Bij onteigening van landbouwgronden geen verouderde prijsbeheersing Belasting-aftrek voor schenkingen Vrouwen van Bethanië naar Rome Bloembollenverkoop in Amerika Nationale Paasloterij 1952 ingezet Twee jongens zochten avontuur en vonden het vreemdelingenlegioen VRIJDAG 7 MAART 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Tweede Kamer In de Donderdagmiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer deelde minister Lieftinck bij het wetsontwerp tot wijziging van de be groting 1951 van het departement van financiën (waarbij o.a. een be drag van 220.000,werd aange vraagd voor de aanmaak en uitgifte van muntbiljetten) mede, dat dit bedrag uitsluitend zal worden ge bruikt voor de aanmaak van biljet ten van lien 2,50 en dat hij er naar streeft Men is het er over eens, dat er oen spoedig mogelijk te vervangen. Twee moties. Daarna is de beraadslaging naar aanleiding van de interpellatie van de heer DROESEN (KVP) betref fende de toepassing van het „ver- vreemdingsbesluit onroerende zaken" in het bijzonder wat betreft de be moeiing van de administratie bij de bepaling van de schadeloosstelling bij onteigening voortgezet. De interpellant merkte op, dat het enige verschil tussen de regering en Ihem nog is het tempo, waarin de aanpassing aan de gewijzigde toe standen geschiedt. Ten dezen meen de hij de regering in gebreke te moeten stellen. Indien er gewetens conflicten voor de rechter kunnen optreden wijst er dat naar zijn oor deel op, dat de wet niet juist is. Spr. diende twee moties in. In de eerste wordt de regering naar aan leiding van de bespreking over de prijsbeheersing van onroerende za ken uitgenodigd op korte termijn te bevorderen het herstel van de vrijheid van de rechter bij de vast stelling van de schadeloosstelling bij onteigening van onroerende zaken. De tweede motie luidde aldus: „De Kamer, gehoord de bespreking over de prijsbeheersing van onroerende zaken, v~ oordeel, dat de bestaande regeling dit gebied, met name de handhavinr van de prijsbasis 9 Mei 1940, niet langer verantwoord is, no digt de regering uit een herziening van bedoelde regeling op korte ter mijn te willen bevorderen". De beide moties zijn mede onder tekend door leden van AR, CH en WD. De heer DEN HARTOG (WD) betoogde, dat wijziging in de thans gevolgde gedragslijn dringend ge- oden is. De heer C. VAN DEN HEUVEL \R), vond het onbevredigend, dat regering zelf de prijs bepaalt or de gronden, welke zij behoeft. De heer BORST (CPN) merkte .m. op, dat de uitzonderingen op de vet worden toegelaten uitsluitend als het onteigening voor de aanleg van militaire vliegvelden betreft. De heer BEERNINK (CH) meen de, dat de prijsbeheersingöbepalin- gen niet ongewijzigd gehandhaafd kunnen worden. De heer VONDELING (Arb.) vond het onjuist $eze problemen nu in de Kamer te behandelen, terwijl er ter zake een wetsontwerp aanhangig is. Hij achtte een onderzoek met be trekking tot de pachtprijzen gewenst. Nadat de VOORZITTER had op gemerkt, dat de Kamer besloten heeft de moties bij deze interpellatie te behandelen, zeide minister IN 'T VELD, dat het thans om twee kwes ties gaat: kan er verbetering worden gebracht in het vervreemdingsbe- sluit en hoe zou de prijcnorm moe ten zijn? Het besluit heeft rechts kracht en moet worden toegepast. Hij begreep niet, dat men er bezwaar tegen heeft, dat dit soenel geschiedt. De rechter kan niet vrijgelaten wor den, zolang er geen prijsnormen zijn. nieuwe wettelijke regeling moet ko men. De minister verklaarde bereid te zijn mede te werken aan wat in de motie inzake herstel van vrijheid van de rechter gevraagd wordt, als vaststaat dat er tegelijkertijd nieuwe prijsnormen komen. Ten aanzien van de tweede motie zeide hij be reid en verplicht te zijn aan de daar in vervatte uitnodiging te voldoen. Minister MANSHOLT zeide, dat oude biljetten zo j door een snelle afhandeling van het aanhangige ontwerp vervreemding landbouwgronden tegemoet wordt gekomen aan wat de moties vragen. heer DROESEN (KVP) wij zigde zijn tweede motie in deze zin, dat herziening der regeling ten aan zien van de prijsbeheersing zal ge schieden „door middel van een wet telijke voorziening, welke alle gron den omvat". Minister MANSHOLT zeide de huidige gang van zaken buitenge woon te betreuren en hij uitte de hoop, dat aanvaarding van de motie welke hij zou betreuren niet. zou betekenen, dat de wet landbouw gronden blijft liggen. De heer VON DELING (Arb.) diende een motie tot schorsing der beraadslagingen in. Deze motie werd verworpen met 42 tegen 24 stemmen, die van P. v. d. A. en CPN. De beide moties van de heer Droesen werden aangeno men met 45 tegen tegen 25 stemmen, die van P. v. d. A. en CPN. Vervolgens is een aanvang ge maakt met de behandeling van het wetsontwerp tot regeling van de hef fing van bijdagen ten behoeve van de verbetering van het viswater, waarin de binnenvisserij wordt uit geoefend, zomede van de visstand van dat water. (Wet bijdragen ver betering binnenvisserij). Te kwart voor zes is de vergade ring verdaagd tot hedenmiddag 1 uur. Er blijkt nog misverstand te be staan over de mededeling, die minis ter Lieftinck gisteren in de eerste kamer heeft gedaan m'et betrekking tot het komende wetsontwerp tot wijziging van de inkomsten- loon- en vennootschapsbelasting. Het Ministe rie van Financiën zendt ons thans de volgende toelichting. Voor de berekening van de belas ting zal aftrek van giften op het zuiver inkomen mogen worden toe gepast, indien en voor zover de giften over een geheel jaar genomen in totaal meer dan 2 pet van het zuiver inkomen of de jaarlijkse winst) bedragen en tevens 100 gulden te bo ven gaan. Wat boven de 5 pet van het zuiver inkomen (of de winst) ligt ma» niet worden afgetrokken. Af trekbaar is dus alleen het bedrag, liggende tussen de minimum- en de maximumgrens. Dit betekent, dat men bij zuivere inkomsten tot 5.000,alleen m'ag aftrekken wat men geeft boven 100,tot een grens van 5% en bij zuivere inko mens boven 5.000,mag aftrek ken wat men geeft boven 2% van dat zuiver inkomen, ook weer tot een grens van 5%. Kerkelijke belas tingen komen binnen de grenzen van deze regeling ook voor aftrek in aan merking. Ter illustratie diene het volgende voorbeeld: Bij een jaarlijks zuiver inkomen van 4000,komt dat ge deelte van de giften voor mindering op het zuiver imkófnen in aanmer king, dat boven 100,ligt, maar alleen voor zover de giften in totaal niet meer bedragen dan 200,Zou Burgemeester Oud dient ontslag in men by dit zuiver inkomen van 4000,precies 2% aan giften heb ben geschonken (dat is 80) dan krijgt men geen aftrek; heeft rrten daarentegen b.v. 150,aan giften uitgegeven, dan kómt 50,voor aftrek in aanmerking, bedroeg het gezamenlijk bedrag aan giften 250 dan komt slechts 100,voor ver mindering in aanmerking op het zui ver inkomen, omdat de faciliteit slechts aftrek toelaat tot de grens van 5% van het zuiver inkomen dat is f 200, Gaat men uit van een zuiver inko men van 6000,dan is de mini mumgrens, waarbij nog geen aftrek wordt gegeven, 120,en de maximumgrens 300,bij welk maximum dus f 180,voor aftrek in aanmerking komt. Ypenburg voorlopig voldoende geacht Gezien de bestaande militaire en economische behoeften van het Wes ten is een uitgebreid Ypenburg toe- eikend, aldus minister Wemmers gis teren in de Eerste Kamer Zou de si- tuat*e in de loop der jaren verande ren, dan kan het plan-Schieveen nog epns ir overweg'ng worden genomen. Gp de opmeviting van de heer Kraayvanger, dat uit deze medede ling blijkt, dat de Regering thans zelf wel inziet, dat haar beslissing niet de juiste is geweest, vervolgde de mi nister, dat net van de ontwikkeling van het luchtverkeer zal afhangen, of Schieveen nog eens aan de beurt zal komen. JONGEN STORTTE IN LIFTKOKER Roode Kruis en Burgerlijke Verdediging Misverstand uit de weg geruimd De bezwaren, enkele dagen gele den in de jaarvergadering door de heer J. C. Baumann voorzitter van de afd Rijnland van het Ned. Roode Kruis geuit ten aanzien van de door de Regering gekoesterde plannen voor de burgerlijke verdediging, blij ken een storm in een glas water te zijn geweest. Aldus is gebleken op een gisteren door het Ned. Roode Kruis gehouden bijeekomst. De heer Baumann had nl. gezegd, dat hem was gebleken, dat de leden v. d. Roode Kruiscolonnes, die straks ingeschakeld worden bij de burger lijke verdediging, een persoonlijke verbintenis moeten tekenen, waarin een sanctie-clausule voorkomt. De strekking daarvan is, dat men door de overheid gestraft zal worden nf| het zich onttrekken aan hulpverle ning bij rampen in tijd van oorlog. Dit achtte hij denigrerend en in strijd met het karakter van het Roo de Kruis. De voorzitter van het Ned. Roode Kruis, ir. C. C. baron van Tuyll van Zuylen, verklaarde in de bijeenkomst van gisteren, dat er niets onredelijks steekt in een sanctie, die wettelijk voor iedere burger zal gelden. Het hoofdbestuur ziet hierin geen aantas ting van de autonomie en het inter nationale karakter van het Roode Kruis. De heer Baumann die bij deze uit eenzetting aanwezig was, gaf toe, dat zijn oorspronkelijke bezorgdheid in derdaad op een misverstand berustte en stelde vast dat de afd. Riinland haar volste vertrouwen schenkt aan het hoofdbestuur Hiermee was het vermeende ge schil tussen regering en Roode Kruis uit de wereld geholpen.... Bij de Frico te Leeuwarden is de 15-jarige jongen J B. van negen me ter hoogte in een liftkoker gevallen. De beveiliging bij deze lift was een ogenblik uitgeschakeld. De jon gen wist dit niet en stapte in de ko ker. Het slachtoffer werd naar het Dia- conessenhuis overgebracht, waar hij aan de gevolgen is overleden. „N. v. d. D." Naar het K.N.P. verneemt zullen te Bloemendaal, naar hun nieuwe de Vrouwen van Bethanië, de reli- j standplaats in de Eeuwige Stad. In Opmerkelijk is, dat dit de eerste keer is, dat een Nederlandse Orde of Congregatie naar Rome gaat niet om er een moederhuis te stichten, maar om haar apostolaat uit te oefenen. Het werk van de Vrouwen van Bethanië geniet in vele landen grote belangstelling. Deze belangstelling ontslag zou wachten. Minuster Beel, j het hart ligt, kan het niet verwonde- gaat vooral terug op de constructie 15 Ri-en, dat ook in Rome zelf reeds een Van de 32-jarige congregatie. Zij be- centrum bestond, dat zich hiermede staat voornamelijk uit contemplatie- bezighield, zij het tot nu toe vooral 1 ve en actieve religieuzen. Beide groe- door studie en publicatie. Voor het j pen leggen de eeuwige geloften af practische werk, het persoonlijk con- j van armoede, zuiverheid en gehoor- tact, was een begin gemaakt met een zaamheid. Zij vullen elkander aan en „Foyer", d.w.z. een ontvangst-cen- i verrijken elkaar door wederzijdse trum voor met-Katholieken. Aan wisselwerking. De contemplatieve Bethaniëis nu verzocht de leiding kloosterlingen vormen de ruggesteun Burgemeester Oud van Rotterdam heeft gistermiddag in de vergadering van de gemeenteraad meegedeeld, dat hij zich wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd tot de Koningin heeft gewend met een verzoek om ontslag. Van zijn kant heeft hij er geen bepaalde datum aan verbonden, omdat hij geen twijfel wenst te doen ontstaan ten aanzien van zijn bereid heid het ambt van burgermeester te blijven bekleden, totdat zijn opvolger dit zal kunnen aanvaarden. De burgemeester van Rotterdam verklaarde verder, dat hij meer dan een half jaar, voordat hij de 65-ja- rige leeftijd zou bereiken, de aan dacht van de minister van binnen landse zaken indertijd de heer Van gieuze congregatie, die in Nederland Maarseveen. heeft gevestigd op dit j en in Wenen en oecumenische geest feit. Mr. P. J. Oud toonde zich daar-medewerkt aan de geloofsverkondi- bij bereid te blijven, totdat de nieu- ging onder niet-Katholieken, zich zeer we burgemeester in dienst kon tre- binnenkort ook ir Rome vestigen. Ge- den. zien het feit, dat de hereniging en te- De minister gaf er toen de voor- rugkeer van alle niet-Katholieken tot keur aan, dat hij met zijn verzoek om de Moederkerk de H. Vader zo na aan ontslag zou wachten. Minister Beel, de opvolger van de heer Van Maar seveen, heeft burgemeester Oud nu medegedeeld, dat hij het op prijs zou, stellen, indien hij hiermee niet lan ger zou wachten Delfland krijgt geen schadevergoeding Minister Wemmers heeft gisteren in de Eerste Kamer meegedeeld, dat Delfland geen recht kan doen gelden op schadevergoeding voor de door het uitdiepen van de zeewegen naar Rot terdam veroorzaakte schade door ver- zilting. Hij voelde niets voor het ver lenen van een voorschot. Mr. Baron de Vis van Steenwijk (VVD) had gevraagd of er een mo gelijkheid was dit te verlenen op de kosten, die dit hoogheemraadschap heeft gemaakt bij de bestrijding van de verzilting. De heer Kramer (Arb.) verklaarde daarna in het midden te willen laten, of er voor de Regering op dit punt een juridische verplich ting bestaat tot financiële steun. Hij achtte een morele verplichting wel aanwezig. 150.000 VREEMDELINGEN BEZOCHTEN MAASTRICHT MET CARNAVAL. Volgens ruwe schatting hebben 150.000 vreemdelingen tijdens de car navalsdagen Maastricht bezocht. Het waren in hoofdzaak Belgen en Duitsers Het aantal Belgen wordt ge schat op meer dan 100.000. Behalve Duitsers waren er in Maastricht ook nog „boven-Moerdijkers", Amerika nen en Engelsen. Vooral de Duitse bezoekers vormden dit jaar wel een groot contingent, in vergelijking met andere jaren. Nederlanders bewerkten Amerikanen-met-'n-luintje Twee-en-een-half uur later dan verwacht, aldus het „Alg. Dbld." landde gistermorgen rond elf uur de Constellation „Friesland" op Schip hol met aan boord de heer Walter Roozen, propagandachef van het Cen traal Bloembollencomité. „Twee maanden heb ik door Amerika ge reisd en met onze reclame voor de bloembollen hebben we daar werke lijk succes gehad'was het eerste was hij ons zei. Direct na de oorlog zijn we met onze propaganda in de Verenigde Staten begonnen en nu zijn we op een punt gekomen, dat de Ameri kaanse markt verzadigd is. Wat we thans gaan doen is uitkijken naar de Amerikanen met een tuintje. Hun aantal wordt elk jaar groter, want er is in Amerika een geweldige trek van de stad naar buiten, aldus de heer Roozen. Om de Amerikanen, die nog niet „flower-minded* zijn, voor de Ne derlandse bloembollen te interesse ren, heeft Walter Roozen een grote publiciteits-campagne voorbereid. De hoofdschotel wordt gevormd door een fotowedstrijd, waarbij iedere Amerikaan kiekjes kan insturen bloeiende bollen, die in zijn eigen tuin groeien en die uit Nederland af komstig zijn Ik geloof wel, dat er grote be langstelling voor die wedstrijd zal bestaan, zei de heer Roozen. De Ame rikanen zijn gek op fotograferen. In de eerste plaats komen de familie kiekjes en dan de bloemen. Verschei dene Amerikaanse journalisten, die ik in Washington sprak, toonden direct belangstelling en in twee grote kran ten hebben reeds verhaaltjes ge staan. De prijswinnaar van de fotowed strijd krijgt een reis naar Nederland aangeboden en ook voor de inzenders, die tot de besten behoren, is nog iets in petto. Wat, kon de heer Roo zen nog niet zeggen. „Het moet spe cifiek Nederlands en tegelijk origin- neel zijn. Televisie-toestellen kun je Amerika bij iedere wedstrijd winnen, dus zoiets is niet geschikt voor ons": De heer Walter Roozen maakt nu al vele Jaren in tien landen recla me voor de Nederlandse bloembol len. „De Amerikanen gebruiken voor 25 millioen dollar aan detailwaarde en dat bedrag willen we zien op te voeren. Het is een zware taak en ik vind Amerika het moeilijkst bewerk bare land van aile tien". BLOEMENTENTOONSTELLING „KENNEMERHOF". De bloemêntentoonstelling Kenne- merhof, georganiseerd ter gelegen heid van het zeventigjarige bestaan van de Beverwijkse afdeling van Bloemenbollencultuur, is gistermid dag in de grote hal van het veiling gebouw Kennemerland te Beverwijk geopend door de algemeen voorzit ter, jhr. Van Nispen tot Pannerden. Een jury, bestaande uit de heren P. Bakker Mzn., Enkhuizen, W. Beunder, Bloemendaal, J. F. Ch. Dix, Heemstede, J. W. Seignette, Lim- men, C. Thim en A. de Zoeten Am sterdam, kende de door H. M. de Ko ningin beschikbaar gestelde zilveren medaille toe aan de fa A. Nijssen te Santpoort. „Kennemerhof" blijft tot en met Zondag 9 Maart geopend. r\E Nationale Paasloterij ten gunste van het werk der Kath. Actie in Nederland heeft dezer dagen weer haar jaarlijks entrée gemaakt Sinds 1938 is zij een trouwe verschijning geworden door de ingenieuse lotkaarten dit tot lot worden wanneer men ze beplakt met postzegels. Telken jare worden deze kaarten, in 1938 „uitgevonden" door het Secre tariaat en sindsdienst veel nagebootst, uitgereikt aan alle kerkdeuren. Juist in een tijd waarin steeds nieuwe „aanslagen" worden gedaan 01 onze steun, is het dubbel hard nodig, de bestaande werken trouw ti blijven en uit de brand te houdefi. De oprichting van stichtingen als Nat. Kath. Thuisfront, Kath. Ned. Persbureau, Kath. Archief, om slechts enkele na-oorlogse „ondernemingen" te nemen, is te danken aan het initiatief der Kath. Actie. En dat deze initiatieven met de daad gepaard konden gaan was te danken aan de jaarlijkse opbrengst der Nationale Paasloterij. De genoemde initiatieven zijn weliswaar slechts een deel van het werk der Kath. Actie in Nederland, welks omvang ons weer eens bijzonder duidelijk werd in een zojuist versohenen geïllustreerde bro chure „Wat is, wat wil, wat doet de Kath. Actie in Nederland?" Deze wijst er op, dat de Kath. Actie niet louter in haar uiterlijke da den mag worden nagemeten, omdat zjj evenzeer en misschien veel meer een werk is van de stilte, de achtergrond, de verborgenheid. Propa ganda en activiteiten als de Nationale Paasloterij zijn echter noodzake lijk om ook het leven in de stilte bloeiend te houden. Ook het in stand houden immers van het leven in stilte gaat met financiële zorgen ge paard. Intussen bewijst één blik op de lotkaarten, dat deze loterij ook in haar hoge prijzen uniek is, wanneer men ziet wat men voor de minimale, in zet van één kwartje kan veroveren! Mocht men nog geen lotkaart hebben ontvangen, dan kan men deze kosteloos verkrijgen op aanvrage bij Postbus "2, Heemstede. Zij wisten ternauwernood te ontsnappen van deze „Foyer" op zich te nemen en dit apostolaat verder uit te bouwen. Ofschoon deze opzet mogelijkhe den opent, die op het ogenblik nog niet te overzien zijn, bestaat het plan dit werk op ongeveer dezelfde wijze als in Nederland het geval is, te or ganiseren, n.l.: Op nalionade basis door het vor men van Katholieke leken, die in staat zijn een vruchtbaar contact met niet-Katholieken te leggen; door le zingen, week-ends enz. te organiseren voor belangstellende niet-Katholie ken ter plaatse (zulke lezingen heb ben betrekking op een godsdienstig ondenverp of op de viering van een kerkelijk feest); eveneens door het geven van retraies en, desgewenst, volledig geloofsonderricht. Op internationale basis wordt het werk uitgeoefend door aan niet-Ka- tholieke bezoekers uit andere lan den een gastvrij onderdak te ver schaffen, rondleidingen, uitleg van Katholieke instellingen en plechtig heden te verzorgen enz., kortom door in het algemeen een hulp te zijn voor alle niet-Katholieken bij hun bezoek aan het hart der Katholieke wereld, en eventueel, een schakel tot verder contact met de Kerk in hun land van herkomst. Op 7 Maart a.s. vertrekken de twee eertse Vrouwen van Bethanië, méj. J. Koet, die in het 'apostolaatswerk van Bethanië in Wenen werkzaam is, en mej. O. Wilde uit het moederbuis van de catechisten door gebed en boe te. Het postulaat van de congregatie duurt minimaal 6 maanden en het noviciaat twee jaar. waarna de leden een studietijd van drie jaar doorma ken in het studiehuis te Nijmegen. De congreatie telt ongeveer 100 reli gieuzen, van wie de catechisten de wereldlijke kleding dragen. Honder den niet-Katholieken worden jaar lijks door toedoen van de Vrouwen van Bethanië gedoopt, duizenden leer den het Katholiek geloof met andere ogen zien en vaak waarderen. CONGRES LEKENAPOSTOLAAT IN NEDERLAND In aansluiting op het Wereldcon gres voor Lekenapostolaat te Rome neemt de Katholieke Actie in Neder land zich voor een Nationaal Con gres voor Lekenapostolaat te hou den, teneinde in eigen land de con clusies van het Wereldcongres te be studeren en uit te werken. Deze plannen hebben de instem ming gekregen van de Nederlandse deelnemers aan dit congres, de dio cesane be sturen en de interdioce sane besturen der standen in de Katholieke Actie. Thans is over leg gaande met de organisaties en bewegingen van het lekenapostolaat in Nederland. Dit congres is bedoeld als inlei ding en voorbereiding op de viering van het Eeuwfeest van het Herstel der Bisschoppelijke Hiërarchie. Enige tijd geleden besloten twee Arnhemse jongens van 18 jaar, die wat meer spanning en afwisseling in hun leven wilden hebben, dan zij tot dan toe gehad hadden, „het avontuur" op te zoeken. Op zekere dag keerden zij 's avonds niet naar de ouderlijke woning terug en de familie, die met hun plannen niet op de hoogte was, heeft wekenlang in grote zorg en angst geleefd. De twee avonturiers de een was electricien en de ander leerling op de ambachtsschool waren op de bewuste morgen, nadat zij dub bele dagproviand van huis meege nomen hadden, naar de Belgische grens gefietst en deze clandestien overschreden. Zij hadden samen on geveer honderd gulden op zak en deze werden voor Franse francs in gewisseld. De avontuurlijke zeeman In België lachtte Vrouwe Fortuna hen toe, want vrij süoedig ontmoet ten ze daar een Hollandse zeeman, die naar hij hun vertelde vroeger ook van huis weggelopen was, om het avontuur te zoeken. De zeeman verschafte hun voedsel en over de Franse grens te geraken, want Parijs was het eerste einddoel van hun tocht. Duistere lichtstad Zonder moeilijkheden passeerden ze de volgende dag de Franse grens en bereikten Parijs, waar zij hun intrek namen in een klein Frans ho telletje. Zij besloten eerst de „Licht stad" aan een nauwgezet onderzoek te onderwerpen en als het geld op raakte, werk te gaan zoeken. Het eerste gedeelte van het programma verliep volgens plan. Zij beklommen de Eiffeltoren, stonden bij het graf van Napoleon en bezichtigden de Are de Triomnh. Ondertussen raak te het geld echter op en het tweede gedeelte van hun plan, het zoeken van werk, bleek minder vlot te gaan. Dagen lang probeerden zij het, maar zonder het minste resultaat en ten slotte zwierven zij hongerig en angstig door Parijs, terwijl zij spoe dig hun hotelletje zouden moeten verlaten, omdat zij de kamer niet meer konden betalen. De vriendelijke sergeant Op de 5e morgen, toen zjj al ge durende 24 uur niet meer gegeten hadden en moedeloos door r'.e stad dwaalden, zagen zij een groepje le- gionaires van het beruchte JYanse vreemdelingenlegioen, aangevoerd door een Duitse sergeant. Na kort beraad besloten zij zich als legionair te melden en stapten op de sergeant af. Deze bleek een en al vriendelijk heid. Hij nam de jongens mee in de Metro, betaalde dc kaartjes en bracht hun naar het Chateau Vincennrs, waar een aanwervingsbureau geves tigd is Daar werd hun heel onper- vlakkig het een en ander gevraagd en spoedig werd hun medegedeeld, dat zij als legionairs aangenomen konden worden. De sergeant bleek minder vriendelijk Zij mochten even naar hun hotel terug om hun bagage op te halen en daar aangekomen voelden r»* jon gens er bitter weinig voor, om weer terug te gaan. Ze overnachtten in het hotelletje, maar de volgende dag dreef de honger hen naar ac f'ran se vesting terug, waar zij een voor lopige verbandocte tekenden. Zij kwamen terecht in een vunzige slaapzaal, waar zij te samen met eer. tiental andere legionairs van ver schillende nationaliteiten moesten leven. De sergeant, die eerst zo vriendelijk geweest was, bleek spoe dig ook andere kwaliteiten te heb ben en nadat zij gezien hadden, hoe hij een Fransman zo afranselde, dat de man na afloop niet meer kon lo pen, besloten zij te ontvluchten. Onder de zitbank Dit bleek echter niet zo heel een voudig. Zij mochten de vesting niet meer verlaten en een ontvluchtings- coging, die zij ondernamen, misluk te. Een stakin", die te Parijs nogal veel rumoer •■roorzaakte, kwam een van hen 1° ^ulp. Want toen op zekere morgen do wachtposten voor de poort hun handen vol hadden aan oen groep stakers, wist hij de benen te nemen. Met het laatste geld, dat hij had weten over te houden, kocht hij een spoorwegkaartje en tje door een verkeersongeluk. door zich onder de bank voor de douane te verbergen, bereikte hij Antwerpen. Van deze plaats uit wist hij liftend in Arnhem te komen, v/aar hij zijn ontstelde ouders het verhaal van zijn belevenissen deed. Vlucht naar de ambassade Zijn vriend had echter nog steeds geen kans gezien het legioen te ont vluchten en d-ar de groep, waartoe hij behoorde, snoedig naar Marseil le zou vertrekken, om via Afrika naar Indo-China te gaan, werd zijn kans met de dag kleiner Na enige vergeefse pogingen, wist hij tenslotte met geleend geld de buitenwereld te bereiken. Hij vluchtte naar de Nederlandse ambassade, waar men door de Nederlandse kinderpolitie reeds met het geval op de hoogte was. De ambassadeur zorgde er voor, dat hij veilig Nederland kon berei ken. Nieuwe televisie-straalzenders Om directe uitzendingen van enige afstand buiten de studio te Bussum te kunnen verzorgen, zal de Neder landse Televisiestichting binnenkort de beschikking krijgen over enkele straalzenders. Wanneer voldoende apparatuur beschikbaar is, zullen proeven met de zenders worden ge nomen in de drie grote steden. De eerste straalzender wordt waar schijnlijk opgesteld in Den Haag De wens van de Nederlandse Tole- visiestichting om directe uitzendin gen van enige afstand buiten de studio te Bussum te kunnen verzor gen, noodzaakt tot het hebben van transportmiddelen van het opgeno men TV-beeld naar de centrale zen der te Lopik. Hiertoe is in de eerste plaats een reportage wagen gebouwd, die een werkingssfeer heeft van circa 4 km en die dus binnen die afstand van de studio te Bussum kan opereren. Vervolgens zal een systeem van straalverbindingen worden toege past om het operatie-centrum van de reportage-wagen te kunnen ver plaatsen biiv. naar de grote steden. De eerste straalzender, die door de Nederlandse industrie wordt ge bouwd, hoopt men med o Maart op de fabriek klaar te hehben Daarna wordt de zender opgesteld, vermoedelijk op de gebouwen van het hoofdbestuur der P.T.T, te Den Haag. waarna een periode van be proeving volgt. Ook in de beide an dere grote steden zullen, zodra er voldoende apparatuur beschikbaar is, proeven worden genomen. Streven naar stelsel van twee melkprijzen Tussen de regering en de organi saties van het zuivelbedrijf is over leg gaande over de uitvoering van een stelsel van twee prijzen van enn- sumptiemelk en van industriemelk. De Stichting voor de Landbouw heeft een commissie ingesteld ter be studering van de problemen, die bij de toepassing van een dergelijk stel sel om een oplossing vragen. Minister ManSholt kan dus niet zeggen dat het Zuivelfonds, indien dit stelsel wordt uitgevoerd, in zijn bestaande vorm moet blijven be staan, aldus lezen wij ii de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van landbouw. In het geval dat het tweeprijzen- stelsel voor de melk wordt toege past, wordt door de overheid een la gere prijs voor alle melk gegaran deerd doch wordt voor de consump- tiemelk een hogere prijs betaald dan deze garantieprijs. Door granaat gedood Gistermorgen is te Spanbroek een granaat ontploft waardoor de zeven tienjarige Nico Wijnker is gedood. De jongen die des morgens bezig was een sloot uit te baggeren, heeft daarbij vermoedelijk een granaat ge vonden en die naai de schuur achter de boerderij gebracht De familie van de jongen hoorde op een gegeven ogenblik een geweldige ontploffin- en bij de schuur trof zij de jong' levenloos aan. Hetzelfde gezin v loor op 28 Febr. een driejarig zoo

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5