadsleden konden zich volkomen met het voorstel van B. en W. ver enigen, zodat dit voorstel met alge mene stemmen werd aangenomen. Tot zijn vreugde kon de voorz. nog mededelen,, dat Ged. Staten hadden medegedeeld dat wijziging van het uitbreidingsplan te hebben goedge keurd, waardoor thans industrie in deze gemeente kan worden gevestigd en met name de Tudor haar fabrie ken voor het vervaardigen van accu mulatoren kan stichten. De raad nam met grote voldoening kennis van dit besluit. Hierna werd de bijeenkomst gesloten.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2