Arsenal behield haar kans op de „doublé" Geslaagde opening van athletiekseizoen Hjalmar Andersen behalve Olymp. ook wereldkampioen MAANDAG 3 MAART 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Van de Engelse velden Arsenal, de cupfavoriet, heeft door de I0 zege op Burnley zijn kans op een „doublé", het winnen van de Engelse beker en het Leaguekampioen schap, aanzienlijk vergroot. Sedert 1897. toen Aston Villa een dubbel succes boekte, is geen club er in geslaagd dit stoute stukje uit te halen. In de eerste helft verloor de Londense aanval zijn gangmaker Jimmy Logie. die met een inwendige bloeding naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Van ernstige aard is de blessure niet, doch het is vrijwel zeker, dat Logie a.s. Zaterdag niet zal kunnen uitkomen in de cupwedstrijd te Luton. De „gunners" zullen dan met een gehavend team aantreden, want ook het spelen van midvoor Lewis en de voorhoedespelers Forbes en Ro per is wegens opgelopen verwondin gen onwaarschijnlijk. Op de rang lijst van de eerste divisie neemt Ar senal thans de tweede plaats in met 1 punt achterstand op Manchester United, dat het op eigen terrein te gen Aston Villa niet verder dan tot een gelijkspel kon brengen. Met man en macht heeft Arsenal na hét ongeval met Logie de 1—0 voorsprong weten te handhaven. Het was een grootse demonstratie van veerkracht en incasseringsvermogen, welke werd ten beste gegeven tegen het zeer sterke elftal van Burnley, dat van de laatste tien wedstrijden er slechts één had verloren. Arthur Milton, die sedert 22 December j.l. niet meer had gespeeld, zorgde voor het doelpunt. Van de clubs, die eveneens nog een kans hebben op de F.A.-cup en het Leaguekajnpioen- schap, boekte Newcastle United een 62 overwinning op Hudders- field, doch Portsmouth ging te Mid dlesbrough met 21 ten onder. Evenals Arsenal speelde ook Mid dlesbrough voor het grootste gedeel te van de wedstrijd met 10 man. Barnard, de rechtsback, werd kort voor rust met een ernstig gekneus de knie van het veld gedragen. On danks deze handicap kon Mannion na de hervatting uit een strafschop het winnende doelpunt scoren. Van de vier tweede divisieclubs, welke nog in de bekercompetitie zijn geïntereseserd, bracht alleen Leeds het deze Zaterdag tot een lea gue-overwinning. Sheffield United verloor van Rotherham, Luton speel de gelijk te Brentford en Black- burns' opmars werd te Southamp ton gestuit door een 21 nederlaag, de eerste sedert weken. De uitslagen luiden: Eerste divisie: Bolton Wanderers Wolverhampton Wanderers 22; BurnleyArsenal 01; Charlton RKAVV—ROODENBURG 3—3. RKAW speelde in de eerste helft met wind tegen doch na de uittrap zette zij stevig door en reeds da delijk kwam Roodenburg in gevaar. De bovenlat bracht echter uitkomst. Eerst na ruim een half uur namen de gasten de leiding. Toen de bal uit een hard schot door de bovenlat ge stuit werd, sprong hij terug juist voor de schoen van de midvoor B. Ouwerkerk en met een onhoudbaar schot gaat de bal in het net (01). Zeven minuten daarna komt Piet Hakkaart met de bal opzetten, plaatst voor het doel en door een misstap van de links-back van Roodenburg krijgt AW haar eerste doelpunt ca deau (11). Na de rust speelt AVV wat beter. Roodenburg munt uit door vlugheid en daardoor zijn zij voor het meren deel in het bezit van de bal. Cor ners aan beide kanten brengen geen succes. Ook een bijna zekere kans voor de Leidenaars die met twee man geheel vrij voor het doel staan, gaat verloren. Na 16 minuten is de beurt aan Kees van Rijswijk. Met een fraai schot van behoorlijk af stand brengt hij de stand op 21, maar kort daarop is Roodenburg weer in de aanval en weet Ouwer kerk weer de keeper te passeren (22). Nu komt AVV wat beter los en krijgt de overhand. Een hands-bal bracht uitkomst. Jan Hakkaart geeft over aan van Oosten, die onmiddel lijk inschiet (32). Juist voor het einde maakt Ouwerkerk zijn derde doelpunt waardoor de wedstrijd ein digt in gelijk spel (33). ROUWKOOP—WILHELMUS 1—1. Het zat de koplopers te Voorscho ten niet mee. Gevaarlijke situaties voor het Rouwkoopdoel waren, er vaak, maar steeds was er wel weer een reddend schot van de Rouwko- pers, die het gevaar keerde. In de eerste helft gingen enige prachtige kansen zowel voor Wilhelmus als \oor Rouwkoop verloren. 7 minuten voor de rust bleef de bal angstval lig „zweven" voor het Rouwkoop- doel. Steeds meer spelers kwamen in actie. De spelers van Wilhelmus om een doelpunt te forceren en spe lers van Rouwkoop om de bal uit het doelgebied weg te werken. De for tuin lachte Wilhelmus toe. Met een hard strak schot schoot uiteindelijk de linksbuiten in (10). Zo ging ook de rust in. Voor Rouwkoop was dit bereikte resultaat niet slecht. Rouwkoop voelde zelfs, dat er waar schijnlijk uit deze wedstrijd nog winst was te halen, want na de rust kregen zij het windvoordeel. Rouw- .koop pakt daarna flink aan, doch de achterhoede van deze Voorburgse ploeg staat haar mannetje wel. Di rect resultaat is dan ook nog niet in zicht. Wilhelmus weet zich lang zamerhand aan de druk te onttrek ken en komt daarna weer meer in de aanval. Het spelbeeld krijgt een for ser tintje, doch de scheidsrechter grijpt tijdig in en tveet de soms ge laden gemoederen in te perken. 10 minuten voor het einde lost J. Jan sen van Rouwkoop een schot tegen de bovenlat, de bal springt terug en de toesnellende Ju ziet kans te doel punten (11). Daarbij bleef het evenwel. AthleticBlackpool 20; Fulham Liverpool 11; Manchester United Aston Villa 11; Middlesbrough Portmouth 21; Newcastle United Huddersfield Town 6—2; Preston North EndManchester City 11; Stoke CitySunderland 11; Tot tenham HotspurDerby County 50; West Bromwich AlbionChel sea 01. Tweede divisie: Birmingham Ci tyCoventry City 31; Brentford Luton Town 3—3: Cardiff City West Ham United 11; Doncaster RoversNotts County 15; Ever- ton—Queens Park Rangers 30; Leeds UnitedBarnsley 10; Lei cester CitySwansea Town 11; Notts ForestBury 10; Rother ham UnitedSheffield United 31; Sheffield WednesdayHull City 60; Southampton—Blackburn Ro vers 2—1. ALPHENEXCELSIOR. 0—0. Alphen verloor de toss en kreeg de sterke wind tegen. Mede hierdoor was de druk op 't Alphen-doel sterk en moest de achterhoede er vaak aan te pas komen, wat haar echter weer goed was toevertrouwd. Vooral Oos terman was er wat men noemt „in", maar zijn collega IJs Tuinenburg, die G. v. Leeuwen moest vervangen, speelde een prima partij. Het spel golfde heen en weer, maar na 25 min. dacht ieder, dat Excelsior de leiding zou nemen, maar de paal bracht redding. De voorhoede van Alphen, het gevaar inziende, pakte de zaak nu wat energieker aan en speelde sneller. Na rust eenzelfde spelbeeld, maar nu met een meer aanvallend Alphen. De uitvallen van Excelsior bleven echter zeer gevaarlijk en hun veld spel was beter dan van Alphen. Doel- WARMUNDA—ASC 1—6 Reeds vanaf de aftrap zet War- munda een hoog tempo in en weet het ASC-doel onder druk te zetten. Na ongeveer 5 min, spelen weet bij een dezer aanvallen G. Meskers handig door te zetten en passeert van dichtbij onhoudbaar keeper Rooyakkersd—0). Voorlopig blijft Warmunda aan het woord en zit nog al eens gevaarlijk voor het ASC- doel, doch de roodzwarte achter hoede weet erger te voorkomen. Ge leidelijk onttrekt ASC zich aan de druk der thuisclub en weet enige gevaarlijke aanvallen op te zetten, waarbij vooral de midvoor en links binnen veel gevaar voor het War- munda-doel stichten. Na een half uur spelen denken wij ASC gelijk te zien maken, maar keeper Stol weet met een goede safe erger te voorkomen. Voor rust weten de par tijen zich overigens behoorlijk in evenwicht te houden, zodat de War- monders met een voorsprong gaan theedrinken. Na rust is Warmunda de eerste aanvaller, echter vormt de ASC- achterhoede e en onoverkomelijk struikelblok voor de blauw-witte aanvallers. Ook ASC probeert het eens en ontegenzeggelijk zit in hun aanval meer vaart en verrassing. Vooral de midvoor weet zich handig aan zijn bewaking te onttrekken. Een doelpunt ontstaat echter door een strafschop als H. Meskers een voorzet van Wolterink met de hand beroert. Voor de harde kogel van Lazander is geen kruit gewassen en het is 11. Direct daarop komt bij een onschuldige aanval van ASC wederom een doelpunt de Warmon gers deprimeren. Even buiten het strafschopgebied krijgt ASC een vrije trap toegewezen. Lazander zet zich weer achter de bal, de harde kogel schampt op een der Warmon- ders, waardoor de bal enigszins van richting verandert en Stol kansloos maakt (1—2). Zichtbaar ontmoedigt deze plotselinge achterstand de thuisclub en is ook oorzaak, dat ASC rustiger gaat spelen. Als Stol bovendien misgrijpt op een diago naalschot van de rechtsbinnen (1 3) is alle moed verloren. Warmun da tracht alsnog met enige ernst tot een beter resultaat te komen. Hun aanvallen verontrusten de ASC'ers niet. Temeer niet omdat deze aan vallen meestal over rechts geleid worden waar Elfring tobt met een oude blessure en daardoor het tempo absoluut niet meer kan volgen. Daar ook in de middenlinie van de thuis club de vermoeidheid gaat spreken man Britsemer had er echter goed i staat de achterhoede voor een schier het oog op en wist steeds fraai red- j hopeloze taak en waar ook keeper ding te brengen. Zonder doelpuntenStol zijn zekerheid van voor rust is - kwijtgeraakt kost het de ASC-voor- hoede niet zo veel moeite de score door haar rechtsbuiten, midvoor en rechtsbinnen tot 16 op te voeren. Verdiend was deze overwinning ze ker, doch geflatteerd ten aanzien van de verhouding in het}; veld. kwam het einde. TEYLINGEN—LUGDUNUM 1—Z In de eerste helft was het een spannende snelle wedstrijd van beide elftallen en de stand 11 by de rust gaf ook wel de verhouding weer. Als er een half uur is ge speeld is het van Elt, die keurig voorzet, de bal werd hard ingescho ten, doch de Lugdunum-keeper kan het leer nog juist in het veld slaan, doch juist voor de toelopende links binnen Verdegaal, die keurig inkopt (10). Wederzijdse aanvallen vol gen en niet zonder gevaar, doch beide keepers zijn prima. Vijf mi nuten voor rust vangt de keeper van Teylingen een bal op doch loopt er meer dan vier passen mee, wat hem een vrije trap kost; hieruit wordt de bal voor de doelmond ge GOUDERAK- MEERBURG 0-1 Op een zeer zwaar te 'bespelen terrein, vertoonde Meerburg direct al een technisch overwicht op hun tegenstanders, die de wapens han teerden om dit technisch vaak goede spel der Meerburgers af te breken. Dit gelukte Gouderak vooral voor halftime uitermate goed, daar zij de Meerburgers geen ogenblik de gele genheid gaven, om him technisch overwicht in doelpunten uit te druk ken. Het grootste gevaar dreigde steeds van rechts, waar vooral Jan plaatst en onhoudbaar ingeschoten Zandbergen op een uitermate goede (1i). wedstrijd kan terug zien. Steeds Na de rust zien wij een veel weer golfde het eerste kwartier van zwakker Teylingen. Vooral de half- de wedstrijd de bal via Jan Zand- linie werkt onvoldoende. Daarvan profiteert Lugdunum en is het aan val op aanval, welke wordt onder nomen. Door onzuiver en wat te on besuisd schieten komen zij echter niet tot doelpunten.Eindelijk na vier prachtige kansen gemist te hebben is het de linksbuiten van Lugdu num, die de Teylingen achterhoede passeert en met een schuin schot keurig inschiet (1—2). Teylingen komt nu meer opzetten wijl Lugdu num meer verdedigend optreedt. Dit had de Leidenaars bijna nood lottig geworden toen v. Elk een mooie kans kreeg, doch overschoot. Het einde kwam met een verdiende Lugdunum-overwinning. bergen voor het Gouderak-doel, doch de Gouderak-backs wisten steeds weer door resoluut ingrijpen de voor- waartsen hun kansen te ontnemen. Toch denken we éénmaal Janson te zien doelpunten, als hij een zuivere pass krijgt aangegeven door Romijn, doch zijn harde schot wordt door de Gouderak-keeper tot corner gewerkt. Met blanke stand breekt tenslotte de rust aan. In de tweede helft zien wij onge veer het zelfde spelbeeld van voor halftime, doch nu worden de aan vallen van de Gouderak- voorhoede wat gevaarlijk. Na ongeveer 25 min. wordt eindelijk het technisch over wicht der Meerburgers beloond, als NED. HOCKEY-ELFTAL SPEELT VOETBAL Zaterdagmiddag 8 Maart speelt het Nederlands hockcy-elftal te La- een voetbalwedstrijd tegen de Larense voetbalclub GSV. De opstelling van het team luidt als volgt: doel: Ncfkens (Venlo); achter: Drijver (Togo) en de Loo- per (Hilversum); midden: Loggere (Laren), Ancion (Kampong) en W. van Heel (HHYC); voor: dr. Visser 't Hooft (Arnhem), Boerstra (HH YC), Derckx (Venlo), Tiel (HHYC) en Kruize (HHYC). de Jeu de bal vanuit het midden veld' keurig vrijspeelt en een afgeme ten pass geeft aan Uljee, die op 't juiste moment doorgeeft naar de vrijstaande Janson en deze met een keurig gericht schot de Gouderak- keeper het nakijken geeft. (0-1) Door dit doelpunt geprikkeld wil len de Gouderak-spelers de wedstrijd enigszins forceren door alsnog een gelijk spel te behalen. Met een geweldig enthousiasme wordt er nu gespeeld, doch nu blijkt wat het waard is bij Meerburg om de juiste opstelling te houden en zich niet door de tegenstanders te laten intimideren. SJC—GRAAF WILLEM 4—2. Blijkbaar heeft SJC het goede pad teruggevonden en al is het dan wel wat laat in de competitie, kunnen zij toch nog een behoorlijke plaats in de competitiestand innemen, vooral als zij in vorm blijven zoals'gisteren te gen de Grafelijke club uit den Haag. Al was het dan geen 71 zoals in de uitwedstrijd, deze ontmoeting leverde toch een overtuigende 42 zege op. Vooraf had een korte plechtigheid plaats en wel een kleine bloemen hulde aan Gr. W. welke volgende week het 40-jarig bestaan zal vieren. Vervolgens werd afscheid genomen van aanvoerder Th. Hoogervorst, die na een 27-jarige staat van dienst zijn laatste wedstrijd voor SJC speelde. De voorzitter, de heer A. W. v. d. Holst, schetste in korte trekken de grote verdienste van Hoogervorst in deze periode ten opzichte van SJC, al is hij hierbij steeds zeer beschei den geweest. Dat hij daarbij zijn capaciteiten tot hoge ontwikkeling Nationale Bosloop te Leiden Royal Sanders-wissel- SS?, beker voor LDA Onder zeer grote belangstelling. zowel van de zijde van de athleten, als van het publiek, werd gisteren j b(j "het kalm aan. De athïeet Zoete- bij zeer goede weersomstandighe- melk (W1K) bleef althans niet zo Het is blijk- nog een genoe gen in Leiden te starten en omge keerd konden de sportenthousiasten weer genieten van de uitstekende stijl, waarmede Slijkhuis de afstand pleegt af te leggen. Uiteraard deed den door de Bataven de Nationale Bosloop georganiseerd. Alle factoren werkten mede om dit begin van het athletiekseizoen 1952 volledig te doen slagen. De strijd tijdens elke wedstrijd in de verschillende klassen was zeer spannend en interessant. Maar bui ten cteze persoonlijke strijd, was daar ook de Royal Sanderswisselbeker, die als ploegprijs beschikbaar was voor die vereniging, die in de ge combineerde C- en D-klasse het eerst met 5 lopers binnen was. Aan vankelijk dongen 6 verenigingen naar deze prijs, doch daar van de vereni gingen AC Waterland en de Zwa luwen verscheidene lopers uitvielen, bleven slechts over LDA, NAC, GAC en AV '47. Het onderlinge verschil was niet groot, doch het was zeer verheugend, dat de katholieke Athle- tieekvereniging LDA in deze kamp als winnaar eindigde en dus voor 1 jaar de fraaie beker mocht meene men. Was dit dus een zeer geslaagd onderdeel, de persoonlijke wedstrij den waren al even succesvol. De ju nioren B gingen als eersten van start met een loop over 1000 M. De Holland-junior C. v. Wanroy gaf hier sterk de toon aan en met een goede voorsprong eindigde hij als eerste. Om de 2e plaats was de strijd spannender De Zwaluwen-junior Wisman en de VDS-athleet Ros uit Amsterdam betwistten elkaar fel de 2e plaats, welke tenslotte door eerst genoemde v/erd ingenomen. Bij de A-junioren ging het al even heeft gebracht, kwarnvooral tot uiting spanend toe C. Hoogenraad (SCR), I z^art* 4.33.6,* 5?'W. door zijn verkiezing in het Kath. Ned. H. v. Gerven (Holl. H.),_M. Roo- 4.38.1. heel ver bij de kampioen achter. Zoetemelk liep inderdaad een zeer goede race. Daarop volgden H. Dek kers (Pro Patria), die als B-klasser een verdienstelijke race liep en ver schillende A-klassers achter zich liet. In zijn slotwoord kon voorzitter Verbaken met recht spreken over een zeer geanimeerde wedstrijd, die sportief en prettig verliep. Het was voor allen een prettig gebeuren ge weest en een uitstekende propagan da voor de athleten. De voornaamste uitslagen zijn: 5000 M. klasse A: 1. (buiten mede dinging) W. Slijkhuis Trekv. 15.22. 2 J. Zoetemelk, WIK 15.34.8, 3. W. Schrama, Estafette 15.46, 4. W. Bon te, Holland L. 16.7, 5. J. den Ton- kelaar, Holl. L. 5000 M. klasse B: 1. H. Dekkers, Pro Patria 15.45.4, 2. J. Maaskant, Trekvogels 16.07.2, 3. J. Vergeer, AV '47. 4. L. Verhoef, AV '47, 5. P. Boekwijt, Holland L. 500 M. klasse C: 1. J. v. d. Berg, NAC 11.01.6, 2. F. Nijhuis, LDA 11.05.2, 3. P. Meeuwisse, Warmunda 11.16.3, 4. J. Smit SW, 5. J. Groo- tendorst, Nurmi. Klasse D 3500 m.: 1. A. Lam, GAC 11.07.2, 2. W. d'Herripon, Holland H. 11.08, 3. J. Zwetsloot, NAC 11.17.6, 4. W. v. Dijk, GAC, 5. K. Duursma, K en K. 1500 m. junioren A: 1. C. Hoogen raad, SCR 4.30.6,2. H. v. Gerven, Holland H. 4.31.4, 3. N. Roosenschoon Holland L. 4.32, 4. H. Parlevliet, BI. Straalen, DEM Elftal ten tijde van de IVCB. Als dank voor zijn trouw aan SJC werd hem een mooie beker overhandigd, een onbekende sportliefhebber een jeugdportret van Hoogervorst had be schikbaar gesteld en aan m-»vr. Hoo- gei*vorst werd bloemen aangeboden. Bij' de wedstrijd bleken de Hage naars meer in hun» mars te hebben dan in de ontmoeting in den Haag. Met een mooie kopbal uit een corner wisten zy na 5 minuten de leiding te nemen. De gasten hadden hierbij senschoon (Holl. L.) en Parlevliet 1 1000 junioren B: 1. C. v. Wan- van Blauw Zwart vormden een ster- royi Holand L. 2.53.8, 2. A. Wisman, ke kopgroep. In een krachtige eind- Zwaluwen 2 .57.3, 3. Ros VDS 57.2, sprint wist eerstgenoemde zich van 4 de Groot, Donk 2.59.6, 5. W. van 't de eerste plaats te verzekeren. Wel> Zwaluwen 3.01.3. De C- en D-klasse bracht niet min- j Royal Sanders-wisselbeker (voor der dan 70 athleten aan de start. On- c_ en D-klassers): 1. RKAV, LDA danks dit grote aantal verliep ook (Den Haag) 43 p., 2. GAC (Hilver- deze kamp zeer sportief en werd in sum) 48 p f 3 NAc (Noordwijk) 55 het geheel niet ontsierd door' elkaar omverlopen enz. Het was hier voor al de C-klasser J. v. d. Berg (NAC, Noordwijk), die een zeer sterke wed- voordeel van wind. Toch konden» zij ^«orawyk; aie een /eer sierxe w dit niet uitbuiten om SJC in bedwang ^7riJ/f,TJiep'. 0ok F IJ{']1}.U1S,^A te houden, want de Noordwijkers ,W' dHempon van Holland Haarlem, kwamen geleidelijk in betere vora, en i k™"™ °P ioeie wedstrijd te- werden de aanvallen vooral vanrugzien. Zy vormden steeds een kop- rechts steeds gevaarlijker. Met een 8roeP. terwijl op enige afstand P. onhoudbaar schot van P. Groenen-1 Meeuwisse (Warmunda) en J. Zwet- woud werd na 10 min. spelen de stand slo°t (NAC) volgden, terwijl in de op 1—1 gebracht en enkele minuten grote daarop volgende groep voort- later maakte dezelfde speler er 21 i durend wisselingen in de plaatsen van langs de uitgelopen keeper. De i ontstonden. Ondanks alle aanvallen druk op het Gr. W.-doel werd steeds 1 wist J. v. d. Berg stand te houden en sterker en voor het halve uur vol j op keurige wijze de eerste plaats te was maakte P. Vink met een verras-; bezetten. In de A- en B-klasse, waarin 5000 m. moest worden gelopen, had ter elfder ure W. Slijkhuis buiten mede- p., 4. AV '47 (Boskoop) 64 p. KORFBAL. In de tweede helft maakte Gr. Wil lem in de eerste minuten by verras-1 sing 32, doch hiermede was hun kruid verschoten en bleef het spel grotendeels op de speelhelft der gas ten. Na 8 min. benutte P. Groenen woud een goede voorzet van rechts en joeg 42 in de touwen. Gr. W. bleef goed stand houden en wist ver dere doelpunten te voorkomen. SJC 2 verloor van Hillegom met 2—1. SDO—WADDINXVEEN 1—1. In een meer spannende dan fraaie wedstrijd hebben beide ploegen de puntjes gedeeld. De eerste aanvallen beslissende schot ontbrak. Na een half uur ontstond een misverstand in de DSO-verdediging, waaruit Waddinxveen doelpuntte (O1). De kans om gelijk te maken liet DSO glippen, toen de Waddinxveen- keeper uit zijn doel was gelopen, maar de bal voor doel langs ging. Na de hervatting was DSO over het algemeen meer in de aanval, al waren de aanvallen van Waddinx veen ook niet van gevaar ontbloot. DSO bleef zeer actief. Uit een vrije trap werd door Leliveld buiten be reik van de keeper tegen de lat ge- waren voor Waddinxveen. Haar mid- i schoten. Eerst 7 min. voor het einde voor schoot na 10min. uit een volgde de gelijkmaker, toen uit een prachtkans naast. Beide ploegen gin-1 voor de doelmond geplaatste bal gen daarna meer gelijk op, doch het "door Leliveld werd gescoord (11). WIM VAN DER VOORT WON ONDANKS ZIEKTE DE 1500 METER Nog vóór de 1500 m. cn de 10.000 meter waren gereden, stond reeds vast .dat de strijd om het wereld kampioenschap hardrijden, welke op de fraaie baan te Hamar werd gele verd, voor onze landgenoten een te leurstellend resultaat zou opleveren. Het begon reeds op de 500 m. toen Broekman, nog niet geheel gereed, na het startschot bleef staan en zijn rivaal, de Hongaar Herenyi alleen over de baan liet gaan. Broekman kreeg tenslotte vergunning na het 15e en laatste paar alleen te rijden. Hij noteerde de zeer matige tijd van 46.8 sec. Op de 5000 meter noteerde Broek- men 8.25.5, met welke tijd hij na de 8.16.8 van Hjalmar Andersen aanvan kelijk de tweede plaats innam, maar Andersen en Broekman hadden in het begin van de middag gereden, toen de temperatuur ongeveer 3 gra den boven nul was. In een der laat ste ritten reed de Fin Lassi Parkki- nen. Hij reed onder gunstige omstan digheden en het geval was, dat Broekman zijn tweede plaats moest afstaan aan de Fin, die 0.4 sec. snel ler was. Wim van der Voort, die nog niet geheel hersteld was van een lichte griep, had de 500 meter afge legd in 45.2 sec., een normale presta tie. maar op de 5000 meter bleek maar al te duidelijk, dat zijn conditie veel te wensen over liet Toen hij de eindstreep passeerde, wezen de chronometers 8.43.1. De Westlander plaatste zich zodoende niet bij de eerste 12, die op de 10.000 meter mochten uitkomen. De Noor Hjalmar Andersen,- die nog geen twee weken geleden drie gouden medailles tijdens de olym pische winterspelen te Oslo ver overde, heeft zijn sportcarrière af gesloten met een derde wereldtitel. Overwinningen op de 5000 en de 10.000 meter en redelijke prestaties op de beide andere afstanden, de 500 en de 1500 meter, waren vol doende om met een verschil van bijna twee punten voor Parkkinen en Martinsen als eerste in het eind klassement te eindigen. Voor onze Nederlandse rijders is dit wereldkampioenschap zonder twij fel een teleurstelling geworden, al heeft de fraaie overwinning van Wim van der Voort op de 1500 meter voor een weldadige pleister op de wonde gezorgd. De Westlander had zich op de eerste dag niet bij de eerste twaalf van de 5000 meter kunnen plaatsen en was nu, zoals het reglement van de I.S.U. dit bepaalt, uitgesloten van deelneming aan de 10.000 meter, waarvoor slechts 6 paren mogen star ten. Uitgeschakeld dus voor het we reldkampioenschap. doch winnaar op een der vier afstanden, een vreemde verhouding, die wijst op de noodzaak van een reglementswijziging. Kees Broekman-, die na de eerste dag slecht stond geklasseerd, heeft zich tot de vierde plaats in de eindrangschikking weten op te werken. Dit heeft hy NEDERLANDSE RIJDERS NOG VERDER OP TOURNEE. Zondagavond hebben Kees Broek man. Wim van der Voort, Anton Huiskes en Gerard Maarse afscheid genomen» van Klaas Schenk, de lei der, die gedurende een zeer moeilijk 2.24.2; 17. Huiskes 2.25.9. 10.000 m.: 1. Hjalmar Andersen 17.03.5 (nieuw wedstrijdrecord): 2. Broekman 17.21.3; 3. Parkkinen 17.30.1; 4. Ivar Martinsen 17.34.1; 5. Asplund 17.35.5; 6. Pajor 17.35.6; 7. Huiskes 17.37.1. Het eindklassement luidt: 1. en seizoen hun zo voortreffelijk ter zijde I wereldkampioen Hjalmar Andersen heeft gestaan. Schenk gaat naar Ne- (NoorwJ 193.722 punten; 2. Parkki- derland terug. De vier rijders komen uit op wedstrijden, op 3 Maart .te Drammen, op 4 en 5 Maart te Kongs- berg en op 8 en 9 Maart te Dront- heim, de afscheidswedstrijd van An dersen. Na Drontheim zal de tocht naar het uiterste puntje van Noor wegen volgen^ naar Narvik, Harstad, Tromsö en misschien Hammerfest. voornamelijk te danken aan zijn schitterend rijden op de 10.000 meter, waatop hy tweede wejd achter An dersen, met wie hy op deze afstand een aparte klasse vormt. De uitslagen waren: 500 meter: 1. Ken Henry 43,4 sec.; 2. Johnmy Werket 43,8; 3. Aoki 44,1; 4. Gerard Maarse en Mc Dermot 44,5; 6. Iver Martinsen 44,7; 7. Mc. Nama- ra 45,1; 8. Sugawara, Wim van der Voort, Hjalmar Andersen en Lasse Parkkinen 45.2; 16. Anton Huiskes 24. Kees Broekman 46,8. 5000 m.; 1. Hjalmar Andersen 8.16.8; 2. Lassi Parkkinen 8.25.1; 3.1 het eindklassement viel aan een Rus- Kees Broekman 8.25.5; 4. A'nton Huis- I sische rijdster ten deel, t.w. Maria 8; 5. Ivar Martinsen- 8.29.8; 6. Annikanova, Carl Urik Asplund 8.31.3; 7. Sverre j Uitslagen voor de tweede dag: nen (Finl.) 195.898; 3. Martinsen (Noorw.) 196.468; 4. Broekman (Ned.) 197.098; 5. Roald Aas (Noorw.) 197.553; 6. Pajor (Zweden) 197.573. 7. Huiskes (Ned.) 198.139 pnt. HET WERELDKAMPIOENSCHAP VOOR DAMES. Te Gamlakarleby in Finland werd op de eerste dag van het wereld kampioenschap hardrijden op de schaats voor dames de 500 en de 3000 meter gereden. De belangrijkste uitslagen luiden: 500 meter: 1. Natalia Dontjenko (Sovjet-Rusland) 50,4 sec.; 2. Lidia Selihova (S.-R.) 50,5 sec.; 3. Randi Thorvaldsen (Noorw.) 50,8 sec. 3000 meter: 7. Maria Annikanova (S.-R.) 5 min. 41.5; 2. Lidia Selihova (S.-R.) 5.45.2; 3. Evi Huttunen (Finl.) 5.46.7. De Russin Lidia Selihova heeft het wereldkampioenschap voor dames gewonnen. Ook de tweede Haugli 8.32.1; 8. Kornel Pajor 8.33.1; 1. Sigge Ericsson 8.33.2; 14. Wim van der Voort 8.43.1 25. Gerard Maarsen 8.56.1. 1500 m.: 1. van der Voort 2.21.3; 2. Warket 2.21.8; 3. Aas 2.22.0; 4. An dersen 2.23.0; 5/6. Broekman en Park kinen 2.23.2; 7. Asplund 2.24.0; 8/9. Henry en. Pajor 2.24.2; 10. Maarse 1000 meter: 1. Lidia Selihova 1.43.0; 2. Rimma Sjukova 1.24.1. 5000 meter: 1. Rimma Sjukova 5.32.4; 2. Evi Huttunen 9.33.1. Eindklassement: 1. en wereldkam pioene Lidia Selihova (R.) 217.713 pnt.: 2. Maria Annikanova (R.) 218.867; 3. Randi Thorvaldsen (Noorw.) 220.507. UITSLAGEN KON. NED. KORFBALBOND. N.H. Ie klasse: LutoSwift 33; ArchipelKoog Zaandijk 22; DED Allen Weerbaar 65. Z.H. Ie klasse: HKV—Fluks £-8; GymnasiastenAchilles 23; Het ZuidenDeetos 3—2 (Het Zuiden kampioen). Tweede klasse B: Het Zuiden II Algemene 40; ReadyVicus Oriën- tis II 2—6; HSV—Spangen II, 2—1; Gymnasiasten IIDie Haghe 33. Weense IJsrevue, spel van kleur en gratie Voor de vierde maal is op de baan van de Hoky in Houtrust de Weense ijsrevue Zaterdag de reeks voorstel lingen, die zij jaarlijks pleegt te ge ven, begonnen. Dit was de 167e voor stelling in dit seizoen, want de Ween se IJsrevue trad reeds eerder op in Zwitserland, Duitsland, Oosten rijk en België. Regisseur Petter is er weer in» ge slaagd een zwierig programma van schoonheid cn gratie samen te stel len en middels zijn uitgelezen gezel schap van kunstrijders en -rijdsters op de schaats heeft hij de aanwezigen weer in ruime mate doen genieten van al wat zich rondom „Der scho nen blauen Donau' 'afspeelde. Tal van sterren aan het ijsballet- firmament lieten de aanwezigen weer genieten van hun onvolprezen tech nisch kunnen en de bewondering voor het gepresteerde groeide bij elk nummer. Tot de medewerksters behoorden o.m. weer de Europese kampioene in het kunstrijden 1948, Eva Pawlik, en de voormalige kampioene van Oos tenrijk, Emmy Puzinger, die haar grote vaardigheid in de schaatsballet. kunst, in de straling van» veelkleurige lichtbundels gebracht, opnieuw heb ben gedemonstreerd. En interessant en tot in de perfec tie uitgevoerd nummer werd ver toond door Lotte Schwenk, Oosten rijks kampioene in het kunstrijden 1951, die de moeilijke, maar daarom niet minder dankbare opgave had „de stervende zwaan", het klassieke ballet van Saint Saëns uit te voeren. Haar uitbeelding verwierf een dave rend applaus. Dr. Helmut May, die enkele ma len aan de olympische winterspelen heeft deelgenomen, boeide door stijl volle uitvoering van figuren en sprongen, terwijl Bertl Capek als clown op zeer humoristische wijze enkele staaltjes van uitmuntend tech nisch rijden vertoonde. Voor de mu zikale begeleiding zorgde een dans- orkest. Het eerste deel van de revue was een variëté-nummer. Het ijsbal- let, bestaande uit een twintigtal schaatsenrijdsters in helrode unifor men, opende, begeleid door vlotte marsmuziek, het programma. Het cir cusnummer, waarbij buiten de tradi tionele clown, enkele beren, een oli fant en een leeuw optreden, was goed geslaagd. Scènes uit „Texas", „Ahawai" als mede uit „China" werden, in kleur rijke costuums uitgevoerd. Ook het „Wintersprookje" was een aantrek kelijk geheel. Vooral het nummer „Ijsbloemen" was een bekoring voor het oog.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6