S)e CddaeGoti/fco/nt PINAY ZIT ERAAN VAST NIEUW GUINEA Truman vraagt dollars voor bondgenoten Veel tegenstand wordt verwacht Pinay aanvaard als premier Het Europese leger ffiütse óaCdaten aan het dan&en 5)e óttijd ut Jnda-China De breuk in de Labourpartij Socialistische campagne tegen Adenauer Jlawettje Directeur: C. M. v. HAMERS VET.,D. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 7 MAART 1952 43ste JAARGANG No. 12530 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 r\E besprekingen tussen de Neder- U landse en Indonesische delegaties over de status van Nieuw Guinea zijn opgeschort. De Indonesische delega tie is vertrokken. Men heeft weken lang naar de to verformule gezocht, die het midden zou houden tussen het „ja" van In donesië en het „neen" van Neder land en men heeft die natuurlijk niet gevonden. Men bedrijft geen politiek met een halsstarrig ja en een even halsstarrig neen. De Indonesische de legatie is naar huis gegaan met de toezegging, dat Nederland bereid is de besprekingen ten alle tijde te her vatten. Daarmee zijn we er natuurlijk niet. Dan herbeginnen we eenvoudig met een impasse,waaruit wij nooit zullen komen zolang het ja en neen blijft bestaan, waarmee tot nu toe de on derhandelingen zijn gevoerd. Er is een ogenblik sprake geweest van een condominium, indien men tenminste de persberichten mag geloven, die op een zeker ogenblik werden gepu bliceerd en dat zou dan herinneren aan het voorstel, dat de Nederlandse regering indertijd deed om de sou- vereiniteit over Nieuw Guinea aan de Nederlands Indonesische Unie op te dragen. Toen weigerden de Indo nesiërs dit, nu zouden zij het maar al te gaarne accepteren. Maar deze kans is nu voorbij. \7RAAGT men zich af waarom deze V kans nu voorbij is, dan stuit men ogenblikkelijk op een crisis van ver trouwen, die momenteel na zoveel moeilijkheden de Nederlands Indo nesische besprekingen beheerst. Toen Nederland het voorstel deed om de souvereiniteit over Nieuw Guinea aan de Nederlands Indonesische Unie op te dragen men herinnert zich ongetwijfeld het slimme verschil tus sen opdracht en overdracht waren de dingen nog niet geschied, die na derhand het vertrouwen in de Indo nesische toezeggingen wel ernstig zouden schokken. Toen waren de Deelstaten nog niet terzijde gescho ven, toen was het zelfbeschikkings recht nog niet met voeten getreden. En die dingen hadden de Indonesiërs in de Unie toch met hun handteke ning en hun woord bekrachtigd. Is het dan wonder, dat Nederland nu wantrouwend staat tegenover de In donesische beweringen, dat alle moei lijkheden uit de wereld zullen zijn, als eerst maar Nieuw Guinea tot het grondgebied van Indonesië zal be horen. Nu weten wij wel, dat het recht ten dien aanzien volkomen aan onze zijde is. Nieuw Guinea heeft met In donesië niets gemeen. Zelfs het ar gument, dat als het grondgebied, dat tot het oude Nederland Oost Indië behoorde, nu ipso facto aan Indonesië zou moeten toevallen, heeft geen waarde, omdat Nieuw Guinea eerst aan het begin- van deze eeuw onder Nederlands gezag kwam. Het is nog geen vijftig jaren binnen de juridi sche omlijsting van het Nederlands gezag met Indonesië verbonden ge weest. Anderen komen weer en te recht met het argument, dat de Pa poea van Nieuw Guinea niets gemeen heeft met de Indonesiër en deze bo vendien van Indonesië niets wenst te weten. Zij hebben het over onze ver antwoordelijkheid tegenover het volk van Nieuw Guinea. rvit alles kon men beweren met recht en rede. Maar politiek is niet iets van het verleden maar van de toekomst. En dan komt men met een ander argument. Het argument, dat het mogelijk zou zijn de sympa thie y^n Indonesië te winnen door het dóen van concessies. En dan zit men meteen middenin de crisis van vertrouwen waarvan wij boven spra ken. Wie immers goed nadenkt weet, dat de kwestie Nieuw Guinea vooral door de onbesuisde uitspraken op de meest ongewenste ogenblikken van Soekarno een binnenlandse aangele genheid is geworden. Indonesië ver keert nog in gisting, vooral door het feit, dat wij tot souvereiniteitsover- dracht zijn overgegaan op een ogen blik, dat dat land daarvoor nog niet rijp was. En wat is er nu prettiger dan de schuld voor alle moeilijkhe den, die daaruit voor Indonesië zijn ontstaan, te kunnen afschuiven op derden i.e. de Nederlanders, die aan de „gerechtvaardigde" eisen van het mau- kunnen geen hulp verlenen Indonesische volk geen gehoor wen- j en "an weer intrekken, zonder ook sen te verlenen. Maar dan is de con- onze eiSen veiligheid in gevaar te sequentie daarvan dat wij na het ver-1 brengen. Amerika zou er heel wat lies van Nieuw Guinea weer opnieuw slechter voorstaan, indien het de Rus- de zondebok zouden worden-, daar im-sische dreiging in het gelaat zou moe- mers met het verkrijgen van Nieuw] n.z,en z°nder de steun van andere Guinea door Indonesië de moeilijk heden aldaar niet zijn opgelost en er een nieuwe zondebok zal moeten wor den gevonden. En dat zouden dan de Nederlandse investeringen kunnen zijn, die dan zo hoog nodig genatio naliseerd dienen te worden om de moeilijkheden te boven te komen. Het werkwaardige in deze kwestie is, dat de Indonesische onderhande laars stomverbaasd de opvattingen van Nederlandse parlementariërs hebben aanhoord, die op een hard nekkig neen neerkwamen. Eenvoudig omdat men de Indonesische regering na de Deelstaten, na he zelfbeschik kingsrecht en na het Unitstatuut, alle maal met heilige eden bezworen, eenvoudig niet meer vertrouwt. Een regering kan- een delegatie afvaar digen, die het nog zo goed en eerlijk meent, als daar niet een regering achter staat, die dezelfde overtuiging en goede wil naar buiten uitdraagt, zullen alle onderhandelingen waar deloos en bij voorbaat tot mislukking gedoemd .zijn. Het is een crisis van vertrouwen en het zal Indonesië moeten zijn, dat na de hier ondervonden en boven ge schetste desillusies de sfeer zal die nen te veranderen, indien men wenst, dat de nu onderbroken en straks weer voortgezette besprekingen ooit resultaat zullen kunnen opleveren. Misschien zulle i de Indonesische eisen inzake het Uniestatuut de zaak ten goede kunnen wenden. HULPVERLENING LOOPT IN DE MILLIARDEN DRESIDENT TRUMAN heeft gisteren het Congres formeel gevraagd om een kleine acht milliard dollar beschikbaar te stellen voor militaire en economische hulp aan Amerika's bondgenoten in de koude oorlog, en wel gedurende het nieuwe belastingjaar, dat eindigt op 30 Juni 1953. Het aan deel van Europa in die hulp, die precies 7.9 milliard omvat, moet volgens Truman 5.889 millioen dollar bedragen, doch de president zal veel moeite hebben om zijn hulpprogramma door het Congres te doen aanvaarden. Er is reeds thans veel tegenstand en senator Edwin Johson gaf gisteren te ken nen: Het bedrag zal tot de helft moeten worden teruggebracht en zelfs dat zal nog te veel zijn. De critiek komt niet alleen van republikeinse maar ook van democratische zijde. lar zou negentig procent militaire hulp zijn. Een kleine zeshonderd millioen dollar wil president Truman bestem men voor militaire steun aan Grie kenland en Turkije, de nieüwe leder, van het Atlantische pact, terwijl er ook een beperkt bedrag is uitgetrok ken voor Zuid-Slavië, welks verzet te gen de Sovjet-Unie „aan millioenen achter het IJzeren Gordijn nieuwe hoop heeft gegeven". Ten slotte maakte Truman melding van Spanje, door te zeggen: Wij ver wachten binnenkort de laatste hand te leggen aan een regeling met Span je, dat de defensie in de Middelland se Zee zal komen versterken. Voor hulp aan dat land heeft het Congres reeds een bedrag gevoteerd. Uit de tekst van Trumans bood schap blijkt, dat hij rekening houdt met veel critiek op zijn verzoek, hoe wel dat minder inhoudt dan zijn ver zoek van verleden jaar Hij vroeg toen 8.5 milliard dollar, een bedrag dat het Congres terugbracht tot 7.329 millioen. Geen kwestie van liefdadigheid De hulp, die ik voorstel, is geen kwestie van liefdadigheid, aldus Tru- Dank zij de rebellen van de Gaulle T^OT GROTE VERBAZING van zichzelf en alle politieke waarnemers heeft de Franse Nationale Vergadering Antoine Pinay als zeventiende naoor logse minister-president aanvaard. De investituur van de 60-jarige eigenaar van een leerlooierij verwierf de instemming van- 324 afgevaardigden, ter wijl 206 hunner tegenstemden. Pinay kreeg elf stemmen meer dan de 313, die hij nodig had. Deze keus betekent de pieest uitgesproken wending naar rechts in de Franse politiek sinds de bevrijding, volgens politieke waar nemers. Pinay is de eerste premier sinds 1944, die zonder socialistische steun is gekozen. Pinay was zelf verrast „Het was een geweldige verrassing voor me", vertrouwde Pinay de jour nalisten toe. „Ik had op 296 stemmen gerekend en dat zou eervol geweest zijn. Ik dacht te kunnen uitrusten en morgjn te gaan vissen". In plaats daarvan begaf hij zich naar de presi dent der republiek, Vincent Auriol, en in aansluiting op dat onderhoud zal hij vandaag zijn besprekingen openen over het samenstellen van zijn kabinet. En dat zal niet gemak kelijk zijn. De zwaai naar rechts heeft onze kerheid gewekt onder de Katholie ken. De linkervleugel van de MRP staat or.der druk van de vakbonds leiders om buiten het kabinet te blij ven. De radicalen en hun linkervleu gel tonen evenmin veel lust zich aan te sluiten. Generaal Charles de Gaulle riep zijn partijleiders bijeen om de klaar blijkelijke breuk in zijn RPF te be spreken, die aan het licht kwam, toen 27 „rebellen" zijn bevelen in de wind sloegen en steun aan Pinay verleen den. Twee van hen hebben de partij meteen verlaten, de andere 25 blijven haar trouw. De Gaulle had zijn vol gelingen opdracht gegeven zich afzij dig te houden. WEINIG KANS. Politieke waarnemers geven Pinay niet veel kans de sterke regering te vormen, die Frankrijk behoeft om zich te redden van de ernstige poli tieke en financiële crisis, welke een week" geleden openbaar werd toen het kabinet-Faure viel. Pinay heeft verklaard, een kabinet van specialisten te willen vormen, die boven de politiek staan. In de prac- tijk echter zal hij alle partijen tevre den moeten stellen die hem gesteund hebben. Pinay is een lid van de on- naties. Die naties zijn onze vrienden en niet onze satellieten en daarom moeten wij van hen niet de vernede rende ondergeschiktheid eisen, die geen enkel land met enige waardig heid zou kunnen accepteren. De hulp valt uiteen in twee cate gorieën; directe militaire hulp en eco- nomisch-technische hulp aan de on voldoend ontwikkelde gebieden. De militaire hulp is dan weer te onder scheiden in directe zendingen van oorlogsmaterieel en versterking van defensie door de levering van grondstoffen en machinerieën. Van het totale bedrag van 7.9 milliard dol- Donderdag zijn te Parijs deskun digen bijeengekomen om de laatste hand te leggen aan het ontwerp-ver- drag voor een Europees leger, be staande uit contingenten uit zes lan den, waaronder West-Duitsland. Vol gens een woordvoerder van het Fran se ministerie van buitenlandse zaken zal het verdrag, behoudens onvoor ziene omstandigheden, wellicht bin nen vier of zes weken door de be trokken ministers van buitenlandse zaken kunnen worden geparafeerd. Het merendeel van de kwesties, wel ke de deskundigen nog moeten be spreken, is van technische aard. Daarnaast zullen echter ook de aan bevelingen, die door de parlemen ten van Frankrijk en West-Duitsland zijn aangenomen, moeten worden be studeerd. Diplomatieke kringen te Parijs zijn van mening, dat de voornaamste hin. derpaal voor een spoedig tot star.d komen van èen Europese Verdedi gingsgemeenschap thans gevormd wordt door de ratificatie door de respectieve parlementen. Het Fran se parlement heeft vorige maand slechts aarzelend het beginsel van afhankelijk republikeinse partij, die J een Europees leger en Duitse her- geleid wordt door de Franse oorlogs premier Paul Reynaud. De ernst van de financiële toestand waarin 't land verkeert onthulde Pi nay tijdens het debat over zijn rege ringsprogramma, dat hij aan de Na tionale Vergadering had voorgelegd. Hij hield een rede, waarin hij, zo als gemeld, uiteenzette dat Frank rijk voor een drievoudig bankroet staat: dit betreft de deviezen, de schatkist en de begroting. "bewapening goedgekeurd. Mede door de politieke crisis in Frankrijk ach ten genoemde kringen het nog on zeker of de Nationale Vergadering haar uiteindelijke goedkeuring zal geven. Ook worden moeilijkheden voorzien bij de behandeling in de Westduitse volksvertegenwoordiging, waar de socialisten sterk gekant zijn tegen herbewapening en waar boven dien de Saarkwestie een belangrijke rol speelt. RADIO-REDE VAN TRUMAN. De president heeft niet alleen de politici in het Congres duidelijk wil len maken, waarom hij de hulp aan het buitenland met kracht wil voort zetten. hij heeft daarvan ook de bur gers buiten de vergaderzaal willen doordringen. Tot hen richtte hij zich in een radiorede over alle stations met de woorden: Het hulpprogramma heeft niet tot doel het Amerikaanse volk de wereld op zijn schouders te laten dragen, maar voor de wereld de mogelijkheid te scheppen op eigen benen te staan. De president maakte zijn luisteraars duidelijk, dat het eenvoudig niet mo gelijk zal zijn om de uitgaven alleen tot de eigen verdediging beperkt te houden. Dat zou ons veel meer kosten en wat erger is: wij zouden er niet veilig mee zijn. De mensen, die zeg gen: We kunnen het niet betalen, zijn dezelfden, die dat de laatste twintig jaar hebben gezegd bij elke waarde volle inspanning, die Amerika zich getroostte, zoals die voor het nieuwe belasting jaar is geraamd, bedraagt een kleine twee-en-een-half procent van onze nationale productie en Amerika ver hoogt zijn productie met ongeveer vijf procent per jaar. Truman herhaalde: Wij kunnen ons dit hulpprogramma veroorloven. „De uitgaven verminderen" is in dit verkiezingsjaar een populaire leu ze, maar gij zult het wel met mij eens zjjn, dat het beter is de slag tegen het communisme te winnen dan de verkiezingen. Geen dollar meer en geen dollar minder, zo vatte Truman zijn politiek samen en hij waarschuwde er voor, niet te vervallen in de fout van de laatste oorlog: te weinig en te laat. Beschuldiging van radio-Peking Radio-Peking heeft vandaag de be schuldiging geuit, dat in de periode tussen 29 Februari en 5 Maart 448 Amerikaanse vliegtuigen dagelijks steden in Mandsjoerije hebben ge bombardeerd en beschoten en grote hoeveelheden met bacteriën besmette insecten hebben uitgeworpen. In Lienkiang waren twee personen ge wond en twee huizen verwoest. Radio-Peking beschuldigde de Amerikaanse luchtmacht op 24 Ja nuari er van, op 19, 20 en 21 Januari plaatsen in Mandsjoerije te hebben gebombardeerd. Een beeld uit de strijd in Indo-China, uit het gebied ten Zuiden van Song Tha Bingh, ten Zuid-Westen van Ning-Giang. In deze streek hebben de Franse troepen kortelings een actie, de operatie „Crachin", ontwikkeld tegen de troepen van de Vietminh, die hier geïnfiltreerd waren. Franse soldaten dringen door in een dorp, waaruit zij de Vietminh-troepcn verjoegen. Verontruste Atllee houdt krijgsraad /CLEMENT ATTLEE, de leider van de Engelse Labour-partij cn zijn „scha- duw-kabinet" zijn gisteren onmiddellijk in het geweer gekomen tegen een openlijke poging van Aneurin Bevan en zijn medestanders om zich meester te maken van de leiding der partij. Zij riepen de parlementaire fractie der partij voor Dinsdag in spoedvergadering bijeen om te overwe gen welke maatregelen er genomen moeten worden tegen de rebellen, die zich bij de stemming en tijdens het defensiedebat irv het Lagerhuis de partij leiding hebben getart door zich uit te spreken tegen het bewapeningsbelcid van de conservatieve regering. De Bevanie.ten hebben een ernsti ge crisis in de boezem der partij aan Als zij gelijk hadden gehad, dan I de buitenwereld geopenbaard. De 57 zouden wij op het ogenblik bankroet I rebellen vertegenwoordigen bijna een zijn. De gehele buitenlandse hulp, vijfde deel van de fractie en scherpe Wegens de herbewapeningspolitiek De socialistische partij in de Westduitse Bondsrepubliek is thans be gonnen met haar grote aanval op de regering-Adenauer. Zij heeft haar tijdens het debat over de Duitse deelneming aan het Europese leger in het parlement geuite dreigement waar gemaakt en gaat nu in stad en land rond om het aftreden van de regering te eisen. De verkiezings strijd in het Zuidwesten van Duitsland biedt daartoe een eerste grote gelegenheid. gelijk staat met de partners. Zij willen eerst de Duitse souvereiniteit hersteld zien om pas daarna over een militaire medewerking te gaan spreken. De koppeling van de bij drage aan de opheffing van het be zettingsstatuut achten zij principieel niet aanvaardbaar. Er is enige ontspanning in de Suez Kanaal-zóne. Manschappen van het eerste bataljon van de Queens Own Cameron Highlanders, repeteren een traditionele Schotse zwaarddans in voorbereiding van een door het batai jon te geven concert. De toeschouwsters zijn „Wrens", leden van de Wo men's Royal Naval Service van de „Osiris", welke in de Kanaal-zóne ge- stationneerd is. z Van Loerrach aan de Zwitserse grens tot in Stuttgart en Mannheim stellen de grootste socialistische re denaars nu hun eis in overvolle ver gaderzalen: „Adenauer dient heen te gaan om het volk in de gelegen heid te stellen zijn mening over de militaire bijdrage kenbaar te ma ken". Niet voor niets heeft dr. Schu macher zijn ziekbed laten verhuizen van Bonn naar het Zwarte Woud Vanuit de witte rust van het plaatsje Badenweiler leidt hij de campagne. Hoezeer deze door de regeringscoa litie gevreesd wordt blijkt wel uit het feit, dat ook zij al haar grote fi guren naar deze hoek van het land heeft gestuurd. De kranten daar be richten, dat het politieke leven in Bonn er welhaast door verlamd is. Dr. Adenauer zelf heeft weliswaar verklaard, dat hij er niet aan denkt het veld te ruimen voordat in Sep tember 1953 zijn periode voorbij is, maar de socialisten geloven in staat te zijn zulk een volksbeweging te gen zijn militaire beleid te ontkete nen, dat hem geen andere keuze zou blijven. Het gevaar van een crisis is r.og versterkt door de ontwikkeling, die de zaken in Frankrijk hebben genomen. De Franse reserves heb ben voor het Duitse volk de proble matiek van een militaire bijdrage nog vergroot. Zo vinden de socialis ten willige oren voor hun eis, dat het gehele plan voor een militaire sa menwerking van de grond af nieuw wordt opgebouwd. De belangrijkste voorwaarde, die de socialisten daar bij stellen is, dat Duitsland bij het uitwerken van die plannen volledig kow, Beria en Mikojan aanwezig. Sovjets verhogen defensie-uitgaven De Sowjet-Unie heeft gisteravond bekendgemaakt, dat voor defensie 113,8 millioen roebel (ruim 102,4 mil liard gulden) is uitgetrokken op de begroting, welke een totaalbedrag van 476,9 milliard r>cbel (ruim 429,2 milliard gulden) aanwijst. In verge lijking met vorig jaar, toen 21,3 van de begroting voor defensie was be stemd, bedraagt het percentage dit jaar 23,8%. Het budget, dat de minister van Financiën Zwerew aan de Opperste Sowjet in het Kremlin voorlegde, is het grootste uit de geschiedenis van de Sowjet-Unie. De inkomsten waren begroot op 508,8 milliard roebel. De uitgaven voor defensie zijn in vergelijking met vorig jaar 18% ho ger en naderen het bedrag, dat in 1945 werd uitgetrokken (128 mil liard). Maarschalk Stalin was niet ter zit ting verschenen. Wel waren zijn plaatsvervangers Molotow, Malen- maatregelen zouden een scheuring teweeg kunnen brengen. Zij geven openlijk te kennen geen spijt van hun optreden te hebben. Volgens Reuter zijn de partijleiders ontsteld over de omvang van de breuk. Vele volgelin gen van Attlee zijn van gevoelen, dat van Bevon en de zijnen moet wor den geëist, dat zij één lijn trekken met de partij of haar anders moeten verlaten. Intussen bereiden Bcvan en de zij nen een nieuwe aanval voor het La gerhuis wanneer de begrotingsvoor stellen de volgende week worden aangekondigd. Zij zullen daarbij uit gaan van het standpunt, dat de nieu we versoberingsmaatregelen, welke in de begroting opgesloten liggen, on nodig zouden zijn geweest, indien de regering de opvatting had gehuldigd, dat het bewapeningsprogram aange past moet worden aan de economie van het land. De breuk schijnt de kansen van Churchill om geruime tijd aan het be wind te blijven, te doen stijgen, zo merkt Reuter op. De vliegramp bij Nice Mejuffrouw Delpy, de enige pas sagier van de Maandag j.l. bij Nico verongelukte „Lanquedoc" van de Air France, die levend uit de bran dende machine kon komcr.', is heden nacht in het ziekenhuis te Nice over leden. Daarmede is het aantal doden van deze vliegramp gestegen tot 37. Mej. Delpy heeft haar vader ver teld, dat de passagier de ramp zagen aankomen. Zij zagen hoe de piloot opsprong en wanhopig aan de stuur inrichting trok. Vele passagiers gil den en enige seconden later dook het vliegtuig naar beneden, zijn onder gang tegemoet. Mej. Delpy, een 26-jarige danseres, was aan de ruggegraat gewond en had ook ernstige brandwonden opge lopen. Als zij was blijven leven, zou zjj toch haar beide benen hebben moeten missen. De wereld kan slechts gered worden door hen, die de ziel van de mens hoger achten dan de hele wereld.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1