S)e C<2id6eSoivtcmt De splijtzwam in de Labourpartij Herbewapeningsdebat in Britse Lagerhuis CHURCHILL BEHAALDE ROYALE OVERWINNING Verdeeldheid in de Labourpartij 5ank& in Hih opyeêaig-en Belasting-vrije liefdadigheid JCavceCtje DONDERDAG 6 MAART 1952 43ste JAARGANG No. 12529 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes E 1.50 FRANKRIJKS BESLISSING "l/ANDAAG ZAL PINAY zich aan de Nationale Vergadering van Frankrijk voorstellen als de nieuwe premier; hij zal dan zijn regerings program aan de afgevaardigden voor leggen en vragen of de heren hem op die voorwaarden z'n gang willen» la ten gaan. Geeft de Nationale Verga dering haar fiat, dan kan Pinay zijn regering gaan vormen en zal hij niet veel tijd nodig hebben om de lijst van zijn nieuwe ministers bekend te ma ken. Krijgt hij het fiat niet, dan zit Frankrijk dieper in de crisis dan ooit. Zoals de zaken op het ogenblik staan is er niets te voorspellen; het is een dubbeltje op z'n kant. Aan de éne kant is men geneigd, Pinay een kans te geven, omdat de toe- 0 stand in Frankrijk al moeilijk genoeg is en men zou mogen veronderstellen, dat de heren afge vaardigden genoeg verantwoordelijk heidsbesef hebben om de Franse eco nomie niet helemaal in het honderd te laten lopen. Maar aan de andere kant staat de houding van de socialis ten en de Gaullisten helemaal niet vast. Generaal de Gaulle zelf heeft z'n volgelingen vrij gelaten, maar ge zegd, dat hij ze liever zag tegenstem men, en de socialisten laten alles af hangen van wat Pinay in de Nat. Vergadering zeggen zal. Nu is Pinay een rustige zakenman, die niet alleen politicus van beroep is, maar in z'n gewone doen een leer looierij drijft en deze tot bloei heeft weten te brengen. Hij is van plan de Franse staat volgens dezelfde dege lijke principes te besturen als hij toegepast heeft op zijn bedrijf, het geen in» 't kort wil zeggen: niet meer uitgeven dan je verdient en zorgen dat de centen binnenkomen. Dat betekent voor de Fransen, dat zij zullen moeten gaan bezuinigen en dat zij hun belastingen moeten beta len. Dat is een gezonde regel, die overal geldt en het merkwaardige is, dat de franc op de goudmarkt onmid dellijk gestegen is, zodra men vant Pinay's program gehoord had en ge merkt had, dat hij het inderdaad wil de gaan proberen. De geldmarkt, die gevoelige barometer voor het politie ke weer in de wereld, heeft dus gun stig gereageerd, hetgeen bewijst, dat er nog een vleugje vertrouwen be staat in het gezonde verstand van de Franse politici. Een Deense kranten strip is minder optimistisch. Daar treedt een Teddy-beer op, die allerlei mopjes vertelt en gisteren zei de beer: „In Tunis is men» algemeen van mening dat Frankrijk nog niet rijp is voor zelfbestuur". Het is zo maar een grapje, maar toch wel een typerend grapje. Men vraagt zich wel eens af, hoe het toch mogelijk is dat Frankrijk er altijd nog in slaagt om een grote mo gendheid te blijven en dat ondanks de vaak hopeloze verwarring in» de politiek het land toch nog niet fail- liet is. Men, vergete dan niet dat het Geheel alleen vocht de 22-jarise ware Frankrijk niet te vinden is in het gescharrel der partij-politici, noch i Hollandse planter M. E. R. Jansen in het stuivertje verwisselen der mi-1 zich een weg uit een omsingeling, nisters. De gemiddelde Fransman ge-1 toen hjj nabij een Engelse rubber. looft het wel; hij kan heftig discus- x siëren over de politiek, maar de I Pian^S® ln het Lab>s-gebied van stembus laat hem koud en de belasting j Johore door 19 guerilla's in een hin- °ok. i derlaag was gelokt. Een gezonde toestand is dat even- wel niet, want het grapje van de _.iJLon _er kleerscheuren kwam hy er Met het debat over de defensie in het Britse Lagerhuis is gisteren voor het eerst sedert de verkiezingen de verdeeldheid tussen de linker- en de rech tervleugel in de Labour-partij openlijk aan de dag getreden. De oppositie had een motie tegen het defensiebeleid van de conservatieve regering inge diend, waaraan na het debat slechts 219 afgevaardigen van Labour hun stem gaven. Ruim zestig socialisten zij vormen de aanhang van de linkse Bevan onthielden zich van stemming en gaven zo te kennen, dat zij de motie van afkeuring van hun partij veel te gematigd vonden. De regering- Churchill behaalde 'n gemakkelijke overwinning met 314 tegen 219 stemmen. Uitsmeren over vier jaar De Britse premier begon het debat met mee te delen, dat het. herwape- ningsprogramma van 4.7 milliard, dat door zijn auteur, de regering- Attlee, was bestemd om in drie jaar te worden uitgevoerd, over vier jaar zou moeten worden verdeeld. Na Amerika geeft Groot-Britannië het grootste bedrag aan defensie uit van alle Westelijke landen, maar de Amerika.anse hulp was niet in over eenstemming geweest met de last, die de Britten op zich hadde.. geno men. De leverantie van machinerieën uit Amerika voor een bedrag van ruim drie-honderd millioen dollar was nog slechts in haar beginsta dium. Kort geleden is driehonderd millioen dollar aan nieuwe hulp toe gezegd, maar daarvan is nog niets ontvangen. Churchill bedoelde met die mede delingen geen verwijten aan het adres van de Amerikanen, maar het resultaat is toch, dat bewapening in vier in plaats van in drie ja:.- moet worden uitgevoerd. In die tussentijd moet Engeland rekenen op de snel aangroeiende voorraad atoombom men in Amerika als afschrikmiddel tegen een aanval. TWEE ZORGEN. Twee grote zorgen heeft de rege ring: de luchtmacht en het onderzee bootwapen. Men heeft met de Haw ker en de -Swift typen jagers, die veel moderner zijn dan de Russische MIG 15, maar die nieuwe toestellen Eén tegen negentien Nederl. planter weerde zich Deense Teddy-beer kon» wel eens ernst worden. Als de Franse democra tie het al te bont maakt, komt gene raal de Gaulle en gaat op militaire wijze regeren. Nu kan men wel zeggen: dat moe niet van af, want op het ogenblik wordt hij met vijf kogelwonden in een ziekenhuis verpleegd. Op het ogenblik dat de guerilla's, na een Chinese employé en een Ma- leise jeep-chauffeur te hebben ge- zijn nog niet in massa-productie. Daardoor heeft Engeland nog geen jagers met achteruit staande vleu gels zoals de Amerikaanse F 86 en de Russische MIG 15. De grootste voorrang wordt thans gegeven aan de productie van moderne typen. Vervolgens sprak Churchill over de vloot: het mijnen- en onderzee- botengevaar is groter dan bij het begin van de laatste oorlog. De af weermiddelen tegen de nieuwste ty pen Russische onderzeeboten zijn niet afdoende. Gelukkig hebben de Russen er maar zeer enkele van. Over de Russische vloot maakt de Britse premier zich geen zorgen: de Russen hebben drie oude slagsche pen, twintig kruisers en een om vangrijk jaarlijks bouwprogramma. VERSCHIL VAN OPVATTING. Uit hetgeen de woordvoerders van de oppositie daarna in het midden brachten, bleek duidelijk het ver schil van opvatting tussen de ge matigde Attlee en Shinwell en de linikse groep, in wier naam Richard Crossman sprak. Shinwell, oud-mi nister van defensie, bepaalde zich er toe er op te wijzen, dat het voor de andere landen in het Atlantische pact tijd werd hun bijdrage te léyeren. Het rijtje afgaande constateerde Shinwell: Portugal levert geen man, met IJsland behoeven we geen reke ning te houden, Noorwegen en Dene marken kunnen maar een zeer kleine bijdrage leveren (zij zouden meer kunnen doen, indien zij voldoende materiaal hadden) en Nederland zonder dat dat land blaam treft is absoluut niet in staat om een voldoen de strijdmacht op te bouwen. Ik vraag mij af, of de Nederlandse regering in de positie is om meer dan één brigade bij te dragen. En wat de Belgen be treft: maanden geleden beloofden zij drie divisies, maar wat er thans is, haalt daar niet bij. BANKROET.... Een geheel ander karakter had de rede van de socialist Richard Cross- man, die tot de linker-vleugel van Be- van behoort. „Wij moeten over ons herwape- ningsprogramma opnieuw onze ge dachten laten gaan, aldus Crossman, dit keer niet op grond van de veron- Nederlander gepakt ir. Monte Carlo De 41-jarige D. K. uit Amsterdam is gisteren in Monte-Carlo gearres teerd. Hij wordt beschuldigd van iï u fton 1111-11 W" '•'-eb'-", viov mui.- I r fan .lp Frfnispn Han 7plf maar weten I dood en het geweer van een politie-- - maar een eventueel optreden van ge^ j te hebben gestolen terugtrok-'I "vemeemt AP ^in het neraal de Gaulle zou de toestand in i Ken zonder twijfel afgeschrikt I dat zo verneemt A.f., in net de wereld ten zeerste verscherpen. d<*>r .zyn verwoede verdediging Smotste hotel m Nice verbleef Tjpf fnrb ai mneiliik eenoee I was juist zyn munitie opgeraakt. der de naam van L. van Sterken- He_t is toch al moeilijk genoeg. C, Hij yerliet het hojei zonder van Jansen gedood, een ander werdlzÜn rekening te betalen. Later daag- Frankrijk moet vandaag een zeer verantwoordelijke beslissing nemen. Nederlandse krijgsgevangenen in Korea De lijst van 174 krijgsgevangen mi litairender Ver. Naties, waarover de V.N. inlichtingen aan de Noordelij ken hebben gevraagd, bevat o.a. twee namen vara Nederlandse militairen n.l. de soldaat F. U. Lamberti uit Maastricht en de sergeant C. J. A. van der Snepscheut uit Best. Het A.N.P. verneemt, dat de fami lieleden van de twee Nederlanders in Juli namens de Ned. regering be richt hebben ontvangen van het feit, dat ze vermist en vermoedelijk krijgsgevangen waren gemaakt. Missionarissen verdronken in Borneo De te Reuver wonende familie van pater Raphael Kleyne heeft bericht ontvangen, dat de pater op een boottocht in de binnenlanden van Borneo is verdronken. De boot waar mee de tocht werd gemaakt is geslagen: een inlandse pater kwam eveneens om het leven. Pater Kleyne was superior in het district Ketapang. In het apostolisch vicariaat van Pontianak, dat onder bestuur van mgr. Tare Valenberg door de Capucijnen wordt bediend, is het district Ketapang toever trouwd als arbeidsveld aan de Paters Passion isten. Pater Kleyne was in 1947 naar het missiegebied vertrokken. gewond. In het district van Koeala Pilah deed een Maleise burgerwacht, toen hij werd aangevallen, terwijl hij bezig was met het aftappen van rubber, één guerilla sneuvelen. Twee anderen sloegen op de vlucht. (Reuter). Het ifiel mei de python Dit is de Engelse toneelspeelster Jean Hardwicke, een nicht van de beken de acteur Sir Cedric Hardwicke, met haar partner, een Indiase python, waarmede zij optreedt in een der Londense theaters in het stuk „The Bamboo Curtain". In dit drama speelt de slang een belangrijke rol de hij op in een hotel te Monte- Carlo onder de naam van Rouge- mont Sain-Michel. Hier deed hij zich als een Belg voor. De Franse politie deelde mee, dat K. in 1948 door de Nederlandse politie gezocht werd we gens fraude en het aanbrengen van mensen bij de Duitsers tijdens de bezetting. De naam L. van Sterkenburg die de oplichter heeft gebruikt is die van de directeur van het Doelenhotel te Amsterdam. Deze bevestigde ons, dat hij drie dagen geleden door het hotel Negresco te Nice was opgebeld, met de mededeling, dat zijn „broer", die in de trein zijn bagagé en geld was kwijtgeraakt, om geld had ge vraagd. Hij had het kaartje van de Amsterdamse hoteldirecteur getoond. Deze antwoordde, dat er iets niet klopte, omdat hij geen broer heeft. Hij adviseerde dan ook om de man geen franc te betalen. derstelling, dat oorlog aanstaande is, maar op grond van het gevaar, dat de gehele vrije wereld wordt bedreigd door bankroet". Daarom wilde Cross man een kwart millioen pond uit het herwapeningsplan losmaken, en aan de export besteden. Dan zou Enge land met de hakken over de sloot door zijn financiële crisis komen. Amerika zou dan het equivalent in wapens moeten leveren. Het kernpunt van Crossmaras be toog was, dat Groot-Brittannië zijn nationale onafhankelijkheid dreigt te verliezen door een defensie op te bou wen, die alleen met Amerikaanse hulp kan slagen. Het betoog van Clement Attlee ging feitelijk tegen dat van zijra partijge noot in, hetgeen bleek uit de woor den: Ik geloof niet in de suggestie, dat men zijn vrijheid verliest, zo dra men iets van de Verenigde Sta ten ontvangt. Bij deze defensie zijn wy partners. Attlee heeft het bewapeningsplan zelf opgesteld toen hij nog premier was, en hij kon dan ook niet anders dan er ook thans geheel mee accoord gaan. Hij bracht alleen naar voren, dat zijn partij „er grondig aan twij felt, of de conservatieve regering het uit kan voeren". Deze critiek was neergelegd in de motie, waarover tenslotte werd ge stemd en waarbij de linkervleugel zich onthield, omdat zij naar de me ning der Bevanieten lang niet ver genoeg ging. Speldeprikken in Berlijn BEGINT HET WEER? De speldeprikken tussen Oost en West Berlijn zijn weer begonnen. In de Russische zone heeft men de levering van stroom naar West-Ber- lijn gestaakt en de Westduitse rege ring antwoordde met het afsnijden van een gelijke hoeveelheid stroom, die Hamburg aan de Russische zone levert. De Wesbberlynse centrales hebben na de les van de Russische blokkade hun capaciteit aanzienlijk verhoogd, zodat gisteren de drie sectoren nog ruim stroom hadden. De kosten ziil- len evenwel aanzienlijk stijgen en dat betékent veel voor de financieel reeds zo zwakke stad, die volkomen geïsoleerd ligt in door Russen bezet gebied. De moeilijkheden vinden hun oor zaak in het afbreken van de bespre kingen over de handel tussen Oost en Westduitsland, die reeds sedert December stilligt. Beide partijen moesten tot de slotsom komen, dat er geen basis was voor een nieuwe regeling. „ZIEKTEKIEMENBOMMEN" Volgens het Sovjet-nieuwsbureau hebben de Noordkoreaanse kranten foto's gepubliceerd van „de Ameri kaanse ziektekiemenbommen", welke door Amerikaanse vliegtuigen zou den zijn uitgeworpen. Eén der fo to's, aldus het nieuwsbureau, toont het inwendige van een dergelijke „bom". Het bestaat uit twee ruim ten, waarin zich de besmette insec ten bevinden. Andere foto's tonen onderdelen en het buitenaanzicht van de bom evenals het mechaniek, dat de bom opent als zij de grond raakt. Gevangenen in opstand Het Franse ministerie van justitie heeft bekendgemaakt, dat Dinsdag avond politie en bewakers traangas hebben gebruikt om 700 muiters in de gevangenis van Clairvaux te Troyes, ten Zuid-oosten van Parijs, te bedwingen. Op een vooraf overeengekomen te ken vielen de gevangenen de bewa kers aan en zij slaagden er in de binnenplaats van de gevangenis te bereiken, waar zij een onderhoud met de prefect van politie eisten om hem hun klachten kenbaar te maken. Toen de gevangenen weigerden naar de slaapzalen terug te keren werd hulp van de politie ingeroepen. Enkele gevangenen werden door de traangasbomnien licht gewond, een van hen moest in het gevangenis ziekenhuis worden opgenomen, aldus de officiële bekendmaking. Btritse vakverenigingsleiders vre zen wedverspreide industriële agita tie tegen de bezuinigingsmaatregelen van de conservatieve regering. Reeds zijn de regeringsbesluiten met betrekking tot de vroeger koste loze sociale voorzieningen in enkele mijnen in Wales aanleiding geweest tot vier stakingen vara één dag, waar door 40.000 ton kolen verloren is ge gaan. De ontevredenheid onder de mijnwerkers heeft zich in het afge lopen week-einde naar Schotland en Kent uitgebreid en de vakvereni gingsleiders vrezen, dat de ontevre denheid mogelijk door communisten zal worden uitgebuit en zal worden» overgebracht op andere industrieën, die belangrijk zijn voor de herbewa pening. I In de opslagplaats van tanks van het Amerikaanse wapendepot te Lima in Ohio zien we een van de 209 enorme tanks, welke gebruikt worden voor het opbergen vantanks. Het dak is verwijderd. Vijf jaar geleden werden honderden tanks en andere militaire voertuigen in deze „koffieblikken", zoals zij in Amerika genoemd worden, „voorlopig*' opgeborgen. Intussen zijn 500 voertuigen of gevechtswagens uit dit depot reeds naar Korea en naar Europa verzonden. Het groothertogdom Luxemburg is het land, dat in verhouding tot zijn bevolking waarschijnlijk het ge ringste aantal werklozen in Europa telt. Volgens de statistieken bedroeg het aantal werklozen in Juni 1951 namelijk slechts 13, waaronder twee vrouwen. Aan werklozensteun keerde het groothertogdom in die maand slechts fr. 26.000 uit. In dezelfde pe riode bedroeg het aantal werklozen in België ongeveer 250.000, waaraan fr. 350 millioen werd uitgekeerd. Voor December was het aantal werk lozen slechts weinig hoger dan in Ju ni 1951 en bestond er zelfs een aan bod van 422 betrekkingen voor ge schoolde arbeiders, voornamelijk in de Luxemburgse ijzer- en staalindus trie, die de ruggegraat vormt van het economische leven in het groother togdom. Het Oostenrijkse vredesverdrag De Oostenrijkse vice-kanselier, Adolf Schaerf, heert Woensdag op een persconferentie te Washington verklaard, dat het voorgenomen Westelijke „verkorte verdrag" voor Oostenrijk slechts de souvereiniteit van het land zou erkennen en voor zien zou in terugtrekking van de strijdkrachten der vier bezettende mogendheden Engeland, Frank rijk, De Sovjet-Unie en de V.S. Het verdrag zou geen financiële, economische ot andere kwesties be vatten, die overeenstemming in de weg hebben gestaan. Indien het verdrag zou zijn aange nomen door de vier mogendheden, zouden dergelijke kwesties het on derwerp kunnen vormen voor bila terale onderhandelingen tussen Oos tenrijk en de vier mogendheden. Kwestie Starhemberg opgelost De Oostenrijkse volksvertegen woordiging heeft met 142 tegen één stem, L*ü 21 onthoudingen, compro mis-voorstellen goedgekeurd, die betrekking hadden op het eigendoms recht op de 82 landgoederen van de voormalige Oostenrijkse prins Rue- digtr Starhember'z, indertijd leider van de „Heimwehr", een zeer rechts- gezinde organisatie, die door de Oos tenrijkse arbeiders wordt beschul- digi van „moord op de werkers". Prins Slarhemberg zal zyn bezit tingen niet terugkrijgen voordat een onderzoek is ingesteld naar de al dan niet gegrondheid der in 1947 bij de openbare aanklager voorgebrach te socialistische beschuldiging, dat Starhemberg zich aan hoogverraad zou hebben schuldig gemaakt. Een overdracht door prins Starhem berg van zijn bezfftlngen aan zijn zoon of aan een derde (een hem door zyn advocaat aan de hand ge daan denkbeeld) zal door de Oosten rijkse regering niet worden erkend. Massa-proces in Egypte In een serie massaprocessen zul len in Egypte verscheidene honder den personen, meest jongeren, be recht worden voor hun aandeel in de „Zwarte Zaterdag" van 26 Jan. jl. ,toen een furie van brandstich ting en oproer door Gaïro trok. De processen voor militaire rechtbanken zullen volgende week beginnen en enige weken duren. BRAZILIë EN DE NAVO. „De toetreding van Brazilië tot de organen van de Noord-Atlantische Verdedigiragsgemeenschap zal waar schijnlijk eerder geschieden dan de opbouw van de Europese Vcrdcdi- giragsgemecnschap", aldus heeft de staatssecretaris van het Braziliaanse ministerie van buitenlandse zaken, Pimentel Brandu, Woensdag tegen over een correspondent van D.P.A. te Lissabon verklaard. Tegemoetkoming voor giften tussen 2 en 5 pet. De regering heeft zich gistermor gen bij monde van minister Lief- tinck bereid verklaard belastingfa ciliteiten toe te staan wegens giften en schenkingen aan charitatieve, kerkelijke, weatenséhappelijke en culturele instellingen. Zoals bekend is hierop gedurende de laatste jaren, o.a. van kerkelijke zijde, meermalen aangedrongen, aangezien de welda digheidszin der bevolking ernstig onder de zware belastingdruk te lij den heeft. Binnenkort zal een wetsontwerp worden ingediend waarin wordt voorgesteld het totaal der jaarlijkse giften en schenkingen van een be lastingplichtige binnen zekere gren zen vry te stellen van loon-, inkom sten- en vennootschapsbelasting. Deze vrijstelling is van toepassing wanneer het jaarlijks totaal aan gif ten groter is dan 2 procent en voor zover het niet stijgt boven 5 procent van het belastbaar inkomen of de belastbare winst. Voor inkomens be neden 5000 gulden per jaar kan slechts het bedrag in mindering wor den gebracht waarmee de giften een minimum van 100 gulden overschrij den. De vrijstelling wordt verleend voor bewijsbare giften, waar geen in geld waardeerbare voordelen tegenover staan. Ook kerkelijke belastingen e.d. worden voor deze regeling als giften beschouwd. Minister Lieftinck heeft zich be reid verklaard belastingplichtigen, die wensen in te schreven voor een der nationale woningbouwleningen, tegemoet te komen door enig uitstel van betaling der belastingen toe te staan. Hiermee kan worden voorko men dat men, uit vrees voor een ach terstand in de betaling der belastin gen, van deelneming aan de lenin gen zou afzien. Uitstel wordt slechts verleend voor betalingen, waarvan de vervaldatum nog niet verstreken is. Verder uit stel van betaling van reeds achter stallige belastingen, waarop de heer Molenaar (WD) bij de financiële beschouwingen in de Eerstt Kamer had aangedrongen, kon de minister niet toestaan. Verlaging accijns op sigaren De regering is bereid de accijns op sigaren met name voor de goedkope re soorten, te verlagen. De accijns zal dan iets hoger zijn dan vóór de oor log, doch aangezien de inmiddels op geheven omzetbelasting voor sigaren toen nog van kracht was, zal de to tale belastingdruk iets lichter wor den dan vóór 1940. Een desbetreffend wetsontwerp zal binnen enkele weken worden ingediend, zo deelde minister Lieftinck gistermorgen in de Eerste Kamer mede. WETSONTWEP PLAATSELIJKE BELASTINGVERORDENINGEN. Bij de Tweede Kamer is inge diend het wetsontwerp tot goedkeu ring van plaatselijke belastingver ordeningen voor een bepaalde ter mijn. Deze voorziening is nodig gewor den nadat dc Hoge Raad bij zijn ar rest van 21 November 1951 beslist had, dat plaatselijke bclastingveror- deningen, welke voor een bepaalde termijn zyn goedgekeurd, geacht moeten worden in het geheel niet tc zyn goedgekeurd. Volgens de memo rie van toelichting is het gewenst de in de gemeentewet bedoelde hef fingen periodiek te kunnen toetsen aan de met betrekking tot de op brengst gestelde eisen. Een huis bouwt men met stenen; een tehuis met liefde.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1