1 In Cairo gaat het jauwer dan in Wijs Onverwachte regeringswisseling in Caïro OVERLEG MET ENGELAND OPGESCHORST Aardschokken op Sicilië Reynaud moest z'n onmacht erkennen „Nationale eenheid" is niet te vinden f h k. w Geallieerden verliezen hun geduld Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOK LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 3 MAART 1952 43ste JAARGANG No. 12526 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Parlement geschorst, universiteit gesloten Egypte heeft plotseling weer een nieuwe regering gekregen. Minister-presi dent Maher Pasja is Zaterdag juist op de dag, dat BritseEgyptische be sprekingen zouden beginnenafgetreden. De Britse ambassadeur, die dit aftreden blijkbaar zag aankomen, had bijtijds laten weten, dat hij verkou den was. De redenen waarom Maher zo onverwacht zijn ontslag nam, zijn ietwat in het duister gehuld. Hij had even tevoren het parlement geschorst en naar verluidt was koning Faroek het daarmede niet eens. De schorsing is nog ongedaan gemaakt, maar kort daarna maakte het kabinet zijn ont slag bekend. In een brief aan de koning zeide Maher Pasja, dat hij „door bepaalde belemmeringen zijn taak niet kon volbrengen." Het eerste dat de nieuwe premier, Hilaly Pasja, gisteren na zijn beëdiging deed, was het parlement schorsen. Hilaly, een 69-jarige advocaat, is destijds uit de Wafd-partij gezet, die in het parlement in de meerderheid is. dat van de regering-Hilaly een „sta biliserende invloed1' zal uitgaan, zo schrijft de „New York Times". Premier Hilaly zeide gisteravond op een persconferentie, dat hij nog niet wist, wanneer de onderhande lingen met Engeland zouden worden hervat. Hij moest eerst al de docu menten over deze kwestie bestu deren. zich niet wel. Zolang hij premier was kan hij slechts enkele uren per nacht slapen en hij had geen gelegenheid om op kracht te komen. Zijn zoon heeft verklaard, dat zijn werk onmo- gelijk werd gemaakt door mysterieu ze krachten, die achter zijn rag om werkten. Welke die krachten waren wordt nergens verduidelijkt. Het lijkt waarschijnlijk, dat Maher het parlement schorste, om zijn han den vrij te hebben bij de onderhan delingen met Engeland. Officieel is echter als reden opgegeven, dat het parlement de schadeloosstelling aan de zakenlieden, die te lijden hadden gehad van de relletjes van 26 Januari niet wilde goedkeuren. De schorsing werd, zoals gezgd weer opgeheven, maar de nieuwe premier nam dezelf de maatregel. Tegen corruptie en kwade invloeden Verder heeft de nieuwe minister president, die beschreven wordt als een rechtschapen en energiek man, gisteren de Foead Al Aval Universi teit gesloten, waar des morgens tegen de nieuwe regering betogingen wa ren gehouden. Deze universiteit is een traditioneel broeinest van natio nalisme. Het nieuwe kabinet heeft aange kondigd, dat het „met alle middelen recht en orde zal handhaven" en het land „van inwendige corruptie en kwade invloeden zal zuiveren." Van zelfsprekend wordt de verwezenlij king van Egypte's nationale aspira ties (de Britten uit de Suez-kanaal- zóne en de Soedan) in het vooruit zicht, gesteld, alsmede bestrijding van de hoge kosten van levensonder houd. De Britse opperbevelhebber te Is- mailia, generaal Erskine zeide Zater dag, dat het aftreden van Maher Pasja een gevaarlijke toestand had geschapen. Zou men de toestand niet in de hand kunnen houden, dan zou den de Britten „er zeker iets aan doen". In Amerika verwacht men, Een doekje voor het bloeden? Naar Reuter meldt, voelde Maher Pasja, toen hij zijn ontslag aanbood, De besprekingen met Indonesië Opgeschort door kabinetscrisis De Nederlands-Indonesische be sprekingen over het opheffen van de Unie en de kwestie Nieuw Guinea zijn," volgens een gezamenlijke ver klaring van beide delegaties opge schort door de kabinetscrisis in Indo nesië. Gedurende zes weken is nu onderhandeld, m. ar uit de verklaring is niet op te maken, dat concrete resultaten -zijn bereikt. De gedach- tenwisseling was zeer intensief, openhartig en dikwijls vruchtbaar, zo wordt gezegd. Op financieel en economisch ge bied is het werk voorlopig, gezien de uitgebreidheid van de stof, be perkt gebleven tot het bijeen bren gen van materiaal, waarop verder kan worden voortgebouwd. Betreffende de samenwerking op politiek, juridisch, militair, sociaal en cultureel gebied zijn goede vor deringen gemaakt. Voor wat betreft het vraagstuk Nieuw Guinea is van beide zijden ge zocht naar, .wat in de Nederlands- Indonesische verklaring wordt ge noemd, een „way-out". De besprekin gen hebben nog niet kunnen leiden tot een gemeenschappelijk advies aan de beide regeringen. Een overzicht van hetgeen tot dus ver is verricht wordt in een ver trouwelijk gezamenlijk interim- rap port aan de beide regeringen aange boden. Omtrent de hervatting van de besprekingen zullen de beide regeringen te zijner tijd een beslis sing moeten nemen. Maandag is bij Nice een tweemo to rig toestel van het type „Langue- doc" van de Franse luchtvaartmaat schappij „Air France" met 38 perso nen aan boord neergestort en in brand gevlogen alle inzittenden kwam om het leven. Het vliegtuig was op weg van Nice naar Parijs. In een communiqué van het Bel gische hof wordt bekendgemaakt, dat koning Boudewijn van België, prinses Josephine Charlotte en prins Albert Zondag naar Zwitserland zijn vertrokken. Omtrent de plaats en de duur van hun verblijf in Zwitserland wordt niets medegedeeld. Honderden boeren, die hun woon steden hebben op de Zuidelijke hel lingen van de Etna, vluchtten giste ren de straat op, toen een reeks aardbevingen hun huizen deed tril len. De laatste twee dagen was de bo dem reeds onrustig geweest en de airchitect van de gemeente Santa Ve- nerina verwachtte, dat alle dertien honderd huizen van dat dorp zou den worden vernield, indien er nog een aardbeving 2ou volgen. Vijf andere dorpen, gelegen op de smalle strook vruchtbare grond tus sen de zee en de hellingen van Europa's girootste nog werkende vul- gaan, verkeren in hetzelfde gevaar. Aardverschuivingen hebben reeds tal van wegen in de omgeving afge sneden. Volgens een eerste schatting zijn er tachtig huizen onbewoonbaar geworden, terwijl er honderden ge vaarlijk zijn beschadigd. De Etna braakt nu en dan vul kanische as uit, maar er zijn geen aanwijzingen voor een uitbarsting, liet vulkanologisch instituut voor de Etna zegt, dat de aardbevingen waarschijnlijk worden veroorzaakt door het verschuiven van de mil- lioenen tonnen lava, die met de uit barsting van verleden jaar in bewe ging kwamen. Men durft niet te zeggen, hoe lang dat proces zal duren. Lijk van vermiste atoomdeskundige gevonden De sinds Februari vermiste Noorse atoomgeleerde Per Werenskrold is gisteren dood gevonden. Spelende kinderen ontdekten bij toeval het lijk, dat begraven» lag onder de sneeuw aan de voet van een heuvel aan het eind van een straat te Trondheim. Naar de doodsoorzaak wordt een on derzoek ingesteld. De verdwijning van de geleerde werd aanvankelijk in verband gebracht met een Zweed se spionnage-affaire, maar deze ge ruchten werden door de politie en de collega's van Werenskrold tegenge sproken». De Franse regeringscrisis die deze keer een ernstiger aanzien heeft dan alle voorafgaande crises is nog steeds niet opgelost. De conservatieve staatsman Reynaud, die een kabinet van „nationale eenheid" wilde samen stellen, moest gisteravond zijn opdracht teruggeven. De president verzocht daarop aan ex-premier Pleven, om de mogelijkheid te onderzoeken van een regering, bestaande uit „mannen van goede wil". Maar deze antwoordde terstond, dat hij „een dergelijke moeilijke opdracht" niet kon volvoeren. Nieuwe pogingen werden uitgesteld tot heden. NIET MET DE GAULLE. Reynaud had zich voorgesteld om vandaag een ronde-tafelconferentie te houden van alle niet-communisti- sche partijen, ter bespreking van een nationaal kabinet. Daar zouden ook de Gaullisten aanzitten. Dit was voor de socialisten reden om hun deelne* ming te weigeren. Het plan van Reynaud zou waar*- schijnlijk in elk geval mislukt zijfl. want de Rooms-Katholieke MRP, hoe wel zij bereid was aan de rond-tafel- conferentie deel te nemen had voor waarden gestelde, die de RPF van De Gaulle van de regering uitsloten- De 73-jarige Reynaud wilde ook lwee belangrijke grondwetswijzigin gen tot stand brengen: 1. een jege- ring, die binnen het jaar wordt om vergeworpen moet het recht hebben de Assemblé te ontbinden 2. de As semblee moet het recht ontnomen v;orden uitgaven te voteren zonder de nodige belastingen te heffen Dit alles is weer van de baan. Daarna overwoog president Aut'iol een kabinet bestaande uit de mid denpartijen, maar ook gesteund door dnyeieyetdheden te Jiauttaon JV^deiiaitd&e ywuien in JCatea De vertegenwoordiger van Nederland in de Commissie van de Verenigde Naties voor de unficatie en de wederopbouw van Korea (UNCURK) de heer E. J. Baron Lewe van Aduard, heeft een bezoek gebracht aan de ge allieerde graven op het soldatenkerkhof te Poesan in Korea. Aan de voet van de vlaggemast, waaraan de Nederlandse driekleur wappert boven de graven van Nederlandse soldaten, legde Baron Lewe van Aduard een krans (vlaggemast rechts). De heer Baron Lewe van Aduard en zijn gezelschap vi laten de begraafplaats na de kranslegging. de socialisten en de Gaullisten. Ple ven behoefde niet eens te studeren om te zeggen dat er geen kans op was. De Assemblée heeft de demissio naire regering gemachtigd tijdelijk 25 milliard francs op te nemen bij de Franse Bank boven de limiet, die hiervoor is gesteld. De directeur van de Bank, Baumgartner, heeft het denkbeeld echter van de hand ge wezen. Baumgaj-tner verklaarde, dat de Franse staat en zijn burgers boven hun stand leven. De vermindering van de koopkracht van de Franse franc mag niet alleen worden toege schreven aan de gebeurtenissen op Korea, maar de redenen ervoor liggen in Frankrijk zelf. Hij oefende in het bijzonder critiek uit op het aangaan van ongedekte verplichtingen door de staat, de credieteisen van handel en industrie, die de credietmogelijk- heid der banken verre te boven gaan, het voortdurend aandringen van de landbouwers op hogere prijzen en van de werknemers op hogere lonen en salarissen. Kabinetswisselingen in Frankrijk vijn gereden; twee spoorwegem- ployé's zijn ernstig en vier andere licht gewond. De rails waren over een afstand van tien meter verwij derd. Ten Zuiden» van Gabes is Zaterdag avond een brug opgeblazen. Een der waarts gezonden militaire patrouille werd beschoten. Twee jonge Tunesiërs hebben Zon dag in een geheel volle tram, die in de Joodse wijk van Tunis reed, een Dat was de moeite waard Waakhond kreeg coteleije In de Amerikaanse stad Reno heb ben inbrekers uit het huis van een schatrijke makelaar een safe geroofd met een inhoud van twee-en-een- half millioen dollar in contanten, I brandende fles met benzine gèslin- juwelen en verhandelbare effecten, gerd. Er ontstond een paniek onder Toen Bedfield zo heet de rail- de inzittenden, van wie er vier licht - werden gewond. De daders werden honnair - thiuskwam en de mbraak door de menigte aangeVallen en alge- ontdekte, zat zijn waakhond want^ ranseld; zij zijn in een ziekenhuis op- die had hij nog steeds te knagen genomen. aan de cotelet, die de inbrekers hetOok op een autobus is een fles met dier hadden voorgezet. handende benzine geworden. Redfield erkende later, dat hij twee domheden had begaan: ten eer- I ste, dat hij een dergelijke waarde in [)ep0rtatieS 1*11 Boekarest zijn huis had gehad, ten tweede, dat r hij haar niet had verzekerd. Overi- Nutteloos gepraat in Korea De geallieerde onderhandelaars op Korea hebben de communisten giste ren kort en bondig te verstaan gege ven, dat zij er ernstig aan twijfelen of het wel de moeite waard is de po gingen om tot een accoord te komen voort te zetten. Een v/oordvoerder van dc geallieer de delegatie zei na afloop van de bij eenkomst tot journalisten, dat de uit lating krachtig was, maar geen be dreiging inhield om de onderhande lingen af te breken. e communistische onderhande laars hebben doen» weten, dat zij zich „eeuwig" zullen verzetten tegen po gingen om Rusland uit een neutrale controlecommissie te weren. Op dit punt stokken de besprekingen nu al dagenlang. PEST IN NOORD-KOREA. Radio-Peking heeft een bericht be vestigd, dat in Noord-Korea een ern stige pestepidemie uitgebroken is. Volgens één der uitzendingen is de Nationale Medische Vereniging van China dringend verzocht voor de pestbestrijding vrijwilligers op te roe pen. Een eerste ploeg is Zaterdag drie dagen na de eerste oproep per vliegtuig naar Korea vertrokken. Reeds acht dagen beschuldigen de communisten de Verenigde Staten van biologische oorlogvoering. Het V.N.-commando verklaarde, dat dit een poging was om de Verenigde Sta ten de schuld te geven van een na tuurlijke epidemie. Een correspondent van de „Praw- da" heeft bericht, dat hy in het Ko reaanse dorp Sansiri honderden en veloppen en kleine doosjes had zien liggen, die met besmette insecten als inhoud door Amerikaanse vliegtuigen zouden zijn uitgeworpen om cholera en andere ziekten te verspreiden. gens bewaarde hij nog effecten ter waarde van een millioen dollar ge woon in een koffer. Deze hebben de dieven laten staan. In Roemenië worden voorbereidin gen getroffen voor soortgelijke depor taties van» niet-communistische bur gers als in Hongarije hebben plaats gehad, zo meldt de Weense pers. Kort geleden zijn de persoonsbe Rest nog te vermelden, dat dit een wijzen van alle inwoners van Boeka- van de grootste diefstallen uit de1 rest ingetrokken en van bepaalde Amerikaanse geschiedenis is en dat kentekenen voorzien. Leden van de Vijfduizend Chinezen hebben Zaterdag de onder Britse leiding staande poli tie te Kowloon aangevallen. Twee agenten en 12 burgers werden gewond terwijl meer dan dertig arrestaties werden verricht. Deze Radio-Telefoto geeft een beeld tijdens de onlusten weer: een brandweerman blust het vuur in een auto, die omvergeworpen en in brand gestoken is. het coteletje afkomstig was uit Redfield's eigen ijskast. De onrust in Tunis In Tunis blijft het onrustig. Een trein, die ijzererts vervoerde, is, ten gevolge van sabotage, tussen Gafoer en Sidi Ayed ontspoord en in een ra- voormalige middenstand, pensioen trekkers, vroegere staatsambtenaren en officieren», aristocraten, Joden en de voormalige eigenaars van thans genationaliseerde bedrijven hebben aanzegging gekregen zich voor te be reiden op onmiddellijke ontruiming van hun woningen. Zij moeten alles achterlaten en» mogen slechts één kof fer met bezittingen meenemen. Waal h&efjt hij yui ui... Dit is Fakir Rayo, die op het ogen blik in Rijssel (Fr.) verblijft. Hij heeft zijn tong laten vastspijkeren aan een plank, welke 16 kilogram weegt. Ter gelegenheid van schrik keldag is hij met het experiment begonnen, in tegenwoordigheid van een deurwaarder en hij wil de planktwee maanden aan zijn tong bevestigd laten. Zoals op de foto te zien is, heeft de deurwaarder zijn officiële zegel aan dc plank be vestigd, met een koord door de kop van de spijker. BRUGGEN ONDER WATER. Amerikaanse vliegers hebben Zon- jg gemeld, dat de communisten „bruggen onder water" bouwen, om ze te verbergen voor de geallieerde vliegtuigen. Een dergelijke brug be vond zich in een rivier nabij Kosong, dat aan» dc Oostkust van Korea, on geveer tachtig kilometer ten Noorden van de 38ste breedtegraad, iS gelegen. Deze brug, die werd waargenomen door scheuren van het ijs er boven, is met bommen en vuur van zware machinegewéren vernield. Botsingen te Hongkong Na een Zaterdag van ernstige bot singen tussen leden van vakvereni gingen en Britse politietroepen veroorzaakt door een misverstand over het niet-arriveren van een Chi nese hulpverleningsmissie uit Kan ton was de rust in de Britse kroon kolonie Hongkong Zondag weer vol ledig hersteld. De onlusten begonnen, toen de trein» uit China zonder de missie arri veerde en de 5000-koppige menigte van vakbewegingsledcn bij het sta tion vhn Kouwloen (het gebied van de kolonie tegenover het eiland Hongkong) meende, dat de Rritse autoriteiten de missie hadden tegen gehouden. Zij keerde zich toen tegen de po litie, gooide winkelruiten in, stak auto's in brand en molesteerde Euro peanen. Politieversterkingen dreven de betogers met traansgas en gummi stokken uit de zakenwijk naar de dichtbevolkte Chinezen wijk. Er werd slechts één schot gelost door een in het nauw gedreven politiekorporaal dat een der demonstranten levens gevaarlijk verwondde. In» totaal werden twaalf burgers en twee politiemannen gewond. Er wer den dertig arrestaties verricht. Moordaanslag te Makassar Mevr. H. Mourik, de echtgenote van de secretaris van het Nederland se Commissariaat te Makassar, is Vrijdag bij het verlaten van een Chi nees restaurant aldaar door een mes steek in de rug gedood. Een onbeken de poogde haar de handtas te ontruk ken, waarbij haar een dodelijke mes steek werd toegebracht, toen zij zich verzette. De moord werd gepleegd Vrijdag avond half elf bij het verlaten van het restauranrt, dat in het centrum van Makassar ligt. Het gezelschap, waarin het echtpaar Mourik zich bevond, tel de vijf heren en drie dames, doch het was slechts enkelen hupner opgeval len, dat de rampokker bij de mislukte poging om mevrouw Mouriks tas te roven, haar een messteek toebracht. In de verwarring, die op de bero vingspoging volgde, wist de rampok ker te ontsnappen. Mevrouw Mourik werd naar een ziekenhuis vervoerd, waar zij is over leden. De begrafenis van mevr. Van» Mou rik werd bijgewoond door de com mandant van Oost-Indoncsië, kolonel Gatot Soebroto, vertegenwoordigers der buitenlandse consulaten en vrij wel de gehele Nederlandse gemeente. fKaweCtje De herinnering aan het ouderlijk huis blijft in de vreemde een weg wijzer.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1